P\j urn ENIGE HOOP OP REGELING VAN VIETNAM-CONFLICT Rode Kruis heeft moeilijkheden in Nicaragua Trieste Vietnam-balans Drie verkeersdoden in Z.-Vlaanderen Managua wordt herbouwd Engelse ambtenaren gaan in staking Moord op Iers paar Barre corruptie in Cambodja E.E.G. PER 1 JANUARI EEN „SUPERMARKT" GEWORDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 januari 1973 129ste jaargang Nr. 21210 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. .(01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h.Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer „Lot uit de loterijvan Zonnemaire De ontwikkeling in Azië Dit nummer bestaat uit' 8 pagina's SAIGON/PEKING/PARIJS, 1 januari. - Met nieuwe hoop op een regeling van liet conflict in Vietnam door middel van onderhandelingen, zijn de oorlogvoerende partijen het nieuwe jaar ingegaan. Dinsdag al zullen de Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelings experts bijeenkomen om de volgende ronde van het geheime overleg over een wapenstilstand in Vietnam voor te bereiden. Deze ronde begint 8 januari in Pargs. Op het strijdtoneel hielden de troepen van beide kanten zich over het algemeen aan de vuurpauze van 24 uur rond de jaarwisseling. Hier en daar vonden wel wat schermutse lingen plaats, doch die waren van weinig betekenis. De partijen be schuldigen elkaar ervan het bestand geschonden te hebben. De Amerikaanse luchtmacht schijnt haar vliegtuigen in de be standsperiode aan de grond gehou den te hebben, hoewel het hoofd kwartier in Saigon hierover niets wilde zeggen. Belangrijk feit evenwel is dat de Verenigde Staten zaterdag na twaalf dagen van verwoestende aanvallen op de Noordvietnamese steden Hanoi en Haiphong hun bombardementen hebben gestaakt om de vredesonder handelingen weer een kans te geven. Volgens Washington zullen bombar dementen ten noorden van de 20ste breedtegraad achterwege blijven zo lang serieuze onderhandelingen gaande zijn. Kostbare periode De pei-iode van twaalf dagen waarin de Amerikaanse luchtmacht grote gaten in Hanoi en Haiphong sloeg zijn de kostbaarste van de hele oorlog genoemd, zowel wat mensen levens als materiaal betreft. Het aantal slachtoffers onder de burger bevolking was zeer groot. De mee dogenloze bombardementen ontke tenden een golf van protest over de hele wereld. Het Amerikaanse opperbevel schat dat bijna tachtig leden van vliegtuig bemanningen in Noord-Vietnam krijgsgevangen zijn gemaakt. Min stens 26 Amerikaanse vliegtuigen, waaronder 15 achtmotorige B-52 bommenwerpers," gingen verloren. Hulp voor Nicaragua DEN HAAG, 1-1. - 50.000 potten baby- en kindervoeding van het Ne derlandse Rode Kruis voor hulpver lening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Managua ver trekken vrijdag a.s. met het m.s. Stuttgart uit Amsterdam naar Co- rinte, de grote haven van Nicaragua. De Liga van Rode Kruis-verenigin- gen zal het voedsel uit Nederland gebruiken in de tweede fase van de hulpverlening. Rode Kruis-gedelëgeerden in het rampgebied hebben gemeld dat er voldoende medicamenten en vrijwil lig personeel beschikbaar is. Het Nicaraguaanse Rode Kruis is belast met de distributie van de hulpgoederen, die in hoog tempo worden aangevoerd. Een zorg baren de hoge kosten (o.m. van transport), reden waarom de Liga vooral ook om financiële bijdragen heeft ver zocht. Het Nederlandse Rode Kruis doet een beroep op de bevolking gel den te storten op gironummer 2200 in Den Haag. te op dat er op de luchthaven „Las Mercedes" en in diverse andere cen tra aanzienlijke voorraden levens middelen liggen opgeslagen maar dat duizenden mensen die zich in de naaste omgeving van Managua be vinden, helemaal nog geen hulp heb- ontvangen. Het internationale Rode Kruis wil de beschikking krijgen over de levensmiddelen om ze „vrije lijk en ordelijk" onder de slachtof fers van de aardbevingsramp uit te delen. Een regeringswoordvoerder heeft meegedeeld, dat 60 procent van de bevolking in het rampgebied in een „min of meer goede situatie" verkeert en dat de rest honger-lijdt. MANAGUA. 30-12. Het internatio nale Dode Kruis dreigt zich terug te trekkcnuit het rampgebied in Nica ragua als de regering van dat land de organisatie geen vrijheid van han delen geeft. Dit heeft een vertegen woordiger van de org. nisatie vrijdag meegedeeld. Afgevaardigden van hel interna tionale Rode Kruis beraden zich vol gens hem in San Salvador over een proteslnota die zij aan de Nicara guaanse regering zullen richten. Zij willen niet langer onder gezag van de autox-iteiten blijven. Dezelfde vertegenwoordiger jnerk- De Noordvietnamezen zeggen 79 vliegtuigen te hebben neergeschoten, waai-onder 34 toestellen van het type B-52. WASHINGTON, 30-12. De Am erikaanse luchtmacht heeft volgens een rapport van het pentagon sinds 1961 in Zuidoost-Azië ruim 8.500 vliegtuigen en helikopters verloren. De vexdiezen bedroegen 4.857 heli kopters en 3.689 vliegtuigen, in de strijd of door ongelukken. De toe stellen hadden een gezamelijke warde van meer dan 10,5 miljax-d dollar. Circa 2.000 vliegers vonden de dood, 1.236 zijn er als vex-mist op gegeven en van 572 is bekend dat ze door de Noordzietnamezen en de Vietcong gevangen zijn genomen. In dezelfde periode hebben Am erikaanse schepen, vliegtuigen en he- likoptei-s ongeveer zeven miljoen ton bommen en granaten over Zuid- Oost-Azië uitgesti-ooid - driemaal zoveel als de hoeveelheid die de strijdende partijen in de tweede we- reldoorlog gebruikten. BIERVLIET, 1-1. Di-ie mensen zijn op .de. avond van nieuwjaai-sdag om het leven gekomen bij een frontale autobotsing nabij Biervliet in Zeeuws-Vlaandei-en. De slachtoffers zijn: de 61-jarige W. J. Bi-uijnoogen uit IJzendijke (Zws.-Vl.), zijn 58-ja- rige vrouw en de 26-jarige Niels Pe tersen een Noor wonende in Wilrijk (België). De auto's van de Noor en de heer Bi-uijnoogen botsten op elkaar dooi-- dat de Noor op de linker weghelft reed. MANAGUA. 1-1. De pi-esident van Nicaragua, genei-aal Anastacio So- moza. heeft in een nieuwjaarsbood schap tót de bevolking van de op 23 december vei-woeste stad Managua gezegd dat 1973 een jaar van „hoop en wederopbouw" zal woi-den. Hij vi-oeg de ongeveer- 270.000 geëvacu eerde Managuanen nog een half jaar weg te blijven, maar beloofde hun dat de stad zal worden her bouwd. De politie is begonnen loslopende honden en ï-ondzwervende katten dood te schieten, omdat in Managua een epidemie van hondsdolheid is uitgebroken. Een aantal mensen is in noodziekenhuizen opgenomen na dat zij door honden of katten waren gebeten. Schoenen-mysterie LONDEN. 1-1. De grootste Britse ambtenarenbond heeft op nieuw jaarsdag besloten tot een ontwrich tingscampagne uit protest tegen de bevriezing van salarissen door de overheid. Volgende maand zullen in sommi ge x-egeringsdepax-tementen selectieve stakingen van een week worden ge houden. De 200.000 leden van de bond zijn volgens secietaris-generaal Kendall- „werkelijk woest' over het afbreken van een eex'der bereikte overeen komt die ze met ingang van het nieuwe jaar gemiddeld vijf pond per week meer zou hebben bezox-gd. De stakingen kunnen de sociale uitke- i-ingen verstoi-en en ook de invoering Skiërs door lawine omgekomen GRENOBLE, 30-12. In de buurt van de Franse stad Grenoble zijn vx-ijdag drie skiërs door een lawine overvallen en gedood. Vijf skiërs hebben ernstige verwondinger opge lopen en twee worden vermist. DUBLIN, 1-1. Op een landweg bij de grens met Noord-Ierland zijn op nieuwjaarsdag de lijken aangetrof fen van een jong verloofd paar uit de Ierse republiek. De slachtoffers, die door het hoofd waren geschoten, waren dor houn moordenaar(s) krui selings over elkaar op de weg ach tergelaten. van de b.t.1 lijken. Iels dat een herinnering ach ter laat is nooit waardeloos. in het vooi-jaar bemoei- Arrestaties in Egypte CAIRO. 1-1. Rond de jaarwisseling is in Egypte een tweede golf van arrestaties verricht, zo is van wel ingelichte zijde vernomen. Er zouden nu in totaal circa 120 personen in arrest zijn, onder wie 90 tot 95 studenten uit diverse tse- den. drie journalisten, twee advo caten en enkele leden van de mo hammedaanse bi-oedei-schap. Met uit zondering van laatstgenoemden zou den alle arx-estanten afkomstig zijn uit linkse kringen. WASHINGTON, 30-12. De Cam bodjaanse regering probeert een ein de te maken aan de activiteit van een groep corrupte legercommandan ten die de soldij in hun zak steken van ongeveer 100.000 militairen die alleen op paper bestaan. Dit heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken vrijdag bekendgemaakt. Volgens woordvoer der Charles Bray gaat het hoofdza kelijk om geld dat de V.S. betalen om Cambodja militair te versterken. Bray zei dat de Amerikaanse autori teiten de kwestie met de Cambod jaanse regering hebben besproken. Verwachting tot woensdagavond: Rustig weer Droog weer met enkele opklaringen maar ook plaatselijk mist; zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid west: minimumtemperaturen van -I- 2 aan de kust tot 2 graden plaatse lijk in het binnenland, maxima om streeks 3 graden, maar in mistge- bieden enkele graden lager. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 4 tot 7 gx-aden onder normaal. Max.-tempei-aturen: 1 tot 6 gx-aden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent, ZON- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41. Maan op 8.08, onder 15.29. 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 8.47, onder 16.34. Nieuwe maan: 4 jan. (16.42). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 3 jan. 2.28 14.50 8.23 20.31 4 jan. 3.08 15.30 9.00 21.05 HET WEEROVERZICHT DE BILT, 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag heeft het in het oosten van het land nog 4 tot 10 gx-aden ge- vi-oren, maar in het westen daalde de temperatuur vrijwel niet meer onder het vriespunt. Tengevolge vaix luchtdx-ukstijgingen boven Fx-ankrijk dx-aaide de overigens zwakke wind naar zuid tot zuidwest en sli-oömde minder koude lucht met veel bewol king ons land binnen. In het ko mende etmaal blijven, mede door de ontwikkeling van een gebied van hoge barometex-standen boven de Britse eilanden, de luchtdrukver- schillen gering. Opklaringsgebieden kunnen vanuit zuid-Engeland in de komende nacht tot onze omgeving doox-dringen, waax*bij plaatselijk de temperatux-en een paar gx-aden tot onder het vriespunt kunnen dalen en mist kan. ontstaan. Ovex-igens blijft het droog weer met ovex-dag lichte dooi, maar in hardnekkige mistge- bieden kan het licht blijven vriezen. Brand om twaalf uur... NIJMEGEN, 1-1. Rond de klokslag van twaalf uur, die de wisseling van 1972 op 1973 inluidde, is in Nijmegen hotel-café „De Hertog" in het cen trum van de stad in vlammen opge gaan. Een felle uitslaande brand zorgde ervor dat in anderhalf uur hei gehele pand uitbx-andde. De brand ontstond omsti-eeks half twaalf in het café op de benedenste verdieping. De gasten van het hotel konden nog net bijtijds het hotel verlaten. De schade wordt op een ton geschat. BRUSSEL LONDEN. 1-1. De E.E.G. is met ingang van liet nieuwe jaar door de toetreding van Engeland, Ierland en Denemarken een „supermarkt" geworden - het grootste handelsblok ter wereld. Te Brouwershaven doet zich een mi ni-mysterie voor. in de vorm van ze ven in goede staal zijnde heren schoenen. die op één dag gevonden werden op dc Donkere weg tv Schuddebeurs. De Rijkspolitie te Brouwershaven heeft zich over dit schoeisel ontfermd. Het. gaat om drie complete paren en een linkerschoen. Zij heeft al alle moeite gedaan de eigenaar op te sporen, toe zonder resultaat. maar tot nu (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De uitbreiding van de Europese gemeenschap ging overigens met weinig ceremonieel vertoon gepaard. In Brussel werden op nieuwjaarsoch tend in aanwezigheid van slechts een handjevol journalisten en een E.E. G.-vertegenwoordiger, voor het E.E. G.-compIcx de vlaggen van de negen lidstaten gehesen; die van Engeland ondersteboven. De vergissing weid pas bij de aan komst van de Britse diplomaat Fer- gusson, die wat technische documen ten kwam afgeven, ontdekt en onge daan gemaakt. Een tiende vlagge- masl, al geruime tijd geleden neer gezet in de verwachting dat Noor wegen ook zou toetreden, bleef kaal. Het Noorse volk wees het lidmaat schap in september bij refei-endum af. In Engeland bleven tienduizenden arbeiders weg van hun werk, alsof ze wilden aangeven dat ook wat de viering van nieuwjaai-sdag betreft, aanpassing bij het continent gewenst is. In Engeland is dat geen officiële feestdag, maar men verwacht dat dit spoedig veranderen zal. Veel werk gevers hadden overigens het gx-ote absenteïsme tevoren al zien aanko men en hun personeel vrijaf ge geven. De Westhoek stond de afgelopen dagen in het teken van de ruitersport. Er was al een dappere ruiter, die wat vooruitliep op het Stra-feest en zijn dier heel even de benen liet spoelen in de zee. We kunnen een beetje symboliek zien op dit voortiiitgrijpen op hel voorjaar, dat straks - naar wij hopen - weer komt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1