bracht veel nieuws Schouwen-Duiveland met een aantal opvallende hoogtepunten ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 30 december 1072 Nr. 21209 Het markante jaar 1972 (Van onze redakteur) SCHOUWEN-DUIVELAND, 31-12. Stad en regio slui ten ook vandaag weer een jaar af; 1972 wordt - om het eens ouderwets te zeggen - bijgezet in het mauso leum van de tijd. Een onbelangrijk jaar was het niet voor dit gebied. Wie het nieuws van een jaar selekteert, stuit op ver schillende markante hoogtepunten, die het gevari eerde beeld accentueren. Daarnaast kunnen ook zor gen en zorgjes genoteerd, vaak samenhangend met de landelijk trend van teruggang, dikwijls ook voort vloeiend uit problemen, die typisch streekgebonden zijn. Positiever dan vorige jaren waren in ieder geval de resultaten in de land en tuinbouw, waar by vooral prijsmatig moet worden gedacht. Het zomerweer was ronduit slecht, maar - dank zy een droge, zonnige herfst - werd nog veel goed gemaakt. De prijzen voor de produkten waren beter; voor dit keer eindelijk ook eens in de fruitteelt. De aardappel - typisch gewas voor Schouwen-Duiveland - zorgde niet voor een catastrophe zoals die vroeger wel voorkwam. Winstpunten werden geboekt ten aanzien van de gemeen schapsvoorzieningen: scholen, openbare gebouwen en wat betreft restau raties. Er bleven ook duisterheden bestaan, als de Gewestvorming en struk- turele ontwikkelingen van het Grevelingenbekken. Hoe ook; in de nieuwsspiegel van 1972 valt heel wat op te merken. Klein en groot nieuws hebben wij in chronologische volgorde hier gerubriceerd en - hoe de conclusie ook zijn zal - zeker is dat 1972 een druk jaar was, met tal van gevarieerde aktiviteiten en gebeurtenissen. Hoewel geen januariplaatwillen we hier beginnen met de gerestaureerde St. Lievens Monstertoren, één van de boeiende objecten, die in 1972 de aan dacht kreeg. Voor Zierikzee begon januari vro lijk, want in een tv-programma werd een „Loflied op Zierikzee" ten ge hore gebracht. De jeugdsoos „Big S" te Haamstede ontvouwde de plannen voor 1972. In „Boeijes Bosch" werd een wintersamenkomst gehouden van paarden en landelijke ruiters. De ge meente Zierikzee keek „begrotelijk" achterom, maar zag nog niet veel licht in de financiën, gelet op de ont wikkeling in het voorafgaande jaar. Middenschouwen kreeg bericht van een C.R.M.-subsidie voor meergele- genheid van visboten te Scharen- dijke. De 5e was belangrijk voor Schou wen-Duiveland. De officiële opening vond plaats van de vestiging van CEBECO-Zuidwest, in het voormali ge gebouw van de waterleidingmaat schappij aan het Jannewekken te Zierikzee. Bruinisse pikte ook een subsidie mee, nl. voor de aanleg van een jachthaven. Op de secretarieën der verschillende gemeenten kwam het ontwerp Streekplan Schouwen-Dui veland ter visie. Er zou in de loop van het laar nog heel wat over te doen zijn. F 1800 bleek de schuld drukkend op elke inwoner van Brui nisse. Na wat rekenen bleek zulks uit de gemeente-cijfers aan het begin van het jaar. De winter deed vreemd, ook op Schouwen-Duive land. Zo dansten op 6 januari vrolijk de mugjes, alsof het een vroeg zo merse dag was. Zierikzee keek terug op goede cijfers met betrekking tot de jachthaven. In „De Vlinder" te Zierikzee werd een expositie gehou den van „self made"-wandkleden. Te Bruinisse werd een regionale duivententoonstelling gehouden. Op de Laan van St. Hilaire vond een do delijk ongeluk plaats. De winter groentent het was veel te „warm") deden in de Westhoek een slechte prijs. Het bijveld van de V.V. „Zonne- maire" kreeg lichtmasten en Burgh beleefde een vogeltentoonsteling van „De Schouwse Zanger". Kritiek op wegenplan Met name het Waterschap Schou wen kwam met ernstige kritiek op het wegeplan, als neergelegd in het nieuwe Streekplan Schouwen-Dui veland. ~De werkzaamheden tot de aanleg van een transport - en re- creatiriolering te Haamstede gingen van start. De afdeling Brouwershaven van het Ned. Rode Kruis vierde het tien jarig jubileum. V.V.V. Brouwersha ven besloot tot verhoging van de contributie. De sluiting van de Grevelingen - zo bleek in het nieuwe seizoen - had verminderde inkomsten tot gevolg voor de Bruinisser mosselvissers. Te Renesse werd een tweede lo kaal van de reeds bestaande kleuter school in gebruik genomen. G.S. van Zeeland deden een voor stel voor een bijdrage tot instand houding van het veer Zijpe-A. J.- polder, nodig in verband met de om bouw motorveerboot „Zijpe". De heer D. de Jonge te Haamstede opende een ultra moderne slagerij annex voedingsmarkt. Bruinissse ging mikken op een peuterzaal en de afdeling Schouwen- Duiveland van de C.M.M.C. ging over in de C.M.C. Ondergang melkbus Deze overgang - zo bleek later in het jaar - bood kans aan z.g.n. melk- tankers, wier komst de ondergang inleidde van de melkbus. Te Zierik zee (was het daar maar bij gebleven) vond een nachtelijke inbraak bij Emulsion-Holland aan de Gracht- weg. „Crescendo" te Dreischor bleek terug te kunnen zien op een druk en succesvol jaar. Te Zonnemaire vond een onaange naam voetbalincident plaats; een supporter viel een grensrechter aan tijdens een wedstrijd. Veel winteren deed het niet, maar een korte vorst deed het water van de Oosterschelde ver terug lopen. De 19e was een belangrijke dag voor Zierikzee. Mr. J. van Aartsen opende officieel het nieuwe rust huis „Borrcndamme". Te Zierikzee werd een afdeling van de Vereniging van Vrienden van de Hartstichting opgericht. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" hield een geslaagd solistencon cours. Deze muzikale manifestatie werd gevolgd door een hooggestem de uitvoering van de Zeeuwse Mu ziekschool te Zierikzee. De Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" bleek een goed jaar achter de rug te hebben. De bejaardensociëteit te Dreischor vierde het vijftienjarig bestaan. Het Mosselfonds kwam in diskussie op een vissersvergadering te Bruinisse. Kunstwerken Kunstwerken voor Rijksweg 57 (drie viadukten (Scharendijke) en een brug) werden aanbesteed. Ker kelijk ging op Schouwen-Duiveland de aktie „Trouw moet blijken" van start. Een stadgenoot zong het: „Ik heb mijn hart aan Zierikzee verlo ren" voor de beeldbuis. Het „Mus- sengilde te Burgh/Haamstede werd opgeheven. De Afd. Brouwershaven van de Plattelands vrouwenbond hield de jaarvergadering. De Bruse jeugd van de openbare basisschool maakte een tv-spel. Het zangkoor „Nu met Hope" te Burgh gaf een ge slaagde uitvoering. Het zelfde deden alle plaatselijke vereniging van Zonnemaire. De nieuwe openbare basisschool van Renesse werd ver rijkt met een ornament. Te Renesse werd ook weer Stra gevierd. Bruinisse besloot de jachthaven te verhuren aan de watersportvereni ging. De vissersvereniging te Zierik zee peinsde over mogelijkheden van kweek" in een gecompartimenteerde Oosterschelde. Juist voorafgaand aan het begin van februari, beleefde Zierikzee een „parlementaire dag". De vaste com missie van het ministerie van C.R.M. bracht een werkbezoek, vooral in verband met voor Zierikzee bestaan de saneringsplannen. Uit de begro ting van Brouwershaven bleek, dat de financiële positie van de gemeen te „redelijk" was. Met een speciale dienst, werd het eeuwfeest herdacht van de hervormde zondagsschool te Bruinisse. Westerschouwens burge meester kon in zijn jaarrede gewa gen van een goed 1971, waarin be langrijke besluiten werden genomen. De burgemeester betreurde het standpunt van de verschillende ge meenten in de regio inzake de ge westvorming, een zaak overigens, die later in het jaar nog volop in diskus sie kwam. De raad van Brouwersha ven hield een diskussie over de bouw van een we2'kplaats en garage te Zonnemaire. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" concerteerde in het Delta-ziekenhuis te Poortugaal. Landbouwzorgcn kwamen tot ui ting op verschillende vergaderingen. Toen - in februari - „boden alleen de bieten wat perspektief". Later zou het allemaal nog wat mee blijken te vallen. Brouwershaven peinsde over een onroerend goed-belasting, maar dat zou dan pas in 1974 zijn. Bouwplannen De Woningbouwvereniging „Beter Wonen" ontvouwde de bouwplannen in het kader van het contingent-1972 -1974, wat naar aantal zou neerko men op 384 woningenn. Bij Bruinisse ging een gesleepte ponton over boord, die echter kon worden gebor gen. Te Zierikzee werd de stomerette „De Toren" geopend door Pipo de Clown. Ook in het eerste deel van de 1972-winter bleef het kwakkelen en de boer zat weer eens met uitzonder lijke omstandigheden. Een steeds groeiende behoefte aan drinkwater op Schouwen-Duiveland (toerisme) werd geconstateerd en gezocht werd naar alternatieve voorzieningsmoge lijkheden. Ook te Burgh/Haamstede werd weer Stra gevierd. Voor Schouwen- Duiveland werd een cursus streek geschiedenis gehouden. De raad van Zierikzee behandelde uitvoerig de begroting 1972. De Boerenleenban ken van Oosterland en Bruinisse be sloten te fuseren. De Ver. v. Zieken- huisverpleging Noordgouwe'Schud- debeurs kon terugzien op een gunstig jaar. Duiveland constateerde voor de toekomstig een te klein woning bouwprogramma. Wcsterschouwen kwam met bestemmingsplannen: Buitengebied-Oost en (nieuw) plan Zeebad Nieuw Haamstecje. Woonwagencentrum Het oude zwembad „De Val" te Zierikzee werd bestemd voor (klein) woonwagencentrum. In bungalows te Haamstede en Renesse vonden in braken plaats. De Bruinisser mossel kwekers zonden een noodtelegram aan de minister. De „Landarbcidersbond" Bruinisse vierde het zilveren jubileum. Land- bouwverenigingen bijeen te Ouwer- kerk bestudeerden de mogelijkheden van groenteteelt in volle grond. De L.R. „Westelijk Schouwen" kwam gereed met het 1972-program- ma. Een restaurant zou worden ge bouwd in het natuurgebied bij de ^trandweg, een netelige zaak, die „speelde" in de raad van Wester- schouwen. Het probleem fruitteelt/ recreatie was thema van een belang rijke Pomona-vergadei'ing te Haam stede. De Huishoudschool „Prinses Juliana" hield geslaagde ouderavon den. In het Grevelingenmeer bleek nog steeds mosselzaad te vallen. Uitstekend verliep een C.J.V.- aktie voor een in te richten jeugd- camping aan de Kampweg te Renes se. De Vogelwacht Schouwen-Duive land maakte een studie van de na tuurgebieden in de regio. De Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland ging een geldlening aan. V.V.V.-Zie- rikzee klaagde op de algemene ver gadering over een tekort aan geld middelen. De jeugdsoos „Zenith" te Brouwershaven ontwikkelde allerlei aktiviteiten. Voor „Mensen in nood" ontwikkel de Schouwen-Duiveland een grote kleding-inzamelings-aktie. Door de achteruitgang in de fruitteelt verlooi de N.F.O. Schouwen-Duiveland heel wat leden. Maritiem museum Het maritiem museum te Zierikzee (de exploitatie was een succes in 1972) kreeg in de vorm van het scheepsmodel van de „Cadsandria" een fraaie aanwinst. De C.B.T.B. was in mineur gestemd over de land- ^ouwresultaten 1971. Het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland maakte een „beltentocht". De heer D. Kik te Brouwershaven opende een moderne brood- en ban- ketzaak. Het scholencomplex te Oosterland werd opgeleverd. Een nieuwe R.T.M.-bus ging te Burgh in vlammen op. Op feestelijke wijze werd het zil veren jubileum herdacht van de Zierikzeesche Kegelbond. Na een officiële receptie werd gefeest in de Concertzaal. De raad van Duiveland ging diep in op de gemeentebegroting, o.m. met uitvoerige algemene beschouwingen. Noordwelle zag weer een grote druk te bij de Stra-viering. Te Bruinisse ging een Welfarecursus van start. Te Westerschouwen werd de eer ste fase van het grote rioleringsplan aanbesteed. Op de jaarvergadering van Zonnemaire's „Nut en Uitspan ning" werd gesproken over het in 1973 te vieren honderdjarig bestaan. De gang van zaken rond het Greve lingenmeer vond maar weinig waar dering in de raad van Brouwersha ven en er werd dan ook ernstige kri tiek op uitgeoefend. Tot slot van de Zeeuwse crosscompetitie werd een wedstrijd- en prestatieloop gehouden in de duinen van Westerschouwen. Duiveland wat deprimerend nieuws uit de mond van de Z.L.M.-voorzit- ter. De landbouw verkeerde toen nog in grote onzekerheid over de prijsvaststelling van gegarandeerde produkten. De gemeente Zierikzee was zeer ontstemd, dat het naast het geld greep voor werkgelegenheidspro- jekten voor de provincie Zeeland. Op de ledenvergadering van de Vereni ging Technische, School, werd mede gedeeld dat de procedure voor een nieuwe school in volle gang is en de school een nieuwe afdeling krijgt: algemene bouwtechnieken. Een Zie- rikzeese garage kreeg een „diagnose station". De Stichting „Zeeuws Landschap" hield zich bezig met een vuilstortplaats op Schouwen-Duive land. Gewest vorming Interessant - maar meer niet - waren besprekingen over Gewest vorming, waarbij Schouwen-Duive land bij „overig Zeeland" zou komen In het algemeenbleken bij de ge meentebesturen nogal wat bezwaren te bestaan tegen de (wettelijkei plannen tot gewestvorming. Het Jeugd- en Jongeren Rode Kruis kwam met een aktie: „Helpen is fijn" op de kleuter- en basisscholen. In het Grevelingenmeer werden fuiken- palen uitgezet. De bejaardensoos te Sirjansland vierde het 15-jarig be staan. Te ieuwerkerk werd - ten bate van de Ger. Kerk - een geslaagde bazar gehouden. Aan „De Schutsë' te Haamstede werd een huishoud schoolmiddag voor het publiek ge houden. De technische school te Zierikzee deed hetzelfde met een „open dag". Te Zierikzee werd een woning ontruimd. In de voormalige zaak Kohschulte aan de Mol vestig de zich het Herenkledinghuis „Ele gant". Te Haamstede woedde een fikse brand in een visbakkerij. De Wind- en Stormwaarschu- wingsdienst te Burghsluis - een al jaren bestaande instelling - werd opgeheven. De Jeugdsoos „Big Ste Haamste de, ontwikkelde allerlei aktiviteiten. Voor de Kring Schouwen-Duiveland van de C.B.T.B. sprak de voorzitter West-Nederland te Zierikzee over de problemen in de landbouw. Een eerste aversie rees in de raad van Middenschouwen tegen de in het Streekplan gedachte recreatiever- deelweg. De Hcidemij maakte een rapport over een regionaal vuilaf- stortterrein. De gemeente Wester schouwen kocht het voormalige ho tel „Witte van Haemstede" aan als nieuw gemeentehuis. De combi- school te Oosterland kwam gereed en de jeugd betrok het nieuwe ge bouw. De H.S.V. „Oosterschelde" kreeg toestemming vis uit te zetten in de Zoete Gracht te Zierikzee. „L. et E.' te Renesse kreeg een hogere subsidie. Tegen ontsluitingsweg De raad van Westerschouwen stemde tegen een plan tot het aan leggen van een ontsluitingsweg dooi de Domeinen. De Zierikzeese raad boog zich (ook) driftig over het (her ziene) Streekplan Schouwen-Duive land. Een feit van betekenis was de in gebruikneming van het nieuwe R.T.M.-hoofdkantoor te Zierikzee, na een verhuizing uit Rotterdam. De Boerenleenbanken van Ooster land en Bruinisse gingen een fusie aan. De raad van Westerschouwen sprak zich uit tegen een weg tussen de Meeldijk en de Steursdijk. De Chr. Huishoudschool te Bruinisse bracht een geschenk voor de „Kin derdagverblijven" op Schouwen- Duiveland. De Statenleden ontvingen een flakon „douchefris met denne-. geur" i.v.m. de plannen tot aanleg van een weg door het Domeingebied. De weg werd weggestemd en dat gaf vooral de natuurliefhebbers veel voldoening. Te Zonnemaire werd een levensmiddelen-annex zuivelbe drijf geopend. Centra Markt te Brouwershaven kreeg - na moder nisering en uitbreiding een winkel ruimte van 150 m-. De hervormde mannenvereniging te Haamstede herdacht het 40-jarig bestaan. Het bekende café „De Heeren keet" bij Flaauwers, werd officieel heropend. De Nieuwerkerkse zangkoren ga ven een uitvoering. Te Nieuwerkerk werd de jeugdsoos „The Fish" ge opend. De Zierikzeese raad besprak de aanvraag voor een nieuw te bou wen chr. school in plan-West. Het wijkgebouw te Bruinisse kreeg cen trale verwarming. Te Zierikzee werd een wedstrijd: zelf-speelgoed-maken voor de jeugd georganiseerd. Te Oosterland werd een landbouwcursus afgesloten. Vroege lente Een vroege lente bracht op de landerijen al dagelijks veel drukte teweeg Onder fraaie weersomstan digheden vierde Serooskerke het Stra-feest. Een Zierikzeese ambte naar kwam om bij een verkeersonge val te Rotterdam. Met het doel le komen tot een protestvergadering werd een Aktiegroep „Landbouw op Schouwen-Duiveland" opgericht Zonnemaire beleefde een combi - feestavond. Te Zierikzee werd het fragment van een historische graf zerk gevonden Een maartse Westhoek beleefde toch al een zomerse invasie, als ge volg van het fraaie weer, dat verder heel de volgende zomer slecht zou blijven Te Westcnschouwen werd hotel bar „Westenschouwcns Welvaren' geopend. Smit Sc Bolnes N V. „show de" een nieuwe mot or-vondst. Een bijzonder gebeuren in het Rode Kruis-ziekenhuis was het sla gen van het Aziatische meisje „Kim" voor het verpleegstersdiploma Ze bracht haar studietijd hier door op kosten van Rotary Nederland. Plan nen werden bekend over een vakan tiebungalowpark „Burghstededat in 1974 zal kunnen worden voltooid. Een wens van „Sursum Corda" te Scharendijke was: uniforme kleding. De veehouders op Schouwen-Duive land traden toe tot de C.M.C.het geen het einde betekende van de sa menwerking tussen de veehouders en de melkhandelaren. Volgens plan kreeg Renesse een vernieuwde kleuterschool. Vijfduizend handtekeningen werden Middelburgaangeboden, ter onder steuning van de aktie: geen weg door Domeinen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 27