éne druppel Portret van de Zierikzeese schilderes Mar ja de Lange Lawine bedelft Franse soldaten Bezitvorniingsfonds wil werkelijk kleine spaarders helpen nationaliseert weer Bijzondere „12" van de „Big Ben" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 30 december 1972 Nr. 21209 Specima van sterk symbolisch iverk Nieuwe aanduiding voor consumptiemelk DEN HAAG, 28-12. Per 1 januari treden nieuwe regels in werking voor aanduidingen voor consumptie- melk. De verpakking van consump tiemelk moet zyn voorzien van de volgende benamingen: Volle melk, als het betreft melk met een vetgehalte van tenminste 3,15 °/o; Halfvolle melk, als het gaat om melk met een vetgehalte van ten minste 1-1 Vz en ten hoogste 1,8 Magere melk, als het betreft melk met een vetgehalte van ten hoogste 0,3 Dit is bepaald in een verordening van het Produktschap voor Zuivel, die aansluit bij de dit jaar van kracht geworden EEG-voorschriften. NICE, 29-12. Een groep van 15 Franse Alpenjagers is in de Franse Alpen bij Isola door een lawine be dolven elf van hen zijn gered. Twee soldaten zijn omgekomen en vijf gewond. De groep was op patrouille in een omgeving die bekend staat om zijn vele lawines, in de buurt van de Frans-Italiaanse grens bij Isola. „Volle melk" Die E.E.G.-regelingen verstaan on der „volle melk": melk met een vet gehalte van tenminste 3-% u/o. Het is in Nederland echter toegestaan, tot uiterlijk 31 december 1973 ook de thans gangbare consumptiemelk met een vetgehalte van minimaal 3,15 °/o in de handel te brengen en als volle melk aan te duiden. Aan halfvolle melk en aan magere melk mogen - mits dit op de verpak king wordt aangegeven en ook het percentage ervan wordt vermeld - vetvrije droge melkbestanddelen woj'den toegevoegd Ten aanzien van halfvolle melk geldt in dit opzicht echter de beperking, dat dan de toe gevoegde hoeveelheid droge melkbe standdelen minimaal Vz en maxi maal 2 van de hoeveelheid melk moet bedragen. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK Hij denkt even na. „Enkele gul dens, denk ik. Ik heb nooit veel geld op zak." Ze wijst naar haar tas naast zich. „Daar zit m'n portefeuille in. Haal er maar een briefje van honderd uit. Ik weet niet of je het daar, in het Huis van Bewaring zult kunnen ge bruiken, maar het is altijd gemak kelijk. als je tenminste wat hebt." Hij wordt rood. „Dat kan ik toch niet doen?" Ze lacht fijntjes, zonder hem aan te zien. „Ik leen het je. Te zijner tijd betaal je het me terug met rente, af gesproken? Doe niet zo dwaas en haal het geld er uit." „Dat is ontzettend, aardig van u. juffrouw." „Ik heet Josina van Geren, maar m'n vrienden noemen me Josje, Wil lem. En van dit ogenblik af be schouw ik je als mijn vriend, begrijp je?" Hij raakt steeds meer in verwar ring. „Ik kan toch geen Josje zeg gen?" „Zo je wilt. Je weet het nu? Schrijf het dan maar." Op het politiebureau zegt ze: „Hij komt 7'ch vrijwillig melden, heren, want hij heeft spijt als haren op zijn hoofd. De stommeling, niet? Maar hij heeft verschrikkelijk veel spijt. En zal de consequenties van zijn daad aanvaarden. Dat vind ik toch wel de moeite waard, nietwaar?" Ze schenkt haar vriendelijkste blik aan de beide agenten in het wachtlokaal. En zonder hun antwoord af te wach ten, drukt ze hem nogmaals stevig de hand ten afscheid. „Wees een kerel. Willem. Ik reken op je. hoor! Hou je taai. ik help je. Denk daar maar aan: ik help je!" Ze tikt even met haar vingers te gen zijn wang en knipoogt vriende- lijkk. Dan is zc buiten. In haar wa gen krijgt ze het bijna te kwaad. God, hoelang zal hij moeten zitten? In de stad rijdt ze meteen naar het kantoor van haar advokaat. Ze moet geruime tijd wachten, want meneer Gerslemaier heeft al een cliënt. Maal ais ze eindelijk tegen overhem zit en vertelt, dat ze Willem Worms op het politiebureau heeft afgeleverd en dat ze geïnformggrd heeft naar de toestand van het slachtoffer en diens levensgevaar is geweken, knikt de advokaat. „Gelukkig maar. Doorgaans is zo'n jong leven verwoest, als moord ten laste wordt gelegd. Misschien is het nu een kwestie van enkele jaren." „U noemt het maar niets: enkele jaren!" „Het is een geweldmisdrijf, juf frouw Van Geren, en er worden de laatste jaren steeds meer van derge lijke misdrijven gepleegd. Leest u er de kranten maar op na. Wat kan ik in deze voor u doen?" „Mag ik u vragen hem te willen verdedigen?" De advokaat denkt enkele ogen blikken na. „Juffrouw Van Geren, ik stel uw verzoek bijzonder op prijs, dat spreekt. Desondanks adviseer ik u een ander te nemen. Ik denk niet, dat ik de capaciteiten bezit om een dergelijke delicate zaak zo goed mo gelijk te behandelen. Mijn speciali teit ligt op een ander vlak. Althans, in feite ben ik geen strafpleiter." „Dat spijt me, maai' u zult me toch zeker wel een bekwame strafpleiter kunen noemen?" „Goed, dat wil ik graag voor u doen. Ik zal konlakt opnemen met een bekende confrater, die in dit soort zaken reeds naam heeft. Als hij het wil doen, zal hij wel rechtstreeks zich met u in verbinding stellen. Zullen we zo afspreken?" Josje van Geren komt overeind. Haar hand uitstekend, zegt ze: „Ik ben u voor de zoveelste keer veel dank verschuldigd, meneer Gerste- maier. Mag ik u en uw vrouw eens uitnodigen een avond bij mij te di neren? Ik zal het zeer op prijs stel len. Wat denkt u van de volgende week vrijdag? Dan behoeven we ook niet op een paar uurtjes te kijken." „Dat vind leuk. juffrouw Van Geren. Onder voorbehoud, dat mijn vrouw instemt - maar ik weet haast wel zeker, dfat ze uw uitnodiging als een eer zal beschouwen - is mijn antwoord graag. Volgende week vrij dag. Convenieert het u zo tegen ze ven uur?" „Uitstekende tijd. Ik reken op u beiden en verheug me bij voorbaat!" De advokaat boog hoffelijk. „Dan is dat wederzijds, juffrouw Van Ge ren. Mag ik u uitlaten?" Hoofdstuk 17 In de doorgaans stille straat, waar ook het echtpaar Worms woont, is de rust zo ongeveer teruggekeerd na de teweeg gebrachte consternatie. Ie dereen kent de kalme Willem Worms en niemand begrijpt eigenlijk, hoe hij tot die daad is gekomen. Zo zie je maar weer: stille waters hebben diepe gronden. Je kunt iemand wel voor z'n kop kijken, maar niet er in. Zon stiekemerd, he? Had jij dat achter hem gezocht? Die knul van Gerie had wel hardst!kke dood kun nen zijn. Ze zeggen, dat-ie er door komt, he? Gelukkig maar. En het is te hopen, dat ze die jongen van Worms er een behoorlijke tijd achter douwen. Waar blijf je anders, als ie dereen maar om elk wissewasje een mes trekt en toesteekt? Dat zou me een mooie wereld worden! (wordt vervolgd) De leeftijdsgrens voor het ver strekken van een renteloze lening komt voorshands te liggen bij 35 -jaar. Corruptie onder Newyorkse politie kunnen we nu wel zeggen, figuratief, met een aanpak en ideeën-uitwer king, die nog altijd wel wat ervaring met het tekenen verraadt, zij het dat het thans niet storend en beklem mend werkt, maar juist het kader schept, waarbinnen de fantasie ge stalte krijgen kan. Eerder werk verraadt reeds een duidelijk sociale inslag of liever een betrokkenheid met de mensen, die in zijn diepste essentie is blyven be staan, maar nu veel meer ge-abas- traheerd is van het concrete gegeven, de concrete situatie en in een men ging juist van fantasie en werkelijk heid tot een these komt, die zeer persoonlijk en aansprekend is Opvallend daarbij is'dat de natuur als element belangrijk is. maar toch secundair. Zij zelf geeft daarvoor de verklaring, dat een brokstuk „mooie" natuur in deze tijd van verlelijking geen zuiver beeld meer geven kan van een totaalsituatie en derhalve min of meer bedriegelijk is. De mens treedt derhalve naar voren en vooral het kind, in zijn bedeesdheid, ver driet, extase, waai'bij vogels, bloe men en vlinders de toch aanwezige verbondenheid met de natuur verra den. Zulk soort werk, nog versterkt met eigen fantasierijke elementen, ont trokken aan ervaringen, ontmoetin gen, indrukken, moet sterk symbo lisch zijn en dat is het dan ook. Vooral de ogen van de mensen zijn met onwaarschijnlijk knap gevoel voor deze „spiegels der ziel" geschil derd. Sterk symbolisch Marja de Lange, geen onbekende meer in Zeeland, hoopt in 1973 te gaan exposeren in Brugge en ziet uiteraard uit naar een mogelijkheid in Zierikzee, waarbij de verbonden heid met het Zeeuwse kunstleven reeds een gegevenheid was en is. B.d.V Advertentie DEN HAAG, 29-12. Als de aan de Tweede Kamer voorgestelde wijzi ging van de wet Bezitvormingsfonds van kracht worden, zullen de toet singsnormen voor een renteloze le ning of voor een gemeentelijke ga rantie met rijksdeelneming zodanig worden gesteld, dat de werking van de regeling zoveel mogelijk beperkt blijft tot de werkelijk kleine spaar ders. Dat kleuterleidster ziet op een vroegere periode, toen ze de kleintjes aan de hand nam te Wemeldinge, misschien (ook) best een goed dorp met een dito entourage om te gaan spelen met de gedachte dromen tot werkelijkheid te maken, met verf en penseel. Dat betekende trouwens een inhaken op hetgeen zich vroeger al manifesteerde; op de kweekschool te Middelburg bijvoorbeeld en nog wel eerder, toen „tekenen" voor haar hoog genoteerd stond op het lesrooster. Kunst is een ding, maar technische beheersing van het métier ook en wie tot dan toch wel het paadje van het tekenen heeft bewandeld, komt gemakkelijk tot de bepaald niet on logische conclusie, het best maar een tekenakte te halen. Marja de Lange, inmiddels gehuwd kwam te Goes wonen en kreeg de kans op de vrijdagavonden heen en weer te reizen naar Middelburg voor de l.o.-cursus tekenen in de Zeeuw se hoofdstad. Een interessante aanloop bij el kaar, maar een beetje duidelijker doorbraak komt, als de familie naar Zaamslag verhuist en de mogelijk heid ontstaat de kunstakademie te bezoeken in het Belgische St. Nik laas. Zij het moeilijk viel de oplei ding te combineren met het geven van tekenlessen aan de huishoud school en de M.A.V.O. te Axel. Klassieke opleiding St. Niklaas bood (en biedt) een streng klassieke opleiding, maar ook al wil men later duidelijk eigen kunstzinnige vormgeving tot „aller individueelste expressie van een al lerindividueelste emotie" maken, dan valt er gekleed in de wat nauwere jas van een wat conventionele, ge- styleerde opleiding toch heel wat op te steken. Fantasierijk werk De aanloop tot het werk van de (thans) Zierikzeese schilderes Marja de Lange, is mogelijk al te lang ge weest. We zien in het algemeen buitenge woon fantasierijk werk, heel per soonlijk van vormgeving; uiteraard KAMPALA, 28-12. President Idi Amin van Oeganda bezocht een su permarkt in Kampala met een Britse directie. Na afloop gaf hij zijn mi nister van handel en industrie op dracht de zaak te koop aan te bieden en vóór 31 december in handen te geven van een Oegandese gegadigde. De betrokken firma, Baumann (Uganda) Limited, kreeg bezoek van Amin tijdens een rondgang van de president in winkelwijken van Kam pala. De supermarkten is één van de twee belangrijkste zaken van dit soort in de Oegandese hoofdstad Tien dagen geleden gaf Amin op dracht tot nationalisatie in fasen van 34 in Britse handen zijnde firma's en theeplantages. De overname van, de. supermarkt is de eerste recht streekse. „Dagdromend meisje". Op dit doelc ziet men enerzijds de gefantaseerde symbolen (paarden aan het zwerk) anderzijds de „lijntjes" naar de na tuur (bloem en vogel). Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL, 31-12. Voor Engeland begint de Europese werkelijkheid een uur later. Wanneer de klok van de „Big Ben" op oudejaarsnacht twaalf, maal heeft geslagen en daar mee het sein heeft gegeven tot de feestelijkheden ter. gelegenheid van de toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG, hebben de Denen al een uur lang de tijd gehad te wennen aan de gemeenschappelijke markt. Het tijdverschil toont aan hoe de EEG op 1 januari door de toetreding van Engeland, Ierland en Denemar ken ruimtelijk wordt vergroot. Enkele praktische voordelen voor de burgers worden al in de nacht van oud op nieuw van kracht. Aan de grensposten in de economische gemeenschap worden de douane-be ambten milder. Er mogen meer siga retten en jenever vrij worden inge voerd. Londen heeft al bekendgemaakt dat voor reizigers uit de EEG-landen het lastige invullen van „toelatings bewijzen" voor de eilanden komt te vervallen. Direct in het nieuwe jaar kunnen de burgers in de EEG gebruik ma ken van de vrije vestiging en in de negen landen zonder bijzondere toe stemming werk zoeken. De industriëlen moeten echter ivat langer wachten. Pas op 1 april begint het afbreken van de tariefmuren tussen de oude zes en de drie nieu welingen. Dat gebeurt in vijf fasen en zal op 1 juli 1977 zijn voltooid. De negen landen hebben samen 250 miljoen inwoners, meer dan de Sowjet-Unie of de V.S. Hun nationa le produkt is groter dan dat van de Sowjet-Unie en Japan. NEW YORK, 29-12. In een rapport van de commissie Knapp. die belast is met het onderzoek naar corruptie onder de Newyorkse politie, worden enkele hoge politiefunctionarissen er van beschuldigd geschenken aange nomen te hebben. Lagere politie mannen zouden lijken beroofd heb ben, handelaars in verdovende mid delen hebben beschermd en mogelijk zelfs moorden gepleegd hebben. Het 281 pagina's tellende eindrap port van de commissie zegt dat in 1971 een groot deel van de stedelijke politie corrupt was. Trotyl gevonden ARNHEM, 28-12. Negentien staaf jes trotyl - voldoende om een ge heel gebouw op te blazen - heeft de Arnhemse politie woensdagavond gevonden in de auto van twee Rot terdammers. De mannen, de 30-ja rige J. M. M. en de 46-jarige C. de W. hebben nog niet verteld, hoe ze aan de gevaarlijke spullen zijn ge komen. De W. stond gesignaleerd voor een aantal inbraken. Betalingsbalans verbeterde in 3 maanden met ruim een miljard DEN HAAG. 29-12. Ruim een mil- jarfl gulden is de betalingsbalans verbeterd in het derde kwartaal van dit jaar. Volgens de voorlopige cijfez-s van het ministerie van financiën was er in het derde kwartaal een overschot van ongeveer 1.260 miljoen gulden op de lopende rekening van de beta lingsbalans op transactiebasis. Dit betekent een verbetering van 1.080 miljoen gulden tegenover het derde kwartaal van 1971. Een heel sterk doek: een sensitief en sereen vrouwengelaat in het kader van symbolen, dis ook in het pièce de milieu zijn te vinden. De zwart/wit foto kan niet de evenwichtige kleurenbalans verbeelden, die het doek kenmerkt. ZIERIKZEE, december. - Men kan wel kleuterleidster worden, maar bet is niet mogelijk durend een aan de Muze ontsprongen vonk te verdringen of te bemante len. Een nauwelijks aanvechtbare stelling, die heel sterk opgaat voor de schilderes Marja de Lange, voor heen te Goes en Zaamslag en thans alweer een stevig jaar te Zierikzee. Aldus hebben de ministers Udink van volkshuisvesting en Boersma van sociale zaken gezegd in hun ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer over die wijzigingen. Voor de werkelijk kleine spaarders zijn de faciliteiten van het fonds in de eerste plaats bedoeld. Bedacht dient bovendien te worden, dat de jaarlijks beschikbare middelen van het fonds van beperkte omvang zijn, aldus de bewindslieden. De minister van volkshuisvesting moet - zo wordt voorgesteld - de bevoegdheid krijgen grenzen te stel len aan de koopprijs of de stichtings- kosten van de met behulp van de mogelijkheden van het fonds te ver werven eigen woning. De grens voor het verkrijgen van een renteloze le ning is voor nieuwe woningen, die met rijkssteun worden gebouwd, voorlopig gesteld op f 60.000,en voor reeds eerder bewoonde wonin gen op f 40.000,zo wordt in het antwoord meegedeeld. De grens voor het verkrijgen van een gemeentelijke garantie voor reeds eerder bewoonde woningen is voorlopig gesteld op f 50.000,—. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy. Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG Fl. 25.000.- AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER-AR TI KELEN zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank bestelt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7