RaiffeisenbankIHf Boerenleenbank Voor'n vakantieras loop je niet stad en land af. Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. éne druppel Kom morgen de reisgids even halen blik door het wereld venster Kadhaffi, geduldiger en bescheidener dan Nasser - en geduchter Maanauto rijdt Vis-exportmoeilijkheden voor België Bruine rat wordt ook landelijk aangepakt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 januari T973 Nr. 21219 de bank voor iedereen De Libische president Kadhaffi wordt nogal eens afgeschilderd als een nogal onverantwoordelijke heet hoofd, die de voornaamste motor is om de haat tegen Israël levend te houden in de Arabische wereld. Maar dit is wel een zeer schetsma tig portret dat niet al teveel gelijke nis vertoont met de werkelijkheid die net als Kadhaffi een stuk nuchterder is. En de man gaai ook veel doordachter te werk dan zijn inderdaad wel eens larmoyante uit spraken wels eens te denken geven. Hij is ongetwijfeld de voornaamste figuur in de Arabische wereld van nu de eigenlijke opvolger van Nasser. Hij laat xveliswaar zijn Egyptische /collega de meeste openbare funkties vervullen, misschien alleen maar om het gevoel van eigenwaarde van de Egyptenaren niet aan te lasten. Die mogen zich wat Kadhaffi betreft best de eerste onder de Arabische volkeren wanen - hijzelf weet maar al te goed dal een beetje buiten het licht van de schijnwerpers het werk onopvallender maar doeltreffender uitgevoerd kan ivorden. Bijvoorbeeld zijn kampagne om Afrikaanse staten met Israël te la ten breken. Hij torpedeert daarmee de vrucht van lang werken door Is raëlische diplomaten die niet zozeer uit liefde voor de Afrikanen hier ak- tief waren dan wel om vrienden te werven wier stem in de V.N. van pas kan komen. Daar zijn er dan tot nu toe vijf van afgevallen. Niet dat Ka dhaffi de illusie zal hebben dal hier mee ieder V.N.-debat voortaan een succes zal worden voor hem - hij kent de Israëlische gewoonte om zich desnoods niet van V.N.-resoluties aan te trekken. Maar een diploma tiek isolement is Israël zeker niet welgevallig. Op de duur zal hei losweken van vrienden psychologisch uierken. Daarnaast heeft Kadhaffi zich niet zomaar opgewerkt tot een topfiguur in de club van olieproducerende landen. Allereerst om te zorgen dat de inkomsten voor de landen met de bronnen wat hoger werden, waarbij hij hun inprentte dat eenheid macht maakt. Die eenheid is er nu al .vrij aardig, maar'die wordt ook gebruikt om bijvoorbeeld West-Europa er op te wijzen dat de kraan dicht gaat als Israël misschien weer eens iets on derneemt. De woorden komen uit Koeweit maar de tekst is onmisken baar van Kadhaffi die ook hier min der de schijnwerpers dan de macht zoekt. En ongetwijfeld heeft hij hiermee een uitstekend indirekt, pressiemiddel gevonden legen Is raël. Geduld De ibiër is zich ook goed bewust dat veel Arabische misère veroor zaakt werd doordat men onderlinge onenigheden 'had. Niemand heeft zo veel talent aan de dag gelegd om de oorzaken van onderlinge onenigheid uit de weg te ruimen. Hij heeft kans gezien weer enigszins een federatie te herstellen tussen zijn land, Egypte en Syrië, waarvan de twee laatsten aardig uit elkaar waren gegroeid. Hij wasj het ook die ver van huis de ruziënde Jemens tot fusie bracht. nota bene als het ware voor de deur van de grootste Arabische staat: Saoedi-Arabië, waarvan de vorst, koning Feisa nu moet toezien dat een andere Gxtxir, de sultan van Oman, zich niet tot hem richt met zijn pro blemen maar tot Kadhaffi. In de vele kleine sultanaten aan de Perzische Golf is al een tijd lang een guerrillabeweging aan de gang, die begon „voor de bevrijding van Dhofar" in het zuiden maar zich al lengs noordelijker heeft uitgebreid. Dit Pfloag, volksfront voor de be vrijding van de Arabische Golf, heeft onlangs klappen gekregen bij een treffen met troepen van de sul tan van Oman - en heel toevallig xvareh datirbij Libische officieren aanwezig die mochten zien hoe de rebellen uitstekend van wapens xoa- reri voorzien die uit China stamden. Uit een communistisch land dus en de ox-thodoxe Moslim Kadhaffi haat het commxinisme. Libische hulp voor deze sultan lijkt - ook al heeft Kadhaffi niet veel met vorsten op maar meer met republieken - wel verzekerd. Exx dan kan men ervan overtuigd zijn dat Libische akties ook inderdaad doel treffend zullen zijxx, namelijk omdat Kadhaffi xveet dat hiér iets te berei ken is onder meer rxist en eenheid in een stuk Arabische xvereld. Vlier zal hij zeker niet alleen mondeling strijdlxist tonen zoals xxog tegen Is raël, waarvan hij weet dat hij het niet aan* kan. En als de nuchtere fei ten deze nuchtere staatsman zeggen dat hij geduld moet beoefenen, dan heeft hij gedxild. Gedxdd en onopval lend werken zijn waarschijnlijk de t wee eigenschappen waarin hij-sterk van Nasser verschilt. MOSKOU. 17-1. De automatische maanauto „Loenoohod 2" heeft in ongeveer 20 minuten tijd 30 meter op het maanoppervlak afgelegd, zo heeft het persbureau Tass meege deeld. Daarna werd de automaat weer uitgeschakeld om de batterijen op nieuw op te laden. De maanauto staat op ongeveer zes kilometer van de berg Taurus, waarvan de top herkend kan worden op de televisiebeelden die de auto naar de aarde heeft gezonden. De Loenochod-2 staat op een vlakte die door enkele kleine kra ters is omringd. Spaans schip vergaan LISSBAN, 17-1. Het Spaanse vrachtschip „Enside" is ter hoogte van de Portugese stad Sines op de Atlantische Oceaan tijdens een storm vergaan. Een ander Spaans schip, de „Yeba- la" heeft 33 bemanningsleden van de „Enside" en een passagier aan boord genomen. Twee bemanningsleden worden vermist. DEN HAAG, 15-1. De verkoop van Nederlandse mosselen naar groot handelaren langs de Belgische kust is het afgelopen weekeinde de helft minder geweest dan normaal. Ex port naar het Belgische binnenland liep wat minder terug, maar toch ook wel dertig a veertig procent. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten heeft dit desgevraagd meegedeeld. Oorzaak van de terug gang is de publikatie van de Belgi sche Verbruikersunie over de aan wezigheid van kwik in mosselen. De Belgische viswinkels en vis- venters hebben m het weekeinde ook belangrijk minder vis verkocht dan elders. De Nederlandse groothandel is vrijdag al zo voorzichtig geweest, erg weinig vis naar België te zenden. Tegenspraak dr. P. Korringa Volgens prof. dr. P. Korringa, di recteur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, zegt het rapport van de Belgische Verbruikersunie volkomen ten onrechte en zonder enige wetenschappelijke grond, dat vis en mosselen met meer 0,1 ppm (delen per miljoen) kwik' verdacht, met meer dan 0,2 ppm gevaarlijk zijn. Bij dierproeven is uitgewezen dat kwik pas gevolgen' heeft voor de gezondheid als de vis of de mos selen er 5 ppm van bevatten. In de Amerikaanse warenwetgeving heeft men van een tiende van dit gehalte, 0,5 ppm dus, het toegelaten maxi mum gemaakt. Met mosselen met 0,1 a 0,2 ppm kwik zit Nederland daar nog ver onder. Daar komt nog bij dat slechts de helft van dat kwik gevaarlijk is. Die helft bestaat na melijk uit methylkwik, dat door de darmen kan worden opgenomen. Een vakantiereis bespreek je bij de 3000 vestigingen Koningin beëdigde Kamerlid HEN HAAG, 17-1. Koningin Juliana beëdigde dinsdagmiddag de augus tijner-pater A. J. Agterberg uit Wit- marsum tot lid van de Eerste Kamer Hij werd in deze functie benoemd in de vacature dr. M. van Huiten. die lid werd van de tweede kamer (ppr) De beëdiging van pater Agterberg door de koningin is een unicum in de parlementaire geschiedenis. Door gaans worden nieuwe kamerleden beëdigd door de kamer-voorzitter, die daartoe is gemachtigd door de koningin. De grondwet schrijft ech ter voor, dat eden (beloften en ver klaring) ook kunnen worden afge legd in handen van de koning. Het afleggen van de eden (beloften en verklaringen) kan niet geschieden in handen van de waarnemend-voor zitter CARACAS. Oxider het toeziend oog van minister van Gezoxidheid Jesus Maxyz Leon (links midden) tekent Maria Canelones de huwelijksakte, terwijl haar man Sabino Ruiz (r.) zijn bextrt afwacht. Het paar leefde reeds enige jaren samen, uit xvelke harmoxüe op 6 januari een drieling xoerd geboren. Het hxiwelijk xverd xioltrokkexi tijdens een televisie show in aanwezigheid van de drie- lixig Maria Consuelo, Maria Christi- na exx Marias Carolixia. DEN HAAG, 15-1. De jaarlijkse landelijke campagne ter bestrijding van de bruine rat is deze maand van start gegaan. Ter ondersteuning van de aktie brengt de televisie tussen 22 janu ari en 6 februari enkele malen een telespot van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, onmiddellijk na de Ster-reclame om tien voor half negen. De afdeling ongediertebestrijding van het ministerie van volksgezond heid le Wageningen leidt de aktie in veel Nederlandse gemeenten. De grote snelheid waarmee de bruine rat zich. pleegt te vermenigvuldigen maakt het noodzakelijk ieder jaar opnieuw gezamenlijk tegen het on gedierte op te treden gedurende lan ge tijd achtereen, aldus het ministe rie. De bruine rat berokkent de Ne derlandse economie jaarlijks vele miljoenen guldens schade. Leerling-verplegers willen vrijstelling van militaire dienst UTRECHT, 17-1 De gebundelde werkgroep van leerling-verpleeg kundigen en leerling-verzorgden van de federatie van verpleegkundigen en vertegenwoordigers van de natio nale ziekenhuisraad hebben dinsdag avond na een eerste bijeenkomst be sloten tot een gezamelijk opstelling van militaire dienst te vragen voor mannelijke verpleegkundigen en zie ken verzorgers. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Dit laatste neemt ze voor kennisge ving aan, maar als ze de telefoon heeft neergelegd, glimlacht ze even. De idee Om vijf minuten over acht staat Josje met haar wagen al opzij van de gevangenisdeuren. Hoewel ze brandde van verlangen om de hele familie in te lichten besloot ze ach teraf niets te zeggen. Des te groter is de verrassing thuis en bij Gerrie en Bas Dat wordt vandaag voor Wil lem in elk geval een feestdag. Ze zit achter het stuur en rookt zenuwachtig een sigaret. Voor alle zekerheid controleert ze een tasje, dat ze naast zich heeft. Er zitten si-: garetten in en chocola en een paar sinaasappelen. En een mooie aanste ker. Een welkomsgeschenk. We gaan er toch zeker een feestdag van ma ken! Maar toch zucht ze. Want wat Wil lem nog niet weet en wat zeker een grote terleurstelling voor hem zal zijn is. dat hij geen werk meer zal hebben. Tenminste niet bij zijn oude baas. Die kan hem niet terugnemen, al wil hij het zelf wel. Er zijn een paar personeelsleden op de aldeling expeditie, die in niet mis te verstane woorden de chef te kennen hebben gegeven, dat ze Worms niet meer- hier willen hebben als sous-chef. Twee collega's van Wim. die onder hem stonden en die beiden vlassen op promotie. Volgend jaar gaat de chef weg; dan is mij vijfenzestig. Ze weten, dat Worms al min of meer aangewezen was als zijn opvolger en zien nu hun kans schoon om de con current op dood spoor te zetten. Ze willen zogenaamd geen misdadiger in hun midden: een man, die „geze ten" heeft. Een messetrekker. Veel te gevaarlijk. Ze zijn bang voor een messetrekker. De baas kan kiezen of delen: als Worms terugkomt, gaan zij er uit. Werk genoeg in de wereld. Het tweetal blijft niet alleen. Enkele twijfelaars worden opgewarmd en verklaren zich solidair met de op standelingen. Hoewel de directeur woest is, zal hij moeten zwichten voor de eis van zijn personeel, want hij kan niet riskeren, dat zes. zeven mensen opstaande voet ontslag ne men. Je krijgt tegenwoordig gemak kelijker klanten, dan personeel. Hoe zeer het hem ook spijt, hij kan Worms niet meer in dienst nemen. Achteraf bekeken zou het ook niet bevordelijk zijn voor de rust in het bedrijf. Zoiets drukt altijd een stem pel op je. Nee, het zal voor Worms beter zijn. als hij elders werk zoekt. Hij kan rekenen op een uitstekend getuigschrikt. Josje is zwaar gepikeerd door de slappe houding van WillenVs patroon Wat is dat voor een kerel? Is hij baas in eigen bedrijf of is het perso neel dat? Een getuigschrift. kun je dat opeten? Kun je daar je kostgeld mee betalen? Èn kleren van kopen? Nu ze in de wagen zit en wacht, tot de deur geopend zal worden en Willem naar buiten komt. realiseert ze zich. dat er misschien nog meer moeilijkheden zullen komen. On voorziene tegenvallers. Wellicht is ze al te optimitisch geweest. De harde werkelijkheid komt rauw naar vo ren. De maatschappij oordeelt in zul ke gevallen onbarmhartig. Wie eens uit 't schaft je eet. Maar ik ben er nog, denk vze. Daarmee pept ze zichzelf op. Zoveel moeilijkheden heeft ze in deze maanden al overwonnen en zoveel barrières uit de weg geruimdzal ze nu bij de pakken gaan neerzitten? We komen er wel. jongen, al besef je nog niet, dat je moeite zult hebben je plaats in de samenleving terug te vinden. De grote klok van de naburige kerk heeft negen geslagen, maar nog is de deur dicht. Zal ze aanbellen? Doe je dat in zo'n geval? Ze weet het niet. Maar er is een raampje in die éne grote deur en als daar een man zit, kan hij toch zien, dat hier een auto staat te wachten met een vrouw er in? Ze steekt een nieuwe sigaret aan, onafgebroken turend naar de grote geelbruine deuren. Het is vijf minu ten over half negen, als een kleine zijdeur opengaat en een jongeman met een koffer in zijn hand naar buiten komt. Haar hart staat bijna stil: het is Willem! Ze gooit het portier open, werpt haar sigaret weg en rent naar de jongen. Enkele ogenblikken latei- liggen ze in eikaars armen en kussen elkaar. „Josje, wat ben ik verschrik kelijk blij.." „Willem., lieve jongen., eindelijk is het dan zo ver.. Kom mee, jon gen ik heb sigaretten in de wagen en chocola en nog wat., o, ik praat natuurlijk onzin.." Ze lacht zenuw achtig; haar ogen worden vochtig, maar het zijn vreugde tranen, die over haar wangen beginnen te rol len. Gearmd lopen ze naar de auto. Wim legt zijn koffer op de achter bank en gaat zitten. Even latei- schuift het meisje naast hem, start de wagen en rijdt langzaam weg. Door de achteruitkijkspiegel ziet ze de brede muur en grote deuren. Weg ver weg hier vandaan! Hel is druk in de stad, want het spitsuur is nog niet voorbij. Ze vor deren maar langzam. Als ze voor een stoplicht staan, wijst Josje naar het tasje en zegt: „Neem toch een siga ret. Ze zitten daar in." Hij lacht een beetje en om haar plezier te doen, steekt hij een sigaret op. In de gevangenis rookte hij niet veel meer: één sigaret per dag. een heel enkele keer twee. Het scheelt hem niet veel. Maar nu is het mis schien goed om zijn zenuwen te kal meren. t wordt vervolgd) Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9