Raiffeisenbank Gd Boerenleenbank ^EZ)ie éne druppel Voor 'n vakantiereis wacht je niet af hoet uitpakt. Die bespreek je voor alle zekerheid bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. SADAT, DE STEILE-WANDRIJDER De vergoeding van de stormschade Kom morgen de reisgids even halen ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 11 januari 1973 Nr. 21215 Advertentie de bank voor iedereen BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Studcntenonhisten worclen zo langzamerhand een traditioneel straatgebeuren in Cairo. Vorig jaar waren er betogingen omdat het jaar dat volgens president Sadat de be slissing zou brengen verstreken was zonder dat er iets gebeurd was, laat staan iets beslissends. En dit jaar is het eigenlijk precies hetzelfde: gemor dat de regering wel ijverig praat over het terugveroveren van de Sinai maar niets doel. Na de charges met traangas heeft Sadat de universiteiten maar gesloten, kort voor een vakantie, zodat met een beetje geluk de demonstralies wel afgelopen zijn voorlopig. Maar is dit genoeg tot volgend jaar januari? Ten slotte zijn het niet alleen de studenten die morren over de zweverige toestand van geen oor log en ook geen vrede. Her ongenoe gen erover leeft bij velen. Ieder merkt het aan de belasting die hoog is opgeschroefd ter wille van de oor logseconomie. In Alexandrië treji dit in het bijzonder de velen die het af gelopen jaar hun werk kwijt raak ten doordat Sadat de Russische mili taire instanties liet vertrekken. Sadat, die als duidelijk mindere figuur in de schoenen van Nasser moest slappen, heeft duidelijk ge poogd zoveel mogelijk groeperingen te vriend te houden. Ook de stu denten, aan wie hij ruimere moge lijkheden tol vrije meningsuiting toestond - de vraag is echter of ze die ook niet legen zijn zin genomen zouden hebben als hij geen ja had gezegd. Lusteloosheid Hel leger heeft hij gepaaid door 9de Russische toezichthouders weg te sturen en de pro-Moskougezinde tweede man Ali Sabry in de cel te zetten. Maar voor hel overige hoort het leger wel aanmoedigingen voor de strijd maar Levens worden de teu gels strak 'gehouden dat hel toch maar niets onderneemt. Het is allemaal erg onbevredigend vooral ook doordat Sadat geen kans heeft gezien na het ;utegsturen van de Russen in West-Europa betere hulp ie verkrijgen.- En -wat de trotse Egyptenaren zeker ook moet steken is dat zo niet in het praten dan toch wel in hel doen hun president de tweede viool speelt na de Libische regeringschef Kadhaffi, die nu ook STOOKOLIE EN PETROLEUM DUURDER ROTTERDAM. 10-1. Per 10 ja- nuari zijn de maximumprijzen van zware stookoliën en petroleum met f 3 per 1000 liter-kg Verhoogd. Deze prijsverhoging is in overleg met het ministerie van economische zaken tot stand gekomen en valt binnen het kader van de prijscalculatiebe- schikking, zo delen de gezamenlijke oliemaatschappijen in Nederland mede. Overval verijdeld SCHIEDAM, 10-1. De chef van een postkantoor in Schiedam heeft dins dagmiddag een overval verijdeld, door over de balie te springen en de overvaller, die gewapend leek te zijn. te overmeesteren. De man was rond twee uur het kantoortje aan de Diezelstraat binnen komen lopen, terwijl hij een hand in zijn jaszak hield waardoor het leek of hij daar een pistool had. Hij riep tegen de loketliste: ..Dit is een overval, geld". Zij kon echter haar chef waarschuwen die de man na een flinke sprong zonder veel moeite overmeesterde. Het, bleek de 38-jarige F. J. H. te zijn, zonder vas te woonplaats. Hij was ongewapend. wel geen al te indrukwekkende staat van dienst kan tonen, maar die toch wel bereikte dat een reeks Afri kaanse landen de diplomatieke ban den met Israël verbreekt. Sadat doet denken aan een sleile- wandrijder die vreselijk veel vaart zet en een hoop lawaai maakt zon der uit zijn kleine kuip te raken. Zijn positie zou zeer ivankel zijn als iemand ook maar de idee had dat hij het beter kon doen, maar men slaat beslist niet te dringen om hem op te volgen in zijn ondankbare baan. Hij regeert bij de gratie van de luste loosheid die over het land ligt en zijn concurrenten hopen dat hij er voorlopig maar op tijd bij mag zijn als het broeien hier of daar tot smeulen of vonken over mocht gaan. ZWOLLE. 10-1. Gedeputeerde Staten van Gelderland en Overijssel hebben de ministers van CRM. Landbouw, Sociale Zaken en Volks gezondheid gevraagd een extra fi nanciële bijdrage te geven, waardoor men verdere schade na de storm van 13 november kan beperken. De schade zal nog aanzienlijk gro ter worden, als schadelijke insecten vrij spel zouden krijgen, omdat de gevelde naaldbomen niet tijdig op geruimd en geschild worden. Volgens de beide colleges is in de bossen in het oosten van het land schap en de recreatie een ernstige si tuatie ontstaan. Nog altijd bezetting van instituut te Utrecht UTRECHT, 10-1. De bezetting van het instituut voor culturele antro pologie van de Rijksuniversiteit in Utrecht is de vierde week ingegaan. De bezetters, bestaande uit een groep studenten in de culturele an tropologie, die meer medezeggen schap wensen en tegen besloten staf vergaderingen zijn, hebben zich be reid verklaard terug te keren naar een nulpunt om vandaar uit met de staf van het instituut te gaan onder handelen. DODELIJKE ONGELUKKEN ZWOLLE. De 17-jarige Toon Bu- del uit Apeldoorn is in een Zwols ziekenhuis overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk op ou dejaarsavond. De jongen zat die avond bij een vriend in de auto. die door het gladde wegdek in een slip raakte en tegen een paal botste. ROSMALEN. In Rosmalen ter hoogte van de psychiatrische in richting is de 20-jarige mejuffrouw J. P. A. N. Stultiens plotseling de weg overgestoken en gegrepen door een bestelauto. Ze is overgebracht naar het groot ziekenhuis in 's-Her- togenbosch en aldaar overleden. DEN HAM. De heer J. van Dijk uit Nijverdal is in Den Ham (O.) ver ongelukt toen de auto waarin hij zat op een tractor inreed. Zijn leeftijd is onbekend. Twee mede-inzittenden zijn naar een ziekenhuis gebracht. De auto werd totaal vernield. BORGER. De 84-jarige mevrouw J. Aalmoes-Schut uit Borger is om het leven gekomen, nadat zij plot seling de weg overstak en gegrepen werd door een personenauto. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 12 JANUARI NED. 1: De Mounlies en Willem Duys, beiden maken soms de vreemdste capriolen. Het enige ver schil is dat je ze van Duys niet altijd verwacht. Piet Bambergen, Renee van Vooren en Willem Duys nemen vanavond het AVRO-programma tussen tien voor half negen en half elf voor hun rekening. De Mounlies hebben alle registers opengetrokken wat betreft het aantrekken van gas ten, getuige het feit, dat ze erin ge slaagd zijn de vermaarde Ameri kaanse groep The Four Tops in hun programma te halen. Vijj kwartier lang staan Willem Duys ter beschik king voor zijn „Voor de vuist weg". Om zeven uur besteedt de AVRO aandacht aan „Het wonder der na tuur". Om half acht is er voor de popfans en andere geïnteresseerden een Toppop extra, waarin het optre den van de Schotse popgroep Stone the Crows. Een vakantiereis bespreek Je bij de 3000 vestigingen NED. II: Opmerkelijk bij de TROS is dat deze -omroep nooit vooruit durft te zeggen op [welk tijdstip hel op de quiz Zevensprong volgende programma zal beginnen. Er wordt altijd een slag om de arm gehouden. Hoe het ook zij, vanavond presente ren Willy Dobbe en Jan Theys de vierde van de zeven spelprogram- ma's dal de deelnemers de kans biedt op een fraaie vakantiereis op kosten van de TROS. De misdaad serie „FBI" komt na dit spelpro- gramma weer aan bod. De lening, is de titel van de aflevering waarin een soldaat om zeep gebracht ivordt, terwijl hij in een telefooncel staal te praten. Veel minder enerverend gaal het er aan toe in de rubriek „Uit de Kunst", waarmee de NOS de avond besluit. Uit drie onderde len bestaat hel vooravondprogram ma van de TROS: Calimero, de dol fijn Flipper, wiens leven in deze af levering ernstig gevaar loopt, en Zorro, de gemaskerde die een mis dadig complotontdekt VRIJDAG 12 JANUARI NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 1S.45 Ti-ta-tovenaar: IS.55 Nieuws; 19.05 Het wonder der natuur; 19.30 Top pop; 20.00 Journaal. 20.20 De Moun lies show; 21.10 Voor de vuist weg: 22.35 Ontdek je plekje; 22.40 Jour naal. NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar: IS.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Flipper; 19.30 Zorro; 20.00 Journaal; 20.20 Zevensprong; 21.50 De FBI; 22.50 Uit de kunst; 23.20 Journaal. Zondag 14 januari, 20.25: Johnny en Rijk. Johnny en Rijk in aktie met hun gast: Eddy Consiantine. Flitsen ilit het buitenland HELSINKI. Urho Kekkonen, die sinds 1956 president van Finland is, heeft dinsdag verklaard bereid te zijn dat tot 1 maart 1978 te blijven. CANBERRA. De premier van Au stralië, Gough Whitlam, heeft na een kabinetsvergadering verklaard dat zijn regering van Frankrijk de ver zekering verlangt dat het noch dit jaar noch verder, in de toekomst kernproeven in de atmosfeer zal ne men. HEIDELBERG. Bij een busonge luk bij Hettingen in het Westduitse Odenwald zijn in de nacht drie van de 45 inzittenden omgekomen en 30 gewond .van wie enkelen levensge vaarlijk. DUBLIN. Kritiek vanuit de repu blikeinse beweging heeft de in ge vangenschap verkerende 44-jarige leider van het Ierse Republikeinse Leger Sean MacStiofain. ertoe doen besluiten zijn al 52 dagen durende hongerstaking te intensiveren. KOPENHAGEN. Negen Deense en Zweedse schepen waren op weg naar het Kattegat om de ruwe olie te be strijden die sinds de vroege ochtend uil de 2.000 ton metende Zweedse tanker Tarnsjo stroomt. ASSEN, 9-1. De staten van Drente vinden gewestvorming voor Drente een volstrekt ongewenste zaak. „We weten amper waarover we praten", aldus gedeputeerde G. Londo dins dag in de statenvergadering. Beslo ten werd dit standpunt aan de mi nister van binnenlandse zaken mee te delen 60 FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK De ander is blijkbaar niet van plan de vrouw binnen te laten. „Praten? Waarover? Over mijn broer soms?" „Over de toekomst, mevrouw. Want uw man wordt weer beter - ge lukkig, voeg ik er aan toe - en Wil lem komt weer vrij. En dan moet er geen vete zijn. En haatgevoelens de wereld uit. Voorgoed." „U denkt er nogal gemakkelijk over." schampert Gerie Levrstro. Josje schudt beslist haar hoofd. „O nee. beslist niet. Ik begrijp over duidelijk. dat het heel moeilijk zal zijn. Maar we kunnen samen toch zoeken naar een compromis?" De ander is besluiteloos. Maar Ge rie Leverstro heeft wel zoveel fat soen om de bezoekster binnen te la ten. Al zegt ze in de gang op duide lijke toon: „Veel heil zie ik niet in een gesprek, juffrouw." En in de ka mer. waar ze Josje een stoel heeft gewezen, voegt ze er aan toe: „U staat achter Wim, ik sta achter m'n man. Mag ik alstublieft?" „Vanzelfsprekend. Ik had niet an ders verwacht, mevrouw. Maar als u van mening bent. dat onvoor waardelijk achter Wim sta. dan in terpreteert u dit verkeerd. Ik heb zijn daad ten zeerste afgekeurd. Be slist. Dit was oerstom. Maar het is gebeurd en nu moeten we de werke lijkheid onder ogen zien. Die wer kelijkheid is. dat uw man ernstig gewond werd en Wim werd opgeslo ten. Uw man wordt weer beter; hij heeft alle mogelijke medische hulp ter zijner beschikking en bovendien de morele steun van zijn ouders en de liefde van zijn vrouw. Als hij ge heel gezond is. kan hij ongetwijfeld bij zijn werkgever terugkomen, waarna alles weer is als van ouds. Maar uw broer heeft iedereen laten vallen. Dat was in het begin te be grijpen. Ik geloof, als ik in uw schoenen had gestaan, dat ik precies zo gereageerd zou hebben. Dat is menselijk. Uw man is nummer één in uw leven; je kunt elkaar niet missen. Als er dan zoiets verschrik kelijks is gebeurd, voel je de band met ie man dubbel en dwars. Dan bestaat er niets anders voor je als de zorgen om je man: komt hij er weer bovenop? Je leeft in een angst psychose en je bent dankbaar, dat het elke dag een stukje beter gaat. Ik weet van uw ouders, dat uw man binnen enkele dagen naar huis mag. Dat zal voor u beiden een feestdag worden. Maar houdt dit alles in. dat uw broer nu maar voorgoed gedood verfd moet zijn als de man, die ge poogd heeft zijn zwager dodelijk te verwonden? Ginds, in Den Haag, zit uw broer in voorarrest. Met het vooruitzicht, dat hij minstens een paar jaar zal moeten brommen. Hij heeft juridische bijstand, gelukkig, van een bekwame advokaat. Maar dat is dan ook alles. Niemand van zijn familie zocht hem op, zelfs zijn eigen vader en moeder niet. Door deze gang van zaken wordt het evenwicht verstoord. Het gaat niet op. dat er niemand is. die zich het lot van deze jongen aantrekt. Daarom heb ik dat gedaan, mevrouw. Als ie mand spijt heeft van zijn daad. is hel uw broer. Hij schrijft me wekelijks een brief en ik bezoek hem om de veertien dagen. Natuurlijk schrijf ik hem terug. Die brieven van mij en mijn bezoek heeft hij hard nodig. Anders zou hij er onderdoor gegaan zijn. Hij moet straks weer terugke ren in de maatschappij. Dan heelt hij zijn straf gehad, mevrouw, en dient deze maatschappij hem weer te ac cepteren. U en ik, maar ook uw man. Niemand mag twee keer voor één zelfde feit gestraft worden. Nu be hoeven we helemaal niet op stel en sprong te zeggen: Het is voorbij, af gelopen. We zetten er een punt ach ter. Het is niet nodig dit te forceren. Maar we moeten èr wel over na denken en het bepraten. Daarom ben ik hier. Het heeft nog de tijd. Bij u en uw man. Dat vergt misschien meer tijd. Wilt u hierover eens na denken? En als uw man weer thuis is. het eens rustig met hem bepra ten? Er is al zoveel haat en nijd in de wereld mevrouw; het gaat niet op, dat wij er ook nog een schepje opgooien." Gerie Leverstro heeft zwijgend ge luisterd naar haar bezoekster. Voor haar zit een beschaafde jongevrouw. Bovendien is ze de vriendin van haar broeL Wie weet wordt ze in de toekomst nog meer. Doch afgezien van dit alles, er zit Wel iets in haar redenering. Ze bepraten het nu samen op rus tige toon. Josje doet een paar sug gesties aan de hand. waarop Gerie instemmend knikt. Ergens heeft haar bezoekster gelijk. Wat heb je eigen lijk aan herrie in de familie? Ze zal het zeker met Bas bepraten. Op een gunstig moment. Het kan nog wel even duren, want Bas moet eerst op nieuw acclimatiseren. Maar daar na Josje blijft theedrinken. Ze moet het huis bekijken en luistert gedul dig naar hetgeen Gerie vertelt over wal Bas er allemaal in heeft veran derd en verbeterd. „In dit opzicht is hij een kunstenaar, juffrouw. Zijn handen staan nergens verkeerd voor. Hij was nu bezig met de zolder. Dat is nog een zogenaamde open kap, maar hij is het allemaal aan het be timmeren. Dan is het 's winters ook niet meer zo koud. En als we de cen ten hebben opgespaard, laten we centrale verwarming aanleggen. Dat was thuis al mijn ideaal, maar ja dat kost een kapitaal en mijn vader is eigenlijk gewoon fabrieksarbeider. Het is er nooit van gekomen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7