STREEKNIEUWS Nieuw reddingsbootje wordt uitgeprobeerd op Oosterschelde Mosselprijzen daalden neer tot minimum Oosterland streeft naar een jeugdkapel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag IB januari 1973 Nr. 21218 WAT IS DE TOEKOMST V.V.V.-Ouwerkerk keek vooruit na tien jaar «erken OUWERKERK, 13-1. V.V.V.-Ou werkerk organiseerde een bijeen komst in hotel Vijverberg te Ouwer- kerk teneinde met cle inwoners van de gemeente Duïvcland van gedach ten te wisselen over de verdere ont wikkeling van het toerisme. De voorzitter de heer M. K. Ro- mevn gaf een overzicht over cle al gelopen 10 jaar. In die periode heelt het aantal overnachtingen zich ont wikkeld van 2.000 naar ruim 107.00 Voor de uitbreiding is te Ouwerkerk 6 ha beschikbaar, te Sirjansland niets. Hier zijn planologisch geen uitbreidingsmogelijkheden aanwezig. De gedachte uitbreiding zal naar verwachting in dezelfde lijn voort gaan, maar het uitloopgebied is niet zo enorm groot. Naast voordelen zijn er vanzelffsprekend ook nadelen. Burgemeester J. D. de Kam hoopte, dat de vereniging aktief zal blijven. De voorzitter zei, dat het niet al tijd meevalt, om enthousiasme te blijven opbrengen. Een probleem is bijvoorbeeld, ie mand aan te trekken, die tijd en lust heeft, de recreant met raad en daad bij te staan; de gezinnen hebben nog al eens behoefte aan informatie. De voorzitter streek-VVV, burge meester Everwijn bracht zijn felici taties ter gelegenheid van dit jubi leum over. „Uw vereniging heeft het streekwerk van harte ondersteund, in het bijzonder de secretaris, de heer Holm heeft er veel werk aan. De streek-VW is verheugd, dat VVV Ouwerkerk deze groei heeft doorge maakt cn ik ben er van overtuigd, dat dit zich zal voortzetten". Tijdens het verdere verloop van de vergadering bleek, dat de binding van de bestuursleden met camping houders en middenstanders nogal te wensen overlaat. De campings breiden zich op het ogenblik niet uit. er ontsponnen zich diskussies over het probleem-twee de woning. De voorzitter vroeg zich af, of het niet langzamerhand welletjes is. „In derdaad", zei een stem uit de ver gadering. „Wij moeten oppassen, dat het geen tweede Renesse wordt"! KERKWERVE Uitvoering s.v. W.I.K. Vrijdag 19 januari a.s. zal dé sport vereniging WIK haar jaarlijkse uit voering houden. De eigen toneelgroep zal de klucht „Engeltje" voor het voetlicht brengen. Na afloop van het toneel is er nog gezellig samen zijn. De avond wordt gehouden in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve. OOSTERLAND In memoriam L. W. Kloote Op de leeftijd van bijna 77 jaar overleed onverwachts te Blacktown (Australië) onze vroegere dorpsge noot, de heer W. L. Kloote. De over ledene was op 27 september jl. ge- emigreerd naar zijn enige zoon die woonachtig is in Blacktown. Het was een hele stap voor „ome Willem'"', zoals hij veel werd genoemd, want het zag er naar uit dat hij op die leeftijd zijn geboorteplaats wel nim mer zou weerzien. Dat het hem ech ter slechts vergund was drie en een halve maand in het gezin van zijn zoon te vertoeven heeft niemand kunnen bevroeden, gezien zijn vrij goede gezondheid. De heer Kloote was ere-lid van de plaatselijke mu ziekvereniging: ..Oosterlands Fanfa re". waarvan hij gedurende niet minder dan 53 jaar een trouw wer kend lid is geweest. Nadat zijn vrouw was overleden was de heer Kloote in huis bij zijn nicht, mevr. J: Geertse-Vaane, waar hij een goede verzorging heeft, genoten. Nu echter al zijn broers en zusters waren heengegaan had hij hier maar wei nig naaste familie meer wonen en besloot hij de grote stap te wagen. Onlangs had hij nog een kerst- en nieuwjaarsgroet gezonden aan de bejaardensoos, waarvan hij altijd een trouw bezoeker is geweest. Hoewel dit buiten het kader van deze vergadering werd nog bespro ken de levengevaarlijke toestand bij de kruising Rijksweg 18 te Nieuwer- kerk en de •mogelijkheid en wense lijkheid van verbreding van enkele wegen en weggedeelten. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbaok U bent welkom bij uw Nulsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTENJQ DREISCHOR: Ring. donderdags van 11.00- 12.00 uur. Jaarlijkse uitvoering „Oosterlands Fanfare" De plaatselijke muziekvereniging ..Oosterlands Fanfare' hoopt op vrijdagavond 19 januari a.s. haar -jaarlijkse uitvoering te houden in de ..Conferentiekamer", aan het Toren plein alhier, onder leiding van de di recteur. de heer Jac. Capelle. Aan vangende om kwart voor acht. Als naar gewoonte zal de „muziek"' zich eerst laten horen met een concert, ditmaal naar keuze van de dirigent. In de pauze zal er weer een verlo ting plaats hebben. Verder komt de toneelvereniging „Op Drift" uit Re- nesse met een blij-spel voor het voetlicht, getiteld „Morgen komt er weer een dag", geschreven door Dick Maasland. Een viertal dames en evenveel heren werken hier aan mee. Het beloofd een mooie avond te worden. BRUINISSE Jaarvergadering „Nu met Hope" Donderdag 11 januari hield de Mu ziekvereniging „Nu met Hope haar jaarvergadering, onder leiding van voorzitter J. van der Have, die tot zijn spijt moest constateren dat de vergadering niet druk was bezocht. Met een minuut stilte, werd de heer M. Dorst herdacht, de man voor wie de muziek zo veel betekende en die ook een grote steun voor de Bruse vereniging was geweest, na de tyd dat hij zich in Bruinisse had geves tigd, maar ook wel daarvoor. Door de secretaris werd in zijn jaarverslag gesteld, dat de muzikale prestaties ongetwijfeld beter zouden zijn als de leden bereid waren meer aandacht aan de repitities en de daar gegeven aanwijzingen zouden geven, het batig saldo van de rekening 1971, was per 31 december 1972 ingekrom pen tot f 49.17, dus een vermindering van ruim f 60,- terwijl de vereniging in 1973 toch voor grote uitgaven zal komen te staan (plm f 7.000,-). Vooral de uniformen kosten veel geld. het bestuur zal proberen dc fi nanciële kwesties zo goed mogelijk op te lossen, de leden zullen door hun toewijding en liefde voor de mu ziek hun steentje moeten bijdragen de vereniging dat in 1973 een goed jaar heeft. Een uitvoering zal in het resteren de winterseizoen niet meer worden gegeven, de uitgaven overtreffen al tijd belangrijk de inkomsten de be langstelling van het publiek is in te genstelling met sommige andere plaatsen op ons eiland niet groot, iets wat te betreuren is, maar waarin weinig verandering komt. De bestuursleden J. Wiebrens en P. van de Linde werden met meer derheid van stemmen herkozen. In de vacature M. Dorst werd de heer W. Jansen als bestuurslid gekozen. Bij de rondvraag werd nader in gegaan op de manier waarop men de financiële problemen denkt op te lossen, andere opmerkingen leidden tot de conclusie, dat het heus niet mee valt in een tijd. dat. er zoveel ■andere zaken interessant zijn en de aandacht vragen, een Muziekvereni ging aan haar doel te laten beant woorden. Dat kan alleen, de voor zitter onderlijnde dit nog eens met nadruk, dat ieder lid zich inzet voor de vereniging waarvan hij lid is. Vergadering Chr. Vrouwenbond De Ned. Chr. Vrouwenbond te Bruinisse zal op donderdag 18 janua ri haar maandelijkse vergadering houden in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Mevrouw Lokkei- uit. Zierikzee houdt een lc-zing met dia's over Amerika. Inbraak Door de tuinman werd in de afge lopen week ontdekt dat was ingebro ken. in De Broezel. de voormalige sluiswachterswoningen aan de Zuid- weg, thans als tweede wening ei gendom van de heer Vroom. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat en kele antieke voorwerpen en enkele Perzische kleedjes waren ontvreemd. Opnieuw kotter in Bruinisser vissershaven In de Bruinisser vissershaven liep maandagmorgen binnen het casco van de Noordzeekotter U.K. 31. Dit casco, voor rekening van de firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse ge bouwd bij Fikkers Scheepswerven te Foxhol (Gr.) is verkocht aan de heer E. Kramer te Urk. Machinefabriek Padmos zal het schip geheel vaar klaar maken. Het betreft hier een grote kotter met de afmetingen 33,50 x 7.50 x 4,10 hol, waarin een Deutz- dieselmotor komt van 1100 pk. In de visserij wereld lazen we, dat eind november 39 kotters in bestel ling waren, het is welhaast zeker dat een groot deel daarvan via de Brui nisser machinefabrieken zullen wor den gereed gemaakt. Terwijl de aan de afbquwkade bij de firma Padmos in de iridustrieha- ven nog gewerkt wordt aan de K.G. 8 kwam de U.K. 31 voor de loswal in de vissershaven te liggen. Daar lag al de Texeller kotter, waaraan bij de firma Maaskant wordt gewerkt. Bei de schepen arriveerden eigenlijk iets te vroeg, maar de leveranciers c.q. de beide machinefabrieken willen vermijden, dat eventueel invallende vorst verhindert, dat de casco's als zij aan de werf waar zij gebouwd zijn, klaar zouden zijn en niet naar Bruinisse zouden kunnen, omdat het ijs, dat mogelijk nog kan komen, de vaart naar Bruinisse zou beletten. Zandzuiger gearriveerd Bij de werken die momenteel bui tendijks worden uitgevoerd weste lijk van dc havendam van de werk- haven van Rijkswaterstaat in de Grevelingen is een zandzuiger gear riveerd, die begonnen is' met het spuiten van zand, een en ander in verband met de aanleg van de nieu we jachthaven. Vandalisme Ruiten oefenen blijkbaar nog steeds aantrekkingskracht uit. op weinig verantwoordelijke jeugdige liedfèn, om te worden ingegooid of te worden ingesloten. Van de werk- keet van de firma Van 't Verlaat, de aannemer die de jachthaven aanlegt werden op de dijk langs de Cornells lieden, om te worden ingegooid of ingeslagen. De politie stelt een on- derzoek in naar de laffe daders, maar voorlopig zonder resultaat. Boze inwoner Een inwoner van Bruinisse, die zich kwaad maakte, omdat hij na sluitingstijd niet meer werd gehol pen, koelde zijn agressie door het in slaan van een ruit, bij cafetaria Kootstra te Bruinisse. De politie maakte proces verbaal op en de schade werd later onderling gere geld. twintiger ja ren. De onder wijzeres in de school - de toenmalige o- penbare school aan de Nieuwe Boogerdslraai - is mevr. Van Roon-Vooren. die recentelijk in het nieuws kwam bij gele genheid van de opening van „T Kofschip". De bekende ex- onderwijzeres hoopt donder dag a.s. haar S5 sic verjaar dag te vieren en uit dien hoofde is het plaatje aklueel. VISSERIJBERICHTEN Dc mosselprijzen. die als gevolg van de aanvoerstop in de maand de cember 1972 een voor dc kwekers zeer welkome stijging vertoonden, zijn weer geheel terug gevallen op het peil van oktober/november d.w. a. dat zij daalden tot de minimum prijs en slechts in incidentele geval len daarboven worden verkocht.. Tot half vorige week kwamen geen mosselen in het opvangfonds terecht maar daarin begon woensdag veran dering te komen en donderdag was het helemaal mis. Dit komt ongetwijfeld door de te grote aanvoer (51856) tonnen) maar daarnaast zal ook de publicatie van de Belgische consumentenbond wel een rol hebben gespeeld. De bestel lingen van de Belgische clientele liep t ot .1/3 van'de gewone hoeveel heid terug, ook de bestellingen uil ons eigen land waren belangrijk minder. Gelukkig wordt wel alles gedaan, om het geheel onjuiste bericht, dat naar dr. Korringa zondag voor de te levisie verklaarde te wijten zou zijn aan een drukfout i r. een bepaalde tabel, nuligram had microgram moe ten zijn en de Belgische consument- bond kreeg dus een cijfer onder ogen dat 1000 maal te hoog was. te her roepen c.q. de kop in te drukken, maar de dure drukfout van het TNO bezorgt velen deze week een gevoe lige schadepost- En, zegt het Franse spreekwoord niet: Calmnier, il v en roste toujours qelque chose van „de laster blijft altijd wc! iets hangen, zo is het ook met de Belgische con- sumentenpublicatïe. Een aantal men sen zijn onnodig bang gemaakt en er zullen er zijn. die het toch maar niet vertrouwen en vis en mosselen van hun menu .schrappen. Wat jam mer zou zijn. want de kwaliteit van de mosselen is in vele jaren niet zo goed geweest als juist dit seizoen. Scheepje heeft Hel is pen ongeveer zeven meter lang polyësterbootje. met een rubber bovenstuk- Twee of drie beman ningsleden zitten net als op een scoo ter op een soort lang zadel, waarbij de voorste als commandant fungeert. Het vaartuig wordt voortbewogen door twee Evinrude buitenboordmo toren van elk 50 p.k., die het schip een snelheid garanderen van circa 40 mijl of 72 km per uur. Een mari foon-installatie zorgt voor verbin ding met walstations, zodat nooit voor mets gevaren wordt of het scheepje eventueel teruggeroepen kan worden, wanneer hulp niet meer noodzakelijk is. Het toch wel teer aftekenend bootje naast de veel grotere „Presi dent Jan Leis", is van Engelse ma kelij en wordt op station gezet in Ouddorp. Op een wagen kan het dan eventueel, naar behoefte, in het Gre- velingenmeer of buiten de Brouwers- dam in de Nooi'dzee ingezet worden. Ongeveer tien schipbreukelingen kan dc boot aan boord nemen. De K.Z.H. Mij. tot Redding van Schipbreuke lingen overweegt nog een boot aan te schaffen, die dan in Cadzand ge- stationneerd wordt. Grote snelheid (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het zal duidelijk zijn dat een der gelijk scheepje vooral voor afgedre ven drenkelingen van groot nut kan zijn door de grote snelheid waarmee gevaren wordt. De kapitein van de „Pres. Jan Leis", de heeiv C. Schot, die tesamen met de secr. der Mij., de heer De Jonge, vanuit Hoek van Hol land het scheepje naar Burghsluis brachten, deden daar één uur en 15 minuten over. Bij slecht weer of storm zal de voorkeur worden ge geven aan het zwaardere materiaal. Zaterdagmorgen oefende de Oud- dorpse bemanning met het vaartuig en het was een prachtig gezicht om het op volle snelheid over de Ooster schelde te zien scheren, hoewel het voor de bemanning een koude partij was. Doch veel truien en oliegoed maakten de tocht voor hen tot een pleziervaart. Hervormde gemeente Bruinisse Voor de kerkvoogdij werd in de Hervormde kerk te Bruinisse in de maand december gecollecteerd 1' 1827,60, voor de diaconie f 915, De deurcollecte voor het orgelfonds bracht f 551,20 op en de oudejaars- collecte f 1635,15 (Algemeen kerke- werk). De stand van het orgelfonds is nu f 23.060.34. Hervormde gemeente Ouwerkerk De opbrengst van het verjaardags- fonds bedroeg over november en december 1972 f 98,50. Hervormde gemeente Oosterland In de maand december van het vo rige jaar bedroegen de verschillende collectes in de Ned. Herv. kerk al hier de volgende bedragen: Voor de kerkvoogdij f 1217,85: voor de diaco nie f 397,62; voor de centrale ver warming f 211,69; voor Kinderz.org f 174,78; voor de P.K.V. f 198,21; zending zondagsschool f 127.98; voor Kerk en Wereld f 141.60. Verder brachten de busjes van de kerktele foon op de som van f 327,80 en de Oudejaarscollecte f 587.28. De zendingsbussen in de Ned. Herv. kerk alhier brachten op in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar de som van f 377,53. Collecte voor het Werelddiakonaat in de Geref. Kerken UTRECHT, 16-1. Zondag 4 februa ri wordt in de gereformeerde kerken dc jaarlijkse collecte voor het We relddiakonaat gehouden. Men hoopt op een bijdrage van tien gulden per persoon. De opbrengst zal onder meer wor den gebruikt voor hulp aaji de ker ken in Indonesië, hulp aan slacht offers van rampen en oorlogen, te huizen voor gehandicapte kinderen, wezen en vluchtelingen, samenwer king bij opbouwprojekten (agrarisch- sociale projeklen op Soemba, Java, Sumatra cn in Pakistan, jeugd- en buurtwerk in Brazilië, vrouwen- en gezinswerk in Zaire en Pakistan, technisch onderwijs in Pakistan, so- siaal opbouwwerk in Suriname en medisch-sociaal werk in Pakistan en Suriname) en hulp aan instellingen als'het christelijk instituut in Zuid- Afrika en het Instituut voor Kerk en Samenleving in Latijns Amerika. rubber bovenstuk BURGHSLUIS, 15-7. - De laatste dagen beweegt zich met grote snel heid een vreemdsoortig vaartuig over de Oosterschelde. Geschilderd in de fraaie, opvallende kleuren (met het overheersende oranje en blauw) van de Kon. Zuid-Hollandse Mij. tot Red ding van Schipbreukelingen, is het duidelijk dat hier een nieuw red dingsbootje wordt uitgeprobeerd. Vervolg op zondagsschool 5, Moderne liturgie voorbereiden en vérder nog veel meer mogelijkheden. Verschillende jongelui hier ter plaatse, die de zondagsschool gingen verlaten omdat hun leeftijd hiertoe noopte, hebben om iets dergelijks gevraagd. De initiatiefnemer, de heer Th. Sinke, S. M. Loncquestraat 27, alhier is bereid eventuele vragen over één en ander te beantwoorden. Het tijdstip dat de jeugdkapel een aanvang neemt hangt geheel af van het gereedkomen van de verbouwing van het herv. verenigingsgebouw die momenteel in 'volle gang is. Overi gens hoopt men op grote belangstel ling van de kant van de jeugd voor deze jeugdkapel. want hoe meer deelnemenden, hoe gezelliger en hoe meer er te bereiken valt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Akkrum: T. J. de Heer, kand. te Utrecht. Bedankt voor Nijkerkerveen G. H. van Kooten te Delft. Geref. Kerken Beroepen te Metslawier: J. R. S. Lanser. kand. te Metslawier, die dit beroep heeft aangenomen; te Tiel: dr. D. van Swighem te Amsterdam; te Barchem: A. C. van Noord. a.s. em. pred. te Velsen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Centrum: H. W. Eerland te Hilversum-O. Gëref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Centrum: A. M. den Boer te Ridderkerk. Bedankt voor Zwolle: J. van Haa- ren te Amersfoort; voor Elspeet en voor Wageningen; P. Blok te Dirks- land. Geref. Gemeenten NIEUWERKERK - Woensdagavond 17 januari, 7.30 uur (half acht), ds. Stuivenberg, Rotterdam. Geref. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 18 jan. ds. A. v. d. Berg (half 8). OOSTERLAND, 15-1. Met instem ming van de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft dc leider, de heer Th. Sinke. het initia tief genomen om te komen tot op richting van een z.g. Jeugdkapel, een soort verlengstuk van de zondags school. echter met dien verstande dat de bezoeker hiervan inspraak heeft en aktiviteiten kan ontplooien in verschillende aangelegenheden. Het plan zou bestaan om de bij eenkomsten om de twee weken te houden op zondagmorgen tijdens de morgendienst van de kerk. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Gedacht is aan een leeftijdsgroep van ongeveer 12 tot 15 jaar. liefst niet ouder, om het leef tijdsverschil niet te groot te maken. De bezoekers kunnen in alles hun mening over verschillende onder werpen naar voren brengen, of schoon dit uiteraard geen verplich ting is. De aktiviteiten van de jeugd kapel kunnen o.m. bestaan uit: 1. Jeugdsamenkomsten of gezinsdiens ten helpen voorbereiden; 2. Gesprek ken en of diskussies over een gehou den toespraak; 3. Programma in een bejaardentehuis of ziekenhuis, b.v. met Kerst of Pasen, verzorgen; 4. Een spreker uitnodigen om een inte ressant onderwerp te behandelen; Huis verkocht Mooi antiek plaatje van de onderwijs we reld in hei be gin van de Door mevrouw wed. M. de Waal- Padmos is het pand Deestraat 19 (laatstelijk bewoond door mevr. wed. Van den Ouden-Hoogerwerf) ver kocht aan de heer S. Beekman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5