i^a&i rrico „Muiterij" op zendschip „Caroline" Voor de juwelier was 1972 een triest jaar Spoedvergadering raad van Bruinisse C. Wandel en Zn Met kaas het oude jaar uit Scheveningen in rep en roer DEN HAAG, 28-12. Scheveningen is donderdag in rep en roer geweest nadat de kapitein van het zendschip vau „Radio Caroline" vüf vuurpijlen had afgeschoten en gemeld had dat er muiterij aan boord van zijn schip was uitgebroken. De marine voer met de onderzeebootjager Limburg naar Scheveningen, waar het zend schip zeven kilometer uit de kust ligt. Van de aanvankelijk zeer ver warde verhalen en geruchten over het zendschip bleek later wel juist te zijn dat de kapitein zich bedreigd had gevoeld door de drie andere op varenden, de discjockeys Andy Ar cher en Chrispian St. John. en de technicus Peter Chicago. Naar de kapitein donderdagmiddag in volle zee aan een groep per schip toegesnelde verslaggevers vertelde, waren de zes Nederlandse beman ningsleden van het zendschip om middernacht met een vissersboot van boord gegaan om hun ongenoegen te uiten over het uitblijven van de salarisbetalingen. „De drie overge bleven Engelsen zeiden dat het schip nu weer Engels zou worden en kon digden aan dat een groep uit Enge land mét wapens aan boord zou ko men om de macht over te nemen", aldus de kapitein Hij had zich be dreigd gevoeld en had zich 's nachts in de hut op de brug van het schip opgesloten. Om tien uur donderdag morgen schoot hij vijf vuurpijlen de lucht in. Rust hersteld De sleepboot van het bedrijf Trip, dat voor het concurrerende „Radio Noordzee" de bevoorrading verzorgt, voer naar de „Caroline". Omdat ka pitein Van der Kamp geen aparte zendei- beschikbaar had om via Scheveningen Radio om hulp te vragen, verzocht hij via de sleepboot om assistentie van marine of politie. Niet-gebonden landen gaan confereren over Vietnam NEW YORK, 29-12. De niet-gebon den landen zijn voornemens in New York bijeen te komen om zich te be raden over de situatie in Vietnam, aldus blijkt uit een donderdag ge publiceerd communiqué. Het zestienlandencomité van het ongeveer zestig staten omvattende neutrale blok in de Verenigde Na ties, hield donderdag een bijeen komst om te spreken over het af breken van de vredesbesprekingen over Vietnam en de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noox'd-Vietnam. Dieven in Kameroen ter dood veroordeeld .YAOENDE, 28-12. Donderdag zijn in Kameroen 21 dieven ter dood ver oordeeld. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal met geweld pleging en waren daarbij gewapend geweest. Dames hadden 61 kilo hasj op zak SCHIPHOL, 29-12. De douane op Schiphol heeft - naar nu pas be kend is geworden - twee vrouwelijke passagiers aangehouden die 61 kilo hasj in hun bagage wilden vervoe ren. De vrouwen, de 34-jarige D. A. J., een Nederlandse maar in de V.S. woonachtig en de 21-jarige Ameri kaanse J. F. S. hadden de hasjiesj in vier koffers en een tas verborgen. Ze waren uit Karachi op Schiphol aangekomen, op doorreis naar Zu rich, ze zuilen voorgeleid worden aan de officier van justitie te Haar lem. AMSTERDAM. Inbrekers hebben uit een villa aan cle Amsterdamse Diepenbrockstraat negen schilderij en gestolen die een waarde van een half miljoen gulden zouden verte genwoordigen. Op de foto het meest waardevolle van de gestolen kunst werken, een gezicht op Dordt uit 1644 van de hand van Jan van Gooy- en. De waarde van dit stuk wordt geschat op een kwart miljoen gul den. In de middaguren kozen vijl' van de zes bemanningsleden, die 's nachts van boord waren gegaan, en de 25- jarige mede-firmant van „Caroline" Gerard van Dam, mei de „Seanews" van filmer Jacq de Gier zee. On danks de bedreigingen van de Engel sen wisten de zes aan booid te ko men en de rust te herstellen. Twee «loden in Ierland BELFAST, 29-12. In de Ierse ste den Belturbet, op 16 km van de grens met Noord-Ierland, en in Clones, op 3 km van die grens, zün donderdag avond in geparkeerde auto's bom men ontploft. In Balturbet kostte dit aan een man en een vrouw het leven. Tenminste vier personen liepen ver wondingen op. De explosie in Clones richtte alleen schade aan veel winkels aan. De ontploffingen waren de eerste in de Ierse republiek sinds 1 decem ber, toen in de hoofdstad Dublin twee auto's in de lucht vlogen. Daarbij kwamen eveneens twee mensen om het leven en werden 127 gewond. Honderdjarige hoofd redacteur overleden LITTLE ROCK (Arkansas), 28-12. John Netherland HeiskelJ, hoofdre dacteur en directeur van de „Arkan sas Gazette", die vermoedelijk de oudste nog actieve journalist in de Verenigde Staten is geweest, is don derdag op de leeftijd van honderd jaar overleden. Heiskell, die pas vorig jaar zijn dagelijkse gang naar zijn bureau staakte, vierde op 2 november jl. zijn honderdste verjaardag. Er waren toen ongeveer vijfduizend gasten. President Nixon blijft populairste man in de Ver. Staten WASHINGTON, 28-12. Voor de meeste Amerikanen blijft president Nixon ook in 1972 de meest bewón derde man, zo blijkt uit de traditio nele opiniepeiling aan het eind van het jaar van het instituut voor opi niepeiling George Gallup. De peiling werd overigens vérricht in begin december, dus voor de her vatting van de bombardementen op Noord-Viètnam en de erkenning van het Witte Huis. dat de vredesonder handelingen inzake Vietnam in het slop zijn geraakt. De evangelist Billy Graham, een goede vriend van Nixon, blijft even als in 1971 tweede op de lijst van mensen, voor wie de Amerikanen de meeste bewondering hebben. Amerikaanse geleerden protesteren WASHINGTON, 28-12. Meer-dan 200 Amerikaanse geleerden, onder wie drie nobel-prijswinnaars, heb ben donderdag in een brief aan pre sident Nixon verzocht om „onmid dellijke stopzetting van de bombar dementen cip Noord-Vietnam", die ztf als „een weergaloze orgie van dood en verderf" kenschetsen. Belgische regering betreurt bombardementen BRUSSEL, 28-12. Hendrik Fayat. de Belgische staatssecretaris voor buitenlandse handel, die buitenland se zaken waarneemt, heeft de am bassadeur van de Ver. Staten ont vangen om hem te wijzen op „de diepe ontroering van de Belgische openbare mening in verband met de zware bombardementen, die door de Amerikaanse luchtmacht op Noord- Vietnam uitgevoerd worden, en op haar ontsteltenis bij het lezen van berichten over het grote aantal bur gers dat slachtoffer van deze bom bardementen is geworden". Flitsen uit het buitenland VALETTA. Premier Don Mintoff van Malta heeft Engeland en zijn Navo-partners in bedekte termen opnieuw een ultimatum gesteld voor de pacht van de militaire bases op het eiland. BELFAST. Britse troepen in Noord-Ierland hebben een gewapen de man in Strabang doodgeschoten en een man gewond. Volgens een le- gerwoordvoerder renden de mannen weg toen militairen hen sommeerden te blijven staan. Het is het eerste do delijke slachtoffer In Ulster sinds de betrekkelijke rust tijdens de Kerst dagen. OTTAWA. Ex-premier Lester Bow les Pearson van Canada is op 75- jarige leeftijd in Otawa overleden, hij leed aan kanker. SAIGON/HANOI. Noord-Vietnam heeft in de nacht van woensdag op donderdag vijf Amerikaanse B-52 bommenwerpers neergeschoten, waardoor het totaal aantal neerge haalde B-52's is gestegen tot 31, zo meldt Radio Hanoi. BOGOTA. Zeven mensen zijn om het leven gekomen toen een vliegtuig va nhet type Cherokee van de Co lombiaanse maatschappij Taxi Aereo Llanero op 200 kilometer ten oosten van Bagota neerstortte. TEL AVIV. Tweehonderd personen onder wie veel in Israël studerende Amerikanen, hebben voor het ge bouw van de Amerikaanse ambas sade in Tel Aviv betoogd, tegen de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. ROME. Uit het museum van Vetu- lonia, een kleine stad in Midden - Italië, zijn in de nacht ongeveer 90 kunstvoorwerpen uit de Etruskische tijd gestolen. De waarde van voor werpen, waaronder verscheidene koppen van Terracotta, wordt ge schat op 100 miljoen lire (circa een half mijjoen gulden). NIEUW DELHI. In het district Moradabad, in de Indiase staat Uttar Pradesj, zijn deze maand 34 mensen aan pokken gestorven. De pokken heeft ook slachtoffers geëist in de staat Bihar. BUENOS AIRES. Voor de tweede maal in enige weken tijd hebben on bekenden in Buenos Aires een indu strieel ontvoerd. Ditmaal was de Italiaan Vicente Russo het slachtof fer, de produktieleider van een vestiging van de Amerikaanse maat schappij „Standard Electric". SYDNEY. De Australische vakbond van zeelieden heeft bekendgemaakt dat alle Amerikaanse schepen zullen worden geboycot uit protest tegen de nieuwe Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam. DEN HAAG, 28-12. 1972 zal voor de juwelier in Nederland geboek staafd worden als een triest record jaar. De juwelier blijkt in bet afge lopen jaar een begeerd object te zün geweest voor de misdaad. Er werden, volgens de registraties van het A.N.P., tussen 1 januari en 28 december in totaal 61 inbraken en overvallen gespeegd op juweliers (in '71 gebeurde dat 49 maal). De totale buit bedroeg in 1972 ruim f 3.000.000 tegen f 2.172.000 in hel voorgaande jaar. In Amsterdam werden dit jaar elf „kraken" gepleegd, in Den Haag tien en in Rotterdam zeven. De grootste buit werd in Soest vergaard op 18 januari jl., toen drie overvallers er met f 480.000 aan sieraden en f 30.000 aan geld vandoor gingen. Grote hoe veelheden sieraden bij juweliers werden voorts buitgemaakt in Am sterdam (twee ton op 24 juni en drie ton op 12 augustus) en in Den Haag (f 185.000 op 15 augustus). Uit personenauto's werd driemaal een aanzienlyke hoeveelheid siera den gestolen. Dat gebeurde o.m. op 27 september in de Maasstad, toen onbekenden zich meester maakten van kostbaarheden ter waarde vart f 650.000. Bij de 61 overvallen op juweliers waren bijna 95 man betrokken. - Hl 4 il Nog een ander punt kwam aan de orde namelijk het bouwrijp maken van Plan West III voor zover nog onbebouwd. Burgemeester Hokken prees de Dienst van Bouw en Woningtoezicht Noord-Zeeland te Tholen, die nog juist voor het scheiden van de markt (het afscheid van de dienst van de heer P. A. Boot c.s.) die alleen in Tholen gaat werken (annex Sint Phi- lipsland) en de Dienst Bru Midden- Schouwen. het bestek voor dit werk gereed had. De vraag was nu: moet het werk openbaar worden aanbesteed, of moeten onderhandelingen worden gevoerd met één bepaalde aannemer. Met 4-2 stemmen werd geziende omvang van. het werk, tot openbare aanbesteding. De' héér M. Verspoor was afwezig. De fractie van de SGP was voor het vragen aan één aanne mer.' BRUINISSE, 28-12. In de spoed eisende vergadering van de gemeen teraad van Bruinisse, werd het voor stel van b, en w. een geldlening aan te gaan groot f 1.900.000,ten be hoeve van de jachthaven, aangeno men. Rente 7-8 koers 100 °/o, looptijd 25 jaar, aflossing in 25 jaarlijkse ter mijnen. Het geld mag in termijnen, die ongeveer gelijk lopen met ver valdata; van gereedkomende stadia van de vorderende graafwerken c.q. van de jachthaven. BONN. De Westduitsers hebben, de laatste dagen van het jaar een stormloop ondernomen op de .wa penwinkels om nog snel een geweer te bemachtigen voordat op 1 januari strenge beperkingen van ki-acht worden. SAIGON. Nog twee Amerikaanse B-52-bommenwerpers zijn donder dagavond tijdens een luchtaanval op Hanoi neergeschoten, aldus een be richt van radio-Hanoi op heden-vrij dag. SAN JOSÉ. De regering van Costa Rica heeft donderdagavond in San José meegedeeld, dat ze haar hulp aan Managua opschort, „omdat de nationale garde de hulpgoederen houdt in plaats van ze'aan de slacht offers van de aardbeving uit te de len". WILLEMSTAD. Van Curasao is een expeditie vertrokken naar de Sierra Nevada de Santa Marta in Columbie. De expeditie, die onder leiding van drs. W. Bokma staat, is de eerste ter wereld die dit steil uit de Caraïbische zee oprijzend gebergte van de noordelijke zijde zal proberen te bedwingen. TOULOUSE. De 27-jarige Chri- tian Delamara heeft bekend dat hij het is geweest die in Toulouse zijn 22-jarige vrouw Monique en zijn vierjarig dochtertje Catherine met messteken 1 om het leven heeft ge bracht. SALISBURY. Bij operaties tegen de verzetsbeweging in Rhodesië heb ben drie Rhodesische militairen ver wondingen opgelopen, toen zij nabij de grens met Mozambique met hun auto op een landmijn reden. LONDEN. De Labouroppositie in het Britse Lagerhuis heeft donderdag premier Edward Heath openlijk ge vraagd, de hervatting van de Ame rikaanse bombardementen op Hanoi en Haiphong te veroordelen. TEGUCIGALPA. In Managua, de door een aardbeving zwaar geteister de hoofdstad van Nicaragua, zijn donderdag in een vuurgevecht twee plunderaars en een politieman dood geschoten. WONINGBOUW IN NOVEMBER DEN HAAG. 28-12. Volgens voor- lcpige gegevens vanhet Centraal Bureau voor de Statistiek is in dc maand november de bouw van 13.500 woningen begonnen, tegen 11519 in de maand november 1971. Het aantal voltooide woningen in november 1972 was 15.495 tegen 14.586 in deze maand van 1971. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE J Nieuwcrkerk. tel. (01114) 1487 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. De officier van jus titie bij de rechtbank te Haarlem heeft twee jaar en zes maanden ge vangenis met aftrek van voorarrest geëist tegen de 42-jarige slijper K. J. M. uit Hattemerbroek, verdacht van een overval op de Boerenleen bank in Santpoort. De buit was 18.900 gulden. VEENENDAAL. Een aantal jon gelui uit Veenendaal heeft in het ka der van een protestactie van Am nesty Internationaal tegen de be handeling van politieke gevangenen in de Sowjet-Unie, tijdens het kerst- weekeinde 1500 handtekeningen ver zameld. VENLO. In het ziekenhuis te Ven- lo is de 18-jarige W. Haurissa uit Vught overleden. Hij zat met vier vrienden in een personenauto, toen deze in de nacht van één op twee december jl. onder Velden bij Venlo tegen een boom reed. ZUTPHEN. De rechtbank in Zut- phen heeft de 31-jarige leerling verpleegster Joke van D. uit Deven ter wegens medeplichtigheid aan moord op haar echtgenoot veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. Dit is een jaar meer dan de officier van justitie had geëist. AMSTERDAM. De eigenaar van een boekhandel annex postagent schap in de Barentszstraat in Am sterdam is bij het opmaken van de kas tot de ontdekking gekomen, dat hij voor meer dan tienduizend gul den is bestolen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft nu vijf Hagenaars tussen 18 en 23 jaar gearresteerd in verband met de in het weekeinde gepleegde roof overval op de 83-jarige A. Heijsteeg. De 18-jarige C. van L. heeft bekend de bejaarde man in diens huis met de blote vuist te hebben neergeslagen en mishandeld. ZAANDAM. Onder de 1200 perso neelsleden van de Artillerieinrich- lingen is onrust ontstaan. Oorzaak is dat zij na 1 januari feitelijke loons verlagingen - 25 tot 40 gulden per maand - hebben te verwachten. ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeluk op de Prins Alexanderlaan in Rotterdam is de 60-jarige kleer maker f. Karreman uit de Maas stad om het leven gekomen. Bij het oversteken van de weg werd hij aan gereden door een motor, die werd bestuurd door een 20-jarige Hage naar. DEN HAAG. Er bestaan geen cri teria voor het onthouden van kas cheques van de girodienst aan min der kapitaalkrachtige girorekening- houders. Aldus heeft staatssecreta ris Kruisinga van verkeer en water staat geantwoord op schriftelijke vragen van hel Tweede-Kamerlid Ocle (P.v.d.A.). AMSTERDAM. Prinses Margriet cn haar echtgenoot mr. Plcter van Vollenhoven hebben in Theater Gooi land in Hilversum een van de laatste voorstellingen van de musical „En nu naar bed" van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink bijge woond. De musical werd al eerder bezocht door koningin Juliana en prinses Irene. Een verrukkelijk plaatje uit het eer ste decennium van deze eeuw. De kermis op een overvol Kraar.plein. Op de achtergrond het oude Corne- liahuis. Rechts een kijktent met ra riteiten en links een ander attraktie- tentje. Het volk stroomde toe om het enig uitje in het jaar te beleven. Klederdrachten, lange rokken, hoge zijden petjes. Het is allemaal voor bij! AMSTERDAM. Maandag 8 januari zal het eerste spreekuur worden gehouden in het door de „Stichting Gebundelde Informatie Burger en Woonmilieu'" nieuw ingerichte infor matieloket Zaanstreek ROTTERDAM. Mr. G, E. van Wal- sum', oud-burgemeester van Rotter dam, heeft bedankt als lid van de PvdA, „dat zal voor u geen verras sing zijn. Het zal u eerder verbazen, dat ik er nu pas toe kom", zo zegt mr. Van Walsum in een brief aan PvdA-voorzitter Van der Louw. UTRECHT. De ziekenhuizen mo gen een derde van de prijsstijgingen in 1973 niet in hun verpleegtarieven doorberekenen. Zij moeten het weg vallen van deze compensatie (onge veer 60 cent per verpleegdag per pa tiënt) opvangen door kostenbespa rende maatregelen. Advertentie niet vergeten,..Frico eten Conferentie van waarzeggers ROME, 28-12. Dertig Zuiditaliaan- se waarzeggers, helderzienden en ge bedsgenezers van beiderlei kunne hebben donderdag op een perscon ferentie een blik in 1973 geworpen. Dit gebeurde in een „magisch" inge richte kelder van een oude villa te Avellino, bij Napels. De heren en da mes waarzeggers hadden eerst een grot in een onherbergzame berg streek opgezocht om daar „inspira tie" op te doen. De conferentie u-erd voorgezeten door de president van de Italiaanse vereniging van waarzeggers. Belangrijke uitspraken waren o.m.: opklaring in het Midden-Oosten, maar nog verwarring in Vietnam. Voorts „ernstig gevaarvoor koning Hoessein van Jordanië, maar ook lichtpunten voor hem. Een belangrij ke figuur zal tijdens een kortstondi ge revolutie het slachtoffer van een bloedige aanslag worden. Zeie wordt door natuurrampen geteisterd. Twee ernstige vliegtuigongelukken staan ons te wachten. Dc spanning in Ier land bereikt haar hoogtepunt. Afoor in september zal er ook dank zij de paus ontspanning komen. De Euro pese valuta's zullen zich consolide ren. In de magisch aangeklede kelder zaten ook enige tvanrzegsters met kraaien op hun schouders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 8