Zïerikzeesche nieuwsbode Zaterdag 30 december 1972 Nr. 21209 OCTOBER y Geslaagde geste van de Westhoekse schooljeugd was het vervaardigen en plaatsen van borden, die waarschuwen tegen vervuiling. ^SEPTEMBER jf Opnieuw werd de Westhoek opge schrikt door een boerderijbrand. La ter bleek dat een pyromaan aan het werk was geweest. Het pand Oude Haven 10 te Zierikzee, werd door een partikulier fraai gerestaureerd. In de Westhoek werd een ver keerscontrole gehouden, met droe vig resultaat. Vele automobilisten bleken veel te hard te rijden. Zie rikzee kwam met een optelsom van 28000 bezoekers voor de beide musea Een viertal bestuursleden stapte uit de Middenstandsbond van Bruinisse. Dordtse zeilers maakten een mossel- tocht naar Bruinisse. Op de Delings- dijk kwam een dodelijk ongeluk voor Alarm werd geslagen rond de mo len ..De Korenbloem' te Zonnemaire die in slechte conditie verkeert. Op Schouwen-Duivcland verschenen de Deining om Domeinweg Gote deining ontstond over een door de P.P.C. gedachte weg door het domaniale duingebied, waarvoor zeer velen niets gevoelden. Een handtekening-aktie werd op touw gezet. Later in het jaar (september) stemden Prov. Staten de omstreden weg weg. De Oosterlandse brandweer voorkwam een ramp door een vuur haard .aan de Molenweg te blussen. Topdag voor Zierikzee was de 15e, toen niet minder dan 150 ronde- en platbodemjachten op de rede een indrukwekkende zeilshow opvoer den. De avond vooraf waren duizen den present om het historisch wa- terspel te zien, herinnerend aan het Geuzenvolkje dat eenmaal (1572) aanklopte aan de poorten van de stad. Jacht uitgebrand Na een explosie brandde een jacht uit in de haven van Zierikzee. Aan het vuurtoren strand kwam een badgast door verdrinking om het leven. Renesse zag de „Heil Drivers" wildebrassen met oude auto s. Te Ouwerkerk steeg een luchtballon op. Intussen was het zo warm geworden dat dé export van mosselensterk terug liep. In' Den Osse werd een uit de oorlog stammende zeemijn gedemonteerd. Ds. W. Hage deed intrede als pre dikant van de Ger. Gemeente te Oosterland. Renesse had weer succes met de jaarlijkse strandmozaïekwed- strijd. De Lionsclub Schouwen-Dui- veland organiseerde een wandeltocht De camping „Sirjansland" beleefde een muziekavond, annex lampionop tocht. Regen Hevige -regens teisterden, met na me Oosterland, waar straten biahk kwamen te staan. Aan de Hoek van Ouwerkerk. kwam een motorkruiser in npod. Het Maritiem Museum te Zierikzee boekte (toert al) de. tien duizendste bezoekers en Brouwers haven beleefde belangrijke, zëilakti- viteiten .aangesticht" door „De Kaag' Bij het sportduiken bleek de Oosterschelde nog altijd ideaal voor de. onderwatersport. Een. vijftiental jongelui bracht - in het kader van de uitwisselingen -- een bezoek aan „twinning"-stad Hatfield. Een aan winst voor Zierikzee betekende ,.Finn-sauna", ondergebracht in een pand aan de Meelstraat. Het Groene Kruis Schouwen-Dui- veland organiseerde een verloting Nieuwerkerk beleefde een gevari eerde feestmarkt. die veel belang stelling trok. Voor de Burghse kerk restauratie werden wandeltochten georganiseerd. Bij groothandel „Le viticus te Zierikzee werd ingebro ken. Duivelund ontwierp een plan voor afvalwaterverwerking, samen met de gemeente Bruinisse. De K.H. „Kunst en Eer" hield een mosseldag en Burgh/Haamstede zag een kin deroptocht met lampions, alles ver voerd op landbouwwagens. De Grevelingendagen te Bruinisse kwamen nog niet helemaal uit de verf en als een wolk hing de sombere mosseleconomie boven deze vissers plaats. r. /if PL" Z - - /j i Een ongekende aanvoer van mos selen maakte maatregelen noodzake lijk Die kwamen in de vorm van afremmingsmaatregelen, op grond waarvan Zierikzeese en Bruse kwe kers met hun schepen enige tijd thuis bleven De raad van Duiveland stelde het bestemmingsplan I A vast voor Nieuwerkerk In deze plaats zorgde een zelfkazende landbouwer voor nieuws met zijn produkt. Het toeristenseizoen te Brouwershaven werd afgesloten met een „Kunst en Eer'-concert. De Cebeco-Zuidwest nam het graan en kunstmestbedrijf van de firma Gebr. Landegent ie Burgh/Haamstede over. Met het oog op het in 1973 te vie ren jubileum van de harmonie „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire werd een grote bazar gehouden, die maar liefst f 9200 opbracht. Op de stranden van Westerschou- wen verscheen een reinigingsmachi ne. In plan-Stouten te Oosterland werden allerlei bouwaktiviteiten on dernomen. Brouwershaven was weer typisch zeilstad met de wedstrijden om de Wereldbeker 1972 in de Yng- ling-klasse. Het weer klaarde wat op standigheden op Schouwen-Duive- lond ronduit slecht worden genoemd Aan de Kraaijesteinseweg werden „zaadpeeën" gekweekt. Waterspor ters te Bruinisse werden onaange naam getroffen door een wat onheus artikel in „De Brulboei". Zierikzee gaf straten in plan West V namen. Het waterschap had zorgen om het toekomstig wegenbestel en richtte zich tot Provinciale Staten van Zee land. Bejaarden uit Rotterdam had den een fijne week in K.S.V. „Eiken dal'' te Burgh. Bijzonder gebeuren op het kerkelijk erf was het gouden jubileum van de Kerkbode, weekblad voor Hervormd Schouwen-Duiveland. Een uniek bouwprojekt te Wester- schouwen was het maken van eigen vrije-tijds-woningen door bouwvak kers. V.V.V.-Renesse besloot de wat zwakke zomer eveneens met lampi ons en een vreugdevuur. De rode haan kraaide te Haamste de en een reuze-schuur van de be kende hofstede „Luehtenburg werd prooi der vlammen. De „Hompel voet" in de Grevelingen kreeg poli tiek bezoek. De P.v.d.A.-top maakte een wandeling op dit bloot gevallen stukje Zeeland. Limburgers kwamen op bezoek bij de Reddingsbrigade Westerschouwen. Lastige affaire Zierikzee werd verwikkeld in een bijzonder lastige affaire, t.w. de toe komstige vormgeving en bestemming van het terrein rond de St. Lievens- monstertoren, inclusief een parkeer gelegenheid bij de Grote Kerk. Op dit laatste netelige punt konden burgerlijke gemeente en Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente elkaar niet vinden en dat gaf allerlei moei lijkheden. Op de Oosterschelde werden sluitings-zeilwedstrijden ge houden door de W.S.V.-en „Zierik zee" en „De Maas''. De hervormde gemeente van Oosterland nam de fraai gerestaureerde kerk weer in gebruik. De molen ,De Graanhalm" te Haamstede bestond 125 jaar De raad van Middenschouwen stond afwijzend tegen fluoridering en de gewestvorming. De Ger. Ge meenten in Nederland, te Zierikzee herdachten het veertigjarig bestaan. Te Bruinisse werd de grootste vis- kotter van Nederland bedrijfsklaar gemaakt. Het V.V.V.-zomerprogram- ma te Zierikzee begon met een goed bezette kunstmarkt. Herstel kademuur Uit de overheidspot voor uitvoe ring werken kreeg Zierikzee finan ciën toegezegd voor herstel van de kademuur aan het Luitje. Op de 7e werd weer de jaarlijkse fokveedag Schouwen-Duiveland (voor de 18e maal) gehouden. In Duiveland kwam Nachtelijk noodweer voor. In één nacht viel 49 m.m. regen. V.V.V. „Renesse Vooruit" begon met de af werking van het evenementenpro gramma. Met succes werd weer de ..Ronde van Bru" verreden. In de Westhoek brandde het camping-voetbaltoer nooi in volle hevigheid los. Ook de „Ronde van Burgh/Haamstede" ver liep gesmeerd. In de grote kerk van Brouwershaven, zongen de „Hand bell Ringers and Singers'. In de kantine van de camping Schouwen, werd een zomercarnaval gehouden. Burgh deed pogingen gelden bijeen te krijgen voor kerkrestauratie. De Ridderzaal van slot Haamstede was weer schouwtoneel van een concert. „De Grevelingen" organi seerde een grootse viswedstrijd, met duizenden vissers aan het nylon. Renesse beleefde zijn driedaagse wandeltocht. Het voormalig zend- scbip „Radio Caroline" kwam voor de sloop in de haven van Bruinisse'. Renesse organiseerde een feestmarkt -standwerkersconcours. Burghsluis ontdekte dat het lang zamerhand een belangrijk water sportcentrum was geworden. Een verloting van ballen van het cam ping-voetbal bracht - ten bate van het Rode Kruis - maar liefst f 1800 op. Medio juli verscheen het histo risch stads-standaardvverk: „Zierik zee vroeger en nu", een posthuum werk van dr. J. J. Westendorp Boerma, in leven rustend rector van de R.S.G. „Prof. Zeeman". Duizenden bouwvakkers be-ein- digden alweer hun Westhoek-vakan tie, die echt niet louter mooi weer bracht. Nieuw land vlak in de buurt. De Veermansplaat in de Grevelingen excursie- doel van Provinciale en Gedeputeerde Staten. Haamstede leed onder het vuur. O.m. ging een schuur van „Luehtenburg" in vlammen op. eerste melkkoeltanks. Het m.s. „Or- ca" bracht tot vijf maal toe zieken en bejaarden uit tehuizen naar Zie rikzee. Franse «lagen Franse „jumelage"-gasten organi seerden een muzikale tweedaagse te Zierikzee; erg Frans en erg ge zellig. De jaarlijkse kermis werd weer gehouden. Te Renesse werd een nieuw kantoor van de Ned. Mid- denstandsbank geopend. Burgh hoorde van de verkoop van „Het wapen van Burgh", dat supermarkt gaat worden. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" toog - op uitnodiging - naar Brussel. Te Zierikzee kwam de jeugdsoos „Brogum' van de grond. Op de Oosterschelde werden seizoensluitings-zeil wedstrij den ge houden. Een bijzondere gebeurtenis vormde de afsluiting van de St. Lievensmon- stertorenrestauratie. Door dit zestien jaren vergend herstel, heeft de regio weer voor vele jaren een onvervang baar monument. Te Bruinisse ging een loods in vlammen op; ook te Zierikzee brak brand uit. Een galerij woning werd deerlijk door het vuur geteisterd. De Burghse „gemeenteperen" werden verkocht. Ook te Oosterland vond een ern stig verkeersongeluk plaats, dat aan twee mensen het leven kostte. De raad van Bruinisse zat in de knoop met een plan tot aanleg van een zonneweide Brandweerkorpsen van Schouwen-Duiveland hadden succes bij wedstrijden in Vlissingen. Te Bruinisse werd een afdeling opge richt van de Vereniging van Vrien den van de Hartstichting. „Groeten uit Zonnemaire" Zonnemaire beleefde de première van de film; „Groeten uit Zonne maire een werkstuk van de stu dentenfilmploeg van de Ned. Film- akademie. Nieuwerkerk kreeg weel een juwelierszaak: eigenaar de heer P J. in 't Veld. Enorme belangstel ling en een golf van hulpvaardigheid bracht de komst van het Rode Kruis- hospitaalschip de „J.Henri Dunant" te Zierikzee teweeg. Te Zierikzee ging een deel dei- oude bestrating er uit en werd nieuw plaveisel aangelegd. De raad van Westerschouwen vergaderde voor het eerst in het nieuwe raadhuis. ,'t Kofschip' De nieuwe openbare basisschool ,.'t Kofschip" in plan West te Zie rikzee werd geopend door een oud onderwijzeres mevr. Van Roon- Vooren. Een internationaal congres van tumorvirulogen werd te Zierik zee gehouden. De fruitoogst bleek goed te zyn en wat minstens zo belangrijk was, eindelijk bleken de prijzen lonend. Bezoek prinselijk paar Het prinselijk paar bracht - in het kader van een Zeeuws toernee een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Een vaartocht werd gemaakt over Zijpe en Keeten en een bezoek ge bracht aan het samenwerkingsland- bouwbedrijf van de heren A. J. G. Doeleman en R. J. Visser te Nieu werkerk. Phil:,te!istische gebeurtenis van belang was een postzegeltentoonstel ling georganiseerd in „Onderdak", door de afdeling Schouwen-Duive land van „Philatelica". In „De Ark" te Renesse werd een bijeenkomst gehouden van de NVV- afdeling, waarop de werkgelegen heid ter sprake kwam. Veel be zwaarschriften kwamen binnen tegen het bestemmingsplan Hogeweg te Westerschouwen. Van oud- naar nieuw gemeente huis vorderde voor Westerschouwen slechts één verhuizingsdag. Klassen van de openbare basisschool te Haamtede mochten bij een warme bakker, zelf broodjes bakken. Met verwijdering van de stelling voor de achtergevel werd het voorgaan van de stadhuisrestauratie te Brou wershaven gemarkeerd. De politie verrichtte arrestaties inzake om vangrijke kledingdiefstallen te Zie rikzee. In het centrum van Zierikzee werd In „Het Zeepe" werd een begin gemaakt met het graven van een kunstmatig meer. en dat was goed v.oor het oogsten van. de eerste gerst. Aanleg jachthaven De raad van Brouwershaven be sloot tot de aanleg van een jachtha.- ven met 300 ligplaatsen. Te Bruinisse legde wethouder W. van Gilst - na een onenigheid - zijn funktie van loco-burgemeester neer. De raad van Bruinisse besprak het bestemmings plan West III. De afdeling Schouwen (W.) organiseerde een Rode Kruis- boot-tocht. De Smalstad sloot het toeristen- seizoen af met het oplaten van ba- lonnen en een kampvuur. Voor het vochtige weer konden de oogstom- Zeeuwse vissers demonstreerden tijdens een vaartocht van statenle den over de Oosterschelde. De haven van Burghsluis werd geblokkeerd. Later kreeg het allemaal een vervolg voor de rechter. Rijkswaterstaat maakte in het kader van deze ex cursie de opmerking, dat de sluiting een gigantisch karwei is, dat nog veel technische zorgen zal baren. De gemeente Duiveland ging bij dragen in.de kosten van „Tafeltje- dek-jeEen stroom van sollicitanten was er voor de Dienst Gemeente werken Middenschouwen/Bruinisse. Duinnieer In het „Zeepe" werd een begin gemaakt met het graven van een duinmeer van 16000 m-. Te Ooster land werd de eerste dienst gehouden in de gerestaureerde kerk. Tijdens een druk bezochte raadsvergadering nam Brouwershaven afscheid van wethouder L. M. Moermond, die be noemd werd tot burgemeester van Westkapelle. Een optimistisch plaatje van 1972 Verpleegsters van de „J. Henri Du nant" aan de zwier op de Nieuwe Ha ven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 29