BOR KHAN SronffewJ Geen ongunstig 1972 voor producenten van groenten en fruit Bedreiging „groene revolutie" in Azië DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: 9.30 uur ds.. Assendorp; 11.00 uur (doopdienst) en 7.00 uur ds. Van der Schee. Herv. verenigings gebouw: 19.00 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Van den Berg. Serooskerke: 10.00 uur de heer Rouw, 11,30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur da. Van Leeuwen. Haamstede: 10.00 uur ds. Wassenaar (Ger. kerk, gez. dienst), 7.00 uur cis. Wassenaar. (Herv. kerk gez. dienst). Renesse: 11.00 uur ds. De Wit Noord- vvelle: 9.30 uur ds. De Wit. Schar en - dijlcc: 11.00 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11.00 uur ds. Jansen Schoonhoven, 12.15 uur zondagssch. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Jansen Schoonhoven, 11.00 uur zondagssch. Noordgcuwe: 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers, 11.00 uur zondagschool. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. Koppert. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. v. d. Heuvel. Oosterland: 10.00 uur de heer M. Allewijn, Mid delburg, 6.00 uur ds. M. v. d. Bosch. Goes Sirjansland: 10.00 uur ds. Ca- zander, Middelharnis, 6.30 uur kand. v. d. Heijden, Rotterdam. Bruinisse: 10.00 uur (voorber. H.A en 5.00 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur en 5.00 uur drs. A. Elshout, Middelburg. Haamstede: 10.00 uur gez. dienst in Ger kerk (ds. Wassenaar), 7.00 uur gez. dienst in Herv. kerk, (ds. Wassenaar). Scha- rendijke: 10.00 en 14.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 en 3.00 uur de heer Lodder, Rotterdam. Zonnemaire 10.00 en 2.30 uur ds. De Bres. Nieu- werkerk/Oosterland: 10.00 uur kand. G. Baerends. Amsterdam, 3.00 uur K. Bokma, Voorthuizen. Bruinisse: 10.00 uur ds. K. Bokma, Voorthui zen, 5.00 uur kand. G. Baerends, Am sterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.00 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Urban. OVERDENKING Dienen In een brief in het Nieuwe Testa ment (aan de Galaten) staat deze tekst: dient elkaar door de liefde. Het lijkt mij een goede tekst om een jaar, dat alweer volop begonnen is, in de praktijk te gebruiken. Een paar simpele woorden. Eigenlijk overbodig om er verder nog iets over te zeggen. Gf toch niet? Dient elkaar door de liefde. Is dat zoiets als „lief zijn voor elkaar" of „ieder het zijne gunnen"? Dat kunnen ook verbazend loze kreten zijn. Letterlijk vertaald staat er ongeveer: „weest slaaf voor elkaar door de liefde". Slaaf zijn voor een ander is het moeilijkste waar een mens toe komt. Je bent veel meer geneigd om te heersen, je boven een ander te weten door ver stand, status, je eigen mening enz. Er zijn wel tijden geweest dat „die nen" zo iets was als: onderworpen zijn, je mond houden, dienster zijn. (volgens sommige mensen is dat nog zo). Maar het dienen door de liefde heeft in de bijbel met iets anders te maken. Met Iemand anders, met Je zus. Dié diende met een liefde, die niets terug hield. Hij heeft er alles voor over gehad om ons mensen tot kinderen van God te maken. Tot vrije mensen, vrij en los van het eeuwige dienen van je zelf. Dienen in de liefde is daarom: in diezelfde liefde van Jezus ook alles - jezelf - er voor over hebben om een ander gelukkig te maken. Dan wordt dienen b.v.: niet ka pot concurreren, niet eeuwig blijven wrokken, ook naar je ouders of je kind luisteren, medezeggenschap ge ven, een uurtje tijd hebben voor ie mand. kritiek hebben op fouten van iemand (goede, wel te verstaan), be grip opbrengen voor afwijkend ge drag en ga maar door. Dienen door de liefde. Terwille van eikaars geluk We zijn ervoor gemaakt door Jezus H. F. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10.00 en 6.00 uur leesdiensten. Haamstede: 10.00 uur leesdienst, 3 uur ds. A. Boersma, Goes. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 2,30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 leesdienst. Oosterland: 10.00. 2.30 en 6.30 uur ds. W. Plage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leestdiensten. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2.00 en 6.00 uur ds van der Meer. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.30 uur ds. G. Ch. Duinker, Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: Poststraat 37, 10.00 uur heiligingsdienst, 12.00 uur jeugdsa- menkomst, 19.00 uur verlossingssa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdagavond 19.00 uur; zondag 10.15. Haamstede: zondag 9.00 uur Jehovah's Getuigen Zierikzee: Bovenzaal R.T.M.-gebouw Grachtweg, 16.00 uur openbare toe spraak; 17.00 uur Wachttoren- en Bijbelbespreking. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Willemstad (Curacao, Ver. Prot. Gem.) J. Veen te Brugge (Prot. Kerk België). Beroepbaarstelling: F. J. C. Hel der. pred. b.g.w. (prot. kerk Ned. Ant.) Smeestraat no. 11 te Ruinen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht: H. van Mul- ligen te Franeker. Geref. Gemeenten Bedankt voor Hellevoetsluis J. Baaijens te Tricht-Geldermalsen; voor Zwijndrechl: J. C. Weststrate te Meliskerke. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: H. Harkema, Oofstraat 6, Utrecht. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zaandam: M. H. Slig- gers, Avereest-Dedemsvaart. Chr. Geref Kerken Beroepen te Kerkwerve: W. J. Buys, Nijmegen. Geref. Gem. Beroepen te Sioux-Center: J. van Haaren. Amersfoort. MARKTBERICHTEN Eierveilingen Barneveld Coöp. Veluwse Eierveiling - 11 jan.: Aanvoer 2.638.825 stuks. Stemming flauw. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-51 gr. f 8.35-8.87; 55-56 gr. 9,09-9.35; 60-61 gr. 10,24-10,60: 65- 66 gr. f 10,97-12,22. Eierveiling Barneveld - Aanvoer 1.446.880 stuks. Stemming kalm. Prij- per 100 stuks: eieren van 50-52 gr. f 8.47; 54-55 gr. 1" 8.91: 61-62 gr. f 10.61; 66-67 gr. f 11,04. Eiermarkt Barneveld - Aanvoer circa 1.900.000 stuks. Handel traag. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50- 58 gr. f 8,90-10,15. kg-prijs f 1,78- 1,75; 59-64 gr. f 10,35-11.90, kg-prijs f 1,75-1,86; 65-60 gr. f 12,15-13,00, kg- prijs f 1,87-1,88; witte eieren f 0,60- 1,60 per 100 stuks lager. 137. Bor Khan is bezig de arenden te voeren die naast zijn tent op hun rustpalen zitten, als Eric met Orm en Halfra op hem toe treden. De steppenhoofdman neemt zijn gas ten onderzoekend op. „Alweer op jacht. Noor man?" zegt hij met lichte spot. „Op jacht naar.eh kreupele paarden?" De Noorman glimlacht. De wetenschap dat boodschappers nu onderweg zijn naar zijn vrouw in het verre Noorwegen, heeft hem weliswaar van een zware zorg bevrijd, doch de vage onrust die hem bekroop op het mo ment dat hij het voetspoor van het kreupele paard ontdekte, kan hij maar niet van zich afschudden. Hij weet dat de nomaden hem hierom heimelijk uitlachen. Bor Khan schudt heimelijk het hoofd. „Wat wilt ge toch, Noorman? Als Tsacha zich in de omgeving ophield, zouden mijn jagers zijn sporen reeds lang gevonden hebben!" Eric 'haalt de schouders op. „Wellicht hebt gij gelijk.oh Khan! Wellicht bedriegt mijn gevoel mijdoch een wandeling kan stellig geen kwaad, nietwaar?" En met een korte groet vervolgt de Noorman zijn weg. „Ik kan die landhaai niet uitstaan", gromt Orm duister. „Het is aan alles te merken dat hij stiekum op dat zwaard loert en vroeg of laat slingert hij ons overboord. Maar ja, ik wil niemand ongerust maken natuurlijk. Ik ben echt blij dat ik nog leef! Hoewel dat ook maar een kwestie van tijd is. Maar door al dat hoffelijke gedoe laat ik me niet uit de koers slaan!" Hij gluurt tersluiks naar Halfra. „Welke krombenige roerganger kan zich een oordeel over hoffelijkheid aanmatigen", snuift de zwierige edelman gekrenkt. „Deze noma den mogen enigszins ruw zijn in hun gebrui ken, ze hebben een ingebouwde, en ingeboren beschaving. Dat ziet iemand van verfijnde geest, zoals ik, direct! En in alle eenvoud gesproken, geloof ik dat deze simpele lieden drommels verheugd zijn twee vermaarde zwaardvechters als heer Eric en ik in hun midden te hebben. Nietwaar, heer koning?" De Noorman lacht fijntjes, doch in zijn hart weet hij dat Orm gelijk heeft.'n'. Voorzichtig zoeken de mannen hun weg door de beboste vallei. Doch eensklaps staat Orm, die achter aan sloft, met een ruk stil. „Hé, wacht eens even", gromt hij. Argwanend loopt hij terug en terwijl ook zijn twee metgezellen haastig op hun schreden terugkeren, maakt hij voor zichtig een dikke pluk wollig bont los van een lage tak. „Groeit hier het bont soms aan de struiken?" „Dat is van de muts van een nomade", stoot Eric uit en eensklaps weet hij dat zijn bange voorgevoelens juist geweest zijn. Hij bukt zich snel en onderzoekt de grond tussen het dichte struikgewas nauwkeurig.... De nog verse sporen tonen duidelijk dat iemand hier op handen en knieën voortgekropen is in de richting van het kamp.... „Snel!" be veelt Eric, terwijl hij opspringt. „Terug! Iemand die op zijn buik door de struiken sluipt, heeft niet veel goeds in de zin We zullen Wolf. Op hetzelfde moment verstijft hij. Vanuit het kamp dringt een zwak doch fel geblaf van de wolfshond tot hem door, even later overgaande in een boos gejank. Dan het ru moer van opgewonden kreten en daar boven uit een kort ogenblik slechts.... de wan hopige stem van Erwin.„Fadir! Fadir! Fadir!". DEN HAAG, 11-1. Vele Neder landse producenten van groenten en fruit hebben in 1972 wat betere re sultaten geboekt dan in voorgaande jaren, maar met de komkommerte- telrs ging het slecht. Op de appel- en peremarkt gingen de zaken bijzonder vreemd en anders dan verwacht was: maar het deprimerende beeld van voorgaande jaren vertoont die markt niet meer. waardoor er nieu we hoop in de kringen van fruitte lers is ontstaan. De heer D. J. A. M. van Arcken, vertelde dit donderdag in zijn nieuw jaarsrede. Dat het de komkommertelers zo slecht ging kwam volgens hem voor een zeer groot gedeelte door de grote produktie-uitbreiding in ons land. Hij verweet deze telers, de markt te zijn achtergelopen; op prijsverbe tering in een voorgaande periode re ageerden ze met produktievergroting en dat is onjuist. Toenemende con currentie uit landen buiten de EEG heeft ook meegespeeld, maar, aldus de heer Van Arcken, het is nodig eerst de eigen feiten te erkennen voordat kritiek op anderen wordt uitgeoefend De peren Bij de peren, waar in de beurt- jaarcyclus, een grote oogst werd ver wacht. bleef die oogst beneden het gemiddelde met als gevolg goede prijzen. Van de appeloogst werden ook grote verwachtingen gekoesterd, maar hij bleek naar hoeveelheid en naar kwaliteit tegen te vallen, waar door voor de goede kwaliteitsklassen goede tot zeer hoge prijzen konden worden gemaakt. De uiteindelijke resultaten voor de fruittelers zijn echter volgens de heer Van Arcken niet in evenredig heid met het prijspeil doordat velen hunner kwantitatief en/of kwalita tief een slechte oogst hebben. Afge wacht moet ook nog worden of het prijspeil van de bewaarappelen - grotendeels Golden Delicious - be vredigend zal zijn. Het lokkende zwaard SINGAPORE, 11-1. De „Groene Revolutie" in Azië lijkt dit jaar abrupt tot stilstand te komen doordat oorlog, grote droogte en overstromingen zware schade aan de rijstoogsten hebben aange-» i richt. In verscheidene landen zal de produktie ver achter blijven f bij de voorspellingen en van Azië's drie belangrijkste rijstexpor- i teurs zal naar verwachting alleen Birma een groot overschot halen. Thailand, exportland bij uitstek, staat dit jaar voor een produk- i tietekort van naar schatting 20 procent en het vooruitzicht dat rijst zal moeten worden ingevoerd is zeker niet denkbeeldig. De Thai- t landse voorraden raaken vorig jaar plotseling uitgeput toen meer i dan twee miljoen ton werd uitgevoerd naar landen als de Filippij- f j nen, Indonesië en Bangladesj die onverwacht in nood kwamen. J Slecht weer vernietigde een aanzienlijk deel van de rijstoogst op de Filippijnen, het land waar in het begin van de jaren zestig de „Groene Revolutie" het levenslicht zag met de ontwikkeling van hoogwaardige „wonderrijst" die de meeste landen in staat moest stellen in de eigen behoefte te voorzien. De zwaarste overstromin- t gen van deze eeuw vaagden een groot gedeelte van de oogst in de f noordelijke Filippijnen weg, terwijl in het zuiden de produktie J danig werd aangetast door grote droogte. SLUISKIL. De 39-jarige Spaanse arbeider A. Coboquintana is in het Academisch Ziekenhuis te Gent (België) overleden aan de gevolgen van een maandag j.l. gebeurd be drijfsongeval. J Nieuwe tunnel J voor Rotterdam jj ROTTERDAM, 11-1. Rotter- f dam gaat een tunnel bouwen f onder de Oude Maas. Na een J langdurig debat girrg de ge- J meenteraad donderdagavond met 29 tegen 10 stemmen ak- koord met het voorstel. De tunnel komt op de plaats van de Botlekbrug, die thans de enige wegverbinding vormt tussen het westelijk havenge- bied en dé Maasstad. Het pro- jéct zal vermoedelijk in 1970 gereedkomen. De kosten zijn geraamd op 229 miljoen gul- J 'den. Rotterdam rekent erop dat het rijk 50 procent van de J kosten voor zijn rekening zal Scheepvaartberichten Abida, 24-1 te Sydney verwacht. Acmaea, 10-1 Teesport naar Wilton. Atys, 12-1 te Singapore. Camitia. 11-1 Barton naar Rotter dam. Diloma, 20-1 Honolulu verwacht. Dione, 10-1 Ras al Kaimah naar Sydney. •Ganymedes, 10-1 420 m. Z Guaqua- i quil. 'Krebsia, 16-1 te Yokohama ver- wacht. SPRANG-CAPELLE. Voortvloeiend uil zijn hobby bezit de heer L. ten Berge uil Sprang Capelle nu het eni ge en modernste, professionele dui- venfokstation van Europa, met ca 120 raskweekduiven. De dieren wor den ge-exporteerd naar alle wereld delen. De heer Ten Berge, toon hier een duif van het ras Jos Hermans, een prijswinnaar ter waarde van duizenden guldens. VOETBAL VES I-Zierikzee I Zierikzee I reist a.s. zondag naar Zevenbergen om te proberen althans één punt te veroveren. De opstelling is als volgt: A. Stoutjesdijk d.; C. Lodewijk, C. Struyk, J. Geleynse, A. Kamp a.; Th. Klink, A. J. van Tig- gelhoven. R. Pieters m.; J. Berre- voets. J. Krips, W. de Regl v. Reser ves: C. Verkaart en J. H. Ver kaart. Hel daarna resterende programma ziet er als volgt uit: Uit-wedstrijden tegen Kruisland, Oude Molen, Steen„ bergen. Thuis-wedstrijden: contra S. V.C.. DIVO, Grenswachters en Roo sendaal. De nodige punten kunnen er dus komen. Zierikzee IIBreskcns III Zierikzee speelt tegen een dei- sterkere ploegen met: L. Jonker d.; C. Wiltenburg. J. Voets. J. A. Berre- voets. B. Wijsman a.; Chr. van Sprundel. A. Willemse. A. Winkel man m.: J. Schiettekatte, R. Duym. J. Jonker v. Reserves: J. Struyk en L. Stoel. Zierikzee IIIPatryzen IV Zierikzee III ontmoet het 4e elftal van Patrijzen uit 's-Heerenhoek, met M. Kloet d.: E. G. Totté. J. C. van Dienst, H. Pairoux, J. Schoonen a.; W. Ravia, J. Verkaart, L. Nelis- sen m.; J. Papeveld, I. J. van Nieu- wenhuyze. J. van der Westen v. Re serves: A. van Vliet. L. P. van Tig- gelhoven. DAMMEN Competitie le klasse Prov. Zeeuwse Damboml J t i Parachutespringen 't t om vakantie t GRIN DALE (Engeland), 11-1. De 30-jarige Michael Morgan t en zijn 40-jarige compagnon t Dennis Cutler hadden onlangs f samen van een Westduitse au- t lofrabrikanL een vakantie 'aan- t geboden gekregen in Rio de t .Janeiro ter waarde van 5.875 f dollar (bijna 19.000 gulden), t Zij besloten, de aangeboden f vakantie niet. te delen maar r uit te maken dat één van hen t de hele vakantie alleen zou krijgen. Dit zou dan gebeuren door een precisieTparachute- sprong uit een vliegtuig van een hoogte van S00 meter. Donderdag gebeurde het. Na een instructie van enkele uren gingen beide mannen, die nog ooit een parachutesprong ge maakt hadden, de lucht in. Hun vrouwen, de 30-jarige Sylvia Culler en moeder van J vier kinderen en de 27-jarige Christine Morgan, moeder van twee kinderen, waren toe- f schouwers. Cutler sprong het eerst en landde op een veld, dat 14 km J van het doel verwijderd was. Morgan landde nog geen 200 meter van het doel en was de winnaar. Hij verwondde even- wel zijn been en moest met een hef schroef vliegtuig naar het ziekenhuis in Scarborough vervoerd worden DODELIJKE ONGELUKKEN UDEN. De 16-jarige R. Linders uit Uden (N.B.) is overleden na een ver keersongeluk in zijn woonplaats. Hij stak donderdag op zijn brommer on verwacht linksaf en werd daarbij aangereden door een auto. HULST. De achtjarige E. J. E. Janssen is in zijn woonplaats Hulst bij het naar links uitwijken op de fiets gegrepen door een tegemoetko mende autobus. Het jongetje over leed ter plaatse GOES. De 68-jarige mevrouw D. H. van Kreeke is in haar woonplaats Goes onder een achteruitrijdende be stelauto gekomen. Zij was op slag dood. OOSTBURG. De 64-jarige P. Bik ker uit Vlissingen is bij een ver keersongeluk op de weg Schoondij- ke-IJzendijke in de Zeeuwse ge meente Oostburg om het leven geko men. De heer Bikker reed met zijn' personenauto achterop een stilstaan de maar verlichte vrachtwagen met pech. GRONINGEN. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is de 13- jarige Greetje Schuten uit Mussel overleden aan de verwondingen die zij maandag j.l. opliep bij een ver keersongeluk. Zij reed in Mussel met haar fiets naast haar zusje en werd door een achterop komende auto ge grepen. Vermoedelijk brandde het achterlicht van haar fiets niet. De detaillist als bankier UTRECHT 11-1. De levensmidde lendetaillist fungeert steeds meer als een soort bankier. Sinds het gebruik van de betaalcheques populair is ge worden komen de laatste tijd-steeds vaker huisvrouwen met ,hun cheque boekje bij de kruidenier slager of supermarkt om middels hun cheque boekje contanten op te nemen. Deze ontwikkeling signaleert ,de kruidenier"'het vakblad voor dé de tailhandel in levensmiddelèn De transactie verloopt als volgt: er wordt voor een klein bedrag besteed (b.v. f i0,—en vervolgens een che que uitgeschrven voor een veel gro ter bedrag (b.v. f 50.Het verschil krijgt de klant dan in contanten in handen. „De kruidenir" is bij een onder zoek gebleken dat deze gewoonte bij warenhuizen en grootwinkelbedrij ven niet in zwang is. Zierikzee I-'s Gravenpolder II 17-3 De Delta-turnster Anja Lagrouw promoveerde naar de B-jeugdploeg. Haar succes volgt op - het reeds ge melde - van Cora Hoogstrate, die overging naar de A-afdeling. Beide meisjes trainen regelmatig in het centrum Papendalbij Arnhem. J. Huigens-H. M. Slabbekoorn 1-1, J. de Jonge- Chr. van Overbeeke 2- 0, W. C. Boot- A. van Overbeeke 2- 0, M. de Wild- M. Tramper 2-0, J. A. Verton-M. Nijsse 2-0, C. Verton-M. Boogert 2-0, J. Folmer-P. Geelhoed 1-1, C L. Boot-W. Neels 2-0. J. Flik- wecrt-R. Nijsse 20, M. v. d. Wielen de Winter 1-1. Totaal 17-3.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 3