(j(j D wwur uti flüSfra MORRIS MEER GELD VOOR MALTA DEFINITIE „GEDEMILITARISEERDE ZONE" HINDERPAAL „HUIZEN MOGEN NIET HOGER DAN VOLGROEIDE BOMEN" Franse sneltrein wordt bedreigd Gelderland zuinig op drinkwater Vissen naar gifvaten V oedingsmiddelen steeds duurder in de E.E.G. Bereiden Arabische commando's een wanhoopsdaad voor? ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE Vrijdag 12 januari 1973 129ste jaargang Nr. 21216 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: HM Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 'n ^it 1 4 o/o B.T.W. Honderdduizendste bezoeker bad Onderdak PARIJS, 11-1. De woordvoerder van.de Vietcong in Parijs heeft donderdag tegenover de pers verklaard, dat de strijdkrachten van Saigon zich opmaken voor grootscheepse militaire zuiveringsoperaties. De Amerikaanse regering had, nadat zij de oktober-overeenkomst wei gerde te tekenen, tienduizenden tonnen oorlogsmateriaal naar Zuid-Vietnam gezonden alsmede duizenden nieuwe militaire adviseurs, vermomd als bur gers. Van Vieteong-zijde is nog verklaard, dat Washington streeft naar een permanente deling van Vietnam. Op de officiële vredesconferentie van vier partijen heeft de waarnemend leider van de Amerikaanse delegatie, Heyward Isham, donderdag aange drongen op een „de-escalatie" van de verontwaardiging over Amerikaanse luchtbombardementen boven de twintigste breedtegraad. Hjj deed een beroep op alle delegaties, matiging te betrachten. De Zuidvietnamese onderhande laar Nguyen Xuan Phong verklaarde donderdag, dat de nog op te lossen vraagstukken thans zeer duidelijk omlijnd zijn. In Noordvietnamese kringen heeft men de berichten van donderdag in de Franse pers, volgens welke Hanoi een afzonderlijke vrede met Was hington zou kunnen tekenen, tegen- Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 LONDEN, 11-1. De Amerikaanse ambassadeur op Malta, John Getz, heeft premier Dom Mintoff het aan bod van de NAVO-landen. minus Engeland, overhandigd ter verho ging van hun bijdrage voor de pacht van het Britse steunpunt op het ei land. "Naar verluidt gaat het om een bedrag van ongeveer 7 miljoen gul den per jaar. Het antwoord van Min toff is nog niet bekend. gesproken. Men verklaarde, dat Tlio zijn besprekingen met Kissinger voortzet zonder af te wijken van het ontwerp-akkoord van negen punten, dat Kissinger en Tho op 20 oktober in Parijs bereikten. Hinderpaal In welingelichte kringen heet het, dat de grootste hinderpaal op de weg naar een bestandsovereenkomst een duidelijke definitie is van de gede militariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Saigon wil, dat deze zone een ondoordringbare barrière wordt, die Noord-Vietnam belet voorraden en manschappen te zen den naar de Vietcong. Bovendien verklaart de regering in Saigon thans, dat er twee soeve reine Vietnams zijn, zoals er twee Duitslanden en twee Korea's zijn. De Noord-Vietnamezen zouden in de vorige ronde van geheime bespre kingen stilzwijgend erin toegestemd hebben, hun troepen uit het zuiden terug te trekken terwijl ook de Amerikaanse troepen het land ver laten en president Thieu een deel van zijn troepenmacht demobiliseert. De Vietcong Maar de Noordvietnamezen zouden het recht willen behouden de Viet cong te hulp te komen ingeval van ernstige botsingen met Zuidvietna- De besprekingen in Parijs WASHINGTON. De 24-jarige Amerikaanse Marva Judith Ann Neuffer heeft zich officieel Kandidaat gesteld voor een astronauten-opleiding. Ze deed dit bij de start van haar opleiding lot pilote van transportvliegtuigen en heli's, waarbij de minister van Marine, John Warner aanwezig was. Warner be loofde mej. Neuffer aan te zullen bevelen. Op de foto houdt Judith een mo del vast van een C-130 transportvliegtuig, Bouwen in Nederland DELFT, 12-1. Woningen zonden niet hoger mogen zijn dan volgroeide bomen - dal is 20 a 25 meter of maximum zes tot acht woonlagen. Dit heeft prof. dr. ir. F. M. Maas vrijdag gezegd ter gelegenheid van de 131ste dies na talis van de technische hogeschool te Delft. Op deze bijeenkomst is het ere doctoraal in de technische weten schappen toegekend aan ir. W. van Tijen. In samenwerking met de ar chitecten Van der Vlugt en Maas kant bouwde hij in de jaren dertig in Rotterdam relatief goedkope hoogbouwflats (Bergpolderflat en Piaslaan (Kralingen) flat). „Mijn vrouw durfde - na aarzeling - het experiment van gezinswonen in hoogbouw aan en gedurende twintig jaar hebben wij aan den lijve onze kinderen alle voor- en nadelen van het hoge wonen ondervonden", al dus dr. Van Tijen in zijn dankwoord. Met deze hoogbouw heeft hij ge tracht de stenen sladsmassa open te breken naar helderheid, ruimte en horizon Degeneratie „Wij hebben echter beleefd hoe in de na-oorlogse samenleving de hoogbouw degenereerde tot toepas sing als algemeen woonsysteem, zo vervolgde dr. Van Tijen. Behalve voor beperkte groepen kwam geen bevredigende leefbaarheid in maat schappelijke zin tot stand en bij een groot deel van de bevolking ont stonden diepe frustraties. „De ont wrichting aan ruimtelijke leefbaar heid die de auto in het platte vlak heeft veroorzaakt, is in de derde di mensie vergelijkbaar met de vernie lingen aan leefbaarheid door on doordachte toepassing van hoogbouw in stad en land. Het wonen is tot on aanvaardbaar minimum terugge bracht". De ooi-zaak hiervan zag dr. Van Tijen voornamelijk in de onmatige kwantitatieve groei. In Nederland bouwen wij ca 130.000 woningen per jaar. Is het een wonder dat het over grote deel daarvan „niet-woningen" zijn? Zo vroeg dr. Van Tijen zich af. DEN HAAG. Premier Sedney van Suriname heeft een gesprek gehad met vertegenwoordigers van Suri naamse aktiegroepen in Nederland. V.l.n.r. B. Lochem (hoofd voorlichting Suriname), dr. Jules Sedney (minis ter-president Suriname), J. D. van Polanen (gevolmachtigd minister), J. S. Jussia (Surinaamse Bevrijdings- front), Tjauw A. Hing (Aktie-comité Bijstand in Suriname Nu), W. Bree- veld (Surinaams Bevrijdingsfront) en H. Catro (Surinaams Bevrijdings front). UTRECHT. Op 15 januari begin nen de onderhandelingen over acht C.A.O.'s-1973 voro de kleine metaal nijverheid (180.000 werknemers) en op 1 februari die voor de Bovaggara- gebedrijven (plm. 60.000 werkne mers). mese regeringstroepen en schendin gen van een bestandsovereenkomst. De Noordvietnamese woordvoerder Nguyen Thanh Le heeft donderdag verklaard, dat 54 Amerikaanse acht- motorige straalbommenwerpers van het type B-52 vorig jaar zijn neer geschoten en vier in de periode van 8 lot 10 januari. Het aantal door de Noordvietnamezen gevangen geno men Amerikaanse vliegers loopt vol gens de Noordvietnamese woord voerder in de honderden. PAIIIJS, 12-1. Een of meer afper sers hebben gedreigd de sneltrein Parys-Madrid (de „Puerta del Sol") op te blazen als de Franse spoor wegen geen „losgeld" betaalden van een half miljoen frank (ca. 320.000 gulden). Donderdagavond werd na een ul timatum van de afperser(s) langs het hele traject van de trein een grote politiemacht op de been gebracht. In de buurt van Juvisy, 20 km ten zui den van Parijs, bracht de treinbe stuurder de „Puerta del Sol" tot stil stand toen hij langs de spoorlijn ver dachte signalen meende te zien. Een speuraktie leverde niets op en de trein arriveerde met ruim een half uur vertraging in Bordeaux. De Franse spoorwegen (SNCF) doen heel geheimzinnig over de kwestie. Volgens de politie eiste een onbekende twee weken geleden tele fonisch en schriftelijk een half mil joen frank van de SNCF. Voldeed de directie daar niet aan dan zou men de „Puerta del Sol" in de lucht laten vliegen. ANRHEM, 11-1. Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn zuinig op het drinkwater dat vooral op de Ve- luwe van zeer goede kwaliteit is. Het college wil dat er niet langer zonder- vergunning water aan de bodem in Gelderland wordt onttrokken. Zij hebben provinciale staten een con cept-verordening voorgelegd, waar uit blijkt dat het in heel Gelderland verboden moet worden om zonder vergunning water op te pompen of op welke andere wijze dan ook aan de bodem te onttrekken. DUISBURG. (West-Duitsland, 1- 11. Nederlandse kikvorsmannen heb ben donderdag drie vaten gevuld met giftige chemicaliën uit de Rijn bij Duisburg opgevist. De vaten waren over boord geval len bij een soheepsbotsing in het af gelopen weekeinde. Het zoeken naar een vierde vat, dat mogelijk nog vermist is, wordt voortgezet. Intussen zal worden na gegaan of er wel een vierde vat vermist wordt. Hiertoe zal het schip waarop de vaten zich bevonden in Duisburg gelost worden. BRUSSEL, 12-1. De jongste tijd zijn de consumptieprijzen in de ge hele EEG snel blijven stygen. Die stijging is bijzonder sterk bij de voe dingsmiddelen hoewel ook de prij zen van industriële consumptiegoe deren nog steeds omhoog gaan. Dat staat in het jongste maandelijkse conjunctuuroverzicht van de Euro pese Commissie in Brussel. De prijzen van industriële con sumptiegoederen waren in oktober in Nederland 5.3 procent, in Italië 5,1 procent en in Frankrijk 4 procent hoger dan een jaar tevoren. In Duitsland en België waren ze in no vember respectievelijk 5,7 en 3,1 procent hoger dan een jaar eerder. De ontwikkeling op de arbeids markt van de Europese Gemeen schap is in de loop van de herfst iets verbeterd. Toch schijnen de bedrij ven zeer terughoudend te zijn bij het aantrekken van etra arbeidskrachten en ze streven er naar de stijging van de produktiekosten door rationalise ring af te remmen. Met de industriële produktie in de EEG gaat het redelijk goed. Die ver toonde aan het einde van de herfst een betrekkelijk matige stijging. De uitgaven voor het gezinsverbruik bleven snel toenemen maar de ster ke prijsstijging remt in forse mate de hoeveelheidsontwikkeling. De im pulsen die van de buitenlandse vraag op de bedrijvigheid van de lidstaten uitgaan zijn zeer gedifferentieerd. WASHINGTON, 12-1. Het Am erikaanse congreslid John Murhy uit New York zegt over inlichtingen te beschikken volgens welke Arabische commandotroepen mogelijk van plan zijn een gekaapt vliegtuig in de bin nenstad van Tel Aviv neer te laten storten. In een brief aan president Nixon verklaarde Murhy, democratisch lid van het huis van afgevaardigden, dat zoiets gerede aanleiding zou zijn de burgerluchtvaart van de hele wereld tot stilstand te brengen. Murphy deed in zijn brief een be roep op Nixon het initiatief te nemen tol: uitbanning van luchtpiraterij „Ondanks de bezwaren van Frank rijk en Rusland". Het congreslid zei vernomen te hebben „dat er inlich tingen zijn ontvangen die er op wij zen dat de volgende wandaad (van Arabische commandogroepen) cata strofaal kan zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's l f Wai de muziek is voor het f r oor, is de dans voor hel oog. J Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen Droog weer met enkele opklaringen; zwakke tot matige zuidoostelijke wind; minimumtemperaturen van één graad in het noorden tot min vier graden in het zuidoosten van het land, maximumtemperaturen on geveer twee graden. Voor zondag: Aantal uren zon: tot 5. Min.-temperaturen: van 2 graden onder normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.55. Maan op 11.45, onder 2.44. 14 jan. Zon op 8.42, onder 16.56. Maan op 12.17, onder 4.09. 15 jan. Zon op 8.41, onder 16.58. Maan op 13.02, onder 5.30. Eerste kwartier: 12 jan. (6.27). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 13 jan. 8.40 21.21 2.22 14.58 14 jan. 9.51 22.44 3.35 16.12 15 jan. 11.23 4.53 17.28 Doodtij: 14 jan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1