Geslaagde voorlichtingsavond afdeling „Veilig Verkeer" - Dorpshuis Nieuwerkerk in Rijnmondgebied Kindervoedsel naar Nicaragua Meer aandacht voor de natuur INVENTARIS „HET WAPEN VAN BURGH" VERKOCHT N.C.R.V. PRESENTEERDE HIER „REGIO RECHTSTREEKS" STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 januari 1973 Nr. 21220 Bond zal de twee projekten inleiden die dit jaar de bijzondere aandacht van de bond krijgen, t.w. Ontwikke lingssamenwerking en Mileuzorg. DUIVELAND Raadsvergadering begint half uur later De raadsvergadering, die heden vrijdagavond 19 januari gehouden zal worden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk en volgens mededeling aan zou vangen om half acht, begint een half uur later. Dus om acht uur. OOSTERLAND Dorp krijgt cafétaria Het pand Sint Joostdijk 2. destijds^ gebouwd als woon- en winkelhuisv door wijlen de heer P. Kesteloo, smederij alhier, is thans verkocht aan de heer Adriaan Dorst J. Na het overlijden van dc heer Kesteloo en diens echtgenote is het pand nog ruim een jaar verhuurd gc-weest door de dochter van de fam. Keste loo aan de heer Van Leeuwen die er een winkel in huishoudelijke artike len in dreef. Na het vertrek van de fa. Van Leeuwen werd het woonhuis verhuurd en deed de winkelruimte dienst als auto-showroom van gara ge Ista alhier. De heer Dorst gaat er nu een ca fetaria m vestigen onder de naam „Neffen 'd Eule". omdat het pand eertijds gebouwd werd precies naast de gedempte watergang, die de naam had van ..De Geule'' of ..De Heule" in het Zeeuws genoemd ..'d Eule". Na enige uitbreiding en verbouwing zal het publiek in de gelegenheid ge steld worden in een gezellige ruimte, een portie palat-frites. een croketje. worstje of verschillende dranken te gebruiken. Oosterland is tot op heden nog niet een dergelijke inrichting rijk geweest waar men de genoemde consumpties kon verkrijgen en ter plaatse nuttigen, in tegenstelling met andere dorpen, waar dit al jarenlang het geval is. Gehoopt wordt dat de heer Dorst succes mag hebben met zijn, nieuwe zaak, die eerlang zal worden geopend. BRÜINISSE Diefstalletje Van de firma Maaskant en Zonen werd op de Vissershaven te Brui nis- se een werkplank en twee schragen ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. Ned. Herv. Kerk De opbrengst van het Verjaardag- fonds in de Ned. Herv.. Kerk was in de maand december 1972 f 219. 35. Gver het gehele jaar werd bijeen ge bracht f 2331,83. De catechisatiebus bevatte over het 2e halfjaar 1792 f 158.90. ANNA-JACOBAFOLDER Plaatselijke ondernemers vergaderden Deze eerste vergadering van de plaatselijke ondernemers in hotel ,De Druiventros' te St. Philipsland werd geopend door de waarnemend voor zitter. de heer H. J. Bosman. In zijn openingswoord memoreerde hij het afgelopen jaar. Ondanks de econo mische terugslag in 1972 is er nu weer een zekere opleving waar te nemen. Men weet niet of deze be stendigd zal blijven. Ook de winkel week was goed. Uit het financiëel rapport bleek de vereniging nog 22 leden te hebben en nog een batig saldo over 1972 van f 385,07. Medege deeld werd dat door het winkel weekcomité aan het Groene Kruis een bedrag van f 479,02 kon worden overgemaakt. Als leden van de kascommissie werden benoemd de heren P. v. d. Berg en P. v. d. Reest. Daar na herhaalde stemming de stemmen staakten werd de verkie zing voor een voorzitter aangehou den. Wel werd de contributieverla ging aangenomen en op f 15,per jaar gebracht. ZIERIKZEE. In een lijst van dreu nend heigeweld vordert het werk aan het Luitje. De foto toont dat al een soliede rijtje heipalen is inge bracht, ter ondersteuning van de ka demuur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DUIVELAND, 18-1. De verkeers- avond. die onder auspiciën van dc afdeling „Duiveland" van Veilig Ver keer Nederland in het „Dorpshuis" te Nieuwerkerk gehouden werd op woensdagavond is wel een succes geworden, gezien de grote belang stelling hiervoor van ruim 80 per sonen. De voorzitter van de afdeling, de heer J. de Reus. opende de bijeen komst met een welkomstwoord tot ue aanwezigen, inzonderheid tot burgemeester De Kam van Duive land. tot «ie heer T. Phann, consulent van Veilig Vei'keer Nederland te Middelburg, en tot de leden van de algemene verkeersdienst der Rijks politie, afdeling Driebergen, die deze avond verzorgden. Het verheugde de voorzitter dat de belangstelling voor deze avond zo goed was. De afde ling heeft weer wel eens een „opkik- kertje" nodig. Vervolgens werd het woord ver leend aan opperwachtmeester Leen- dertse van de verkeersgroep Drie bergen. die op bekwame wijze tekst en uitleg gaf over de verschillende verkeersvraagstukken. en hoofdza kelijk het accent legde op de vele fouten die soms, ook nog wel door ervaren automobilisten. gemaakt ROTTERDAM. 19-1. Aan de berg rapporten die het openbaar lichaam Rijnmond sinds zijn ontstaan in 1964 heeft afgescheiden, is er deze week één toegevoegd. Het is een rapport van de biologe drs. G. de Groot-Veenbaas ov<er de problemen rond de bescherming van natuur en landschap in het Rijnmondgebied. Rijnmond vindt het rapport van zeer grote waarde, omdat het - in tegenstelling tót de algemeen heer sende opvatting - weergeeft welke waardevolle terreinen en landschap pen het Rijnmondgebied nog bezit". Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden met algemene stemmen herkozen. Als nieuw be stuurslid werd de heer P. v. d. Reest gekozen. BOZE GEESTEN IN SINGAPORE SINGAPORE, 19-1. Zoals donder dag heeft men ook vinjdag „Bomohs" (Maleisische geestenbezweerders) in Singapore naar een fabriek van elektrische apparaten moeten ont bieden. om elf arbeidsters te kalme ren die door geloof aan een boze* geest tot hysterie waren vervallen. Jouxmalisten buiten de fabriek za gen de rook avn de wiex-ook waar mee de Bomohs hun exox-cisme be- di-even, naar buiten kringelen. De vrouwen verlieten het gebouw later in wagens van de firma. De fabriek - gelegen in de indu striewijk in het havengebied van Singapoi-e - is sinds zatei'dag drie keer gedeeltelijk gesloten geweest wegens het uitbi'eken van massa hysterie, verklaarde de dii-ectie woensdag. Onder meisjes en vrouwen in Ma leisië is kettingi-eactie-verooi-zaken- de hysterie niet ongewoon. Ze begint met het gillen en zich in. bochten wringen van één vrouw, gevolgd door dezelfde vei-schijnselen bij an deren in haar buurt. Het vloeit voort uit het geloof dat de geesten van af gestorvenen om wraak roepen. Aanvankelijk had men een Boed dhistische monnik ter bezwering van de geesten gei-oepen, maar hij had geen succes. Directiewoordvoerder Israël Ment- cher zei: „Als we om hieraan een einde te maken een medicijnman van de Zoeloe's moesten laten over komen, zouden we het doen ook". worden. Spreker gaf duidelijk aan, mede aan dc hand van dia's wat mag en niet mag in het verkeer, en hoe hel moet. Zijn uiteenzetting was voor iedereen te begrijpen. Door de reakties bleek dat deze lezing zeer ingeslagen was. een tiental nieuwe leden bijv. voor de afdeling worden ingeschreven. Verder was het een mooie geste van de garages Ista en Van der Have te Oosterland, van Dijke. C. Wandel en IJ. T. Wandel te Nieuwerkerk. P. Remeeus te Ouwerkerk en garage MoT te Schuddebeurs, dat zij allen een gebruiksvooi-wei-p. gratis hadden beschikbaar gesteld voor de bezoe kers van deze bijeenkomst, die aan de hand van het cijfer, vooi'komend on hun entréebiljet. konden zien of zij al dan niet voor een prijs in aan merking kwamen. Na afloop dankte de voorzitter de- ga i-agebedrij ven en ook de spreker van deze avond voor zijn leerzame lezing. Namens de afdeling ..Duive land" werd hem een envelop met inhoud aangeboden. De vooi-zitter hoopte dat dergelijke avonden in de toekomst nog meer zullen kunnen woi'den georganiseerd. Hij sprak de wens uit de verkeersgroep nog eens meer te ontmoeten en sloot deze bij eenkomst. De Rijnmondbestuurders geven de laatste tijd blijk van een grote be zorgdheid over de natuur in een ge bied. waar de industrie een centrale plaats inneemt. In het voorontwerp van het streekplan Rijnmond dal onlangs tverd gepubliceerd, wordt al gezegd, dat hel behoud van de nog aanwezige natuurlijke rijkdommen van groot belang is voor de instand houding van een hoogwaardig leef milieu". Even verder staat: „Gezien de betrekkelijk geringe afmetingen van de nog resterende natuurgebie den en landschappen moet elke aan tasting als een ernstige bedreiging worden beschouwd". De belangrijk ste naluurbedreigers zijn dan vol gens Rijnmond wegen, pijpleiding straten en hoogspanningsleidingen. Ton ij nvissers opgebracli t WASHINGTON, 18-1. - Schepen van de Peruaanse marine hebben 12 Amerikaanse tonijnvissersboten aan gehouden en opgebi'acht. Eén be manningslid van elk schip werd vast gehouden zo is dondei-dag door een lid van het Amerikaanse Congres be kendgemaakt. Peru houdt herhaaldelijk Ameri kaanse tonijnvissei-s aan die zich be vinden in een gebied van 200 mijl buiten de kust. De Verenigde Staten erkennen de eenzijdig door Peru uit gebreide visserijzóne niet. DEN HAAG, 19-1. Op uitdrukke lijk verzoek van het Rode Kruis van Nicaragua zal het Nederlandse Rode Kruis volgende week woensdag met het ms. Bischofstein uit Amsterdam 16.680 potten kindervoedsel vanuit Amsterdam naar Corïnto, de haven van Nicaragua, sturen. De Nicaragu aanse organisatie heeft verklaard dat er nog lange tijd groot gebrek aan voedsel zal zijn. De Nederlandse zen ding heeft een waarde van 11.500 gulden. Met assistentie van het internatio nale comité van het Rode Kruis in Genève heeft de liga van Rode Kruisverenigingen een complete zendinstallatie met bedienend perso neel naar het getioffen gebied ge stuurd zodat er sinds 5 januari een direkte verbinding bestaal tussen Managua en Genève. Vei'zoeken om hulp kunnen meteen worden door gegeven. Hierop x-eageert nu het Ne derlandse Rode Kruis, dat al eei'der dekens, rampenzakjes voor kinderen en 50.000 potten baby- en kleuter voeding beschikbaar stelde. „Sic transit BURGH, 18-1. Hel was donderdagmiddag heel moei lijk om in de Ring nog een parkeerplaatsje te vinden voor een auto. zó groot was de belangstelling Voor de verkoop van de complete hotel inventaris van hotel „Het Wapen van Burgh". De late bezoekers konden zich met veel moeite nog door de deur wringen, om tot de conclusie te komen dat er alleen nog staanplaatsen - of beter gezegd: „hang"-plaatsen - waren. Zelfs het biljart diende tot zetel van vele belangstellenden, waarbij niet iedereen koper was. Doch dat is altijd zo met een zgn. „koopdag": meer kijkers dan kopers. Doch kooplust was er echter wel en alle koopjes (454 stuks) werden door deurwaarder Meier, tesamen 'met zijn helpers v. d. Vedc ger) en v. d. Wekken, verkocht. Veel artikelen gingen spotgoedkoop, doch andei'e dingen liepen boven de win kelprijs uit. De prachtige glazen wand, vooi-stellende de zeemeermin en echtgenoot, ging voor f 70.naar een trouwe hotelgast uit Eindhoven. Het biljart met 12 ..keuen", stan daard. telraam en drie ballen bracht f 800,op. De stamtafel met pluche kleed en negen stoelen werd latei- opgeladen voor f 450,doch het zesgaats keukenfornuis met platen, en ovens bi-acht maar f 140.op. Hoog in dc prijs zat een broodvoos- terlje met f 110.doch de koper was van gedachte dat hij een koel kast kocht! Zo waren er nog wel meerdere situaties vol huinor. meest al ten koste van de kopei-, die een verkeerd nummer in gedachten had. De houten keet in de tuin met w.c., douche, geyser en wasbak werd ver kocht voor f 500, Verkoop grote zaal Dc grote zaal wordt eerstdaags ge- sluopt en volgende week zaterdag (27 januari) ter plaatse door de. koper- sloper in gedeelten verkocht. Voor dc liefhebbers van deui-en. schotten, vloérén enz., is er dan ruime keus. Hierover volgen nog advertenties in de kranten. Met dit artikel zal dan de naam hotel „Het Wapen van Burgh" wel voor het laatst in het nieuws geko men zijn. Een naam die meer dan honderd jaar als uitspaninng. her berg. r'echtkamer, café, hotel en res taurant in Bui'gh en ver daarbuiten grote bekendheid had, zowel bij de burgerij als de toerist. Concertzaal vol radiorumoer ZIERIKZEE, 18-1. Vol radiorumoer was donderdag middag en -avond de Concertzaal te Zierikzee, waar het N.C.R.V.-programma: „Regio Rechtstreeks" werd „gemaakt" en onmiddellijk de ether ingestuurd. Weer eens wat anders dan hetgeen in het verleden op dit ter rein voor stad en „regio werd gepleegd en pittig en origineel gebracht. Belangrijk onderdeel van het middagprogramma waren de interviews, want voor de „brede vaderlandse massa" moest de regio uiteraard worden ge-introduceerd, door mensen die algemeen gesproken op de hoogte zijn van het stads- en streekgebeuren. Hierbij ontdekt men moeiteloos de formule, die bij „Regio Rechtstreeks" wordt gehanteerd. Charmante presentatrice en vlotte presentator waren rcspektièvelyk Els Nijssen en Dick Bikkers, die de interviews afnamen. „Fascinerende stad" Burgemeester Th. H. de Meester - op een holletje uit Middelburg geko men - vertelde met enthousiasme over „zijn stad", die intussen niet zonder problemen is. Gewezen werd op de noodzaak tot conservering van de oude binnenstad, terwijl daai*- naast de noodzaak tot nieuwbouw een duidelijke zaak is. De eerste bur ger sprak- van een fascinerende stad en wees op de lichte groei van het inwonertal. Een heel probleem vormt het vei-keer in deze oude stad. De heer M. J. Bij de Vaate. hoofd- redakteur „Z.N.". werd vooral over dé Zeeuw als type en over de Zeeuw se taal-uitgehoord. „Feitelijk bestaat de Zeeuw niet", aldus zijn stelling, hetgeen zo moet worden opgevat dat de variatie in de volkstypen gerela- teerd is aan de geleedheid van deze provincie. Hetzelfde geldt voor het dialekt. waarbij dient aangetekend dat elk Zeeuws regionaal dialekt aan devaluatie onderhevig is. Monumenten Stadsarchivaris W. H. Keikes ver telde interessant over de historische monumenten van Zierikzee, wijzend op het vele dat hier nog overgeble ven is en waardevol gerestaureerd, althans vele monumentale gebou wen. Over de restauratie van de St. Lieverismonstertoi-en vei-telde de heer S. Peene, destijds vijftien jaar lang opzichter bij de restauratie van de St. Lievensmonstertoren. Hij bleek van dit boeiend object (uiter aard) een alles-weter. De heer Kei kes vertelde aanvullend over de gang van zaken met de ornamentie- k eversieringen, die de tox-en thans rijk is. De visserij De visserij draafde op in uitspra ken van de heer J. Schot BWzn, die alles vertelde over de teelt van mos selen, die zoveel variatie kent. De Schelde-sluiting werd bewust een beetje op de achtergrond gehouden, als duidelijk controversieel onder- werp. Voor de muzikale entre-acts zorg de het combo Tony Eyk, met als Stichting „In de Rechte Straat" Het werkcomité in Schouwen-Dui- veland van voornoemde stichting houdt op vrijdag 26 januari a.s. een samenkomst in de Cbr. Gex-ef. Kei'k te Zierikzee. Spreker van deze avond zal zijn ds. H. J. Hegger direkteur van de stichting. Onderwerp: „Gods Woord in de branding van deze tijd". Een onderwex-p dat zeker aktueel is. Tevens zal er koorzang te beluiste ren zijn van het Chr. Geref. Kerk koor en het jeugdkoor Sjaloom on der leiding van de heer C. J. Groen- leer. Vogelwacht Voor de Vogelwacht Schouwen- Duiveland zal op 23 februari a.s. een lezing met dia's worden verzorgd door de heer G. Slob te Kruiningen. De heer Slob is inventarisator van het Staatsbosbeheer-. De plaats van samenkomst zal nog nader bekend worden gemaakt. De jaarvergadering van de vereniging is vastgesteld voor 13 april. Deze zal plaatsvinden in hel hotel Bakker te Burgh. ZIERIKZEE Stichting Hervormd Verenigingsgebouw Op dinsdag 23 januari stelt de Stichting Hervormd Verenigingsge bouw genodigden in de gelegenheid hqt nieuwe mortuarium aan het Vrije in ogenschouw te nemen. Hel jeugdkoor „Sjaloom" in aktie. (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode) sprankelende vokaliste Loeki Knol. Een heel erg fijne bijdi-age schx-eef het jeugdkoor „Sjaloom", onder lei ding van de heer C. J. Groenleer, op zijn naam, dat met bijna professio nele zelfverzekerdheid de zaal ver overde. In de avondux-en werd het pro- gramma voor groot publiek verder voortgezet. Ook hierin het combo Tony Eyk en de zangeres Loeki Knol. Belangi-ijk onderdeel vormde een (hele grote) quiz, waax-bij intus sen wel bleek dat het sti-eekgebeu- ren, de feiten en feitjes niet altijd helemaal ovei'komen bij het publiek. Toch waren er echte keien in het weten: de eerste prijs was voor Ririi van Gent en de tweede pi-xjs voor Rini de Bruyne. Speciaal opvallende bijdrage no teerden „De Makkers", o.m. met de hit: „Zomerzon". Alles bij elkaar een „leuk" radiodagje, dat de aandacht op Schouwen-Duiveland priemde. BROUWERSHAVEN Wandkleed in de maak voor gerestaureerde stadhuis Eén dezer dagen is men in Bi-ou- wei-shaven begonnen met het wand kleed, dat straks in het gerestau- ï-eerde stadhuis zal komen te han gen. Vol enthousiasme begon een kleine groep dames de eerste avond te tornen, knippen en naaien. Het ontwerp is van de heer Dool en de leiding heeft mevr-. Stigter. Dit alles gebeui-t in een schoollokaal te Noordgouwe. DREISCHOR Tweede Nutsavond gaat over Galapagos-eilanden Op dinsdag 23 januari a.s. wordt in café „De Dx'ie Schapen" door de plaatselijke culturele vereniging „Nut en Genoegen" de tweede Nuts avond gehouden. De heer H. van der Werff. student in de biologie, zal vertellen over zijn recente bezoeken aan de Galapagos-eilanden. Deze eilandengroep is mede door de t.v. bekend geworden door de bijzondere dierenwereld. Afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, houdt op woensdag 24 januari a.s. een vergadering in café „De Drie Schapen" te Dreischor. Mevr. E. A. de Kup-Bos, diskussieleidsler van de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5