Feit van het jaar was opening van sportcentrum „Onderdak" Fusie K.N.K.B. en C.K.B. werd een feit ZÏERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 30 december 1972 Nr. 21209 De sport in de spiegel van 1972 (Van onze sportredakteur) ZÏERIKZEE - December. Met liet ingebruik nemen van de sporthal „Onderdak" te Zierikzee heeft sport- beoefenend Schouwen-Duiveland in 1972 een belang rijke aanwinst geboekt. In de eerste plaats kunnen de beoefenaars(sters) van de binnensporten met volle teugen aan hun trekken komen waarhij wij o.m. denken aan handbal, microkorfbal, badminton, vol leybal, tennis en zaalvoetbal. De tijd dat o.m. de handballers en de niicrokorf- ballers hun thuiswedstrijden in de sporthallen te Goes en Oude Tonge moesten gaan spelen hoort hiermee definitief tot het verleden. Een merkwaardig feit is het dat nu men de beschik king heeft over een fraai zwembad een zwemvereni ging maar met veel moeite en pijn van de grond kan komen. Indertijd werd door het bestuur van de zwemvereniging „De Zeepaardjes" de vereniging ontbonden omdat men niet de beschikking had over een akkomodatie die men hier voor nodig had. Opmerkelijk is het nu dat verschillende grote voorstanders, die tot het totstandkomen een lofwaardige aktie hebben gevoerd, nu als bij toverslag van het toneel zijn verdwenen. Met het signaleren van dit feit raken wij direct een van de grootste en moeilijkste problemen aan waarmee het sportleven op Schouwen-Duiveland in zijn totaliteit worstelt, n.l. het gebrek aan voldoende kader in praktisch iedere vereniging. Wij doelen hierbij dan niet alleen op het bestuurskader maar ook op het kader dat de jeugd het nodige onderricht geeft. Het komt nu meer dere malen voor dat het aan bege leiding van de jeugd totaal ontbreekt in welke vorm dan ook. Bij de mees te verenigingen rusten deze taken op de schouders van enkelingen die in wezen slaaf zijn van hun hobby of hun verantwoordelijkheidsgevoel tegenover de hedendaagse jeugd. Dat deze personen op een gegeven moment oververzadigd raken en er dan als een donderslag bij heldere hemel de brui aan geven is volko men verklaarbaar en logisch, daar zij op de duur door de bomen het bos niet meer zien. Dat door deze' ongezonde situatie de jeugd in de eerste plaats de dupe is en wordt is klaar en duidelijk. Toch menen wij dat er een oplossing is voor dit nete lige probleem. Een aantal ex-sportbeoefénaars, die bij het begeleiden weten waar over zij spreken, zouden zich bereid moeten verklaren deze taak op zich te nemen. De vraag is alleen, willen zij zich inzetten om de jeugd de gelegenheid te bieden op een nuttige en verant woorde wijze hun vrije tijd te be steden. Het soms hier en daar wei eens gebruikte motief dat de huidige jeugd zo moeilijk is te benaderen raakt kant noch wal. Wie contact heeft met de jeugd weet dat, uitzon deringen die er in het verleden ook waren daar gelaten, best op een goede basis samenwerking en bin ding mogelijk is. Sport als vormingsbijdrage De sport in zijn totaliteit kan een belangrijke bijdrage leveren in de vorming van de jeugdige sportbeoe- fenaartjes maar dan zal dit op een verantwoorde wijze en met kennis van zaken moeten geschieden. Het De bal was rond ook in 1972, maar rolde niet altijd over de mat. opzwepen van C-junioren (dit ge beurt), kinderen van 8 tot 10 jaar, kan moeilijk als een goede begelei ding worden gezien daar deze men sen meer stuk maken dan opbouwen Wanneer wij hier over C-junioren spreken willen wij nog allerminst zeggen dat het bij de oudere groep allemaal koek en ei is. Ook daar kan een ieder die zijn ogen en oren wel eens de kost geeft dingen con stateren die de haren ten berge doen rijzen. Al deze gevallen zijn terug te brengen tot het facet „van de gehele zaak": gebrek aan leiding". Ook probleemlozen Gelukkig hebben wij op Schou wen-Duiveland nog een klein aantal verenigingen waar momenteel al deze dingen geen probleem vormen. Laten wij hier in het nieuwe jaar eens allen de schouders onder zetten waardoor dit probleem tot het ver leden gaat behoren. Wie nu van de veronderstelling uitgaat dat de per sonen welke zich aktief met de sport bezig houden in 1972 op hun lauwe ren hebben gerust heeft het totaal mis. Vaak door enkelingen zijn er bergen werk verzet waarbij zij er voor hebben gezorgd dat ook Schou wen-Duiveland in het afgelopen jaar niet van sportevenementen ver stoken is gebleven. Hoogtepunten bij de voetbalsport waren wel de wedstrijd tussen de eredivisieclub Sparta en Xerxes te Bruinisse en de wedstrijd van de schaatskernploeg en het campings- elftal van Schouwen welke wedstrij den door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Geslaagde toernooien werden ge organiseerd door Bruse Boys voor A-junioren, SKNWK standaard en reserve elftallen, Zierikzee, A-, B-, C-. en D-junioren, DFS A- en B- junioren en het grote I.H.C. toernooi op het sportpark Bannink te Zie rikzee waarvan de organisatie in handen was van de personeelsvere niging van Smit-Bolnes. Ook het rayon Zierikzee hield op het sport park Bannink een geslaagd toernooi. Verder organiseerde de vereniging Duiveland te Oosterland nog een nederlaag toernooi. Campingvoelbal Bijzonder grote belangstelling be stond er deze zomer weer voor het door Renesse georganiseerde cam pingvoetbaltoernooi. Campingtoer- ncoien werden ook georganiseerd door DFS en SVGWK. Voor de 25e maal werd te Zierikzee het school- voetbaltoernooi georganiseerd. Het tweede elftal van de Chr. Mavo be haalde een fraai resultaat door het kampioenschap van Zeeland te be halen. DFS promoveerde naar de 4e klas van de KNVB. Zierikzee de gradeerde naar de 4e klasse. DFS II promoveerde in de afdeling Zeeland van de 3e naar de 2e klas. In het za- lerdagvoetbal promoveerde SKNWK II van de 4e naar de 3e klas. MEVO degradeerde naar de 2e klas. ZSC naar de 3e en Bruse Boys II naar de 4e klas. Toren Boys legde dit jaar beslag op de kampioenstitel bij het zomeravond voetbal. Deltasport-atletiek Talrijk waren de aktiviteiten welke door de atlethiek afdeling van Delta Sport werden ontplooid. Wed strijden werden georganiseerd op het sportpark Bannink te Zierikzee en in het duingebied te Westenschouwen. Een groot aantal atleten(tes) wist in het afgelopen seizoen fraaie resul taten te boeken. Isaline Hage en Leo de Pee behaalden samen vijf dis- trictstitels. Beiden kwamen ook tot uitstekende resultaten op de Ned. kampioenschappen. De Delta Sport D-meisjes werden kampioen, de C- meisjes eindigden in de jeugdcompe- titie op de tweede plaats, terwijl de C-meisjes als derde eindigden. Mar- ja Kouijzer won brons op de natio nale kampioenschappen, terwijl zij dit seizoen het Zeeuwse jeugdrecord' hoogspringen op 1.60 bracht. Succes vol was Delta Sport ook in de Zeeuwse crosscompetitie. Talrijk waren de overwinningen welke at- letes(en) van Delta Sport in een groot aantal plaatsen van ons land wisten te boeken. Zo wonnen de meisjes van Delta Sport o.m. te Roosendaal de Zeeuws-Brabantse beker. Succes had ook de atletiek- ploeg van de R.S.G. „Prof. Zeeman" op de sintelbaan te Vlissingen waar even als het vorige jaar beslag werd gelegd op de wisselbeker. Verder werden er met Koninginnedag op het sportpark Bannink te Zierikzee ge slaagde school wedstrijden georgani seerd. De korfbalsport Bij de korfbalsport werd een grote aktiviteit aan de dag gelegd door NO AD uit Dreischor en All Ready uit Zierikzee. In de wintercompetitie van de afdeling Zuid-West van de KNKB/CKB eindigde All Ready in de 2e klas op de tweede plaats. Noad eindigde in de 3e klas eveneens als tweede. In de microcompetitie wist All Ready in de le klas beslag op de kampioenstitel te leggen. Brouwers haven werd hier kampioen in de 3e klas. In de zomercompetitie ging de kampioenstitel naar ZSC uit Scha- rendijke. Bij de adspiranten en pu pillen eindigden de teams van NOAD op de bovenste plaats. Op het sportpark Bannink vond nog een geslaagd schoolkorfbaltoernooi plaats De nog jeugdige handbal afdeling van Delta Sport weerde zich in het afgelopen jaar voortreffelijk Mede dcor het ingebruiknemen van de sporthal begint deze afdeling aan po pulariteit te winnen wat in het stij gende ledental tot uitdrukking wordt gebracht. In de zaalhandbalcompetitie werd het herenteam kampioen van de 2e klas waardoor het naar de le klas ite préstaties werden geleverd bij de hippische sport. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). promoveerde. De dames eindigden in de le klas in de middenmoot. In de veldhandbal competitie eindigde het herent earn in de 2e klas achter Schelde Sport op de 2e plaats, terwijl dé dames naar de .2è klas degradeer den. Momenteel, worden er- in het huidige seizoen weer voortreffelijke resultaten door de 'teams van Delta Sport geboekt. Nu men de beschik king over de sporthal'heeft is het rpogelijk .geworden oök meer aan dacht aan de jeugd te. besteden. Topsüccessen werden er door de leden ~van de turnploeg van Delta Sport geboekt bij de wedstrijden in Den Haag, Breda en Amsterdam. In de sporthal te Zierikzee werden ge slaagde keurturnwedstrijden geor ganiseerd. De S.V. Duiveland ogani- seerde uitstekend geslaagde jeugd- vaardigheidsproeven turnen van de ZEBRA. De ruitersport Grote aktiviteiten werden er in het afgelopen jaar ontplooid door de Landelijke Rij verenigingen „De Schouwse Ruiters" en de nog jonge vereniging „Westelijk Schouwen'' Door een goede samenwerking tussen deze beide verenigingen konden er een aantal streekconcoursen worden georganiseerd. Leden van „De Schouwse Ruiters" wisten successen te boeken op concoursen te Axel, Costkapelle, Dordrecht en Roosen daal. De Zierikzeese Avondvierdaagse, uitstekend geslaagd, was ook in 1972 weer de hoofdschotel voor de lief- hebbers(sters) van de wandelsport. Succesvolle wandeltochten werden er verder georganiseerd te Renesse (avonddriedaagse en wandeltocht van de Lionsclub), Brouwershaven, Costerland (wandeltocht KNGV), Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Seroos- kerke (2e Schelphoekwandeltocht), Haamstede en Zierikzee (Lionsclub). Een toenemende aktiviteit viel er waar te nemen ten aanzien van de zeilsport. De vereniging De Kaag, bijzonder enthousiast over het zeil- water op de Grevelingen, sloeg haar tenten op te Brouwershaven waar het een aantal bijzonder geslaagde wedstrijden organiseerde in samen werking met de watersportvereni ging Brouwershaven. De watersportvereniging Zierikzee ontplooide aktiviteiten op de Oos- terschelde waar in samenwerking met „De Maas" wedstrijden werden georganiseerd. Bijzonder succesvol was Wim Kesteloo met zijn zeiljacht „Polka-Mazurka In het afgelopen jaar stond ook het badminton met talrijk ontplooide aktiviteiten in het teken van de be langstelling. In de sporthal te Zie rikzee werd door deze vereniging een geslaagd vakantie-badmintontour- nooi georganiseerd alsmede de dis trictskampioenschappen. In de com petitie en de Zeeuwse jeugdkam pioenschappen kwam de vereniging uitstekend voor de dag. In de vcteranencompetitie wist Zierikzee zelfs beslag op het kampioenschap te leggen. Hengel wedstrijden De liefhebbers van de hengelsport talrijk in getale, konden weer in ruime male aan hun trekken komen op de grote aantal wedstrijden welke door de verenigingen werden geor ganiseerd Topper was ook nu weer de door de hengelsportvereniging „De Grevelingen" georganiseerde internationale wedstrijd waaraan door duizenden sportvissers werd deelgenomen De motorclub ..De Koppeling" or ganiseerde in de Westhoek een bij zonder motorsport evenement n.l. de strijd om de nationale juniorcntitels motorcross. Ook de schakers van de vereni gingen Zierikzee en T.O.G. tc Brui nisse waren in 1972 weer aktief. Door beide verenigingen werd met wisselend succes aan de competitie van de Zeeuwse Schaakbond deelge nomen. J. M. Bevelander werd snel- scha'akkampioen van. Zierikzee. Een. fraai succes behaalde de dam mer M. de Wild van de 'damvereni ging Zierikzee door beslag te leggen op het damkampioenschap van Zee land le klasse. Ook' de jeugddammer Verton wist in'het afgelopen jaar enige fraaie result'atën te boèkën.' Iri de', competitie voor' teams weerde 'Zierikzee zich .voortreffelijk. Aktieve wielercomité's Aktief waren ook weer de wieler comité's te Bruinisse en Burgh- Haamstede. Bruinisse kreeg in Kees Priem een voortreffelijke overwin naar. Piet Maas hield in de ronde van Burgh-Haamstede de Kavero kleuren hoog door als overwinnaar de meet te passeren. De te Renesse door de Kavero geformeerde" ama- teurploeg debuteerde voortreffelijk zowel wat zijn prestaties betreft als het optreden naar buiten. Bij het lezen van dit overzicht kan men constateren dat de sportaktivi- teiten welke er in 1972 zijn ontplooid toch niet gering zijn. Biljarten Bijzonder aktief was ook weer het district Schouwen-Duiveland der KNBB, dat talrijke biljart evene menten organiseerde. Naast de com petitie voor viertallen konden dank zij de gewaardeerde medewerking van de verenigingen een groot aantal kampioenstoernooien plaats vinden. Hopelijk zal ook de jeugd in 1973, waarvoor wy allen het beste toe wensen, weer in de gelegenheid worden gesteld om haar vrije tijd op een nuttige en verantwoorde wijze te besteden. Voor de korfbalsport is 1972 een belangrijk jaar geweest. Deze sport, op voetbal na de grootste veldsport in ons land, zal in 1973 onder één noemer worden gebracht. Dit is mo gelijk geworden doordat de Konih- klijke Nederlandse Korfbal Bond (KNBK) en de Christelijke Korfbal Bond (CKB) in een onlangs te Utrecht afzonderlijk gehouden vergadering hebben besloten deze twee bonden te fuseren tot één nieu we gezamenlijke organisatie, het Koninklijk Nederlands Korfbal Ver bond (KNKV). Na de inmiddels ingegane interim periode zal met ingang van 1 juli 1973 de nieuwe bond als zodanig van start gaan. Door dit besluit van de ledenvergaderingen van beide bon den is de kroon gezet op het voor bereidende werk, waarmee medio 1967 een aanvang werd gemaakt. Bij de aanvang van de besprekingen tussen de vertegenwoordigex-s van beide bonden werd er in eerste in stantie van uitgegaan om te komen tot een mogelijke vorm van samen werking, welke de koiTbalsport in zijn totaliteit ten goede zou komen. Dit lofwaardige streven kreeg al spoedig een belangrijke voedings bodem nadat beide bonden, die ge- zamelijk ruim 70.000 korfballers en korfbalsters tellen, al spoedig kno- den besluiten over te gaan tot het instellen van een gezamenlijke com petitie waarmee in 1970 een aanvang werd gemaakt. Dit besluit, dat duidelijk in de richting wees van het'in elkaar op gaan van beide bonden, kon doordat de gezamenlijke competitie volledig aan de gestelde verwachtingen be- antwoorde en een succes bleek te zijn, in een versneld tempo worden uitgevoerd. Daar ook het minimale aantal ver eiste verenigingen, dat nodig is voor een dergelijke veelomvattende en belangrijke besluitvorming ruim schoots aanwezig was, stond er gen enkele hinderpaal meer in de weg 'om de fusie tussen beide bonden te realiseren. Het aanvaarden van de nieuwe KNKV statuten, wat dus in feite inhield het opheffen van de CKB, verliep bij deze bond geheel naar wens. Een meerderheid van 456 tegen 24 stemmen ging in de CKB vergadering akkoord met het KNK V-lidmaatschap In de vergadering van de KNKB stemden alle leden voor het lidmaat schap van het KNKV, hoewel hier, voor het zo ver was. toch nog door verschillende leden bij enkele pun ten kanttekeningen werden geplaatst De CKB voerde hier twee motie ven voor aan, in de eerste plaats uit levensbeschouwelijke overwegingen en anderzijds, en dit veroorzaakte de angst in KNKB kringen, ook op het sporttechnische vlak. Ook kon men zich in KNKB kringen moeilijk ver enigen met de plannen van de CKB om de gelden welke bij de liquidatie vrij kwamen voor de helft af te dragen aan het KNKV en de andere helft naar het op te richten Christe lijk Korfbal Verband. Door het contact dat ir Duns en zijn medebestuursleden met de CBK had kon de vrees hiervoor geheel worden weggenomen by de afge vaardigden, waardoor met algemene stemmen de fusie werd aangenomen Toch komt het Christelijk Korfbal Verband er wel. Uit een opiniepei ling in CKB kringen is duidelijk ge bleken dat hiervoor een duidelijke meerderheid aanwezig is, waardoor men reeds is over gegaan tot het sa menstellen van een voorbereidings commissie. Het zal hierbij evenwel om een puur ideëel doel gaan dat zich niet zal beperken tot dat Chris telijk Korfbal Verband. In deze kringen wil men overgaan tot her vorming der Nederlandse Christe lijke Sport Unie (NCSU), die over het geheel genomen, te weinig binding heeft met de clubs. Belangrijk werd ook dit jaar weer het korfbalbuiten en binnen (micro). ,kr- v - v?*-' mm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 21