NIXON'S ADVISEUR KISSINGER WEER NAAR PARIJS Prinses Beatrix in Ivoorkust Dodencijfers van de aardbevingsramp op Nicaragua is de 10.000 gepasseerd China positief tegenover E.E.G.- uitbreiding Elf doden bij gevecht in New Orleans Griepepidemie nog beperkt MASSALE VIETNAM-DEMONSTRATIE RUSTIG VERLOPEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 januari 1973 129ste jaargang Nr. 21213 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 "/o B.T.W. In dit nummer: Regionale duivenshow te Bruinisse „Ik zal mijn best. doen WASHINGTON, 7-1. De Amerikaanse presidentsad viseur Henry Kissinger, is zondag met de belofte „ik zal mijn best doen", uit Washington naar Parijs ver trokken, om heden-maandag de op 13 december af gebroken vredesonderhandelingen met de Noordviet- naniese speciale afgezant Le Due Tho te hervatten. ABIDJAN, 6-1. Prinses Beatrix, die vrijdagavond in Ivoorkust was aangekomen voor een vriendschap- bezoek, heeft zaterdagochtend met verscheidene leden van de regering van dat land de verschillende kanten van de samenwerking tussen Ivoor kust en Nederland besproken. Tegen de middag bezochten prin ses Beatrix en prins Claus de uni versiteit van Abidjan, waar zij wer den ontvangen door de rector Jean Garagnon. Daarna bezochten zij het grote hotel Ivoire dat 750 kamers telt. In de middag bezichtigde het prin selijk paar een toeristisch bouwpro ject langs het strand bij Abidjan. Daarna gaf president Houphouet- Boigny een officieël diner. Van goed ingelichte zijde werd ge zegd dat Ivoorkust tweemaal zoveel aan Nederland verkoopt als het in voert. Kissinger, die zaterdag in Camp David nog zijn laatste instructies van president Nixon kreeg wuifde en lachte toen hij op het militaire vlieg veld Andrews het vliegtuig binnen ging dat hem naar Parijs zou bren gen. Het is de 23ste oversteek van Kissinger sinds het begin van de vredesonderhandelingen in de Fran se hoofdstad begonnen. President Nixon liet zich in Was hington gereserveerd uit over de kansen van deze nieuwe onderhan delingsronde. In een gesprek dat hg vrijdag met leidende vertegenwoor digers van het congres had toonde hij zich niet erg optimistisch. Le Due Tho zei bij aankomst in Parijs van de Amerikanen te ver wachten dat zij ,niet weer dwaze veranderingen in het in oktober vo rig jaar bereikte akkoord van negen punten gaan verlangen'. Hij wilde een snelle oplossing van het vraag- stuk-Vietnam. Nieuwe bombardementen Intussen deden Amerikaanse ge- MANAGUA, 7-1. Het aantal doden dat is gevallen bij de aardbevingsramp die op 23 december de hoofdstad van Nicaragua, Managua, trof is de 10.000 gepasseerd. Een onbekend aantal slachtoffers moet nog onder het puin liggen. Dit heeft een woordvoerder van de regering van Nicaragua zondag bekendgemaakt. „Het juiste aantal doden zullen wij nooit weten", zei hij. „Maar er zijn tot dusver tussen de 10.000 en 12.000 lijken geteld". Het laatste cijfer dat door de autoriteiten bekend was ge maakt bedroeg 3.000 doden. Het Rode Kruis maakte zaterdag bekend dat onmiddellijk na de ramp duizend slachtoffers in een massa graf waren begraven. Verlenging werkweek De legering heeft in het afgelopen weekeinde besloten de 48-urige werkweek te verlengen tot 68 uur. Ze bepaalde voorts dat alle ambte naren dit jaar en het volgende een maand salaris moeten offeren om bij te dragen voor het herstelwerk. Voorts zijn vrijstellingen van belas ting voor een periode van twee jaar afgeschaft Tussen al het lijden en de bergen puin keert de stad, die in de laatste negentig jaar driemaal door een aardbeving werd verwoest, langzaam tot het normale leven terug. De mi nister van onderwijs maakte bekend dat de scholen omstreeks juni her opend zullen worden. Botsing onder Serooskerke SEROOSKERKE, 6-1. Zaterdagavond, omstreeks half zes, had op de Seroos- kerkseweg een aanrijding plaats tussen twee personenauto's bestuurd door M. O. H. uil Haamstede en ,T. P. J. uit Rotterdam. De bestuurder van laatst genoemde personenauto, komende van de Schelphoek, reed de rijbaan Se- rooskerkseweg op en kwamdaarbij op de linkerweghelft, waardoor een bot sing ontstond met eerstgenoemde personenauto. Beide auto's werden vrij zwaar beschadigd. De auto van J. P. J. moest met een lakeiwagen worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Foto: Zierikzeeschê Nieuwsbode) vechtsvliegtuigen in het weekeinde weer aanvallen op doelen bij de 20- ste breedtegraad. Aan de acties werd deelgenomen door 123 gevechtsbom menwerpers en 42 bommenwerpers van het type B-52. In Zuid-Vietnam concentreerden de gevechten op de grond zich in de provincie Kian Hoa in de Mekong- Delta en op Pleiku en Kontum in het centrale heuvelland. Zware straffen voor handelaars in verdovende middelen PARIJS, 6-1. Een rechtbank in Marseille heeft twee 26-jarige Fransen tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij werden in maart 1972 gearres teerd, nadat in een omgebouwde vis sersboot 425 kilo zuivere heroïne was aangetroffen, die vermoedelijk naar de V.S. moest worden ver scheept. Uitgebreide schietpartij PEKING, 6-1. Het Chinese volks dagblad en andere vooraanstaande Chinese dagbladen hebben vrijdag de uitbreiding van de Europese Ge meenschap begroet als een belang rijke stap van West-Europa om de politieke en economische ambities van de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie binnen de perken te houden Het eerste Chinese commentaar op de uitbreiding van de E.E.G. werd gebracht onder de kop „Westeurope- se landen versterken hun banden als tegenwicht voor de twee supermach ten". Het artikel keurt de uitbreiding niet met zoveel woorden goed, maar waarnemers in Peking zijn er van overtuigd dat China de versterking van de E.E.G. als een gezonde ont wikkeling beschouwt. China gaat er van uit dat de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie proberen de wereld te verdelen in invloedsferen en ziet de E.E.G. als een bruikbaar instru ment om deze ontwikkeling binnen de perken te houden, hoewel er na tuurlijk duidelijke ideologische ver schillen bestaan tussen China en West-Europa. GENEVE, 6-1. Volgens de wereld gezondheidsorganisatie van de Ver enigde Naties in Genève is de om vang van de huidige griepepidemie in Europa nog beperkt, maar wor den in Moskou 70.000 en in Lenin grad 30.000 mensen per dag besmet. Wat de rest van Europa betreft heerst de griep in vrijwel alle lan den, van Denemarken en Engeland tot Roemenië en Spanje. NEW ORLEANS, 8-1. In een onop houdelijke schietpartij tussen sluip schutters in een brandend hotel in New Orleans en een politiemacht van 6.00 man zijn zeker elf doden gevallen, onder wie drie politieman nen en een bedrijfsleider van het hotel. Eén van de overige slachtof fers is gestikt door de rookontwikke ling bij de brand, de anderen stier ven volgens de politie aan schotwon den. Onder de slachtoffers zijn mo gelijk ook medeplichtigen van de sluipschutters. Er zijn dertien ge wonden. Na een tien uur durende strijd werd een sluipschutter op het dak van het hotel vanuit een helikopter neergeschoten. Hij is gedood of ern stig gewond. Toen bleek zich echter nog een tweede man schuil te hou den in het betonnen hokje op het hoteldak, van waaruit de schoten tijdens de laatste uren van het ge vecht waren afgevuurd. Hij riep „de macht aan het volk" en trok zich terug in het'trappehuis, juist onder het dak. De helicopter bleef het vrij wel geheel kapotgeschoten huisje en het trappenhuis beschieten en de sluipschutter beantwoordde het vuur. De politie meende dat er mogelijk nog een derde sluipschutter was. De helicopter werd ingeschakeld nadat beschietingen vanaf aangren zende daken en het gooien van traangas tot niets hadden geleid. Rond middernacht (onze tijd) was bericht dat een sluipschutter was ge dood door een niet nader omschre ven „projectiel", dat politiemannen in het betonnen huisje hadden ge gooid. De man bleek slechts gewond UTRECHT. „Een onderontwikkeld gebied in onze welvaartsstaat". Zo noemt de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde in een brief aan kabinetsformateur dr M. Ruppert de gebitsgezondheid van de Nederlandse bevolking en in het bijzonder die van de jeugd. te zijn en opende met zijn automa tische geweer opnieuw het vuur. Bij het begin van het drama had den de sluipschutters brand gesticht op verschillende plaatsen in het 17 verdiepingen hoge Howard Johnson Hotel. Met schoten hielden ze brand weer en politie op een afstand. De rook en de mist belemmerde acties van de politie. Later werd het hele terrein met grote schijnwerpers ver licht. Volgens een kamermeisje, dat en kele uren als gijzelaar werd vast gehouden. had een sluipschutter ge zworen dat hij alle blanke politie mannen zou doden, die in zijn buurt kwamen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Zwakke noordelijke winden voeren lucht van de Noordzee, waar in veel bewolking voorkomt, naar ons land. Plaatselijk valt hieruit wat motregen. Dze stroming wordt in stand gehouden door een gebied van hoge barometei-standen, waarvan het centrum met een luchtdrukwaarde van 1040 millibaar boven Engeland ligt. Het hogedrukgebied bedekt vrij wel heel Europa en een groot deel van de oceaan ten westen van Ier land en het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Lichte vorst met mist en ijzel kwam vannacht voor in Duitsland, Frankrijk en het Alpen gebied. Ook overdag blijven de tem peraturen daar om het vriespunt schommelen, maar in onze omgeving lopen ze op tot omstreeks 5 graden. Depressies blijven op grote afstand Eén hiervan, die via de Noordkaap naar Noord Rusland trok brengt in Scandinacië veel wind en plaatselijk sneeuw, terwijl een andere van het westelijk deel van de oceaan via IJs land naar het noordoosten zal trek ken. In deze situatie wordt voor het komende etmaal vrijwel geen veran dering verwacht, zodat het huidige weertype voortduurt. Meer dan 50.000 mensen betoogde in Utrecht UTRECHT, 6-1. De Vietnamde- monstratie, zaterdag in Utrecht, is de grootste protestdemonstratie ge worden die ooit in Nederland is ge houden. Volgens schattingen van de politie hebben er meer dan 50.000 mensen aan meegedaan. De stoet had een lengte van omstreeks acht kilo meter, te lang voor het dcor de orga nisatoren uitgezette trajekt. De om even na één uur "s middags vertrokken kop van de stoet kwam na ongeveer anderhalf uur de ach terhoede alweer tegen op het Vre- ^enburg, in het centrum van Utrecht Aangekomen in de buurt van het vertrekpunt, kwam de staart net in beweging. Door een kleine omleiding werd voorkomen, dat er een knoop ontstond. Hoofdinspecteur H. J. van Evnthoven, die de leiding had bij het. begeleiden van de tocht, zei later dat hij nog had overwogen de route te verlengen, maar dat bleek net niet nodig. Jaarbeurs Terwijl zo de demonstranten in de achterhoede van de stoet nog maar net op weg waren, begon de Irenehal van de jaarbeurs al vol te lopen. Dat was even na drie uur. De Utrechte binnenstad was vrijwel volledig voor het verkeer afgesloten, alleen het openbaar vervoer werd doorgelaten, totdat niet meer kon omdat de dui zenden mensen de verkeersknoop punten tussen Vredenburg en Cen traal station afsloten. Het organi serend comité had oorspronkelijk op 30.000 tot 40.000 mensen gerekend. Later maakte men hogere schattin gen. die soms tot 100.000 gingen. Er heeft zich volgens de politie geen enkele wanklank voorgedaan bij deze protestmanifestatie tegen de Vietnamese oorlog. De deelnemers, hebben hun verontwaardiging geuit met spandoeken, borden en gescan deerde leuzen. BRUINISSE. De duivenmelkers to nen zich niet alleen, in het vliegsei- zoen, maar ook in de „stille tijd" volop aktief. Voorbeeld hiervan was de grote duivenshow, die in café „Het Centrum" te Bruinisse werd gehouden. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een vriend is iemand, die alles 4 van je afweet en desalniette- 4 J min van je houdt. Het organiserend comité had zich beperkt tol drie teksten. „Vietnam voor de Vietnamezen". ..Stop de bombardementen op heel Vietnam" en „Nixon teken vrede nu". Er wa ren echter nog vele andere teksten, „Nixon Beul van de eeuw", „Nixon moordvent„Nixon moordenaar", „Nixon antichrist" en - in het En gels - "Nixon, hoelang zult gij nog kruisigen". Daarnaast lieten afbeeldingen op borden niets te raden over. Sommige demonstranten hadden zelfs skelet ten aan hun teksten toegevoegd. In de Irenehal droegen de demonstran ten ook aan waslijnen geregen echte botten. Ook de in spreekkoren gezongen leuzen waren duidelijk: „Nixon moordenaar", „Nederland uit de NA VO" en „wat doet Nixon in Vietnam? moord". Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering In het algemeene veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; in nacht en ochtend hier en daar mist;'meest zwakke wind uit noor delijke richtingen; minimumtempe raturen omstreeks 2, maxima rond 5 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.49. Maan op 10.31, onder 22.43 Eersle kwartier: 12 jan. (6.27). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 9 jan. 5.55 18.20 11.49 Doodtij: 14 jan. 153.(MX) dollar voor Mercedes van Hitier SCOTTSDALE, 7-1. De officiële Mercedes Benz van Adolf Hitler heeft zaterdag" tijdens een openbare verkoping in de Amerikaanse stad Scottsdale (Arizona) 153.000 dollar (bijna 500.000 gulden) opgebracht. De koper was Earl Clark, eigenaar van een amusementspark in Pennsylva- nie. De verkoper Tom Barrett, een zakenman uit Scottsdale die in 1959 zelf 77.000 dollar had betaald. ZE VEN A AR. Een felle uitslaande brand heeft zaterdagomrgen in Ze venaar een pand verwoest, waarin gevestigd waren een supermarkt- zelfbedieningszaak, een slijterij en daarboven een hotel-restaurant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1