Bedrijfsvakanties voor 1973 vastgesteld Brand in ethyl/benzeen-fabriek van DOW Clieinical te Terpeuzen DE HEER D. DE RONDE MET „TYPOGRAFEN-PENSIOEN" STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 8 januari 1973 Nr. 21213 DEN HAAG, 6-1. De minister van sociale zaken drs. J. Boersma is ak koord gegaan met het schema voor de collectieve vakantiesluiting in 1973. zoals de Stichting van de Ar beid dit het bedrijfsleven heeft aan bevolen voor het tijdvak dat in het algemeen de zomervakanties van de scholen van het basisonderwijs om vat: van zaterdag 30 juni tot en met zaterdag 11 augustus. In dit tjjdvak vallen de bedrijfsvakanties van de ondernemingen die prijsstellen op collectieve sluiting. Het schema voor 1973 ziet er als volgt uit: le periode (29 juni t m 13 juli): het oosten en noorden van Nederland plus de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN bij bar /.De Luifel", woensdags variaiop-10.30 uur. 2e periode (13 juli t'm 27 juli): het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland. Utrecht alsmede Gel derland ten noorden en westen van de rivieren) plus de metaalindustrie. 3e periode (27 juli t'm 10 augus tus): het gedeelte van Nederland be zuiden de grote rivieren (Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland). De minister vindt het in het belang van een goede vakantiespreïding wanneer degenen, die niet aan de zomervakanties van de lagere scho len gebonden zijn, zoveel mogelijk buiten dit tijdvak van 6 weken va kantie nemen. DEN HAAG. Dr. S. Mansholt is Ier gelegenheid van zijn aftreden als vice-voorzitter van de Europese Commissie onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Scheepvaartbericliten Abida, 14-1 te Sydney verwacht Acmaea, 5-1 van Harburg naar Tee- sport Ameland, 5-1 van Stanlow naar Swansea Area, 13-1 te Durban verwacht Alys, 12-1 te Singapore Camitia, 5-1 te Stanlow Diloma, 2-1 te Honolulu verwacht Dione, 5-1 te Khor al Amaya Ganymedes. 6-1 aank. Arica Krebsia, 5-1 Bukom (Middenschouwen); 15. J. F. Nij- kamp, oud 25 jaar, (Deventer) en. M. C. van der Linde (Middenschouwen); 29. W. Kostense, oud 23 jaar (Baren- drecht) en M. J. C.. van de Panne, oud 21 jaar (Middenschouwen). Overlijden 14. W. van der Linde, oud 63 jaar (Kerkwerve). BROUWERSHAVEN Antiekdiefstal te Zierikzee en Brouwershaven opgelost Zoals ook elders in dit nummer gemeld hebben rechercheteams in Friesland in samenwerking met vijf tien andere politiekorpsen in het land de bende opgerold die verant woordelijk wordt gesteld voor een groot aantal inbraken, waarbij voor ruim f 1 miljoen aan antiek werd ontvreemd. Tot de zeer uitgebreide reeks die de Rotterdammers C. A. de K. en J. K.. aie in opdracht werkten van Herman G. eveneens uit Rotterdam intussen hebben bekend behoren ook o.e op 24 februari 1969 in een antiekzaak te Zierikzee gepleegde diefstal, waarbij voor een waarde van 4.600 gulden werd buitgemaakt, en de inbraak in de Ned. Hervormde keik te Brouwershaven op 30 sep tember 1971. De waarde van de zil veren Avondmaalsbekers die werden ontvreemd is niet precies bekend. OUWERKERK Vergadering V.V.V. V.V.V. Ouwerkerk heeft aan alle inwoners van de gemeente Duive- land ongeadresseerde drukwerken verspreidt, waarin in herinnering wordt gebracht dat deze vereniging tien jaar geleden met de werkzaam heden is begonnen en het toerisme zich vooral de laatste jaren sterk heeft ontwikkeld. Het ovemachtings- cijfer ligt voor 1972 rond de 100.000. Omdat er ten aanzien van vele dingen op recreatief gebied vele on beantwoorde vragen zullen zijn. wor den de inwoners uitgenodigd om a.s. donderdag 11 januari een vergade ring in hotel Vijverberg te Ouwer kerk te bezoeken, waar over wensen, meningen en verdere ontwikkelingen met het bestuur van gedachten kan worden gewisseld. „Kinderzorg" Over het laatste kwartaal 1972 is voor „Kinderzorg" als volgt gecol lecteerd: Hans Boogerd en Jonny de Jonge f 21,34; Ineke de Rijke f 25,65; Cora en Janet Renters f 10,25; Diana en Erna Bakker f 16,04. Het totaal over 1972 bedraagt f 269,94. OOStERLAND Slager won prijs In de afdeling: ..Gekookte Worst" behaalde onze dorpsgenoot Jannis Geelhoed Dz. bij de gehouden sla gers va kwedsti-ijd aan de vakschool te Goes een 2e prijs. De heer Geel hoed is nog geen jaar op deze school, en staat nog onder het leerlingen stelsel, zodat dit een mooie prestatie genoemd kan worden. Aantal inwoners in 1972 afgenomen Het aantal inwoners van deze ge meente nam in 1972 af met 22. Op 31 december van het jaar 1971 bedroeg het aantal inwoners 4258 (2208 man nen en 2050 vrouwen). Het aantal vermeerderde door geboorte met 79, (43 mannen en 36 vrouwen, en door een vestiging met 106 (55 man nen en 51 vrouwen). Vermindering door overlijden met 41 personen (27 mannen en 14 vrouwen) door ver trek met 166 personen (76 mannen en 90 vrouwen). Het inwoneraantal be droeg derhalve op 31 december 1972: 4236 personen (2203 mannen en 2033 vrouwen). Huwelijke waren er 28 voltrokken, en vier echtscheidingen ingeschreven. Opbrengst zendingsbusjes Mbuma-Zending De opbrengst van de zendingsbus jes ten bate van de Mbuma-zending, die hier werd gehouden door: Arie de Bruine, Ina Dooge, Wim Goud zwaard, Anja van Haaften, Saar en Hans Joppe. en Kees Meerman, on der leiding van de heer L. Meerman Cz. bracht in de maand november van. het vorige jaar op de som van f 138,20. Samen met het zeer gunsti ge resultaat van de opbrengst van de verkoop door de Zendingskrans: „Dorkas", kon weer een aanzienlijk bedrag over de maand november worden overgemaakt voor de Mbu ma-zending. BRUINISSE Loop der bevolking 1972 Het inwonertal van Bruinisse nam in het afgelopen jaar toe met 50 per sonen. Op 31 december 1971 bedroeg het aantal ingezetenen 2556 (1249 m. en 1307 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 45 (23 m. en 22 vr.) en door vestiging met 113 (51 m. en 62 vr.). Het verminderde door over lijden met 40 (19 m. en 21 vr.) en door vertrek met 68 (31 m. en 37 vr.). Op 31 december 1972 bedroeg het in wonertal 2606 (1273 m. en 1333 vr.). Er werden 19 huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschre ven. AMSTERDAM. De 16-jarige John Stapper uit Amsterdam is op de Os- dorperban in de hoofdstad bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De jonge bromfietser reed in volle vaart de stoep af tussen gepar keerde auto's doro de weg op. waar hij tegen een passerende auto botste. Hij moet op slag dood zijn geweest. Nieuw kantoor voor Prol. stichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging te Zierikzee ZIERIKZEE. 5-1. De Prot Stich ting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging op Schouwcn-Dui- veland en St. Philipsland gaat dezer dagen een nieuw kantoor betrekken, in de Nieuwe Boogerdstraat. Daar kon het voormalige arbeidsbureau gehuurd worden. Na een flinke op knapbeurt is dit gebouw aan de nieuwe bestemming aangepast. Tot nu toe had de stichting de be schikking over een lokaliteit in het gebouw van de Prov. Waterstaat en een zaaltje van het Groene Kruisge- bouw. De fusie van de voormalige Hervormde en Geref. Stichting voor maatschappelijk werk en gezinsver zorging bracht een zodanige uitbrei ding van de mogelijkheden met zich mee. dat grotere kantoorruimte een dringende noodzakelijkheid ging worden. Het ligt in de bedoeling over enige tijd een officiële opening van hel ge bouw te doen plaatsvinden. Deze week wordt de laatste hand aan de inrichting van het kantoorgebouw gelegd en vanaf volgende week kan ieder, die de hulp. van de stichting behoeft er terecht op de per adver tentie bekend te maken manier. Per 1 januari is de heer Stoutjes- dijk uit Oosteriand zijn werk als di recteur van de instelling aangevan gen. Bij de officiële ingebruikname van het kantoorpand komen we na der op het werk van de stichting terug. TERNEUZEN, 7-1. In de ethyl ben zeen fabriek van het chemische be drijf Dow Chemical Nederland N.V. in Terneuzen is zondagavond om streeks half negen brand uitgebro ken. In een pomp was een lek ontstaan, waaruit een mengsel van ethyleen. benzeen vloeide, dat daarna direct in brand was geraakt. De bedrijfs brandweer was na enkele minuten ter plaatse en had de brand na een half uur onder controle. De schade wordt geschat op enkele tienduizen den guldens. De juiste oorzaak van het lek in de pomp was zondagavond nog niet ge vonden, zo zei een woordvoerder van het bedrijf. Hij noemde de aange richte schade gering. Verwacht wordt dat op zeer korte termijn, waarschijnlijk dinsdag a.s. weer met de'- produktie van ethyl'benzeen in de fabriek kan worden begonnen. Er hebben zich bij de brand geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. ZIERIKZEE. Hier dan de Nobelpoort, „dik" in de steigers. De ee?-ste aanzei voor de restauratie (de torenspitsenis begonnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Afscheid bij drukkerij Lakenman en Oclitman ZIERIKZEE, 5-1. In een goed bezochte afscheidsbijeenkomst, die gaande weg het karakter kreeg van een spontane vorm van huldebetoon, werd vrijdag in de namiddag afscheid genomen van de heer D. de Ronde, typo graaf - om precies te zijn: machinczetter - na een 27-jarig dienstverband met drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee. „Vandaag wordt dus een belangrijk hoofdstuk uit het levensboek van de heer De Ronde afgesloten". Aldus constateerde de president-commissaris van drukkerij L. en O., de heer S. Ochtman, mede woordvoerder namens de directie van het bedrijf, in een toespraak tot de heer De Ronde. De heer Ochtman dankte de scheidende typograaf, tijdens de in de foyer van „Mondragon" gehouden afscheidsreceptie, voor de wijze waarop hij tot aan zijn pensioen gedurende een groot aantal jaren „zijn stenen heeft bij gedragen aan het bouwwerk dat drukkerij L. en O. heet." „Wij zijn ons ervan bewust dat wij in u een belangrijk medewerker gaan verliezen. Een medewerker die wij hoogst ongaarne zien vertrek ken", aldus de heer Ochtman tot de heer De Ronde, die uiteraard met zijn echtgenote in deze bijeenkomst in het middelpunt van de belang stelling stond van vele collega's en hun dames. De pres.-commissaris stelde vast dat de maatschappelijke constellatie nu eenmaal eist dat men zich, bij een bepaalde leeftijd gekomen, gaat te rugtrekken. „Voor de een zal dit eerder, voor de ander in enkele ge vallen, zelfs later kunnen zijn." Wat de heer De Ronde betreft sprak de heer Ochtman van een zeer eervolle terugtreding. Immers, de heer De Ronde heeft zijn werk bij L. en O. voltooid en bracht in het bedrijf een belangrijke periode door. „Schokkend verhaal" Uiteraard niet alleen het leven van de scheidende typograaf maar eigenlijk het leven van allemaal, is gezien de dynamiek der huidige ont wikkelingen. een „schokkend ver haal'. „Het was niet het verhaal van onze grootouders". „Het was het uwe en het onze en we hebben er alle moeite mee het te begrijpen,'" aldus de pres.-commissaris in zijn af scheidswoord. Hij wees in dit ver band op de technische verworven heden die steeds groter worden: „er lijkt geen grens aan het vernuft en het element van de verbazing moet reeds lang uit het leven van de heer De Ronde - en ook uit dat. van ons allen - verdwenen zijn." Intussen betekent het uur van af scheid dat de heer De Ronde onge twijfeld al dit soort filosofiën over boord zal zetten, als het ware van zich af zal schudden om aan een nieuwe periode te beginnen. „Hope lijk zal u en uw echtgenote dit in Een goed blijspel is geen unicum in de provincie, maar vaak toch wel een uitzondering en die was er dan vrijdag in de Concertzaal, waar Pi randello's: „De man, het beest en de deugd" voor de Z.V.U. door het Rot terdams Toneel met verve op de planken werd gezet. „De man kwam in de plaats van 'een ander - eerder geprogrammeerd stuk. maai er zal niet veel kommer over zijn ge weest, want het puntig „moralise rend" blijspel, dat in 1919 voor het eerst te Milaan wex-d opgevoerd bleek nog genoeg esprit te hebben om te gebruiken voor een avond van amusement, zij het met een bedoe ling. want Pirandello zit vol psycho logische tricks en hij is kenner van de mens en zijn deugden, maar voor al ondeugden. Een soort „document humain" dus. zoals Molière ze schreef voor alle tij den? Minder dachten wij. maar ele menten daarvan staken in dit stuk, waarin zo duidelijk en ge-outreerd de dejigd komt opdraven, als „hel kwaad" is geschied. Alles daarvan weet de leraar Paolino. die de vrouw van een frekwent afwezige zeeman, zwanger maakt en dan eigen deugd zaamheid bepleit en verdedigt, zij het in het kader van een listig (taart) spel, dat de gevolgen van zijn liai son moet bemantelen. Een vreemd soort deugd uiteindelijk toch en „hel beest" is dan de zeeman, die vrou wen consumeert als waren het rijpe appeltjes. Onder regie van Robert Sireygeol gaf het Rotterdams Toneel van dil alle rust gelukken", zo besloot de heer Ochtman zijn toespraak, de heer De Ronde nogmaals dankend voor hetgeen hij voor L. en O. en alle medewerkers is geweest. De heer De Ronde werd twee jaar geleden al overtuigend gehuldigd in verband met zijn 25-jarig" jubileum. Toch waren er ook nu weer geschen ken: namens het personeel boden de collega's de heren J. Kleppe en H. Bevelander de heer en mevrouw De Ronde bloemen aan. een schilderstuk en een schemerlamp. „Geen zee" Van „vliegende kontakten" met de zetterij, en uiteraard in 't bijzonder met de heer De Ronde, werd vervol gens gewag gemaakt door de hoofd- redakteur van de „Zierikzeesche Nieuwsbode", de heer M. J. Bij de Vaate, die overigens al eerder kon takten had met de gepensioneerde machinezetter-, namelijk in de tijd toen het toenmalige HBS-blad nog gedrukt werd bij de voormalige Zie- rikzeese drukkerij firma Mommaas. De heer Bij de Vaate wist zich nog te herinneren dat de heer De Ronde uit zijn (zeer geliefde) geboorte dorp Bruinisse per rijwiel dagelijks de tocht naar het werk in Zierikzee maakte. Op de hoogte was de heer Bij de Vaate verder ook van de ma ritieme belangstelling van de „van Bru" gekomen typograaf, maar - zo constateerde de redakteur in dit verband - „L. en O. is bepaald geen zee". Herinneringen werden verder op gehaald uit de tijd toen L. en O. nog gevestigd was in de Lange Nobel- straat. Een periode waarin de heer De Ronde nog staande zijn werk moest verrichten. Een speciale sfeer hadden volgens de heer Bij de Vaate in die tijd de nachtdiensten. „Er is nog geen prijs uitgevonden voor de meest fantastische „platzet ter", maar was die er geweest, dan had u hem volkomen verdiend" al dus de redakteur. stuk dat - naar zeggen van de schrij ver - „een tragedie is, die verdrinkt in de comedie", een interessante ver tolking. Het bood met name Luc Lutz gelegenheid met raffinement en meesterschap, gestalte te geven aan de leraar. Hij kreeg adequaat tegen spel van Carola Gijsbers van Wijk. als de deugdzame mevrouw Peralla. Spel op hoog niveau bleek trouwens le gelden voor de meeste speelsters en spelers: Rudi Falkenhagen als de woeste kapitein Peralla. Riet Wie- land Los als huishoudster, Janine Veeren als het zoontje van de Peral- la's en Fien Berghegge als dienstbo de, om enkele mensen van de cast hier te noemen. Dat ook deze voorstelling van het R.T. hier en daar zo genadeloos in de slijk van de kritiek moet worden ge duwd. blijft vrij raadselachtig. Men gaat denken aan een eng soort cul- tuur-snobisme, dat zich opzettelijk verwijderd van de gemiddelde to neelbezoeker wie en wat die dan ook is. Straks wordt het nog een kwaad iets goed en pittig te vinden, met als gevolg een zak vol kopzorgen voor de toneelgezelschappen en lege za len. Een vreemd soort „begeleiding". Zeer langdurig applaus was vrij dag te Zierikzee de publieke belo ning voor „deze Pirandello waar op niet alle phrasologie ooit en overal over de Italiaanse schrijver neerge pend. van toepassing is, maar moge lijk vergelijkbaar met de in het stuk belangrijk zijnde tweeslachtige taart: een helft luchtig en een helft (minstens) pittig. B.d.v. De heer De Ronde neemt een schil derstuk, - naar eigen keuze - in ont vangst: één van de geschenken van collega's, en andere L. en O.-mede- werkers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Zonder computer is het aantal door u gezette letters onmogelijk te berekenen, maar Jiet moeten er zeker miljarden zijn geweest. U blijft bij ons een welkome gast", zo zei de heer Bij de Vaate, de heer De Ronde namens de redaktie dankend voor het zeer vele werk verricht voor de „Zierikzeesche Nieuwsbode". De heer De Ronde kon in zijn dankwoord met voldoening vaststel len dat er nimmer grote conflicten waren gedurende zijn dienstverband met L. en O. „Natuurlijk is dit geen afscheid zonder weemoed: ineens sta je er toch buiten en moet je op je zelf beginnen", aldus de heer De Ronde, die overigens met een opge wekt „gegroet namens de gepensio neerden", zijn dankwoord afsloot, daarbij dankend voor de gedurende zijn typografen jaren ondervonden vriendschap en samenwerking ZIERIKZEE Mutatie Rijkspolitie Per 1 januari jl. werd het korps der Rijkspolitie te Zierikzee ver sterkt met de in dienst treding van de wachtmeester der Rijkspolitie eerste klas J. J. D. Visser. De heer Visser was tot zijn benoeming te Zierikzee hoofdagent bij de gemeen tepolitie te Rotterdam. De nieuwe wachtmeester vestigde zich reeds met zijn gezin te Zierikzee. installatie A. C. W. Loonen Mgr. H. Ernst. Bisschop van Breda, heeft benoemd tot Pastoor de St. Willibrorduspaslorie Zierikzee de heer A. C. W. Loonen en tot kape laan Pater V. van de Reyt O.S.B. De installatie zal geschieden op zaterdag 13 januari 1973 te 19.00 uur door de Hoog Eerw. Heer dr. A. Blommerde, Deken van Zeeland, ge volgd door een plechtige Eucharis tieviering. Z.V.U.-lezing Donderdag 11 januari a.s. houdt de heer Tieleman, architect te Nieuwer- kerk, zijn derde en tevens laatste le zing in de cursus „Binnenhuisarchi tectuur". Afgaande op het succes van de vorige lezingen mag op een goede opkomst gerekend worden. De heer Tieleman heeft het voor nemen om op deze avond o.a. aan de hand van dia's, materialen eri derge lijke het een en ander te verduidelij ken. Zoals gewoonlijk zal er ook weer gelegenheid zijn tot het stellen van vragen en stelt hij. na afspraak, voor iedere bezoeker zijn kantoor open voor nadere inlichtingen. Deze lezing wordt gehouden in „Het Huis van Nassau". Geref. Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenver eniging „De Lampen Brandende" te Zierikzee vergadert op woensdag 10 januari a.s. 's avonds in het Geref. Verenigingsgebouw. St. Domusstraat. Het onderwerp van deze avond is avond is „Psalm 23" en zal worden behandeld door mevrouw M. van 't Veer-v. d. Male. Alle leden, maar ook belangstel lenden. zijn van harte welkom. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over december 1972 Geboren 3. Bartel, z. van I. Dorreman en W. B. Kloet (Scharend ij ke: 14. Yvon Willem Herman, z. van A. A. K. van den Hoek en C. E. Ooms (Kerkwer ve). H uwelijken 1. A. A. Qui-st. oud 28 jaar (Brui nisse) en C. T. Horst, oud 22 jaar Rotterdams Toneel voor Z.V.U.: „De man, het beest en de deugd"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5