JUBILERENDE KLEUTER-HOOFDLEIDSTER GEHULDIGD A. C. W. LOONEN EN V. J. W. VAN DE REIJT BEVESTIGD ALS PASTORES VAN R.K.-PAROCHIE TE ZIERIKZEE STREEKNIEUWS BOUW TWEEKLASSIGE KLEUTERSCHOOL IN PLAN-WEST „Sans Souci" vierde liet vijf en zeventigjarig jubileum ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 januari 1973 Nr. 21217 „Spolje" op mevrouw N. M. Brouwer-Sleur KERKNIEUWS ZIERIKZEE, 14-1. Tijdens een liturgische dienst in de YV'illibrorduskerk van de R.K.-parochie, werden zaterdagavond pastoor A. C. W. Loonen en kapelaan V. J. W. van de Reijt in hun ambten gewyd en bevestigd door Deken dr. A. Blommerde van Zeeland, in wiens handen beiden de eed op de bijbel aflegden. Tevoren werden de respektievelijke benoemingsbrieven van bisschop H. Ernst van Breda voorgelezen door de heer F. T. J. A. den Boer, lid van het kerkbestuur en E. Dekkers, abt van de St. Pietersabdij te Brugge, vanwaar kapelaan Van de Reijt afkomstig is. Tevoren waren de nieuwe pasto res binnengeleid door de deken, de leden van het kerkbestuur en de accolyten. De bijbellezing werd ver zorgd door de nieuwe benoemde pas tores, respektievelijk uit Jeremia 1:4-9 en Matth. 4:18-22. Deken Blom merde stond in zijn predikatie stil bij de wonderlijke gang van zaken in het leven van de mens. onder lijnend dat bij deze benoemingen geen toeval speelde, maar gesproken kan worden van roepingen voor de ze ambten, die open, ongedwongen, eenvoudig en in een sfeer van me demenselijkheid in dienst van God dienen te worden vervuld. In de praktijk zal het zo zijn, dat kapelaan Van de Reijt de helft van zijn tijd besteed aan de Zieri.kzeese parochie. De deken merkte aanvul lend nog dat het niet allemaal van zelf zal gaan, maar beide pastores „staan op de goede weg!' - zijnde Gods weg - en daarom zal door het geloof hun werk ook gelukken. Dank aan bisschop Mede sprekend namens pastoor Lconen, dankte kapelaan Van de Reijt voor het vertrouwen in hen ge steld door de bisschop Bovendien was hij de Abt van de Brugse abdij dankbaar voor de geboden gelegen heid dit werk te Zierikzee te doen. Hij hoopte op steun en medewerking van het kerkbestuur en de parochie. Het was hem al duidelijk geworden dat het bestuur in zeer goede han den is. Hij besloot: „wij zyn geroepen om te dienen en niet cm gediend te wor den". Met assistentie van oud-pas toor H. van Deursen, abt Dekkers en de deken werd de mis opgedragen door de nieuwe pastores. Aan de voorbeden namen deel de moeder-overste van de Cornelia Stichting en ds H. Favier, gerefor meerd predikant te Zierikzee. Woordvoerder van het Interkerke lijk Predikanten Convent was ds. H. van den Heuvel, hervormd predikant te Nieuwerkerk. die de pastores bij hun werk alle goeds toewenste er op attenderend dat God gewone men sen in dienst neemt voor Zijn zen ding. Steun parochianen Te voren had pastoor Loonen op gemerkt zijn werk inderdaad te zien als een roeping. Hij verheugde zich over de vertegenwoordiging van an dere kerken en toonde zich dankbaar voor de steun van de parochianen. De dienst werd afgesloten door een lied, gebracht door de leerlingen van de R.K.-school. Voorzitter Velthoven van het kerkbestuur had de leiding bij het praktisch gedeelte van deze dienst. Na afloop kwamen velen - o.w. burgemeester Th. H. de Meester - de nieuwe pastores de hand drukken. ZIERIKZEE, 12-1. De (zilveren) hoofdleidster van de Nutskleuterschool, mevrouw N. M. Brouwer-Steur, is - tijdens een overdrukke in hotel Van Oppen gehou den receptie - allerhartelijkst gehuldigd voor haar verdiensten. Er waren veel sprekers en zóveel felici- tanten, dat het geheel het karakter van een manifesta tie aannam. Mevrouw Brouwer, samen met haar man in de volle zon van de belangstelling, was er bijna „be duusd" van. De receptie intussen had voor de jubilaresse al een hartverwarmende in leiding gevonden op school, waar de kinderen een heerlijk „juf-feestje" hadden, dat besloten werd met een heus etentje. De kleuters droegen bloe men aan voor hun onderwijzeres en als klap op de vuurpyl kwam het ge schenk: een fraaie nieuwe fiets. De fyne dingen van de dag werden verteld door de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer H. van Dijke, die als toe passelijk geschenk een foto reportage van de dag in kleur en zwart/wit aan bood. De bedoeling van dit geschenk was duidelijk: nog eens terug denken aan deze Voor mevr. Brouwer bijzondere dag, waaraan - wat de voorzitter betrof - de goede wensen voor nog vele jaren werden vastgekoppeld. Heel breed pakte uit de inspek- teur van het kleuteronderwijs de heer N. Verboon, die aantekeningen maakte bij de begin-periode van de jubilaresse, van wie - zo merkte hij op - een enorme warmte naar de jeugd uitgaat. Een jubileum als het onderhavige is vrij zeldzaam in Zee land. want van de 500 leidsters, zijn slechts 30 de 50 gepasseerd. Historische puntjes Historische puntjes uit haar loop baan passeerden de revue: de oplei ding, de omzetting van de school, het salaris (van 1955) zijnde f 218,25 per maand ..en dat was toen nog niet eens slecht" De heer Verboon. de- eerste mannelijke inspekteur, prees de zuinige aard van mevr. Brouwer, haar grote sociale bewo genheid, haar kritische instelling strijdvaardigheid en warme per soonlijkheid. Hij hoopte dat zij op de wijze als tot dusver, nog verder zal werken op de school. „Eén van ons" Woordvoerder van de familie was de heer D. Steur te Souburg, die het fijn vond' „dat één van ons" in het zonnetje wordt gezet. Hij wees er - gezien de achtergrond van zijn ju bilerende zus op - hoe belangrijk tijd en samenleving zijn, waarop een mens in de wereld wordl gezet. In „haar tijd" ging meer dan 90 procent van de jongelui onmiddellijk de maatschappij in. „Nu zou dat anders gaan". In zijn woord van hulde en bewondering, betrok hij ook de heer Brouwer, die als kampeerder en oudpadvinder, de 25 jaar uithuizig- Mevr. Brouwer wordt hier gefelici teerd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. van Dijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „De kleuters betekenen heel veel voor U", aldus mevrouw L. E. de Jonge-Van 't Hoff, woordvoerster van de oud-kleuterleidsters. Zij herinnerde aan haar komst „in het hok" aan de Wevershoek, waar het juist door het optreden van me vrouw Brouwer, ondanks de erbar melijke omstandigheden, toch gezel lig was. „U wist ons enthousiast te maken, de liefde voor het kind stond voorop en u was ook typisch leidinggevend". Mevrouw De Jonge bood een vaas met droogbloemen aan. heid van zijn vrouw zo uitstekend heeft opgevangen. Voor de- gelegenheid overgekomen uit Apeldoorn, was de heer W. van Burg, nog altijd penningmeester van de Nutskleuterschool. Hij was ge wapend met goede wensen naar Zie rikzee gekomen. Toespraak oud-directeur Een lang verhaal werd verzorgd door de oud-direkteur van de Rijks kweekschool te Middelburg, de heer A. de Jong, die vooral de meisjes slaapzaal uit de begintijd van de op leiding tot thema van zijn toespraak koos. Ook mevrouw Brouwer ver toefde daar ooit, omdat de leerlin gen voor het volgen van de oplei ding een nacht moesten overblijven. De zeiltjes waarop de dames sliepen, bleken aparte voorzienings-vondsten te zijn geweest, waarop de ex-baas van de school nu nog trots was. On der niet geringe hilariteit ontving de jubilerende leidster later tijdens de receptie zo'n historisch geworden zeiltje. De heer De Jong wees nog op de onzekere constellatie bij het begin van de opleiding, opmerkend dat hij juist aan die leerlingen destijds graag les gaf, want ze werkten hard en met grote liefde voor het vak. De heer De Jong zegde nog een ge schenk loe. „Liefde voor het kind" Diens opvolger de heer J. Hage, thans directeur van de Rijkskweek school prees mevrouw Brouwer, als een bijzondere medewerkster op de schoolvergaderingen en dankte voor haar typisch persoonlijke bijdrage. ..Ik hoop dat je nog leuk zo bezig blijft", waarna het - al genoemde - zeiltje op de proppen kwam en een exemplaar van het herdenkingsboek van de school. Gedicht Voor een king-size gedicht zorgde mevrouw E. M. Slager oud-kleuter leidster te Ouwerlcerk, die op deze wijze de gevoelens vertolkte van alle kleuterleidsters in de regio (Contact vereniging van Kleuterleidsters). Zij bood een maquette van de school aan de Baden Powell-weg aan. Heel enthousiast reageerde de ju- bilaresse op de vele goede woorden en geschenken; in het kader van haar generaal dankwoord toch nog gelegenheid vindend in te gaan op verschillende gemaakte opmerkin gen. Tallozen drukten het echtpaar Brouwer-Steur nadien de hand, o.w. burgemeester Th. H. de Meester, wethouder H. Asma van onderwijs, de heer en mevrouw Lugt-van Heio ma. mevrouw Schuurbeque Boeye- Tollenaar en honderden oud-leerlin gen. ouders en collega's uit stad en regio. Het was het. dagje wel voor deze duidelijk populaire kleuter leidster, die tevoren ook haar „on derdirecteur", mejuffrouw Korsten en haar assistente had dank ge bracht. ZIERIKZEE Chr. Plattelandsorganisaties Op donderdag 25 januari vindt in het Hervormd Verenigingsgebouw de jaarlijkse familie-avondvergade ring plaats van de Chr. Plattelands organisaties op Schouwen-Duiveland plaats. Als spreker treedt op de heer M. W. Schakel, burgemeester van Noor deloos met als onderwerp: „Depres sieverschijnselen op de Calvinisti sche weerkaart". Na de pauze draagt de heer S. Berrevoets te Goes voor. Gemeenteraad Zierikzet ZIERIKZEE, 13-1. Op dinsdag 23 januari vindt ten stadhuizc de eer ste 1973-vergadering plaats van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meestér. De agenda telt zes en twintig pun ten. Een voorstel heeft betrekking op de verkoop van grond ten behoeve van de bouw van een groepsbui'eau voor de Rijkspolitie, tegen een prijs van f 45 per m2. Idem t.b.v. de bouw van een twee- klassigè kleuterschool in plan-West V, tegen een uitgifteprijs van f 41.55 per m2. In verband met het goede verloop van het nieuwe tracé van de Grachtweg is grondruil nodig met de R.T.M. De R.T.M. krijgt een grondstrook van plm. 75 m2: de ge meente een perceelsgedeelte van plm. 92 m2. Voor de meer-vierkante meters (zijnde 17). betaalt de ge meentereen toegift van f 10 per m2. Voorgesteld wordt verder de ver goeding voor de dijkwachters vast te stellen op f 6.64 per uur. In geval van arbeidsongeschiktheid zal een jaarrente van f 15.500 per jaar tót de 65-jarige leeftijd worden uitgekeerd. Kwestie tweede woning De heer J. J Molier te 's-Graven- hage verzocht de woning Lange St.- Janstraat 30 als tweede woning te mogen gebruiken. Na een onderzoek door Bouw- en Woningtoezicht, heeft het college het verzoek van betrokkene afgewezen die daarop bij de raad in beroep is gegaan. B. en w. adviseren - op grond van de be staande verordening - het beroep schrift ongegrond^ te verklaren. Voorgesteld wordt tot afgevaar digden van de gemeente in de Streek V.V.V. te benoemen de heren Th. H. de Meester en L. Becu (plaatsvervangend). Ter voorziening in de va ka tu re in het bestuur van de Stichting Alge- De Aktie „Kom over de Brug" Te Zierikzee werd de aktie „Kom over de brug" definitief afgesloten met een eindbedrag (uiteraard bui ten de. giro- en bankstortingen) van f 39.450,23 Z.V.U.-cursus „Binnenhuisarchitectuur" Voor de derde en tevens laatste lezing van de heer P. Tieleman be stond weer een goede belangstelling De avond was voornamelijk gewijd aan het bekijken van verschillende materialen, o.a. vloerbedekking, wandbekleding, gordijnen, e.d. Uiter aard kon slechts een fraktie ver toond worden van alles wat. er mo menteel in de handel verkrijgbaar is. Toch zal het vertoonde voor velen een openbaring zijn geweest. Tot slot vertoonde de inleider een aan tal dia's-waarvan verscheidene in woning-opgenomen - waaruit duide lijk bleek dat met betrekkelijk een voudige middelen een zeer gezellig wooncomfort is op te bouwen en waarvoor een nieuwe woning hele maal niet noodzakelijk hoeft te zijn. Alvorens de voorzitter, drs. H. Er- brink. zijn dank uitsprak, verklaarde de heer Tieleman dat hij bij voldoen de belangstelling een volgend seizoen gaarne bereid is op verschillende on derwerpen nader in te gaan. De Z.V.U. werkgroep kan er met genoe gen op terug zien dat zij een aantal mensen enkele zeer interessante avonden heeft kunnen bieden. Geslaagd Voor het examen middelbaar ar chiefambtenaar is geslaagd de heer H. Uil te Zierikzee. O UWER KERK Coöp. Landbouwver. „Ons Aller Belang" Op woensag 17 januari vindt in het dorpshuis een vergadering plaats van de Coöp. Landbouwvereniging „Ons Aller Belang". Als spreker treedt op ir. D. Luteijn over het on derwerp: Aktuele landbouwzaken en .heeft het gezinsbedrijf in de land bouw nog toekomst? OOSTERLAND Bouw dubbel woonhuis Het dubbele woonhuis, dat mo menteel in aanbouw is aan de van den Abeelestraat alhier door het Bouwbedrijf Boogert B.V. is zover gevorderd dat er een aanvang is ge maakt met :het opzetten van de kap. Met de voltooiing van dit dubbel ge bouw is de van Abeelestraat op dit eind ge heel volgebouwd. Werkkamp „Oosterland" Door de gemeente Duiveland wor den momenteel te koop aangeboden de drie laatste opstanden van het voormalige werkkamp „Oosterland". Het betreft een woonbarak van 32.15 bij 7.15 m, een keukenbarak van 17 bij 7 m en de voormalige beheer derswoning, groot 17.20 x 7.20 m. Alle gebouwen zijn van Zwitsers makelij, geheel dubbelwandig en pri ma geïsoleerd. Het ruitwerk is meest dubbel. BRUINISSE De Bru 38 naar Yerseke De motormosselkotter Bru 38 van TUNIS. Prinses Beatrix en prins Claus zijn zondagmiddag in Tunis aangekomen voor een Officiéél be zoek aan Tunesië. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U l)enr welkom bij uw ?&jtss|iaarbank voor Aan- en verkoop en bewaarneming effecten BROUWERSHAVEN Markt, donderdags" van 9.00- de firma J. L. en H. Kik uit Bruinis- se werd vorige week verkocht en vertrok naar Yerseke. (firma Jac. van der Plasse). De firmanten van genoemde firma hebben zich gemeld voor sanering omdat door wegvallen van de mogelijkheid mosselen te kweken op de Grevelingen als ge volg van de afsluiting van het Brou- wershavense Gat, een zodanig deel van hun bedrijf weg viel, dat het niet meer lonend kan worden uitge oefend. Gebrek aan opvolgers speel de hierin mede een rol. Een bekend kotter uit de haven vertrok en kreeg een andere bestemming. Receptie in „Kegelhuis Geluk" ZIERIKZEE. 12-1. Op dc drukbe zochte receptie in „Kegelhuis Geluk" waar de kegelclub „Sani^Soucï" vrij dag j.l. haar vijfenzeventig jarig ju bileum vierde, werd het bestuur en leden gefeliciteerd door de burge meester van Zierikzee, de heer Th. H. de Meester en wethouder H. As- ma en echtgenote. De vice-voorzitter, de heer C. van Haveren, heette alle aanwezigen van harte welkom en in het bijzonder burgemeester De Meester. De bur gemeester, bood namens het ge meentebestuur de aktieve leden van de kegelclub gelukwensen aan. „Ik ben ondeskundig op het gebied van kegelen, wanneer ik dan ook een keer meedoe, heb ik altijd stee vast de poedelprijs". Tussen Zierik zee en kegelen bestaat een duidelijk verband. Toen ik in 1951 in Concor dia kwam, zag ik voor het eerst van mijn leven dames kegelen. „Sans Souci" is een serieuze club en zal dan ook proberen het honderdjarig jubileum vol te maken". Mevrouw J. G. Krips-Doeleman, die zelf bewust de afgelopen vyftig jaar van de kegelclub had meege maakt, vond het een unicum dat dc club vijfenzeventig jaar bestaat. „Dat hoort men niet veel meer". Zij bracht de gelukwensen over van de Z.K.B., de Zierikzeese Kegel Bond, en liet de afgelopen vijftig jaren de revue nog eens passeren. Zij overhandigde de voorzitter, de heer J. W. Roskam, een wisselbeker, die in de club vergooid moest wor den. Aan het eind van haar toe spraakje wenste zij „Sans Souci" veel geluk, voorspoed en succes op weg naar het „Eeuwfeest". De heer J. van Urk, van club X overhandig de namens alle kegelclubs een sym bolische kegelbal en enveloppe. De heer Roskam dankte namens bestuur en leden alle aanwezigen voor de ontvangen gelukwensen en geschen ken. Na de receptie bleef de club nog gezellig bijeen om dit unieke jubileum te vieren. Mevr. J. G. Krips-Doeleman over handigt de voorzitter van de jubile rende kegelclub, de heer J. W. Ros kam, een wisselbeker die in de club vergooid zal worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) mene Bejaardenhuisvesting- en ver zorging Zierikzee, wegens gevraagd ontslag van de heer M. C. Doeleman, wordt voorgesteld de heer L. Becu te benoemen. Openbare kleuterschool De raad wordt gevraagd te beslui ten tot stichting van een openbare, tweeklassige kleuterschool in plan- West. Ingetrokken wordl een besluit, waarbij het burgerweeshuis rente en aflossing garandeerde van een f 100.000-lening aan de Stichting Sportcentrum. Dit besluit kreeg niet de goedkeuring van G.S. Inmiddels heeft het Burgerweeshuis op andere wijze de Stichting de helpende hand geboden. Voor een periode van vijf jaar zal het terrein aan de Van Veenlaan (Deltakantoor en K.N.M.I.-station) opnieuw worden verhuurd aan de Rijksgebouwendienst, als het be treffende college-voorstel wordt aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5