College en raad namen talrijke gelukwensen in ontvangst STREEKNIEUWS „Servet-show gevaar voor openbare orde" Ernstige kettingbotsingen in België Grote Vietnam- demonstratie ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 januari 1973 Nr. 21212 Nieuwjaarsreceptie Zierikzee ZIERIKZEE, 4-1. Het gerestaureerde stadhuis van Zierikzee praalde donderdagavond in volle luister, bij gelegenheid van de Nieuwjaarsreceptie, waarop het college van b. en w. en de leden van de raad, talrijke gelukwensen van par tiku lieren en vertegenwoordigers van verenigingen, instellingen en scholen in ontvangst mochten nemen. De receptie werd ingeleid door burgemeester Th. H. de Meester, die een tijdmatig filosofietje wijdde aan de jaarwisseling, zijnde het overschrijden van een „volslagen imaginaire drempel". Uitgangspunt was niettemin een balans op te maken en vooral „kritisch te zijn ten opzichte van ons zelf", hetgeen een bijdrage kan zijn tot een beter leefklimaat. De heer De Meester dankte voor de ondervonden medewerking en vriendschap in 1972 en karakteri seerde de sfeer in en buiten het stad huis als zeer positief. Het takenpakket voor het personeel is groot, gelet op de nummerieke bezetting. De raads voorzitter noemde de mutaties in het gemeentepersoneel en herinnerde aan het vertrek van het raadslid K. v. d. Ouden en de komst van het lid G. M. v. d. Wielen. De raad zorgde voor een kritische begeleiding van het beleid, die als opbouwend werd ervaren. Een voor recht is dat in deze kleine gemeen schap de burger nog bewust meeleeft en denkt. De roep om inspraak mag niet als een last worden ervaren, al dus de burgemeester, die in dit ver band Wereldstedebouwdag memo reerde. Herhaling van samenspraken komt met bewoners van de nieuwe wijk en met nieuwe ingezetenen in het algemeen. Voorkomen moet worden dat door „hearings" en demonstraties de ge kozen vertegenwoordigers buiten spel worden gezet. Een belangrijke taak zag de burgemeester in dit op zicht weggelegd voor de politieke partijen, aan welke opmerking hij een beschouwing over de democratie vastknoopte. Bij kritiek zal het altijd moeten gaan om opbouwende kri tiek en stelling dient genomen tegen degenen, die de westerse maatschap pij alleen maar in diskrediet trachten te brengen. Groei bevolking De heer De Meester noemde hierna het vestigingsoverschot en (ook) een duidelijk geboorteoverschot, beide zeer positieve elementen. In 1972 werden 142 woningen gebouwd en 159 woningen zijn in aanbouw. Be- Advert en tie/ langrijke kapitaalswerken kwamen in 1972 gereed. Plannen voor de toe komst zijn een combi-kleuterschool in West, de Nobelpoort en het Luitje, beide laatste' in uitvoering. Suikeren stad hu is Voor een verrassing tijdens de re ceptie zorgde directeur Arkenbout van „Mondragon". Door twee van zijn koks, de heren J. Groeneweg en S. Dokman, werd het fraaie „suiker- stuk" - het historisch stadhuis, met alles „er op en er aan", en feeste- De burgemeester bij het alternatie ve Suiker-stadhuis. (Foto: Zierikzeesciie Nieuwsbode) lijk verlicht binnengedragen en pre sent gedaan aan de gemeente. In het stuk zijn 5750 suikerklontjes ver werkt en er staken 100 werkuren in. De burgemeester sprak van een fantastisch werkstuk, een duidelijk museaal stuk ook, zij het dat - blij kens mededeling van de heer Arken bout - dit suikeren stadhuis niet on beperkt houdbaar is. Mits goed ge conserveerd echter wel een jaar. „Het is zo mooi dat een zo ruim mogelijk publiek recht heeft het te zien", aldus de burgemeester, die met genoegen de gelukwensen van „Mon- dragon" en het fraaie geschenk in ontvangst nam. Woordvoerder namens de raad en andere groepen en instellingen, o.m. de ere-burgei's en de brandweer, was de nestor van de raad de heer J. G. L. Simmers, die de gelukwen sen aan het college overbracht. De receptie werd tevens tot „kijk- avondwaarbij vooral de belang stelling uitging naar de gerestau reerde burgemeesterskamer, die thans vloeiend past in het geheel van het zo waardevolle stadhuisin terieur. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Buitenlands Reischefjiies BURGpyH AAMSTEDE: JuliarJi^nr^al Bernhardstraat. dinsdag^ van 11.00-12.30 uur ZIERIKZEE Cursus Streekgeschiedenis Een cursus Streekgeschiedenis (1973) wordt georganiseerd door de Ver. „Stad en Lande", de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afdeling Haamstede, de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, kring Schouwen-Duiveland en de Z.V.U.-Schouwen-Duiveland. De eerste cursusavond vindt plaats op maandag 15 januari in hotel Van Oppen te Zierikzee. Als spreker treedt op de heer L. J. Abelman. gemeente-archivaris te Goes met als onderwerp: „Wat de bodem ons aan geschiedenis leert". Loop der bevolking in 1972 Op 31 december 1971 bedroeg het aantal inwoners van Zierikzee 8134 (3996 m. en 4138 vr.). Dit aantal ver meerderde in 1972 met 135 (65 m. en 70 vr.) door geboorten en met 569 (266 m. en 303 vr.) door vestiging. Het aldus verkregen aantal vermin derde door overlijden met 80 (41 m. en 39 vr.) en door vertrek met 390 (194 m. en 196 vr.), zodat het aantal inwoners per 31 december 1972 be droeg 8368 (4092 m. en 4276 vr). De bevolking nam derhalve to,e met 234 (96 m. en 138 vr.). Er werden in 1972 80 huwelijken voltrokken en 8 echtscheidingen in geschreven. Akkerbouw en rundveehouderij Op donderdag 11 januari organi seert het Consulentschap voor de Akkerbouw en Rundveehouderij te Goes, een bijeenkomst in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. waarop de heer M. A. de Hond een toelichting zal geven over de resultaten van de snijmaisteelt in 1972. WESTENSCHOUWEN Gevonden voorwerpen In de maand december 1972 wer- Minister Engels (c.r.m.): DEN HAAG, 4-1. De V.P.R.O. heelt van minister Engels (c.r.m.) een be risping gekregen „terzake van het doen van een uitzending, waarvan de inhoud gevaar oplevert voor de openbare orde en de goede zeden". Dat slaat op de t.v.-uitzending van donderdag 14 december „Barend is weer bezig". Naar het oordeel van de minister werd daarin de rege rende vorstin gemaakt „tot een voor werp van platvloerse komedie" en werd er ernstig afbreuk gedaan aan de kpninkijke waardigheid. In zijn beschikking heeft de mi nister ook overwogen dat in de Ser vet-show scènes voorkwamen van halfnaakte personen, van wie één of meer „zich welhaast obsceen gedroe gen". In dit kader waren scènes ge plaatst, waarin een vrouw optrad, die de koningin personifieerde, zo zegt minister Engels. den aan het groepsbureau der rijks politie te Haamstede de volgende gevonden en verloren voorwerpen aangegeven: Gevonden: een bankbiljet, bruine knip-portemonnaie met inhoud, etui met vier sleutels, grijze sjaal, vier sleutels aan ringetje, drie losse sleu tels, een sleuteltje, bruin lederen want. twee sleutels met zilveren ka boutertje. een bankbiljet, paar rode wantjes. Verloren: dameshorloge, doublé met zwart bandje; bosje sleutels in zwart etui (op sleutelring een „P"); herenpolshorloge met bruin bandje; paar kinderhandschoenen, rode woL blauw leder: oud gouden schakel armband: polshorloge, merk Eterna, no. 5711935. Weggelopen: Grijs zwart gestreep te poes met witte vlek tussen ogen. (Inlichtingen aan voornoemd groepsbureau. uitsluitend tussen 8 en 18 uur.) Nieuwjaarsreceptie Plattelandsvrouwen Woensdagmiddag 3 januari van 3 tot 5 hield de Bond van Plattelands vrouwen afd. Nooröwelle e.o. in de zaal van restaurant Rietnisse te Re- resse een nieuwjaarsreceptie. De middag werd bezocht door ongeveer 25 dames die onder 't genot van een glas wijn en wat borrelhapjes met elkaar een gezellige middag hadden. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over de maand december 1972 Geboren: 3 dec. Bertha Elizabeth Janna. d. van H. Barendregt en L. Okkerse: 6. Jurjen Paul (te Zierik zee). 7. van P. van Katwijk en L. H. Tan; 23. Johanna Petronella. d. van M. J. van 't Hof en L. de Jonge. Overleden: 1 dec.: Jannetje Oole (te Zierikzee), 84 j.. wed van C. A. van Klooster: 11. Cornells Jan Marie Klompe (te Zierikzee). 69 j., wedn. van A. C. de Regt; 24. Maria Cor nelia de Bil (te Zierikzee), 83 j.. wed- van M. Dijke. Gehuwd: 1 dec.: Christiaan Jan den Boer. 24 j. (Brouwershaven) en Wilhélmina Beeke, 22 j. (Brouwers haven): 15. Marinus Willem Berre- voets. 23 j. (Zierikzee) en Hendrina Rijnberg. 19 j. (Brouwershaven); 22. Stoffel Duinhouwer, 20 j. (Brouwers haven) en Anetta Mathilda Petro nella van Slokken. IS j. (Rotterdam); Pieter van der Zijde, 23 j. (Krimpen a.d. IJssel) en Jacomina Stoffelina Matthijsse, 20 j. (Brouwershaven); Petrus Ligtenberg, 45 j. (Bergen op Zoom) en Johanna Kristalijn, 43 j. (Brouwershaven): Adriaan Leenden Johannes Verloo, 22 j. (Zierikzee) en Louwrina Wilhélmina van de Sande, 18 j. (Brouwershaven); 29. Johan Wilhelm Peter Martinetti. 25 j. (Dordrecht) en Anna Johanna van den Houten. 19 j. (Brouwershaven); Anthonie Adriaan Bakker. 21 j (Dui- veland) en Klara Lievense. 19 j. (Brouwershaven). Toeneming criminaliteit in stad Utrecht UTRECHT, 4-1. De hoofdcommis saris van politie in Utrecht, de heer D. M. Verkerke. maakt zich ernstige zorgen over de toeneming van de criminaliteit in zijn stad. Hij zei donderdag op een nieuwjaarsbijeen komst, dat het aantal misdrijven al jarenlang met 10 "procent per jaar stijgt en dat de „groei" van 1971 op 1972 zelfs meer dan 15 procent is geweest (tot en met november 1972 11.397 ter kennis van de politie ge komen gevallen tegen 9.776 in 1971). Oiidernemersverboiiden voor ombuiging van bet prijsbeleid RIJSWIJK. 5-1. De drie centrale verbonden van cndernemeis in het midden- en kleinbedrijf zijn van oordee' dat liet prijsbeleid zo zal mccten worden gewijzigd dat snel de weg wordt geopend voor herstel van het inkomen van de zelfstandige on dernemers. Uit de economische verkenning van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf blijkt, naar de mening van de drie verbon den, dat de zelfstandige ondernemer een meer dan evenredige bijdrage leveren aan de matiging. KORTE BERICHTEN UIT IIF.T BINNENLAND AMSTERDAM. De identiteit van de ca 30-jarige man wiens stoffelijk overschot op 21 november vorig jaar uit het binnen-IJ in Amsterdam werd opgehaald, is nog steeds niet bekend. DEN HAAG. Berichten als zou Is raël door een nota aan Nederland hebben getracht druk uit te oefenen op de Oostduitse regering om scha devergoeding uit te keren aan de slachtoffers van het Nazi-regime, zijn niet juist. DEN HAAG. De Consumentenbond ziet een duidelijke samenhang tussen welstand en tandartsenbezoek. zo schrijft de bond in de Consumenten gids. In die richting wijst namelijk de uitslag der enquete. die de bond heeft gehouden onder een „doorsnee van de Nederlandse bevolking". UTRECHT. Enkele honderden „rustende" huisartsen en weduwen en wezen van huisartsen moeten het voorlopig nog zonder een pensioen uitkering stellen; de pensioenrege ling voor de huisartsen is niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was. op 1 januari van dit jaar verplicht ge steld. SCHIPHOL. Op Schiphol is de Su rinaamse premier dr J. Sedney aan gekomen. voor besprekingen met de Nederlandse overheid over het pro bleem van de immigratie van Suri- namers naar Nederland. UTRECHT. Veel minder aanstaan de studenten dan in voorafgaande jaren hebben zich gemeld bij de voorlichtingsdag van de Rijksuniver siteit van Utrecht. Er kwamen er tussen 600 en 700, terwijl vorig jaar ongeveer 1400 aanstaande studenten poolshoogte kwamen nemen in de gebouwen van het Utrechtse univer siteitscentrum De Uitdof. BRUSSEL, 4-1. Op de E-10 van Antwerpen naar Brussel, bij W'ol- vertem, en op de Waalse autoweg van Namen naar Luik. ter hoogte van Ilingeon en Landenne-sur-Meu- se, hebben zich donderdag bij dichte mist kettingbotsingen voorgedaan, waarbij tienlallen auto's betrokken waren en onder meer twee Neder landers gewond raakten. Bij de kettingbotsing te Wolver- tem waren enkele auto's dwars op de weg komen te staan toen een Nederlandse vrachtauto - volgens de politie met hoge snelheid - erop in reed en in brand vloog. Zeven per sonen, onder wie een inwoner van Haarlem en diens zoon, raakten ge wond. De snelverkeersweg was ruim twee uur geblokkeerd en pas tegen 13.00 uur kon hei verkeer weer nor maal rijden, Op de Waalse autoweg was de chaos nog groter. Veertig voertuigen - waarbij zes tankwagens en twee vrachtwagens met personenauto's ge laden - stonden kriskras over de weg. NIEUWEGEIN. Binnen niet al te lange tijd zullen de plaatsnamen Jut faas en Vreeswijk niet meer in het openbaar voorkomen. Deze plaatsen zijn per 1 juli 1971 opgeheven om om plaats te maken voor de nieuwe gemeente Nieuwegein, die binnen tien jaar zal uitgroeien tot een stad van 50.000 inwoners. DEN HAAG. Nederland zal zo spoedig mogelijk, wellicht volgende week, het verdrag tekenen dat be oogt verontreiniging van de zee te gen te gaan. aldus heeft het minis terie van buitenlandse zaken meege deeld. HAARLEM. De officier van justi tie bij de rechtbank in Haarlem heeft donderdag tegen de 27-jarige fa brieksarbeider E. E. Da Rocha uit Londen voor het bezit van 35 kiio- gram marihuana, een gevangenis straf van zes maanden geëist, met aftrek van voorarrest. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft het voornemen dinsdag 9 janu ari het concert bij te wonnen van het Residentieorkest ter gelegenheid van het afscheid van Willem van Otter- loo als vast dirigent van dit orkest. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche zoekt naar een nog onbe kende man die ervan wordt verdacht het bijkantoor van de A.B.N. op het Surinameplein in de hoofdstad voor f 17.000te hebben opgelicht door zich bij het opnemen van het geld te legitimeren met een vals paspoort. DEN HAAG. Het uit de 17e eeuw daterende Paleis op de Dam in onze hoofdstad is naar de mening van minister Geertsema niet geschikt om het gemeentebestuur met secretarie in zijn huidige omvang te huisvesten. HILVERSUM. Donderdag heeft minister Engels (C.R.M.) de V.P.R.O. in verband met de tweede Barend Servetshow een berisping gegeven, zo heeft de V.P.R.O. meegedeeld. Aanbieding voor straatveger-jurist TEL AVIV, 4-1. Een Franse jurist die al sinds 1949 straatveger is in Tel Aviv krachtens een belofte., is ein delijk een betere betrekking aange boden. De 60-jarige jurist. Mordechoi Leon, werd in 1949 in Cairo tot vijf tien jaar gevangenisstraf i^eroor- deeld wegens kritiek op de Egypti sche regering. Hij kreeg echter gra tie na interventie door Parijs, dat op zijn verleden als held in de Tweede Wereldoorlog wees. Blij dat hij de langdurige gevan genisstraf ontliep beloofde de zes ta len beheersende Leon dat hij al de lijd die hij in een Egyptische gevan genis had moeten zitten, als straat veger in Israël zou doorbrengen. Hij hield zijn belofte, maar plakte er nog acht jaar aan vast. De gemeente Bnei brak bij Tel Aviv die Leon in haar dienst heeft, heeft hem nu vanwege zijn toewij ding een betere funktie aangeboden. Maar het is niet zeker dat Leon nog veranderen wil. UTRECHT. 4-1. De Utrechtse ge meenteraad heeft donderdag met 29 stemmen voor en zeven tegen in een motie instemming betuigd met de nationale demonstratie „Vrede in Vietnam" die zaterdag in Utrecht wordt gehouden en de bevolking op geroepen aan deze demonstratie deel te nemen. De motie was ingediend door de fractieleiders van de CPN. de samenwerkende confessionele partijen het Pak en Ö"66. Tegenstemmers waren op één na alle leden \ar. de VVD-fractie, twe? leden van de ARP en één van de CHU. Felle brand verwoest kantoorgebouw BOXMEER. 5-1 Een felle brand heeft donderdagmorgen het kantoor gebouw, de kantine en de pakafde- hng bij Stork Sereens Schabloncn- fabriek te Boxmeer verwoest. De oorzaak is nog onbekend. Naar schatting bedraagt de schade ruim f 600.000. De fabricagehal bleef ge spaard. De groei van de burgerluchtvaart SCHIPHOL. 4-1. Een voorlopige raming van de I.C.A.O.. de interna tionale organisatie voor burgerlucht vaart, geeft «'fin dat de burgerlucht vaart in 1972 met 14 procent is toegenomen tot een totaal van 68.800 ton kilometers aan passagiers, vracht en post op de lijndienstvluchten. De groei van 1971 bedroeg ten opzichte van 1970 slechts 7 "Ai, maar dat was dan ook het laagste percentage dat sinds 1958 was bereikt. Boer vond granaat HETEREN. 4-1. In het Betuwse dorp Driel (gemeente Heteren) heb ben leden van de mijnopruimings- dienst uit Culemborg" een op scherp staande brisantgranaat tot ontplof fing gebracht. Het volgens de dienst uiterst gevaarlijke projectiel kwam aan de oppervlakte toen een land bouwer bezig' was een stuk bouwland om te ploegen. De granaat dateert vermoedelijk uit de tweede wereld oorlog. Ivind onder auto EMMEN. 4-1. De 6-jarige Antoi nette Vein IJken is donderdagmorgen bij een verkeersongeluk in haar woonplaats Emmen om het leven ge komen. Het meisje stond met een aantal andere kinderen in de berm langs de rijksweg tussen Emmen en Coevorden te wachten om over te steken. Plotseling stak zij de weg over en werd door een personenauto gegrepen. Zij was op slag dood. Ver moedelijk heeft zij de naderende auto niet zien aankomen. R.T.M.-kleurenkalender 1973 De R.T.M. verrustte met een fraaie twee-maandelijkse kleur enkalender 1973, gedrukt op bijzonder papier, waardoor de werking van het fraaie fotomateriaal uitstekend overkomt. De kalender werd gedrukt bij de B.V. Drukkerij Lakenman Ochl- man te Zierikzee; de foto's zijn van de R.T.M.-directeur dr. H. J. van Zuylen, die o.m. „opereerde" in Frankrijk, „gewoon" op Schouwen- Duivéland", Finland, Goeree en Spanje. Bovenstaande foto geeft een indruk van hel materiaal van dicht bij huis: „Gezicht op oude stad" (Brouwershaven).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5