DE BEGROTING VAN DE GEMEENTE WESTERS! 1101 WEN Onrust in Egypte Opluchting in Israël Hengelaar ving kabeljauw van 33 pond Zwakke aardbeving te Nijmegen Vliegtuig neergestort in Florida P.T.T. somber ondanks winst AGENDA &otl& Ernstig ongeluk in Caen Kampen had het nachtje wel Vergadering op 8 januari WESTERSCHOUYVEN. 30-12. In de raadsvergadering van maandag 8 januari 1973. 's avonds te 19.30 uur zal de gemeentebegroting 1973 aan de heren raadsleden aangeboden worden. In de post onvoorzien troont een bedrag groot f 51.061.07 op een totaal van inkomsten en uit gaven van f 8.315.746,66. De kapi- taaldienst geeft een tekort van f 7.914.128.91. In deze begroting zijn alle in 1972 kapitaalsuitgaven ver werkt. Het college stelt voor. gezien de geldontwaarding en de daaruit- vloeiende kostenstijgingen, zich te beraden over verder gaande aanpas singen van de belastingverordenin gen. Aan het medewerkerseorps wor den hoge eisen gesteld voor de voor bereiding alsmede de uitvoering van de besluiten en daarom is uitbrei ding van het corps noodzakelijk. Gemeentehuis. Gememoreerd wordt dat de huisvesting in het nieuwe ge meentehuis nu uitstekend is en hoort het huisvestingsprobleem tot het verleden. Archief. Het Rijksarchief is met zijn taak, de ordening der archieven van de voormalige gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke gereed en de opdracht is voortreffelijk uitgevoerd. De in ventaris komt binnenkort in druk. Hel geheel wordt opgeborgen in de brandvrije modern ingerichte ar chiefruimte. Bestemmingsplannen. Door het Instituut Stad- en Landschap te Rotterdam is het ontwerp-rapport als bedoeld in art. 7 van het Be sluit op de R.O. klaar en zal bin nenkort in bespreking komen. De vi sie der Prov. Plan Commissie over het ontwerp-bestemmingsplan Re- nesse kan op korte termijn verwacht worden. Voor vooroverleg moet aan de P.P.C. worden toegezonden de ontwerpen Haamstede en Lagezoom. Ter visie worden gelegd de vastge stelde plannen Buitengebieden Oost en West en de Hogeweg. Verder ko men ter visie voor de 1ste wijzigin gen de plannen Oude Moolweg en Scholderlaan. In behandeling is nog het plan Burgh-West. Openbare veilighied Gezien de vele branden is geble ken dat de bluseenheden voor hun taak berekend zijn. De bezetting van CAIRO, 30-12. Het parket van de staatsveiligheidsdienst in Egypte heeft kortgeleden de arrestatie ge last van een aantal „onruststokers", zo meldt het semi-ofl'iciële Egypti sche blad Al Ahram. Het zijn voor namelijk studenten, die ervan be schuldigd worden dat ze „aan het binnenlandse front" de staatsveilig heid in gevaar hebben gebracht. Om hoeveel personen het gaat is niet be kend. TEL AVIV, 30-12. In Israël heeft men een zucht van verlichting ge slaakt toen bekend was geworden dat de zes Israëlische gijzelaars in Bangkok ongedeerd in vrijheid wa ren gesteld. De Israëlische regering verzekerde dat zij geen concessies had gedaan aan de vier Arabische guerrillastrijders die uit naam van de beweging van de „Zwarte Sep tember" 4 leden van de Israëlische ambassade en twee van hun vrou wen ruim 18 uur in gijzeling hadden gehouden. Direct nadat zij gehoord had dat haar zes landgenoten in Bangkok waren vrijgelaten, betuigde de Is raëlische premier, mevrouw Golda Meir, „de dankbaarheid en waarde ring van haar land jegens de rege ring van Thailand voor de vertrou wen wekkende, energieke en doel treffende wijze waarop zij de zaak heeft afgehandeld". ZIERIKZEE. In 1972 verrees aan de Vissersdijk de nieuwe fabriek van Delta Elektronika N.V. De directeur de heer C. Koopman - eerder bewees hij zulks reeds met een fraaie huis- restauratie in de binnenstand - is er alles aan gelegen ook dit gebouw in aangepaste vorm te doen uitvoeren. De bouw is nog niet voltooid, maar het ziet er thans al bijzonder fraai uit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) beide corpsen is voltallig. Indien G.S. het beschikbare krediet goedkeurt, kan in 1973 de nieuwe brandweer garage worden gebouwd. Voor Re- nesse zal de huidige garage gehand haafd blijven en de er naast gelegen kamer te bestemmen voor theorie lokaal, De kosten der brandweer ko men te staan op f 13.75 per inwoner en met inbegrip van de vakantiegan ger (gemiddeld per dag 8000) f 7,48. Zierikzee met ongeveer evenveel in woners stelt dit bedrag op f 6,34. Reddingswezen.- De reddingsbriga de staat op poten na een begin in 1971 en nu hebben de posten tele foon, elektriciteit en water, porto foons zijn aangeschaft en een rub berboot met motor is gekocht. Straatverlichting. In het eerste half jaar van 1973 zullen verbete ringsplannen aan de orde komen, die in 1972 niet meer uitgevoerd konden worden. Verkeersveiligheid. Ter verbete ring van het kruispunt Noordstraat- Serooskerkseweg-Hogezoom-Kloos- terweg zijn inmiddels grondaanko pen verricht en reconstructieplannen in voorbereiding. Mede in studie de verbetering en verbreding der Hoo- gcnboomlaan door het ingenieursbu reau „Oranjewoud" te Heerenveen. Volksgezondheid. In deze begro ting .moest opnieuw f 2,35 opgevoerd worden t.b.v. het Rode Kruis zieken huis te Zierikzee. De stijging dei- kosten maakt dat de verpleegprijzen achter lopen. Volkshuisvesting. Voor 1973 t/m 1975 is een contignent van 53 wo ningwet-, 14 premie- en 34 bejaar denwoningen toegewezen. Medio 1973 zal hiermede begonnen worden, mits de benodigde grond bouwrijp zal zijn. Haamstede heeft maagdelij ke grond genoeg hiervoor, in Renes se moet nog verworven worden evenals te Burgh aldaar speciaal voor sociale woningbouw. Door par ticuliere bouwmaatschappijen is grond aangekocht om in 1973 te be ginnen met de bouw van premie koop-, mogelijk premiehuurwonin gen. De N.V. Havenzathe te Rotter dam kocht hiervoor grond aan de Zandweg-Kraaijensleinseweg te Haamstede en de N.V. Delf- en Schieland te Vlaardingen kocht grond ten noordoosten van de Stoof- weg te Renesse. Openbare werken. De afdeling plantsoenen is nog niet geheel op sterkte wat het personeel betreft, doch door aanvulling en minder ziekteverzuim is een verbetering merkbaar. De aanvulling algemene dienst geeft gunstige resultaten. Met. het oprichten van de loods op de ge- meentewerf en het verbeteren van het schaftlokaal is een begin ge maakt. De trekker functioneert goed tevens voor strandwerk. Voor on der «r houd aan wegen door aanleg aardgas zullen voorstellen volgen, terwijl voor reconstructie der verhardingen in de kern Serooskerke de technische voorbereidingen voltooid zijn en aanbesteed kan worden. Wegenlegger. Het ontwerp dei- legger van wegen ligt tot 13 decem ber 1972 ter griffie waarna G.S. om trent de vaststelling zullen beslissen. Monstervangst hij vuurtoren HAAMSTEDE, 30-12. Evenals een jaar geleden is er in de week tussen kerst en nieuwjaar, een verhoogde aktiviteit van de hengelaars langs de stranden geweest. Vele hengelaars die er op uit waren om een kabel jauw aan de haak te slaan moesten zonder vangst naar huis, maar toch werden er enkele zeer bijzondere vangsten gemeld. De sportvisser Henk Buc-kens uit Hogerheide, heeft in de nacht van donderdag op vrij dag de vangst van zijn leven gedaan. Op het strand van Haamstede slaag de hij er in om na een uur werken, een monsterkabeljauw van ruim 33 pond en een lengte van 113 cm op de wal te krijgen. De kabeljauw werd gevangen twee uur na hoog water, dus met afgaand NIJMEGEN 30-12. In Nijmegen en omgeving heeft zich zaterdagmorgen vroeg, ongeveer tien voor zeven, een zwakke aardbeving voorgedaan. Veel mensen zijn er wakker door gewor den. De beving is ook in enkele plaat sen in de buurt gevoeld, o.m. in Wij- chen en Beuningen. De trillingen zijn geregistreerd door de seismografen van het KNMI in De Bilt en in Heerlen. Ze werden waarschijnlijk veroorzaakt door een kleine verschuiving in de diepere aardlagen. De politie van Nijmegen kreeg rond zeven uur ca. vijftig telefoon tjes van mensen die bezorgd waren over het trillen. water. Voor zover bekend is een ka beljauw van ruim 33 pond een re cordvangst voor Nederland. De ka beljauw is waarschijnlijk in 1963 of 1964 geboren. Het jaar 1963 was een uitzonderlijk goed broedjaar. Ook de jaren 1969 en 1970 waren uitstekende broedjaren. De laatste twee jaar is er veel minder gul (jonge kabeljauw) geboren. Het strand bij Haamstede, recht voor de vuurtoren, heeft bij de kabeljauwvissers de naam gekregen als één van de beste stekken van Nederland. Andere hengelsuccessen werden gemeld door een sportvisser uit Alblasserdam, met een kabeljauw van 24 pond en de sportvisser J. d. Koek uit Halsteren met een kabel jauw van 25 pond en 4 ons. Ook deze vissen werden gevangen aan het strand bij Haamstede. Het hengelen op kabeljauw is uit gegroeid tot een volwaardige sport. Tien jaar geleden was de vangst van een kabeljauw of gul van een paar pond iets bijzonders. Voor de gerou tineerde zeehengelaars is nu de vangst van een kabeljauw een nor male zaak geworden. Een lid van de H.S.V. „Oosterschelde', C. H. v. Schelven slaagde er bijvoorbeeld in om in de laatste twee maanden 20 kabeljauwen te vangen met een to taal gewicht van 160 pond. MIAMI, 30-12. Minstens 71 over levenden zijn opgepikt uit de moe rassen ten noordwesten van Miami in Florida waar een „Tristar Lock heed 1011" van de Amerikaanse luchtvaartmaatschapp Eastern Air lines met aan boord 154 passagiers en 13 bemanningsleden vlak voor de landing neerstortte. De overlevenden zijn letterlijk uit de moerassen, een deel van de om hun fauna en flora zo bekende Ever glades, opgeschept omdat de helikop ters van de kustwacht en het Rode Man schoot op jongetje DEN HAAG, 1-1. De Haagse poli tie heeft in de vroege morgen van oudejaarsdag een 25-jarige electro- monteur aangehouden, die met een buks heeft geschoten op een jongetje die een rotje in zijn richting had ge gooid. Het kogeltje trof de jongen in het gezicht. Het wondje werd in een ziekenhuis behandeld, waarna de jongen weer naar huis kon. Kruis niet in de moerassen konden landen Het ongeluk is het eerste dat zich heeft voorgedaan met een van de toestellen van de nieuwe generatie luchtreuzen. Tot nu toe is er nog geen Boeing- 747, Douglas DC-10 of Tristar Lock- heed-1011 verongelukt. De Tristar heeft in april zijn eerste lijnvlucht gemaakt. Het verongelukte vliegtuig was met vakantiegangers op weg van New York naar Miami. DEN HAAG, 2-1. - Ondanks het feit dat de PTT over 1972 een winst heeft behaald van 297 miljoen gulden (1971: 75 miljoen), waarin niet be grepen het resultaat van 38 miljoen van de Rijkspostspaarbank, en over 1973 een winst verwacht van tussen de 400 en 500 miljoen gulden, is het belangrijkst probleem, waarmee de PTT eind 1972 kampte het financiële probleem. De PTT vraagt zich af hoe er vol doende geld op tafel moet komen voor investeringen. Hoewel de hoofddirectie van de PTT er niets voor voelt is zij van oordeel, dat als PTT in 1973 in gelijke omstandighe den moet werken, als in 1972, tarief maatregelen niet achterwege kunnen blijven. Maar een eventuele tarie- venverhoging is door de PTT nog niet uitgewerkt. Dit blijkt uit het nieuwjaarsbe- richt van de PTT, dat dinsdag ter kennis van het personeel is gebracht en waarover de directeur-generaal van de PTT. drs. Ph. Leenman, op een in Den Haag gehouden perscon ferentie een toelichting heeft gege ven. Ondanks de winstverwachtingen zijn de financiële problemen reëel, meent drs. Leenman. De problemen vinden hun oorsprong in de huidi ge status van de PTT als staatsbe drijf. waardoor men op grond van de bedrijvenwet voor het financieel economisch gebeuren aan bepalingen gebonden is. De PTT kan maar op één wijze geld verkijgen om de in- DODELIJKE ONGELUKKEN ZUIDLAREN. In Zuidlaren is de 69-jarige H. Hekker bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De man liep plotseling de weg op en werd aangereden door een personen auto. Het slachtoffer was een patiënt uit de psychiatrische inrichting Den nenoord in Zuidlaren. NAARDEN. De 20-jarige J. A. Hertog is in zijn woning te Naarden door koolmonoxidevergiftiging om het leven gekomen. Zijn 59-jarige moeder, mevr. A. M. C. Hertog-Huff- meijer is in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Zij verkeert thans niet meer in le vensgevaar. Woensdag 3 januari Haamslede Hotel R.T.M.-station, 10.00 uur. nieuwjaarsreceptie, tevens koffie- uurtje, Ver. van Huisvrouwen. Donderdag 4 januari Zierikzee Herv, Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Bruinisse Het Centrum, postduivenshow Vrijdag 5 januari Zierikzee Huis van Nassaup, 19.45 uur, Na tuur- en Vogelwacht. Nieuwerkerk 20.00 uur, Dorpshuis, soos „The Fish". Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. ,,'t Durps'uus". 20.00 uur, feestavond H.S.V. „De Grevelingen", (m.m.v. „De Twee Pinten"). Zaterdag 6 januari Zierikzee Sporthal „Onderdak", optreden groep „Supersister" voor jeugdsociëteit „Brogum". Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. KOPENHAGEN. De nieuwe Deense premier Anker Jorgensen, voormalig vak bondsleider, tracht zijn eigen stijl als regeringsleider te ontwikkelen. De mi nister-president zegt, dat hij helder denken belangrijk vindt. Reden waarom hij op gezette tijden op de handen gaat staan. De Denen kunnen over een tijdje zien of het helpt. Hoe is het met de vrijheid in de wereld? NEW YORK, 2-1. Tweederde van de wereldbevolking leeft zon der vrijheid, zo slaat vermeld in een rapport dat na een studie van een jaar is opgesteld door een niet-winstmakende organisatie „Freedom House" in New York. De organisatie wil een vrijheidsliga in het leven roepen en de wereldkaart verdelen in gebieden met vrijheid, onvrijheid en ge deeltelijke vrijheid. Tot de niet-vrije landen behoren de Sowjet-Unie, China, oost- Europa en het grootste deel van Afrika. Indonesië, delen van Afrika, Turkije, Portugal en het overgrote deel van Zuid- en Midden-Amerika worden door Freedom House als gedeeltelijk vrij beschouwd. Volgens de studie lopen de inwoners van sommige landen gevaar hun vrijheid te verliezen als de huidige neiging zich voortzet waarbij de regeringen het individuele leven reguleert. Tot deze landen behoren Zweden en de Philippijnen. Chili, waar de marxistiseh-georiënleerde president Allende aan de macht is, wordt als vrij land beschouwd, evenals in Afrika als enig land Gambia. Het rapport vermeldt nog Zuid-Vietnam als gedeeltelijk vrij en Noord-Vietnam als land zonder vrijheid. Adveiftentie HANDSCHOENEN Lederen handschoenen in alle //Js* modekleuren aT vesteringen te financieren: uit de schatkist. De laatste jaren was het gebruikelijk, dat de PTT uit de vrij gekomen middelen een aanzienlijk bedrag in de schatkist stortte. Clare Lennart overleden UTRECHT, 1-1. Naar eerst maan dag bekend is geworden, is in de nacht van zaterdag op zondag in het diakonessenziekenhuis in Utrecht na een hartaanval op 68-jarige leeftijd overleden de schrijfster Clare Len nart. PARIJS, 1-1. In de Westfranse stad Caen zijn op nieuwjaarsdag minstens zeven mensen - een vrouw en zes kinderen - verdronken door dat de auto waarin zij zaten op een beijzelde weg slipte en in een kanaal belandde. De bestuurder kon er nog uitkomen en is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nog meer mensen in de grote per sonenwagen hebben gezeten. Deze zouden door het water kunnen zijn meegesleurd. KAMPEN, 1-1. In de oudejaars nacht is het in Kampen zeer onrustig geweest. In de binnenstad en het oude stadsdeel Brunnepie gooiden jongelui en ouderen met straatste nen, metalen voorwerpen, putdeksels en flessen met benzine naar politie auto's. Ook een deel van de beplan tingen moest het ontgelden. Verder sneuvelden vele ruiten. Tijdens de ongeregeldheden, die tot 4 uur in de ochtend hebben ge duurd, heeft de politie bij het uit voeren van de vele charges gebruik gemaakt van traangas. Achttien mensen werden aangehouden, van wie er vijftien een procesverbaal kregen. DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Patronen tussen huisvuil AMSTERDAM, 30-12. Een nieuws gierige huisvuilophaler heeft in een doos een aantal patronen en grana ten gevonden. De man maakte de doos open, nadat hij het door hem opgehaalde huisvuil uit een deel van Amsterdam-west naar een stort plaats aan het IJsbaanpad had ge bracht. Hij vond tot zijn schrik een vrije grote hoeveelheid scherpe 15 mm patronen en drie granaten. Daarvan waren een oefengranaat en een traangasgranaat onbruikbaar. Maar de derde traangasgranaat kon nog gebruikt worden. De ophaler kon zich nog wel her inneren dat hij de doos tegelijk met huisvuil van de stoeprand in de Aalsmeerweg had meegenomen, maar wist de juiste plaats niet meer. Protest en anti-protest WASSENAAR, 30-12. Een in Was senaar woonachtige Amerikaan heeft van de toren van de Amerikaanse kerk aan de Theo Mann-Bouw- meesterlaan in Den Haag een Noordvietnamese vlag verwijderd en een lappenpop, die president Nixon moest voorstellen. Hij waarschuwde daarna de politie die de protestarti kelen meenam naar het bureau. Slecht jaar voor schadeverzekeraars DEN HAAG, 30-12. In 1971 is het verlies uit de verzekeringsactivitei ten in engere zin van het Neder landse schadeverzekeringsbedrijf bijna verdubbeld. Het C.B.S. becijfert dit verlies op 96,8 miljoen gulden tegen 55,3 mil joen in 1970. Als resultaat van de rente, die de verzekeraars maken op hun reserves en hun belegde eigen vermogen, was er nog een winst, maar ook deze winst was minder gunstig dan in 1970. De ontvangen rente bedroeg ongeveer 170 miljoen gulden en hierdoor kwam de winst over 1971 op 77,5 miljoen gulden, vergeleken met 98,8 miljoen in 1970. De kindergebitjes AMSTERDAM, 30-12. - Aan het einde van de lagere school beschikt slechts één procent van de Amsterdamse kinderen over een gaaf gebit. Wanneer zij 26 jaar zijn kan nog slechts één op de 444 rekenen op een volledig gaaf gebit. Dit schrijft de heer N. A. Kuiperi, chef-landarts van de Amsterdamse schoollandver zorging in „Hel Ivoren Kruis", het driemaandelijkse blad van de Nederlandse Vereniging voor mond- en tandhygiëne. Bij Amsterdamse kinderen die elke drie maanden werden onderzocht en behandeld, blijkt dat gemiddeld per kind in 't zevende levensjaar 7 van de 8 melkkiezeri door tand bederf zijn aangetast. Van de aangetaste melkkiezen in de onderkaak kon op O-jarige leeftijd ruim 27 pet. en op li- jarige leeftijd ruim 37 procent niet meer gevuld worden. Er zijn dan al zoveel vullingen gelegd dat er geen houvast meer oi'cr is. Bij leerlingen van de lage school in Amsterdam blijkt ld f slechts één procent r>an de 13- jarigen over een gaaf blijvend f gebit te beschikken. Een in j 1939 in Den Haag gehouden i onderzoek leverde 30 procent i goede gebitten op bij leerlin- gen van de zesde klas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2