Verkeersborden - Straatverlichting - Aankoop grond Subsidie drumband en andere subsidiezaken Vergadering N.C.V.B.-af deling Bruinisse STREEKNIEUWS z.v.u. grond Jaarvergadering afd. Zierikzee N.C.V.B. De peuterklas te Scharendijke komt wel van de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 januari 1973 Nr. 21221 Gemeente Duiveland DUIVELAND, 19-1. De gemeenteraad van Duiveland kwam in een open bare zitting bijeen in het gemeentehuis te Nicuwcrkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Na opening met het ambtsgebed beantwoordde de voorzitter enige vragen, gesteld door raadsleden op de vorige vergadering, doch vooraf sprak hij de wens uit op deze eerste vergadering van een pasgeboren jaar, dat de samen werking onderling weer goed zou zijn. Betreffende een vraag van de heer Stoutjesdijk (CHU) op de vorige vergadering over de plaatsing voor het publiek van verkeersborden te Nieuwerkerk, op een zijns inziens zeer gevaarlijke kruising deelde de voorzitter mee dat hierover een rapport ver schenen is van de politie. Verder ontspon zich hierover een langdurige dis- kussie, waarbij ook de conclusie van het veel te hard rijden in het dorp ter sprake kwam. Wethouder Kuijper (Arb.) was de mening toegedaan dat er ook té veel verkeersborden in het dorp kunnen komen „dan kijken de mensen er helemaal niet meer naar". De heer Bakker (Arb.) vroeg naar de moge lijkheid op de vergadering hierover met een verkeersdeskundige te spre ken, waarop de voorzitter meedeelde dat men voortdurend met de politie in contact staat. Verder had de heer Stoutjesdijk op de vorige vergadering gevraagd waarom de Burgerlijke Stand van de gemeente Duiveland niet meer in de pers verschijnt en van andere ge meenten op Schouwen-Duiveland wel. „Definitief is het verboden", al dus de voorzitter „en wie het nog doet is in overtreding. Onlangs wa ren de gegevens van de Burgerlijke Stand per abuis nog doorgegeven- van de gemeente en prompt werd de betreffende ambtenaar vanuit Den Haag op de vingers getikt. De heer Stoutjesdijk vond het maar vreemd en meende dat de gemeente Duive land in de hoek zit, wat dit betreft, waar de slagen vallen. Met het straatverlichtingsplan zal omstreeks 1 februari begonnen worden in de gemeente, en op een vraag van de heer op 't Hof (ARP) wanneer men gaat bouwen te Sirjansland aan de bejaarden woningen werd meege deeld dat dit hopelijk half februari zal zijn. Wat de leegstaande woning Burgemeester van der Havestraat 8 te Oosterland betreft, deze kan nog niet verkocht worden omdat er te veel gebreken aan zijn. Eerst zal de woning in orde gemaakt moeten worden eer hij verkocht wordt. Ingekomen stukken Bij de lijst van ingekomen stukken waren controlerapporten van het verificatie-bureau, betreffende con troles op kas en boeken gemeente ontvanger over het laatste halfjaar van 1972. Vérder goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbe sluiten, waaronder de achtste wijzi ging op de gemeentebegroting over 1972, welke o.m. bevat: verschillende verhogingen van subsidies, aankoop brandweerauto, herbestrating Lanfee Dreef te Oosterland, verlening kre dieten o.l. scholen. Verder goedkeu ring van het raadsbesluit van 5 de cember 1972, betreffende verkoop van grond aan J. J. van der Hoef en aan Bouwbedrijf Boogert en van de aankoop van de woning Molenweg 22 te Oosterland van de heer Mar. C. van den Berge aldaar. Besloten werd verder te verkopen de woningwet woningen, Burg. van der Havestraat 67 en 75, resp. aan de heren J. N. Donselaar en J. W. van der Have, beiden te Oosterland, beiden bewo ners van deze panden. De heer Don selaar betaalt voor de woning f 28.103,en de heer van der Have f 28.979,Aan de eerste zal een subsidie van f 1725,worden ver strekt, zijnde de bijdrage voor het eerste jaar van de in tien jaar af lopende jaaxdijkse bijdragen. Voor de tweede is dit f 1510,wat de sub sidie betreft. Verder volgde goed keuring door de raad om aan M. Dane, H. Clerx en J. Baas, wonende in de Sandströmstraat te Oosterland, te verkopen een gedeelte sloot achter hun woningen voor de symbolische prijs van f 1,per persoon. De stuk ken zijn resp. groot 80,90 en 105 ca. De heer Bakker vroeg waarom de hele sloot nog niet gedempt wordt, waarop wethouder Kuijper meedeel de dat dit nog niet mogelijk is omdat er nog een afwatering in uit komt voor het bouwland. Zodra hier ge bouwd wordt kan ook de rest ge dempt worden. Het stuk sloot dat nu verkocht wordt doet nergens dienst meer voor. Verder werd besloten van de heer J. de Reus te Zaamslag aan te kopen een perceel tuingrond groot 475 ca, of in totaal f 1.425,De ge meente dient n.I. de beschikking te krijgen over enige perceeltjes tuin grond, gelegen ten oosten van het wandelpad naast het sportveld te ZIERIKZEE, 20-1. Woensdagavond 17 januari 1.1. kwam de afdeling Zie rikzee van de N.C.V.B. bijeen om haar jaarvergadering te houden in het Herv. verenigingsgebouw in 't Vrije. De presidente, mejuffrouw E. C. de Ruiter, opende deze vergadering met te laten zingen Psalm 89 1 waarop zij voorging in gebed. Zij las ver volgens een gedeelte uit Openbaring 21 1 en 7 aansluitend hieraan een goede meditatie. Nadat zij alle aan wezigen hartelijk welkom heette gaf zij de secretaresse en de penning- meesteresse gelegenheid hun ver slag te doen over het afgelopen jaar 1972. Uit deze verslagen bleek o.a. dat het leden tal momenteel staat op 127 en dat door verschillende mooie giften bij het 25-jarig jubi leum ontvangen een zeer goed batig saldo werd verkregen van f 595,42. Aanschouwelijk voorgesteld met dia's liet mevrouw Lokker-Meijering de serie „Zierikzee anders" zien. wat erg interessant was. Nieuwerkerk en één der eigenaren, de heer De Reus voornoemd, is be reid dit te verkopen aan de gemeen te. Via het Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten is een verzoek om garantie van rente en aflossing voor een geld lening binnengekomen van de heer J. N. Donselaar te Oosterland dat werd goedgekeurd. Subsidie drumband Van de drumbandvereniging te Nieuwerkerk is een verzoek binnen gekomen om subsidieverhoging. Tot nu toe ontving deze vereniging een subsidie van f 300,per jaar, waar van de wandelgroep: „De Vier Ban nen" 200,ontvangt, en de drum band „De Vier Bannen" f 100,Het college acht de verhoging wel ver antwoord, temeer omdat men door gevoerde oud-papierakties e.d. tracht de inkomsten op te voeren. Men zou echter deze willen beperken tot f 500,per jaar, ook voor 1972. Dit ZIERIKZEE Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie alhier zijn in lichtingen te verkrijgen inzake de volgende gevonden voorwei-pen Diafilm in verpakking; 2 paar lies laarzen; houten schoenlepel met paardekop; doos met Enka spoelen; bril in groen étui; tas inhoudende een bril; Pontiac dameshorloge; arm bandje „Jeanine"; V.W. contactsleu tel nr. 3268; Marokkaans lederen portefeuille; bruine suède wanten; draagpenning van dierenbescher ming; dameshorloge; dameshand schoen; sjaal met bloemmotief; da mes glacé handschoenen; dameshor loge „Tenex"; rood broekpak; blauw jack; biezen boodschappentas; ring met drie sleutels; schoolétui; Zeeuw se broche; bruin/groen regenkapje; ring met vier sleutels; armbandje; hanger met Lipssleutel; herenhand schoenen; tafelkleed; donkerbruine regenjas; twee rieten manden; arm bandje met gekleurde steentjes; han gertje met sterrenbeeld Weegschaal; Schorpioen sterrenbeeld; schoolétui; groene wollen das; blauwe hand schoen; rechter gymschoen; ketting met Hugenotenkruis; twee verkeers la egels een paar bruine handschoe nen; zilveren armbandje „Sjaan"; blauw plastic regenjack; blauwe muts; herenhorloge; leesbril (dou blé); een paar witte gymschoenen; damesbril met bruin montuur; gou den horloge; zwarte wollen sjaal; twee balen bloem; zwart lederen boodschappentas; herenring; bril met bruin montuur; dameshorloge met schakelband; kaart van zwembad: dameshorloge. Tevens kunnen op het bureau van de rijkspolitie inlichtingen worden verstrekt over gevonden rijwielen, huissleutels, handschoenen en wan ten. Vaste geldlening In de komende gemeenteraads vergadering - dinsdagavond a.s. - zal de raad worden voorgesteld over te gaan tot het sluiten van een vaste geldlening van f 453.000,met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, waarvoor de gemeente intussen een aanbieding heeft ontvangen. De specificatie van het aangebo den bedrag is als volgt: reconstruc tie Havenpark en Havenplein N.Z. f 78.000,bouw chr. kleuterschool in West f 225.000,consolidatie van vlottende schuld f 150.000,totaal f 453.000,—. De lening heeft een looptijd van 25 jaar en draagt een rente van 7% procent, halfjaarlijks te voldoen. Bestuursverkiezing Bij de gehouden bestuursverkie zing die - nodig was door aftreding en niet herkiesbaar van mevrouw Raven-de Oude en mevrouw Smalle- gange-v. d. Panne, werden verko zen mevrouw Haak-Rotte en me vrouw v. Hekke-v. d. Wekken. Hierna werd de traditionele pak jesavond afgewerkt waarop de pauze volgde die wel geanimeerd verliep. Na de pauze trad nogmaals me vrouw Lokker voor het voetlicht met dia's over het vorig jaar gemaakte uitstapje en over het jubileumfeest zodat menigeen zichzelf kon bewon deren. Opgenomen op een bandje draaide zij tegelijk een praatje af, besluitend met een gedicht. Tot slot dankte de presidente de aftredende bestuursleden, waarvan één niet aanwezig kon zijn door droeve fa milieomstandigheden. voor al het werk aan de vereniging bewezen. Verder dankte zij de medewerksters van deze avond, liet nog zingen Gez. 111 1 en '2 en sloot de vergadering met gebed. is een verhoging van f 200,Me vrouw A. F. van der Zande-Vleu- gels Schutter (VVD) was de mening toegedaan dat dit bedrag nog niet voldoende was voor de drumband, die hoge onkosten heeft om 't gebruik van het dorpshuis voor hun repeti ties te kunnen betalen. Men was het hiermee eens en men gaf de toe stemming dat de gemeente een aan tal keren het bedrag zal betalen voor deze onkosten in het repetitielokaal. De SGP-fractie was het hiermee helemaal niet eens. Bij monde van de heer Van Klinken volgde mede deling dat het maar gemakkelijk is tegenwoordig, men doet direct maar een beroep op de gemeente. Spreker vond dat men met een kwartje con tributie meer per week er ook kan komen, en zijn partijgenoot, de heer Stouten, vond dat er met de oud- papieraktie niet veel geld binnen komt. Spreker deed dit zelf ook voor de zending in Oosterland, en als hij dan ziet wat hiermee binnenkomt is dat van de drumband maar een schijntje. Met 8 tegen 3 stemmen werd het voorstel tenslotte aangeno men om de subsidie te verhogen. Te gen de SGP-fractie. Ook werd een subsidieverhoging aangevraagd door het Zeeuws Instituut voor de Gees telijke Volksgezondheid, met ingang van het dienstjaar 1973. Besloten werd de subsidie te ver hogen tot f 0,72 per inwoner, dat verdeeld wordt als volgt: f 0,56 ten behoeve van het Medisch Opvoed kundig Bureau, en f 0.16 voor het Bureau voor Levens- en Gezins vragen. Benoeming Naar wij vernemen is met ingang van 1 januari jl. de heer F. W. Spaanderman (Middelburg, Zierik zee, Bergen op Zoom), register-ac countant, opgenomen in de accoun tantsmaatschap De Tombe/Melse en Co. De heer Spaanderman was tot genoemde datum medewerker van de maatschap, welke - zoals bekend - ook gevestigd is te Zierikzee. Alg. ledenvergadering Land- en Tuinbouw Coöp. Centrum West-Nederland Het Land- en Tuinbouw Coöpera tie Centrum West-Nederland, geves tigd te Goes, houdt een algemene le denvergadering op donderdagmiddag 22 februari a.s., in „Mondragon" te Zierikzee. Na het huishoudelijk deel van de vergadering zal door dr. A. J. Ver- hage, voorzitter van de hoofddirectie van de Coöperatieve Centrale Raïf- feisenbank, een inleiding worden ge houden over het onderwerp „Struc tuur van de grote (centrale) land bouw coöperatie". Cursus Streekhistorie Onder auspiciën van de ver. „Stad en Lande van Schouwen-Duive land". wordt heden (maandag 22 ja nuari) in hotel van Oppen weer een cursusavond Streekhistorie gehou den De volgende cursusavonden val len op: 29 januari en 5 februari. Ver. v. Vrijzinnig Hervormden Heden (maandag 22 januari) wordt in het hervoimd verenigingsgebouw een vergadering gehouden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den te Zierikzee. Huishoudelijke za ken komen aan de orde waarna de heer M. Doeleman H.J.zn. een ge varieerde serie kleurendia's zal ver tonen. HAAMSTEDE Raadsvergadering De raad van Westerschouwen ver gadert op a.s. woensdag 24 januari 's avonds te 19.30 uur ten gemeente- huize. Op de agenda slechts één belang rijk punt, nl. een voorstel van b. en w. tot uitvoering Wet verontreini ging oppervlaktewateren. Het colle ge acht het wenselijik dat de uitvoe ring van de Wet verontreiniging op pervlaktewateren, dus de zuive- ringstaak, wordt opgedragen aan de waterschappen. Om de waterschappen met de z.g. actieve zuiveringstaak te belasten en en de „vervuilers" in voldoende ma te in het waterschapsbestuur te vertegenwoordigen, dient het alge meen Zeeuws waterschapsreglement, het reglement van politie op de wa terkering en de waterbeheersing in Zeeland en de bijzondere reglemen ten voor de waterschappen in Zee land te worden gewijzigd. Er is tot en met 25 januari 1973 gelegenheid bezwaren tegen de verordening uit voering van deze Wet en mede de zojuist genoemde reglementen aan Provinciale Staten kenbaar te ma ken. SCHARENDIJKE Brandweer-examens Voor het vrijdag jl. door de Rijks inspectie van het Brandweerwezen, afgenomen examen voor perslucht- maskerdrager slaagden van hel brandweerkorps alhier: C. Dorre man, J. Dorreman, B. L. Louwerse en A. van de Panne. BRUINISSE Gezonken caisson werd gelicht De drijvende bok Meeuw van Van der Mareis Bergingsbedrijf te Viane, heeft vrijdagmiddag de drijvende caisson, die was gezonken, deel uit makend van de meergelegenheid van de jachthaven in de werkhaven te Bruinisse gelicht. Hoewel deskundigen hadden ge meend, dat. het lichten van dit holle betonnen element niet eenvoudig was en de kans groot dat het bij het lichten zou breken, is de karwei toch goed en in korte tijd vakkundig ge klaard. De lijkbezorging Per huis-aan-huis circulaire heeft de heer W. van der Have Bruinisse laten weten, dat hij om gezondheids redenen moet stoppen met de taak als lijkdienaar die hij in 1962 vrij willig op zich had genomen. Hij be veelt de Eerste Nederlandse Begra fenis Onderneming (de heer J. de Jonge te Zierikzee) als zijn opvolger aan, wat zou betekenen dat op het dorp zelf geen opvolger kon worden gevonden. De betrekking van lijkdienaar was in het verleden wel een baan, waar voor altijd krachten konden worden gevonden. Nadat de heer Jan Reinhoud in de twintiger jaren, dit werk, dat hij al van zijn vader had overgenomen en dat hij zeer lang had verricht, had neergelegd, waren er enige tijd zelfs twee. De bijna 50 jaar na Reinhoud. was er altijd weer een eigen inwoner die de in de dorpsgemeenschap deze piëteitsvergende taak overnam. Maar anno 1972 blijkt ook dit te verande ren. De geperfectioneerde sociale wetgeving zal hierin wel meespre ken. Jongens gooiden olie legen huis De rijkspolitie te Bruinisse gaf een viertal jongens een bekeuring we gens het enkele malen de stoep en de gevel van het woonhuis Oude straat 29 bestrooien en bevuilen met afgewerkte olie. In de nieuwjaarsnacht had de be woner van het pand de jongens belet een vuurtje te stoken van autoban den voor zijn woning. Enkele jaren achtereen was het ge woonte geworden op beiden einden van de Oudestraat een groot vuur te stichten, natuurlijk tegen de zin van de bewoners van deze straat, wier woningen gevaar liepen en schade kregen. Dit jaar pakte de bewoner van het genoemde woonhuis enkele drum- metjes olie en wat autobanden af, zodat het vuurfeest niet doorging. Uit represaille gooiden de jongens, opererend uit een soort clubhuis in de nabijheid, olie voor en tegen het huis. Eén der straffen die hun werd opgelegd was het zelf schoonmaken van stoep en gevel. „Fii/seji" uit het buitenland PARIJS. Paus Paulus de zesde heeft een nieuwe apostolische con stitutie over het sacrament der zie ken - vroeger het Heilig Oliesel - gepromulgeerd. NEW YORK. Na een onderzoek van verscheidene jaren is men tot de conclusie gekomen dat ongeveer 300 Museum of Art" in New York die te schilderijen in het „Metropolitan bock stonden als werken van be roemde Europese meesters als Duerer, Raphael, El Greco. Rem brandt. Goya en Vermeer, in feite werken zijn van hun leerlingen. Dit heeft de New Y'ork Times' vrijdag onthuld. BRUSSEL. Na een hongerstaking van 232 uur hebben twee Belgische militaire ax-tsen, J. M. Colette en P. Lux, hun zin gekx-egen: ze zullen voor hun resterende diensttijd een medische functie krijgen. WASHINGTON. De nieuwe be middelingspoging in het Midden- Oosten die Amerika voor het begin van dit jaar had aangekondigd, is begonnen. SANTIAGO. De landen van latijns- Amerika hebben besloten samen te werken bij de herbouw van Mana gua, de hoofdstad van Nicaragua, die op 23 december bü een aardbeving werd verwoest. Dit is bekendgemaakt in een verklaring van het hoofd kwartier van de V.N.-economische commissie voor latijns-Amerika in Santiago in Chili. BRUSSEL. Als gevolg van de vo rige week begonnen staking van de arbeidei-s in de Belgische petroleum- industrie wox-dt de bi*andstofvoorzie- ning in hel land steeds nijpendei'. SCHARENDIJKE, 19-1. Vorige week vergaderde het voorlopig co mité „Peuterklas" met de ouders. De tijdelijke voorzitter heette allen hartelijk welkom in het bijzonder zr. C. de Vries, die na de pauze een causerie met dia's hield over het peuterwerk en peuterspeelgoed. Zij vertelde verder, dat de heer J. Kwast met behulp var. schoolleex-- lingen al aardig wat speelgoed op gehaald heeft zoals blokken, poppen, auto's lego. puzzels en boekjes. Een wooi'd van dank aan de bui-gerij van Schai-endijke en Eilemeet is dei-halve wel op zijn plaats. Er zijn echter voor het goed funktioneren van een peuterklas nog andere dingen nodig en zij hoopte alsnog subsidie van de gemeente hiervoor te krijgen. Ook de lokaliteit is nog een vraagteken. Prijsopgaaf van het Ger. Jeugd- gebouw is ook naar de gemeente, want de ouders kunnen dit bedrag niet opbrengen. Toch wil het comité in het wïjkgebouw starten met de BRUINISSE,20-1. Vorige week hield de Ned. Chr. Vrouwenbond af deling Bruinisse haar maandelijkse vergadering, ditmaal onder leiding van de vice-presidente mevrouw Beije-de Korte. Nadat gezongen was Psalm 27 7 werd gelezen Lucas 22 32 en Hebr. 12 1-3 hield mevi-ouw Beije over deze verzen een meditatie met als thema: „Ik hefcj voor U gebeden, dat Uw geloof niet zou bezwijken". In vei-band met de afwezigheid van twee bestuui-sleden, werd besloten de bestuursvei-kiezïng uit te stellen. Mevrouw Lokker uit Zierikzee hield na de pauze een lezing met dia's over de Verenigde Staten van Amerika. Wijn in de sloot ROME, 20-1. In Frascati bij i Rome heeft de laatste dagen de wijn bij stromen gevloeid, niet in de kelen van de dorsti- gen maar in de sloot. Met hon- derden liters tegelijk lieten de x eigenaars van kleine dranklo- x t kalen hun voorraad weglopen, x Iuit vrees betrokken te gera- x ken in het wijnschandaal dat x sinds het midden van de vori- x ge week Rome en omgeving in beroering houdt. j In ongeveer 30 wijnlokalen j in Rome en Frascati hebben j politiemannen wijn gevonden, j waarvan de gisting met zeer a giftige, chemische middelen was „gestopt". Kennelijk heeft i de slechte zomer van het ufge- pen jaar de wijnbouwers in i dit gebied lot deze twijfelach- a tige „veredelingsmethoden" f gebracht die overigens in f noordelijker streken meer ge- f bruikelïjk zijn. PARIJS. De universiteit van Saint-Etienne ten zuid-westen van Lyon in Frankrijk en de Intei-natio- nala federatie van tweelingsteden gaan een intex-nationaal centi-um voor vooi-lichting over en onderzoek naar milieuvex-vuiling oprichten. BONN. Het Duitse weekblad Die Zeit heeft een ax-tikel gepubliceerd over het voorkomen van een kan- kei-verwekkend produkt in de Duit se wijnen. Het produkt dient om de koude gisting te stoppen en wordt onder de naam „Baycovin gemaakt door de chemische afdeling van Ba yer in Leverkusen. TOKIO. Ook na de ondertekening van het vredesverdrag zal Noord- Vietnam de strijd moeten voortzet ten, om ervoor te zorgen dat het verdrag wordt uitgevoerd en geres pecteerd, heeft premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam in Hanoi gezegd tot een delegatie van het Ja panse comité tot steun aan het Viet namese volk, zo heeft zaterdag het Japanse persbureau Nihon Denpa gemeld. SALISBURY. Zambiaanse troepen hebben vrijdag een Zuidafx-ikaanse pati-cuilleboot beschoten, toen deze de meei-plaats aan de Rhodesische kant van de Zambesi verliet. Dit heeft het Rhodesische xxiinisterie van voorlichting bekendgemaakt. CAIRO. Generaal Achmed Ismail, minister van oorlog en commandant van de strijdkrachten in Egypte, is benoemd tot opperbevelhebber van de strijdkrachten van Syrië en Libië. Dit meldt het in Cairo verschijnende dagblad Al Achram. ADDIS ABEBA. Px-esident Pompi dou heeft vóór zijn teiugkeer naar Fi-ankrijk, aan keizer Haile Selassie van Ethiopië de verzekering gegeven dat zijn land aanmerkelijk meer hulp zal krijgen van Fx-ankrijk. WARSCHAU. De Polen Zygmunt. Garback (28) en Roman Wojtasik (27) die in juni vox-ig jaar ter dood wa ren veroox-deeld wegens het ver- mooi'den van de 50-jai-ige afgevaax- digde Jan Gex-hax-d, zijn terechtge steld, zo heeft het Poolse pei-sbureau PAP meegedeeld. SEVILLA. Bij een brand in een nachtclub in Sevilla zjjn vyf ser veersters en een kelner om het leven gekomen. De brand ontstond toen iemand benzine op een gaskachel goot. De politie heeft een man aan gehouden. peuterklas. Deze ruimte is echter iets aan de" kleine kant. De peutex-- leidstex-s stelden voor dinsdag 6 fe bruari eerst met de helft van de op gegeven peuters te beginnen en dondex-dag 8 februari met de andere helft. Zodat ze eerst op hun gemak de kinderen kunnen lei-en kennen. Verschillende moeders boden aan. de poppen aan te kleden, het gekre gen speelgoed te wassen en gor dijntjes te naaien. Géén gebrek aan enthousiasme dus. Daar er nog vier oudex-s hun kinde ren opgaven werd het aantal peu ters tot 13 gebracht. De voorzitster zei dat de ouders nog een stencil thuis krijgen met aanwijzingen. Voor de pauze ontstond een leven dige discussie lussen ouders uit Schai-endijke en Eilemeet over het vexwoer van de peuters uit Eilemeet. Voor oudex-s uit Eilemeet komen er weer extra kosten bij van vervoer. Di- voorzitster beloofde dit probleem Mevi-ouw Lokker is een maand bij haar dochter geweest, even buiten Chicago wonend. Zij heeft daarvan een schittex-ende serie dia's overge houden. Van het vertrek van Schip hol af, kon de gehele i"eis worden gevolgd, het natuui-schoon van Ame rika was imponerend gefotografeerd. Chicago met zijn wolkenki-abbers van 36 verdiepingen, prachtige ker ken, uitgebreide supermarkten enz. is een der voornaamste steden van Amei-ika. Ook in Michigan had me vrouw Lokker haar plaatjes gescho ten, evenals op de terugi"eis. Mevrouw Lokkex-. bleek tenslotte ook nog een goed declamatrice. De avond werd met het zingen van „Ons Bondslied" gesloten. RIO DE JANEIRO. De baai van Rio de Janeiro, een van de bekend ste toeristische trekpleisters ter we reld, wordt ernstig bedreigd door vervuiling. Concert Amsterdams PhiDiarmoniseh Orkest Het Amsterdams Phïlharmonisch Orkest heeft - bij het ti-aditioneel éénmalig seizoensoptreden te Zierik zee - vi-ijdagavond weer een (bijna) volle Concertzaal tot enthousiasixxe gebi-aeht. Zelfverzekerder is mis schien een bruikbaar woord, om de continuïteit in de ontwikkeling van dit hoofdstedelijk orkest, te typeren. De dii'igent Anton Kersjes, zeer aan sprekend in de wonderlijk x-ustige plastiek van zijn diktie, bi-acht - on der auspiciën van de Z.V.U. - een „lijn px-ogramma", dat vele liefheb bers vreugde schonk. Bij alle over wegingen rond muziek in het alge meen blijft dat uiteindelijk toch de bedoeling. Geen noodzaak voor het A.Ph.O. blijkbaar om te „wennen" aan Zie- x'ikzee, want in de opener - Sym- phonie m 31 in D gx-oot - van Joseph Haydn, was er meteen de luisterrij ke pi-acht van een hax'monieus or kest. Het vierdelig werk (van 1756) vei'bei'gt in wezen het complexe ka rakter van de struktuur, achter een weelde van klankrijkdom, waarin met name de strijkers een groot en melodieus aandeel hebben. Een eex-ste kennismaking wat stad en regio betreft, gold de Russische piaxiiste Eliso Wirsaladze, soliste in Schumann's concei"t voor piano en orkest in A klein. Eliso Wix-saladze - rijk al aan ixiternationale ervaring - kwam over als een zeer ge-enga geerde en scherp op het orkest inge stelde pianiste, met een bijna man nelijk toucher; een uiterst bewogen kunstenares, wier pianistiek als in teressant en overtuigend werd erva- ren. Kersjes - minnaar van Russische muziek - bracht na de pauze zijn ox-kest tot volledige ontplooiing mei Sheherazade, de symfonische suite van Rimsky-Korsakow. Het bekende vooxbeeld van beschrijvende muziek, naar het thema van de „Duizend en één nacht". Door de weelde van het coloriet en de vai-iatie van de tjxe- mata geen muziek om bij weg te dxomen, maar leidend lot verbazing over de geschakeei'de mogelijkheden van een geheel toegerust symfonie orkest. Liefelijkheid en despostisme. feestelijke vrolijkheid en woest na tuurgeweld. het komt alles in zijn verklanking indrukwekkend tot zijn recht. Hier nog een aantekening bij het spel van de eex-ste violist, niet alleen in cadenza voor solo in het laatste werk goed voor uitnemend spel, maar ook in de andei'e pro- grammaondex-delen. Zowel de soliste (zij ontving een x'uiker bloemen), als het hele orkest, kregen een ongewoon wax-m applaus. Voor zover het het publiek betx-eft mag het A.Ph.G. tei-ugkomen. De Z.V.U. zal er wel eender over den ken. B.d.V MAASTRICHT, - 22-1. Bij een vechtpartij in een bar aan de Bosch straat te Maastricht, heeft omstreeks half drie de 33-jarige agent G. A. de 38-jarige woonwagenbewoner W. G. uit Helmond met een dienstpistool neergeschoten. De woonwagenbewo ner wei'd door een schot in het on derbeen getx-offen en moest naar het ziekenhuis woi'den vervoerd. te behandelen op de eex-stvolgende bes tuux-s vergadering. Daarna vond stemming plaats voor een blijvend comité. Gekozen wer den de dames: Dorreman, Bezuven, Kramer en Fugers. Dxie dames tra den af en werden door de voorzit ster hartelijk dank gezegd voor het vele werk dai ze al vex-rïcht hadden. Tijdens de rondvx-aag werden xxog vele vragen afgevuurd. Na in de pauze van een kopje koffie genoten te hebben, volgde de lezing van zr. De Vries. Ook zij vond dat het de peuter goed deed twee ochtenden per week onder goede leiding te spe len. Moeder moest dan wel in 't be gin haar peuter zelf weg brengen. Via dia's liet ze ook verantwoord speelgoed zien. Na afloop werd zij hartelijk dank gezegd door de voor zitster. die de prettige avond besloot met te zeggen dat er nog veel werk te doen was. voor de peutei-klas zal kunnen beginnen. Daai'om dankte ze alvast ieder, die hier aan mee ging helpen. Initiatief maakt kans

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5