NIXON SCHORT BOMBARDEMENTEN OP N.-VIETNAM OP De romance van prinses Anne Zes politicologen leggen bijltje er bij neer Prinselijk paar m lurns Prof. Van Baal heelt genoeg van studenten HET GAAT WEL NAAR EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 januari 1973 129ste jaargang Nr, 21218 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 »/o B.T.W. In dit nummer: OuWCrkvrk Ix'zitll zicll tOVrisilW Weer hoop op vrede HANOI, 15-1. Van goedingeliclite zijde in Hanoi is vernomen dat er in de loop van maandagnacht hekend kon worden gemaakt, dat de Verenigde Staten en Noord-Vielnam een heslandsovereenkomsl hebbn be reikt. De correspondent van de Amerikaanse radio- en televisie-omroep CBS meldt uit Saigon dat er „nog deze week" een bestandsovereenkomst tussen de V.S. en Noord Vietnam getekend zal worden. Hij beroept zich voor dit nieuws op „zeer betrouwbare kringen die in nauw contact met de reg-ring- Thieu staan". President Thieu, aldus de correspondent, is bereid, zij het met een paar kleine wijzigingen, het ontwerp te tekenen voor een politieke en militaire regeling van liet Vietnamese conflict dat hem door géneraal Haig is voorgelegd Het Wille Huis bewaart intussen het stilzwijgen. Het wilkennelijk niet. ingaan op de groeiende stroom LONDEN, 15-1. Volgens het in Londen verschijnende dagblad „Sun" van maandag brengen koningin Eli zabeth en prins Philip van Engeland tegen 15 juni een bezoek aan de ou ders van luitenant Mark Philips, de jonge officier op wie hun dochter Anne hartstochtelijk verliefd zou zijn. Het Britse koninklijke paar be zoekt op 15 juni de R.A.F.-basis van Lyneham in Wiltshire. De Sun merkt op dat het van daar gemakkelijk is Great Someford, waar de ouders van de luitenant wonen, te berei ken. Lyneham ligt op een twaalftal kilometers van Great Someford, De verloving van de prinses met Phillips wordt volgens het dagblad omtrent Pasen verwacht. Intussen doet de luitenant dienst bij zijn in West-Duitsland gelegerde regiment. speculaties over de regeling van het conflict en de bekendmaking op kor te termijn van een bestandsakkoord. Her va Uilig onderhandelingen De woordvoerder Weigerde com mentaar te geven op de berichten als zou reeds een vredesakkoord zijn be reikt. Iiij liet weten dat Henry Kis singer, die maandagavond van Key Biseane naar Washington vertrok, in „een nabije toekomst" naar de Fran se hoofdstad teruggaat om de onder handelingen met Le Due Tho te her vatten. „De onderhandelingen lopen nog steeds, zei hij herhaaldelijk. Wij hebben een wederzijdse afspraak met Noord-Vietnam niet over de inhoud van de ondërhandelingen te spreken en wij zijn van plan die afspraak na te komen". Ziegler zei dat Nixon zijn besluit had genomen na „diepgaande be raadslagingen" met de Zuidvietna- mese president Van Thieu die (vol ledig op de hoogte was gebracht" Hij wist niets af van een eventuele wederzijdse vermindering van dc Noordvietnamese militaire aktiviteit ten zuiden van de 17e breedtegraad Te gek op colleges AMSTERDAM, 15-1. Prof. dr. Daudt en de vijf medewerkers aan de subfaculteit politicologie van de Universiteit van Amsterdam hebben het college van bestuur begrip voor hun onderwijs-staking gevraagd. „Wij hopen dat u na volledige be studering van het gehele dossier met ons van mening zult zijn, dat het ernstiger is om onze plicht te ver zaken dan om uw dienstbevel niet op te volgen waarvan de redelijkheid in twijfel kan worden getrokken", aldüs de zes in een brief. „Wij wil len gaarne uw opdracht uitvoeren maar wij kunnen het niet als gevolg van de situatie". ..Feitelijke onmogelijkheid tot. het geven van onderwijs bestaal, indien er sprake is van verstoring van de orde op een college. Wij zouden daarenboven willen opmerken, dat deze feitelijke onmogelijkheid zich eveneens kan voordoen wanneer een continue aanslag op onze professio nele en morele integriteit leidt tot een fysieke en mentale slijtage na drie jaren van debatten, collegever- storingen, diskussies, bezettingen, evaluaties, verdachtmakingen en be stuurlijke manipulaties op subfacul teitsniveau. Wellicht zou men hier kunnen spreken van structureel ge- .weld jegens docenten", zo luidt het Op de vraag of de president mo gelijk zaterdag in zijn inaugurals rede van zijn tweede ambtstermijn het einde van de ooi-log aankondigl. antwoordde Ziegler dat Nixon „geen kunstmatig tijdschema heeft opge steld. Het enige tijdschema dat wij hebben is zo spoedig mogelijk een vredesregeling tol stand Ie brengen". V errassmg Het verrassende besluit van presi dent Nixon heeft bij politieke waar nemers een hoopvolle stemming te weeggebracht Er is weliswaar nog geen sprake van een definitief vre desakkoord. althans officieel niet. maar de stopzetting van de bombar dementen op hel noorden wijst op een beslissende doorbraak bij de vredesbesprekingen in Parijs. De bombardementsstop op het noorden is met ingang van 16.00 uur (onze tijd) van kracht geworden. Bij liet aankondigen van deze „eenzij dige beslissing" legde Ziegler er de nadruk op dat het leggen van mij nen actief blijven tot er nieuwe on derhandelingen met Hanoi hebben plaatsgevonden. Hij liet ook duide lijk uitkomen dat het besluit tevens betrekking heeft op de artillerie-be schietingen door de Amerikaanse Zevende Vloot. np TUNIS, 15-1. Op de tweede dag van hun studiebezoek aan Tunesië, hebben prinses Beatrix érT' prins Claus een drukke morgen gehad. Het prinselijk paar onderhield zich achtereenvolgens met premier Hedi Nouira, minister van buiten landse zaken Mohammed Masmoudi en minister van economische zaken Chedli Ayari Prinses Beatrix en prins Claus kwamen om hall' tien (maandagmor gen) aan bij het gouvernementspa leis in de kasba van Tunis,, verge zeld van de chef van het protocol van het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken. Hassan Hachiche en de Nederlandse ambassadeur in Tunis, jhr. D. van den Brandeler. Jacht voer op wal vis KAAPSTAD, 15-1. Schipper Hans Berker van het Zuidafrikaanse zeil jacht Omuramba, dat deelneemt aan de race Kaapstad-Rio de Janeiro, heeft maandag gemeld dat zijn schip op de zuidelijke Atlantische Oceaan in aanvaring is gekomen met een walvis. De Omuramba liep weinig schade op. Te oordelen naar het bloedspoor in het water werd de walvis ernstig gewond. Tijdens de laatste race Kaapstad- Rio de Janeiro stootte het jacht Pio neer op een walvis en zonk in zes tien minuten. De bemanning werd gered. UTRECHT, 15-1. Prof. dr. J. van Baal, gewoon hoogleraar in de cultu rele antropologie aan de Rijksuni versiteit in Utrecht, heeft zijn ont slag aangevraagd. Aanleiding daar toe is, „dat hij zich als hoogleraar bij herhaling te verweren heeft te gen onaanvaardbaar optreden, aan tijgingen en onwaarheden van zich misdragende studenten". Zoals gemeld is het instituut al bijna vijl' weken bezet door enkele studenten die menen dat zij te wei nig inspraak hebben in de Instituuts- raad. Deze studenten hebben zich vooral afgezet tegen prof. Van Baal, die volgens hen uitlatingen had ge daan die hijzelf steeds ten stelligste ontkende. In een verklaring die prof. Van Baal heeft laten voorlezen op de vergadering van de Instituutraad van het Instituut voor Culturele An tropologie, zegt hij dat hierdoor een sfeer is geschapen „waarin de rust ontbreekt die voor studie en enig nadenken onontbeerlijk is". Bosarbeider onthoofd DORTMUND, 15-1. Een 36-ja- rige bosarbeider in Westfalen is maandag door zijn eigen motorzaag onthoofd. Volgens de politie was hij bezig met het afzagen van takken van een den. toen de stam om rolde en hij er onder raakte De lopende motor- zaag kwam op zijn nek terecht Vier kandidaten voor Olympische winterspelen LAUSANNE. 15-1 Het dagelijks bestuur van het internationaal Ol- ympisch-comité heeft maandag be kend gemaakT dat vier steden zich kandidaat hebben gesteld voor de organisatie van de winterspelen van 1976. Dit zijn Chamonix (dwz het hele Franse Alpengebied). Innsbruck (Oostenrijk), Salt Lake City (Vereni- de Staten) en Tampere (Finland). Op 4 februari zal het IOC beslis sen welke stad de organisatie van het Amerikaanse Denver, dat be dankte. mag overnemen. Optocht van prostituees MARSEILLE, 15-1. In Marseille hebben maandag ongeveer 40 pros tituees in de roze buurt een stille optocht gehouden om te worden aan geslagen in de belasting. Zij stellen beter af te zijn als zij belasting be talen omdat dan de politie niet hun bordelen kan sluiten zoals onlangs bij een razzia is gebeurd Mail gooit tegels EDE, 15-1. De politie van Ede zoekt een man die er een sport van maakt van een viaduct af tegels op passerende auto's te gooien. Enkele keren is het hem gelukt raak te gooien. De auto's werden zwaar be schadigd. Een Wegenwacht heeft in h,et weekeinde een man zien weg hollen van de plaats waar een deel van het trottoir was opgebroken. De ontbrekende tegels lagen op Rijks weg 12. Boksen op televisie HILVERSUM, 15-1. In een extra uitzending van AVRO's Sportpano- rama heden-dinsdagavond via Ne derland 1, wordt aandacht besteed aan de bokswedstrijd om de Euro pese titel zwaargewicht. De wed- strijd gaat tussen de Nederlandse kampioen Rudi Lubbers en de Euro pese titelhouder, de Engelsman Joe Bugner. De uitzending begint om ongeveer 22.55 uur. En Rupperthij informeerde voort DEN HAAG. 15-1. Aan een extra-parlementair ka binet dient geen enkel akkoord met (de) fracties in het parlement ten grondslag te liggen. Kabinetsinformateur dr. Ruppert. die zijn onderzoek naar de mogelijkheid tot vorming van een extra-parle- mentair kabinet is begonnen, zette dit maandag in Den Haag uiteen. Hij voegde er aan toe dat er naar zijn inzicht geen gronden zijn een extra parlementair kabinet van mindere waarde te achten dan een parlementair kabinet. „Ook historisch gezien heeft men in ons land met een extra-parle mentair kabinet geen slechte ervaringen opgedaan". Dr. Ruppert ziet het extra-parlementaire kabinet als een laatste mogelijk heid, „nu de politiek in ons land duidelijk in een patstelling is komen te verkeren". TEL AVIV. De 35-jarige Israëlische onderwijzeres uit Kiryat Ga; met de rechterhand in verhand, doch met een lachend gezicht, lean navertellen hoe in haar handen een bombrief ontplofte. Oorzaak daarvan is niet alleen, dat de verkiezingen geen meerderheid van fracties hebben opgeleverd die met elkaar willen samenwerken. Daarenboven is er op het ogenblik bijna geen fractie of combinatie die niet onderling op het ene of andere belangrijke punt onderling verdeeld is, aldus dr. Ruppert, volgens wie in deze impasse-situatie een brugfunc tie nodig lijkt. In het verleden heeft een minderheidskabinet die brug functie kunnen vervullen, maar dan steeds in belangrijk minder polari serende situaties dan zich nu voor doet. Er is geen sprake van dat een extra-parlementair kabinet iemand of een groep de gelegenheid zou bie den een keuze te ontgaan. Het tegen deel is volgens de informateur het geval. Het ontbreken van afspraken met fracties noopt een ieder tot persoon lijk kiezen. Een extra-parlementair kabinet moet dan ook niet te snel met de portefuilles wapperen of „onaan- portefeuïlles wapperen laten val len. Het moet bereid zijn tot reëel overleg met de Staten-Generaal. Kleurloos behoeft zon kabinet geenszins te zijn, zegt dr. Ruppert. Ook kabinetten waarin socialisten, liberalen en confessionelen zaten, waren niet kleurloos. Taak van een extra-parlementair kabinet zou kunnen zijn zichzelf „overbodig" te maken tot weer een parlementair kabinet mogelijk is. Het geeft partijen gelegenheid tot herbe zinning en eventueel heroriëntatie. In dit verband haalde dr. Ruppert het „overgangskabinet" aan, met als voorbeelden het kabinet-Beel 1958- 1959 en het kabinet-Zijlstra 19G6/'G7. BELFAST. Verdrietig weerzien van moeder met haar drie dochtertjes, die met vakantie in Nederland wa ren geweest. Tijdens het verblijf van de kinderen in Nederland ivas de va der van het dertien kinderen tellend gezin .Rock overleden, nadat hij zes maanden geleden verwond raakte bij een bomaanslag. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f De gelukkige mens is hij, die nooit aflaat te hopen, dat hij eenmaal gelukkig zul wórden. Verwachting tot woensdagavond: iets lagere tempera turen Overwegend droog weer met opkla ringen. maar in de nacht en ochtend ook hier en daar mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en oost; minimumtemperaturen om het vries punt. maxima morgen ongeveer drie graden. Voor donderdag: Aantal uren zon; 1 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.01. "Maan op 15.20, onder 7.37. 18 jan. Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 16.46, onder 8.18. Volle maan: 18 jan. (22.28). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 17 jan. 1.22 13.56 7.23 19.41 18 jan. 2.26 14.57 8.15 20.28 Springtij: 21 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-1. Het K.N.M. deelt mede: Boven Oost-Europa bevindt zich nog steeds een krachtig hoge- drukgebied dat gevuld is met koude kontinentale lucht. Dicht bij de kern van dit luchtdrukmaximum heeft het in de nacht van maandag op dinsdag in Rusland plaatselijk twin tig tot dertig graden gevroren. In Polen kwam matige, in de lagere delen van Oostenrfijk lichte vorst voor. De grens van deze koude lucht liep dinsdagmorgen van het Alpen gebied over Duitsland naar Dene marken. Onder invloed van een zeer diep oceaandepressie, die van hel zeegebied ten westen van Portugal oostwaarts trekt zal in het komende etmaal de wind in onze omgeving naar de oosthoek draaien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1