Goese archivaris over: Houten schuur verbrand te Oosterland AGENDA Archeologie als historiebron" OPRUIMING I Miliderlieidskabinet „vier" niet onmogelijk Bonn contra wapengeweld aan de Oostduitse grens Het eten van vis is niet gevaarlijk LAATSTE NIEUWS l Wat '6 is.er.tocb aan de hana Rosemary's Baby Lezing le Zierikzee arkens op nippertje gered ZIERIKZEE ,16-1. N'iet tiet 3000e Jacobakannetje voor een museum is belangrijk, maar de belangstelling van de mensen om sporen van vroe gere bewoning te vinden. De vinder mag het kannetje op zijn eigen schoorsteen zetten, als hij zijn vondst- maar meldt aan een deskundige in de buurt en de vindplaats met rust laat voor wetenschappelijk onder zoek Dit zei de heer L. J. Abelman, stadsarchivaris in Goes, op een le zing in Zierikzee. voor ruim 30 be langstellenden, over „Archeologie als bron voor de geschiedenis" De gevonden scherven, de grondlagen waarin ze voorkomen en dat wat men al weet over de plaats waar men graaft, vormen samen een bron voor het verhaal van wat zich daar heeft afgespeeld. Archeologen zijn zeer gespecialiseerde mensen, bij een onderzoek moeten ze dan ook elkaar aanvullen. Omdat men bij een op graving altijd de grondlagen ver stoort kan men nooit twee keer op dezelfde plaats zoeken. Daarom wordt meestal slechts een deel van een terrein opgegraven en de rest onaangeroerd gelaten, om latere on derzoekers. die over meer vergelij kingsmateriaal zullen beschikken, in staat te stellen nog eens een op graving te doen. Aan de hand van dia's van aller lei opgegraven terreinen legde de spreker uit dat men, vaak gecombi neerd met gegevens uit geschreven bronnen, steeds meer te weten kan komen over het leven van vroegere bewoners. Zeer belangrijk vond de heer Abelman het ook dat de musea begonnen zijn alle vondsten uit hun Advertentie bij 2 Juwelier-Horloger Gravensteen ft Havenplein 1 Zljürae TeL (01110) «4» Opruiming begint donderdag ft 18 januarp^3; 8.30 uur. g Mej, clr. Klompé mag niet naar Zuid-Afrika AMSTERDAM. 17-1. Minister van staat mej. dr. M. A. M. Klompé krijgt geen visum om in Zuid-Afrika na mens de werkgroep Aktie Desmonds bijna 20.000 handtekeningen te over handigen aan de belangrijkste ker ken. Zij heeft vier maanden na haar aanvraag van de Zuidafrikaanse am bassadeur in een brief vernomen dat het visum is geweigerd omdat het doel van de reis wordt beschouwd als een inmenging in de binnenland se aangelegenheden van Zuid-Afri- ka. Engels op lagere scholen HEN HAAG. 17-1. De belang stelling voor Frans op de lagere scholen in ons land is in de periode 1966-'71 gedaald van 81.300 naar 16.600 leerlingen. Engels daarentegen steeg in deinteresse: van 8.800 scho leren naar 32.700. In dezelfde periode nam het on derwijs in handenarbeid sterk toe: van 590.400 naar 1.110.800 kinderen. Dit is ontleend aan de statistiek van het gewoon lager onderwijs '71- '72 die het centraal bureau voor de statistiek heeft gepubliceerd. Op de teldatum 16 januari 1972 zaten er 1.464.500 leerlingen op de scholen voor lager onderwijs. Een Jaar tevoren waren het er 1.462.400. AMSTERDAM. De zandvlakte van hét Centraal Station, waar het Noordzuidhollands koffiehuis is ver dwenen en het open haven front ge deeltelijk is gedempt ten behoeve van de metrobouw. Woensdag werd in de gemeenteraad geïnterpelleerd over eventuele stopzetting van het metroproject ten noorden van de Zuiderkerk. omgeving te registreren en copieën hiervan te verspreiden. Zodoende kunnen gevonden voorwerpen wor de vergeleken en beter gedateerd. Voorwerpen Na de pauze toonde de inleider verschillende voorwerpen uit het Goese museum, om daarmee de ont wikkeling van het gebruiksaarde- werk te laten zien, zoals kookpotten, grape's, stenen steelpannen, spaar potten en een vuurklok, waarmee men het vuur kon afdekken.Fabrieks merken op aardewerk uit het buiten land duiden op het bestaan van han delswegen in een bepaalde periode. Een duidelijke toelichting gaf hij bij door enkele aanwezigen meege brachte bodemvondsten. Tot slot wekte hij allen op steeds oplettend te blijven voor toekomstige uitbrei dingsplannen e.d. op plaatsen die mogelijk van historisch belang zijn opdat men vooral tijdig gelden be schikbaar kan hebben om opgravin gen te doen voordat de bulldozer ar- riveert. Be spreker werd ingeleid door de heer J. L. Braber, voorzitter van „Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland" en dank gebracht door mevr. M, E. Jansen-Glas, lid van de Kul- turele commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die tevens meedeelde dat op 22 januari zal spre ken de heer F. Beekman te Zierikzee over: ,.De historische geografie van Schouwen-Duiveland, landschap en bewoning van 1000-1500". De kabinetsformatie DEN HAAG, 17-1. Informateur dr. Ruppert heeft de socialistische frac tievoorzitter drs Den Uyl woensdag de nadrukkelijke verzekering gege ven dat zowel de vorming van een minderheidskabinet van confessio nelen en liberalen als van de drie confessionele partijen uitgesloten moet worden geacht en dat hij op die mogelijkheden niet zal terugko- Na afloop van zijn bijna drie uur durend gesprek met de informateur zei drs Den Uyl: „dit had ik graag door de betrokken fractievoorzitters vastgesteld willen zien'. Den Uyl zei de vorming van een extra-parlementair kabinet alleen dan niet uit te willen sluiten als KVP-fractievoorzitter mr. Andi-ies- sen er mee instemt dat zo n kabinet praktisch overeenkomt met een pro gressief minderheidskabinet. Naar Darmen drijven op het water DEN HAAG. 17-1. In „De nieuwe riet" te Roosendaal drijven darmen en ander slachtafval op het water, omdat de pompen van het gemeen telijk slachthuis, die normaal het af val in de riolering brengen, defect zijn. Aldus de Tweede-Kamei'leden Hai-tmeijer en Spinks (beiden PvdA) in dinsdag aan minister Stuyt van Volksgezondheid gestelde vragen. Zij willen van hem horen of hij ook niet van mening is dat deze gang van za ken tegen alle normen van hygiëne en milieubeheersing indruist. zijn mening kan een dei-gelijk ka binet woi-den aangevuld met figuren uit confessionele kring, „maar van buiten de partijen". Woensdagavond of donderdagoch- tend ontvangt drs Den Uyl van de informateur inlichtingen over het standpunt dat mr. Andriessen in neemt ten aanzien van een extra parlementair kabinet. Het verlies van de N.S. UTRECHT. 17-1. Dat het verlies van de Nedei-landse Spoorwegen in 1972 „maai-" f 150 miljoen heeft be dragen, is mede te danken aan een rijksbijdrage ter compensatie van de lasten van onrendabele reizigerslij- nen ad f 265 miljoen. In 1971. toen het verlies f 257 miljoen groot was, bedroeg de rijksbijdrage f 70 mil joen. Als men de rijksbijdragen bij de netto verliescijfers optelt, komt het negatiev saldo van N.S. 1971 op rond f 327 miljoen en voor 1972 f 415 miljoen. De autoverkoop in 1972 AMSTERDAM. 17-1. Nederland heeft in 1972 in totaal 432.083 nieu we personen- en combinatie-auto's aangeschaft. Dat zijn er 29.375 meer (oftewel een stijging van 6,8 procent) ten opzichte van 1971 toen er 402.708 auto's werden verkocht. De ze cijfers heeft de afdeling kente kenregistratie van de RAI in Am sterdam maandag bekendgemaakt. Het recordjaar in de autoverkoop werd zeer dicht benaderd, maar net niet overtroffen: in 1970 bedroeg het verkooptotaal 432.231 stuks. BONN, 17-1. De Westduitse rege ring heeft woensdag scherp gepro testeerd tegen het neerschieten van een jeugdige Oostduitser die pro beerde naar de Bondsrepubliek te ontvluchten. Het ministerie van interduitse be trekkingen veroordeelde het gebruik van wapens, met name van automat tisch werkende machinegeweren, aan de grens. De man werd dodelijk ge troffen door tien metaalsplïnters uit een onbemand wapen in de grens- BRUSSEL, 17-1. Het eten van vis levert geen enkel gevaar op. Uit de resultaten van regelmatig uitgevoerde controles blijkt dat het kwikgehalte in vissoorten en schaaldieren die door Belgische vissers worden aangevoerd ver beneden buitenlandse tolerantienormen ligt. Dat heeft de Belgische minister van landbouw, Tindemans, in Brussel tijdens een persconferentie meegedeeld. Tindemans stond de pers te woord naar aanleiding van de waarschuwing die de Belgische Verbruikersunie vorige week heeft gegeven tegen het eten van vis. De brandweercommandant bespreekt de situatie met de politie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOSTERLAND, 16-1. Dinsdagmid dag omstreeks kwart over twee wer den de inwoners van Oosterland op geschrikt dcor het loeien van de sirene van de brandweerauto. Er bleek door onbekende oorzaak brand te zijn ontstaan in een oude hout schuur, eigendom van de heer J. Stouten-Tak, staande achter de wo ningen van de Sint Joostdijk, die eigenaar waren van de bakkerij, waar de heer L. Knop nu zijn bedrijf uitoefent. sti-ook van Ulzen in Nedei-saksen. Hij overleed kort daarop in een West duits ziekenhuis. De Westduitse regering zal in het overleg met de Oostduitse i-egering geen moeite sparen om te komen tot een situatie, waaiin „deze afschu welijke gebeurtenissen slechts kwa de herinneringen aan een onbegrij pelijk verleden zijn", aldus de ver klaring. Bonn meent dat het Oost duitse optreden in schei-pe tegenstel ling staat tot de pogingen van Euro pese staten tot ontspanning en nor male beti'ekkingen te komen. 'Kaïner van Napoleon BRUSSEL, 15-1. Een door keizer Napoleon aan zijn maarschalk Mortier geschon ken Empire-slaapkameram- eublemenl zal op 23 en 24 ja nuari in Kortrijk onder de ha mer komen. De slaapkamer maakt deel uit van de nalaten schap van wijlen de Belgische senator en advocaat Robert Gillon. Diens woning te Kortrijk is een waar museum. De vroege re voorzitter van de Belgische senaat en oud-staatsminister bezat doeken van Rubens en Reynolds die deel uitmaken van een collectie die verder moderne meesters omvat. Ook originele etsen van Goya be horen tot de verzameling. Hel pronkstuk van de nala tenschap, die nu onder de ha mer gaat komen, is echter de slaapkamer. In België ver wacht men een grote buiten landse belangstelling voor de verkoop. Dooi'dat de houtovens van het to neel verdwenen zijn heeft de hout bergplaats geen zin meer, en werd door de bakker verkocht. Wel zaten er nog een zestal varkens van bak ker Knop in het hok van steen, dat in deze houten bergplaats is inge maakt, die net op het nippertje ge red konden woi'den. Omdat er nog veel hout en stro in de loods zat brandde deze als een fakkel. Het is dan ook aan de doortastendheid van de brandweer te danken dat .de vuurzee spoedig gelocaliseex-d kon worden, zodat uitbreiding in deze druk bebouwde omgeving kon wor den voorkomen. Met enige stralen op de waterleiding werd het vuur be streden, doch het duurde nog gerui me tijd eer de vlammen gedoofd waren. Eén en ander bracht'als al tijd veel volk op de been. Slaapwandelaarster liep tussen de tramrails AMSTERDAM. 17-1. Midden tus sen de traimrails in de Jan Evertsen- straat in Amsterdam liep woensdag- ohtend om kwart voor vijf een 36- jax-ige Amsterdamse te slaapwande len in haar nachtpon. Zij werd van een afstandje in de gaten gehouden dooi' haar klaai-wakkei'e dochters van 15 en 16 jaar, eveneens in nacht gewaad. De dame is door een politieman die haar ontmoette zachtltens opge pakt en onder het toeziend oog van de dochters in bed gestopt zonder uit haar sluimer le ontwaken. Man gevonden met afgesneden keel AMSTERDAM, 17-1. In de bosjes nabij de Waddenweg in Amstei'dam- Noord is woensdagochtend het lijk gevonden van een nog onbekende man. De keel van de man, die ge deeltelijk ontkleed was. bleek te zijn doorgesneden. Het ondei'zoek is in handen van de groep ernstige delicten van de hoofdstedelijke politie. Hel lijk, dat omstreeks half elf door een wande laar werd ontdekt, lag tussen bosjes op de glooiing van de Leeuwarder- weg. Deze loopt parallel aan de Waddenweg. Veel haring voor de kust Op de Noordzee voor de Neder landse kust wordt de laatste weken veel haring gevangen Dergelijke vangsten kwamen de laatste jaren riet meer voor en over het algemeen schijnt de haringvisserij dit jaar be tere resultaten te hebben opgeleverd dan de voorspellingen daarover de den verwachten. Weer bankoverval Buit: 60 mille DEN BOSCH, 18-1. Twee mannen hebben donderdagmorgen bij een ge wapende overval op een bank in Den Bosch zestig mille buitgemaakt. De twee kwamen even na negen uur het bijkantoor van de Algemene Bank Nedei'land aan de Stationsweg binnen. Eén man was in ieder geval bewapend; hij schoot meteen een gat in het plafond. De ander sprong over de balie en deed een greep in de geldvoorraad. Bij telling bleek hij zestig mille te hebben meegenomen. De twee renden weer naar buiten en sprongen in een auto, die in Eind hoven gestolen bleek te zijn. Het ken teken is 01-24 UH. De politie heeft een klopjacht ingezet. Doden door sneeuwval in Jordanië AMMAN, 18-1. De Jordaanse vei ligheidsdienst maakte donderdag be kend, dat zeven mensen de dood ge vonden hebben tijdens de sneeuw- stoi'men die di'ie dagen lang in Jor danië gewoed hebben. Vier mensen stierven in Amman en drie in het Jordaandal. De schade, aangericht door de sneeuwstormen, is „aanzienlijk". In het bijzonder in de kampen van Pa lestijnse vluchtelingen. De telefoonverbindingen van Joi"- danië met hel buitenland zijn her steld. Zij waren drie dagen verbro ken. Brandt over Vietnam BONN, 18-1. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft donderdag in zijn regeringsveiida- ring, ten overstaan van de Bondsdag voor het eerst in het openbaar de hoop uitgesproken dat de „verschi-ik- kelijke oorlog" in zuid-oost-Azië nu spoedig afloopt. In zijn rede aan het begin van de tweede ambtspeiiode van de socia- listisch-liberale coalitie toonde de bondskanselier zich bereid aan beide delen van Vietnam humanitaii'e bij stand te verlenen en „samen met andere landen de helpende hand te bieden bij de wederopbouw van dit gekwelde en verwoeste land. wan neer de kanonnen eindelijk zwijgen". GENEVE. Premier Golda Meir van Israël is uit Rome in Genève aan gekomen voor een gesprek met de president van Ivoorkust, Houphouet- Boigny. Donderdag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 21.00 uur, NCRV-radio- programma „Regio Rechtstreeks". Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Hei-v. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". KAPELLE (bij Goes) ,,'t Caisson", 14.30 uur, vergadering Ver. tot Steun aan de Nierstichting. Vrijdag 19 januari Concertzaal, 20.00 uur. concert Am sterdams Philharmonisch Orkest, (Z.V.U.). Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uit voering W.I.K. Niemverkcrk Gemeentehuis. vergadering ge meenteraad Duiveland. 19.45 uur, „Conferentiekamer", uit voering „Oosterlands Fanfare". Goes „Prins van Oranje". 9.30 uui\ open- bai-e hoorzitting G.S. inzake „con cept pi'oefplan ziekenhuisvoorzienin gen Zeeland". Zaterdag 20 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling „Rosemai-y's Baby", .(18 jaar). Maandag 22 januari Zierikzee Hotel Concordia, kleine zaal, 20.00 uur, alg. ledenvergadering St. On dernemers Centrale Zierikzee. Dinsdag 23 januari Zierikzee Stadhuis. 20.00 uur. vergadering ge meenteraad. Brouwershaven Jeugdgebouw 20.00 uur bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsviouwen, afdeling Brouwershaven. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, afdeling Dui veland Plattelandsvrouwen. Bruinisse Start moeder- en kleutercursus. Woensdag 24 januari Ellemeet Dorpshuis 20.00 uur, afdeling Noord- welle Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Donderdag 25 januari Zierikzee Familie-avond Chr. Plattelands-or ganisaties. Hervormd Ver.-gebouw 19.30 uur. Maandag 29 januari Nieuwerkerk Openb. basisschool, 19.30 uui-, cursus huishoudelijke vooiiichting. Oosterland Koffiekamer, 13.30 uur, kookkursus, huishoudelijke voorlichting. Maandag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, optreden Westfalisches Landestheater voor het voortgezet onderwijs (Z.V.U.). Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee telefoon (01 110) 2770 brengt a.s. Zaterdagavond de grote topper: Mia farrow in oen William Castle product!»' Rosemary's Baby John Cassavetes Ruth Gordon/Sidney Blackmer Maurice Evans/en Ralph Bellamy tr» Voorde film bewerkt to geregiseerd dour Roman Polanski Naar de huiveringwekkende bestseller van Ira Levin T«ctui«ior ProducriXKiWrtfpw R<h»rd Sytbwl fen Fan Aanvang: 20.00 uur Voorverkoop zaterdagochtend van -11.00-12.00 uur. Toegang: 18 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2