UITLEENCENTRUM BEELDENDE KUNST ZEELAND - GOES OPRUIMING STREEKNIEUWS AGENDA MIDDELBURG, 16-1. De inmiddels door een sektie vervangen - kom missie beeldende kunst van de Zeeuwse Culturele Raad heeft in 1971 een plan ontwikkeld voor een uitleencentrum voor beeldende kunst. Nadat dit plan door de raad was aanvaard, heeft deze subsidie aanvragen ingediend bij het ministe rie van C.R.M. en het provinciaal be stuur. In de loop van 1972 werd een subsi dietoezegging ontvangen van 't mini sterie van CRM. Provinciale Staten besloten voor 'n experimenteerperio de van 2 jaar een subsidie te verle nen van f 40.000,Op een bij de kolleges van burgemeester en wet houders in Zeeland ingediende aan vraag om subsidie werd al door een aantal gemeentebesturen positief ge reageerd. Een aantal andere hebben het verzoek nog in behandeling. Omdat een redelijke financiële ba sis voor het uitleen centrum aanwe zig was, werd in oktober 1972 de Stichting Beeldende Kunst Zeeland, (SBK Zeeland) opgericht. Thans wordt meegedeeld dat de Stichting Beeldende Kunst Zeeland in maart een uitleencentrum zal openen voor beeldende kunsten. Het centrum zal worden gevestigd in het museum voor Noord- en Zuid-Beveland te Goes. Zeeuwse kunstenaars is ge vraagd kunstwerken voor dit doel ter beschikking te stellen. De Stich ting Beeldende Kunstenaars Zee land zal dezelfde tarieven aannemen als de SBK-vestigingen in Amster dam en Haarlem. Het centrum gaat gebruik maken van enige nieuwe expositieruimten in het museum voor Zuid- en Noord- Beveland, (Singelstraat 13, Goes). Orrtdat de toekomstige abonnees vooral belangstelling zullen hebben voor kunstwerken, die een plaats kunnen krijgen in de huiskamer, is aan de kunstenaars gevraagd hun inzending te beperken tot schilde rijen, gouaches, akwarellen, teke ningen, grafiek, kleinplastiek, wand kleden en vergelijkbare, technieken. Selektie Het ingezonden werk zal worden geselekteerd door een onafhankelijke en deskundige kommissie, die niet alleen zal letten op kwaliteit maar er ook zorg voor zal dragen, dat de kollektie veelzijdig is samengesteld. Partikulieren betalen f 11,of f 15,per maand, houders van een CJP f 8,terwijl voor bedrijven, scholen en andere instellingen het tarief f 20,per maand bedraagt. Driekwart van het betaalde huur bedrag wordt gereserveerd in een kooptegoed. Bij besteding van dit kooptegoed voor de aankoop van een kunstwerk kunnen partikulieren een korting van 35u/<> verwerven via de rijks- en provinciale aankoopsubsi dieregeling. De SBK Zeeland streeft ernaar, zich aan te sluiten bij de landelijke federatie van uitleen centra voor beeldende kunst, die in een oprich tingsfase verkeert. VI Advertentie bij Juwelier-Horloger naast 's Gravensteen Havenplein 1 Zlerïkzea Tel. (01110) 2443 Opruiming begint donderdag fi 18 januari '73; 8.30 uur. j| Hond wekte gezin bij brand OOSTSTELLINGWERF 15-1. Door een uitslaande brand is in de nacht van zondag op maandag het kort ge leden verbouwde café „Wolters" in het Friese Elsloo (gem. Ooststelling werf) tot de grond toe afgebrand. De bewoners, het gezin Wolters, be staande uit man, vrouw en twee kinderen konden zich evenals een 20-jarige inwonende barkeepster ternauwernood redden door uit het raam op de zolderverdieping naar beneden te springen. De familie werd gewekt door de hond. Hoorzitting „concept proefplan ziekenhuisvoorzieningen Zeeland" Door het college van G.S. van Zee land zal. zo wordt bekendgemaakt, een tweetal openbare hoorzittingen worden belegd in verband met 't ge reedgekomen „concept proefplan zie kenhuisvoorzieningen Zeeland". De bedoeling van deze zitting is, alvo rens een beslissing wordt genomen omtrent de definitieve inhoud van het aan de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne voor te leggen proefplan, alle belanghebben den in de gelegenheid te stellen hun visie op het concept kenbaar te ma ken. Met inachtneming van hetgeen daarbij te berde wordt gebracht zul len G.S. daarna een standpunt be palen. Voor midden- en noord-zee- land zal de hoorzitting plaatsvinden op vrijdag 19 januari a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes, (aan vang 9.30 uur). Het college heeft ter secretarie van elke gemeente een ex emplaar van het „concept proefplan ziekenhuisvoorzieningen Zeeland'' voor een ieder ter inzage doen leg gen. ZIERIKZEE Muziekschool Men gelieve de met: ,.mej Jense is lid voorkomend in het maan dag-artikel over de directeurs-be noeming aan de Afdeling Zierikzpe van de Zeeuwse Muziekschool als volgt verder te lezen: „van de dooi de Zeeuwse Culturele Raad ingestel de werkcommissie Kreativiteits- commissie". De rest van het stuk is abusieve lijk in de kolommen terecht geko men en dient als niet gepubliceerd te worden beschouwd. RED. Afdeling U.V.V. Op woensdag 17 januari wordt in net R.K.-centrum aan de Mossel straat een contact-avond gehouden van de U.V.V.-afdeling. Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdagavond 20 januari a.s. wordt in de Zierikzeese Concert zaal vertoond de bekende film met: Mia Farrow „Rosemary's Baby". De ze firn werd gemaakt naar aanleiding van de bestseller van Levin over middeleeuwse zwarte kunst en hek serij in het moderne Manhattan, een roman die ook in Nederland veel succes had. Vergadering gemeenteraad In de gemeenteraadsvergadering van Zierikzee op dinsdagavond 23 januari as. zal de raad worden voor gesteld een perceel gi-ond aan te ko pen van het Waterschap Schouwen- Duiveland, groot 905 m2. Deze aan koop is nodig voor de realisering van het bestemmingsplan West V. Na aankoop van dit perceel, zo delen b. en w. mee, zal dit na met andere percelen te zijn samengevoegd wor den verkocht aan de fa. Ringnalda ten behoeve van de bouw van 16 woningen in West V. Verder schrijven b en w in hun toelichting op dit voorstel aan de raad dat, indien het Waterschap dit perceel liever ruilt met nog door de gemeente te verwerven percelen grond t.b.v. de verbreding van de watergang langs de Boerenweg in plaats van deze aankoop een over eenkomst van ruiling met het Wa terschap zal worden afgesloten. B. en w. hebben intussen overeen stemming bereikt met de fa. A. Ring nalda over de verkoop van een ka vel bouwterrein, gelegen in het be stemmingsplan West V voor de bouw van 16 woningen. De te verkopen oppervlakte bedraagt totaal 4.913 m2 Gevarieerde Leger des Heils- aktiviteiten Het Legers des Heils - centrum „De Lichtboei" - vestigt weer de aandacht op allerlei, met name op de jeugd gerichte, aktivitcitcn. Zo is er de boetiek, waar handige moderne meisjes terecht kunnen, die zelf hun kleren maken of zich bezig willen houden met borduur werk of andere handwerken. Vanaf 12 jaar zijn meisjes welkom De Lichtboei", maandagavonden, f 0.50 per avond. Voor meisjes beneden de 12 jaar begint er een kookeürus. Er kan heerlijk worden gekokkereld. „De Lichtboei", dinsdagavonden 6.30-8 uur f 0,25 per avond)) Belang rijk voor jongelui zijn ook de film voorstellingen (Iedere woensdagmid dag: gróteren f 0,75; kleineren f 0.50) Biljarten is ook een punt. Een bli- jartclub gaat van start met een com petitie (Opgaven „De Lichtboei") Elk meisje en elke jongen, die een gitaar of ander snaarinstrument be spelen zijn welkom op de woensdag avonden („De Lichtboei' 7-8 uur f 0,50). Verder is er een biljartclub voor oudere heren (,,De Lichtboei", maandagmiddagen. Jaarvergadering Kamerkoor Maandagavond 15 januari werd de jaarvergadering gehouden van het Zierikzees Kamerkoor. Na de opening door de voorzitter kwamen notulen, jaarverslag en het verslag van de penningmeester aan de orde. Het jaarverslag gewaagde van een consolidatieproces van het koor. Dit op grond van het ledenbe stand en de drie uitvoeringen die ge geven werden in 1972, te weten: het concert met medewerking van een strijkorkest in april, de „avondmu- ziek" in juni en de kerstzangavond in december. De dirigent, de heer E. Nieland, kritiseerde de wijze van subsidie verlening door de gemeente. Hij meende dat niet in tekorten op con certen tegemoetgekomen moet wor den, maar dat men de muzikale „in vestering" in dé koorleden, d.w.z. de zangstudie, moet steunen Anderzijds ligt dit meer op de weg van het openbaar muziekonderwijs, maar de muziekschool ter plaatse biedt geen faciliteiten op dit gebied. Hierdoor kwam automatisch de kursus koor scholing ter sprake, die voor leden van het Kamerkoor gegeven werd door de dirigent, om hun de nodige technische vaardigheden te verschaf fen. Ook dit jaar organiseert het koor deze scholing weer voor haar leden. Uit de werkkommissie traden vol gens toerbeurt mevr. J. C. T. M. Tom en de heer Brandenbarg. In hun funkties worden zij opgevolgd door mevr. Van Opijnen en de heer Wirtz te Bruinisse. Zoals gebruikelijk wer den al deze zaken afgehandeld in een korte geanimeerde vergadering, die slechts de helft van een normale j-epetitie-avond in beslag nam. Met ingang van 22 januari is het sekretariaat van het Zierikzees Ka merkoor gevestigd: Kerkstraat 1 te Bruinisse. De Reddingsbrigade Na enige maanden met moeilijk heden te hebben gekampt, heeft de Reddings Brigade Zierikzee een nieuw bestuur. Op versoek van het districts bestuur van de Kon. Ned. Bond t/h Redden van Drenkelingen ZIERIKZEE, 16-1. Maandagmiddag jl. werd handwerkzaak „De Wever" op de Dam te Zierikzee geopend met een receptie voor alle belangstellen den. Deze nieuwe aanwinst, voor heen een de in herenmode-artikelen gespecialiseerde zaak van de heer Nieuwe zaak le Zierikzee Henning, verkoopt alles op het ge bied van handwerken. Eigenaresse mevrouw T. Roclus-van Coethem hoopt niet deze nieuwe zaak vele handwerksters van dienst te kunnen zijn. Hei interieur is veranderd in vele rékken, waar. nu de bolletjes wol en andere handwerkattributen de ivan- den kleurig sieren. Op de foto - rechts verkoopster mevrouw C. Andriessen-de Bruin in het midden de eigenaresse mevrouw T. Roctus- van Goethem. ZIERIKZEE. Met een serie beelden uit het te saneren Havenkwartier, willen wij pogen de sfeer aan te duiden in deze buurt. Naar inzicht van het ge meentebestuur toil men bij de aanzet van de reconstructie zoveel mogelijk van deze sfeer zien te behouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) hebben zich de volgende personen beschikbaar gesteld: dhr. A. G. J. van den Eijnde, voorzitter; dhr. K. A. Konings, secretaris; dhr. P. C. van de Hoek, penningmeester; mevr. E. C. Hoppers; mevr. A. A. K. Flik- wêert-Verwoerdt; dhr. J. C. Kort; dhr. A. D. van den Berge. De Brigade houdt haar oefeningen als altijd in het zwembad. „Onder dak,ieder die belangstelling heeft voor het zwemmend redden is wel kom op vrijdagavond van 19.30-20.10 uur. „Sjaloom" in Regio-Rechtstreeks In het uit te zenden radioprogram ma Regio-Rechtstreeks van de N.C.R.V. op donderdag 18 januari a.s. vanuit het cultureel-eentrum „De Concertzaal" zal ook het Chr. Geref. Jeugdkoor „Sjaloöm" o.l.v. de heer C. J. Groenleer te beluisteren zijn en wel in het tweede deel 's avonds vanaf negen uur. In ver band hiermee zullen er in de mid daguren opnamen van het koor wor den gemaakt. Door welwillende medewerking van schoolhoofden kunnen alle le den aan de opnamen voor de avond- uilzending deelnemen. Ver. voor Bedrijfsvoorlichting De eerstvolgende bijeenkomst van de Ver. Bedrijfsvoorlichting Sch.- Duiveland zal plaatsvinden op dins dagavond 13 februari a.s. In de in het „Huis van Nassau" te houden bijeenkomst zal door ir. C. D. van Loon een praatje worden gehouden over aardappelteelt. BURGH Koopdag Op donderdag 18 januari wordt de complete hotelinventai'is van hotel „Het wapen van Burgh" door deur waarder Meijer uit Zierikzee open baar verkocht. De vei'koping begint 's morgens te 9.30 uur en duurt tot dat alles verkocht is. Woensdagna middag bestaat de gelegenheid om de inventaris die in de grote zaal is uitgestald te komen bezichtigen. In totaal zijn er ongeveer 450 koopjes dus voor liefhebbers een overvloed van allerlei artikelen. De verkoop betekent het definitie ve einde van hotel „Het wapen van Burgh", een hotel dat vooral 's zo mers elk jaar zijn vaste bezoekers trok en waarvan velen hier later een tweede huis bouwden. De mees te verenigingen hielden er hun uit voering en diverse dansavonden stonden eveneens in de geschiedenis van hef hotel. Op 't gezellige,terras je hebben velen uitgerust na een ver re tocht- onder het genot van een kopje koffie of een drankje. Nog enkele weken en de verbou wing tot supermarkt, toekomstig ei gendom van de heren H. Bouwman en A. A. Kloet gaat beginnen. Om streeks Hemelvaartsdag zal deze bouw gereed moéten zijn, zodat de eerste gasten reeds kunnen profite ren van een der modernste winkel bedrijven. waarin de laatste snufjes techniek en economie zowel voor de klant als voor de eigenaars worden verwerkt. HAAMSTEDE Ongelukken De gladheid van vorige week heeft de heer R. J. L. uit Utrecht (geboor tig uit Haamstede) -rijdende in een Alfa Romeo danig parten gespeeld. In de lange bocht van de Seroos- kerkseweg was de auto niet meer te houden cn verdween de sloot in, waardoor het voertuig zeer ernstig werd beschadigd. De beide inzitten den kwamen met de schrik vrij. Maandagmorgen reed de heer M. v. d. W. uit Zierikzee die vanuit de Dappèrweg de Ring in wilde, op een vrachtauto, bestuurd door de heer J. F. M. de W. uit Woensdrecht. Het ongeluk gebeurde doordat v. d. W.'s voet van de rem slipte. Zijn auto, een Peugeot, werd aan de rechterzijde vrij ernstig beschadigd en later met een takelwagen van de fa. Pik uit Goes weggehaald. De vrachtauto liep slechts lichte schade op. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De afdeling Kerkwerve van de N.C.V.B. vergadert woensdagavond 17 januari in het verenigingsgebouw. Het onderwerp „Dwarslagen in de Christenheid" zal worden behandeld door mevrouw W. Francke- van Nes Bovendien zal er deze avond ge stemd worden voor drie nieuwe be stuursleden. Aftreden maar niet her kiesbaar is mevr Wessels(NH), her kiesbaar zijn de dames Viergever (Chr. G.) en Stouten (Ger.). Deze avond zal er gelegenheid zijn voor de leden de contributie voor 1973 te betalen en dia's te bekijken van het reisje naar de Floriade. DUIVELAND Gemeenteraad De raad van deze gemeente hoopt op vrijdagavond 19 januari a.s. in een openbare vergadering bijeen te komen in het gemeentehuis te Nieu- werkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Aan vang half acht. De uit 14 punten be staande agenda luidt als volgt: Ver koop woningwetwoningen te Ooster- land aan J. N. Donselaar en J. W. van der Have. Verkoop gedeelte sloot aan verschillende personen te Oosterland. Aankoop grond te Nieuwerkerk van enige personen. Garantie geldlening aankoop wo ning door J. N. Donselaar te Oos terland. Verhoging subsidie aan drumband te Niéuwerkerk en aan Zeeuws Instituut Geestelijke Volks gezondheid. Bijdrage exploitatie Herv. Verenigingsgebouw te Ooster land. Krediet voor nieuwe telefoon installatie in het gemeentehuis. Ex tra krediet voor de openbare basis school te Sirjansland. Afsluiting dienst 1971, t.w. 6e, 7e, 8e, 9e en 10e wijziging gemeentebegroting 1971. Vaststelling voorbereidingsbesluiten bestemmingsplannen. Rondvraag en sluiting. OUWERKERK Openbare basisschool Als opvolger van mevr. Van Dam- me-Hazelbag, die als zodanig op haar verzoek ontslag kreeg, werkt thans als onderwijzer aan de open bare basisschool de heer P. Vreke, die na de kerstvakantie zijn funktie heeft aanvaard. Afdeling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen komt dinsdagavond 23 januari in vergade ring bijeen in het Dorpshuis te Ou- werkerk. In deze bijeenkomst hoopt dokter van den Hoorn, internist van het Zweedse Rode Kruisziekenhuïs te Zierikzee een praatje te houden over het actuele onderwerp hart en vaatziekten. Ook niet leden - in- troducees en belangstellenden - zijn deze avond van harte welkom. TIEL. Bij kledingmagazijn Blijdc- steijn in Tiel, is In de nacht voor f 20.000 aan bont- en suede jassen gestolen. Dinsdag 16 januari Haamstede Zaal Ger. kerk, 7.45 uur, N.C.V.B. (causerie). Woensdag 17 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, jaarvergadering N.C.V.B. Zierikzee R.K.-centrumU.V.V.-Contactavond, half acht. Scharendijke Start bejaardensociëteit. Kerkwerve Verenigingsgebouw, N.C.V.B.-afde ling Kerkwerve, 19.45 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur Veilig Verkeer. Ouwerkerk Dorpshuis. Landbouwver. „Ons Al ler Belang". 9.30 uur (v.m.). Donderdag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 21.00 uur, NCRV-radio- programma „Regio Rechtstreeks". Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees eén Ze gen". KAPELLE (bij Goes) ,,'t Caisson", 14.30 uur, vergadering Ver. tot Steun aan de Nierstichting. Vrijdag 19 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest, (Z.V.U.). Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uit voering W.I.K. Zaterdag 20 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Rosemary's Baby", (18 jaar). Dinsdag 23 januari Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, afdeling Dui veland Plattelandsvrouwen. Bruinisse Start moeder- en kleutercursus. Donderdag 25 januari Zierikzee Familie-avond Chr. Plattelands-or ganisaties. Hervormd Ver.-gebouw. 19.30 uur. Maandag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, optreden Westfalisches Landestheater voor het voortgezet onderwijs (Z.V.U.). KORT En wij verleden jaar - zo medio juli - maar mopperen dat het weer zo vervelend deed, maar we wisten niet - dom, heel dom - welke na- tuursensaties er bij „Seroos" te be leven waren. Kwamen vier bontbek- plevieren opdraven vrienden en een strandplevier en een kleine strand- loper en, een bonte strandloper en een kemphaun en wat icas er aan „klein grut"? Nu, de veldleeuwerik (natuurlijk, heel hoog kwinkelerend de lucht in fladderen en zich als een steen omlaag laten vallen) en de kuifleeuwerik en de graspieper, de rietgors, geelgors en de gierzivaluw. Allemaql bij Serooslcerke „dus" en we wisten het niet. Uit het blote hoofd waren we wellicht gekomen op de wulp, de grutto en de tureluur, maar de bosruiter en de kanoet- strandloper waren daar (ook) niet bij. Gelukkig is er Sternadat ons even aan onze onwetendheid en on volledigheid herinnert. Het gevolg is diepe schaamte, maar misschien zijn er verzdchtende omstandigheden. Kijk, een (Schouws) mens zou ei genlijk alle vogels en vogeltjes moe ten kennen, zo goed als er - alge meen gezien - meer gelezen zou moeten worden in de roerken van Omar Kayhan of Tao en de bijbel en Cofucius, maar er moet ook nog brood op de plank komen en bu reaux opgeruimd en schoenen ge poetst en vergaderingen bezocht en kranten gelezen en eqn mens mag zijn naaste niet verwaarlozen. Zo rij gen zich de dagkraaltjes heel snel tot het snoer van de weken en de maan den en het is meer dan oliebollen- wijsheid, dat een jaar maar kort duurt. Derhalve komen de vogeltjes tekort en het is nog verdraaid moei lijk ook. Als „ze komen" met licht bruine of donkergrijze keelbanden, een zwarte streep over het oog en een grijsachtige rug, dan zie ik daar nooit veel van en zo blijft het moei lijk antivoord te geven op de sail lante vraag: „wat zit of vliegt daar?" Intussen zwijgen we nog maar van fossiele mollusken. die op Schou- wen-Duiveland ook driftig in de grond en op het strund aanwezig zijn: de penhoren, de-bonte mantel, de pelikaansvoctde tolhoren, de kalkkokerworm, de arkschelp, hel Chinees hoedje en de Hongaarse muts. Voor het komende zoele seizoen zullen we het derhalve - om al thans iets te welen - maar houden op de groenling, de heggemus. de kneu, de merel, de putter, de rood- borst. de spotvogel en de zanglijster, nm te concluderen dut het leven te kort is om alles achterna te zitten. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2