éne druppel Het twee-partijen-systeem garandeert ook niet dat alles plezierig gaat C. Wandel en Zn ZIERKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 12 januari 1973 Nr. 21216 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De Nederlandse verkiezingen heb ben zich afgespeeld zonder de .open christelijke volkspartij", waarover wel veel vergaderd en afgesproken is. maar die nog steeds niet van de grond is gekomen. Allerlei redenen zijn aangevoerd om te komen tot stichting van een soort Nederlandse C.D.U., om de naam van een verge lijkbare Duitse partij maar te noe men. Een daarvan is dat een derge lijke partij de kans heeft een dusda nig formaat te ontwikkelen dal het moeizame werk overbodig wordt om uit vier of vijf en wie weet in de toekomst misschien wel eens zes of zeven partijen een coalitie te sme den. In diezelfde geest geredeneerd zijn trouwens ook de ideeën aan de andere zijde om een grote progressie ve volksparty te stichten. Een probleem van de veelheid van partijen is natuurlijk dat er altijd een aantal zal zijn dat in grote lijnen dezelfde zaken voorstaat, maar op - niet noodzakelijk onbelangrijke detailpunten afwijkende inzichten huldigen. Juist als die details niet onbelangrijk worden geacht kan het moeilijk zijn een gezamenlijke basis voor een kabinet te vinden. Barzel weg Maar is er iets tegen de Neder landse veelheid van partijen te zeg gen, het werken met slechts weinige grote partijen lost niet alle proble men op. Daarvoor hoeft men even eens slechts de blik over de Duitse grens te slaan. De C.D.U. heeft daar na de verkiezingsnederlaag eerst even in stilte zijn wonden gelikt, maar nu is intern de strijd losgebar sten. De aanvoerder van het Beierse deel van het blok, de C.S.U., streeft er onverbloemd naar de mislukte kanselierskandidaat Barzel uil de leiding te verdrijven en zelf die plaats in te nemen. Strauss heeft daarvoor argumen ten: in zijn gebied heeft de S.D.P. welisivaar ook'ivinst geboekt zoals bijna overal elders maar Strauss zelf ging ook vooruit. En Barzel kan vrij wel niet op een dergelijk succes bo gen. Dus, Strauss, de fout lag bij Barzel, had mij maar als aanvoer der gebruikt dan ivas alles niet zo smadelijk verlopen. Een redenering die logischer lijkt dan ze is. Want evengoed kan men aanvoeren dat de bepaald niet. op de achtergrond gebleven Strauss door ongezouten en onbehouwen optre den bij nuchterder noordelijke kie- KOUWENBERG VOO?| uw gadyervy^ing Werkplaats: Meelstraat 46. AMSTERDAM. Couturier Max Hey- mans thuis bij de microfoon, tijdens een uitgesteld radio-interview met Jacq van Kollunburg, die zelf in de studio aanwezig was om de vragen te stellen. De radio-opname was voor het KRO-programma „Inter lokaal". Bij een vorige gelegenheid was Max Heymans de studio uitge vlucht. Bij opname thuis voelde hij zich beter op zijn gemak. zers het hele image van de C.D.U./ C.S.U.-combinatie heeft bedorven. Lieden die hel met Barzel nog wel aangedurfd zouden hebben, kunnen weggelopen zij omdat ze deze in de schaduw van Strauss zagen verdwij nen. Nieuwe partij Hoe dan ook mag men erop reke nen dat de allerminst verlegen Stratiss zijn talent om zich naar de top te dringen wil uitleven en hij heeft daarbij in het geheel geen slechte kansen. In de C.D.U. zijn er niet veel die tegen hem opgewassen zijn, zeker niet nu Strauss in zeker opzicht nog een winnaar genoemd moet worden terwijl zij stuk voor stuk tot de ongeliefde groep der ver liezers behoren. Maar als Strauss de toon aangeeft in de C.D.U.IC.S.Ual was het alleen maar in dé bondsdag- fraklie, dan zeilt in eens een heel machtig blok in de bondsdag beang stigend naar rechts. In plaats van een redelijk moderne conservatieve partij ontstaat er dan een die zich uit als een benauwd reaktionaire. Het is geen ontwikkeling waar over men zich al te ongerust hoeft te maken in het buitenland. De Duitse demokratie heeft zich zeer redelijk ontwikkeld sinds de oorlog en de kiezers blijken voor een trommel vuur van propaganda niet snel door de knieën te gaan. Maar dat het re geren in Bonn er makkelijker door wordt is moeilijk staande te houden en dat de kans op onverkwikkelijke tonelen in de Bondsdag groter wordt hoeft men niet te betwijfelen - het onder de gordel slaan is Strauss wel toevertrouwd. Veel partijen die allemaal te klein zijn is misschien niet ideaal, maar ideaal hoeft het ook niet te zijn als de partijen weinig en groot zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het kamerlid Beek mans (D'66) wil dat de „kaasberg" ter beschikking wordt gesteld aan minder bevoorrechte groepen in ons land, zoals ouden van dagen. Hij heeft minister Boersma (landbouw) hierom gevraagd, zoals in het verle den de boterberg" wel ter beschik king werd gesteld. ROTTERDAM. Met ingang van 1 februari a.s. kan de Rotterdamse burger gebruik gaan maken van een heel nieuwe vorm van rechtskundi ge voorlichting en rechtskundige hulp. Op die datum gaat namelijk het „Bureau voor Rechtshulp" funk- tioneren, waar de Rotterdammer ge makkelijk, kosteloos en zonder be wijs van onvermogen adviezen kan krijgen bij eenvoudige juridische problemen. DEN HAAG. Per 1 februari zal dr. ir. G. P. Termohlen worden be noemd tot directeur van het proef station voor de akkerbouw te Wage- ningen. Zijn huidige werkzaamheden maken het noodzakelijk dat hij zijn funktie pas over enkele maanden volledig zal kunnen uitoefenen. HILVERSUM. De NOS-televïsie zal twee afleveringen van „Panora- miek" wijden aan de politieke situa tie in Noord-Vietnam. De beide programma's worden op zondag 14 en zondag 21 januari van 20.20 tot 20.45 uur via Nederland 2 uitgezon den. Het tweede programma heeft betrekking op de impact van de oorlog. Beide reportages zijn vlak voor de hervatting van de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam door een Deense televisie ploeg gemaakt. ROTTERDAM. Door de strenger wordende controle, die gedeputeer de staten van Zuid-Holland uit voeren op het storten van afval door industrieën in het zuidelijk deel van de provincie, neemt het aanbod voor vuilverbranding toe. Bedrijven, die tot nu toe hun vuil ergens in de pro vincie kwijt konden, wenden zich nu tot de Rotterdamse reinigingsdienst voor de verbranding van de afval stoffen. DORDRECHT. Dinsdag 23 januari wordt in Dordrecht de 500.000ste na de oorlog in Nederland gereedgeko men woningwetwoning in gebruik genomen. Minister Udink van Volks huisvesting zal de sleutels aan de bewoners uitreiken. HEERLEN. Bij de vestiging van Philips te Heerlen zullen 240 men sen in de loop van dit jaar ander werk gaan doen, omdat men minder radiobuizen gaat maken. In plaats daarvan gaat men in Heerlen begin nen met de produktie van pick-up en magneetkoppen. GENDRINGEN. Café „De Marmel- horst" nabij de Gelderse plaats Bendringen, een van de meest au thentieke herbergen in Nederland, wordt gesloopt. Het pand dat da teert uit 1868 en nog nimmer is ver bouwd, moet wijken voor een nieu we wegkruising in Oost-Gelderland. Het café was vooral in de zomer maanden pleisterplaats voor toeris ten in binnen- en buitenland. APELDOORN. Een vals bomalarm heeft het centrum van Apeldoorn urenlang in spanning gehouden en een duizendkoppige menigte rond het postkantoor op de been gebracht. DEN HAAG. Als de Britten in de EEG hun zin krijgen komt er nog dit jaar een Europees fonds tot stand, dat jaarlijks een miljard gulden tot zijn beschikking zal hebben voor het verlenen van steun aan probleem gebieden in de EEG. UTRECHT. Het nationaal cen trum voor geestelijke volksgezond heid in Nederland heeft zijn zuster organisaties in de Verenigde Staten van Amerika opgeroepen al zijn kennis en inzicht in te zetten om de regering ervan te overtuigen dat de bombardementen in Noord-Vietnam onmiddellijk moeten worden stop gezet. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 13 JANUARI NED. I: Schaatsliefhebbers, spel letjesmensen en fans van Coronation Street zijn op de vrije zaterdag goed uit op het eerste net. Vanmiddag worden de Nederlandse kampioen schappen op de schaats gehouden, Mies Bouwman presenteert in de avonduren de quiz Een van de acht" en na het nieuws van zeven uur komt Ena Sharpies het beeld binnenwandelen. Het schaatsgebeu- ren op de ijsbaan Thialf in Heeren veen moet het zonder Schenk, Ver kerk en Bols stellen, die tot de ge lederen der profs zijn toegetreden. Om half vier is een eerste samenvat tende reportage te zien en hoe het bliksemschichten op het ijs verder in de middag vergaat kan men om half zes in een tweede reportage erva ren. Daar tussenin zit de VARA met haar kinderprogramma. De VARA begint haar avonduitzending om ze ven uur met Coronation Street. Er speelt zich in de straat heel wat af. Na het journaal van acht uur gaat het doek op voor de familiequiz „Een van de acht". Ter omlijsting van het programma zijn uit Frankrijk Les Compagnons de la Chanson gehaald. Voorts treden Adèle Bloemendaal en de Spaanse jongleur Sandros in „Een van de acht" op. Na de humor de ernst en die komt in de vorm van het programma „De Ombudsman". Marcel van Dam gaat na wat hij aan de problemen van kijkers kan doen. Als uitsmijter heeft de VARA dan nog een brok humor in petto. De se rie „Daar komen de schutters" zit tenminste vol met aardige vondsten. NED. II: De NCRV begint de za terdagavond met een uitzending van Follyfoot. Tot acht uur volgt dan de eerste van de drie sportprogramma's, die de NCRV in petto heeft.. In dit eerste halfuurtje een portret van de voetballer George Best, de veel be-., sproken voetbal-ster. Voetbal uit Nederland, West-Duitsland en Enge land komt aan bod in het tweede sportprogramma na het journaal, van acht uur. Meteen daarna komt de Franse advocaat Francois Gaillard de aandacht vragen. Gaillard springt in de bres voor een ex-concentratie kampgevangene, van wie de buurt bêijeert, da.t hij een handelaar in blanke slavinnen is. De beweringen zijn ongegrond, merkt de advocaat al ras. Country en westernliefheb bers scharen zich om tien over half tien natuurlijk voor de buis voor het tweede optreden van Dotlie West. Ook een aflevering uit de serie „Een- kar. vol verhalen" staat weer op het menu. Na tien minuten nieuws over zaalsporten volgt een feestelijke „Farce Majeure". Het semi-satiri- sclie programma is aan zijn hon derdste aflevering toe. Met actuali teiten in de rubriek Hier en Nu ver dwijnt de NCRV van het scherm. ZATERDAG 13 JANUARI NED. I: 10.00 Teleac: 15.30 Schaat sen; 16.00 Nieuws; 16.02 Kijk tiaar je eigen; 17.00 Kinderen van de zee kraaibaai; 17.30 Schaatsen: 18.45 Ti- ta-tovenaar: 18.55 Nieuws: 19.05 Co- rontation Street; 20.00 Journaal: 20.20 Een van de acht; 22.20 De om budsman; 22.45 Daar komen de schutters; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-iovenaar; 18.55 Nieuivs; 19.05 Follyfoot; 19.30 Sport; 20.00 Journaal; 20.20 Sport; 20.40 Francois Gaillard: 21.41 Coun try Western; 21.56 Een kar vol verhalen; 22.12 Sport; 22.20 Farce Majeure: 22.45 Hier en Nu; 23.15 Dagsluiting; 23.20 Journaal. ZONDAG 13 JANUARI NED. I: Lachend kan men zich vanavond op het eerste nel. voorbe reiden op de nieuwe iverkdag. Het Paar Apart. Johnny en Rijk presen teert zich om vijf voor half negen weer aan het tv-publiek. Johnny en- Rijk doen. in deze show de steden Parijs en Londen aan. Ze ontmoeten daar o.m. Eddy Constantini, Daliah Lavi en Dunja Rajter. Om elf uur 's ochtends wordt een eucharistievie ring uitgezonden vanuit de Tabor- kerk in Purmerend. Het middag programma start om kwart over drie met het nieuws, gevolgd door het weekjournaal een aflevering van ,The Partridge Family", het geva rieerde en ontspannende familie programma' NOS-kiosk en de ru briek Interpellatie. Na de voetbal uitslagen van Frits van Turenhout, komt voor de jeugd de bijbelserie „Woord voor Woord". Het IKOR. biedt vervolgens om vijf uur het te levisiespel ,,'t Is niet altijd Pinkste ren", van Wolgang Kirchner. Vanaf zeven uur bezet de KRO het eerste net. Binten de Johnny en Rijk-show zijn er nog een vijftal onderwerpen: allereerst is daar het zondagavond concert, vervolgens een aflevering uit de serie „Daktari", om kwart voor negen is Brandpunt er met ak- tualiteiten. Voorlaatste programma is een aflevering van Alias Smith and Jones. Met de rubriek „Lieve Hemelneemt de KRO afscheid van de zondag. NED. II: Een extra uur spon op het tweede net, want buiten de twee afleveringen van Studio Sport, trac- teert de NOS de kijkers ook nog op een samenvattende reportage van de Nederlandse kampioenschappen hardrijden op de schaats voor ama teurs. Na de kennismaking met Pol ly vorige week volgt om zeven uur het tweede deel van deze nieuwe kinderserie. Er ontstaat een hechte vriendschap tussen de pony Polly en de circuskiaderen Juanita en Pedro. Tussen de twee edities van Studio Sport in worden als gebruikelijk de rubriek Panoramiek en een afleve ring van de komedie-serie „Oh mijn papa" uitgezonden. Ziekte, gezond heid en het voorkomen van bepaal de kwalen zijn belangrijke zaken. In de rubriek „Dokter ja, dokter nee", wordt opnieuw spelenderwijs infor matie gegeven over deze onderwer pen. De rubriek Markantis van avond gewijd aan de Nederlands Hervormde predikant dr. J. J. Bus- kes. ZONDAG 14 JANUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering: 12.00 Radboudzondag; 13.45 Teleac; 14.45 Nieüws; 14.47 Weekjournaal; 15.07 The Partridge Familie; 15.30 NOS-kiosk; 16.25 Interpellatie: 16.55 Toto; 17.00 Woord voor Woord; 17.05 't Is niet altijd Pinksteren: 18.55 Ti- ta-tovenaar; 19.00 Zondagsconcert; 19.30 Daktari; 20.00 Nieuws; 20.25 Johnny en Rijk; 21.15 Brandpunt; 22.05 Alias Smith en Jones; 22.55 Lieve hemel; 23.15 Journaal. NED. II: 17.00 Schaatsen; 1S.52 Vooraf; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 Polly; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport; 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.05 Mar kant; 22.55 murnaal; 23.00 Teleac. MAANDAG 15 JANUARI NE-D. I: Om zeven uur schiet de KRO uit de startblokken met „De familie Ashton". Er bereikt de fami lie een verheugende tijding. John Porter, van wie iedereen dacht, dat hij in Duinkerken gesneuveld was, blijkt nog in leven ie zijn. Proble men geeft dit wel voor zijn vrouw Margaretdie ondertussen een ver houding heeft met Michael Arm strong. Na het journaal gaat het programma verder met de rubriek Gamma. De Engelse acteur Sir Alec Guinness speelt het onnozele ambte naartje Pendlebury in de uit 1951 daterende speelfilm „Morgen ben ik te rijk". Deze film staat borg voor anderhalf uur kostelijk amusement. Het ambtenaartje speelt al jaren met het idee om zich in rijkdom te hul len en als hij op zeker moment de kans ziet voor een miljoen pond goud in de wacht te slepen, aarzelt hij niet om zijn droom te verwezen lijken. Hij wordt geassisteerd door twee beroepsdieven. Nieuwste film van Nederlands fabrikaat is „Geen paniek" met Johnny Kraaykamp, Rijk de Gooyer en Eddy Conslantine, die donderdag in roulatie komt. Woensdag 17 januari, 20.30: Die rote kapelle. In Brussel vangt de Rus sische hoofdman, Viktor Sukulow- Gurewitsch, alias Kent, Alias „pelit chef" met zijn tverk aan bij de Bel gische tabaksfirma Simexcodie aan het Duitse bezettingsleger le vert. NED. 11: De AVRO zet vanavond een punt achter de in circussfeer spelende serie „Salto Mortale". De laatste belevenissen van de Doria's spelen in Wenen. Rudolfo stapt uit de circusgroep, omdat hij een zaak wil beginnen. Maar Viggo daarente gen krijgt steeds grootsere plannen. Na Salto Mortale volgt de aktuali- teitenrubriek Televizier-magazine, terwijl daarvoor de verdere lotgè- vallen van de bewoners van Peyton Place zijn te aanschouwen. De rel tussen man en vrouw Winter wordt uitgerpaat en Jill besluit hel huis van het domineesechtpaar ie verla ten. Steven Cord gaat een gemeen spelletje spelen met Ada Jacks. Tus sen zeven en acht uur tivee onder werpen bij de AVRO. Allereerst de laatste ontwikkelingen met het hit- gebeuren in Toppop en daarna in Tips voor je toekomst het tweede programma over beroepenvoorlïch- ting. MAANDAG 15 JANUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 1S.45 Ti-ta-lovenaar; 1S.55 Nieuws; 19.05 De familie Ashton; 20.00 Journaal; 20.20 Gamma; 21.10 Morgen ben ik rijk; 22.30 Geen paniek; 22.40 Tele- zet; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. NED. 11: Ti-ta-tovenaar; 18.55 Niéuws; 19.05 Toppop: 19.30 Tips voor je toekomst; 20.00 Journaal: 20.20 Peyton Place; 21.10 Salto Mor tale: 22.10 Televizver; 23.00 Nieuws. .RAgE J Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 J FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Josje denkt: Kind, ik zou jullie graag een hele centrale verwar mingsinstallatie schenken, als je Wim weer in genade zou aanne- me. Maar dat zegt ze niet. Ze is vol bewondering voor de handigheid van de heer des huizes. „Naar wat ik bij u thuis over uw man en nu van u over hem heb vernomen, neem ik aan. dat u een hoofdprijs uit de lo terij getroffen hebt. mevrouw". Gerie bloost. „Hij is een schat. Ik zal blij zijn. als ik hem weer thuis heb. Geloof maar. dat ik hem dan zal verwennen. Het is bij zessen, als Josje weg rijdt. Maar ze weet. dat ze een bres geschoten heeft in de pantsering. Gerie Leverstro heeft begrip gekre gen voor Josje's standpunt. Ze zal het te zijner tijd rustig met haai man bepraten. Dat kan heel belang rijk zijn. In de tweede helft van september komt de rechtzaak tegen Willem Worms voor. Hoewel er heel wat pers is en men verwacht, dat het een belangrijke zaak zal worden, is de rechtbank binnen twee uur zover, dat de officier aan zijn requisitoir kan beginnen. Josje is op de zitting aanwezig. En tot haar stijgende blijdschap ervaart ze. dat er nog veel meer verzachten de omstandigheden naar voren wor den gebracht, als ze verwacht had. De klap op de vuurpijl is wel de aan wezigheid van het slachtoffer zelf. Gelukkig geheel genezen en al enke le weken weer aan het werk. Bas heeft zijn zwager in de verdachten- bank een vriendelijk knipoogje ge geven. Alsof hij zeggen wil: het komt wel in orde, jongen. Op verzoek van de verdediger legt hij een verklaring af: „Het was ook mijn schuld," zegt hij op rustige toon. „Ik heb hem tel kens geplaagd met zijn hobby en als ik wat dieper nagedacht had, zou ik op mijn tien vingers hebben kunnen natellen, dat er eens een uitbrasting zou komen. Hij en ik: we hebben geluk gehad. Ik ben weer helemaal beter en hijik voel geen enkele rancune meer tegen mijn zwager, meneer de president, integedeel. Als hij vrij komt - en ik hoop, dat zulks heel spoedig gebeuren zal - staat mijn huis weer voor hem open, wa- gewijd. We praten er niet meer over, meneer de president. Enne straft u hem niet te zwaar; voor mij hoeft het niet." De zaal heeft ademloos geluisterd naar zijn relaas. Er klinkt zelfs een zwak applausje dat de president ech ter snel weghamerd. Dan is de officier aan het woord. Zijn toon is mild. Hij complimenteert in de eerste plaats het slachtoffer met zijn herstel en zegt verheugd te zijn, dat het nog zo goed is afgelo pen. hoewel het er de eerste uren na de daad niet naar uit zag. Ver volgens schetst hij alle achtergron den. die langzaam geleid hebben naar de climax. Er is een psychiat risch rapport over de verdachte. De officier zegt, dat hij er in grote trek ken achter kan staan. Het rapport beoordeelt de jongeman in gunstige zin. Er zijn omstandigheden, die be slist in het voordeel van deze delin quent pleiten. Zelfs het slachtoffer heefi nog een goed woordje voor hem gedaan. Maar dit alles neemt toch niet weg, dat er een misdrijf is gepleegd: een gewelddelict en dit soort misdrijven neemt de laatste tijd hand over hand toe. Gelukkig is het feit, dat de verdachte heeft gepleegd, geen klassiek voorbeeld. Dat neemt evenwel niet weg, dat er enige uren acuut levensgevaar be stond voor het slachtoffer. Het was met recht een dubbeltje op z'n kant; de verdachte mag achteraf blij zijn, dat hij hier niet terechtstaat voor doodslag, alhoewel het aanvanke lijk in mijn bedoeling lag om poging tot doodslag ten laste te leggen, zo gaat de officier verder. Ik heb dit. nadat ik de getuigen van beide kan ten heb gehoord, laten vallen. BlijTt over zware mishandeling. Meneer de president, mijne heren, u en ik we ten, hoe hoog de maxium straf is, welke op dit misdrijf staat. De we- gever heeft niet voor niets zo n hoog maxium vastgesteld, want zware mishandeling is een zeer ernstig de lict. Nu neem ik onmiddellijk aan, dat verdachte het mes trok in een vlaag van woede. Maar, meneer de president, waar blijven we, als ie dereen maar in een vlaag van woede een mes gaat trekken? Ik kan dit in ieder geval niet als een verzachtende omstandigheid accepteren. Integen deel. Ik reken hem dit feit zelfs zwaar aan. Mensen met een behoor lijk verstand dienen zich te beheer sen. En zeker een intellectueel als de verdachte. Aanvangelijk had ik een eis van vijf jaren in mijn hoofd. Vanmiddag zijn nog enkele aspecten naar voren gekomen, die ik wel wil laten wegen in het voordeel van de verdachte. Ik noem bij voorbeeld het pelidooi dat het slachtoffer heeft ge houden ten gunste van zijn zwager. Daar mag ik niet overheen zien. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7