Kefeldub „Acht om den Koning,M Zaltbommd. UNIEK JUBILEUM OP ZIERIKZEES „KEGELFRONT": OUDSTE VERENIGING „SANS SOUCI" NU 75 JAAR Deltagebied vergt eeuwen om zich van ingreep te herstellen STREEKNIEUWS Vrijdag a.s. receptie in „Kegelhuis Geluk" Z1ERIKZEE, 8-1. Er mag dan op sportgebied te Zie- rikzee gedurende de laatste jaren veel veranderd zijn, op hel gebied van de kegelsport is er sedert genera ties lang in feite niet veel veranderd. Uiteraard was er nooit tevoren een zo'n uiterst modern geoutilleerd kegelhuis als thans het in 1969 geopende „Kegelhuis Geluk". Maar juist de totstandkoming van dit kegel- huis - uniek voor Zeeland - is wel het „monumentale" bewijs dat de beoefening in en om Zierikzee - eigenlijk op geheel Schouwen-Duivcland - vooral na de zestiger jaren enorm is toegenomen. Een misschien nog wel duidelijker „bewijs" van de triomfantelijke ont wikkeling van de kegelsport als vrijetijdsbesteding is het bereiken van de 75-jarige leeftijd door Zierikzees' meest bekende, succesvolle en oudste kegel club ...Sans Souci". Dit bijzondere jubileum op het Zierikzeese kegelfront - waar altijd nog zo'n 170 dames en heren actief zijn - zal herdacht worden met een receptie op vrijdag 12 januari aanstaande - hoe kan het anders - in het „Kegelhuis Geluk". Het 75-jarig bestaan van „Sans Souci" was voor de huidige voorzit ter, de heer J. W. Roskam - tevens het oudste lid in „kegel"-jaren, na melijk vanal' 1955 - aanleiding eens te snuffelen in de oude archieven van de jubilerende vereniging. Vast staat wel dat „Sans Souci" gedu rende al die jaren - en dat blijkt ook duidelijk uit de vaak vergeelde notu len - zijn bestaansrecht wel bewezen Heeft. Neem bv. het huishoudelijk regle ment, waarin nog vandaag de dag als doel van de club omschreven slaat: „de kegelsport en de onder linge gezelligheid te bevorderen". Al heeft waarschijnlijk niemand dit oude reglement gelezen, vast staat wel dat „Sans Souci" al die 75 jaar de oude doelstelling is trouw geble ven. In hetzelfde oude reglement kan men de reden vinden welke hoogst Het voltallige „Sans Souci" op de vaste(vrijdag)-trainingsavond, aan de vooravond van het 75-jarig be staan. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) waarschijnlijk ten grondslag ligt aan de vele behaalde persoonlijke, zowel als verenigingssuccessen. Te lezen valt namelijk: „elk lid is verplicht elke kegelavond minstens twee uur te komen kegelen, op „verbeurte" van een boete van tien cent per keer, te betalen aan de peningmeester." „Sans Souci" werd opgericht in 1898, Ih 1899 komt men reeds nu nóg bekende namen tegen: Planting, lin ger, v. d. Stolpe, Hogerheijde. Op één van de vergaderingen in die begin tijd, toen gekegeld werd in de zaal van de familie Verwer, werd zelfs een heildronk uitgebracht op de suc cessen van de Transvaalse boeren, die toen in oorlog waren met Enge land. Landelijke wedstrijden We schreven het al: „Sans Souci" was altijd een bijzonder actieve ke gelclub. Reeds in 1900 besloot men mee te doen aan landelijke wedstrij den in Gouda. Dat betekende dat op zaterdagmorgen om zes uur uit Zie rikzee vertrokken moest worden naar Zijpe èn vandaar met de RTM- boot naar Rotterdam. Maar vanwege de waterstand - zo vertellen de oude boeken - moesten de kegelaars in Dordrecht van boord, om met het stalen ros de reis voort te zetten. Het concours van 1900 duurde twee da gen. Ondanks alle problemen eindigde „Sans Souci" als nummer zes van de tien deelnemende ploegen. In 1909 werd deelgenomen aan de nationale kampioenschappen in Oos terhout; in 1911 werd er een wed strijd om „den haas" gespeeld, aan geboden door de heer Verwer. Te genwoordig spreken de kegelaars van „een radja", maar in 1917 heette dat nog „acht om den koning". Er werd toen het volgende besloten: „In elk kwartaal verplicht de eerste radja slechts den werper tot het geven van een rondje a tien cent aan elk dan aanwezig lid" Ook werd er wel ge speeld om wild: „om den haas en eenen eend". In 1928 klapte de beurs in New York in elkaar, maar dat had geen nadelige gevolgen voor de kas van „Sans Souci". Er was f 400,in kas; besloten werd een reisje te maken naar Brussel met de dames. Het valt niet meer in de notulen te vinden of dit een geslaagde onderneming is geweestIn het jaar 1932 werd wijlen de heer H. J. Doeleman lid. In datzelfde jaar werd zijn fabriek „Zeelandia" geopend. ..Concordia" en „Zelkepolder" Na een gedwongen rustperiode ge durende de oorlogsjaren, begon „S.S." weer te kegelen op 19 oktober 1945 in restaurant „Concordia". De wa tersnoodramp van 1953 brak nogal eens de regelmaat van de vaste vrij dagavonden. „Sans Souci" heeft uiteraard niet alleen hoogtepunten, maar ook diep tepunten gekend. En dat niet alleen op het gebied van de sport zelf, maar ook wat betreft de leden. Na een stagnatie in de kegelsport kon op 7 mei 1966 weer worden begonnen: op de baan van de Zelkepolder. Hoewel soms koud, bewaren de leden goede herinneringen aan de Zelkepolder- periode. „Mannentaal" Het eigen „Sans Souci"-lid, de heer G. Geluk, sprak echter op een voor de kegelsport historisch moment, ge spierde mannentaal: „ik ga een ke gelhuis bouwen. Wie zin heeft kan komen, wie geen zin heeft die blijft weg". In ieder geval verscheen er een kegelhuis met twee uitstekende banen, waarop nu thans regelmatig door zo'n 170 kegelaars en kegelaar- sters wordt gespeeld. In 1898 begon „Sans Souci" met 12 leden; thans telt de club er dertien: de heren J. W. Roskam (voorzitter), C. van Haveren (vice-voorzitter en secretaris), C. v. d. Linde (penning meester), J. Berman, L. van Gastel, G. Geluk, H. Landegent. J. Ochtman, Al enkele jaren na de oprichting in 1S9S nam hel Zierikzeese „Sans Souci" deel aan landelijke wedstrij den. In april 1908 trok men bijv. naar Zalt bommel, waar de kegelclub „Acht om den Koning" een groot nationaal kegelconcours organiseerde W. Schell, P. Tempelaars, Joh. v. d. Velde, M. C. de Vlieger en J. Volkeri. „Sans Souci" telt onder de eigen le denkring dus ook de voorzitter van de Zierikzeese Kegel Bond, de heer J. Volkeri. Wat betreft de sportieve prestaties: „We vechten altijd om te trachten een ereplaats te bereiken", aldus de voorzitter. Enkele „S.S."-leden won nen al eens het gouden kegelinsigne. Om precies te zijn: de jubilerende vereniging telt vier man „in het goud", kegelaars dus die van alle Zierikzeese clubs de hoogste serie met zes ballen wisten te gooien. En dat wil nogal wat zeggen, want er zijn thans twaalf dames- en heren- kegelverenigingen, waarvan er elf zijn aangesloten bij de Z.K.B. Ongetwijfeld zal het overgrote deel van de,ruim 170 actieve verenigings leden van kegelend Zierikzee vrijdag aanwezig zijn bij de receptie in het „Kegelhuis Geluk", bij gelegenheid van het unieke jubileum van „Sans Souci". Een voltreffer de kegels „spatten" uiteen Kon. Zeenwscli Genootschap MIDDELBURG, 8-1. Het deltage bied zal nog eeuwen nodig hebben om zich van de 20ste eeuw te her stellen. Dit zei ir. A. J. Beenhakker van de Rijksplanologische Dienst, maandagavond te Middelburg tijdens een studiebijeenkomst over de Oos- terschelde voor het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Het industrieplan Reimerswaal bij Bergen op Zoom zal nog hei grootste probleem opleveren na de afsluiting van de Oosterschelde. Moet Bergen op Zoom nu zo nodig uitgroeien tot een tweede Rijnmondgebiedje, vroeg ir. Beenhakker zich af, die Reimers waal liever een recreatieve bestem ming zou willen geven. De afsluiting van de Oosterschelde wordt door velen ervaren als het organiseren van een ramp, waarbij je zelf buiten schot blijft Maar een dergelijke be slissing kan gerechtvaardigd zijn als men daarmee bijv. de veiligheid dient, meende hij. Balken oud zaal dicht HAARLEM, 8-1. De negen 500 jaar oude moerbalken van de Gravenzaal van het Haar lemse stadhuis vertonen zoda nige sporen van verval, dat het gemeentebestuur besloten heeft met ingang van maandag de zaal te sluiten. De voor de komende maanden gemaakte huwelijksafspraken in de Gra venzaal zijn geannuleerd en andere bijeenkomsten zullen op een andere plaats in het stadhuis of in Haarlem, wor den gehouden. De Gravenzaal is in de 13e eeuio gebouwd als Ridderzaal van de Graven van Holland. Na een brand van 1349 is een nieuwe zaal gebouwd die later aan de gemeente is overgedra gen. Vermoed wordt dat de moerbalken al 500 jaar gele den gelegd zijn. De heer Beenhakker koesterde gi*ote twijfels omtrent de kwaliteit van het Oosterscheldewater na de afsluiting. Compartimentering Hij toonde zich een voorstander van de verdeling van de Ooster schelde in afgescheiden bekkens. Het meest westelijke gedeelte zou zonder invloeden van buitenaf bewaard kunnen blijven als een schoon zout waterbekken. Dit zou een unieke si tuatie in de wereld opleveren. Ir. Beenhakker geloofde dat zich in een dergelijk bekken wellicht een nieuw levensmilieu zal kunnen ont wikkelen. Hij waarschuwde voor de problemen die de Westerschelde nog zou kunnen opleveren. Ongeremde industrialisatie langs de oevers zal het natuurlijke milieu nog verder terugdringen. Dit zal groter verlies opleveren voor milieu dan de afslui ting van de Oosterschelde omdat de Westerschelde een van de weinige riviermondingen van dit soort in Eu ropa is, aldus ir. Beenhakker. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Engeland zal bij de regering van IJsland prostesteren tegen het kappen van de netten van twee Britse treilers door schepen van de IJslandse kustwacht. BERLIJN. Ongeveer zeven mil joen Westduitsers en Westberlijners hebben in 1972 een bezoek aan Oost- Duitsland gebracht. Omgekeerd zijn 1,1 miljoen Oostduitsers naar West- Duitsland en West-Berlijn gegaan. In hetzelfde tijdvak zijn ruim tien miljoen Westduitsers en Westber lijners door de DDR naar andere landen gereisd. PARIJS. De Franse regering heeft twee miljoen francs beschik baar gesteld voor de modernisering van een ziekenhuis in Hanoi, zo is officieel in Parijs meegedeeld. SAIGON. De regering van Zuid- Vietnam wil 1.015 gewonde commu nistische krijgsgevangenen naar Noord-Vietnam terugsturen, maar dat. land is niet op het aanbod inge gaan. Het houdt vol dat er geen Noordvietnamese soldaten in het zuiden strijden. PHNOM PENH. Communistische kikvorsmannen hebben een kade in de haven van Phnom Penh opgebla zen en enkele uren later een plastic- bom bij het 1.672 ton metende vracht schip Lucky Star tot ontploffing ge- bi'acht. PARIJS. Nixon's adviseur Henry Kissinger en de Noordvietnamese on derhandelaar Le Due Tho hebben maandag vier en een half uur lang besprekingen gevoerd. Het overleg over een vredesregeling wordt vandaag (dinsdag) voortgezet, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt, zoals gebruikelijk is over de inhoud van het gesprek niets bekend ge maakt. PARIJS. Als protest tegen de voor genomen uitbreiding met verschei dene duizenden hectaren van een militair oefenterrein op de hoog vlakte van Lai'zac in het Zuidfranse departement Aveyron zijn zondag 26 boeren met trekkers uit het stadje Millau naar Parijs vertrokken, waar zij 13 januari hopen aan te komen. WEST-BERLIJN. De deskundige van het gerechtelijk instituut van- West-Berlijn, Hans Jiirgen Spengler, heeft maandag bekendgemaakt dat hij „naar alle waarschijnlijkheid" heeft vastgesteld dat Martin Bor- mann aan het einde van de tweede wereldoorlog om het leven is geko men. Hiermee zou het nu al 27 jaar bestaande raadsel rond het lot van Hitiers plaatsvervanger eindelijk zijn opgelost. LISSABON. In verschillende de len van Lissabon hebben zich in to taal twaalf ontploffingen voorgedaan Er werd geen schade aangericht en niemand werd gewond, aldus een woordvoerder van het Portugese mi nisterie van voorlichting. Er zijn ook geen arrestaties verricht. CHICAGO. Drie brandweerlie- den zijn omgekomen door het instor ten van het dak van een brandend gebouw in Chicago. Twintig brand weerlieden werden gewond. De brand, die woedde in een cafe taria, leek niet zo ernstig totdat het dak instortte. HOUSTON. De Amerikaanse as tronaut James Lovell. die meer tijd in de ruimte heeft doorgebracht dan enig ander, verlaat binnenkort de NASA en de Amerikaanse marine. Hij heeft in Houston bekendgemaakt dat hij een funktie in de industrie heeft aanvaard. DJAKARTA. Functionarissen van de Indonesische inlichtingendienst hebben een poging om 1.500 wapens van Chinese makelij het land binnen te smokkelen verijdeld, zo meldt het onafhankelijke dagblad Berita Buana SARREGUEMINES. In de Oost franse plaats Sarreguemines zijn elf mensen gestorven aan „Engelse griep", aldus een officiële bekend making. In het departement Moselle zijn 133 grieppatienten en in Grenoble 400. WUERZBURG. Het plan van de RK Bisdommen in West-Duitsland om leken in de kerken te laten pre ken is op verzet van het Vaticaan gestuit. KAAPSTAD. De beroemde Zuid- Afrikaanse hartchirurg dr Chris Barnard die drie weken geleden bij een auto-ongeluk gewond raakte, is uit het groote-schuurziekenhuis in Kaapstad ontslagen. LONDEN. De Britse „Distillers Company" heeft zijn aanbod voor compensatie aan de Britse kinderen die het slachtoffer zijn geworden van thalidomide verhoogd tot 20 miljoen pond sterling. Elk ouderpaar krijgt dan 5.000 pond. CAIRO. De regering van Egypte heeft alle universiteiten en hoge scholen in het land gesloten tot 11 januari, de dag waarop een school vakantie begint. PARIJS. Le due Tho, raadsman van de Noordvietnamese delegatie bij het vredesoverleg over Vietnam, heeft bij aankomst in Parijs ver klaard dat het Vietnamese vraag stuk snel en op vreedzame wijze uit de wereld kan worden geholpen als de Verenigde Staten van goede wil zijn. ZIERIKZEE NCRV met „Regio Rechtstreeks" Op 18 januari komt de NCRV met het radioprogramma „Regio Recht streeks" in Zierikzee. Er zijn in het kader van dit programma twee rechtstreekse uitzendingen gepland. Het eerste programma wordt uit gezonden om 16.32 uur via Hilver sum II. Plaats van uitzending is de „Concertzaal". In deze uitzending die een uur duurt kan men onder meer luisteren naar de zangeres Loeki Knol en het combo Tonny Eyk. Bovendien zal dit programma in formatie bevatten uit de regio. Het tweede programma begint om 21.00 uur. Ook hiervoor wordt weer ge bruik gemaakt van de entourage van „Mondragon,,. Naast de artiesten van het middagprogramma treden dan onder meer ook op „De Makkers". Een belangrijk onderdeel van dit avondprogramma, dat via Hilversum I te ontvangen is, is de quiz „Wie is wie of wat is waar". Aan deze wedstrijd zullen acht be zoekers aan het programma deel nemen, die in een voorronde, die tussen acht en negen uur wordt ge houden, worden geselekteerd. Boven dien is in deze uitzending plaats voor enkele (verzoek)platen. Gastvrouw en gastheer van „Regio Rechtstreeks" zijn Els Nijssen en Dik Bikker. Z.V.U.-concerl A'dams Philharmonisch Orkest Zoals bekend concerteert het Am sterdams Philharmonisch Orkest on der leiding van Anton Kersjes, op vrijdag 19 januari in de Concertzaal. Naast het prachtige piano-concert van Schumann, vertolkt door de Russische pianiste Eliso Wirsaladze, staan verder op het programma de Symphonie nr. 31 van Haydn en Rimsky-Korsakow's „Sheherazade". Om de muziekliefhebbers te gerie ven wordt door de heer Jac. M. Luy- kenaar op woensdag 17 januari een uitleg van deze stukken gegeven, op dat het publiek met nog groter ge noegen dit concert beluisteren kan. Plaats en aanvangsuur: muziekschool (8.00 uur). Bejaardensoos N.C.V.B. Moi'gen woensdagmiddag 10 janu ari (aanvang 2.30 uur) vindt in het Hervormd verenigingsgebouw in het Vrije alhier, weer een bijeenkomst plaats voor de Zierikzeese bejaar den, uitgaande van de N.C.V.B. Voor 50 jaar WEST-SCHOUWEN. Het motor schip „Zeelandia 1" schipper P. C. Landegent van Serooskerke, dat in de nacht van 2 januari op het strand gezet was tot het lossen van een la ding rijshout, is daags daarna met hoog water door veel zee hoog op het strand geslagen. Indien de z.iv. wind blijft aanwakkeren levert de toe stand voor het motorschip gevaar op. ZON NEM AIRE. Het muziekgezel schap „N. en U." gaf de gewone jaar lijkse uitvoering in de Beivaarschool. Het trad op met een bijzonder wel verzorgd programma. SEROOSKERKE. Als bijzonder heid dient vermeld te worden, dat in het afgelopen jaar geen enkele in schrijving van overlijden in de regis ters van de burgerlijke stand heeft plaats gehad. OOSTERLAND. Op 1 januari 1922 bedroeg het aantal inwoners in deze gemeente 2059. Op 1 januari 1923 was de gemeente groot 2023 zielen. BRUINISSE. De nieuwjaarscollec te bracht hier f 265,- op. RENESSE. Op een der laatste les sen van den cursus „Pradische Fruitteelt" iverd alhier een vereni ging van oud-leerlingen van dien cursus opgericht, waarin vijfentwin tig personen als lid toetraden. NIEUWERKERK. Woensdagavond gaf de Chr. zangvereniging „Looft den Heer" haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van haar directeur den heer Van de Doel. Jammer dat het ditmaal niet als voorheen in een kerkgebouw kon, maar in „De Mee- beel" moest plaats hebben. ZIERIKZEE. Van de firma J. L. Spoormaker te Rotterdam, agente der Rcnault-automobielen ontinn- gen wij nog een duidelijke maandka- lender voor het reeds ingetreden jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6