Verhoging presentiegelden raadsleden is agendapunt „Kanaal van Gent naar Terneuzen vormt gevaar voor de volksgezondheid" Half jaar leegstaande woningen worden mogelijk vorderbaar VPRO in beroep tegen berisping AGENDA LAATSTE NIEUWS De kosten in ziekenhuizen Winkelier en dochter wisten twee overvallers op de vlucht te jagen Gemeenteraad Westerschouwen HAAMSTEDE, 5-1. Op de maan dag 8 januari te houden raadsver gadering komen de volgende, agenda punten aan de orde: Een voorstel tot verkoop van grond aan mevr. P. W. Hoogerhuis-van Klooster (grond Oude Moolvveg 7) en verkoop van de door L. A. Berre- voets, Smidsweg 14 te Noordwelle, bewoonde woning aan deze persoon. Prijs f 18.000,k.k. Een voorstel be treft afkoop crfpachtsrecht van de kavel waarop de woning van de heer K. van der Maas te Noordwelle staat (Stoofweg 31). Kosten in totaal f 1946,—. Ter verkrijging van meer parkeer ruimte aan de Jan van Renesseweg te Renesse, is het gewenst dat de Stichting Renesse aan de gemeente verkoopt het perceel H nr. 406, groot 467 ca, met daarop het bedienings gebouw. De Stichting is bereid om de grond voor f 4500,en het ge bouw voor f 1000,af te staan. De commissie grond- en pachtzaken ad viseert gunstig over deze aankoop. De gemeente huurt al een aantal jaren van de Stichting Hulpverlening Rampgemeenten te Burgh het per ceel sectie C nr. 604, groot 0.42.26 ha, ten behoeve van parkeerterrein voor bezoekers dorpskom te Burgh en het sportterrein aan de Leliëndaleweg. Voor de meest optimale gebruiks mogelijkheden is het noodzakelijk het perceel van een verharding te voorzien. Na taxatie stelt het college voor dit perceel aan te kopen voor f 10.565 of f 2,50 per m-. Eervol ontslag als hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Renesse zal verleend worden aan mevr. C. A. Limburg-Grootenhuis, per 1 april 1973. Het college stelt voor om de be noeming van leidsters en hoofdleïd- stei-s van de kleuterscholen in han den te leggen van het college van b. en w. De kleuteronderwijswet draagt Zoekt ii t een leuke baan I Wij hebben plaats voor een X f leerling-stoffeerder X Heb je interesse en ben je nog *i* ge£n r8 jaar? Kom dart^ins praten ij! of bel (Oinj)) 2825 !j! Tapijt -service Center DEURLOO :i: Woninginrichting Y o c deze benoeming niet nadrukkelijk op aan de gemeenteraad en daar de mu taties onder het personeel van kleu terscholen veel talrijker zijn en meestal toch nummer éénvan de voordracht wordt benoemd, wil het college deze nieuwe weg inslaan. Indien G.S. dit toestaan zullen de raadsleden met ingang van 1973 f 40,voor het bijwonen van een raadsvergadering en f 20,voor een commissievergadering krijgen. Tot nu toe bedroegen deze bedragen res- pektieveiijk f 30,en f 15, Subsidieverleningen Aan de Ned. Blindenbond zal met ingang van 1972 een sub.sidie worden verleend in verband met de uitlening van boeken van de Ned. Blinden bibliotheek, groot f 1,per band en uitlening van gesproken boeken ad f 0,40 per band. Ver. „Het Groene Kruis Schou- wen-Duiveland" f 16.111,50, zijnde 1401 leden x de helft van f 23, Zeeuws Consultatiebureau voor al cohol en drugs: met ingang van 1967 was dit f 125, per jaar; wordt nu 8 cent per inwoner. Nierstichting Ne derland f 50,Zeeuws Instituut voor de geestelijke volksgezondheid: was f 0,50 per inwoner; wordt nü 72 cent. Leesbibliotheek Burgh: was f 250, per jaar; wordt in 1973 f 350,Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Verbond en Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen: was f 10,wordt in 1973 f 50,gelijk aan de Kon. Ned. Mi litaire Bond „Pro Rege". Stichting Vormingscentrum „Van Eeghen- huis" en Oecumenisch vormingscen trum „Hedenesse": voorstel f 3, per kursist-inwoner per vormings dag. Sportvereniging D.F.S. afdeling volleybal: voorstel: subsidie gelijk aan de kosten zaalhuur. Chr. Stich ting voor School- en Beroepskeuze en Beroepenvoorlichting; Zeeuwse Stichting voor Beroepenvoorlichting en School- en Beroepskeuzevoorlich ting; Beroepskeuzetest door Gewes telijk Arbeidsbureau: op 31 januari* 1972 werd het subsidie bepaald op f 11,Het voorstel luidt nu: een tegemoetkoming te verlenen ter grootte van het meerdere bedrag boven f 10, Appelmarkt 4 SAS VAN GENT, 4-1. Het kanaal Gent-Terneuzen is een gevaar voor de volksgezondheid, zo heeft de Bel gische professor, dr. ir. J. P. Voets donderdag verklaard in Sas van Gent. Prof. Voets, directeur van het la boratorium voor microbiologie van de universiteit van Gent, zei dat het kanaalwater een bron kan zijn voor het ontstaan van verscheidene ziek tes. Grootste vervuilers: de stad Gent en de plaatsen langs*het kanaal die huishoudelijk afval op het kanaal lo zen. Vooral de menselijke uitwerpse len leveren gevaar op. Aldus de Bel gische hoogleraar. Hij kwam tot zijn conclusie na een onderzoek in op dracht van de heemkundige kring Sas van Gent. Het kanaalwater is niet meer te gebruiken als spoelwater voor huis houdelijke doeleinden en beslist niet meer om in te zwemmen. Plet zou ook verstandig zijn af te zien van watersportrecreatie, aldus het rap port van prof. Voets. Dienstweigeraars gaan maandag staken DEN HAAG, 4-1. Een deel van de tewerkgestelde dienstweigeraars in ons land zal maandag staken uit protest tegen de veroordeling van de tewerkgestelde Ate de Jong. Deze weigerde vervangende dienst omdat een deel van zijn loon ten goede komt aan het ministerie van defen sie. De stakers komen maandag bij een in „Shaloom" in Odyk. De hoogleraar zal op 10 januari, op een persconferentie in Gent, uit voeriger mededelingen doen over zijn onderzoek. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 5-1. Als een wijziging van de woonruimtewet wordt goed gekeurd, zal het college van burge meesters en wethouders in ieder ge val moeten overwegen een pand te vorderen dat langer dan een half jaar leegstaat en voor bewoning ge schikt is. Een wetsontwerp hiertoe is in voorbereidng. Minister Van Agt (jus titie) antwoordt dit mede namens zijn collega Udink (volkshuisvesting) op vragen van de KVP-Tweede-Ka- merleden Van Schaik, Bremen en Van der Sanden. De regering is niet van plan de gemeentebesturen op nieuw de bevoegdheid te geven wo ningen in geliberaliseerde gebieden te vorderen. De wijziging van de woonruimte- wet zien de bewindslieden in samen hang met het wetsontwerp waarin een strafbepaling tegen het kraken van woningen wordt .geregeld. Dit wetsontwerp bevindt zich thans bij de Raad van Staten. Vakantiegangers in Zwitserland verongelukt ENSCHEDE, 4-1. Twee inwoners uit Enschedé zijn woensdagmiddag bij een verkeersongeluk in het Zwitserse kanton Appelzell om het leven gekomen. Het zijn de 37-jarige Willem Rothman en de 44-jarige me vrouw S. Holub-Bos. De slachtoffers zaten in een door de echtgenoot van de omgekomen vrouw bestuurde personenauto. Prostitutie in Utrecht UTRECHT, 4-1. Pristituees op straat en achter de ramen bezorgen steeds meer overlast in verschillende delen van de stad Utrecht. Met name in de zogenaamde Voge- lenbuurt bestaat openlijke vijand schap tussen enerzijds de lichte meisjes, de zware jongens ep de klandizie en anderzijds de wijkbe woners, die klagen over voortduren de rondtoerende auto's, de brutaliteit van de prostituees en hun bescher mers en de soms onaangename bejegening van hun dochters, als die zich op straat vertonen. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben nu besloten een per manente werkgroep in het leven te roepen, die zo zorgvuldig mogelijk de vinger op de pols van dit rosse leven moet gaan houden. Overval op bankbedienden - Buit f 7.000,- BERGEYK, 4-1. Twee mannen hebben donderdagmiddag bij een gewapende overval op twee bankbe dienden in de gemeente Bergeyk (N.B.) een bedrag van f 7000 buit ge maakt. Zij overvielen de bankbedienden die dit bedrag bij het gebouw van de Boerenleenbank in de plaats Wee bosch wilden afleveren. Eén van de overvallers hield de twee onder schot met een machinepistool, de andere haalde intussen het geld uit hun au to. De overvallers verdwenen in een snelle auto richting Belgische grens. Geen „aapje mee naar huis" AMSTERDAM, 4-1. Artis in Am sterdam heeft in 1972 ruim 2000 die ven opgenomen, die door het publiek naar de dierentuin werden gebracht. Daaronder waren enkele apen, die wegens hun agressieve of onzindelij ke gedrag door particulieren waren aangeboden, maar hun aantal was zo groot, dat Artis wegens ruimte gebrek vele van deze aapjes moest weigeren. Opnieuw waarschuwt de Artis- directie het publiek: neem geen aap in huis. Apen zijn beslist ongeschikt als huisdier. Zindelijkheid zit deze boomdieren niet in het bloed, talloze infecties kunnen op de mens worden overgebracht en de onbetrouwbaar heid van apen neemt toe naarmate zij ouder worden. HILVERSUM, 4-1. De V.P.R.O. gaat in beroep tegen het besluit van minister Engels (C.R.M.) om deze omroepvereniging te berispen in verband met de tweede Barend Ser vet Show. Dat heeft voorzitter drs. H. J. Fenders donderdagavond voor de televisiecamera meegedeeld. Drs. Penders zei dat de V.P.R.O. met kracht en verontwaardiging de mening van minister Engels afwijst als zou de inhoud van de betrok ken uitzending gevaar opleveren voor de openbare orde en de goede zeden en dat juist deze opvatting aanleiding is in beroep te gaan tegen de beschikking van de minister T V- nieuwslezers gaan „recht in de ogen zien HILVERSUM, 4-1. De nieuwsle zers van het NOS-journaal zullen met ingang van het journaal van 20.00 uur op zaterdag 6 januari de tekst van de nieiuosbulletins niet meer aflezen van een voor hen lig gend papier, maar van een aan de camera gemonteerde monitor, waar door de nieuwslezer het tv-publiek in feite voortdurend „aankijkt". De nieuwe apparatuur, een zgn. tele prompter, is de laatste dagen getest. In de praktijk is gebleken, dat een bericht voor het publiek beter en duidelijker overkomt, wanneer de nieuwslezer het publiek meer aan kijkt. Overigens zullen op het laatste moment nog veranderde berichten ook in de toekom,st nog van papier worden gelezen. Pirandello voor Z.V.U Advertentie Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee telefoon (01110) 2770 brengt la.s. zaterdagavond \6 januari de magnifieke verfilming van dje\best-seller van HAROLD ROBBINS JOSEPH E.LEVINE PRESENTEERT DE LEWIS GILBERT FILM DE AVONTURIERS Naar dc roman "the adventurers" van har010 rosbins IïOIaËu lastwos en lews glbutt 1 lews giber? Nederlandse werd „Miss televisie-Europa" LONDEN, 4-1. De Nederlandse Syl via Kristel heeft donderdagavond in Londen een „Miss t.v.-Europa"-con- cours gewonnen, door mededingsters uit acht landen van de uitgebreide gemeenschappelijke markt te ver slaan. In een wedstrijd, die was geba seerd op schoonheid, intelligentie en persoonlijkheid, maakte Sylvia Kris tel - 20 jaar en wonend in Utrecht - de meeste indruk op de jury, doordat zij deze kwaliteiten het best via het medium televisie over wist te bren gen. Vorderingen in Parijs PARIJS, 4-1. De derde Ameri- kaans-Noordvïetnamese geheime bij eenkomst op het niveau van experts heeft donderdag acht uur geduurd. Het was de langste vergadering tot dusver. Zoals gewoonlijk werd ook na deze bijeenkomst geen verklaring uitge geven. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie zei echter dat de besprekingen gunstig verlopen. Ir C. N. van Dis overleden DEN HAAG, 5-1. Op 79-jarige leeftijd is vrijdagmorgen in Den Haag het Eerste Kamer-lid voor de S.G.P., ir. C. N. van Dis overleden. Overval op spaarbank ROTTERDAM, 5-1. Twee mannen hebben vrijdagmorgen bij een ge wapende overval op een filiaal van de „Spaarbank Rotterdam" f 4.500, buit gemaakt. Ze zijn spoorloos ver dwenen. .Tijdens de overval loste een van de mannen een pistoolschot, maar niemand raakte gewond, de kogel drong in de vloer. Om half tien drongen de mannen het gebouw aan de Engelsestraat binnen, waar zich op dat moment 4 klanten en 4 personeelsleden be vonden. Terwijl een van de overval lers met een mes zwaaide, dwong de ander de kassier onder bedreiging met een pistool geld af. Daarna ver dwenen ze. Het is niet bekend of ze gebruik maakten van een auto. Deze uitzonderlijke avonturen film in cinemascope is extra lang. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: 18 jaar. Voorverkoop: 's morgens van 11.00-12.00 uur, telefonisch of aan de kassa. UTRECHT, 4-1. Het Nationaal Ziekenhuisinstituut zal dit jaar een belangrijk deel van zijn budget (bij na 6,4 miljoen gulden, 1,4 miljoen meer dan in 1972) gebruiken voor onderzoekprojekten die gericht zijn op het probleem van de sterk stij gende kosten in ziekenhuizen en op verhoging van de kwaliteit en effec tiviteit van het werk in de zieken huizen. Het N.Z.I. fungeert tevens als advies- en informatiecentrum, voor de ruim 60o instellingen die bij de Nationale Ziekenhuisraad zijn aangesloten. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 6 en zondag 7 januari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110>-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 8.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280 neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast gatstraat 104, tel. (01110)—3965 neemt waar voor dokter Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve, tel. (011 i0)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS De dierenartsen Bergsma, Zierikzee, Tjebbes en Minderhout te Middel- harnis houden dit weekeinde elk eigen praktijk. Vrijdag 5 januari Zierikzee Huis van Nassau, 19.45 uur. Natuur- en Vogelwacht. Concertzaal, 20.00 uur, Rotterdams Toneel- (Z.V.U.). Nieuwerkerk 20.00 uur, Dorpshuis, soos „The Fish". Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. ,,'t Durps'uus", 20.00 uur, feestavond H.S.V. „De Grevelingen", (m.m.v. „De Twee Pinten"). Zaterdag 6 januari Zierikzee Sporthal „Onderdak", optreden groep „Supersister" voor jeugdsociëteit „Brogum". Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling („De Avonturiers"). Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. Maandag 8 januari Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad van Westerschouwen. Dinsdag 9 januari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Schou- wen-Duiveland. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sussen. Donderdag 11 januari Zierikzee Mondragon, 3.30 uur, afdeling Schou wen Plattelandsvrouwen Bond. Huis van Nassau, 19.30 uur, snij- maisbespreking Consulentschap. Vrijdag 12 januari Zierikzee Geluk's Kegelhuis: 18.30-20.00 uur, 75-jarig „Sans Souci". Zonnemaire Café Van Almkerk, 19.30 uur, ge meenschappelijke uitvoering. Maandag 15 januari Zierikzee Hotel Van Oppen. Eerste cursus avond streekgeschiedenis. 8 uur. Heden (vrijdag)-avond gaat het blij spel „De man, het beest en de deugd- onder auspiciën van de Z.V.U. - in de Concertzaal, gebracht door hel Rotterdams Toneel. De foto geeft een beeld uit dit stuk in drie bedrijven'van Luigi Pirandello. In de hoofdrollen o.m. Luc Lulz en Ca- rola Gijsbergs van Wijk. AMSTERDAM, 4-1. Onverschrok ken optreden van de 60-jarige siga renwinkelier G. J. Kuiper en zijn 26- jarige dochter Joanna heeft een roof overval door twee mannen verijdeld. Zij stapten donderdag tegen de avond de sigarenwinkel aan de nieu we Nieuwstraat in Amsterdam bin nen en liepen meteen door naar de achterkamer, waar de winkelier en zijn dochter waren. Een van de mannen zwaaide met een bijl, maar de sigarenwinkelier ging hem toch te lijf. Zijn dochter greep de tweede man aan. Al wor stelend drong de winkelier de man met de bijl uit de achterkamer en door de winkel naar de voordeur. Dc andere overvaller greep intussen dc dochter bij de keel. Op het moment dat de man met de bijl de ruit van de voordeur kapot sloeg schrok dc ander zo, dat hij Jo anna los liet. Hel tweetal vluchtte zonder iets te hebben meegenomen. De winkelier en zijn dochter liepen slechts lichte verwondingen op. Staking van Franse postsorteerders PARIJS, 5-1. Het Franse ministe rie van PTT heeft bekend gemaakt dat 30,8 °/o van het personeel van de Franse PTT in staking is. Het zijn postsorteerders, die meer loon eisen en betere arbeidsvoorwaarden. De staking is dinsdag begonnen. STAD Wat weten we van andere plaat sen? Er is misschien kennis van een gebouw, een kerk, een poort, m,aar de mensen zijn gesloten boeken. Wat weten we van de mensen in een „an dere plaats" in vroeger tijd? Het zijn vraagjes, die me te binnen schoten bij het lezen van het boek Stad aan 't Haringvliet, waarin de auteur heel wat n bijzonderheden over mensen weet mede te delen. En we hebben daar allemaal maar niets van gewe ten. Enfin in zo'n boekje maak je ken nis met G. van Biert, die ooit „heng- slerijder" was en met een dier van stevige potentie de boerderijen langs ging ter stimulering van het paarde- nageslacht. Een (laat) applausje hier voor „Kees van de Meule", die kreu pele paarden wist te genezen door „strijken" en op dezelfde wijze kies pijn genas. Bijgeloof genoeg in STAD zo rond de eeuwisseling. De gekste dingen ge beurden. Een pastoor kon een beto vering ongedaan m,aken, maar pro testanten gingen naar cle „hertove naar" smid Geelhoed te Den Bommel Dan was er dokter Thorn Leeson, die zijn patiënten per rijtuig bezocht. Te paard reed hij divars door de lande rijen op weg naar zijn patiënten, dronk twee borrels 2>er dag en het hele gezin at stroopvat. Boter kon de dokter niet betalen, daarom vertelde hij zijn patiënten dat het ongezond was. Een mooi verhaal in het boek ook over meester Van der Snoek, een heel strenge; als een jongen zijn pet niet voor hem afnam, pakte hij die pet af en vroeg: „heb jij pek aan je haar?" Mooie man was verder weegmees ter G. Smits, niet gespeend aan hu mor. Als men hem vroeg: „xoaar woont de barbier?" repliceerde hij: „waer je bloed deur de gote zie loa- pe". Klessebes nummer 1 is geweest Johanna Arensman-Koppenaal, die (toen haar kleindochtertje eens on verwachts op bezoek kwam) tot haar man de gevleugelde woorden sprak: ,.M'n heggers (mijn heden), Metien, daer hei je Raochel van Fien". Vijf en zestig pliis-koeiewachter was Adr. Melaard, een man met een petje en een pijpje, die het vee hoed de op de gorzen, oostelijk van de ha ven van de STAD. De eerste voetbal club speelde ook op het gors, met een tennis - of grot ere ginnmibal. Wonderlijke baas moet zijn geweest Jan de Liereman"die wel om zijn dronkenschap werd nageroepen en dan op de mensen instoof met de kriigsmankreel: ..mueck baene". Op gezag was hij niet. gesteld. Werd hij beripst door de burgemeester, dan zei hij: ..bedrog en onrecht spreekt zijn mond". Een wonderlijk wereldje moet dat oude STAD zijn geweest: het is een vreemde (en zoete) sensatie er over te lezen. SCH1F.RF.ILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2