1924 in De openbare lagere school Ellemeet Een impressie van (crisis)jaar 1932 Jerleden Bru's schoolpersoneel in 1920 ziemkzeese haven nonö eeuwwisseling NOG MAAR 40 JAAR GELEDEN le rij staand v.l.n.r.: Maatje Jon ker,. Martha Hanse, Elizabeth den Boer, Johannes Korsman, Cornelia Verjaal-van dén Hoek, Ardianus Wesdorp, Jan Jacob Kooman, Jo hanna Leijdens-van den Hoek, Ficn van. der Baan-de Boer, Johanna Harison-van der Panne, Johanna Barendse-Ki-istalijn, Jan van dei- Panne, Krina van Sas, Mari'e Kos^ ten-Hanse en Pieternella den Bleij- ker-Bodbijl. 2e rij staand van l.n.r.: Meester Spek, Maarten Hanse. Hendrik Bod bijl, Adriana Jonker, Lijntje Goos- sens-Dorreman, Elizabeth ,M. (de Looff- van der Zande, Jannetje Lo- dewijk-de Witte; Cornelis J. Hansé- Kristalijn, Héndrika M. Bezuijen-de Graaf, Adriaantje de Graaf-Wes- dorp. Engeltje P, Primus-van der Nood, Cornelia J, Krijger-van dei- Maas, Jobina Foriteine-van Splun- ter, Maatje Bolijn-de Witte, Krina A. Gordijn-van der Maas, Wilhelmi- na de Glopper, Marie van Dongen- den Boer, Marie Kenters. 3e rij staande van l.n.r.: Pieter Hanse, Adrianus Braam, Marinus van der Panne. Jan Elenbaas, Jacob Kristalijn, Pieter Korsman, Job van der Maas en Johannes Vroegop. Dan verder van links naar rechts: Meester De Jonge, mej. J. Spek, de onderwijzeres J. M. Poulusse en mej. P. 'Spek. WIE STAAN ER ALLEMAAL OP? Wie er allemaal wel opstaan? .Zit tend van l.n.r.: Leendert Hanse, Dirk Hanse, Bartel de Glopper, Leendert Houtman, Maatje Stoel,Jan Iman Bezuijen, Bartel van Splunter, Leen dert den Boer, Toon Jonker, Gerard Korsman. Marinus van den Hoek, Jacob de Meulmeester, en Bartel Ringelberg. ELLEMEET, December. Ditmaal een schoolfoto uit augustus 1924. Leerlingen van de openbare lagere school aan de Schelpweg te Elle meet. ZIERIKZEE, 29-12. Het is altijd interessant op Oudejaarsdag er een ander oudejaar „bij te halen". Voor ditmaal kozen wij 31 december 1932, een jaar dat al ver weg ligt, maar - in het kader van een volwassen mensenleven - toch nog grijpbaar is in de herinnering. 1932 was een typisch crisisjaar en als men» de stof van zo'n jaar doorwerkt, krijgt men daar een niet altijd op wekkend beeld van. Uiteraard - evenals veertig jaar later - had ook 1932 zijn typische gebeurtenissen, die er uitsprongen in de, overgens smallere, stroom van dagelijks nieuws. De maand april was voor Haam stede - en feitelijk voor geheel Schouwen-Duiveland - belangrijk, want op de 25ste werd de tuinbouw school in die gemeente, officieel ge opend door de secretaris-generaal van Landbouw, mr. dr. Frederiks. Boven Nederland werd op 30 april een rondvlucht gehouden. Enkele deelnemende vliegtuigen brachten korte tijd door op vliegveld Haam stede. Een bijzondere gebeurtenis vormde de invoering van de Winkel sluitingswet op 1 mei. De wet werd lang niet door allen in dank aange nomen, want juist door de crisistijd dachten velen: winkels lang open, meer verkopen. Een onjuiste ge dachte, want veel geld „zat" er niet onder de mensen. Op het veer Zijpe-A. J. Polder kwam een nieuwe veerboot in de vaart: „Hollandsch Diep". De boot voer ook op Stavenisse en werd met enige plechtigheid in gebruik geno men. „Graf Zeppelin" Op 18 juni wachtte Schouwen- Duiveland in spanning op de komst van het luchtschip „Graf Zeppelin", maar de reuze-luchtsigaar liet zich niet zien. Een Zierikzeese inwoner, de heer H. J. Korlvinke bevond zich aan boord van de „Graaf", die toen een reis maakte van Friederichsha- fen naar Rotterdam. De Z.L.M. pre senteerde zich in de zomer te Tholen. Tot burgemeester van de toen nog zelfstandige gemeenten NoorÖwelle en Serooskerke, werd benoemd de burgemeester van Renesse, de heer W. H. Scholder. De 1932-zomer was slecht en koud tot augustus, dat gul met zon was. Op sommige dagen was het zelfs on dragelijk heet. Bedroefd was men over de P.T.T., die - het zal wel een kostprijszaak zijn geweest - in de verschillende gemeenten de tweede buitenpostbe stelling ophief. In september beleef de Zierikzee een brandweerdag en in de decembermaand werd een Win kelweek gehouden, onder auspiciën van de V.V.V. Het eiland wachtte in die week toen weer met spanning op het oplaten van een ballon (Van Pot- tum), maar dat wilde niet lukken. Een topwisseling vond plaats aan de toenmalige Rijks H.B.S. De direc teur dr. H. de Noo werd opgevolgd door dr. U. Schults. Het ziekenhuis Noordgouwe kreeg - dat was heel veel in die tijd - een gift van f 5000 en (ook tekenend voor zo'n crisisjaar) op Schouwen-Duiveland werden de watertarieven verlaagd. Teruggrijpen naar het verleden is dat wel verstandig? Een vraag met een „smaakje", want waarom zou alles verstandig moeten zijn. Enfin, het antwoord is nee en ja. Het is „nee" als men - al vertoevend in het voorbije - de illusie koestert dat toen alles beter en mooier was. Zo is de mythe van de goede, oude tijd ontstaan. Werkelijke of gevisiuli- seerde herinnering, heeft een dimen sie verloren. Bij de werkelijke herinnering zijn de scherpste kantjes afgesleten door de tijd, zodat de - ook toen bestaande - tegenstellin gen worden verdoezeld. Bij de tot zichtbaarheid teruggeroepen herin nering ziet men alleen een onderdeel van de hele vroegere werkelijkheid. Het is verstard binnen de randen van een foto, waardoor de werkelijkheid wordt versimpeld en verkleind. De vraag kan echter ook met „ja" - be-antwoord, want het teruggrijpen leidt tot de zeldzaam wordende ei genschap, die mensen eigenlijk broodnodig hebben; het terugzien in mildheid, het voeden van dankbaar heid zo men wil en kan en fiet on schatbaar vermogen om te relative ren. Wat zich nu allesoverheersend en belangrijk voordoet, blijkt later bijna vergeten te zijn of van geen gewicht. Er komt bij het „bedrijven van het verleden' beter zicht op al deze din gen en dat is het nut. Er is nog een ander nut; het kennen en proeven van het verleden maakt het mogelijk het heden beter te verstaan Daarom toch wel een advies.... te gaan in de ruimte of onder de bomen bij het wisselen der seizoen en' te. denken aan hetgeen eenmaal was. Het personeel van de openbare basisschool te Bruinisse omstreeks 1920 of enige jaren daarvoor. Van links naar rechts: mej. T. van den Berg, de heer P. J. Okkerse. me juffrouw A. Goedbloed, de heer C. Heijboer, mej. T. de Moor en de heer L. Padmos. Zittende het hoofd dei- school de heer F. G. van den Berg. Van hen zijn mevr. Van den Doel- van den Berg en de heer C. J. Heij boer nog in leven. De heren Okkerse en Padmos, waren evenals mej. Van den Berg, Bruinissenaars van ge boorte. Het drietal Van den Berg, Padmos en Okkerse was meer dan 40 jaar onderwijzer aan de school. De heer F. G. van den Berg kwam uit Leiden in 1878. Hij en de heer Okkerse ga ven aan honderden jongeren, die de school hadden verlaten taallessen (Engels - Frans). De heer Okkerse leidde velen op, die als commies bij de belastingen of in een soortgelijke betrekking hun bestaan hebben ge vonden door geheel Nederland. De dames De Moor en Goedbloed kwa men niet aan hun pensionering toe, maar overleden beiden in 1931, na eveneens vele dienstjaren. De heer Heijboer is geboortig van Ouwerkerk mej. De Moor kwam uit Ellemeet. Itoo duidelijk toch - hij alle verande ringen - Zierikzee zichzelf is geble ven in de loop der jaren, moge blij ken uit deze Nieuwe Hax^en-foto van even vóór of bij de eeuwwisseling. Opvallend is vooral de oude Zuidha- venbrug, die wat vorm betreft, veel mooier was dan de huidige en wij in deze vorm best terug zouden willen hebben. Achter de brug in de haven. richtiTi(7 Sas ligt een tweemaster af gemeerd. Zeer bijzonder is de sfeer van dit plaatje, dat een rust (auto loze tijdperk) ademt, die in deze tijd bijna in het vergeetboek raakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 20