Brandweer krijgt stallingsmogelijkheid bij CEBECO Zuid-West VERGADERING Oudste inwoonster (108) overleden Leerlingen openbare basisschool maakten dorps-maquette STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 januari 1073 Nr. 21219 NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbanlc voor SPAARBUSJES in bruikleen Z1EKIKZEE: Hai?enp^pK"""")6, dagelijks van 9.00-16J)b u^T; Malta -l|èr"Cr&nestraat, woens dag 15.3p-lC^0 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. RENESSE Feestje op de kleuterschool Woensdagmorgen werd feest ge vierd op de kleuterschool „De Duin- konijntjpes". Na alle decemberfeest- jes ging het er nu. vvor het eerst in het nieuwe jaar, weer feestelijk aan toe. In feite was voor de hoofdlei- ster mevr. Limburg de verjaardag vande jongste leidster, mej. Flohil, de aanleiding van deze opgewekte gebeureenis. Als „verrassing" voor de jarige leidster had mevr. Limburg met de kinderen een televisiepro gramma. compleet met „nieuws ster- reklame, sport toneel en zang", inge studeerd. Ook werd de „juf" ver wend met fijne kadoo's De kleuters werdee getracteerd op aantrekkelijke snoeperijtjes en aan het slot van het feest op een popenkastvoorstelling. Afdeling Noordwelle Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordwelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt op woensdag 24 januari een bijeenkomst in het dorpshuis te Elle- meet. Het programma wordt verzorgd door de heren J. en M. Boomsma Ie Middelharnis die een lezing houdt over Perzië, één der oudste cultuur landen ter wereld. Het gesproken wcord wordt toegelicht met dia's. BROUWERSHAVEN Aktiviteiten jeugdsoos „Zenith" Voor. tijdens en na de jaarwisse ling, zijn de lange winterdagen in de jeugdsoos „Zenith" gekort, door een bijzonder gevariëerd programma. Tijdens de kerstdagen vond een spel- middag plaats, met daaropvolgend een gebruikelijk kerstdiner. De wee,k daarop werd oudejaar gevierd met de traditionele kerst boomverbranding, daarna kwam ie dereen in het soosgebouw samen, om goede voornemens en nieuw jaarswensen uit te wisselen. Op nieuwjaarsavond vond een optreden van een gastdisc-jockey plaats (Christiaan, werkzaam in een eilan- delijke bar). Ook financieel gezien zijn de dagen rond de jaarwisseling zeer gunstig geweest, zodat de soos prat kan gaan op een iets beter banksaldo, dan voorheen wel eens het geval geweest is. Behalve het banksaldo, is ook het interieur van de soos weer 'enigszins veranderd. Er wordt in een gedeelte van een lokaal een „saloonachtige" zitruimte ge maakt,met een bovenverdieping er op. De verdere aktiviteiten voor de maand januari zijn o.a. voor a.s. vrij dag een optreden van een aantal plaatselijke muzikanten, zaterdags gevolgd door het optreden van drie gastdisc-jockeys. Zaterdag 27 januari een „must" voor alle dansliefhebbers, want dan wordt een „dans-maar-in" gehouden, m.a.w. het uitwisselen van vele ma nieren van dansen op verschillende soorten muziek. De eveneens in ja nuari geplande country- en western avond komt door omstandigheden helaas te vervallen. Verdere gege vens over aktiviteiten en program ma zullen over enige tijd weer ver schijnen. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Dindag 23 jan. a.s. komt de Ned." Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Brouwershaven, voor de eerste keer van dit jaar weer bijeen. De aanvang is acht uur in het jeugdge- bouw. De inleiding zal geschieden door notaris M. R. F. Koek. Een ie der is van harte welkom. ZONNEMAIRE Uitvoering gezamenlijke verenigingen In het Verenigingsgebouw te Zon- nemaire werd een uitvoering ge organiseerd door de gezamelijke ver enigingen. Hoewel de eerste opkomst tegenviel kan men deze avond als geslaagd beschouwen. De heer A. Dane die de bijeenkomst opende kon een toneelgroep uit Kerkworve begroeten, die deze avond, de klucht in drie bedrijven „Engeltje" opvoerde. De zaal was ge tuige van een humoristisch stuk dat op goede wijze voor het voetlicht werd gebracht. Getuige de reakties van de zaal, kon men na afloop concluderen, dat dit stuk zeer bij het publiek in de smaak was gevallen. De verloting die in de pauze gehouden werd, waar voor een groot aantal prijzen be schikbaar was, bracht het mooie be drag van f 256,25 op. Na afloop van het toneelstuk bleef men nog lange lijd gezellig na, onder het maken van een dansje. NIEUWERKERK Vergadering Middenstandsvereniging Deze dagen vergaderde de Mid denstandsvereniging .Nieuwerkerk" in de kleine zaal van „Ons Dorps huis". De voorzitter, de heer L. Bou- deling, wenste alle leden een voor spoedig 1973 toe en hoopte verder in het komende jaar op een homo gene samenwerking, nog be.ter dan in het afgelopen jaar. Een nieuw lid kreeg een bijzonder welkom, nl. de heer S. de Feyter, die onlangs de tabaks- en papierwaren- zaak aan de Hoge Kerkstraat over nam van de heer L. Stoutjesdijk. De voorzitter memoreerde het vertrek van laatstgenoemde en zei als be stuur afscheid te hebben genomen en een aandenken te hebben over handigd. De voorzitter hoopte ook dat het bestuur weer spoedig voltal lig zal zijn. Meerdere leden waren deze avond met kennisgeving afwe zig. Na bespreking kwam üit de bus dat er op 13 februari een vergade ring zal worden gehouden met de dames erbij in de „Meebaal". Ge sproken wordt over een voorjaars- aktie en zomer-akties. Voor al dit aparte werk werd een commissie be noemd. bestaande uit de heren: W. Flikweert en C. Clarisse. Als secre taris werd gekozen de heer J. Tanis. Deze nam zijn benoeming echter niet aan, waarna de heer N. A. Lievense werd gekozen. Na nog vele onderwerpen als: be stemmingsplannen, recreatie, alsme de uit deze zaken voortvloeiende konsekwenties te hebben doorge sproken sloot de voorzitter de verga dering, oproepende tot veel aktivitei ten in het nieuwe jaar. Cursus stoelen bekleden Door de Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande in Zeeland zal bij voldoende deelname, te Nieuwer kerk een cursus stoelen bekleden worden gegeven. Va k ziet men er tegen op om daar zelf aan te beginnen, want het lijkt een heel karwei. Inderdaad, lijkt, want als men eenmaal begonnen is, valt het reusachtig mee. Op de cur sus stoelen bekleden, die uiteraard onder deskundige en bevoegde lei ding wordt gegeven, kunnen niet al leen eetkamerstoelen, maar ook fau teuils onder handen worden geno men. Ook is er gelegenheid om het stoelen matten te leren, evenals toe passing van open vlechtwerk (gaat jesmotief) op b.v. ronde zittingen. Door zelf aan het wei'k te gaan, kun nen op een voordelige manier stoe len enz. opnieuw bekleed worden en bovendien geeft het grote voldoe ning. De cursus zal worden gegeven in d<? openbare basisschool op maan dagavonden begint op 29 januari. Zowel mannen als vrouwen kun nen deelnemen, Opgave is mogelijk bij mevr. van Griel, Stationsstraat 13 Nieuwerkerk, tel. 01114-1329. OOSTERLAND Geval van watervervuiling Personeel van de firma Cornelisse en uyk te Middelburg, regelmatig werkend aan de Noordzeekotters, die een anti roest behandeling onder gaan en de schepen van de gewenste verfaag voorzien, hebben verfresten in de Bruinisser haven gedeponeerd. Omstanders die zich terecht daar aan ergerden hebben bij de politie een klacht ingediend wegens water vervuiling. Het is te hopen, dat het „alles maar over boord het water in", vroeger schering en inslag, door de waarschuwing, dat de politie zich met deze zaken bemoeit, drastisch zal verminderen. /7i. het Havenkwartier blijkt intussen de saneringsnoodzaak, getuige een hoekje als dit. Wie goed kijkt ont dekt echter ook in deze aangetaste omgeving, allerlei elementen die his torisch waardevol zouden kunnen blijken te zijn. Het complex van werkzaamheden zal dan ook met de nodige voorzichtigheid gepaard die nen te gaan. Het betreft hier de Mo lenstraat; achterzijde, pand „De Brug". Als gemeenteraad akkoord gaat ZIERIKZEE, 17-1. Het college van b en w. van Zierikzee heeft in een schrijven aan de gemeenteraad een uitvoerige toelichting gegeven over de bestaande plannen ter voorziening in de dringende behoefte aan garage- en werkruimte voor het vrijwillige brandweerkorps. Zoals bekend zijn reeds geruime tijd onderhandelingen en besprekingen gevoerd met de CEBECO Zuia-West alhier ter verkrijging in huur van garageruimte van het CEBECO- gebouwencomplex aan het Janncwekken voor het onderbrengen van de brandweerauto's, materialen enz. De aangelegenheid werd uitvoerig behandeld in de commissie van pu blieke werken. Eenstemmig was de commissie van oordeel dat getracht moest worden hel bedoelde gebou wencomplex in huur te kunnen ver krijgen. De vrijwillige brandweer juicht de huur bijzonder toe, mede in verband met het. feit dat de ac commodatie van het complex een unieke gelegenheid biedt. Het rol lend en ander materieel kan in ver schillende boxen naast elkaar wor den gestald en opgeborgen. Boven dien kan nog een leslokaal worden ingericht. B en W constateren in hun schrij ven aan de raad dat met recht ge steld kan worden dat hier een doelgerichte en een doelmatige con centratie van „de brandweer in de verschillende aspecten" mogelijk zijn Aanpassir.gswerken De Cebeco Zuid West heeft geen bezwaar tégen het uitvoeren van en kele aanpassingswerken. Ir. plaats van het bestaande hek zou een hef boom aangebracht kunnen worden. Cp het binnenterrein zullen door de Cebeco parkeervakken ,en lijhen worden aangebracht. De huur per jaar van het complex is f 15.000, inclusief vergoeding voor verlichting en verwarming. De b.t.w. komt voor rekening van de gemeente. De huur termijn wordt gesteld op drie jaar. De Stichting Ondernemers Cen trale Zierikzee gaat binnenkort (22 januari om precies te zijn) zich be ramen op eigen problematiek, bin nen bet kader van een onderwerp dat is aangekondigd onder de ti tel: „Ruimtelijke ordening in bei- Midden- en kleinbedrijf'. De titel van bet onderwerp, dat door een deskundige zal worden ingeleid, wijst al in de richting waarin de gevoelens ven gedachten van dc Middenstand gaan. Ordening in het algemeen en ruimtelijke orde ning in bet bijzonder zijn de vlak ken, waarop de middenstandspro- blematiek zic-b afspeelt. Weliswaar niet louter, maar wel mede in .ster ke mate. Uitgangspunt van de Midden stand is - wat genoemd wordt - de leefbaarheid van de binnenstad. Met de Middenstand geloven wij dat deze leefbaarheid staat of valt met een harminisch ge-integreerde zakenstand juist in die binnenstad. Noch die zakenstand, noch de Zie- rikzeese binnenstad zijn gebaat met buiten-experimenten. De vrije onderneming is een vaststaand punt in de ..democratie van bet handeldrijven", maar dat betekent wel dat de gebundelde midden stand evenwaardig tegenspel mag geven, wil men aan de zorgen van de tijd op bevredigende wijze bet hoofd kunnen bieden. Met een initiatief als bet onderhavige - diskussie naar aanleiding van een deskundig betoog - kunnen punten naar voren komen, die op de on- derwerpelijke zaak een nieuw - en hopelijk verhelderend - licht werpen. Dat is bij elkaar bet facet van de zakenstand, maar de posi tie, bet karakter en zelfs de sfeer van de binnenstad hangen er mee samen. Een „dode" binnenstad kan maar moeilijk "inspirerend werken en „ruimtelijke ordening", ver taald: bet ordenen van de ruimte in de binnenstad en in bet bestel van. midden- en kleinbedrijf is der halve een zaak, die inderdaad de leefbaarheid essentieel raakt Te recht verwacht bet bestuur van de. Ondememerscentrale een goede opkomst voor deze vergadering, want het thema is rijk genoeg om er veel en meervoudig over te pra ten. AMSTERDAM, 17-1. Op 108-ja- rige leeftijd is na een ziekbed van enkele weken in het bejaarden-ver pleegtehuis „Uitzicht" aan de Nas- saukade te Amsterdam Nederlandse oudste inwoonster overleden. Het is mevr. de weduwe Elisabeth van der Burg-Deusveld, die op 25 maart 1864 in Leiden werd geboren. Volgens de directrice van het ver pleeghuis was mevr. Van der Burg ondanks haar zeer hoge leeftijd tot voor enkele weken nog uiterst kras. Ze werd in dit tehuis pas opgeno men toen ze 104 jaar oud was ge worden en haar laatste zoon, een on getrouwde man, die haar in de Rus tenburgerstraat te Amsterdam had verzorgd, zelf daarvoor te oud was geworden. Hij overleed twee weken nadat zijn moeder in het verpleeg huis was opgenomen. Mevrouw van der Burg heeft trouwens al haar zes kinderen overleefd. Haar huisarts, dokter F. F. Boon, deelt mede. dat. mevr. van der Burg nog een record houdt:van alle Ne derlanders uit de historie is zij op de hoogste leeftijd, nl, 4 jaar geleden, dus op, 104-jarige leeftijd, met suc ces geopereerd en wel aan een ileus (afsluiting) van de darmen DODELIJKE ONGELUKKEN EINDHOVEN. In Eindhoven is de 76-jarige C. J. van Lierop uit die plaats met zijn fiets tegen een trek ker met oplegger gereden, hij was op slag dood. APELDOORN. Sectie heeft uitge wezen dat de 61-jarige G. Boom in het Apeldoorn-Dirense kanaal is verdronken. Er zijn geen tekenen gevonden die duidden op misdrijf. Het stoffelijk overschot werd maan dag in het kanaal gevonden. Ouderavond te Sirjansland SIRJANSLAND, 16-1. De ouder avond van de openbare basisschool werd dinsdag in één der lokalen van de school gehouden. De opkomst was zeer goed - slechts één ouderpaar ontbrak door verhindering. De voor zitter kon dan ook bij de opening over deze belangstelling zijn grote voldoening uitspreken en tevens de burgemeester en de wethouder van onderwijs bedanken voor hun aan wezigheid. Het jaarverslag 1971 w.erd onver- anderd goedgekeurd. Enkele bijzonderheden Gestart werd op 1 januari 1971 met 25 leerlingen en liep terug tot 21 o.a. door verhuizingen en vertrek naar het M.O. te Zierikzee. Er kwa men met het nieuwe schooljaar drie kinderen bij, plus tweè doof vesti ging in Sirjansland. Doordat het jaargemiddelde nu tot 22 gekomen was en de vereiste op •26 ligt werd de school met ingang van 1972 een éénmansschool. Als bijzonderheid moet gemeld worden dat de echtgenote van de onderwijzer bereid was „prodeo" in de lagere klassen te blijven werken. Verder meldde het jaarverslag dat de kinderen van de klassen 5 en 6 met goed gevolg hun schriftelijk verkeersexamen aflegden, op 28 mei een rondvaart maakten naar de af sluiting van de Brouwersdam. De scholieren gingen naar Antwerpen op 10 juni en brachten 4 november een bezoek aan de beroepstentoon stelling van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Zierikzee. Financieel verslag Uit het financieel verslag bleek dat zowel het schoolreisje als het Sinterklaasfeest een batig saldo op leverden, goed voor verdere aktivi teiten in 1972. Hierna volgde een lezing met dia's van het voorlichtingsbureau voor de voeding te Den Haag, door mevrouw Zuchtingen over voeding van het la gere schoolkind, doch ook voor vol wassenen werd leerzaam en met gro te aandacht gevolgd, hetgeen bleek uit de vele vragen en,geanimeerde. gesprekken o.a. over fluoridering van drinkwater. Daarna was er pauze met de koffie en bezichtiging van schoolwerk. Dat schoolwerk was ook een verras sing. Het handwerk voor de meis jes onder de leiding van mevrouw De Graaf was van grote klasse, het zag er prachtig uit. De handenarbeid van de gehele school, welke door ge lukkige omstandigheden door de heer J. C. de Feijfer leraar Tech nische School te Zierikzee, welke zijn praktisch gedeelte van zijn op leiding van de pedagogische acade mie gebruikte voor de kindéren van de openbare basisschool te Sirjans land. Zo was er een maquette van het (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dorp gemaakt (schaal 1 100) mei medewerking van de gemeente Dui- veland, die de tekeningen beschik baar stelde. Hierna werd de vergadering voort gezet. De voorzitter, de heer C. Hoo- gerhuis was aftredend. Hij werd bij akklamatie herkozen. Na de rondvraag las mevrouw Heule een Zeeuwse schets voor uit de bundel „Zeeuwse vertelseltjes" van mevrouw Huijsman-Griep. De voorzitter sloot, hierop de bijeen komst en dankte allen voor deze zeer geslaagde ouderavond. Verkeer doodt dieren I-Iet verkeer eist we weten het doorlopend slachtoffers, ook onder onze huisdieren. In 1972- werden 's morgens vroeg 31 katten en één hond gevonden, die in de voorgaande nren waren doodgereden op het wegdek Zijpe-Zierikzee (Rijksweg 18) Schip zat vast op slikken langs Grevelingendam Tijdens de dichte mist, die dinsdag plotseling opkwam is de tanklichter „Saffier" uit Rotterdam, geduwd door de duwboot Thor op de slikken langs de Grevelingendam ter hoogte van het hotel Grevelingen in het Volkerak omhoog gevaren. Het schip was geladen met stook olie. Sleepboten van de firma Muller uit Terneuzen hebben het schip in de nacht van dinsdag op woensdag vlot getrokken. Zeeuws consultatiebureau Alcohol en Drugs G.S. van Zeeland stellen prov. sta ten voor aan het Zeeuws consulta tiebureau voor alcohol en drugs te Middelburg een bijdrage a fonds perdu toe te kennen ad f 25.000, Deze bijdrage, ten laste van de re serve t.b.v. de ontwikkeling van de provincie Zeeland, is bedoeld als ge deeltelijke dekking van de kosten verbonden aan de uitbreiding van de bureau-accommodatie te Middel burg. ZIERIKZEE Stichting Ondernemers Centrale De lichting Ondernemers Centrale Zierikzee houdt een algemene leden vergadering op maandagavond 22 januari a.s. in de kleine zal van ho tel Concordia. In deze bijeenkomst zal men kunnen spreken en discus siëren met mr. G. B. Nijhuis van het K.V.O. uit Den Haag over „Ruimete- lijke ordening in het Midden- en Kleinbedrijf". In deze vergadering komt verder een bestuurs-mutatie aan de orde in verband met het af treden als voorzitter van de heer A. P. akker. Het bestuur heeft de heer P. Verhage verzocht, het voorzitter schap op zich te nemen. Mededelin gen zullen worden gedaan betref fende een te houden tentoonstelling in mei 1973 In memoriam J. L. van den Houten Na een ernstige ziekte overleed woensdag op de leeftijd van 67 j aai de heer J. L. van den Houten, in le ven rustend aannemer. Met de heer Van den Houten is een stadgenoot heengegaan, die voor de gemeen schap veel heeft betekend. Sportman ih hart en nieren, was hij niet min der dan vijftig jaar stuwende kracht van de gymnastiekvereniging „Rust Roest", waarvan hij vele jaren de onbetwiste leider was en niet minder dan 45 jaar vice-voorzitter van het bestuur. Onder zijn leiding kwam „Rust Roest" tot duidelijke hoogte punten en zijn medewerking aan de destijds traditionele uitvoeringen, zullen velen niet licht vergeten. Een andere vereniging, die van zijn grote bekwaamheden profiteer de. was de Zierikzeese Oranje Ver eniging. Zes en twintig jaar was hij lid van het bestuur en talrijk zijn de Oranjefeesten, die hij hielp voor bereiden en begeleiden, met een ent housiasme dat heel typisch voor hem was. Duidelijk aktief was de heer Van den Houten ook in de Vereni ging Ambachtsschool Schouwen-Dui- veland. Zijn verdiensten vonden of ficiële waardering, met de toeken ning van de erepenning in zilver dei- stad Zierikzee in juni 1965. De leraarde bestelling van de heer Van den Houten, die zovelen aan zich heeft verplicht, vindt plaats op za terdag 20 januari op de algemene begrafplaats, na een rouwdienst in de Geref. Kerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5