VIJFTIG JAAR „VERENIGING VAN OUD-LEERLINGEN" STREEKNIEUWS Ook te Renesse ging jeugdclub van start Drie doden bij verkeersongeluk Ratten weer in aktie op Sch.-Duiveland Eenbank,die er ookvoorzomervakanties is Een bijzondere vergadering ZIERIKZEE, 9-1. Op de vijftig ste jaarvergadering van de Vereni- gin van Oud-leerlingen van Tuin- bouwwintercursussen, gehouden in het Huis van Naussau, heette de voorzitter, de heer J. M. v. d. Velde, alle aanwezigen van harte welkom en wenste een ieder een zeer geluk kig nieuwjaar. Voorts gaf de voor zitter een overzicht van het vereni gingsleven over de afgelopen vijf tig jaar. De vereniging werd opgericht in januari 1923 door oud-leerlingen van de cursus „Practische Fruitteelt" te Renesse. Als voorzitter werd de heer J. O. C. Hendrikse te Zierikzee, thans ere-lid van de vereniging, gekozen. Cm de veertien dagen werd eeii ver gadering gehouden voor de drieën twintig leden tellende vereniging in het café van de Wed. Kappers te Renesse. Excursies Er werden tal van excursies ge organiseerd, zoals bijv. op 14 augus tus 1923 naar de Hoekse Waard. In de daarop volgende jaren zette men nog koers naar het Westland, Brus sel en twee keer naar Antwerpen. In 1925 werd een cursus „Sorteren en verpakken van fruit" gegeven. In 1933 werd een tentoonstelling ge houden die maar liefst duizend be zoekers trok, wat enorm veel was voor die tijd. Bij de Waternoods- ramp in '53 verdronk de toenmalige secretaris van de vereniging de heer W. J. v. d. Velde en echtgenote bij Oude Sluis. In juli van dat zelfde jaar kwam men bijeen in het Huis van Nassau voor een zeer droevige vergadering. In '56 werd de biblio theek aangevuld met boeken die konden voorden gekocht door de vele giften die dè vereniging ontving De leden hielden op deze bijeen komsten om beurten een lezing. In 1967 werd een nieuw bestuur opge richt, en is men toegetreden tot de Z.G.O. (Zeeuwse Groentetelers Orga nisatie). Het afgelopen jaar was voor dc groentetelers niet best door de grote invoer van groente uit het buiten land. „Maar laten wy de moed niet verliezen", zo eindigde de voorzitter zijn jaarrede over de afgelopen vijf tig jaar. Wat de financiën betreft kon 1972 worden afgesloten met een batig saldo van f 197,-. Bestuursverkiezing Na de pauze kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. Aftreden den waren de heren J. M. v. d. Vel de, voorzitter en H. ten Haaf, be stuurslid. Beiden werden herkozen. Daar ir. H. Sijtstra verhinderd was, hield de heer B. van Steenbergen van de Rijksvoorlichtings dienst een lezing over „vijftig jaar tuinbouw". T.o.v. geheel Nederland neemt Zeeland geen belangrijke plaats in bij de groenteteelt, fruit daarentegen nam door de jaren heen een belang rijke plaats in. De prijzen waren sterk afhankelijk van de produktie. Het afgelopen jaar was daar een duidelijk voorbeeld van: kleine pro duktie, hoge prijzen. De glastuin bouw is toegenomen wat wel het te genovergestelde is van platglas die praktisch verdwenen is. Komkommers en sla De produktie van komkommers zijn zowel vervroegd als verlaat, wat be tekend dat deze bijna een heel jaar op de markt zijn. Sla: pieken zijn uit het aanvoerspatroon verdwenen, wat voor-al te danken is aan de nieuwe zaadselecties en veranderde teeltmogelijkheden. Men is nu ook in staat in voor- en naseizoen een zwaardere slasoort te telen. Wan neer men de produkten in geldwaar de gaat omzetten, blijkt dat de groentetelers dev geldontwaarding net. konden bij houden, de fruit te lers met verlies werkten en de bloemkwekers ver boven de geldont waarding uitkwamen. Aan het slot van zijn lezing feliciteerde de heer KERKNIEUWS Ned. Her-v. Kerk Beroepen te Oudewater: J. C. Schuurman, Putten. Aangenomen naar Enschede: M. v. d. Bosch, Goes; naar Veenendaal b.g.w.i.v.: E. J. N. Kronenburg, Mid delburg Geref. Kerken Beroepen te Leiden: R. J. Kool stra, Amsterdam-Slotermeer Geu zenveld. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Assen: J. C. L. Star- reveld. Kornhorn; te Nunspeet: R. van Beek, IJmuiden. Geref. Gem. Bedankt voor Slikkerveer: J. van Vliet, Aagtekerke. De Chr. Ger. Kerk te Kerwerve heeft beroepen ds. W. J. Buys te Nij megen. Ned. Hèrv. Kerk Beroepen te Wiedern: J. Vroegin- deweij te Emmeloord. Bedankt voor 's-Gravenpolder: -T. B. Duk te Hoogezand. Geref. Kerken Aangenomen naar Maastricht: 1. de Jong te Den Bosch. Bedankt voor Anjum: T. J. Ha gen, v.h. pred. te Melbourne, wonen de te Leerdam: voor Bunschoten- Plannen voor interkerkelijke gids in de Westhoek WESTENSCHOUWEN, 10-1. Op een vergadering waar vele kerken uit de Westhoek van Schouwen ver tegenwoordigd waren werd voorge steld gezamenlijk een kerkgids uit te geven, waarin alle gegevens over dc kerken van de Westhoek, met name Renesse. Haamstede en Burgh, te vinden zouden zijn. Er was veel animo voor een dergelijke gids, zo dat inmiddels met de voorbereiding een aanvang is genomen. In de gids is voor elke kerk onge veer een pagina ruimte beschikbaar. Het ligt in cle bedoeling de gids in een forse oplage huis aap huis in de genoemde plaatsen te verspreiden. Groepsfoto van de jubilerende ver eniging. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van Steenbergen de jubilerende ver eniging namens het consulentschap en namens de tuinbouwconsulent- Ir. H. Sijtstra. Felicitaties ook van de heer Joziasse, voorzitter van de Z.G.O. Tot slot dankte de voorzit ter, de heer J. M. v. d. Velde, ieder vcor hun komst en sprak de hoop uit hen allen op de volgende bijeen komst weer te kunnen begroeten. Spakenburg: A. Koornneef te Scher- merhorn. Ghr. Geref. Kerk Beroepen te Mijdrecht: R. van Beel te IJmuiden. Bedankt voor Zeist: B. Bijleveld te Bussum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Lisse: Chr. v. d. Poel te Yerseke. Financiële actie van zes kerkgenootschappen UTRECHT, 10-1. Zes kerkgenoot schappen houden half januari tege lijkertijd een actie om hun financiën op peil te brengen of te houden. Men gaat geen geld inzamelen, maar toe zeggingen voor periodieke bijdragen. De financiële problemen van de kerken worden steeds groter: het kerkbezoek loopt terug en daarmee de opbrengst van de collectes, de stijging van de vaste bijdragen houdt niet of nauwelijks de inflatie bij en het ziet er naar uit dat de - toch al bescheiden - uitkeringen die "de staat nu nog aan enkele kerken toekent, zullen worden afgekocht. De deelnemende kerken zijn dc Rooms-Katholieke Kerk, de Neder landse Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken, de Evangelisch-Lu- therse Kerk. de Oud-Katholieke Kerk en de Remonstrantse Broeder schap. Ook dc tweede woningen zullen daarbij niet vergeten worden. Tege lijkertijd zal een commissie gevormd worden, die aan nieuw ingekomenen een exemplaar van de gids aanbie den. Momenteel worden middenstan ders geïnteresseerd een advertentie in de kerkegids te plaatsen. Als alles naa.r wens verloopt zal de gids eind februari uit komen. Kerken, die tot nu toe interesse toonden zijn de Her vormde Gemeenten van de drie dorpen, de Geref. Kerk, de Chr. Ge ref. Kerk en de Geref. Gemeente van Haamstede alsmede de R.K. Kerk en het Leger des Heils van Zierikzee. Informaties zijn in te winnen bij ds. De Wit te Renesse. ONDEUGDELIJKE LOODS-LADDERS ROTTERDAM, 10-1. De actie, die de Europese loodsen tegen ondeug delijke ladders aan boord van sche pen deze en vorige week hebben- ge voerd. heeft in de haven van Rotter dam zestig rapporten opgeleverd. En dat ondanks het feit dat de loodsen niet als muggenzifters te werk zijn gegaan en ladders hebben geaccep teerd die niet volgens de voorschrif ten li{taren, zo deelde de vereniging van Rotterdamse Havenloodsen woensdag na afloop van de actie me de. De Rotterdamse loodsen noemen de veiligheidsactie een groot succes. De bekendmaking vooraf leidde er toe,dat vele schepen zich nieuwe, goedgekeurde ladders aanschaften. EPE, 10-1. Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een bus van de Veluwse Autobusdienst (VAD) zijn gistermorgen in Epe drie mensen dodelijk verongelukt. Het zijn de chauffeur van de auto bus - de 44-jarige A. J. van Amers foort uit Vaassen - de chauffeur van de vrachtwagen - de 52-jarige G. van Weerd uit Sint Oedenrode - en zijn bijrijder, de achttienjarige K. M. van der Heuvel uit Mariahout. Het ongeluk ontstond doordat de vrachtwagen in een bocht rechtdoor reed. Elf van de veertig buspassa giers werden naar ziekenhuizen in Zwolle en Apeldoorn gebracht. Ruim twintig passagiers liepen lichte ver wondingen op die ter plaatse konden worden behandeld. Dreigende ontslagen in VHerlogenbosch DEN BOSCH. 10-1. De directie van Grasso's Koninklijke Machine Fa brieken in Den Bosch overweegt op korte termijn dertig man personeel te laten afvloeien uit de proauktie- sector van ..Grasso Stacon" in Den Bosch. Bij andere Gi'asso-vestigin gen in Nederland, onder meer in Nijmegen, zijn vakatures. Grasso hoopt, dat het aantal ontslagen daardoor uileindelijk minder zal zijn. Met de vakbonden en de onderne mingsraad is reeds overleg gepleegd. „Sjaak" en „Sjauntje LONDEN, 10-1. James en Jane hebben in 1972 hun plaats als meest populaire na men van kinderen wier ouders hun geboorte in hel dagblad de Times aankondigden, be houden. Volgens J. W. Leaver, een lezer van de Times die de da gelijkse geboorte-aankondi gingen ul jaren bijhoudt, staat James al negen jaar aan de top en Jane al niet minder dan zestien. /Jij dc jongens komt John op de-tweede plaats, bij de meis jes Louise. OOSTERLAND CV in woningen Door de firma Stigler en Messe- maeckers Rotterdam N.V. te Goes, venvarmingstechnisch installatiebu reau, is momenteel een aanvang ge maakt met de aanleg van de centrale verwarmingsinstallaties in de wo ningwetwoningen aan de Suzanna1 Maria Loncquestraat en omliggende straten. BRUINISSE De Vluchthaven aan het Zijpe in 1972 ZIJPE. 11-1. Dc vluchthaven aan het Zijpe is nog steeds een haven van betekenis, die op de vaarweg Antwerpen-Rjjn een uiterst nuttige funktie vervult. Dit blijkt weer uit cijfers, van in en uitgaande schepen. In het afge lopen jaar werd deze haven bezocht door 2194 motor en zeiljachten, met een totale tonnage van 11.019 ton. 341 sleepschepen met een tonnage van 190.360, 423 motorschepen to taal 7.096.395 ton. 597 sleepboten en door 8 kustvaartuigen totaal 2093 bruto register ton. De totale tonnage van motor en zeiljachten, sleepboten en motor schepen is 7.297.774 ton. Verder 'kwa men binnen en vertrokken 12 pas sagierschepen en 2559 Rijksvaartui gen. Interessant is de rubriek diverse vaartuigen: 17 drijvende bokken, 4 baggermolens, 16 bergingsvaartui gen, 3 woonarken, 21 werkvaartuigen 7 boorbakken, 4 zandzuigers, 2 overslagschepen, 3 zolderbakken, 10 onderlossers, 22 duweenheden, 1 op leidingsvaartuig. 6 sloopschepen, 1 kabellegger, 60, 100 en 20 m. pers leiding. Gehooronderzoek bij babies Op 15 januari begint bij het Groe ne Kruis zowel te Bruinisse als te Oosterland een gehooronderzoek bij babies van 9 tot 10 maanden. Deze leeftijd is juist zo belangrijk omdat voor deze kinderen verschillende ge luiden nog nieuw zijn, die in het normale spraakgebruik voorkomen. Op latere leeftijd reageren de kin deren niet zo direct meer op beken de geluiden en wordt een eventuele lichte gehoorafwijking vaak pas ont dekt op de schoolleeftijd. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdagavond 12 januari 1973 in spoedeisende zitting bijeenkomen. ,,'t Kotje" achter het Dorpshuis RENESSE, 9-1. Dinsdagmiddag 9 januari is. de jeugdclub Renesse van start gegaan Enige maanden terug zijn twee echtparen uit Renesse tot de oprichting van een jeugdwerk-- groep gekomen omdat ze van me ning zyn dat op Renesse behoefte is aan een jeugdclub. Men heeft 't barakje achter het dorpshuis kunnen huren en nadat Jongetje in sloot verdronken AMSTERDAM, 10-1. De 3-jarige Marco Warmerdam uit Amsterdam is woensdagmiddag in een sloot langs de Zuiderakerweg vlakbij zijn ouderlijke woning verdronken. Het jongentje was enkele uren zoek en werd door een buurman in de sloot gevonden. Hans Wiegel op t.v. in discussie HILVERSUM, 10-1. Hans Wiegel, fraktieleider van de VVD in de Tweede Kamer, zal zondag 14 janau- ri in het NOS-televisieprogramma „Interpellatie", dat van 16.25 "tot 16.55 uur via Nederland 1 wordt uit gezonden, discusiëren met een aan tal Nederlanders. Hond „pastte" op auto GRONINGEN, 10-1. Een kraan wagen van de Groninger brandweer heeft een in beslag genomen perso nenauto naar het politiebureau te Groningen moeten slepen, omdat agenten van politie verhinderd wer den de auto zelf naar het bureau te ryden door een agressieve herders hond die achter in dc auto zat. De auto was eigendom van de 35- jarige S. M. exploitant van een sex- boerderij in de omgeving van Gro ningen. Deze was na een wilde rit door de binnenstad door twee poli- tie-auto's klem gereden. Toen hij uit de auto stapte viel er bovendien nog een pistool op straat, terwijl de man ook dronken bleek te zijn. Hij is in gesloten nadat hij zelf de hond uit de op het bureau gearriveerde auto had gehaald en in een hondenhok had gestopt. Regio-cursus voor gemeentebestuurders Dc Zeeuwse Culturele Raad gaat in samenwerking met het Instituut voor Bestuurswetenschappen c.q. de Studiegroep Overheid en Cultuur een aantal cursussen organiseren voor burgemeesters, wethouders, raadsleden en commissieleden. De problemen in de gemeenten voorkomend op het gebied van kul- tuurbeleid in het algemeen, gemeen telijke en regionale infrastructuur, de taken van de ambtenaren van kulturele zaken, de strategie van een op regionale en gemeentelijke be hoeften afgestemd kultuurbeleid en de financiële mogelijkheden en mid delen, komen aan de orde. Iedere kursus of konferentie duurt drie dagen. Zij zijn voorlopig ge pland (voor 40 deelnemers) op data in maart, april en mei. DODELIJKE ONGELUKKEN BOSKOOP. De 77-jarige voet- gangster mevrouw K. L. van der Willik uit Boskoop is in haar woon plaats om het leven gekomen, toen zij bij het oversteken van een kruis punt door een auto werd geschept. Zij was op slag dood. DEN HAAG. De 16-jarige brom fietser N. J. K. uit Den Haag heeft het rechter achterwiel van een be stelauto over zijn hoofd gekregen. De jongeman droeg een helm en liep „slechts" letsel aan zijn kaak op. Hij werd in een ziekenhuis in zijn woon plaats opgenomen. GELDROP. Een 75-jarige man is in Geldrop langs de spoorbaan aan getroffen in- een greppel. Gebleken is dat hij 's morgens vroeg op weg naar het station van Geldrop door het donker misleid tussen de rails terecht moet zijn' gekomen, waar hij door een trein uit de richting Eind hoven werd gegrepen. VLAARDINGEN. Het 16-jarige meisje G. Th. van der Zande is ip een ziekenhuis te Vlaardingen over leden. Zondagavond werd zij met haar bromfiets in haar woonplaats aangereden door een personenauto, bestuur door de 22-jarige Vlaardin- ger S. A. van S., die na een slip op de verkeerde weghelft was geraakt. SNEEK. De 43-jarige S. Flobbe uit Sneek is in Spannen (gem. Hen- naardderadeel Fr.) om het leven ge komen toen de bestelauto waarin hij zat op een nagenoeg rechte weg in de berm terecht kwam en tegen een boom botste. Hij overleed ter plaat se. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. PEIZE. In het Drentse Peize is de 73-jarige W. de Vries uit Eelde om het leven gekomen, toen hij bij hel. oversteken door een auto werd ge grepen. Hij was op slag dood. VENLO. In een ziekenhuis van Venlo is de 9-jarige Willy, Heidens uit Kessel overleden aan de gevol gen van een verkeersongeval. Toen het knaapje met zijn 10-jarig broer tje en een vriendje op weg was naai de kerk, werd hij van achter aange reden door een personenauto. Het jongentje werd zwaar, zijn broertje licht gewond. Het vriendje bleef on gedeerd. 't door vrijwilligers keurig is opge knapt en ingericht met vrolijke ver sieringen is 't een zeer geschikt on derdak geworden voor de club. Via de aktie „Sinterklaas aan huis" en dank zij een gift heeft men de finan ciële middelen op tafel gekregen om te beginnen en dat er ook belang stelling is blijkt uit de aanmeldin gen van ong. 50 leden. Het lidmaatschap bedraagt 1 kwartje per week. Omstreeks 4 uur verwelkomde één der organiatoren de heer Ver berk de aanwezigen in 't clubgebouw, dat ,,'t Kotje" is ge noemd. In het bijzonder verwelkom de hij de heer Rijnhout, jeugdcon- sulent op Schouwen-Duiveland. die bij de tot star.dkoming van de club veel heeft geholpen. Behalve de jeugdige leden van de club waren ook de moeders uitgenodigd deze middag mee te maken en verschil lende dames maakten van deze ge legenheid gebruik. Na zijn welkomst woord dankte de heerVerberk de middenstand van Renesse voor de ontvangen medewerking, de heer van Strien voor de klei die hij had geschonken, de heer v. d. Rijnst voor de verf die hij ter beschikking had gesteld om 't gebouwtje op te knap pen, de stichting Renesse die heeft geholpen bij 't verkrijgen van het clubgebouw en ten slotte de heer Hazebroek. beheerder van het vlak bij gelegen dorpshuis, voor de me dewerking. Hulp ouders Verder zei de heer Verkerk dat ouders die willen helpen van harte welkom zijn en dat de club, die zich voorlopig alleen met creative-akti- viteiten zal bezig houden, in de toe- komst hoopt ook op sportief gebied wat te kunnen gaan doen. Gedacht wordt aan zwemmen en gymnastiek. Hierna nam de heer Rijnhout het woord. Hij liet de kinderen enkele malen „hoera" roepen en draaide vervolgens enkele films. Na afloop daarvan zong hij met de kinderen nog wat liedjes. Na deze feestelijke eerste clubmid dag gaat de club volgende week normaal draaien. Dinsdagmiddag van 4 tot half 6 voor de kinderen van 5 en 6 en donderdagmiddag op de zelfde tijd voor kinderen van 7 t/m 9. Leidsters voor de jongste groep zijn mevr. Verkerk en mej. Wandel, voor de andere groep mevr. Boer- ma en mevr. Lodewijk. Mevr-, Tanis zal als leidster wei-ken, zowel bij de groten als de kleintjes. Dronken zeeman in cel overleden ROTTERDAM, 11-1. De 45-jarige zeeman G. Troch uit Rotterdam is woensdag in een cel van het politie bureau Linkerveerdam op Katen- drecht overleden. Hij was daar dins dagavond laat in beschonken toe stand binnengebracht. Tijdens een regelmatige controle trof de politie hem telkens snurkend aan. Toen gisteren opnieuw een agent ging kij ken hoe het met hem ging, bleek hij te zijn overleden. SCHOUWEN-DUIVELAND, 11-1. Na een voortreffelijke rattenbestrij ding in voorgaande jaren door het Waterschap „Schouwen-Duiveland" en de gemeenten in een gezamenlij ke samenwerking, waarbij het gros van het rattenbestand werd uitge roeid, blijkt dat het gespuis opnieuw de kop opsteekt. Langs vele sloten en vooral bij de dammen der landerijen ziet men momenteel de bekende holengaten en de er bij behorende paadjes waar over ze zich naar diverse voedsel bronnen begeven, want op de velden blijft nog wel eens wat liggen. Hier of daar een suikerbiet en wat graan korrels en de allerslimsten hebben zich genesteld langs de slootkanten der maisvelden. Daar is voedsel ge noeg te vinden en wie weet hoeveel kolven ze als wintervoorraad al naar binnen hebben gesleept. We kunnen nog niet van een ware plaag spreken doch de aanzet hiertoe is duidelijk aanwezig en misschien dat van over hand weer een aktie op touw gezet kan worden om de ratten te verdel gen. Mochten de landbouwers echter zelf in deze slappe tijd wat onder nemen dan kunnen ze bij de ge meenten de bekende zakjes vergif halen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een zomervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achterstaan» Ook nuttige en nodige dingen ais vreemd geld voor onderweg. Reïscheques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of 'de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige zomervakantie!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6