Algemene begrotings-beschouwingen in raad Westerschouwen LEERLING-STOFFEERDER f\ Tapijt-service Center DEURLOO Vakbonden dreigen met acties bij V.M.F. AGENDA Z.L.M. OVER OVERHEIDSBIJDRAGE ZIEKTEBESTRIJDING LAATSTE NIEUWS Zuidnederlandse melkbedrij ven gaan consumptiemelkniarkt bundelen „Pittige" vergadering WESTERSCHOUWEN, 8-1. Op de vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burge meester H. P. Everwijn, is de - krap sluitende begroting 1973, indringend behandeld. Verschillende fraktie- voorzittcrs begonnen de behandeling hunnerzijds met het houden van al gemene beschouwingen. De rij van sprekers werd geopend door de heer B. Kloosterman, woordvoerder van de VVD-fraktïe. Hy complimenteer de het college met de sluitende be groting, zij het aan de krappe kant. Bij een wat flinke investering ach- te hij het gevaar niet denkbeeldig dat het sluitend maken over twee jaar niet meer gelukken zal. Hij vroeg of het mogelijk zou zijn regel matig een zeker „trend" verhoging in de diverse belastingen te verwer ken. Eens in de vier jaar een aan passing was naar zijn mening geen goede zaak voor de gemeente die op deze wijze een zeker renteverlies krijgt te inkaseren. Hij sprak zijn ongerustheid uit over de mogelijk heden voor de dagrecreanten en wil de daar meer grond dan nu gegeven is) voor bestemmen. De aanpassing van de verlichting in de oude kern en is niet uit de verf gekomen in 1972, Wat gaat men daaraan verbete ren in 1973? In grote lijnen akkoord, maar graag nadere toelichting op de vra gen. Steun P. C.-fraktie De heer A. D. Dalebout (Pr. Chr. Fraktie) prees het college met de sluitende begroting zij het dan met een betrekkelijk klein bedrag voor onvoorzien van f 51.061,07. Dit kon mede dank zij de ingevoerde toeris tenbelasting bereikt worden. Spreker okonstateerde dat de ingestelde com missies reeds in 1972 en ook ten op zichte van deze begroting goedwerk verricht hebben. Graag had spreker een bedrag op de begroting gezien voor de „doorlichting" van de be volking. Wel het gemeentepersoneel maar niet de gehele bevolking. De post als bijdrage in het Rode Kruis ziekenhuis van f 2,35 per in woner was voor spreker een teleur stelling. Hulde bracht de spreker aan de vrijwillige brandweer voor haar inzet in het afgelopen jaar. Hij hoopte dat spoedig goede onderko mens voor de beide korpsen gereali seerd konden worden. Aandringen op meer politieman schappen in het seizoen is dringend noodzakelijk zo is. zijn fraktie van mening. De aanwezige manschappen hebben zich volledig ingezet, maar kenden niet voorkomen dat diefstal in boomgaarden en op bouwwerken grotere vorm aannam. Telefoon en sanitaire voorzienin gen op de 'haven Burghsluis zijn nog steeds urgent. Hier moet iets aange daan worden. Met het college was de fraktie van mening dat uitbreiding van het rust huis „Duinoord" zeer noodzakelijk is en hij hoopte dat daarover mede delingen gedaan kunnen worden. Kan de kruising Noordstraat-Se- rooskerke weg-Hogezoom nog voor het seizoen klaar komen? Een warm pleidooi wilde spreker houden voor meer plaatsen in de boomgaarden voor caravans. „Help de fruittelers en kleine zelfstandigen op deze ma nier zelfstandig blijven en een ï'ede- lijk inkomen verwerven." Hij vond het spijtig dat zes ondernemers voor de rechter moesten verschijnen en vroeg of dat nu wel nodig was ge weest.. Verdroging De verdroging van de Westhoek baart veel zorg en mede daarom pleitte hij op een soepele toepassing van de verordening en om toestem ming voor meer caravans. Dringend zijn maatregelen nodig om de wa teronttrekking tegen te gaan On danks de minder ongunstige zomer in dit opzicht, is het waterpeil weer lager dan vorig jaar. Zijn fraktiege- noot de heer L. Tieleman sloot zich hierbij aan maar wilde op enkele punten nog nadere inlichtingen. Hij vroeg zich af of ook de toeristen be lasting hoger moest worden als b en w met voorstellen tot belastingver hoging zouden komen. Hij zou dit SCHIPHOL. Opperrabbijn Schuster van Amsterdam, is van Schiphol vertrokken naar Israël, waar de 65- jarige zich in Jeruzalem gaat vesti gen. Hier neemt rabijn Perïera (r) van Amsterdam, afscheid van de heer A. Schuster. zeker niet juist vinden. Met klem wilde spreker er op aandx-ingen dat alles gedaan zou worden om de lage bezoldiging van de wethouders om hoog te krijgen. In die zelfde geest had de voorzitter reeds in zijn nieuwjaarsrede gesproken. Hij was het eens met het college dat een geleidelijke ontwikkeling van het toerisme verre de voorkeur verdient boven een stormachtige ontwikkeling die niet in de hand te houden zou zijn. Toch vroeg hij er voor te waken dat de grondbezitters, de beleggers, de bouwers niet kop schuw worden gemaakt door al te ambtelijk optreden. Geleide ontwik keling moet niet als rem gehanteerd worden. „We weten nu in veel din gen waaraan we ons te houden heb ben voor wat betreft bestemmings plannen en riolering. Nu moet ge tracht er schot, in te krijgen." Met verwondering vroeg spreker zich af wat er gedaan was niet een rapport inzake de jeugdzaken in de gemeente dat in Westerschouwen reeds in 1971 is samen gesteld. Die nota was goed gefundeerd samen gesteld maar er wordt niets meer van vernomen. Zienswijze PvdA Namens de PvdA-fraktie maakte de heer Lustig met voldoening ge wag te hebben geconstateerd dat op de kapitaaldienst geen bedrag is ge raamd wegens nadelige saldi van vo rige dienstjaren. Hieruit volgt dat het grote nadelige saldo van de re kening 1970 (plm. f 150.000,-) in '72 kon worden weggewerkt. De heer Lustig meende dat de gemeente het beleid in het komende jaar zal heb ben aan te passen aan de soc.-eco- nomische situatie waarin ons land verkeert. In het sociaal-akkoord staat o.m. dat overheid en semi-over- heid zich zullen gedragen naar ma- tigingsrichtlijnêh. De PvdA meent dat ook Westerschouwen hieraan zal moeten bijdragen. Toch zal er naar moeten worden gestreefd verhoging van de plaatselijke belastingdruk op de inwoners zoveel mogelijk te be perken. Meer inspraak De PvdA is. voor meer aandacht bij b en w voor meer inspraak van de plaatselijke bevolking bij voorbe reiding dorpsuitbreidingen, ver keerssituaties e.d. Dit zou kunnen worden bereikt door hierover „hea rings" te houden. Een andere manier het publiek meer te betrekken bij de voorbereiding van deze onderwerpen zou b.v. kunnen zijn de behandeling daarvan in de plaatselijke commissie openbaar te doen plaatsvinden. Openbaarheid van de commissie zou ook een betere verstandhouding te weegbrengen tussen gemeente en burger. De heer Lustig meende dat tot he den nog niet veel is. gebleken van eerder gedane uitspraken van het college, dat alle bevolkingskernen een zoveel mogelijk gelyke ontwik keling dienen te krijgen. Be PvdA staat op het standpunt dat de wo ningbouw in alle kernen de aandacht behoort te krijgen en dus niet be hoort te worden geconcentreerd in één kern. Op het gebied van aantas ting van het natuurschoon is grote waakzaamheid geboden. De PvdA-fraktie voorzitter maak te verder enige kanttekeningen bij de aanbiedingsbrief van de begroting Zo meende hij dat het te wensen is dat in de toekomst de rijksuitke ringen aan de gemeenten beter af gesteld zullen worden aan de behoef ten van de gemeenten en meer in overeenstemming met het werkelijke uitgavenpeil. Vooral de uitkeringen betreffende het onderwijs blijken in de praktijk veel te laag te zijn. Slechts in uiterste noodzaak dient te worden overgegaan tot uitbreiding van het (gemeente)-personeel. Alle respect had de heer Lustig voor de prestaties van de beide brandweercorpsen. De PvdA be treurt dat 'het college nog steeds niet •is gekomen met de verbeteringsplan nen voor de straatverlichting in de oudere kernen, (bijv. de Moolweg, Renesse)'. RecreatieVerdeelweg Met klem drong de heer Lustig er op aan voortgang te maken met de recreatieverdeelweg rond Renesse met aansluiting verbetering Hoogen- boomlaan. Bij de PvdA is de vraag gerezen of, en zo ja op welke wijze bevordert dient te worden dat op grotere campings een EHBO-post. wordt ingericht voor kleine onge vallen Een betere voorlichting om trent de voorgenomen uitvoering riolering is op zijn plaats. Verder werd er van Pvd A-zij de op aange drongen bij het college te komen met een algemene verordening voor sub sidie van de monumenten. Met vreugde heeft de fraktie geconsta teerd dat er grote vooruitgang is ge weest bij hulpverlening aan gezin nen door de Prot. St. voor Maatsch. Werk en Gezinsverzorging. Voor de besturen en begeleiders van de jeugdsociëteiten heeft de PvdA veel waardering. Aandacht is echter no dig voor de huisvesting van de akti- viteiten. Wat betreft het toerisme merkte ook de heer Lustig op dat de recre atieve ontwikkeling niet sprongsge wijze, maar langs banen van gelei delijkheid tot stand meet komen. Hij vroeg de bijzondere aandacht voor het kleinere particuliere initia tief op dit gebied en voor de sleep- in, die heeft bewezen op zijn plaats te zijn gewéest. De PvdA vindt het jammer dat in hogere politionele kringen zo weinig weerklank te vinden is voor een be tere bezetting van de rijkspolitie ge durende de zomermaanden. Kan in dit verband niet regelrecht kontakt worden opgenomen met de minister van justitie, zo vroeg de heer Lustig, die tenslotte zei de begroting zonder aarzelen te kunnen goedkeuren. V redesbewegingen tot politieke partijen DEN HAAG, 10-1. Het Interkerke- lijk Vredesberaad en de vredesbewe gingen „Pax Christi", „Kerk en vre de" en de „Doopsgezinde vredes groep" hebben er bij de politieke partijen op aangedrongen de Neder landse regering te bewegen nu over te gaan tot de volkenrechtelijke er kenning van Noord-Vietnam. Zoekt u een leuke baan Wij hebben plaats voor een Heb je interesse en ben je nog geen 18 jaar? Kom dan eejls praten of bel (01110) 2825. Dam 1 WONINGINRICHTING Appelmarkt 4 UTRECHT, 10-1. Bij het over leg met de verenigde machinefabrie ken (VMF) betrokken vakbonden {industriebond NVV.NKV en CNV, Unie BLHP en NBT) zullen tot ak- ties overgaan indien de aangekon digde reorganisaties met gedwongen ontslagen wrcrden gerealiseerd. Dit heeft de overgi'ote meerderheid van ruim 350 kaderleden van de vijf bonden woensdagmiddag op een openbare bijeenkomst in Utrecht be sloten. Slechts 17 kaderleden stem den tegen, terwijl drie zich van stemming onthielden. De bonden zullen onverkort aan hun eisen vasthouden. Omtrent de Directie beraadt zich... STRATFORD LE HOPE. 8-1. Een door meer dan 900 sta kende arbeiders van een olie raffinaderij van Shell in hel Engelse Stratford-Le-Hope be zochte vergadering is er maandag niet in geslaagd een arbeidsconflict op ie lossen ovèr de kwestie wie een lekke autobxind moest verwisselen. De ruzie ontstond toen zes ar beiders werden geschorst die geweigerd hadden het kar- 'ideitje uit te voeren. Collega's van de naar huis gestuurde arbeiders legden vervolgens het werk neer en het gevaar bestaat nu dat de staking overslaat naar andere Shell-raffinaderijen. In een poging hel conflict te sussen beloofde de bedrijfslei ding dat de geschorste man nen de band niet hoefden ie repareren en dat hun werk konden hervatten. Maar wie dacht dat de zaak hiermee uit de wereld was, vergist zich want nu is er weer een ander conflict. De geschorsten eisen dat hun loon over de periode dat zij huis waarts waren gezonden ivordt doorbetaald. De directie be raadt zich MIDDELBURG, 9-1. Het hoofdbestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is bijzouder teleurgesteld over het feit dat de overheidsbijdrage voor de geor ganiseerde dierziektebestrijding met ingang van 1 januari 1973 drastisch is ingekrompen. De overheids subsidie wordt teruggebracht van 18 miljoen gulden in 1972 naar 7'/a miljoen in 1973. Dc dierziektebestrijding is van het allergrootste belang voor dc volksge zondheid. Daarom is het onbcgrypclyk aldus de heer S. de Visser, voorzitter van de Z.L.M. tijdens dc dinsdag gehouden hoofdbestuursvergadcring, dat dc overheidsbijdrage zo drastisch is verlaagd, temeer daar deze bijdrage reeds bescheiden was in vergelijking met de circa 37 miljoen gulden per jaar die het bedrijfsleven zelf al moet opbrengen. aax-d van de akties en het tijdstip waai'op ze zullen worden uitgevoerd zullen de leden zelf moeten beslis sen. Er zal een landelijke comixiissie worden gevormd, die de akties gaat oi-ganiseren en coördineren. Groningens burgemeester over „verschraling" GRONINGEN, 10-1. „De steeds voortgaande verschraling van de gemeentelijke taken leidt tot een uitholling van de democratie". Dit zei burgemeester H. G. Buiter van Groningen in zijn nieuwjaarsrede. „Als gemeenten krijgen wij over steeds meer problemen steeds min der te zeggen, terwijl juist de ge meenten de bestuui'slichamen zijn die het dichtst bij de burger staan. Wij beschouwen als gemeenten niet meer de brug die wij zelf het nood zakelijkst achten, maar die waarvoor wlij uit de één of andei'e Haagse pot geld kunnen krijgen. Wij worden steeds meer uitvoerders van rijks richtlijnen op het gebied, dat met onze gemeentegx-enzen samenvalt". Deze situatie is gevaarlijk, aldus de heer Buiter, omdat het de democra tie in gevaar brengt op die plaats waar de medewex-king van de bur- gei's het meeste nodig is. namelijk op de gebieden die hun eigen leef- en woonmilieu bepalen. Geheim Vietnam-overleg: Geen verdere toenadering PARIJS, 10-1. Dl'. Henry Kis- singer en Le Due Tho, de onderhan- delaai^s van Washington en Hanoi, hebben woensdag hun derde gesprek in de nieuwe x'onde van geheime 'on- dei-handelingen over een wapenstil stand gevoerd in een villa bij Parijs. Het duurde vier uur en van enige toenadering bleek niets. Donderdag 11 januari Mondragon, 3.30 uur, afdeling Schou wen Plattelandsvrouwen Bond. Huis van Nassau, 19.30 uur, snij- maisbespreking Consuienlscnap. Huis van Nassau, 20.00 uur, lezing „Binnenhuisarchitecttuur" (Z.V.U.). Vrijdag 12 januari Zierikzee Geluk's Kegelhuis: 18.30-20.00 uur, 75-jax-ig „Sans Souci". R.S.G. „Prof. Zeeman", Manhuis- sti-aat, 19.45 uur filmavond „ZIE- JOOK". Zonnemaire Café Van Almkerk, 19.30 uur, ge meenschappelijke uilvoering. Bruinisse Gemeentehuis, vergadering gemeen- tex*aad. Zaterdag 13 januari Oosterland 11.00 en 2.00 uux\ kampioenswed- sti'ijden turnen. Maandag 15 januari Zierikzee Hotel Van Oppen. Eerste cursus avond streekgeschiedenis. 8 uur. Dinsdag 16 januari Haamstede Zaal Ger. kerk, 7.45 uur, N.C.V.B. (causeide). Woensdag 17 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uui', jaai-vergadering N.C.V.B. Donderdag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 21.00 uur, NCRV-i-adio- pi-ogi-amma „Regio Rechtstreeks". KAPELLE (bij Goes) ,,'t Caisson", 14.30 uur, vei-gadei-ing Vei', tot Steun aan de Nierstichting. Vrijdag 19 januari Zierikzee Concex-tzaal, 20.00 uur, concert Am sterdams Philharmonisch Ox-kest, (Z.V.U.). Maandag 5 februari Zierikzee Concex-tzaal, 14.00 uur, optx-eden Westfalisches Landestheater voor het voox-tgezet ondex-wijs (Z.V.U.). ,Ami Super' Bepaalde afzet melk gelaakt De vex-gadering was van mening dat er een krachtig preventieve diex-- ziektebestrijding noodzakelijk blijft, zodat er niets anders opzit, dan het ontstane tekort als bedrijfsleven zelf te financieren. Dit zal neex-komen op een heffing van 10 cent per 100 kg melk, f 1,00 per ton grondstof voor veevoeder en 5 cent per geslacht varken. Om extra bijdrage Met een extra bijdx'age van cix-ca een half miljoen gulden uit het fonds rundveeziektebestrijding van het Landbouwschap kan zo het te kort van ruim 13 miljoen gulden worden opgevangen. Daarbij is ge streefd naar een zodanige verhou ding tussen de diverse heffingen dat melkvee, mestvee en vai'kenshouders naar evenredigheid wordt bijgedra gen. De Z.L.M. acht het ook onaan vaardbaar dat de consumpliemelk in de grote warenhuizen ruim 23 cent per liter beneden de straatprijs wordt verkocht. Als het tot een melkooi'log komt, dan zal dit voor de boer een daling van de melkprijs in houden van 2 a 3 cent per liter. De Z.L.M. wil daax-om de vaststelling van een minimumprijs voor con- sumptiemelk op reële basis. Heel bijzonder kinderzitje DEN HAAG, 10-1. De carrosserie- fabriek Coenen N.V. in Den Haag heeft in samenwerking met een aan tal kinderspecialisten een nieuw kinderzitje ontworpen dat de fabriek kwalificeert als het veiligste ter wereld. Dit zitje voor babies en kleuters is geheel naar het Ieinder- lichaam gevormd, lervAijl het kind vóór zich een speeltafeltje krijgt (evenals het zitje vervaardigd uit veiligheids kunststof). Volgens de fabriek voorkomen de speciale vormgeving van het zitje met de zij delingse hoofdsteunen tezamen met het speeltafeltje, een gevaarlijke nekbeweging of overbelasting van de nekwervels. In geval van nood is de heupgordel gemakkelijk los te maken. Citroen komt met AMSTERDAM, 11-1. Citroën heeft eennogal stex-k gewijzigde Ami- versie op de markt gebracht onder de naam „Ami Supex-". Bij het ont werp is enerzijds gebruik gemaakt van het koetswex-k van de Ami en anderzijds van het motorisch gedeel te van de GS 1015. Volgens Citx-oën is door deze conceptie een „nieuwe auto" ontstaan, die - gezien de ho- gex-e prestaties - in de middenklasse thuis hoort. De Ami Super zal in maart in Nedex-land leverbaar zijn, evenals zijn besteluitvoering. Geen vijf-partijenkabinet DEN HAAG, 11-1. De vox-ming van een vijf-partijenkabinet is van de baan. De vijf Tweede-Kamex-fx-ac- ties (KVP, VVD, ARP, CHU en DS'70) kunnen tezamen in dit sta dium van de kabinetscrisis geen par- lementah-e meerderheid levex-en. Dit blijkt uit de brieven die kabinets informateur dx-. M. Ruppert in de nacht van woensdag op dondexdag heeft ontvangen van de vijf fx-actie- voox-zitters. Alleen de fx-acties van VVD en CHU hebben unaniem „ja" gezegd op de vraag van dr. Ruppert of zij verder willen meewex-ken aan een vijf-partijenkabinet. Pompidou naar Rusland PARIJS, 11-1. Pi-esident Pompidou is dondei'dagochtend vertrokken naar Minsk. in wït-Rusland, waar hij ge durende twee dagen besprekingen zal voex-en met de Sowjeti-ussische pax-tijleider Bi-ezjnjew. Hij is in ge zelschap van minister van buiten landse zaken Schumann en een tien tal adviseux-s. Binnen een maand 5 doden op dorpen weg APELDOORN, 10-1. De actiegroep Rijksweg 50 die de ontlasting van de dorpenweg Apeldoorn-Zwolle na streeft door de aanleg van een rijks weg, heeft de minister van verkeer en waterstaat telegrafisch gewezen op de noodzaak deze weg snel aan te leggen. De groep deed dit naar aanleiding van het ongeluk van woensdagochtend, waarbij drie men sen om het leven en negen werden gewond. Op de dox-penweg zijn bin nen een maand vijf doden te betx*eu- ren geweest en een groot aantal ge wonden, aldus de actiegi-oep. Verkeersfout eist twee mensenlevens VLISSINGEN, 10-1. Bij een fron tale botsing als gevolg van een foute inhaalmanoeuvre op Rijksweg 58 bij Oost-Souburg in Vlissingen zijn twee mensen omgekomen en wex~- den er twee gewond. Een Belgische auto, bestuurd door de in Mortzel (België) wonende Duitser H. Hinner (47), kwam na een verkeersfout in botsing met de auto van J. J. B. Cannot (37) uit Souburg. Beide be- stuux-dex's werden op slag gedood. De twee mede-inzittenden uit de Bel gische auto werden naar een zieken huis in Vlissingen gebracht. Jongeman (lootl <loor snuiven GRONINGEN. 10-1. In het zoge- naamde Laltei-ingegasthuis te Gro ningen is het lijk gevonden van een jonge man, de 19-jarige T. J. R. uit Beverwijk. Hij was weggelopen uit een 'inrichting voor geesteszieken in Bloemendaal. Op het moment dat het lichaam door bewoners van het pand, dat veelal bewoond wordt door krakexs, gevonden werd. rwas de jongen vermoedelijk al eexx uur of zes dood. Volgens de politie is de doodsooi-- zaak het ovex-matig snuiven van tri geweest. Naast het lichaam yond men een open flesje waai-in tri had gezeten. EINHHOVEN. 10-1. Alle belang rijke melkbedrijven in het gebied beneden de grote rivieren, van Maastricht tol. Middelburg, gaan hun verkoopactivitciten op de consump tiemelkmarkt bundelen in een ïxieu- we verkoopmaatschappij. De deelnemers aan deze samen werking zijn: 1 Campina mei pro- duktiebedrijven te Eindhoven, Maas tricht, Heei len en Sittard. 2 Heme- pro met produktiebedrijf lc Helmond 3 Maasvallei met produktiebedrijven te Roei-mond, Venlo en Oss 4 De ZM- groep met produktiebedrijven te Breda, 's-Hertogenbosch, Middel - bui-g, Roosendaal, Tilburg en Uden- hout. Gezamclijk vertegenwoordigen deze ondernemingen een omzel van ruim 700 miljoen gulden. In het hui dige wex-kgebied vaxx deze bedxijven woont circa 25 #.'o van de Nedex-laxxd- se bevolking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2