Mevr. N. M. Brouwer-Steur kwart eeuw kleuterschoolleidster Raad Westerschouwen werkte zich door omvangrijke agenda STREEKNIEUWS Grevelingenmeer is aantrekkelijk voor de sportvisserij Boeiende lezing over de Kluut op Vogelwacht-vergadering ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 januari 1973 Nr. 21214 Zilveren jubilaresse te Zierikzee (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 8-1. Toen zij nog maar twaalf jaar was, zei de bovenmeester al: „Neeltje moet bij het onder wijs". Dat is er toen niet van gekomen, want „Neeltje" - later en nu mevrouw N. M. Brouwer-Steur - kwam uit een groot gezin en studeren voor meisjes was er toen zo niet bij. Een geluk voor haar dat de kans - veel later - tocli kwam; de kans werd gegrepen. Zodoende gaat mevrouw Brouwer-Steur vrijdag 12 januari haar zilveren jubileum vieren als hoofdleidster van de Nutskleu ter school te Zierikzee. Die. (Burghse) meester van toen zag „dat dïdaktische" kennelijk al vroeg zitten. Geen wonder trouwens want „Nel Steur" leidde al vroeg de zondags school en de vrije kerstvertelling deed ze in december zo goed, dat het op ging vallen. Wijlen de heer P. de Bree. hoofd van de openbare school, wees haar in 1947 de weg naar het kleuteronderwijs, dat toen nog in het instituut „bewaarschool" te Zierikzee al bestond vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw. Jarenlang werd deze school voortreffelijk geleid door (wijlen) mej. Z. F. Papeveld, van wie mevr. Brouwer de feitelijke opvolgster is. De school - de Burgerbewaarschool - was gevestigd achter de oude toen malige u.l.o.-school aan de Wevers- hoek en - om althans de vakaturetijd te overbruggen - beloofde mevr. Brouwer het werk te willen overne men, zulks op verzoek van de echt genote van de toenmalige burge meester mr. J. J. Schuurbeque- Boeye. In die tijd was de Wet op het Kleuteronderwijs nog toekomst; alles was zon beetje los-vast geregeld. Ook het salaris trouwe.ns zijnde f 30 per week. Overigens liep er toen al een lijntje naar „Het Nut", want de Nutsspaar- bank hielp jaarlijks de bewaarschool met een subsidie van f 1000. Opleiding Toen de feitelijkheden wat beter tot Zierikzee doordrongen, bleek er in september 1947 al een opleiding te zijn begonnen aan de Rijkskweek school te Middelburg en met wat aandrang ging mevr, Brouwer daar in januari naar toe, ten eerste om een achterstand van'een dikke vier maanden in te halen en - met ieder een - alvast vooruit te lopen op een later volgende situatie, waarbij het kleuteronderwijs zijn regeling kreeg. De directeur van de school de heer A. de Jonge voelde er niet veel voor gehuwde dames als leerlingen toe te laten, maar mevrouw Brouwer had met het resolute, dat haar nog ken merkt gezegd: „meneer, in de school ben ik gewoon Nel Brouwer" en toen was het goed. Studietijden waren: de woensdag middag, de vrijdagavond en de za terdagen. In 1949 haalde mevr. Brou wer de akte A en twee jaar later de Akte B. Het salaris van bijna niets schoot prettig omhoog. In 1956 kwam - onder auspiciën van de Stichting Nuts-kleuterschool - een nieuwe school gereed aan de Baden Powell- weg en daardoor was voor de jubila resse van straks een rijk arbeidsveld met de daarbij behorende mogelijk heden, ontsloten. Zevenentachtig leerlingen Bij de oprichting van de openbare kleuterschool was er even wat ba- laneeerwerk nodig, in verband met het aantal leerlingen (3 of 2 leer krachten), maar het evenwicht was snel hersteld. Thans telt de school van „juffrouw Brouwer" drie leer krachten en zeven en tachtig leer lingen en zo is het eigenlijk al die tijd wel geweest. Mevr. Brouwer vertelt haar „ver haal" los uit de pols, maar wordt heel ernstig als het gesprek op de kleuters zelf komt. Zij heeft duidelijk gedecideerde opvattingen over het kleuteronderwijs. Crèches en peuterklassen komen niet in dat stuk voor, want de hoofd leidster wil - zij het met een aparte be-oordeling van elke kleuter - het kind zo lang mogelijk bij de moeder laten. De kleuter van nu is, bij alle overeenkomst, toch anders dan de kleuter van toen, is haar mening. Haar leerlingen zijn kinderen van ouders, de zelf in een vrij gemakke lijke tijd zijn opgegroeid en dat openbaart zich ook in de jeugd, die b.v. duidelijk minder zuinig is op het materiaal dan vroeger. Fout prestatiebeginsel „Juffrouw Brouwer" wil ook heel duidelijk af van het prestatiebegin sel. Belangrijk is dat de kinderen echt positief leren spelen en daar naast is het ontvangen van warmte en liefde, soms - zo niet altijd - veel belangrijker dan het ontwikkelen van het verstand. Dat komt latei- echt wel, maar de moeders willen tegenwoordig zo vaak zo vlug moge lijk van het kind af en dat moet dan heel snel veel kunnen". Uit de her sens moet zoveel mogelijk gehaald; dat hart komt wel aan zijn trekken, denkt men. De vele jeugdproblemen bewijzen dat het niet klopt, volgens deze hooggekwalificeerde leidster, die al vele kleintjes bij de hand heeft genomen en nog vele hoopt te ne men, „want" - zegt zij - „zet dat er maar bij, ik houd er nog niet mee op". De mosselaanvoer De mosselaanvoer in de week van 2 tot 6 januari had nogal wat last van de mist, maar dat verhinderde niet dat tot vrijdagavond toch ruim 44.000 tonnen waren aangevoerd en dat zelfs zaterdag nog enkele sche pen zouden worden gelost, die niet tijdig de vrijdagveilingen konden be reiken. Intussen kan van deze week alleen worden gezegd, dat zij een flinke in jectie voor het mosselfonds beteken de, dat zeker met een 1 a 1 1/2 ton zal zijn verstrekt want van de ruim 44.000 tonnen die werden aangevoerd kwamen er maar 1300 tonnen in het opvangfonds terecht, zodat weinig moest worden uitgerekend. De prij zen die op een redelijk niveau be gonnen daalden naarmate de dooi de dreigende vorst wat voorzichtig geworden handel verzadigd werd tot f 14,- a f 15,- er ton. Keuringsdienst van Waren Cp dinsdag 23 januari vindt in Goes de officiële opening plaats van het gebouw van de Keuringdienst van Waren aan de Evertsenstraat. Deze officiële opening zal worden verricht door de heer W. B. Gerrit sen, directeur generaal van de Volks gezondheid. Een welkomstwoord zal worden gesproken door burgemeester F. G. A. Huber, terwijl drs. D. Visser di recteur van de Keuringdienst van Waren in Zeeland een slotwoord spreekt ZIERIKZEE Optreden toneelwerkgroep „Proloog" voor het voortgezet onderwijs Op donderdag 11 januari a.s. - 's morgens om 10.00 uur en "s middags om 2.00 uur - zullen door de Toneel- werkgroep „Proloog" in de Zierik- zeese Concertzaal voor de leerlingen van de scholen van het voortgezet onderwijs voorstellingen worden ge geven van „Véél groeten, we maken het best". De voorstellingen vinden plaats onder auspiciën van de Z.V.U. Gp donderdag 25 januari a.s kun nen de leerlingen van het voortge zet onderwijs opnieuw terecht in de Concertzaal. Op die datum - aan vang 14.00 uur - zal door het West- falisches Landestheater, in samen werking met, WIKOR, worden opge voerd „Eisenwischser". De volgende jeugdvoorstelling vindt plaats op vrijdag 2 februari. Dan treedt - even eens voor het v.o. - op de theatre- groep Funhouse met de „Funhouse Rvue". Vernielingen aangericht bij het Shell-vulstation In de nacht van zaterdag op zon dag hebben onbekenden (opnieuw) huisgehouden in het Shell-vulstation „De Val". Zo werd op zinloze wijze een ruit vernield, waarbij een oude accu als „breekinstrument" diende. Bovendien werd de glazendeur van het kantoortje ingetrapt en wist men de sleutel, nodig voor de bedienig van de bezinepomp te pakken. „Han dige jongens" waren het echter ken nelijk niet, want ondanks de sleutel is men er niet in geslaagd de pomp in gebruik te stellen en benzine te Bot. schol en schar SCHARENBIJKE, 8-1. Voor de sportvisserij is de Grevelingen nog steeds een zeer aantrekkelijk gebied en vooral in de omgeving van Scha- rendijke werd laatste weken en maanden bijzonder veel gevangen. Vooral bot. schól en schar, de voorheen op de Grevelingen meest voorkomende platvis, schijnt, weinig last van de afsluiting te hebben en in de nog altijd zoute Grevelingen we lig te tieren. De sterfte van de har der, en de zeebaars, trekvissen die in de winter naar zee trekken en die de enige ontsnappingsmogekjkheiri. do sluis bij Bruinisse niet hebben kun nen vinden, deed toen wel even een bericht ontstaan, dat in het Greve- lingenmeer alles dood was, maar niets is minder waar. Forel Ook de uitgezette forel, die het in het begin in het zoute Grevelingen- waler niet zo naar zijn zin had, schijnt zich al aardig aan te passen. De exemplaren die worden gevan gen zijn goed gegroeid, (van 23 naar 43 cm. en langer en met een gewicht van 12 tot 15 ons. Bij hun tewater- HAAMSTEDE, 91. De gemeente raad van Westerschouwen heeft zich gisteren (maandag)-avond onder vcoizitterschap van burgemeester Everwijn heengewerkt door een ta melijk omvangrijke agenda. Een groot aantal ingekomen stuk ken werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heer Lustig verzocht nogmaals aandacht voor een adviserende stem in het bestuur van de Stichting Renesse, namens de erf pachters vereniging. Dit naar aan leiding van de ingediende begroting van deze stichting. Overleg hierover hoe men dit in de statuten in kan passen is gaande, aldus de voorzit ter. Voor het Rode Kruis Ziekenhuis zijn tariefverhogingen aangevraagd, maar dan nog zal de begroting 1973 niet sluitend zijn. zodat.een bijdrage van de gemeenten noodzakelijk zal zijn. De schooltandverzorging is een zorgenkind op Schouwen-Duiveland Wil deze denst volledig draaien, er minstens zes tandartsen moeten zijn Hulp van buiten af is bijna niet te verkrijgen. Vestiging van jonge krachten schijnt niet aantrekkelijk te zijn zo gaf de heer Steur als zijn mening te kennen, inzake door de heer Lustig gestelde vragen. Enkele grondverkoop voorstellen werden vlot aangenomen. Afkoop en pachtrecht Minder vlotte ontvangst kreeg het voorstel van b. en w. voor de afkoop van een erfpachtrecht aan de heer K. v. d. Maas te Noordwelle. Het be trof hier een niet altijd durend recht voor ongeveer 33 are. De pachtover eenkomst loopt af in het jaar 2024. „Niet af laten kopen dit recht want men weet nooit wat men tegen die tijd met deze grond als gemeente kan doen". Waarom heeft men als het ware aangedrongen op deze afkoop van de zijde van de gemeente, zo vroeg de heer Lustig. Ook de heer Tieleman wilde deze afkoop regeling niet zonder meer goedkeuren. Hij wilde dat niet 35x de jaarlijkse tanken. Aangenomen wordt dat één en ander na drie uur zaterdagnacht heeft plaatsgevonden. De politie stelt een onderzoek in naar de dader(s) die behalve de aangerichte ravage, echter geen sporen van identiteit hebben achtergelaten. Duitser aangehouden wegens kledingdiefstal Door de rijkspolitie te Zierikzee werd zaterdag alhier de 19-jarige E. H. J. K. woonachtig te Aken. aange houden in verband met diefstal van enige kledingstukken op vrijdag j.l. uit dames- en kinderkledingzaak „Metro" aan de Appelmarkt. De ge stolen kledingstukken konden in be slag werden genomen en werden te ruggegeven aan de eigenaresse. De Duitser bekende de diefstal te heb ben gepleegd. Hij werd, uiteraard nadat procs-verbaal was opgemaakt, heengezonden. HAAMSTEDE Sneeuwklokje! De heer Joh. v. d. Bos, werkzaam bij het rusthuis „Duinoord", meldde dat hij een bloeiend sneeuwklokje heeft. Uitzonderlijk vroeg want zo lang we deze gegevens bijhouden is het nog niet voorgevallen op deze datum. Het bolletje, waaruit dit tere witte bloempje is ontsproten heeft het dan ook niet moeilijk gehad in deze eerste winterse weken Want vorst van veel betekenis is er niet geweest. Bovendien is het elke dag bladstil zodat de 5 graden meer weg hebben van een zacht lente weertje. De muggen dansen dat het een lieve lust is en een goed opmer ker ziet al hier en daar de eenden koppeltjes vormen. Het is wonderlijk weer, want de wijzer van de baro meter ligt ongeveer horizontaal, zo hoog is de luchtdruk. En in vorige winters vroor het bij een dergelijke maximum meestal dat het kraakte, terwijl nu in geheel Europa geen vorst van allure te bekennen is. NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der rijks politie te Nieuwerkerk zijn inlichtin gen te verkrijgen over de volgende voorwerpen: Een paar voetbalschoe nen, maat 5 1/2; Zwart horlogeband je: Een paar gymschoenen; Gouden schakelarmband; Windjack; Sleutels' Damesbril in etuie; Blauw kinder fietsje; Witte kinderdas; Beige bood schappentas; Kinderportemonee zon der inhoud; Zilveren broche. Disco-avond „The Fish" Vrijdagavond werd in „Ons Dorps huis" een disco-avond gehouden ten bate van de actie „Kom over de brug". Deze avond was georganiseerd door de plaatselijke jeugdsoos ..The Fish". Medewerking werd verleend door de disco-bar „Octopus", met disjockev's Ton Dokman en Jesse Rasmussen. Vele plakaten van „Kom over de brug" waren aan de wanden geplakt. De avond duurde van 8 tot ongeveer 11 uur. Er was een geringe belangstelling (50 jongelui). Onder de belangstellenden was ook de her vormde predikant ds. H. van den Heuvel. De opbrengst van deze avond (f 75,gaat naar de aktie „Kom over de brug". BRUINISSE „Hearing" over jachthaven De gemeente Bruinisse volgt met het houden van „Hearings", over di verse onderwerpen, de moderne lijn van de inspraak van de bevolking. Was eerder, de overdracht van de woningen en het verkeersplan aan de beurt, vrijdag 12 januari zal men zich kunnen uitsprekken over de jachthaven en de entourage daarom heen. Noordzeekotter in de vaart Bruinisse heeft thans ook een Noordzee-viskoter in de vaart. De UK 232 werd de Bru 12. De naam van het schip werd Wolfer-Franke. Eigenaars: firma Van Kooten-Ju- melet-Otte uit Bruinisse. Wij komen op dit heuglijke feit nog nader terug. Bevolkingsopbouw boven 65-jarigen Van de 2606 inwoners van Bruinis se per 31 december 1972 waren er 459 of bijna 17 0 ouder dan 65 j. Eén vrouw was 102 jaar, één vrouw 94, één vrouw en één man 93, één man en 2 vrouwen 91 jaar; 2 m. en 1 'vr. 90 jaar, 3 m. en 1 vrouw 89 j. 3 vr. 88 j.: 2 m. en 2 vr. 87 j.; 6 m. en 3 vr. 86 j.: 3 m. en 6 vr. 85 j.; 3 m. en 10 vr. 84 j.; 7 m. en 8 vr. 83 j.; 4 m. en 9 vr. 82 j.; 3 m. en 9 vr. 81 j.; 4 m. en 9 vr. 80 j.; 8 m. en 6 vr. 79 j.; 8 m. en 11 vr. 78 j.; 10 m. en 10 vr. 77 j.; 5 m. en 7 vr. 76 j.: 10 m. en 5 vr. 75 j.; 10 m. en 8 vr. 74 j.; 14 m. en 9 vr. 73 j.; 9 m. en 12 vr. 72 j.; 4 m. en 16 vr. 71 j.; 20 m. en 12 vr. 70 j. Het aantal mannen boven 70 jaar is dus ver in de minderheid (128 m.. 162 vr.). Verder zijn er in Bruinisse 24 personen van 69 j.; 27 van 68 j.: 30 van 67 j.; 39 van 66 j.: 49 van 65 j. Alles per 31 december 1972. pachtsoms als afkoopsom berekend zou worden, maar zeker 50 maal de jaarlijkse canon van f 55.60. Wethou der Steur wees er op dat het verzoek tot afkoop uitgegaan is van de heer van der Maas en niet van de ge meente. Voor dergelijke kleine per celen zag hij geer. reden om niet de afkoop mogelijkheid toe te passen, ook al is deze erfpacht dan niet al tijd durend. Tenslotte werd dit voorstel in stemming gebracht en met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Tgen stem den de PvdA-fractie. Van de Stich ting Renesse zal voor een totaal prijs van f5500 467 c.a. grond plus een houten gebouwtje aangekocht worden ter .verbetering van de par keer mogelijkheden aan de Jan van Renesse weg. Van de Stichting Hulp verlening Rampgemeente Burgh wordt ter verbetering van een par keerterrein voor de kern Burgh en het sportveld van Zuyen een stukje grond gekocht van 42,26 ha voor de prijs van f 10.565.-. Voorheen huurde de gemeente deze grond. Wat deze stichting met dit geld gaat doen, ge vraagd maar daarin heeft de ge meente als zodanig geen zeggenschap Wel dacht de voorzitter te weten dat men een plan in voorbereiding heeft om met dit geld iets tot standte brengen voor de kern Burgh. De inwoners van de voormalige gemeente Burgh moeten hierover zelf eens informaties inwinnen, was de raad van de voorzitter. Kleuteronderwijs JDoor de vele mutaties bij het per soneel van het kleuteronderwijs achten b en w het noodzakelijk dat het benoemingsbeleid in handen komt van het college. Het komt nogal eens voer dat men op verschillende plaatsen tegelijk een sollicitante op nummer één van de voordracht plaatst, maar dat men dan na een raadsvergadering net te laat is, en een dergelijke goede kracht elders heeft benoemd. Volgens de heer Lus tig kan dit gemakkelijk voorkomen worden door het uitschrijven van een spoedeisende vergadering. In stemming gebracht werd het voorstel van b en vv aangenomen, met de stemmen van de PvdA fractie tegen. Bij het voorstel tot verhoging van de presentiegelden voor raads en commissievergadering, verzocht de heer Kloosterman het hem toeko mende bedrag' maar direkt over te maken op rekening van de jeugdsoos Heel de presentiegeld regeling was voor hem zeer onaantrekkelijk zo liet hij weten. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemmen aange nomen zodat een commissie verga dering f 20,- betaald zal worden. Vervolgens kwamen in behande ling een aantal voorstellen tot ver hoging van subsidies die vooraf gin gen aan de behandeling van de be groting 1973. Over de algemene be schouwingen en de behandeling van de begroting hopen wij in het don derdag nummer verslag te geven. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Jeiigcl-premiespareu ljp 9c premie NOORDWELLE: teg^ijovèr Dorpshuis, woens- dagsWn" 11.00-12.00 uur. Schouwen-Duiveland lieeft vierhonderd paar (Van een medewerker) ZIERIKZEE. 5-1. Afgelopen vrij dagavond hield voor de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland de bioloog drs. S. T. Tjallingii een boei ende lezing over de kluut. Hij deelde mee, dat in N.W. Euro pa in 1969 ongeveer 10.000 paar kluten broedden. Op Schouwen-Dui veland telde men 400 paar. In geheel Nederland 4200 paar. Daarna vertelde spreker aan de hand van een meterslange wandte kening over zijn onderzoek naar kluten gedaan in de Dollard. Daarbij heeft hij een aantal belangwekkende ontdekkingen gedaan, die hij ver werkte in een doctoraalscriptie voor de Groningse universiteit. De lichaamsbouw blijkt die van een zeer gespecialiseerde vogel te zijn. De lange poten met zwemvlie- zen (een uitzondering bij steltlopers!) de bijzondere vorm van de snavel, de zeer opvallende tekening van zwart en wit; dit alles bleek duide lijk een betekenis te hebben. De kluut is daardoor gebonden aan een zeer apart milieu. Het voedsel- zoeken van de kluut wat steeds om schreven was als een zeefbeweging in ondiep water, bleek meer een maaibeweging door de bodem te zijn! (zie tekening). lating wogen zij plm 2 ons of minder Zoetwater vis als voorn, brasem en baars veel voorkomend in het Ha ringvliet. moet men op het Greve- lingenmeer niet zoeken. De palingvissers (10 in getal) ver dienden over het algemeen een bo terham, maar overweldigend waren de resultaten niet. Wel was voor de zes overschakelende mosselkwekers, de investering bijzonder groot. De palingvisserij is al enkele we ken geleden gestopt en men is bezig met het herstel van fuiken en netten. 4- - L. Hel inuaien van de kluut De kluten moeten hun voedsel, de zeeduizendpoot, zoeken op plaatsen waar de bodem heel slikkig is; dat zijn niet altijd de plaatsen waar ge noemde worm hel meeste voorkomt. De Dollard In Nederland blijkt de Dollard een gebied te zijn met zeer veel slikkige plaatsen. Hier blijken dan ook 25.000 kluten te pleisteren tijdens de trek. Het zijn de broedparen met hun jon gen uit W.-Duitsland, Denemarken. Zweden, D.D.R. en van de Dollard zelf. Dit is de gehele klutenbevolking van N.W. Europa. Daarnaast hebben de kwelders langs de Dollard als broedgebied grote betekenis (600 paar). Uitvoerig ging de heer Tjallingii dparnm ook in op de bedreiging van dit gebied door de voorgenomen aan leg van een dijk met daarachter een scheepvaartkanaal over de kwelders en slikken. Hij toonde aan dat de wensen van de voorstanders van dit plan achterhaald zijn: de schepen hebben een andere route gekregen, de ingepolderde grond kan niet voor landbouw gebruikt worden. De actie tegen de plannen wordt gevoerd dooi de landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Sprekend oyer de Schouwse inlagen, bleek dat deze terreinen als voedsel én broedgebied belangrijk zijn. Tien procent van de Nederlandse kluten broedt er. Belangrijk voor het be houd van deze bijzondere gebieden blijkt de toevoer van zout water te zijn. die voorkomt dat planten zich vestigen en het slik te vast wordt. Voor menselijke verstoring is de kluut zeer gevoelig. Met grote nadruk werd op het be lang van onderzoek naar aantallen kluten in de loop van het jaar, voed selgewoontes, prooidieren en aantal broedparen gewezen. De voordracht werd gevolgd door ongeveer 30 zeer geïnteresseerden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5