's maandags gesloten Snijmais-telers bespreken produkt op vergadering te Zierikzee Storm teistert Spaanse en Portugese kust Nieuwe zaak firma Verseput te Renesse (dames- en herenmode) officieel geopend STREEKNIEUWS Ongelukkig „opstapje" Een gewas 0111 op te letten ZIERIKZEE. 15-1. Een 70 tal veehouders kwam bijeen in het Huis van Nassau om de resultaten van de snijmaisteelt in 1972 op Schouwen- Duiveland te bespreken. Deze ver gadering stond onder het voorzitter schap van de heer D. P. Korstanje, die in zjjn openingswoord de aanwe zigen welkom heette in het bijzonder de heer M. A. de Hond, hoofd-asss-i tent de R.L.V.D. Hij bracht de heer de Hond dank voor zijn begeleiding in het afge lopen jaar. Juist aan de voorlichting van de heer de Hond is het te dan ken dat de analyses van Sehouwen- Duiveland met betrekking tot het eiwitgehalte en zetmeel waarde van de snijmais, aanmerkelijk hoger zijn dan landelijk het geval is. Doordat men op advies van de heer de Hond pas begonnen is, toen in sommige delen van ons land de oogst reeds grotendeels klaar was, maar de snij mais dan ook min of meer vermoord Waarde snijmais Hierna kreeg de heer de Hond het woord die de veehouders wees op de waarde van de snijmais wanneer die op een juist tijdstip is ingekuild. Hij gaf verschillende adviezen voor de teelt waarvan hij verwachte dat ze zeker nog verder uitgebreid zul- Minder vis in IJmuiden IJMUIDEN, 17-1. De aanvoer van zeevis in IJmuiden (staatsvissersha venbedrijf) is ook in 1972 verder te ruggelopen). Er werd ruim 64 mil joen kilo aangevoerd (1971: bijna 70 miljoen). De omzet is niet gedaald tenge volge van prijsstijgingen van vijftien tot twintig procent. De omzet steeg daardoor van f 74 miljoen naar f 79 miljoen. „Kort geding" over misbruik van sociale verzekeringen HILVERSUM. 17-1. Het NOS-te- levisieprogramma ..Kort Geding", dat zondag 21 januari van 21.35 tot 22.35 uur via Nederland 2 wordt uit gezonden. zal ditmaal gaan over de sociale verzekeringen. De stelling voor deze uitzending luidt: „Er wordt op grote schaal misbruik ge maakt van onze sociale verzekerin gen". Voor deze stelling zal pleiten mr. L. van Heiningen, advocaat in Den Haag. Zijn getuigen zijn een arts, een advocaat en procureur en een veehouder. Pleiter contra is de heer A. P. A. Riemen, secretaris van het N.K.V., die als getuigen heeft een hoogleraar, een bedrijfsarts en een huisvrouw. FINANCIËN EN ECONOMIE Hoog balanstotaal van de RABO-banken AMSTERDAM, 17-1. In 1972 is het balanstotaal van de RABO-banken (de Raiffeisen- en Boerenleenban ken) met 16 procent gestegen tot f 27,2 miljard. In 1971 was deze stij ging 17 procent. Ook de bedrijfsre sultaten vertoonde een bevredigen de ontwikkeling en hielden ongeveer gelijke tred met de groei van de be drijfsomvang. Het totale bedrijfsre sultaat na voorziening voor belastin gen zal volgens voorlopige bereke ningen uitkomen op ongeveer f 140 min. (1971: f 124 min.). Dit heeft dr. A. J. Verhage voorzitter van de hoofddirectie van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank ga op een persconferentie bekendge maakt. ZIERIKZEE. In onze serie: het te saneren Havenkwartier, hier het uiteinde van de Molenstraat. Men ziet hoe sfeervol het totaalaspekt is. Bij hel entameren van de recon- tructieplannen wordt daar thans re kening mee gehouden. Vroeger is al te gemakkelijk - zij het soms begrijpe lijk - het bulldozer-idee gehanteerd, maar Zierikzee zal nooit die heel typische intimiteit in deze buurt kunnen missen, zij het dat de zaak eindelijk dient aangepakt. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode) len worden o.a. voor mestvee waar hij wel toekomst in zag mede door het feit dat de kuilen met bieten- blad en koppen dit jaar bijzonder slecht zijn. Ook de voederbieten zijn dit jaar van slechte kwaliteit. Ver scheidene vragen werden door de heer de Hond hierna beantwoord. Behoorlijke uitbreiding Bij de opgave voor het nieuwe oogstjaar die hierop volgde bleek dat er weer een behoorlijke uitbreiding zal komen. Ruim 60 ha werd reeds aangemeld (het vorige jaar 56 ha). De ge'or. v. d. Maas zullen het zaaien en hakselen weer verzorgen. Besloten werd de zaaimais collec tief aan te kopen. Hierna werd de rassen keuze nog besproken. Er werd besloten 2 rassen te zaaien (Pioneer 131 en Caldera 535). Na de rondvraag waarin nog ver schillende vragen werden gesteld en beantwoord sloot de voorzitter de vergadering met het verzoek aan hen die nog geen besluit t.a.v. even tuele uitzaai hadden genomen dit zo spoedig mogelijk te doen. En zich op te geven bij het bestuur in ver band met de krappe zaaizaadpositie. MADRID, 17-1. De westkust van Portugal en Spanje is woensdag ge troffen door de zwaarste storm sinds een kwart eeuw. Tientallen vissers- schpen werden tot zinken gebracht. Het aantal doden en vermisten in de twee landen bedraagt zeker 19, van wie 14 in Spanje. De storm die veroorzaakt werd door een diepe depressie op circa 500 km van Kaap Finisterre. trof vooral de Atlantische kust. maar er werd ook schade aangericht aan de Mid- dellar.dse-zeekust van Spanje. Vol gens de Portugese autoriteiten kwa men er windstoten voor van 160 km per uur. Alle belangrijke Portugese havens werden gesloten en ook de luchthaven Portela bij Lissabon kon niet worden gebruikt. Binnenkomen de vliegtuigen werden doorgestuurd naar Madrid. Bij de zuidkust van Portugal verging een Spaanse vis sersboot waarbij vier vap de vijf op varenden verdwenen. De vijfde werd opgepikt door een Liberiaans schip. In Spanje werd vooral de kust van Galicië getroffen. Ter hoogte van La Cornua wordt de vissersboot „Lira- Amerikaanse «eestelijken: „Europa geschokt" WASHINGTON, 17-1. Leiders van Amerikaanse godsdienstige groepe ringen hebben woensdag, na hun te rugkeer uit Europa, een congrescom missie gezegd dat de jongste inten sieve Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam de Amerikaanse invloed en het prestige in Europa ernstig hebben geschaad. Voor de afdeling Europa van de Commissie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, zeiden zij dat Europese geestelijken en politici hun teleurstelling en ge schoktheid hadden geuit. Men sprak zelfs over boycot van Amerikaanse produkten en terugroeping van am bassadeurs. De Amerikaanse geestelijken be zochten Nederland, Engeland, West- Duitsland en Italië. Flitsen" uit het buitenland na" vermist. Er waren tien mensen aan boord. Er sloegen golven op de kust van wel 14 meter hoog. In de Pyreneeën en andere bergstreken in Spanje die het deze winter nog vrij wel zonder sneeuw hadden moeten doen is nu veel sneeuw gevallen. VERVIERS. In het paleis van jus titie in het Belgische Verviers is het proces begonnen tegen de 25-jarige Duitser Siegfred Martin, die wordt beschuldigd van geweldpleging tegen de Nederlandse zanger Heintje, huis vredebreuk en het vernielen van diens auto. NEW YORK. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft besloten in beginsel de uitnodiging te aan vaarden van Panama om van 15 tot 20 maart in dit land te vergaderen voor een behandeling van specifiek Latijns-Amerikaanse problemen. Er- is niet over gestemd. WASHINGTON. De Veiligheids chef van president Nixons verkie zingscommissie, James McCord, be spioneerde de democraten uit be zorgdheid voor de veiligheid van de pr-esident. Dit heeft verdediger Ge rard Alch dinsdag in het zogenaam de Watergate-proces in Washington aangevoerd. HOUSTON. Woensdag 17 januari werd in het ruimtevaartcentrum te Houston een deel van de vlucht van de Skylab gesimuleerd die op 30 april van Kaap Kennedy zal worden gelanceerd voor een vlucht van min stens acht maanden rond de aarde. TUNIS. Prinses Beatrix en prins Claus zijn op de derde dag van hun bezoek aan Tunesië, naar Monastic gevlogen, de geboortestad van presi dent Bourguiba. Zij werden daar vei'welkomd door onder meer de gouverneur van Sousse, Mohamed Naceur. DJIBOUTI. De Franse president Georges Pompidou is door een grote menigte hartelijk ontvangen in Dji bouti, de hoofdstad van Afar en Is- saland. (Het vroegere Frans Somali- land in oost-Afrika). Zijn voorgan ger De Gaulle kwam tijdens een be doek in 1966 terecht in felle anti- Franse rellen, waarbij de stoet met stenen werd bekogeld. BELGR ADO. De minister van bin nenlandse zaken van het Zuidslavi- sche autonome gebied Vojvodina (deel van de republiek Servie), Milan Knezevïc is afgezet. LONDEN. De Britse politie heeft zich in verbinding gesteld met Inter pol om de oorsprong te achterhalen van een partij hasjiesj ter waarde van 500.000 pond sterling (f 36 mil joen) die maandag door de douane in beslag is genomen in een KLM- vrachtvliegtuig uit Amsterdam. FRANKFORT. De kans op een pi- lotenstaking bij de Westduitse Luft hansa en haar dochtermaatschappij Condor is groter geworden nu de di rectie van de maatschappij niet is ingegaan op een ultimatum dat haar door de pilotenvereniging Cockpit" is gesteld. LOS ANGELES. De hogepriester van de LSD-Cultus, dr. Timothy Leai-y, die destijds uit een gevange nis in Californië was ontsnapt, is in Afghanistan gearresteerd, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse Federale Narcoticabureau meegedeeld. Fluitlustige lijster BRUSSEL, 13-1. De Brugse slager Adolf Willems, die de zo langzamerhand beroemdste zanglijster van heel België heeft behoeft zich voorlopig om zijn troeteldier weer geen zorgen te maken. De beroeps kamer van de rechtbank te Brugge vernietigde namelijk het vohnis van de politierech ter waarbij de slager een boe te had gekregen vanwege de fluitlustigheid van zijn vogel. De zanglijster van slager Willems in de Genlpoortstraat te Brugge heeft de vrijwel unieke eigenschap dat hij 's nachts even lustig fluit als overdag. Slager Willems is daar zeer gelukkig mee, maar zijn buurman kan er niet van slapen. De buurman diende dan ook enkele maanden gele den een klacht in tegen de sla ger. RENESSE, 17-1. Dinsdagmiddag j.l. werd te Renesse de vernieuwde en sterk verruimde zaak van de firma Verseput geopend door de echtgenote van de burgemeester van Wester- sehouwen, mevrouw Everwyn. Op een met bloemen versierd kussen werd mevrouw Everwijn de sleutel van de winkel aangeboden door de bijna 4-jarige Saskia Wandel. Vele genodigden en uiteraard de familie Verseput volgden mevrouw Everwijn na ontsluiting van de zaak naar binnen. Hierna volgde gelegen heid de fraaie en in moderne kleu ren ingerichte zaak te bezichtigen. In het voorste gedeelte van de winkel is een afdeling heren- en da mesmode ingericht, in het wat lager gelegen achterste gedeelte zijn afde lingen kinderkleding en textiel inge richt. De vernieuwde zaak beschikt over een ruimte van ongeveer 150 m2 en over vier paskamers. Nadat een toast was uitgebracht sprak me vrouw Everwijn de familie Verseput toe en een gelukwens uit bij. gele genheid van de opening van deze mooie zaak, waarbij zij constateex-de' dat het resultaat van de modernise ring en verbouwing haar verwach tingen had overtroffen. De ontwer pers verdienen dan ook een compli ment. Mevrouw Evex-wijn was van mening dat de middenstanders van Renesse de laatste jaren hebben aan getoond heel wat aan te durven. Ze sprak de hoop uit dat de familie Vex-seput succes zal mogen hebben met de nieuwe zaak en besloot met het glas te heffen op het welzijn van de fix-ma. Een dankwoord sprak hiex-na de heer Ad Vex-seput: mevrouw Ever- wijn voor haar bereidwilligheid de nieuwe zaak te willen openen en allen die hadden meegewerkt aan de verbouwing van de zaak. Dank bracht de heer Verseput verder voor de betoonde belangstelling, de vele bloemstukken en geschenken. Een gelukwens sprak verder de heer M. J. Krijnse Locker, als voorzitter van de Middenstandsvereniging Renesse. Woensdag j.l. ging de zaak open voor het publiek. BANGKOK. Bij ESongkhla, op 1300 kilometer van de Thaise hoofd stad Bangkok, zijn 27 mensen gedood en 20 ernstig gewond toen een trein zich met volle snelheid in een auto bus boorde die op een spoorwegovex-- gang tot stilstand was gekomen. Het ongeluk gebeurde dinsdag. GENUA. Het hoofdpostkantoor te Genua is op een lopende band in de' sorteerafdeling een bombrief ont ploft. Een begin van bx-and kon door het aanwezige personeel gèblust worden. LONDEN. Rudi Lubbex's. de Ne derlandse zwaargewicht kampioen, is er niet in geslaagd de Europese titel te veroveren. Dinsdagavond vex-loor hij in de Londense Royal Albert Hall na 15 ronden op punten van de ti telhouder, de in Hongex'ije geboren Engelsman Joe Bugner. SAIGON. De Amex-ikaanse leger leiding in Saigon heeft bekend ge maakt, dat een bemanningslid van een neergestorte Amerikaanse jacht- bommenwei-per door Noordvietna- mese militairen gevangengenomen is nadat de Ameiïkanen twaalf dagen lang vergeefs gepoogd hadden hem uit Nooi'd-Vietnam weg te halen. NICOSIA. In Nicosia is gevochten tussen politie en scholieren die voor het pax-lementsgebouw betoogden voor enosis (eenheid) met Grieken land en tegen pogingen van de x-e- gering van Makarios om met de Turkse minderheid op het eiland tot een modus-vivendi te komen. BELFAST. Als de moorden en bomaanslagen in Ulster niet ophou den, zullen nog zwaardere beperkin gen aan de hele gemeenschap wor- den opgelegd. Deze waarschuwing heeft het ministerie voor Noord-Ier- land, maandag uitgegeven na een bijeenkomst van de hoofden van de veiligheidsdiensten in Ulster. ATHENE. De Gx-iekse regering heeft besloten af te zien van de kos teloze militaire hulp die de Ameri kaanse regering voor 1973 heeft aan geboden, zo heeft het Griekse mini sterie van voorlichting maandag avond meegedeeld. WASHINGTON. In het proces inzake spionage in het hoofdkwar tier van de Amerikaanse Democrati sche- Partij hef Watergate House, hebben vier beklaagden het voor beeld van de voormalige raadsman van het Witte Huis, Howard Hunt, gevolgd en een volledige bekentenis afgelegd. STRAATSBURG. De voorzitter van de nationale pax'lementen der negen E.E.G.-landen en het Eux-ope- se parlement 'hebben in Straatsburg besloten dat in september een veer tigtal leden der nationale parlemen ten die geen zitting hebben in het Europese parlement zullen deelne men aan een „samenspraak" met de Eux'opese parlementariërs. MOSKOU. Het Sowjetrussische ruimtestation Loena-2I heeft een zachte landing op het maanoppex- vlak gemaakt en heeft een maanwa- gen. de Leonochod-2 van 840 kilo. op de maan afgezet, berichtte dinsdag het persagentschap Tass. COSENZA. Bij een ontploffing - waarschijnlijk van een gasfles - in een huis in de buurt van Cosenza in Calabrië zijn 13 mensen om het le ven gekomen. De omgekomenen zijn elf leden van een gezin - vader, moeder en negen kinderen - en twee gasten. Advertentie iiiiiiiiiii min ii mi ii mui Milium ii minim nun hui illinium in minim iiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 5; Met ingang van 22 januari a.s. 5 Juweliershuis i „DE TWAALF APOSTELEN" Havenplein 6 - Zierikzee mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmiimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmimmmT De oliehandelaar C Bolijn uit Bx-ui nisse die dinsdagmorgen een klient van huisbrandolie voor-zag," in kamp Stoofpolder, moest daarbij op een paaltje klimmen om de slang de ge wenste richting te geven. De paal was glad en Bolijn kwam te vallen. Nadat dokter de Bruin' de eerste hulp had verfepnd, werd hij naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ver voerd, waar men een gebroken knie en gescheux-de enkelpezen consta- teex-de. Nadat het been van het be nodigde gips was voorzien, mocht B. weer naar zijn woning terugkex-en, waar hij uiteraard de nodige weken rust moet houden. OOSTERLAND Kookcursus Door de Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in Zeeland zal bij voldoende deelname te Oosterland een kookcursus wox-den gege ven op maandagmiddag 29 januari 12 en 19 februari a.s. in de koffie kamer. De lestijden zijn aangepast aan de schooltijden, zodat het voor moeders met schoölgaande kinderen geen bezwaar behoeft te zijn om aan deze cursus deel te nemen. De gerechten, die op deze kook cursus worden klaargemaakt, wor den in ovex-leg met de cursisten ge kozen. Tijdens de lessen woi-dt o.a. gesproken over voedingswaarde, ca lorieën, samenstellen van goede en smakelijke dag-menu's enz. Even tueel kan de cui-sus met nog 3 lessen uitgebx-eid. Opgave is" mogelijk bij Mevr. Zeijler-de Vin, S. M. Lonc- questx-aat 22, Oostex-land, tel. 01114- 1339. Benoeming kerkorganist In de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer L. Boogex-l Joh.z., werd door de kerkvoogdij van de Hex'v. Gemeente alhier benoemd tot organist de heer W. de Raad te Zierikzee. Ruim 30 jaar heeft de heer Boogert dienst gedaan als kerkorga- nist en tot ongeveer drie jaar gele den zelfs tweemaal per zondag. Toen kwam de heer J. Stoutjesdijk Jac.z. hem in de avonddiensten vervangen, en dat is tof op heden zo gebleven. In de eerste jarèn was L. Boogert plaatsvervanger voor de heer Frans van der Hulle, die ook vele jax-en het orgel in de Herv. kerk alhier be speeld heeft. BRUINISSE Wagen met pootgoed kantelde Een tractor waar achter een twee wielige aanhangwagen geladen met kisten pootgoed x-eed over Rijksweg 18 in de richting Flakkee. Bij de kruising met Rijksweg 57 (naar veer Zijpe) op de z.g. Staphorster oveinveg raakte de tractor of de platte wagen waarschijnlijk één der zijkantjes van daar gemaakte verkeers voorzienin gen, kwam in de wegberm terecht en kantelde, waarbij het pootgoed over het wegdek terecht kwam. Ooi-zaak waarschijnlijk te hoge snelheid of te hoge belading. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, bestuuder van de traktor was K.B.R. uit Dirks- lancl. Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. Aan de uitnodiging van de PZEM lot het bijwonen van een lezing met een demonstratie over het electrische koken welke dinsdag middag in hotel „Juliana" werd ge houden, had een vrij groot aantal dames gehoor gegeven. De heer J. de Wilt heeft de dames ingewijd in de geheimen van goedkoop electrisch koken. BROUWERSHAVEN. In de loop van 1932 werd de haven van deze ge meente bezocht door 254 schepen, met sen totale tonnenlading van 30642 kg. BURGH. De raad der gemeente Steenbergen besloot 1 cent per inwo ner bij te dragen voor het comité van de actie tot behoud van de RTM op het traject Burgh-Steenbergen. ZIERIKZEE. De Plüimveevereeni- ging „Excelsior" houdt in het Huis van Nassau een algemene vergade ring, waarbij ook de a.s. tentoon stelling besproken zal worden. BRUINISSE. Woensdag is in de vluchthaven in de Stoofpolder aan gekomen het eerste schip met palen, die bestemd zijn voor meerpalen in de haven. Met het lossen is heden een aanvang genomen; het welk nog niet zo'n gemakkelijk karwei is, daar het schip 15 meter van. wal kwam te liggen. NOORDGOUWE. Woensdagmor gen had op het kruispunt bij het zie kenhuis een aanrijding plaats tussen twee luxe auto's. Beide auto's be kwamen materiële schade. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6