GEMEENTEN „Bespiegelingen" van burgemeester G. Hokken van Bruinisse LEERLING-STOFFEERDER Tapijt-service Cutter DEURLOO Zeeuwse Gedeputeerden zien geen noodzaak tot gewestvorming JAC. MOUiBÜ Overheidspersoneel gaat demonstreren Drs. Den Uyl over de kabinetsformatie Het Midden-Oosten LAATSTE NIEUWS AGENDA Niet alle burgemeesters houden meer nieuwjaarsredes maar vaak gebeurt dat toch nog wel, zij het niet altijd in de geest van burge meester W. M. v. d. Harst van Oostflakkee. Deze magistraat is ongekend fel van leer getrokken tegen - wat men samenvattend zou kunnen noemen - de diskriminatie van de gemeenten en de Haagse bevoogding. Burgemeester van der Harst trok alle registers open, zo in de trant van: „ik sta hier tegen een gemeenteraad aan te praten, die eigenlijk niets meer te vertel len heeft en over geen enkele be voegdheid beschikt, zelfs niet om „nee" te zeggen, zonder de belan gen van de eigen bevolking ern stig te schaden". Er wordt in raadszalen nogal eens gepeperde taal gebruikt, maar deze harde constateringen, gego ten in die vorm, zijn toch zeld zaam. Oostflakkee is - voor een juist begrip - een z.g.n. Art 12 -ge meente en heeft derhalve geen sluitende begroting. Noodzaak - van „eigen bodem" kennen we het verschijnsel maar te goed - is der halve dat de eigen (gemeentelijke) belastingen hoog worden opge schroefd en in dit verband sprak de burgemeester van „gevoelens van ongemak, onrust, teleurstel ling en boosheid". De magistraat ging echter nog een stapje verder: de Gemeente wet funktioneert alleen nog maal ais een soort reglement van orde. de bevoegdheden worden de ge meenten stukje voor stukje afge nomen. „De schaalvergroting is een modegril voor de centralisten, de ordenaars, de rijkssubsidiever leners". Klap op de vuurpijl van burgemeester van der Harst: „de gemeentebesturen krijgen meer en meer de funktie van rijkskantoor en de taak van de gemeenteraden, wordt meer en meer ingenomen door aktiegroepen en inspraakcom- missies". Burgemeester van der Harst heeft „ielcker uitgehaald", maar de vraag is natuurlijk of hij ook gelijk heeft. Men kan moeilijk „nee" zeg gen, als blijkt hoe niet alleen ginds maar ook hier en overal aan de positie van de gemeenten wordt getornd. Het kost vrijwel geen moeite ook ten opzent met voor beelden te komen. We denken (ook) aan de opgelegde belasting verhoging aan de onverkwikke lijke woonwagenaffaire, aan het uitblijven c.q. noodgedwongen op schuiven van allerlei broodnodige kapitaalswerken, maar de marge voor bewegingsvrijheid van de ge meentebesturen is toch nog wel iets groter, dan de toornige Flak- keese burgemeester meent. Het gaat intussen echter niet om gra- datieverschillen, maar om de „trend" van zijn betoog en dan ziet men het verschijnsel van de on dermijning van de in het verleden zo vaak geroemde en geliefkoos de gemeentelijke autonomie. Passend in dit kader is naar ons gevoelen, een opmerking over de noodzaak tot versimpeling van de aan de gemeente voorgelegde pro blemen. Wij hebben wel eens be rekeningen gezien van subsidies, van „inkomsten", met procentuele toevoegingen, met verminderingen voorschotten en latere aanbetalin gen en nog veel meer franje, zo dat ook de meest uitgebalanceer de gemeente-secretaris in arren moede uitriep: „hoe krijgen ze het verzonnen". Die „ze" zitten in Den Haag en hun financiële hogeschool -acrobatiek, maakt het de gemeen te-ambtenaren alleen maar moei lijk. Het is maar een facetje van een zaak, die veel gecompliceer der ligt, maar het sein staat voor de gemeenten inderdaad wel dui delijk op rood. De positie van de gemeenten, de macht en de handelingsbe voegdheid liggen tenslotte vast in de Gemeentewet en uiteindelijk in de Grondwet en het lijkt niet ver standig dat „Den Haag" steeds verder verwijderd raakt van de „oerstellingen", die een gemeente overeind houden, vooral niet als men telkens raakt aan de finan cieringsmogelijkheden, waarop steeds wordt beknibbeld. De pressiegroep „Stop de kindermoord" DEN HAAG, 11-1. De pressiegroep „Stop de kindermoord" vindt dat minister Udink (verkeer en water staat) in zyn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid over het actieprogramma van „Stop de kin dermoord" tegen de verkeersonvei ligheid voorbijgegaan is aan haar voornaamste eisen. De pressiegroep vindt dat er een verkeersombudsdienst moet komen die op basis van uniforme veilig heidsnormen dwingende adviezen geeft aan wegbeheerders. De dienst zou gefinancierd moeten worden uit een rijks veiligheidsfonds ten gunste van een nationaal voet en fietspadenplan en het zo goed mogelijk maken van het openbaar vervoer zou voorts het wegenplan getemporiseerd moeten worden. Binnendijkse recreatie moeilijk punt in gemeente BRUINISSE, 11-1. Burgemeester G. Hokken heeft aan de raadsleden bericht, dat hij op de op 25 januari te houden raadsvergadering geen nieuwjaarsrede meer zal houden. Hij heeft alleen enkele punten op papier gezet, die hij „bespiegelingen in het grensgebied 1972/73" heeft genoemd. Na een algemene beschouwing over de tijd, die zich kenmerkt door snel heid op allerlei gebied, waarbij fan tasieën vaak bruikbare gedachten blijken te zijn en waarbij niet voor serieus gehouden onderzoeken op veel terreinen bruikbare mogelijk heden blijken in te houden, komt de burgemeester tot het volgende: „Ook op ons kleine stukje Bruse grond heeft de snelle ontwikkeling ons te pakken en - teruggedrongen binnen die beperkte gezichtskring - blijken de verlangens die geuit zijn, niet snel genoeg tot werkelijkheid te kunnen komen. Waar blijven de jachthaven, het tweede sportveld, de werkgelegenheid enz. Alles draait om het geld. Geld dat niet beschik baar is om aan alle wensen tegemoet te kunnen komen. Met de woningbouw gaat het de goede kant uit, gezien de resultaten van 1972. Ook voor 1973 zullen, ge zien de voortvarendheid waarmee in deze sector wordt gewerkt, woning bouwplannen van de grond komen. Afstand speelt geen rol meer wat het wonen betreft van "forensen uit de Randstad. Hierbij heeft Bru zeker een taak. Wat betreft de sanering heeft Bruinisse nog veel te doen, al wox*dt er wel regelmatig gesloopt en soms op die plaatsen ook weer ge bouwd. Binnendijkse ontwikkeling Gewezen werd op de gang van za ken met de jachthaven. Op 31 de cember 1971 kreeg de gemeente be richt dat het ministei-ie. van econo mische zaken een subsidie van bijna een miljoen gulden had verleend, maar eerst een jaar later werden fi nancieringsmiddelen beschikbaar ge steld. Men is nu aan. de jachthaven begonnen, ma.ar de gemeente kan aan de binnendijkse ontwikkeling niets doen. De verwachting dat .bij de buitendijkse terreinen', (jachtha ven c:q, óók de binnendijkse recrea tie van start 'zou kunnen 'gaan), is ij delgebleken. De gemeente, die geen grónd.' binnendijks bezit, kan hier niets doen. Mén is afhankelijk van de houding van de eigenaren van die .gronden. Er werden in het afgelopen jaar tweehonderd besluiten genomen. De voornaamste daarvan warenHet wijzigën van het verlichtingsplan in de gemeente; besteding van de jacht haven; de slotfase van het aardgas leidingnet; vele herbestratingen; in gebruikneming van een nieuw lokaal van de kleuterschool; het ingebruik- nemen van de peuterspeelplaats; ver huur jachthaven in rijkswerkhaven 9'an ,watersportye.rèiijgingBru;. ont sluiting plan-West op Molenweg; het gereedkomen van een groenstrook langs de Deltastraat, alsmede van een wandelpad langs de ijsbaan; re constructie van de Noorddijk; wijzi ging sluitingstijd horecabedrijven tot twee uur 's nachts; belangrijke aan koop grond in plan-West, zodat wo- Advertentie ^e@cf<§c O D E R N E HORLOGE BANDEN ningbouw kan doorgaan; het maken van een tweede parkstrook in plan- West en van een tennisbaan daarin; beëindiging van de Centrale Dienst Noord-Zeeland en het aangaan van Centrale Dienst-overeenkomst met Midden-Schouweningebruikneming van het dorpshuis; bestekklaarmaken eerste fase centrale afvalwaterzuive ringsinrichting voor de gemeenten Duiveland en Bruinisse; het „toe vertrouwen" van het gemeentelijk woningbezit aan de woningbouw vereniging „Beter Wonen"; het ver- hieuwen c.q. uitbreiden van de te lefooninstallatie van de gemeente; het gereedkomen van de gemeente rekeningen 1970 en 1971 en het nog vóór het jaareinde gereedkomen van de behandeling van de gemeentebe groting; het aanschaffen van diverse nieuwe methoden voor de openbare basisschool; het beschikbaarstellen van een krediet voor het opknappen van de oude opzichterskamer tot burgemeesterskamer. Het werkhaventje In 1973 zal getracht worden duide lijkheid te verkrijgen over de aan passing van het werkhaventje. Eind 1972 is een Bruse firma eige naar geworden van een Urker vis- kotter, thans gemerkt Bru 12. In de komende werken zal het schip voor het eerst voor de vangst uitvaren. Het gemeentebestuur hoopt dat in het komende jaar er nog een aantal mosselkwekers zullen overschakelen op de zeevisserij. Het is de bedoeling dat over enkele maanden wederom een voorlichtingsavond zal worden gehouden over de zeevisserij. Met een citaat van Thorbecke. ein digen de „Bespiegelingen". Zoekt u een leuke baan Wij hebben plaats voor een He^je interesse en ben je nog geen 18 jaar? Kom dan/eens praten of bel (01110) 2825. Dam 1 WONINGINRICHTING - Appelmarkt 4 Juwelier-Horloger HavenpUIn 1 ZUrlkZM Trf. (01110) 24« De Noordzeekotter Bru 18, voorheen Nieuwpoort 800, die deze week, als Bruinisser Noordzeekotter, voor het eerst de Noordzee beviste. Eige naar van deze kotter „Duc in altum" is de firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse. Deze kotter is zoals ken ners zuilen zien een hekkotter. MIDDELBURG, 12-1. Gedeputeer de Staten van Zeeland zien geen noodzaak om tot gevvestvorming te komen. Zij zullen dit binnenkort aan de minister van binnenlandse zake meedelen. Mocht men niet aan een landelijke ontwikkeling tot gewest- DEN HAAG, 11-1. - Vier van de vijf centrales van overheidsperso neel hebben donderdag besloten hun leden op te roepen om op 6 februari in Den Haag te demonstreren tegen de bezuinigingsmaatregelen van de overheid ten koste van het over heidspersoneel. De vier centrales, het algemeen comité van overheidsper soneel, de Rooms-Katholieke cen trale van burgerlijke overheids- en Semi overheidspersoneel, de centra le van hogere ambtenaren en het ambtenaren centrum, hebben samen 380.000 leden. De verkoop van goedkope melk RIJSWIJK, 10-1. Rond eeit kwart van alle gepasteuriseerde volle melk (melk met tenminste 3,15 procent vet) wordt gekocht tegen prijzen die lig gen onder de by de melkhandel gang bare prijs. Dat is tweemaal zoveel als een jaar geleden. Dit is woensdag meegedeeld in'de bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor zuivel.. Aan de minister van economische zaken is al gevraagd het produkt- schap opnieuw de bevoegdheid te verlenen tot het vaststellen van mi nimumprijzen voor consumptiemelk en consumptiemelkprodukten. Het produktschap vindt dat er sprake is van excessieve prijscon currentie, die de ambulante melk handel in zijn bestaan bedreigt. Het vindt maatregelen op zo kort moge lijke termijn dringend noodzakelijk. vorming kunnen ontkomen, dan wil G.S. in Zeeland twee gewesten, Zeeuws Vlaanderen en Midden- en Noord Zeeland. De Zeeuwse gedeputeerden willen zo spoedig mogelijk duidelijkheid over de taken, bevoegdheden en fi nanciën van de gewesten, evenals over de manier waarop deze zullen worden ingesteld en de leden van de gewestraden worden gekozen. Ook zullen G.S. de minister verzoe ken de studies over de herverdeling van taken tussen rijk, provincie, ge meente en waterschap zo spoedig mogelijk af te ronden. Mocht de minister besluiten dat de gewest; vorming niet of voorlopig niet doorgaat, dan zouden de Zeeuwse gedeputeerden graag zien, dat de provinciale besturen dezelfde bevoegdheden op het terrein van de coördinatie krijgen als bij gewesten het geval zou zijn geweest. Overval op filiaal De Gruyter te Rijswijk RIJSWIJK, 11-1. Kort na het sluitingsuur heeft een man het fili aal van de Gruyter op de hoek Haag weg-Heerenstraat te Rijswijk over vallen. De winkeldeur was al op slot. Daarom wandelde hij het magazijn binnen met de gedachte: melk de Gruyter uit. Om te laten blijken dat het hem ernst was met zijn streven, dreigde hij met een pistool. Geld, geld, riep hij. Ih het magazijn waren de 26-ja rige verkoopster M. Beekenkamp en de 50-jarige filiaalhouder N. C. de Ruiter het meisje moest met haar gezicht naar de muur gaan staan. De filiaalhouder werd naar het kantoor tje gestuurd om het geld te halen. De overvaller had tot op zekere hoogte pech, want het overgrote deel van de dagopbrengst was al naar een veilige plaats gebracht. De heer de Ruiter kon de man slechts twee zak jes met f 950.- overhandigen. Met zijn buit is hij in de drukte verdwè- nen. Geen buit na overval DONGEN, 11-1. Twee nog onbe kende mannen hebben donderdag morgen op het Europaplein in Don gen een overval gepleegd op een be stelauto van de PTT. De wagen stond geparkeerd voor een postagentschap. Terwijl de chauffeur van de afgesloten wagen in het kantoortje binnen was, sloe gen de mannen met een betonnen paal de voorruit stuk. Zij wisten een postzak te pakken te krijgen, waarin volgens een woordvoerder van de PTT geen geld zat, maar wel een aantal aangetekende stukken. Met een gereedstaande personen auto, waarin een derde man zat te wachten, wisten de overvallers te ontkomen. De auto is later in Oos terhout teruggevonden; hij bleek in Vinkeveen te zijn gestolen. DEN HAAG, 11-1. „Dat de oude vijf het niet eens zijn geworden, is niet verrassend. Het ligt voor de hand dat een dergelijk kabinet nog meer door tegenstellingen zou wor den gekenmerkt, dan het eerste ka binet Biesheuvel. Daar komt bij de ep de partijraad van de KVP geble ken afkeer van samenwerking met de VVD, die zo sterk naar rechts is geradicaliseerd", aldus een commen taar van dis. den Uyl over de stand van zaken bij de kabinetsinformatie. Uit de brieven van de fractielei ders van de oude vijf blijkt, zo ver volgt de heer Den Uyl, dat ze in het overleg over een negental beleids punten geen overeenstemming heb ben bereikt. De fracties van AR en KVP blijken verdeeld. De KVP weet niet voor welk beleid ze moet kiezen en vraagt nu om een onder zoek van de mogelijkheid van een extra-parlementair kabinet als een nieuwe vluchtheuvel. ..De crisis duurt nu al rijkelijk lang. Het wordt steeds duidelijker dat op grond van de verkiezingsuit slag uitsluitend een minderheidska binet kan worden gevormd. De vraag voro welk soort minderheids kabinet gekozen wordt, zal bepalend zijn voor nieuwe politieke samen werkingsmogelijkheden bij de vol gende verkiezingen. Een progressief mindeheidskabinet kan daarvoor de basis leggen", zo meent de heer Den Uyl. DAMASCUS, 11-1. Van officiële zijde in Damascus is donderdag mee gedeeld dat er bij de aanvallen die de Israëlische luchtmacht maandag op Syrische dorpen en steden heeft gedaan, minstens 150 burgers - voor het merendeel oude mannen, vrou wen en kinderen - om het leven zijn gekomen en 70 bejaarden gewond zijn geraakt. Een woordvoerder van de Israëli sche strijdkrachten ontkende don derdagavond met nadruk dat er bij de luchtaanvallen 150 burgers zou den zijn omgekomen. De kabinetsinformatie DEN HAAG, 12-1. Informateur dr. M. Ruppert zal vrijdagmiddag (om 14.00 uur) de voorzitters van de KVP-, ARP-, CHU- en VVD-fraktie uit de tweede kamer opnieuw ont-; moeten. Alvorens verer te gaan met zijn beraad meent hij met hen een (gezamelijk) gesprek te moeten voe- ren over de nu ontstane situatie. Donderdagavond is officiéél mee gedeeld dat de informateur zijn be raad over de drie resterende moge lijkheden tot vorming van een kabi net nog niet heeft afgesloten. Deze mogelijkheden zijn de vorming van een minderheidskabinet, de vorming van een vier-partijen-kabinet (KVP, ARP, CHU enWD) en de vorming van een extra parlementair kabinet. Het is met name de KVP-graktie in de tweede kamer die meent dat thans een onderzoek moet worden ingesteld nar de laatst genoemde mogelijk heid. WEEKEEVDE- ARTSENDIENST Zaterdag 13 en zondag 14 januari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116)280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01113)-1280. neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter. Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neemt waar voor dokter Van der Zande en dokter Visser. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee, tel. (01110J-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Vrijdag 12 januari Zierikzee Geluk's Kegelhuis: 18.30-20.00 uur. 75-jarig „Sans Souci". R.S.G. „Prof. Zeeman", Manhuis straat. 19.45 uur filmavond „ZIE- JOOK". Zonnemaire Café Van Almkerk, 19.30 uur, ge meenschappelijke uitvoering. Oosterland Hervatting catechisaties Herv. jeugd: 6.30-7.15 uur jongeren. 7.15-8.00 uur oudste groep. Bruinisse Gemeentehuis, vergadering gemeen teraad. Zaterdag 13 januari Oosterland 11.00 en 2.00 uur. kampioenswed strijden turnen. Maandag 15 januari Zierikzee Hotel Van Oppen. Eerste cursus avond streekgeschiedenis. 8 uur. Mondragon, 20.00 uur. afdeling „Phi- latelica". Dinsdag 16 januari Haamstede Zaal Ger. kerk, 7.45 uur, N.C.V.B. (causerie). Woensdag 17 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, jaarvergadering N.C.V.B. Scharendyke Start bejaardensociëteit. Nieuwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur Veilig Verkeer. Donderdag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 21.00 uur, NCRV-radio- programma „Regio Rechtstreeks". Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". KAPELLE (bij Goes) ,,'t Caisson", 14.30 uur, vergadering Ver. tot Steun aan de Nierstichting. Vrijdag 19 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Orkest. (Z.V.U.). Dinsdag 23 januari Bruinisse Start moeder- en kleutercursus. Maandag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, optreden Westfalisches Landestheater voor het voortgezet onderwijs (Z.V.U.). TAKEN Gemeenschappelijk dient gepoogd niet o-lle idealen te laten verschrom pelen bij het voortschrijden van de januari-maand, die dit maal (ieder een valt het op) vlugger opschiet dan de kabinets-formalie. Nog even een stevige herinnering derhalve aan de goede voornemens, minder eten, minder roken, en drinken, en hel hoofd diep gebogen, stamelen we al- imst maar er tol nu weer niet zo veel van terecht te hebben gebracht. Fluks dus gaan liggen op de bank der psychologische ontleding en ver der sleutelen aan de geest, want we kunnen wel hoogdravende princi pes huldigen, maar de kleine dage lijkse toepassingen zijn moeilijk. Wroeten in het eigen zieltje intus sen mag niet leiden tot in-aktiviteit op het buitenfront. Er liggen weer al talrijke taken te wachten. We willen beschaafd, maar wel doeltreffend, de ratteknagertjes opruimen, die dit goede schiereiland weer hebben be sprongen. We willen onze auto's zo gemanipuleerd parkeren, dat vrijwel niemand last ondervindt en de hon den worden buitengewoon scherp in de gaten gehouden op het punt van hun uitscheidingsgedrag. Patatzakjes zullen niet meer door de straten fladderen en er wordt nu eens niets meer in de kaai „gedonderd", want bij laag water ziet men best dal de vervuilingsklok op vijf voor twaalf staat. Ja - maar ieder alternatief iwor- stel is welkom -.laten ice meer de buis de buis laten en volksdans- en zanggroepen vormen, om zo met landelijk élan iets van de oude sfeer van vroeger toch nog terug te roe pen, maar dan wel in een modern kader en laten toe minder bermen bespuiten, die er toch niet zo vrese lijk veel toe doen en aan de gewas sen geen schade berokkenen. Hier ook een pleidooi de alikruik in ere te herstellen, als typisch Schouws kwikvrij voedsel en straks de zee kraal en de „lamsoren", zodat het integratieproces van de vele nieuwe bewoners gemakkelijker verloopt. We hoeven niet op de carnavalske loer, maar een pre- 1 aprilgrapje on derling zou er best u.f kunnen om wat te ontspannen, want het zijn nogal moeilijke tijdenlit een maan dagochtend-schoolbus wordt ook nooit eens aan community-singing gedaan. De passagiers rollen er uil met gezichten als oorwormen en des noods wat Toon Hermanse opgeto genheid over bloemen en luchten, over de mensen, over hel landschap of gewoon over het leven, zou best aardig zijn. Misschien is het allemaal wel een moeten, om de moed er in te houden, want een jaar is wel kort maar het is lang. SHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2