Mej. E. I. Jense te Zierikzee directrice Zeeuwse Muziekschool Ernstige bedreiging vogelstand in Dollard AGENDA Wil Peiger faillissement i "^y LAATSTE NIEUWS De raad komt niet terug op eerder genomen besluiten Afscheid Jac. M. Luykenaar op 9 februari a.s. ZIERIKZEE, 15-1 De Stichting Zeeuwse Muziekschool bericht dat per 31 december 1972, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de heer J. M. Luykenaar zijn werkzaamheden aan onze school be ëindigd heeft. Op vrijdagavond 9 fe bruari a.s. zal door leerlingen, oud- leerlingen, ouders en belangstellen den in de Chr. Geref. kerk te Zierik zee afscheid genomen worden van de heer Luykenaar, die bijna vijfen dertig jaren lang zoveel bijgedragen heeft tot de bloei van het muziekon derwijs op Schouwen-Duiveland. Een en ander zal geschieden met een con cert (aanvang half acht) door de ler aren en een daarop aansluitende re ceptie. Als opvolgster van de heer Luykenaar benoemde het bestuur onzer school mejuffrouw Ellen gard Ingeborg Jense. Mejuffrouw Jense studeerde aan het Koninklijk Conservatorium voor muziek in Den Haag de hoofdvakken piano, algemene muzikale vorming en schoolmuziek. Zij behaalde ach tereenvolgens de onderwijsakte-B piano (1968). het Gehrelsgetuigschrift voor musici (1969), de onderwijsakte- A Algemene Muzikale Vorming (1969), de onderwijsakte-B school muziek <1972). In januari 1970 kwam mejuffrouw Jense, aanvankelijk tij delijk, naar Zierikzee om de lessen van mejuffrouw M. van Lit (tenge volge van een, naar het zich toen reeds liet aanzien langdurige ziekte) op te vangen. Meer Friese artsen pleegden euthanasie LEEUWARDEN, 13-1. Een aantal Friese artsen (27) hebben in een brief aan het artsenechtpaar Post- ma-van Boven te Noordwolda ver klaard dat zij „eens" euthanasie op een patiënt hebben gepleegd. Dit heeft dr. C. P. van Heel, voor zitter van de afdeling Heerenveen van de maatschappij tot bevordering van geneeskunst vrijdagavond ver klaard. Het besluit de brief te schrijven werd genomen tijdens een vergade ring van de afdeling, waar werd gesproken over de rechtzaak in fe bruari waar mevrouw Postma-van Boven terecht staat omdat zij eutha nasie gepleegd zou hebben op haar oude zieke moeder. Russisch vak op Rotterdamse school ROTTERDAM, 13-1. Leerlingen die op het ogenblik in de eerste klassen van de openbare scholenge meenschap Prins Alexanderpolder in Rotterdam zitten, kunnen als ze de HAVO- of Atheneum-richting volgen eindexamen doen in het vak Russisch. De minister van onderwijs en we tenschappen heeft goedgekeurd dat met ingang van 1 augustus van dit jaar, vanaf de tweede klas les mag worden gegeven in deze taal. Voor waarde is echter dat leerlingen die Russisch in het vakkenpakket opne men, tenminste o'ok een van de ta len Frans, Engels of Duits kiezen. Een andere voorwaarde is dat de school zich laat begeleiden door de commissie modernisering leerplan Russisch, die speciaal tot taak heeft leerplannen en exameneisen op te stellen. Man valt uit boom GUAYAQUIL, 14-1. De 112- jarige Ecuadoriaanse landar beider José Lauralo Mora is dodelijk verongelukt toen hij tijdens hel plukken van fruit ■uit een mangoboom viel. Lautaro Mora laat achten twintig kinderen en zijn derde vrouw Rosa - die zijn 29ste verwacht - achter. Op verzoek van de fluitist Ferenc Iiutijra. eveneens in onze afdeling Zierikzee werkzaam trad zij toe tot het door hem gevormde „Quadre Hu- tijra", dat door zijn voortreffelijk musiceren reeds veel naam gemaakt heeft. Mejuffrouw Jense is lid van de door de Zeeuwse Culturele Raad in gestelde werkcommissie Kreativi- teits^ntwikkeling. Ik hoop dat er een goede samenwerkingsband tussen u en mejuffrouw Jense, mijn plaats vervangster in Zierikzee, zal mogen groeien. Van de gelegenheid maak ik ge bruik u nogeens te wijzen op de mo gelijkheid uw kinderen te doen deel nemen aan 'het kinderkoor in onze afdeling Zierikzee. Dit koor repeteert elke vrijdagmiddag (tussen 4 en 5 uur) onder leiding van de heer J v. Dijk. Voor reeds voor instrument in geschreven leerlingen zijn, de deel- nem'ingskosten gratis, voor anderen f 18,- per jaar. UTRECHT, 11-1. De Industriebond C.N.V. heeft de indruk, dat de direc teur van de B. V, Peiger in Emmen, de heer L. Bood, rechtstreeks aan stuurt op een faillisement van zijn bedrijf. „Met de directie van Peiger is voor wat betreft het oplossen van de reeds lang bestaande personeels problemen geen goed garen te spin nen. Elke uitgestoken hand die tot een oplossing kan leiden wordt door de heer Bood afgeslagen". Aldus de Bond in zijn blad „Industriegids". Schip verliest explosieven MIDDELBURG, 14-1. Het Engelse zeeschip „Ixia" heeft zondagmiddag op de Westerschelde ter hoogte van Terneuzen, drie containers verloren, die zeer explosieve en brandbare rookbommen, lichtsignalen, fakkels en vuurpijlen bevatten. De containers zijn elk 20 bij 45 cm groot en- hebben een blauwgrijze en groengrijze kleur en zijn voorzien van drie rode schroefdoppen, dié ook door kinderen gemakkelijk met de hand verwijderd kunnen worden. Bij ondeskundig gebruik en vooral in handen van kinderen, kunnen deze explosieven bijzonder gevaarlijk zijn. Nieuwe versie Fiat 600 AMSTERDAM, 13-1. Van de Fiat 600 is een nieuwe versie verschenen, de Fiat 600 L, die vier Din pk meer motorvermogen heeft meegekregen dan zijn broertje, de Fiat 600. De auto heeft voorts een snellere acce leratie gekregen door uitlaatsysteem en carburateur te moderniseren. De cilinderinhoud bedraagt 767 kubieke centimeter. Door deze voorzieningen is de topsnelheid 120 km per uur. Ter verhoging van de veiligheid is een zwarte schokabsorberende be kleding op het dashboard aange bracht. Verder zijn de stoelen wat verbreed. Zak bloem naar minister READING, 13-1. De 53-jarige vrachtwagenchauffeur Victor Thompson in Reading in Engeland heeft een boete van 38 gulden ge kregen omdat hij donderdag met een zak bloem heeft gegooid naar Lord George-Brown, dé vroegere socialis tische minister van buitenlandse za ken. Thompson zei tegen de rechter dat zijn „aanslag" een protest was ge weest tegen Engelands toetreding tot de EEG. „Ik houd van mijn land en- wil niet door Europeanen onder de voet gelopen zien worden", zei hij. „Zwanenwater" gered AMSTERDAM, 13-1. Bij natuur monumenten zijn voor de actie „Be houd Zwanenwater - voor nu en la ter" reeds enige tienduizenden giften gestort en nog dagelijks worden aanzienlijke bedragen ontvangen. Van de benodigde zes ton is thans f 400.000 bijeen, zo deelt de Vereni- gig tot behoud van natuurmonumen ten in Nederland mee. De vereniging kocht het Zwanenwater bij Callants- oog in de herfst van 1972 voor ca 5y2 miljoen gulden met aanzienlijke steun van het rijk en de provincie Noord-Holland. Natuur in de war BRUSSEL, 13-1. Inwonersin de streek rond Spa in België hebben bij wandelingen in de bossen tot hun verwondering gemerkt dat de veenbessen daar bloeien. Deze gril van de natuur wordt toegeschreven aan de ongekend zachte win ter. Door het uitblijven van sneeuw en ijs zijn de veenbes- senstruiken kennelijk hun na tuurlijk ritme kwijtgeraakt en hebben ze de maand januari ervaren als het begin van de zomer. Flitsen uit het buitenland TORONTO. Twee mannen in To ronto in Canada die ervan verdacht werden dat ze de 28-jarige politie agent James Lothian doodschoten, zijn door de politie dood aangetrof fen in de woning waarin ze belegerd waren. BUENOS AIRES. Het zogenoem de Argentijnse bevrijdingsleger heeft in de buurt aan zijn particüïièfe kli niek in Avellaneda, een voorstad van Buenos Aires, de psychiater dr. Mario Norberto d'Aquila ontvoerd. CAIRO. Ongeveer veertig studen ten en een journaliste hebben een einde gemaakt aan een zitstakihg in deAin Sjams-universiteit en hebben het -universiteitsterrein verlaten, zo is in Egyptische regeringskringen meegedeeld. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de fi nancieringscommissie van president Nixon's herverkiezingscampagne be schuldigd van overtredingen van de wet op de federale verkiezingscam pagne. TOKIO. Het Japanse Autoconcern Honda heeft een verbrandingsmotor ontworpen, waarvan de fabriek be weert dat deze voldoet aan de stren ge Amerikaanse eisen voor 1975 op het gebied van de luchtverontreini ging. Inmiddels is op deze zoge naamde CVCE-motor patent aange vraagd, MINSK. De Sowjet-Unie zal aan wezig zijn op de openingszitting van de conferentie over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Europa die op 31 januari in Ge- nève gehouden zal worden. ROME. De secretaris van de Ita liaanse anti-Maffiacommissie sena tor Vincenzo Gatto, heeft verklaard, dat hij is afgetreden omdat de com missie „slaapt" en de Maffia bioeit. PALERMO. Meer dan tiendui zend vertwijfelde slachtoffers van de aardbevingsramp die in januari 1968 een deel van Sicilië trof heb ben zondag betoogd om ertegen te protesteren dat zij, vijf jaar na de ramp, nog immer wachten op de van regeringszijde herhaaldelijk beloof de wederopbouw van het getroffen gebied. FRANKFORT. De Westduitse po litie heeft in een hotel te Hanau bij Frankfort twee mannen van 19 j aai en een 23-jarige man gearresteerd die alle drie uit Amsterdam afkom stig zijn. Zij hadden een hoeveelheid cocaïne en „heroïne bij zich, waarvan de waarde geschat wordt op ruim 16.000 gulden. De Boesmannen in Afrika 'SP. hAhLO^.nm V Sf BÉi gUw wsmuK vol m touMwctpu 't'Wjt üViy> Ai'. IK; i. - "VUUk iex- 4 i:iV.b-sd" Or ri -i f.'cV - iC-' ï'hty-i -/tL-v-/ UTRECHT, 13-1. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels heeft de minister van Verkeer en Waterstaat met klem verzocht de beslissing tot uitvoering van het djjk- en kanaalplan in de Dollard opnieuw in overweging te nemen en in afwachting hiervan de werk zaamheden, voorzover ze reeds zijn begonnen, onmiddellijk stop te zet ten. De vereniging (de oudste natuur beschermingsorganisatie van ons land, opgericht in 1899) onderschrijft volledig de in de brochure „De Dol lard bedreigd" kenbaar gemaakte bezwaren op milieu, landschappelijk, biologisch, economisch en water staatkundig gebied Zij voegt daar aan thans nog een reeks ornitholo gische bezwaren toe. Zo wordt on geveer 75 procent van de in N. W.- Europa levende kluten in ernstige mate in hun bestaansmogelijkheden bedreigd door het verloren gaan van belangrijke delen van hun hoogwa- tervluchtplaatsen, fourageergebieden en broedplaatsen. Voorts wordt een groot aantal andere vogelsoorten bedreigd, zoals de zwarte ruiter, de wintertaling en de grauwe gans. Speciaal ten aanzien van de ganzen Schieten op groot licht BANGKOK, 13-1. Twee buspassa giers werden doodgeschoten en drie ernstig verwond toen de inzittenden van een tegemoetkomende vracht auto even ten noordwesten van Bangkok (Thailand) plotseling het vuur op de bus openden. De schut ters* waren woedend geworden, om dat de buschauffeur had nagelaten zijn gróte lichten te dimmen, aldus de politie. Eenden gered ARNHEM, 12-1, Vijfenveertig een den heeft de dierenbescherming in Arnhem van de dood gered. In totaal waren 57 eenden vrijwel overdekt mét e n dikke laag klei en uitwerp selen. De veren waren haast niet meer te zien en er waren ook een den bij die kreupel liepen. De ge zondheidsdienst voor dieren in Gel derland heeft er een aantal onder zocht. Auto reed huis in SOESTERBERG, 13-1. De 80- jarige mevr. M. van Dorssen-de Groot keek nauweljjks vreemd op, toen zij een harde klap in de onmid dellijke omgeving hoorde. Zij woont naast de vliegbasis Soe- terberg en is in de loop der jaren wel aan geluidsexplosies gewend ge raakt. Na enige tijd werd er echter gebeld en toen 'mevr. van Dorssen uit het raam keek, wie dat wel mocht zijn, zag tot haar grote schrik ë'en auto in haar woonkomer staan. De eigenaar bleek een luitenant, werkzaam op de vliegbasis Soester- berg te zijn, die in een bocht voor de woning van mevr. van Dorssen had willen remmen maar per abuis op het gaspedaal trapte. rust op Nederland een zware inter nationale verantwoordelijkheid, al dus de vereniging, omdat grote delen van de populaties, die in Scandinavië en Noord-Rusland broeden, tijdens de herfst en winter in Nederland verblijven. DODELIJKE ONGELUKKEN SCHIEDAM. Waarschijnlijk door te hoge snelheid is in de nacht op de hoek Lorentzlaan-Buys Ballotsingel in Schiedam de 56-jarige G. Hardo- bas uit Rotterdam met zijn auto te gen een winkelpand gereden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen. UTRECHT. De 34-jarige L. M. Malingré uit Schoonhoven, is bij een autoongeluk in Henschop (Utrecht) - om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie is de man, die alleen in zijn auto zat, na een inhaalmanoeu vre; vermoedelijk te ver naar rechts gegaan waardoor hij in de rechter berm raakte en tegen een boom bot ste. APELDOORN. Op de dag waar op hij 121/2 jaar was getrouwd, is de 37-jarige W. van der Wijk uit Brammen bij Beekbergen met zijn auto verongelukt. De heer van dei- Wijk reed vrijdag vermoedelijk met te hoge snelheid en kwam in botsing met de zijkant van een tegemoetko mende vrachtauto. TEGELEN. In het ziekenhuis te tegelen is vrijdag de 65-jarige tuin man R. Höman overleden, nadat hij eerder in het missiehuis te Steyl (bij Tegelen) van de trap was gevallen. HORST. In het ziekenhuis van Horst in Limburg is zondagavond de 45-jarige J. van Rengs uit Horst aan de gevolgen van een verkeersonge luk overleden. Van een ongeval hem zaterdag overkomen. ETTEN-LEUR. De twaalfjarige Petrus C. D. M. Rorarae is vrijdag morgen op de rijksweg Breda-Roo sendaal in zijn woonplaats Etten- Leur om het leven gekomen toen hij, terwijl hij met zijn fiets deze weg overstak werd aangereden door een automobilist die door een rood ver keerslicht reed. ROTTERDAM. De 32-jarige A. van Beukei ui Hoek van Holland is zaterdag bij een verkeersongeluk op de kruising Vondelingenweg-Ave- ling in Rotterdam om het leven ge komen. GRONINGEN. Bij een verkeers ongeval in Groningen is in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige verkoopster M. Andriessen uit Enu- matil (G) om het leven gekomen. Het meisje zat bij haar vriend de 24-ja rige modelbouwer T. A. de V. uit de zelfde plaats in de auto toen deze tegen een lichtmast reed. De V. ver keerde onder invloed van alcohol. VUGHT. Zondagavond is op de Rijksweg Den Bosch-Eindhoven on der Vught de 70-jarige J. Jolie uit Vught bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man stak de rijksweg over en werd daarbij aan gereden door een personenwagen. Hij overleed ter plaatse aan de verwon dingen. APELDOORN. De 22-jarige R. Worst uit Amsterdam is zondagmid dag door familieleden dood in zijn caravan 0p een kampeerterrein in het Gelderse Vaassen aangetroffen. Zijn 21-jarige echtgenote en zijn 56-jarige schoonmoeder lagen' be wusteloos in dezelfde caravan. Mensen helpen ZELHEM, 13-1. In de Gelderse ge meente Zelhem komt een vrijwilli gersorganisatie, die zonder winstoog merk de medemens wil helpen in die gevallen die buiten het takenpakket vallen van alle instellingen, die er thans zijn op het gebied van de maatschappelijke hidpverlening. Amerikaans consulaat te Amsterdam bezet AMSTERDAM, 15-1. Maandagmor gen omstreeks acht uur heeft een groep van ongeveer dertig personen het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein in Amsterdam bezet. In een dóór de bezetters uitgege ven verklaring wordt uiting gegeven aan hun afschuw over de reeks ter- reurbombardementen, die de Ame rikaanse regering laat uitvoeren op Vietnam. „Het gebruik van bombardemen ten op dichtbevolkte gebieden als onderhandelingsinstrument vormt" aldus de verklaring - „een nieuw dieptepunt in de reeks oorlogsmis daden, begaan door de president van - de Verenigde Staten. De tot dusver op Vietnam geworpen bommen had den samen een explosieve kracht van vijf-en-vijf tig maal de atoom bom op Hirosjima. Overval op spaarbank ROTTERDAM, 15-1. De Spaar bank van Rotterdam in de Engelse straat is maandagmorgen voor de tweede maal in anderhalve week tijd door een gewapende man over vallen. De 'buit bedroeg dit keer f 9.000. Vrijdag een week geleden gingen twee mannen er vandoor met f 4.500. De politie kon de dader van morgen snel inrekenen. Hij had het geld bij zich. er zijn enkele schoten gelost. Niemand werd gewond. Maandag 15 januari Zierikzee Hotel Van Oppen. Eerste cursus avond streekgeschiedenis. 8 uur. Mondragon, 20.00 uur, afdeling „Phi- latelica". Dinsdag 16 januari Haamstede Zaal Gert kerk, 7.45 uur, N.C.V.B. (causerie). Woensdag 17 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, jaarvergadering N.C.V.B. Zierikzee R.K.-centrum: U.V.V.-Contactavond, half acht. Scharendijke Start bejaardensociëteit: Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur Veilig Verkeer. Ouwerkerk Dorpshuis. Landbouwver. „Ons Al ler Belang". 9.30 uur (v.m.). Donderdag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 21.00 uur, NCRV-radio- programma „Regio Rechtstreeks". Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv.' Vrouwengroep „Wees een Ze gen". KAPELLE (btf Goes) ,,'t Caisson", 14.30 uur, vergadering Ver. tot Steun aan de Nierstichting. Vrijdag 19 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, concert Am sterdams Philhai'monisch Orkest, (Z.V.U.). Dinsdag 23 januari Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Bruinisse Start moeder- en kleutercursus. Donderdag 25 januari Zierikzee Familie-avond Chr. Plattelands-or ganisaties. Hervormd Ver.-gebouw. 19.30 uur. Maandag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, optreden Westfalisches Landestheater voor het voortgezet onderwijs (Z.V.U.). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Anti-Revolutio- naire Tweede-Kamerlid Tj. Wal burg heeft het dagelijks bestuur van zijn partij verweten dat het Instem ming betuigd heeft met de Vietnam- demonstratie van zaterdag jongstle den te Utrecht. „Deze zaak ligt cont roversieel in onze partij", aldus de heer Walburg. LEEUWARDEN. Bij een grote boerderij brand, zondagmorgen in Roodkerk bij Leeuwarden, zijn 84 dieren in de vlammen omgekomen: 63 melk- en kalfkoeien, 17 jaarlingen (eenjarige koeien), drie kalveren en een tweejarige stier. Sneeuw in Israël JERUZALEM, 15-1. De eerste sneeuwstorm van het seizoen heeft maandag een dik sneeuwkleed ge legd over het heilige land en tijde lijk alle wegen naar Jeruzalem ge blokkeerd. De scholen in het gebied van noordelijk Galiea tot Beersjeba zijn gesloten. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 15 centimeter dik. Ook op de door Israël bezette heu vels van Golan is de sneeuwlaag minstens 15 centimeter diep. In Tel Aviv en andere Israëlische kustplaatsen heeft het hevig geha geld. Oude muziekinstrumenten ontdekt WENEN, 13-1. In een op slagplaats van het seminarium Goettweig in Neder-Oostenrijk hebben experts twee violen uil de Werkplaats van Stradi varius gevonden- Naar het „N ieder oester rei- chische Volksblatt" meldde, vond men tevens een viool die uit de werkplaats van de Ti- roolse vioolbouwer Steiner af komstig is. Andere waardevolle vond sten waren een ivoren klaroen, een barokke bas-blokfluit, twee barokke cello's en .enke le gitaren. De meeste van deze instru menten zijn door de abt van het seminarium Gottfried Bessel (1672-1749) aangeschaft. Raadsvergadering Bruinisse Joop en Nini Boesman „doen" mo menteel Afrika per ballon. Zij stuur den de redaktie dit kaarl-telegram uit Mali: „Telegram van ballon; zit tend en vermoeid speurend op de boegzoek nijlpaarden met kijker. Wij verzwakken, zonder brood, zon der drinken in eindeloze eenzaam heid. Een laatste groet van een bal lonvaarder, die alle hoop heeft op gegeven, drijvend op de Niger, maar waarheen?" Onder „zulke omstan digheden" nog aan „de Zierikzee- sche" denken, is wel een' woord van dank waard. BRUINISSE, 12-1. In de vrijdag avond te Bruinisse gehouden spoed eisende vergadering van de gemeen teraad stelde burgemeester G. Hok ken voor, om zich wat de ingekomen stukken van dé heren Groenevelt en Van de Velde betreft zich te con formeren aan nog een derde ingeko men schrijven, dat van mevrouw Van Leeuwen-Sieling, die er op had gewezen, dat het onjuist is op een genomen besluit in een spoedeisende zitting terug te willen komen, al bad zij uit het schrijven van de heer Groenevelt niet gelezen, dit zijn bedoeling inderdaad was. Hij wilde alleen maar zijn standpunt nader bekend maken. Het college stelde daarom nader voor bedoelde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen, niet terug te komen op eerder ge nomen besluiten en over te gaan tot de orde van de dag. De heer Van de Velde zei, daar mee wel te kunnen meegaan. Hij stelde voor het bedrag van openbare werken van de gemeente, waarvoor indertijd is besloten ze niet openbaar aan te besteden te verhogen tot f 50.000,maar hij wenste dan in het verdere verloop van zijn raads lidmaatschap, ook nooit meer te wil len horen dat iemand op een geno men besluit terug wilde komen. Het besluit: om de ingekomen stuk ken voor kennisgeving aan te nemen en het bedrag waar beneden niet openbaar wordt aanbesteed te stel len op f 50.000,werd daarna met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter bracht verder nog in de vergadering de aanvraag van de heer Mooyaard uit Oude Tonge, voor aankoop van grond in Plan-West, in de omgeving van Oesterstraat, Mos selstraat en Stelbergstraat. De heer Mooyaard bouwde hier eerder acht woningen. Ook deze grond is voor woningbouw bestemd. De raad keurde met algemene stem men de transaktie goed. Hierna slui ting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2