De gemeente Westerschouwen kreeg een fraai raadhuis dat werd geopend door Zeeland's commissaris. de speciaalzaak: ,,'t Lange Uus" ge opend. De raad van Westerschouwen volgde het college uiteindelijk toch ver met de voorgestelde bestem mingsplannen. Te Bruinisse werd een bazar voor de kleuterschool ge houden. Te Dreischor werden ge slaagde wedstrijden gehouden om het ploegkampioenschap van Schou- wen-Duiveland. Orgel kerk Nöordgouwe Na een 20-jarig „harmonium-tijd perk werd te Noordgouwe begon nen met de inbouw van een fraai orgel in de Ned. Hervormde kerk. De jeugdsoos „Zenith" te Brouwers haven verzorgde een plantenbeurs- discobal. Te Schuddebeurs werd een exclusief landhuis geveild. Het blad „Sterna" bracht een inventarisatie van de belangx-jjke bx*oedgebieden op Schouwen-Duiveland. In het Gra vensteen werd de onderwijstentoon stelling „Suiker' georganiseerd. Een Nieuwerkerse politiehond won de Zeeuwse prijs van de Ned. Poli tiehonden Vereniging. De aanvoer van mosselen was ongekend groot; later leidde dit tot contingenterende maatregelen De kapschuur van de heer S. v. d. Wekken te Haamstede werd een prooi van het vuur. Juridische staart De gewelddadigheden tijdens het Statenbezoek aan de Deltawerken eerder in het jaar, kreeg een juridi sche staart voor het Kantongerecht te Zierikzee.. Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland zag zich ge noodzaakt de contributie te verho gen. De A.V.R.O.-rally had weer een stop op Schouwen-Duiveland. Brui nisse praatte over een tennisbaan, die er - na wat geharrewar - komen zal. In „Dol-Fijn" te Nieuwerkerk werd diploma gezwommen. De pa lingvisserij in de Grevelingen bleek een tegenvaller. De herfst werd merkwaardig ge-accentueerd door de komst van veel roofvogels, die zich actief betoonden boven de Westhoek. Een up-to-date" Noordzeekotter URK 207 verliet de haven van Brui nisse. Eigenlijk toch een echte regio-foto de meisjes van de huishoudschool te Zierikzee, met de (jubilerende) di rectrice. De 'Je was een topdag voor Wes terschouwen, Zeeland's commissaris opende het nieuwe gemeentehuis. Voorheen was het gebouw een hotel. Aan ruimte geen gebrek in dit reu ze-raadhuis. In de nacht van 12 op 13 november joeg een angstig zware storm over het land, die overal geduchte schade teweeg bracht, ook op Schouwen- Duiveland. De ballonhal van de Kon. Zeclandia aan het industrieterrein werd een prooi van de elementen, maar - gelijk bekend - er staat al weer een nieuwe. Een Bruse bootka pitein redde twee sportvissers, die in nood verkeerden. Hel Grevelingciiprojekt Het Gx-eveüngenprojekt kwam niet van de grond in 1973. Op een poli tieke vei'gadering werd terecht ge zegd: „het bekvechten over het be heer van het Gx-evelingenbekken !s „schaamteloos". Van mosselzaadval hoorde men niet veel. „In „Onder dak' werden K.N.Z.B.-trimspeldjes uitgereikt. In de supermarkt Albert Heijn te Zierikzee werd ingebroken. In waterschapskring werd medege deeld, dat een inlaag zal worden gedicht voor bei-ging van blokken en het opstellen van pylonen voor de toekomstige sluiting van de Ooster- schelde. Publiek (en afzonderlijk de bejaax-den) bezichtigden het nieuwe gemeentehuis van Westerschouwen. In Middenschouwen vonden gx-ond- transakties plaats in vex-band met het bestemmingsplan „Putmeet I". Te Nieuwex-kerk ging Hermans „Px*ijs- Slag" open voor het publiek. Waterzuivering Het waterschap Schouwen-Duive land hield de najaarsvergadex-ing, waarop mededelingen werden ge daan over de nieuwe taak: de wa terzuivering Lastenverzwaring zal in de komende jaren niet zijn te ont gaan. De N.C.V.B.-afdeling te Zie rikzee hex'dacht op stijlvolle wijze het zilveren jubileum. Dé Vex*eniging „Stad en Landekwam in het nieuws door een nogal geruchtma- Na vestiging van een groot-win kelbedrijf te Zierikzee besloten be paalde zaken te Zierikzee ook voortaan op dinsdagmiddagen open te zün. De „Jan Leis" arriveerde met drenkelingen in de Zierikzeese haven Sint Nicolaas werd te Zierikzee - en elders - op grootse wijze ontvangen. Natuurlijk kwam Sint per schip. Te Zierikzee werd een duiven- en bijen tentoonstelling gehouden. Te Brou wershaven werd begonnen met de bouw van een nieuwe serie woningen Jachthaven Brouwershaven Een verdere belangrijke gebeurte nis in de Smalstad was de aanleg van een nieuwe jachthaven, die met een „eex-ste hap" van burgemeester Schouwenear in de benodigde grond, begon. „Renesse Vooruit" praatte de px-oblemen van de toekomst stuk; Nieuwex-kerk zette een winkelweek op vol verrassingen. Op een ouder avond te Bruinisse werd het - eerder wat geschonden - vertrouwen her steld tussen de openbare basisschool en het gemeentebestuur Het oude gemeentehuis te Haamstede werd vex-kocht. Het (heel) late najaar bi-aohl veel nat, hetgeen de oogst be moeilijkte. In „De Vlinder'' te Zierikzee werd een politiek fox-um gehouden. Te Nieuwerkerk werd een duiventen- toonstelling gehouden. In de beken de serie verscheen het boekje: „Brouwex-shaven, zoals het was Te Zierikzee werd de Vereniging kleuterschool opgenomen in de Chr. Schoolvereniging, hetgeen ingrijpen de statutenwijzigingen noodzakelük maakte. De Watex-maatschappij Zeeland gaf een rapport uit over de Schouwen- Duiveland watervoorziening in de toekomst. De bekende boekhandel Ochtman te Zierikzee herdacht het 125-jarig bestaan. De Vex-eniging tot Bevor- dering Tuinbouwonderwijs Schou- November ging belangrijk van stax-t met de opening van een Vor mingsinstituut voor Wex-kende Jon- geren te Zierikzee. De gemeente Zierikzee kwam rond te zitten met het 'terrein rond St. Lievens Mon stertoren dat verfraaid zal Worden, maar de'parkeerkwestie bij de Grote Kex-k werd niet opgelost. Veel beroering ontstond door een collecte-aanvx-aag door het Medisch Comité Vietnam, dat door de ge meenteraden werd afgewezen, met uitzondering van Westerschouwen. Nogal boos geschrijf en dat soort dingen, was het gevolg. Belangrijk feit was de opening van een „aangesloten bedrijf" van de Hema in het centrum van Zierikzee. Te Bx-ouwershaven kregen jeug dige watersporters een brevet na een - blijkbaar vruchtbaar - instruktié- seizoen. Onder Nieuwerkerk kwam andermaal een dodelijk verkeerson- geluk voor. Te Renesse werd het nieuwe kantoor geopend van de fir ma Bi-aber-Gx-oenvoorziening. Te Zierikzee werden diploma's uitge- reikt na een geslaagde eindles van een bijenhouders-cursus. Een brui loft met oude koetsen en sjezen trok in de Westhoek de aandacht. Intus sen wax*en de verkiezingsvergadex-in- gen begonnen. Branden in Westhoek De politie te Haamstede arresteex*- de de aanstichter van een dx-ietal branden, hetgeen voor de Westhoek een grote opluchting betekende. De Ger. Vrouwenvereniging te Bruinisse vierde het zilveren jubileum. De Zierikzeese raad hoorde van een aangepaste sanering van het Haven kwartier. In de persoon van de heer G. H. van der Wielen kreeg de Zie rikzeese raad een nieuw lid. Een Zierikzeese huisarts vond het „ei van Columbus" om iets te doen aan een te volle wachtkamer. In „Onderdak werd een congres van Jehova's Ge tuigen gehouden. Een gezin te Haamstede beleefde de 75.000ste aai-dgasaansluiting van de P.Z.E.M. Dit jaar vooral ging Sint Nicolaas - uiteraard voorzien van vele sub-Sinten - driftig aan het werk op Schouwen-Duiveland. Waar de goede man al niet kwam; het jvas ongehoord. kende causerie van de Amsterdam- mer Ernst Gideon: „Odysseus op Schouwen-Duiveland". Kritiek op het werk van de ouderraad openbare basisschool te Ellemeet,. was wat spijtig. De Bruse winkelweek ging van start. Peisoonlijke jubilea vermelden wij hier niet. maar bijna geheel Schou wen-Duiveland was betrokken bij het 40-jax-ig jubileum van de direc trice van de landbouwhuishoud- school te Zierikzee. Bruinisse deed woningwetwoningen over aan de wo ningbouwvereniging. Overigens had deze gemeente een sluitende begro ting. Allerlei vreemde lieden, w.o. vermomde mannen, waarden rond in het kader van winkelaktiés. concept-proef-plan ziekenhuicvoor- zieningen Zeeland. De vereniging „Vogelvreugd'' te Zierikzee herdacht met een fraaie tentoonstelling te Zie rikzee het 20-jarig bestaan. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" sleepte op een concours te Middelburg een eerste prijs weg. De laatste suiker bieten verlieten Schouwen-Duive land en de Kon. „Witte van Haem- stede" concerteerde voor het laatst in „Het wapen van Burgh", dat (jam mer voor verenigingen) supermarkt gaat worden. Te Bruinisse werd een nieuw verkeex'splan besproken en Zierikzee zette zich - met twee ver gaderingen - aan de behandeling van de gemeentebegroting. De Ziei'ikzeese raad sprak indx-in- gend over de hoogte van grondprij zen in de binnenstad. De W.S.V. „Bx-uinisse" deed het al vergaderend nog eens over en kwam tot positieve besluiten. De melkveehouderij Op een C.M.C.. - vergadex-ing bleek dat de melkveehouders op Schou wen-Duiveland beter „uit de bus" (men mag het letterlijk nemen) wa ren gekomen, na aansluiting van de C.M.M.C. bij de C.M.C. Leerlingen van de basisscholen Schouwen-Dui- velar.d deden zwemexamen in „-On derdak". In de raad van Wester schouwen bleek, dat de schulden van het rusthuis „Westelijk Schouwen" duidelijk terug lopen. Besloten werd tot instelling van een Commissie Midden- en Kleinbedrijf. De brand weerverenigingen van Haamstede en Renesse gingen een fusie aan. Eerder al sloot de hoeden- ën pettenzaak van de heer J. Henning aan de Dam, waardoor een einde kwam aan een lange familietraditie. Diens tgehou w W atermaa tscliapp ij Met de onthulling van het blauwe golfembleem werd het nieuwe dienstgebouw, met garage en werk plaats van de N.V. Watex-maatschappij aan de Zandweg officiéél geopend. Tot herstel van het. Luitje-platform - een ux-gente zaak te Zierikzee - werd officieel de eerste paal geslagen door burgemeester Th. H de Meester, die in dit ovex-dx'ukke jaar trouwens fre- kwent in het nieuws was en wel al les „uithaalde", wat soms van bur gemeesters wordt veriangd. Intussen bleef het in de natuur bijzonder zacht en ook nat, hetgeen goed aan de landerijen was te zien. De x-aad van Westerschouwen dis- kussieerde over de bouw van land huizen in agrax-isch gebied. Bruinis se kx-eeg goedkeuring op de aanleg van een groenstx-ook annex tennis baan. Een bijna voorjaarsachtig weekeinde lokte vele mensen naar de duinstx'eek. Een televisieploeg maakte opnamen van de Kon. Har monie „Kunst en Eer". Bruinisse bleek er - zij het nipt - in geslaagd toch nog met een sluitende begx-oting te komen. Brouwershaven bleek zich vex-zekerd te hebben van vol doende bouwgx-ond voor de toekomst. Stil aan waren in verschillende ge meenten de kerstvieringen begonnen en werden overal de lichten ontsto ken. Tct dit moment genaderd sluiten W(j het jaaroverzicht af en nodigen de lezer uit zich het nieuws van de laatste week - zo recent nog - te herinneien. Het vergleden 1972 was er één in le rij, maar sprong er - wc schreven het al - met verschillende zaken toch sterk uit. Het in zün ge heel te typeren blijft een moeilykc opgave, maar zeker is wel dat het een. positief jaar is geweest, dat dui delijker misschien dan andere, in de herinnering zal blijven. wen-Duiveland signaleerde een opleving in de fruitteelt „na zes ma gere jax-en". Te Zierikzee werd een begin gemaakt met het herstel van het Luitje. Geen overbodige luxe. De P.T.T. deed een ondex'zoek om te komen tot een inzicht in de hoe veelheid buitenbrievenbussen, die in de toekomst zullen wox-den geplaatst. Het college van G.S. ging studeren op de mogelijkheden tegemoet te ko men aan gedupeerden in de visserij sectoren als gevolg van de sluitingen der Zeeuwse zee-armen. Sint Nico laas begon ovex-al rond te zwerven en binnen het kader van winkel- weekakties gebeurden de gekste dingen: een pseudo Zorro werd ge- signaleerd, winkeliers wei-den gewo gen en vermomde mannen gingen rond. Een lieve stunt van de huis- houdschoolmeisjcs te Zierikzee, vormde het uitdelen van presentjes aan alleenstaanden. Tc Zierikzee werd een grote duivcntentoonstelling gehouden en Sint bracht te Brou wershaven een houten vogelhuis voor de klcuterschooltuin. Gp de Z.L.M.-vergadering bleek dat de landbouwers weer wat perspekticven in het vak gaan zien. De miljoenste seizoens-ton mosselen werd aange voerd aan de vismijn. Een familie te Renesse bood de bejaardensoos een feest, e aan. Ingesteld werd een Technische dienst Kring Bruinisse-Middcnschouwen. die reeds een begroting op tafel legde. J^rttcrs voorOnderdak" De Coöp. Raiffeiscnbank schonk in bronzen letters, de naam „Onderdak" aan het Schouwcn-Duivcnlandsc sportcentrum. Vragen werden in de staten van Zeeland gesteld over het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 30