ie éne druppel JACHTHAVEN IN AANLEG VAN ALLE KANTEN BESPROKEN Sukses voor Afrikaanse guerillabeweging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 januari 1973 Nr. 21218 „Hearing" te Bruinisse BRUINISSE, 13-1. Eén ding werd tijdens de in het Dorpshuis te Bruinisse gehouden „hearing" over de jachthaven in aanleg wel duidelijk. Dit is kennelijk een zaak waarbij het merendeel van de inwoners zich wezenlijk betrokken voelt, gezien de grote opkomst, de aard van de gestelde vragen en de andere reacties. Burgemeester Hokken opende de vergadering en zette in het kort uit een dat het gemeentebestuur had ge meend de bevolking te moeten laten meespreken over de inrichting van de jachthaven, nu dit nog kan en de verschillende onderdelen nog kun nen worden gewijzigd. Met opmer kingen en voorstellen die bruikbaar zouden zijn om de haven zo goed mogelijk in te richten zeker reke ning worden gehouden Mede aanwezig was de heer C. Ja- ger uit Goes, hoofd Zeeland weg en waterbouwkunde van de NV Gront- mij en zijn naaste medewerkers. Het thans in uitvoering zijnde be stek omvat het eerste deel van de in twee fasen uit te voei-en werk zaamheden te weten, het leggen van havendammen, het uitbaggeren van de havenkom, het aanleggen van pakeerterreinen (ook binnendijks) maar ook het reeds aanleggen van diverse beplantingen. De tweede fa se, aan te besteden medio 1973, zal bestaan uit het inrichten van de ha ven en het haventerrein, in het al lerlaatste stadium zal men de box enindeling ter hand nemen, gezien de ontwikkelingen die op het gebied van de watersport voortdurend plaats vinden. Eeste vraagsteller was de heer J. K. Deurloo, bestuurslid van de Hen gelsportver. Het Zijpe, die naar de financiering informeerde, een vraag die door burgemeester Hokken werd beantwoord. Het rijk gaf subsidie om de onren dabele top, weg te werken de ge meente leent geld om de aanleg tc bekostigen. Rente en aflossing moe ten uit exploitatie worden bestreden. Geen gunst nuiar recht DEN HAAG, 13-1. Hel voor lichtingscentrum. Sociale Ver zekering heeft voor de wer kende jongeren die ook nog vorming of onderwijs volgen, een project opgezet om de jongens en meisjes te informe ren over hun rechten. Uit gangspunt is dat de sociale verzekeringen waarvoor de jongere veel moeten betalen, geen gunst maar een recht in houden. Het project volgt op een brochure-actie die vorig jaar is gehouden. De vor mingsinstituten en beroeps opleidingen reageerden er en thousiast op, aldus het cen trum. Het nieuwe project omvat een serie kleurige lantaarn plaatjes met tekstboekje, waarmee een beeld wordt ge geven van de sociale verzeke ringen die ons land kent. Het project is zo flexibel opgezet dat het ook in het gewone on derwijs kan worden toegepast. Er zijn drie exploitatiemogelijkhe den: le door de gemeente zelf( dit is de minst gelukkige oplossing daar de gemeente daarvoor geen personeel beschikbaar heeft), de tweede moge lijkheid is exploitatie door derden en tenslotte de gehele exploitatie on derbrengen in een stichting. Er is nog geen keus gemaakt, maar het onder 1 genoemde is vrijwel te ver waarlozen. Op een vraag van de heer P Maaskant voorzitter van de Mid denstander of de huurder onder 2 ook een partikulier zou kunnen zijn werd bevestigd geantwooid. EHBO-posten De heer A. Th. Lok, had schriftelij ke vragen ingezonden waarbij hij at tendeerde op de noodzakelijkheid van EHBO posten en inschakeling van het. Rode Kruis team. De heer Jager antwoorde dat niet alleen aan EHBO posten, maar dat ook voor gehandicapten voorzieningen zullen worden gemaakt De heer C. Jumelet (voorzitter Middenstandsvereniging informeert naar de toegangswegen, de huidige oprit is te smal (wordt verbreed al dus de heer Jager. Verder zag hij op de situatieschets, de botenloods. De heer Jumelet had die graag ver plaats, terwijl recreanten op de zon neweide gelegenheid zal moeten worden gegeven in het restaurant te kunnen komen. Deze vraag was aanleiding tot een nogal uitgebreide diskussie over de al of niet wenselijkheid van recre anten op de zonneweide, (de tweede fase van de Grevelingen recreatie) die uitloopt op de conclusie dat het niet wenselijk is, recreanten vrij toegang te geven op de jachthaven, Daar horen alleen watersporters te komen, een conclusie later bena- drukt door het bestuur van de wa tersportvereniging. Wel werd ge dacht aan de mogelijkheid om van de zonneweide af, in een bepaalde •hoek ook kleinei'e boten te water te kunnen laten, een mogelij kheid sterk bepleit door de heer H. Schot na mens de jeugdvex'enigingen, als voor zitter van de jeugdraad, die verder de aandacht vroeg voor diverse an- dei-e mogelijkheden voor de jeugd. De heer Jager zei dat aan mogelijk heden voor de jeugd zeker is ge dacht. De heer W. F. J. Oudijn, voorzit ter van de watersportvereniging wilde weten of de tarieven (liggel den) in de nieuwe haven, zullen worden gekoppeld aan de liggelden in de bestaande jachthaven, wat mis schien voor de oude jachthaven een verhoging zou betekenen. Burgemeester Hokken achtte de mogelijkheid daarvan praktisch niet aanwezig in tegenstelling met het antwoord op een andere vraag van de heer Oudijn, reservering van een aantal ligplaatsen voor leden van de Watersportver. Bru. die op de wacht lijst staan. Deze reservering zou ze ker worden verleend. Nadat in twee de instantie de heren Deurloo en Schot nogmaals de aandacht hadden gevraagd voor de sportvissers (apar te haven) en voor de jeugd (Plan jeugdraad voor eigen clubhuis aan Dal Rhodesië de grens met Zam bia heeft- gesloten is het zoveelste teken dat de Afrikaanse guerrilla strijders langzaam maar zeker hoogst onaangenaam beginnen te worden voor de overheid van Rho desië, Mozambique en uiteindelijk ook Zuid-Afrika. In de Portugese kolonie - „provincie" zeggen de Por tugezen zelf - is het Frelimo zeer aktief en al enige malen hebben de blanke regeringen van Rhodesië en Zuid-Afrikavermanend gesproken. Niet omdat ze zo dol op de Portuge zen zijn, maar de drie landen zitten mi eenmaal alle drie in hetzelfde schuitje zodat ze wel verplicht zijn een lijn te trekken. Het Frelimo heeft al enige malen op het Portu gese gebied Rhodesische militairen gedood. En Zuidafrikaanse eenhe den hebben in Rhodesië geopereerd. Rhodesië en Zuid-Afrika zijn nu de zwakke plekken waarop de guerrilla zich concentreert zolang de kansen op aktie in Zuid-Afrika niet al te groot zijn. Maar guerrillasuccessen >n Rhodesië en Mozambique schep pen natuurlijk wel een sfeer in Zuid-Afrika zelf die de regering liever niet ziet ontstaan: succes is een goede inspiratiebron. Mozambique zit in de onvoordelige positie dat Malawi als het ware als een pin steekt in het Portugese ge bied. een ideaal uitgangspunt voor de guerrillastrijders. De president van Malawi, Banda, is een nuchter en zakelijk man die zich minder aan principes gelegen laat liggen dan wat goed en nuttig is voor zijn land. Daarom heeft hij ook relaties aan geknoopt met Zuid-Afrika tot woede van zijn collega's. Transporten Dit. was zakelijk bezien verstandig. hel water) kwamen de heren Oudijn en Snel (secr. watersportver.) met een serie vragen en raadgevingen over detailpunten als toiletgelegen heden. havenverlichting, elektrici teit, water, en ander nuttige en no dige voorzieningen en de plaats daar van ingepast in het geheel. Beroep op middenstand De heer Oudijn deed een beroep op de Bruinisser middenstand de zaak in eigen hand te houden. De kans die hier geboden wordt de ex ploitatie van de jachthaven zelf ter hand te nemen, mag en moet men niet laten voorbijgaan. Interessant waren ook de opmer kingen van de heer S. Seekman ken ner van de Grevelingen als geen an der omdat hij meer dan 40 jaar lang daarop 'tonnenlegger was. die inlich tingen vroeg over de taluds. Deze worden van gras nadat de beton of Vilvoordse steen-c.q. basalt bekle ding zal zijn verwijderd. Nautief be keken achtte de heer Beekman de haveningang niet volmaakt, integen deel hij zou bepaalde delen van de havendam anders willen situeren, omdat vooral bij oostenwind de bin nen liggende schepen ongetwijfeld overlast zouden ondervinden. De heer Oudijn viel de heer Beekman bij, maar de heer Jager wees er op, dat de haveningang was ontworpen in samenwerking met Rijkswater staat en dat het onder deskundigen toch altijd als axioma goldt, dat in verband met de meest heersende windrichting (west of noordwest) de haveningang op het oosten te situ eren. Hij zegde toe met de opmer kingen over de haveningang zeker rekening te gehouden. De heer Beek man zou de gewenst gelegenheid krij gen zijn standpunt c.q. zijn nuttige aanwijzigen in besprekingen met Gi'ontmij of Rijkswaterstaat nader toe te lichten. De heer J. D. de Korte vroeg naar de financiële konsekwenties een punt eerder door mevr. De Ronde-Oek ter sprake gebracht. Burgemeester Hok ken achtte (zonder daaraan gebon den te willen worden) globaal een bedrag van f 300.000,- voor rente en aflossing jaarlijks te fourneren) ze ker niet denkbeeldig. De heer Oud ijn meende dat men zich door dit in schijn hoge cijfer niet moest laten afschrikken. Ook de inkomsten kun nen mits de zaak goed wordt aange pakt, een flink bedrag vertegen woordigen en hij drong nogmaals er op aan, de zaak aan te pakken en de exploitatie niet aan derden over te laten. Burgemeester Hokken sloot hierop de vergadering met dank aan de he- i-en van de Grontmij voor hun uit stekende beantwoording van de technische vragen. DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus Ml BLIK DOOR HET WERELD want Banda had Zuid-Afrika en Mo zambique nodig, vooral dit. laatste land waarover zijn verbindingen naar zee lopen. Om die verbindin gen ongerept te houden deed hij wel het. een en ander om het de guerril la niet makkelijk te maken. Thans is echter een situatie ontstaan dat hij niet zozeer van de Portugezen moet vragen hem toe le staan de spoorwe gen te gebruiken, maar de guerrilla beweging moei vragen zijn tran sporten niet aan te vallen. En dus doet Banda niet zoveel meer tegen de Frelimo als die naar zijn land uit wijkt of vanuit zijn land opereert. Rhodesië heeft de laatste tijd te maken met overvallen op plantages in het noorden van het land. dicht bij de grens met Zambia. De sluiting van de grens is een middel om Zam bia te dwingen tegen de guerrilla beweging op te treden, maar het is geen overtuigend middel. Zambia heeft wel belang by handel met Rhodesië, maar het leeuwendeel van zijn inkomsten moet van het koper komen dat grotendeels via de Rho desische spoorwegen naar de havens van Mozambique wordt vervoerd. Het. tarief dat Rhodesië hiervoor re kent is flink hoog en het verdient er zoveel aan dat het onder de huidige niet florissante conjunctuur deze in komsten niet kan missen. Rhodesië zou waarschijnlijk Zambia wel de grote strop willen bezorgen die het afsnijde.n van het kopertransport betekent, maar het kan zich dit een voudig niet permitteren. Het toont le zwak te zijn om zo hard als het kan tegen de guerrilla op te treden - dal dit zo duidelijk wordt geëta leerd is alweer een succes voor de Afrihaanse verzetsbeweging. Flitsen uit het buitenland RABAT. Een vooraanstaand lid van de linkse oppositie partij in Ma rokko is zaterdag ernstig gewond toen hij een pakje opende in zijn wo ning, de een bom bleek te bevatten, zo heet het in een communique van de partij. PARIJS. Een functionaris van de Franse Automobielfabriek Renault, is zaterdag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het dood schieten van een Maoïstische mili tant tijdens een botsing vorig jaar in een Renault-fabriëk. JAOENDA. Prinses Beatrix heeft zaterdag haar studiebezoek van vier dagen aan Kameroen besloten met een toeristische tocht in het noorden van het land. MUNCHEN. De Tsjechoslowaakse vliegtuigkaper Lubos Adamica heeft zichzelf in de nacht van vrijdag op zaterdag in een gevangenis te Bay- reuth in Beieven opgehangen. GENEVE. Demonstranten die be toogden tegen de Amerikaanse bom bardementen van "Nooi'd-Vietnam hebben zaterdag het gebouw van de Amerikaanse diplomatieke vertegen woordiging in Genève met stenen bekogeld en daarbij vele ruiten doen sneuvelen. DUBLIN. In de nacht van zaterdag op zondag is in de Ierse stad Sligo de IRA-leider Leo Martin gearres teerd. BEIROET. Syrië dreigt met uittre den uit de Federatie van Arabische Republieken als het in zijn strijd te gen Israël geen concreter steun van zijn twee partners Egypte en Libië krijgt dan louter verbale, aldus be richtte zondag het in de Libanese hoofdstad Beiroet verschijnende dagblad An-Nahar. BERLIJN. Naar aanleiding van de 54e verjaardag van de moord op de Duitse revolutionaire Rosa Luxem burg en Kai'1 Liebknecht hebben tienduizenden mensen zondag deel genomen aan een anti-Amerikaanse betoging in Oost-Berlijn. TEL AVIV. De 28-jarige Israëli sche onderwijzeres mevrouw Zamir Zamat is zondag gewond door de ontploffing van een bombrief met Israëlische postzegel, zo deelden po litiekringen in Tel Aviv mee. DJAKARTA. De Indonesische re gering is voornemens 15 januari aan te roepen tot -dag van de toewijding aan de oceaan", tot herdenking van een zeeslag in 1962 tegen Nederland in de strijd om West Nieuw-Guinea. nu West-Irian. aldus deelde zondag een marinewoordvoerder in Djakar ta mee. PARIJS. President Georges Pom pidou van Frankrijk is maandag vertrokken voor zijn vierde reis naar Afrika sinds zijn anibtsaan- vaarding. CA&lUb dam 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE MANILLA, Ongeveer vijftiendui zend mensen hebben zondagochtend in Manilla de terechtstelling voor een vuurpeloton bijgewoond van een op de Filippijnen wonende Chinees, die schuldig was bevonden aan han del in verdovende middelen. CANBERRA. Premier Gough Whitlam van Australië heeft maan dag bekend gemaakt, dat de 54-ja- i*ige Austi-alische journalist Francis James, van wie sinds diie jaar niets is vernomen, naar Australië zal te rugkeren. BRUSSEL. In het Belgische stadje Tienen is zondagavond een overval gepleegd die veertien gulden ople- verde. Een jonge man kwam een kruidenierswinkel binnen, hield zijn hand in zijn jaszak, voorwendend dat hij gewapend was en eiste van de kruidenierster haar „geld of haar leven". NIEUW DELHI. In de Oosl-India- se staat Oxdssa zijn zaterdag 60 Hin doe-pelgrims verdronken toen hun boot omsloeg op het Chilka meer. Dit bericht het Indiase persbureau PTI. HELSINKI. Maandag is in Helsin ki het voorbereidende overleg voor een Europese veiligheidsconferentie na een reces van vier weken hervat. PARIJS. De conferentie van de Socialistische Internationale in Pa rijs is zondag geëindigd. Ondanks de reeks korte, maar felle vechtpartij en tussen de Franse politie en beto gers die het speciaal op Israël had den gemunt en de bomdreigementen tegen premier Golda Meir en ande re regei-ingsleiders. is de conferentie zelf zonder incidenten verlopen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een 29-jarige En- gelse student, wiens naam door de politie wordt opgegeven als Paul Keth Lloyd, geboren in Wolvei*hamp- ton, heeft zondag in de vroege och tend een ietwat luidruchtige rond gang door de roze buurt van Am sterdam moeten bekopen met een slagaderlijke bloeding veroorzaakt door een messteek. Hij werd ijlings opgenomen in het Binnengasthuis. ROTTERDAM. Nadat een Antilli aan zondagmoi-gen vroeg de toegang was geweigerd tot het jongerencen trum AMVJ in Rotterdam, heeft zich daar een vechtpartij voorgedaan, waarbij een 18-jarige en een 21-ja- rige messteken in rug en armen op liepen. Zij moesten in een zieken huis worden opgenomen. DEN BOSCH. In een café in de binnenstad van Den Bosch heeft de 30-jarige Marokkaan A. H. K. in de nacht van zaterdag op zondag een Nederlander neei-gestoken. De man, de 26-jarige gehuwde A. Hensen uit Den Bosch moest met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis wor de vervoerd. Het levensgevaar is thans geweken. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 17 JANUARI NED. I: De NOS maakt op deze avond een start met de zevendelige Duitse serie „Die Rote Kapelle". In een gedramatiseerde vorm wordt in deze reeks de geschiedenis gerecon strueerd van het onder de naam Die Rote Kapelle werkende Russische spionagenet, dat in de Tioeede We reldoorlog vooral in België, Duits land en Frankrijk van zich liet spre ken. In het eerste deel van deze wer kelijk enerverende serie wordt de opbouw van het spionagenet belicht. In het hedendaagse Europa speelt de hierna volgende rubriek E73. Reste ren nog Studio Sport. Den Haag van daag en een filmpje over leprabe strijding van de Stichting Soculera. Tussen zeven en acht uur is Van ge west tot geroest er met reportages uit de regio, terwijl de politieke zendtijd na het journaal wordt ge vuld door de VVD. De NCRV ver zorgt het kinderprogramma om vijf uur. In de Kijkkast bevinden zich o.a. het olifantje Barbar, Isidoor de Papagaai en de Fluitertjes, die de jeugd ongetwijfeld een vrolijk uur tje zullen bezorgen. NED. II: De NCRV zoek 't vanavond ivel in de muziek. Tussen zeven en acht voor de popliefhebbers 't pro gramma „Eddy ready go", na het journaal een korte documentaire over de pianiste Betsy Dornay-Culp en om half tien een huisconcert mei Theo Olof. Vooraf aan dit huiscon cert gaat de aktualiteitenrubriek „Hier en Nu", die op zijn beurt weer voorafgegaan wordt door het pro gramma over Betsy Dornay-Culp. Deze pianiste wordt een dezer dagen negentig jaar. Ze is met haar optre den de oudste pianiste van Neder land. Ze is een groot bewonderaar ster van Chopin. Disc-jockey Eddy Becker heeft weer heel wat arties ten in zijn programma gestopt. Aan de parade van blijvertjes, toppers en tips werken namelijk o.a. mee Tee- Set, Livin'Blues, John Russel, Don Rosenbaum, en Alexander Curiey's Flying Circus. IKOR begint om tien uur aan zijn zendtijd. In „Kenmerk" ivordt informatie gegeven over kerk en samenleving. WOENSDAG 17 JANUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie: 17.00 Kijkkast; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuivs; 19.05 Van gewest tot ge west; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Die Rote Kapelle; 21.30 E-73; 21.55 Studio Sport22.20 Den Haag vandaag; 22.30 Socutera; 22.45 Journaal. NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Eddy ready go; 19.50 Meeleven20.00 Journaal; 20.20 Betsy Dornay-Culp: 20.50 Hier en nu; 21.30 Huisconcert; 22.05 Ken merk; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. DONDERDAG 18 JANUARI NED. I: Op het eerste net is om tien uur „Het gat van Nederland" le zien en dat betekent, dat de VPRO tot die tijd de E.O. voor moet la ten gaan. De inhoud van „Het gat van Nederland" is bij iedere afleve ring een verrassing. Het duo Kees van Kooien en Wim de Bie bepalen ook nu weer in belangrijke mate het karakter van het programma. De E.O. begint haar uitzending om ze ven uur met de Kinderkrant. Daar in onder meer een tekenfilm en sa menzang. Om half acht volgt dan het vragenspel „Land in zicht". Na het journaal en Nader bekeken (ac tualiteitenrubriek) volgt het pro gramma „Zingen in het Gooi". Daar mee komt de E.O. al weer aan haar laatste onderwerp toe, getiteld Met terdaad. Dit is een programma over door de E.O. zelf gelanceerde chris telijke hulpverlening. NED. 11: De KRO biedt op het tweede net drie programma's, die elk om hun eigen karakter opmer kelijk genoemd mogen worden. In de rubriek „Interview", om tien over negen, voert Ad Langebent een ge sprek met voorzitter Arie Groene- veld van de Industriebond NVV. Een tweede interessant programma is het portret dal Cees Nooteboom en Ti neke Roeffen maakten van de zan geres Liesbeth List. In dit portret, dat na het journaal te zien is, komt Liesbeth List ook als actrice tevoor schijn. Een programma dat zeker ook hel aanzien ivaard is, is het t.v.-spel „De Avondschool" van Harold Pin ter, gespeeld door o.a. Wiesje Bouw meester, Cor Witsche, Carola Gijs- bers van Wijk en Mar greet Heems kerk. Hoofdfiguur in dit spel is een net uit de gevangenis vrijgekomen jongeman, die op de kamer die hij bij zijn tante bewoont, een jonge vrouw ontmoet die zegt lerares op een avondschool te zijn. De intrige spits zich vervolgens toe op de vraag of zij werkelijk is wat zij beweert of dat zij een nachtclubdanseres ts- Tussen zeven en acht zendt de KRO het slot van het tweedelige Daktari verhaal over het drietal Jack, Judy en Paul die een bosbrand ontdekken en tijdens hun reddingspogingen ge vangen worden genomen door mis dadigers. DONDERDAG IS JANUARI NED. I: 10.45 en 14.00 Schooltele visie; 18.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant: 19.30 Land in zicht: 20.00 Journaal: 20.20 Nader, bekeken: 20.45 Zingen in het Gooi; 21.20 Metterdaad: 21.55 Ten slotte; 22.00 Het gat van Nederland; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Tï-la-tovenaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Daktari: 20.00 Journaal: 20.20 Liesbeth21.10 Inter view: 21.40 Avondschool; 22.25 Den Haag vandaag; 22.35 Journaal. DODELIJKE ONGELUKKEN 's GRAVELAND. Zondagavond is in 's Graveland (N.H.) de 59-jarige mevrouw J. H. Brinkert uit Maars- sen om het leven gekomen toen zij de weg over stak en door een pei*so- nenauto werd gegrepen. Zij was op slag dood. NIEUWKOOP. Cornells Wenne- kers (25) uit Woerden is in de nacht van zondag op maandag verdron ken, toen hij in zijn auto tegen de linker leuning van een brug botste, naar rechts schoot en door de ande re brugleuning in het water ver dween. Het ongeluk gebeurde vlak bij zijn woonplaats in Nieuwkoop. STAPHORST. De 22-jarige Roelof de Haan is maandagmorgen vroeg om het leven gekomen, toen hij in zijn auto tegen een op de weg staan de machine, een wegschaaf, reed. Hij was opslag dood. MAASSLUIS. De 18-jarige A. Stol- ze uit De Lier is in de nacht van za terdag op zondag bij een verkeers ongeluk onder Maasland om het le ven gekomen. Hij zat als duopassa gier op een bromfiets die door een tegemoetkomende personenauto werd geraakt. 'De bromfietser zelf bleef ongedeerd. VENLO. De 76-jarige H. W. Geuns uit Meijel is zaterdagavond in Hei den bij Venlo verongelukt. Hij reed met zijn fiets plotseling een voor- ra ngsweg op en werd aangereden door een auto. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Willem Worms heeft het laatste woord. Op de vraag van de presi dent, of hij nog iets toe te voegen heeft aan de woorden van zijn ver dediger, antwoordt hij enkel: „Ik heb er ontzettend veel spijt van, edelachtbare. Enne.ik refereer me geheel aan hetgeen mijn advokaat heeft betoogd." Dan wordt de zitting gesloten .Wil lem n.ag nog even praten met zijn familieleden. De officier heeft de parketwacht een haast onmerkbaar knikje gegeven. Men zegt niet veel, Het is enkel Bas. die de hand van zijn zwager grijpt en stevig drukt. „We praten nergens meer over, jon gen. Hou! je haaks Gerie en ik zul len voor je duimen." Dan wordt hij weggevoerd. Terug naar zijn cel. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Tot zolang zal hij in het onzekere ver keren of hij drie jaar zal houden of de straf langer wordt. Dat zullen twee ellendige weken worden. Iede- een voelt het, maar niemand zal er iets aan kunnen doen. De bewaarder, die hem terug- brengt naar zijn cel. vraagt: „En Hoe is het afgelopen?" „Eis van drie jaar." antwoordt de jongen op bedrukte toon. ..O. Nou, dan mag je niet moppe ren." „Niet mopperen? Alsof het maar niks is: drie jaar." De bewaarder lacht een beetje. ..Hou je niet, jongen. Let °P niijn woorden. Ik loop hier al een jaar of twintig mee en ik heb gevallen mee gemaakt als het jouwe. Een paar jaar gaat er doorgaans wel af en dan nog je voorarrest. Bovendien is het voor jou de eerste keer, dus gaat er nog wat van de straf af. bij goed gedi-ag. Ik durf een wedje met je te maken, dat je binnen het jaar weer thuis bent." De ogen van Willem Worms lich ten op. „Werkelijk?" De man klopt hem op de schou ders. „Ga jij niet piekeren, jo, dat dat zit wel goed met je. Je had een bovenste beste advokaat en hij heeft er altijd heel wat af gekregen. Nou, met een paar minuten heb ik thee, men'heeft het warm gehouden voor je. Voor Josje van Geren zijn het even martelende dagen als voor Wim Worms. Ze belt de advokaat op zegt, dat de eis haar verschrikkelijk te gengevallen is. Ja. de advokaat ook. „Maar die drie jaar houdt hij niet, juffrouw Van Geren. En anders is er nog hoger bei-oep. Maakt u zich geen zorgen voor de tijd. Die twee weken komen ook wel om." Enkele dagen later is het bezoek tijd. Sinds korte kussen ze elkaar. De bewaarder doet wel even één oogje dicht. Hij is ook jong geweest. Maar de stemming is down. Bei den weten, dat drie jaar een lange tijd is. Al gaat er een half jaar voor arrest af. Dan blijven er altijd nog twee en een half over. Ga er eens aan beginnen Ook in huize Worms is de stem ming gedrukt. Josje is er een avondje maar het wil niet vlotten. Ellendig, de veertien dagen. Hoewel niemand gelooft dat hij drie jaar zal houden. Dat zou toch te gek zijn. Josje is met enkele anderen op de middag van de uitspraak in de x-echt- zaal. Ze wil het vonnis heet van de naald vernemen. En als het uitge sproken is,slaakt ze een diepe zucht van verlichting: dat valt geweldig mee. De uitspraak is: twee jaar jeugdgevangenis, waarvan een half jaar voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. En aftrek van voorarrest. Wim wordt na de uitpraak weer weggeleid. Ze wuift even en lacht. Hij zwaait terug. Kennelijk is ook hij opgelucht door dit milde vonnis. Terwijl Josje van Geren terug loopt naar haar wagen, rekent ze snel uit: een half jaar voorwaarde lijk er af en een half jaar voorar rest. Blijft over één jaar. Nog een hele tijd zo'n vol jaar. Maar van de advokaat weet ze, dat hij ook hier nog wat van af krijgt, als hij zich goed gedraagt: drie a vier maanden. Dan kan hij volgend voorjaar mis schien vrij zijn. Haar wagen startend weet, ze: voorlopig heb ik nog de tijd. Als hij maart, arpil er uit komt. mag ik mijn handen dichtknijpen. Acht, negen maanden nog wat kunnen enke le ogenblikken van woede toch een ravage aanrichten Hoofdstuk 20 Begin mei openen de gevangenis- deuren zich voor Willem Worms. Josje van Geren heeft een tip gekre gen van de advokaat en stelt zich in verbinding met de reclasseringsver- eniging. die gedurende drie jaar het toezicht op hem zal uitoefenen. Wil juffrouw Van Geren hem ophalen? U bent z'n vriendin? Toekomstige echtgenote soms? O. nog niet? Nu ja. wat °iet is, kan komen. Onzerzijds geen bezwaar, juffrouw Van Geren. Geeft u uw telefoonnummer, dan bellen we u.< Meestal weten wij het een paar dagen van te voren. Op 2 mei. 's middags, krijgt Josje het vurig begeerde teiefoontje van de reclassering: „Morgenochtend half negen is hij vrij, juffrouw Van Geren. U weet. waar hij zit, niet waar? Wel gefeliciteerd. Wij zijn ook blij. Persoonlijk heb ik al kennis met hem gemaakt in zijn cel; hij lijkt me een behoorlijke jonge man. Waarschijnlijk behoeven we ons over hem geen zorgen te maken. En zeker niet. als een liefhebbende vrouw hem opvangt." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9