STREEKNIEUWS Geen plechtigheden bij EEG-uitbreiding Stakingen in Frankrijk en Italië met jaarwisseling Ambtenarenbonden kondigen akties aan Vernieuwde „Bariton" te Renésse werd feestelijk in gebruik genomen ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 30 december 1972 Nr. 21209 BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Door een onmissie is in het kader van het jongste raadsverslag onver meld gebleven de vriendelijke woor den die burgemeester A. P. Schou- wenaar sprak bjj gelegenheid van de benoeming van de nieuwe gemeente secretaris de heer Witte. Zich richtend tot de nieuwe funk- tionaris, bracht hij diens voorganger, de heer Gunst in herinnering, die zijn hele hart aan het ambt had ver pand en een groot doorzettingsver mogen aan de dag legde. De bewondering van de burge meester ging ook uit naar de heer Padmos, die onder vaak moeilijke omstandigheden, de gemeentelijke machinerie wist draaiende te houden. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinshank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank voor SALARIS of PENSIOEN BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. De voorzitter wilde hiervoor zijn grote dank en erkentelijkheid uit spreken. Snelle ontwikkeling De heer Schouwenaar wees er de nieuwe gemeentesecretaris op. dat Brouwershaven een snelle ontwikke ling doormaakt, die evenwel - zulks :n tegenstelling met Zuid-Bëijerland waarvan de heer Witte komt - geen bevolkingsgroei doormaakt. De extra lasten worden derhalve hier niet ge compenseerd door een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds. De voorzitter wilde dit met nadruk zeggen, omdat de ontwikkeling van het „groene hart van de Delta" dreigt achter te blijven bij de ver wachtingen die de regering heeft gewekt. Voor 1973 zal maar 10van de aanvankelijk geprognoseerde f 15 miljoen per jaar, aan de Grevelingen ontwikkeling ten goede komen. De broodnodige conservering van de eilanden komt in gevaar en het afkalvings-proces is nauwelijks nog te stuiten. Vrees is er dat de tot Brouwershaven behorende eilanden, gedeeltelijk onder water zullen ko men te staan. Situatie Brouwersdam Ook de situatie bij de Brouwers- dam is ernstig. Prognose 1973: 1000 auto's per dag (3000 personen), zon der enig sanitair. De lagere overhe den met behulp van partikulieren zullen moeten trachten te behouden wat anders verloren gaat en in dit opzicht staan grote belangen voor de gemeente Brouwershaven op het spel. De voorzitter wees op de be langrijke rol die de secretaris speelt, met name bij de voorbereiding van de diverse voorstellen. Hij hoopte van harte dat de nieuwe gemeente secretaris in de toekomst zal kunnen zeggen: „fijn dat we dat gedaan hebben". ZONNEMAIRE Kerstviering openbare kleuterschool Woensdagmiddag 20 december heelt de kleuterschool van Zonne- maire het kerstfeest gevierd. De hoofdleidster mej. C. de Moor sprak een welkomstwoord tot de ouders. Na het zingen van enkele kerstlied jes werd het kerstverhaal verteld, waarna traktatie volgde op limonade en koffie voor de ouders. Mej. De Moor vertelde vervolgens een ver haal van Pinkeltje en de kerstboom. Na nog enkele versjes gezongen te hebben kregen de kinderen hun ei gen gemaakte kalender mee en werd de middag besloten met dankwoor den door de voorzitter aan de leid ster voor het verzorgen van een goede kerstviering samen met ouders en kleuters. OOSTERLAND (Laatste) Kerstviering Eén der laatste kerstfeestvieringen hier ter plaatse was dat van de openbare basisschool, hoofd de heer P. T. Bolkenbaas, in het schoolge bouw aan de Van den Abeelestraat, dat om half twee aanving. Na sa menzang van het bekende „Nu syt welleeome", las Frans Schoof het Kerstevangelie voor, waarna leer lingen van de eerste en de tweede klas leuke voordrachtjes deden. De klassen 5 en 6 zongen hierna „Mid den in de winternacht", en „Gloria in Excelsis Deo". Toen volgde de clamatie door leerlingen uit de klas sen 3 en 4. Thonus Capelle ..De kin derkerstboom" en Eddy ten Kloos ter „Kerstgedicht". Hierna zongen de jongste kinderen uit de eerste en tweede klas „Het is donker," gevolgd door samenzang van het bekende lied „Stille nacht, Üeil'ge nacht". Toen kwam de pauze met tractatie van een flesje chocomel en een kerstkransje. Hierna een voordracht, getiteld „Bethlehem", door Marco van der Have, en zongen de derde en vierde klassers het oud-Hollandse kerstlied „Hoe leit dit kindeke". Rianda Dalebout las nog een mooi kerstverhaal voor. Tot slot samen zang van de engelenzang „Ere zij God". Waarna dit sfeervolle kerst feest van de school werd beëindigd. BRUINISSE Sluiswachter De heer O. Kostense, Bruinisse, is aangesteld als sluiswachter bij de Grevelingensluis (Rijkswaterstaat). Opheffing weegbrugvereniging Woensdagavond werd een 'verga dering gehouden van de Vereniging Fairbank Verlengde Beursstraat, om de vereniging te liquideren. De ver eniging Fairbank besloot te liquide ren, omdat nu via de haven van Bruinisse geen suikerbieten in de toekomst meer worden verscheept. De weegbrug vereniging ziet nu geen kans meer de brug winstgevend te exploiteren. Indertijd zijn aandelen geplaatst om de weegbrug te ver nieuwen en te vergroten. Dit besluit betekent, dat, in het geval dat 'de gemeente de weegbrug niet zal overnemen, (stemmen daar voor gingen in de vergadering op) de laatste weegbrug uit Bruinisse gaat verdwijnen. Zoals reeds onlangs is gememo reerd, had Bruinisse indertijd meer dere weegbruggen. De weegbrug die nu zal worden opgeheven werd in 1912 aan de Verlengde Beurststraat of de Noorddijk gevestigd. Daarnaast was er de gemeentelijke weegbrug aan Nieuwstraat en Vaateplein, de weegbrug aan de Rijksstraatweg en heel vroeger ook nog de weegbrug bij paal 16 aan het eind van de Leendert Hoogerwerfsweg. Gespreksavoncf Op donderdag 4 januari zal in de konsistorie van de Gereformeerde Kerk een gespreksavond worden ge houden over de Jesus people, de Jezus-beweging, die in de Ver. Sta ten is ontstaan, maar ook in ons land is aangeslagen onder de jongeren. RECORDOMZET IN VUURWERK DEN HAAG, 29-12. „Wc hebben dit jaar ongeveer 30 procent meer ver kocht dan het vorig jaar. Het Ne derlandse publiek heeft veel meer geld voor vuurwerk uitgegeven voor zo'n zeventien miljoen gulden aan knalwerk uitgegeven, dit jaar kan worden aangenomen dat dit bedrag de twintig miljoen gulden benadert". Dit verklaarde vrijdag de heer D. F. Classen één der vertegenwoordi gers van de Koninklijke Nederlandse Kunstvuurwerk- en Munitiefabriek A. J. Kat vh Loeff in Leiden. Hij zei, dat de Leidse vuurwerkfabriek, één van de grootste in Nederland, volledig door alle voorraden heen is. Duidelijk merkbaar was de stijgende vraag naar groter, mooier en dus duurder vuurwerk. Volgens de heer Classen is vrijwel al het vuurwerk in ons land afkomstig uit het buiten land (China, Japan, Wes(-Duitsfand). Behalve de rotjes en keukenmeiden is er veel vuurwerk met knal-, licht en geluidseffecten de deur uitge gaan". aldus de heer Classen. Ook de firma Beko N.V. in Tilburg heeft enkele slopende weken achter de rug. Directeur J. C. van Belkom: „onze omzet is in vergelijking met vorig jaar verdubbeld. Onze indruk is. dat er jaarlijks steeds meer aan het vuurwerk wordt uitgegeven. Voor velen is het kennelijk een uit laatklep". Het Tilburgse bedrijf heeft in de afgelopen weken bijna 300.000 ton vuurwerk verkocht. Walclenzen-schilderij ontdekt DEN HAAG, 29-12. In de collectie van de kunsthandel gebroeders Koch le Den Haag is een schilderij van de Nederlandse schilder Jan Hendrik van de Laar uit 1847 ontdekt dat de godsdienstige groepering de Walden zen voorstelt. Donderdag is aan de Waldenzen. waarover tot nu toe weinig bekend is, een televisie-uitzending gewijd. Het doek is een jaar voor de gods dienstvrijheid- van de Waldenzen ge schilderd. Van der Laar leefde van 1807 tot 1874. Het werk is te bezich tigen bij kunsthandel Koch. Hengstensliow Welsh ponystamhoek DEN BOSCH, 28-12. Vrijdag 19 en zaterdag 20 januari wordt in de Bos sche Brabanthallen een centrale hengstenshow gehouden van het Ne derlands Welsh Ponystamboek. Het evenement dat ieder jaar in omvang loeneemt, gezien de grote opmars van het stamboek, zal niet minder dan 275 hengsten te zien geven, die op de eerste dag worden gekeurd, waarna de volgende dag de premie keuring van de hengsten gehouden wordt. Op de tweede dag wordt ook de grote kampioenskeuring voor de verschillende secties gehouden Middeleeuws Utrechts huis UTRECHT, 29-12. Hei Utrechts Monumentenfonds heeft het omstreeks 1300 ge bouwde en grotendeels nog in de orginele staat verkerende huis „Oudaen" aan de Oude gracht in Utrecht gekocht. Het is een van de zeer weinig be waard gebleven grote woon huizen van dit type in Europa. Het meest opvallend eraan zijn de enorm dikke muren. Het huis is gekocht voor een bedrag van 450.000 gulden van de Utrechtse studentenvereni ging Veritas. Deze vereniging wilde er in 1967 een studen ten sociëteit en eettafel in Oudaen vestigen maar de planven mislukten. Eenen ander blijkt uit een vnors'el van b. en w. van Utrecht aan de gemeenteraad garant le staan voor een le ning van in totaal 600.000 gul den, die het Utrechts Monu mentenfonds nodig heeft om de koop en achterstallig on derhoud te financieren. Een volledige restauratie is volgens- het Utrechts gemeentebestuur cle eerstkomende jaren nog niet nodig. Het huis Oudaen krijgt in de - toekomst een bestemming in de sociale, culturele of recrea tieve sfeer, aldxis het Utrecht se, gemeentebestuur. 1 BRUSSEL/LONDEN/BONN, 29-12. Op 1 januari wordt de Europese Economische Gemeenschap uitge breid met Engeland, Ierland en De nemarken. Dat zou aanleiding ge weest kunnen ztfn tot een grote pu bliciteitscampagne voor de gedachte van de „Europese Gemeenschap", maar na het negatieve resultaat van het referendum in Noorwegen voelde de Franse regering daar weinig voor. President Pompidou merkte op dal „er in Brussel al champagne ge dronken was (op 22 januari 1972 ter gelegenheid van de onder tekening van de toetredingsverdra gen). De uitbreiding komt dus zonder plechtigheden. Oorzaak daarvan is ook. dat de meeste „Eurocraten" met vakantie zijn. Bovendien was de sfeer van het „kleine Europa" van de „zes" niet erg aantrekkelijk. Europese ambte naren staakten, met de nieuwe EEG- landen werd gemarcheerd over de prijs van de suiker, het toelaatbare gewicht van vrachtwagens en er werd gejongleerd met de akkoorden, met de landen rondom de Middel landse Zee. De toetreding van Engeland bete kent desondanks een geweldige om mezwaai voor dit land. dat duizend jaar lang een eiland is gebleven en de oceaan verkoos boven Europa. BRIJDORPE. De landbouwschuur van de heer F. G. de W. aan de Ringdijk te Brxjdorpe werd een prooi der vlammen. De brandweren van Scharendijke en Kerkwerve wisten de - aan de schuur vastgebouwde - woning te behou den. De foto toont een beeld van de verwoesting. Vooral het aanwezige stro bleef lang 'nasmeulen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). PARIJS/ROME. 29-12. Twcehon- dertluizend bankbedienden in Frank rijk zijn vrijdag een staking van drie dagen begonnen. Zij voelen zich door Beroving in Amsterdam AMSTERDAM, 29-12. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in het centrum van Amsterdam weer twee personen door kleurlingen beroofd. Een 28-jarige inwoner van Zand- voort werd in een café. aan de Nieu- wendijk van zijn portefeuille met f 600 beroofd. Op de Zeedijk werd een 34-jarige Duitser door drie kleur lingen omringd, die hem eèn map met f 300 en een aantal persoonlijke bezittingen afnamen. HAARLEM. De 8-jarige Robin Zweegman uit Haarlem is vrijdag bij een ongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij probeer de in een rijdende winkelwagen te stappen. Doordat de treeplank inge trokken was, viel de jongen en kwam hij onder de auto terecht. cle eno.\me toeneming van gewapende roofovervallen bedreigd en willen met hun actie een betere bescher ming afdwingen. De bedienden sta ken vrijdag, zaterdag en maandag, dagen waarop verscheidene banken ten behoeve van vakantiegangers -open wilden blijven. Het aantal roofovervallen op ban ken en geldtransporten in 1972 stond voor Kerstmis al op een recordhoog te van 350, voornamelijk in de hoofdstad en omgeving. Daarbij werden tien bankfunctionarissen ge dood en 135 gewond. Een kassier die dit jaar al drie maal de vuurwapens van bandieten op zich gericht zag is een zenuwin storting nabij, „Elke keer als er klanten ons filiaal bnnenkomen schrik ik me een ongeluk, ik kan niet normaal meer werken", zei hij. De staking wordt door vijf vak bonden gesteund. Deze eisen tevens hogere lonen voor hun leden. In Italië loopt de invoering van de B.T.W., 1 januari 1973, de kans op grote moeilijkheden te stuiten door dat het merendeel van de belasting ambtenaren voor onbepaalde tijd het werk heeft neergelegd. Zij eisen hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden. Om de pensioenen DEN HAAG. 29-12. De vijf cen trales van overheidspersoneel heb ben vrijdagmorgen aangekondigd, dat zc acties willen voeren tegen het besluit van het kabinet om de amb tenaren meer te laten betalen voor hun pensioenvoorziening. Het demissionaire kabinet heeft besloten dat de extra last voor de ambtenaren 9o miljoen zal bedragen, zo meldden de bonden. Oorspronke lijk was het de bedoeling van de regering om 100 miljoen te besparen door de verhoging van de bijdrage van de ambtenaren. De vijf centrales zeiden in een communiqué dat ze met grote ver ontwaardiging hebben kennis geno men van het eenzijdige besluit. Dit betekent een extra matiging van 90 miljoen voor de ambtenaren. „Er is opnieuw met de belangen van een niet onbelangrijke groep Nederland se staatsburgers gesold". De aankondiging van acties is als volgt gesteld: de centrales zullen pogen door het voeren van acties alsnog dit besluit ongedaan te ma ken. Japanse mannen en vrouwen veranderen TOKIO, 29-12. De Japanners wor den steviger: in 1971 was de taille van de jongens van 12 jaar 14.4 cen timeter toegenomen en die van meis jes met 15.5 in vergelijking met het jaar 1900. Dit blijkt uit statistieken van het Japanse ministerie van onderwijs. Het ministerie wijst er echter op dat de Japannei's niet noodzakelij kerwijs een betere bouw hebben. „Zij hebben nog steeds een lange romp en korte benen". Prof. Jasjijasoe Nakao, deskun dige op het gebied van de anatomie, verbonden aan de academie voor schone kunsten in Tokio, is het daar mee niet eens. Over de Japanse vrouwen zegt hij: de verhoudingen zijn gewijzigd. Zij zijn gevulder van figuur. Wat van belang is, zo merkte hij voort op, is niet wat de statistie ken zeggen, maar de vrouwen waar naar men kijkt. Zilveren jubilaris Z1ERIKZEE. Op maandag 1-januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. C. Krijger aangesteld werd tot koster van de hervormde gemeente te Zierikzee. Door de kerkvoogdij wordt hem dinsdagmiddag 2 januari in het hervormd verenigingsgebouw een receptie aangeboden. De foto toont de ju bilerende koster op zijn „werkterrein", de Gast huiskerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Behalve over een wijnbar, en een bierbar is de „Bariton" ook uitgebreid met een koffieshow. RENESSE, 28-12. Vorige week werd te Renesse de geheel vernieuw de „Bariton", kantine op camping „Schouwen" officieel geopend door mevrouw v. d. Reijnst. Deze officiële opening werd bijgewoond door veel genodigden en werd opgeluisterd door veel bloemen. Mevrouw v. d. Reijnst hield een toespraak waarin ze „Tilly en Pietje" de Keijzer prees met 't initiatief tot de verbouwing en ze feliciteerde met 't prachtige resultaat. De heer Hou- tink. een trouwe bezoeker op cam ping „Schouwen" feliciteerde het echtpaar De Keijzer namens de cam ping-gasten. Verder zei hij dat de vernieuwde „Bariton" liet zien wat er met hout allemaal t,e maken was. De heer De Keijzer dankte tenslotte de mensen die hadden meegewerkt aan de verbouwing. Ook dankte hij voor de belangstelling en de bloe men. Na het officiële gedeelte was er nog een 2-eceptie met gezellige mu ziek, die werd verzorgd door Trio „67". Zaterdagavond 23 december was de vernieuwde „Bariton" voor het eerst voor het publiek geopend. Deze avond werd opgetreden door de van radio en t.v. bekende zangeres An neke Grönloh en de Valentino's. Een gezellig hoekje de ivijnbar. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3