SECR.-GENERAAL BEREID TOT MIDDEN-OOSTEN-REIS I „De Avonturiers" Mysterie rond motel-beleg in New Orleans Na de strijd tussen Syrië en Israël Het optreden van dr. A. Vondeling DE KABINETS FORMATIE Nieuwe grondwet bij gelegenheid van het staats jubileum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 januari 1973 129ste jaargang Nr. 21214 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Jaarrede burgemeester van Wester schouwen Kunnen V.N. bemiddelen? NEW YORK, 8-1. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Kurt Waldheim, heeft maandag in New York verklaard dat liij bereid is zich naar het Midden-Oos ten te begeven, „als blijkt dat persoonlijk contact met de regeringen van de landen in dal deel van de wereld een nuttige bijdrage tot eeu regeling kan zijn". Waldheim noemde 1972 voor wat ht Midden-Oosten betreft, het „jaar van afwachten". Hij noemde op een persconferentie twee diplomatieke moge lijkheden: een conferentie over een akkoord tot heropening van het Suez- kanaal, zoals voorgesteld door de Verenigde Staten en een vredesconferentie over het Midden-Oosten. Het eerste initiatief hangt volgens hem vooral van de Verenigde Staten af. De zaken zullen over een paar weken helderder zijn, dacht hij. Walheim zei dat de Verenigde Naties ten aanzien van het Midden-Oosten „een zeer duidelijk mandaat" heb ben, in tegenstelling tot de situatie- Vietnam. „De volkerenorganisatie is al veel langer met de kwestie bezig dan 31 december, toen ik op de Bahama- eilanden mijn onderhoud met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, had", aldus Waldheim. Het denkbeeld van een reis van de secretaris-generaal naar het Mid den-Oosten werd opgenomen tijdens de najaarszitting van de Algemene Vergadering in het najaar van 1972, voegde een woordvoerder van de V.N. aan Waldheim's verklaringen toe, „en hij heeft van alle partijen de verzekering gekregen dat hij wel kom is". Advertentie llllillllllllllHlllllllllllillllllllllllllliiiiiH, Bioscoop „De Concertzaal" E Zierikzee telefoorTtSniO) 2770 E HEDENAVOND-ieXtra voorstelling E 1711111111111111111111111111111111111111111111111 n De bombardementen Over Vietnam zei de secretaris generaal dat 1973 niet beter kan be ginnen dan met het einde van het conflict in Indo-China. Hij sprak de hoop uit dat, los van het resultaat van het hervatte geheime overleg in Parijs, de Verenigde Staten de bom bardementen boven de 20ste breedte graad niet zouden hervatten. Hij zei er zeker van te zijn dat de Verenigde Naties bereid en in staat zouden zijn om hun rol bij het her stel en het weer bewoonbaar maken van Indo-China te spelen. De Verenigde Naties is nog niet gevraagd als toezichthouder op een eventueel bestand op te treden, zei hij, wat niet moet worden uitgelegd als een blijk van wantrouwen van de zijde der betrokken partijen. Het tegendeel is waar. De uitnodiging die zij hebben gekregen om deel te ne men aan een vredesconferentie voor het aflopen van het conflict, bewijst dat de partijen belangstelling hebben voor deelneming van de volkeren organisatie aan de wederopbouw van het verwoeste Vietnam. Andere landen Waldheim bevestigde dat hij in februari India, Pakistan en Bangla- Desj bezoekt. Hij zei dat hij hoopte dat hij in besprekingen met de drie regeringen zou kunnen bijdragen aan een oplossing van hun problemen. De secretaris-generaal verklaarde desgevraagd dat het „zeer nuttig" zou zijn al Portugal in de gebieden in Afrika die het bestuurt, in onder handeling zou treden met de bevrij dingsbewegingen ter plaatse. Overi gens beschikt hij niet over informa tie dat Lissabon neigingen in die richting vertoont. Hoeveel schutters waren er? TEL AVIV/DAMASCUS, 8-1. Is raëlische en Cyrische officiële wooidvoerders hebben maandag avond, nadat de vijandelijkheden aan hun grens na acht uur waren beëin digd, hun verliezen opgesomd. Zij z\jn met elkaar in strijd. Israël zegt dat zijn verliezen be perkt zijn gebleven tot twee licht gewonde soldaten, enkele dode koei en en aanzienlijke schade aan een Kibboetz. Syrië zegt daarentegen dat Israël daarnaast vier straaljagers, vijftien tanks, tien artilleriebatterijen en twee zware machiegeweren heeft verspeeld. Voorts werden Israëli sche observatieposten in Sjita en Sja 'ab El-Sindian verwoest. Aan Syrische zijde gingen drie vliegtuigen, twee tanks en twee ra darstations verloren. Een officier van de Israëlische ge nerale staf heeft verklaard dat zijn land de Syriers zal leren dat het be ter is het bestand te eerbiedigen en de rust te bewaren, „zoals Egypte. Jordanië en Libanon al geleerd heb ben". Hij zei dat Syrië maandag zes Mig-straaljagers van het type 21, zes tanks en vier radarstations verloren heeft. DEN HAAG, 8-1. Tweede-kamer voorzitter Vondeling heeft de leider van de Liberale fractie Wiegel er maandag op gewezen dat hij op de demonstratiebijeenkomst in Utrecht niet heeft gesproken als kamervoor - zittere „maar als iemand uit de kring van de politieke partijen". Dr. Vondeling reageert hiermee op de beschuldiging van de heer Wiegel dat „het optreden niet in overeen stemming was met een juiste ver vulling van de taak van kamervoor zitter". aldus een brief van de Libe rale fractie. NEW ORLEANS, 9-1. Het langdu rige en bloedige beleg van het Ho ward Johnson-motel in New Orleans is dinsdag voor het grootste gedeelte opgeheven. De vraag wat er is ge beurd met de sluipschutters, is ech ter gebleven. Was het er toch maar één: de man die op het dak van het gebouw door de boordwapens van een politiehelikopter werd doorzeefd, of waren het er meer? De politie, die het driehonderd ka mers tellende motel als 't ware bin nenste buiten heeft gekeerd, is ervan overtuigd dat onmogelijk één man een politiemacht van enkele honder den manschappen anderhalve dag kan hebben beziggehouden. Hoofdcommissaris Giarusso houdt nog rekening met de steeds kleiner wordende mogelijkheid dat andere terroristen zich ergens in het gebouw weten schuil te houden, reden waar om kamers, kasten, liftschachten en vuilniskokers keer op keer worden geïnspecteerd. Mocht later blijken dat enkele ter roristen zich ondanks de hermeti sche afgrendeling van de omgeving van het motel, toch uit de voeten BOGOTA. In het noorden van Columbia zijn de drie Columbiaanse indrustrielen Hernando Mora, Alva- ro Mora en Jaime Ospina door guerrillastrijders ontvoerd. hebben kunnen maken, dan zou dit een blamage voor de politie beteke nen en men verwacht dat de kritiek van de burgerij dan niet mals zal zijn. DEN HAAG, 8-1. De fractievoor zitters van KVP, ARP, CHU. VVD en DS'70, zijn maandag tot half zes bü- een geweest om onder leiding van de kabinetsinformateur dr. Ruppert de mogelijkheden te onderzoeken tot herstel van de vorig jaar uiteenge vallen vijf partijen coalitie. Zij zul len hun gesprek, dat handelt over enkele tientallen punten voor een regeringsprogram, dinsdag afronden. Dit is door de woordvoerder van de informateur meegedeeld. Woensdag zullen de fractie-voor zitters hun fracties van de stand van zaken op de hoogte brengen, waarna de standpunten van de fracties zul len worden bepaald. Vorige week al werd de verwach ting uitgesproken dat dr. Ruppert ui terlijk donderdag zal laten weten of hij een hernieuwde samenwerking tussen de „oude vijf" al dan niet mo gelijk acht. Vijftig jaar Soivjet- Unie MOSKOU, 8-1. De Sowjet-Unie zal worden voorzien van een „Brezjujewiaanse" grondwet. In de grote toe spraak, die hij op 21 december hield ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Unie van Socialis tische Sowjetrepublieken, kondigde partijleider Leo nid Brezjnjew aan dat binnen de komende drie jaar het Russische volk voor de tweede keer zal worden opgeroepen zich uit te spreken over een nieuwe grond wet voor het land. De eerste keer dat dit gebeurde was in 1936 toen de Stalinistisch genoemde grondewet werd aangenomen die nog steeds van kracht is. Tot dan toe kende het land een constitutie van 1924 die volgens de aanduidingen van Lenin en Stalin de bevoegdheden afbakenden van dc Unie (federale regering) en van de republieken die er deel van uitmaakten. De Brezjnjewiaanse grondwet zal dus dc derde zijn die het levenslicht aanschouwt sinds de vorming van dc Unie. UTRECHT. voor vrede de te Utrecht gehouden massale demonstratie De Stalinistische constitutie van 1936 werd destijds gekwalificeerd als „de meeste democratische grondwet ter wereld." Drie „rechten" Ze kondigde met name af dat alle macht bij de arbeiders berust en waarborgde de vrijheid van geweten, van organisatie en van de „drie wer kelijke rechten van de mens" (recht op werk. op vrije tijd en op onder wijs.) De uitvaardiging van deze grondwet, die grotendeels was gere digeerd door Nicholas Boecharin (in 1938 geëxecuteerd) viel echter samen met de ontketening door Stalin van de verschrikkelijkste zuiveringen uil de geschiedenis, zuiveringen die slechts konden worden uitgevoerd via ontelbare wetsovertredingen. Het besluit om het land een nieu we grondwet te geven die meer in overeenstemming is met de huidige Russische samenleving werd op ini- toatief van Chroesjtsjow genomen BAYONNE, New Jersey V.S. In een olie-opslagplaats in Bayonne brak brand uit, waardoor dikke rookwol ken omhoog kolkten. Op de achter grond zien we de wolkenkrabbers van New York, die aan deze spekta- kulaire brand een bijzonder effekt gaven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t J Een iverkelijk goede vriend is t iemand die achter de rug goe- de dingen van u vertelt. VIAT 1EQT VI bilt door het 22e partijcongres in oktober 1961. Dat congres nam ook het nieuwe partijprogram aan gewijd aan „het einde van de dictatuur van het pro letariaat" en „de totstandkoming van de complete volksstaat" wat overi gens tot felle kritiek van Peking leidde. Het was dus normaal dat die defjnitie gesanctioneerd zou worden in een nieuwe grondwet. In juni 1962 stelde de opperste Sowjet een constitutionele commissie in van 97 leden waarvan het voor zitterschap werd toevertrouwd aan Chroesjtsjow. Tezelfdertijd werden negen subcommissies in het leven geroepen. Brezjnjew werd voorzitter van de subcommissie die zich bezig moest houden met problemen be treffende ,de leiding van de staat de activiteit van de Sowjets en de mas sa-organisaties." Aankondiging De constitutionele commissie kwam in juli 1964 in zitting bijeen en be sloot. na het aanhoren van verschei dene rapporten, dat de werkzaam heden zouden worden voortgezet in de subcommissies. Op 11 december van datzelfde jaar. na de val van Chroesjtsjow in oktober, volgde Brezjnjew deze op als voorzitter van de constitutionele commissie. In een verkiezingstoespraak op 10 juni 1966 kondigde de nieuwe partijleider aan dat de viering van de 50e verjaardag van de oktoberrevolutie in november 1967 zou worden bekroond met de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Veel bewolking en overwegend droog weer; plaatselijk mist; zwakke wind uit uiteenlopende richtingen; tempe raturen tussen 2 en 5 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 jan. Zon op 8.45, onder 16.50. Maan op 10.46, onder 11 jan. Zon op 8.44. onder 16.52. Maan op 11.02, onder 0.01. Eerste kwartier: 12 jan. (6.27). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 10 jan. 6.29 18.55 0.00 12.26 11 jan. 7.05 19.34 0.39 13.07 Doodtij: 14 jan. HET WEEROVERZICHT Vorst van enige betekenis komt in Europa vrijwel niet voor. Alleen uit Finland wordt plaatselijk strenge vorst gemeld en in de Noorse bergen bij Oslo vroor het 9 graden. Op de Britse eilanden, in ons land en in de Noordduitse laagvlakte bleven de temperaturen een paar graden boven nul. Plaatselijk kwam er niet veel mist voor en viel er wat motregen. Ook in het Alpengébied belette een zwaar wolkendek de nachtelijke uit straling en vroor het slechts 2 tot 4 graden. Uit die omgeving en uit Joego-Slavie wordt plaatselijk ijzcl gerapporteerd. Het weer wordt geheel bepaald door een gebied van hoge barometer standen, waarvan het centrum boven Engeland ligt. Zwakke noordelijke tot noordwestelijke winden voeren ook het komende etmaal lucht van de Noordzee naar onze omgeving, zodat in het huidige weertype vrij wel geen verandering wordt ver wacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1