GEWAPENDE NEGERS GAVEN ZICH OVER AAN POLITIE Parafering vredesovereenkomst donderdag Cabral vermoord Nixon praat over vrede; niet over Vietnam Droevig resultaat verkeerscontrole Pilconsult in ziekenfondspakket Minister werkt maatregelen uit tegen boycot van de collegegelden Zware straf voor Panagoulis NIXON BEËDIGD TERWIJL DE WERELD DEMONSTREERT wor 2EQT 01 l\JU,ir\nuf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 januari 1973 129ste jaargang Nr. 21221 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Eerste vergadering in 1973 raad Duiveland Belegering in Brooklyn ten einde NEW YORK, 22-1. Vier gewapende negers, die zicli twee dagen verschanst hebben gehouden in een sport en wapenwinkel in het Newyorkse Brooklyn, hebben zich zondag aan de politie overgegeven, vijf uur nadat hun negen gijzelaars kans hadden gezien de henen te nemen. De eerste die zich overgaf was de man die ernstig gewond was door een schot in de buik. toen de politie vrijdagmiddag in het geweer was ge komen kort nadat de vier mannen de wapenzaak waren binnengedron gen en met armen vol wapens en munitie trachtten weg te komen. WASHINGTON, 21-1. Kringen bij het Witte Huis hebben zondag ge zegd dat president Nixon zijn advi seur Kissinger naar Parijs zendt met de bereidheid donderdag een vre desovereenkomst voor Vietnam te paraferen als. zich op het laatste c-genblik geen moeilijkheden meer voordoen. Men zei dit nadat het Witte Huis had bekendgemaakt dat de president weer met zijn adviseur overleg had gepleegd. Hierbij was ook aanwezig generaal Haig die juist was terug gekeerd van besprekingen in Saigon. Phnom Penh, Bangkok, Vientiane en Seoel. Maandag zal president Nixon nog een bespreking met dr. Kissinger hebben voor deze naar Parijs ver trekt. ALGIERS/LISSABON, 22-1. Dr. Amïlcar Cabral, de bekendste leider van de anti-Portugese bevrijdings bewegingen in Afrika, is zaterdag avond voor zijn huis in de Guinese hoofdstad Conakry vermoord, zo heeft president Sekou Touree van Guinee zondag in een radio-toe spraak meegedeeld. Bij deze eerste schietpartij liepen ook twee politiemannen verwondin gen op. Later werd tijdens de be legering van de winkel een politie man gedood door een schot in het hoofd. Aanvankelijk hadden de vier over vallers - leden van een mohamme daanse sekte - twaalf klanten van de wapenwinkel als gijzelaars vast gehouden. Drie van hen lieten zij na enige tijd gaan. De overige negen, - twee vrouwen en zeven mannen - zagen zondagmiddag kans aan de overvallers te ontkomen. Met hulp van de eigenaar van de winkel maakten zij een gat in een dunne scheidingswand en kwamen via een oude trap op het dak van een aan grenzend huis. Vandaar bracht de politie hen in veiligheid. „Rebellen" De vier negers die aanvankelijk hadden meegedeeld dat zij als „re bellen in een heilige oorlog tegen de YVASHINGTON, 20-1. President Nixon heeft zaterdagmorgen aan het begin van zijn tweede ambtstermijn de Amerikanen verzekerd dat „de langste en moeilijkste oorlog" uit de geschiedenis van Amerika „het ein de nadert" en dat „de wereld staat cp de drempel van een nieuw tijd perk van vrede dat generaties lang kan duren". Het was de enige direc te toespeling op de oorlog in Viet nam die de Amerikaanse president maakte in zijn inaugurele toespraak op de trappen van het Capitool in Washington. Amerikaanse maatschappij van im moraliteit onrecht en onderdrukking tot de dood zouden strijden", lieten zich kort nadien overhalen tot over gave. Na een gezamenlijk moham medaans gebed kwam het viertal, gekleed in camouflagepakken met zwarte gebreide mutsen, naar bui ten. UTRECHT, 22-1. By een grote ver keerscontrole, in de nacht van woens dag op donderdag in zeven Utrechtse gemeenten, heeft de politie onder in totaal 1871 automobilisten 57 geval len van drankmisbruik geconsta teerd. In zeven gevallen moest een rijverbod worden opgelegd. Aan de controle hebben 89 politie mannen uit de gemeenten Utrecht, Amersfoort, Baarn, Soest, Zeist, Woerden en De Bilt deelgenomen. Van de automobilisten bleken er 22 in een auto met gladde banden te rijden; 33 keer klopte de verlichting niet en 39 keer stuitte men op an dere technische gebreken; 94 wegge bruikers hadden geen rijbewijs bij zich en 93 geen kentekenbewijs. Ne gen automobilisten bleken nooit een rijbewijs te hebben gehad. DEN HAAG. 20-1. De hoge raad heeft bepaald dat de pilconsulten door de huisartsen gegeven aan zie kenfondsverzekerden die zonder me dische indicatie de anti-conceptiepil gaan gebruiken of gebruiken, tot het pakket van ziekenfondsverstrekkin gen moeten worden gerekend. Dit betekent dat de huisartsen geen aparte vergoeding voor deze pilcon sulten kunnen vragen. De hoge raad verwierp vrijdag het cassatieberoep van de „Koninklijke Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst" (KNMG) en het bestuur van de „Landelijke Huisartsenvereniging" (LHV) tegen een vonnis van het Gerechtshof in Den Haag over de pilconsulten. Het Hof had in het al sinds 1968 lopende proces tussen de KNMG en de LHV enerzijds en de ziekenfondsorganisa ties anderzijds, aangespannen door de zes fondsorganisaties, uitgespro ken dat de pilconsulten onder de ge bruikelijke geneeskundige hulp door huisartsen vallen en dus in het zie kenfondspakket thuishoren en niet nog eens apart betaald behoeven te worden. De rechtbank in Den Haag had de ziekenfondsorganisaties in eerste instantie in het ongelijk ge steld. DEN HAAG, 20-1. Minister Van Veen van onderwijs en wetenschap pen heeft de maatregelen tegen de studenten, die weigeren hel tot f 1000.verhoogde collegegeld te betalen, nader uitgewerkt. Hij beseft, dat controle in de collegezalen moei lijkheden kan opleveren. Daarom legt hij het zwaartepunt bij de admi nistratieve controle. Drie jongemannen levend in auto verbrand BRUSSEL. 20-1. Zaterdagochtend omstreeks 3.15 uur is in het Belgi sche Haine St.-Pierre een auto ge slipt, tegen de gevel van een woning gebotst, gekanteld en in brand ge raakt. Drie jonge Belgische mannen (twee van 19 jaar oud en één van 18) konden zich niet meer uit het wrak bevrijden en verbrandden levend. Op de plaats waar de wagen slipte was er veel ijzel. Agente overmeestert kaper? WASHINGTON, 20-1. Terwijl zij met hem onderhandelde, heelt een politieagente zaterdag op het vlieg veld van Louisville, Kentucky, een gewapende 17-jarige soldaat over meesterd, die zich in een DC-9 had verschanst met een werktuigkundige als gijzelaar. Hij wilde over de At lantische Oceaan worden gevlogen. Deze kan worden verricht op het terrein van de zeer vele practica en werkcolleges, die voor de studenten van verreweg de meeste studiein richtingen deel uitmaken van het onderwijsprogramma. Minister Van Veen heeft dit in een brief de universiteiten en hogescho len geschreven. Het is een uitwer king van zijn opvattingen over de mogelijkheden om de collegegelden te innen, zoals hij die begin decem ber reeds de instellingen voor we tenschappelijk onderwijs voorlegde. Hij zegt thans, dat het hem duide lijk is, dat het niet in alle gevallen mogelijk zal zijn het onrechtmatig gebruikmaken van onderwijsvoor zieningen te constateren. „Er zijn echter vele gevallen, waarin de con statering wel degelijk mogelijk is. In al die gevallen zal aanmaning en in gebrekestelling moeten plaats vin den", aldus de brief. ATHENE 20-1. Een militaire rechtbank in Athene heeft Statis Panagoulis veroordeeld tot 4,5 jaar gevangenisstraf op beschuldiging van pogingen een vliegtuig te kapen en buitenlandse diplomaten te ont voeren om de vrijlating van Griekse politieke gevangenen te verkrijgen. Hij was de enige van de 13 verdach ten, onder wie vijf vrouwen, die schuld heeft bekend. Rumoerige betogingen in wereldsteden WASHINGTON. 20-1. President Nixon heeft zater dagmiddag de ambtseed afgelegd voor zijn nieuwe mandaat van vier jaar, terwijl in Washington en el ders in de wereld felle demonstraties werden gehou den tegen de oorlog in Vietnam. ZIERIKZEE. I-let Rusthuis Borrendammeherdacht vrijdag jl. het 1-jarig bestaan op enigszins feestelijke wijze. De bewoners waren opgetrommeld in de grote zaal en verschillende autoriteiten - o.w. wethouder C. Bij de Vaate en de gemeentesecretaris R. van Ommeren - waren op deze avond present. Een vrolijk duo zorgde voor de stemming. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De 60-jarige president werd voor het Capitool in Washington beëdigd op twee familie-bijbels die door zijn vrouw Pat werden vastgehouden. Het weer was koud en bewolkt en er stond een stevig windje toen Nixon met zijn hand op de bijbels werd beëdigd door opperrechter Warren Burger. Tijdens de plechtigheid keek Nixon erg somber maar na afloop, terwijl 21 saluutschoten klonken lachte hij breeduit. Eerder had al de beëdiging van vice-president Spiro Agnew plaatsgevonden. De beëdigingsplechtigheid was be gonnen bij het Witte Huis vanwaar het presidentiële gezelschap in een caravaan van zwarte limousines naar het Capitool reed. De politie en de geheime dienst hadden uiterst scher pe veiligheidsmaatregelen getroffen, mei name langs het belangrijkste deel van de route, Pennsylvania Avenue. Al uren voor de plechtig heid waren de trottoirs en de tribu nes langs de route vol met duizenden voor- en tegenstanders van Nixon. Ze werden door een macht van 10.000 militairen, agenten en leden van de Nationale Garde in bedwang gehouden. Langs de route was het verboden de vensters te openen. Demonstranten Bij het Capitool hield een groep jonge demonstranten tijdens de plechtigheid een luidruchtige bijeen komst. Ze droegen een enorme rat met het gezicht, van Nixon en schreeuwden herhaaldelijk „rat. rat" terwijl via luidsprekers president Nixon werd veroordeeld voor het voortzetten van de oorlog in Viet nam. De grote papieren rat had in zijn bek een pop die met rode verf was besmeurd. In pamfletten die VIANE. Er verzeilt nogal eens een auto in een Schouwen-Duivelandse sloot. Zondagavond was dat weer het geval onder Viane, waar een perso nenwagen weg en sloot vemoisselde. Een takelwagen van Autobedrijf W. Ista te Oosterland haalde de wagen uit zijn ongewone positie. De auto bleek flink beschadigd en had o.m. de voorruit verloren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit Dammer bestaat uit Er zijn mensen, die een luci- i ferhoutje geven, in de hoop er f een eik voor terug te ontvan- &ILT CS /;V Verwachting tot dinsdagavond: Oplvl a rui «ren werden verspreid werd gezegd dat „hier Nixon werd tentoongesteld als een rat omdat hij dat werkelijk is". Ook in andere delen van Washing ton werd tegen Nixon gedemon streerd. Rumoerige betogingen tegen de Vietnamese oorlog waren er verder in Parijs, Tokio. West-Berlijn, Stock holm en Dortmund. In de Franso hoofdstad werden verscheidene au to's, waaronder een politieauto, door demonstranten omver geworpen en in brand gesloken. De demonstranten, gehelmd en ge wapend met ijzeren staven, hadden aanvankelijk gepoogd de Amerikaan se ambassade op de Place de la Con corde te bereiken maar werden door een grote macht gewapende oproer politie tegengehouden. Later ont stonden er bij de opera felle gevech ten. In Dortmund liepen meer dan 14.000 demonsiranten door de straten van de stad en schreeuwden „Nixon, moordenaar en facist" terwijl bonds kanselier Willy Brandt als een „me deplichtige" werd gebrandmerkt. Dezelfde geluiden werden in West- Berlijn gehoord, totdat de politie met traangas de demonstranten uiteen dreef. Opklaringen, maar aanvankelijk nog hier en daar een bui; in de nacht en ochtend plaatselijk mist en mini mum temperaturen omstreeks 2 graden; maxima morgen rond 4 gra den; zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Voor woensdag: Aantal uren zon 0 lot 4. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon. op 8.33. onder 17.11 Maan op 23.29, onder 958 Laatste kwartier: 26 jan. (7.05). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 23. jan. 6.04 18.31 11.51 Doodtij: 28 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-1. Het KNMI deelt mede: De kansen op mist nemen weer toe. Achter een front, dat zon dag met regen over ons land naar het oosten trok, stijgt boven West- Europa de luchtdruk flink. Hierdoor zullen de komende 24 uur de lucht- drukverschillen boven onze omge ving snel kleiner worden. Als ge volg hiervan zal de komende nacht in de aanwezige vochtige lucht zich gemakkelijk mist kunnen vormen. Het ziet er naar uit dat de vorst- grens, die maandagochtend van Stockholm over Warschau naar Roe menië liep de komende dafgen lang zaam weer wat naar het westen zal opdringen. In ons land zal in de ko mende nachl de temperatuur in het binnenland even onder het vriespunt komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1