Veel techniek op kalenders voor het nieuwe jaar sinds 1791 balans Zaakovername per januari jam .Hogerheijde en vis' te Zierikzee van een Oudejaarsavond één seconde langer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 30 december 1972 Nr. 21209 Het afgelopen jaar 1972 is voor Schouwen-Duivelancl niet onbe langrijk geweest. De balans opma kend lijkt het er op, dat - vooral gezien tegen de achtergrond van het landelijk economisch en soci aal gebeuren - stad en regio rede lijk de wat duidelijker aan het licht tredende ongunst der tijden, hebben doorstaan. Vooropgesteld zij ook ditmaal, dat Schouwen- Duiveland nog altijd land- en tuinbouwland is en dit jaar heeft dan eindelijk een prijsverbetering voor de producenten opgeleverd, waarop lang is gewacht. Eén dei- oorzaken is zonder twijfel de te gengevallen oogsten elders in Eu ropa, waardoor bijvoorbeeld de prijzen van uien en aardappelen stevig konden aantrekken. Niet ieder kan daar van profiteren, want sommige contracttelers zitten aan een belangrijk lagere kiloprijs vast, maar daar staat dan weer tegenover dat zij in vorige jaren ook niet tegen de toen geldende afbraakprijzen hebben geleverd. Een goed landbouwjaar geeft een niet onbelangrijke injektie aan de streekeconom'ie. Het accent op de landbouw is nog extra gelegd door de komst van de Cebeco- Zuidwest naar hier, een sterke organisatie. Een belangrijke vestiging te Zierikzee was ook het centraal kantoor van de R.T.M., waardoor een welkom centrum is verkregen in die gehele andere sector van het openbare leven, het vervoer. Het is - een andere zaak - niet moeilijk een rijtje samen te stellen van belangrijke gebouwen, die tot stand kwamen, als scholen, rust huizen, elementen in de civiele bouw en laten we in één adem mogen noemen de gewichtige restauraties, die gereed kwamen of nog in uitvoering zijn. Voor Zierikzee zijn dat b v. de St. Ele vens Monstertoren, het stadhuis; andere gemeenten hebben verge lijkbare verworvenheden gekregen: fraai bankgebouw te Brouwersha ven, verder gaande stadhuisrestau ratie in dc ömalotad, de Kerk te Oosterland en het nieuwe raad huis van YVesterschouwen. Ook op dit terrein werden belangrijke winstpunten geboekt. Voor Schouwen-Duiveland was 1972 ook het jaar van de water sport, een vorm van recreatie, die als derde economische pijler, naast landbouw en industrie, belangrijk wordt als onderdeel van een al gemene recreatie, die - ondanks een zwakke zomer - evenzeer be langrijk was. Zierikzee en Brou wershaven beleefden topdagen voor de zeilsport en met name ook Brouwershaven en Bruinisse gaan - door toekomstige aanleg van jachthavens - zo het zich Iaat aan zien interessante jaren tegemoet Het typische badtoerisme concen treerde zich uiteraard in de West hoek. Intussen mag men een jaar niet louter materieel be-oordelen. Tal rijk waren ook de culturele- en sportmanifestaties. Ook het kerke- lijk leven behoort in dit breder kader genoemd. Kan men nog - of ook - zeggen, dat het kerkelijk leven bloeide? Er valt wel iets van te zeggen; wat het ledental dei- kerken betreft volgt de regio niet - of alweer nog niet - de landelijke trend, en over de diepte van net geestelijk leven zou men de vak theologen moeten ondervragen, als zij al in staat zijn hierop conclu derend te ontwoorden. Er waren echter aanwijsbaar positieve zaken als interkerkelijke samenwerking, enige groei van oecumenisch be wustzijn en door de bank genomen een aanvaardbare offervaardigheid zij het dat sommige kerkgenoot schappen ook met grote financiële zorgen zitten, maar deels is dit ook gerelateerd aan de bevolkings- struktuur en dat soort zaken. Een merkwaardig feit vonden wij het jubileum van het Hervormd Kerk blad voor Schouwen-Duiveland. Ook andere geestelijke stromingen betoonden zich aktief. Duidelijk droef stemmend as- pekt van 1972 was het toenemend verkeersgeweld, dat vele levens eiste, om van gewonden nog maar te zwijgen. Geen week ging voor bij of net toegenomen verkeer eist zijn tol. Ook op dit punt gaat liet platteland steeds meer gelijken op grotere agglomeraties. In dit jaar is wel het woord ..vervreemding gevallen; liet wordt sterker door de steeds vlottere communicatie, veranderde koopgewoonten, im migratie, die de gemeenten - toch al sterk in de tang van de rijks overheid - voor grote problemen stellen en daarnaast het proces van individualisering bevorderen. Ver enigingen kampten en kampen daar ook wel mee. Zo kan men steeds verder de balans opmakend, toch bij benadering een typering ZIERIKZEE, december 1972. - Op 1 januari neemt de heer Jac. Hogerheijde officieel de viszaak aan de Mol 13 over van zijn vader, de heer M. R. Hogerheijde. Deze overname betekent dat het zevende geslacht Hogerheijde in de vishandel gaat en dat is een hoogst merkwaardige zaak. Onlangs nog was er een 125-jarig zakenjubileuin te Zierikzee, maar voor „de Hogerlieijde's" moet men terug naar 1791, om lxet begin te vinden van „een Hogerheijde in vis" en dat is meer dan 180 jaar geleden. De stadsarchivaris de heer W. H. Keikes is diep in de historie van het geslacht Hogerheijde gedoken en geeft onderstaand een geneologische be schouwing over de betreffende familie, waarin merkwaardige punten worden aangestipt. Vooral het hoe en wat van vroeger wat betreft de vishandel, is interessant om te lezen. De heer Keikes schrijft: „Meestal weten we meer over de nog aanwezige historische monu menten in Zierikzee dan over de mensen, die in deze stad hebben ge woond en gewerkt. Hun schriftelijke nalatenschap is doorgaans niet groot; bovendien zijn de voorwerpen, die nog wel eens bijzonderheden over bepaalde personen kunnen belichten uitermate schaars. De vroegere archivaris P. D. de Vos heeft zich in zijn onvolprezen standaardwerk over de vroedschap van Zierikzee beijverd om een over vloed aan genealogische- en andere gegevens betreffende de regenten en hun aanverwanten bijeen te brengen. Over de „kleine burgerij, nering doenden en handwerkslieden, vissers en venters, is tot dusver weinig ge schreven, mede doordat gedrukte of geschreven bronnen aangaande deze stadgenoten of niet (meer) beschik baar, of moeilijk toegankelijk waren. Niettemin blijkt het wel degelijk de moeite waard om eens in het ver leden te duiken van zo'n minder op zienbarende familie, bijvoorbeeld het geslacht Hogerheyde Nieuw hoofdstuk Hoëwel misschien ook de 18de eeuwse geschiedenis van de familie Hogerheyde best interessant zou kunnen zijn, zullen wij ons hier be perken tot de Zierikzeese periode. Het begin van dat nieuwe hoofdstuk van de Hogerheyde's wordt schrif telijk bevestigd door een inschrijving in het poorterboek van Zierikzee, gedateerd 28 juli 1791: „Den 28ste July 1791 is tot poorter deser stad aangenomen Jan Hoger heijde oud 34 a 35 jaar, geboortig van Colynsplaat, gehuwd, hebbende 4 kinderen: gebooren ten jaare 1778 Gerard, 1779 Adrfcna, 1782 Adam, 1787 Jan". De huidige viszaak aan de Mol. Een „ouwetje" van de vroegere viszaak aan de Balie, samen met het logement van de familie Feyen, gelieerd aan de Hogerheijdes. Bovenstaande passage stemt over een met de vage overlevering, dat de familie oorspronkelijk van Colijns- plaat afkomstig zou zijn. Lijst van gilden Wij vinden deze Jan Hogerheijde, die gehuwd was met Elizabth van de Velde, terug in een in 1803 opge maakte lijst van Zierikzeese gilden en gildebroeders (en -zusters). Hij wordt daar reeds vermeld als vis- verkoper. De concurrentie moet zwaar zijn geweest, want er waren toentertijd in deze stad nóg enkele tientallen visverkopers Beide zoons, Jan Hogerheyde jr. (gehuwd met Barendina Janse Bak ker), en Adam Hogerheyde staan eveneens te boek als visverkopers. En ook de jongere generatie bleef het oude beroep trouw: Jacobus op 29 sept. 1815 te Zierikzee geboren als zoon van Jan Hogerheyde, was even als zijn vader visventer. Met juk en- of kruiwagen werd de vis aan de man gebracht. Door zijn huwelijk kwam Pieternella Berrevoets in de familie. Deze „Pietje'' (geb. Zierikzee 24 sept. 1819 als dochter van Marinus Berrevoets, van beroep „zakkedra- ger" en Engelina Reynhout) genoot grote faam als visverkoopster. Zij bereikte een hoge leeftijd en velen in Zierikzee weten nu nog van haar onnavolgbaar verkooptalent op de Vismarkt te vertellen en herinneren zich, dat zij destijds woonde in een huisje in het Jacobstraatje. Koopman en vishandelaar De zoon van Jacobus en Pietje, genaamd Marinus (geb. Zierikzee 7 november 1844) ontmoeten wij - hoe kan het ook anders - afwisselend als koopman en als vishandelaar. Hij trouwde op 12 mei 1869 met Anna Tabbernee, de dochter van Bernar- dus Tabbernee stoker in de Zierik zeese gasfabriek en Elizabeth Holde- rik. Uit dit huwelijk dat in 1895 door echtscheiding werd ontbonden sproot Jacobus Hogerheyde (1869-1949) la ter handelaar in fruit en vis. Uit diens huwelijksvei'bintenis met Neeltje Jeanetton Feyen (1873-1957) werden Marinus Roelof en Reinier Pieter geboren. Laatstgenoemde begon ook mét vis en f ruit (vishandel „De gerookte Zalm" aan de Melkmarkt!), maar verlegde naderhand de accenten enigszins Marinus (geb. Zierikzee 31 maart 1893) kwam in de viszaak van zijn vader aan de Balie, maar ver plaatste naderhand zijn goedlopende nering naar de Mol." Een begrip Tot zover de stadsarchivaris. Zelf heeft hij daaruit geredelijk gecon cludeerd, dat Hogerheijde en vis één begrip is. Straks dus opnieuw een Jacobus Hogerheijde, die officieel de viszaak overneemt. In het pand Mol 13, was vóór de viszaak, de manu- fakturenzaak gevestigd van de heer Ideler, een alleen bij ouderen nog bekende naam. Intussen is het dui delijk dat ter plaatse er nog een tweeledige zaak is, die tot één begrip werd: Zierikzee en Hogerheijde. De ze zaken- en familienaam is zo Zie- rikzees' als de Mol, de Appelmarkt of de Dam. Hierbij een aktuele aan tekening te plaatsen bij het weer verstrijken van een jaar, leek ons zinvol en van waarde! Snuifje economie 1972 DEN HAAG, 31-12. De concurren tiepositie van ons land is in 1972 verbeterd ondanks een loonstijging van I2¥z procent en de opwaardering van de gulden in december 1971. De betere concurrentiepositie is het ge- .volg van een „forse" toeneming van de produktiriteit. aldus een econo misch jaaroverzicht samengesteld door het ministerie van economische zaken. De industriële produktie is in eni ge bedrijfstakken, na de vertraging in 1971, weer flink toegenomen. Hier tegenover staat echter een stijging van de werkloosheid en een daling van de investeringen van het be drijfsleven in vaste activa. De eco nomische ontwikkeling gaf nogal een gemengd beeld te zien, zo conclu deert het ministerie. HAMBURG, 30-12. De wereld kan van het feest van de jaarwisseling een seconde langer genieten. Een uur na klokslag twaalf wordt namelijk een „schakelseconde" ingevoegd om over de hele wereld de atoomtijd die voor de klokken geldt aan de wer kelijke draaiing van de aarde aan te passen. Begin 1972 werd internationaal overeengekomen de trillingen van een atoom cesium als maatstaf voor de eenheid van tijd te nemen. Een seconde komt precies overeen met 9.192.631.770 trillingen van dit atoom. Omdat deze tijdeenheid echter iets korter is dan de astronomische tijd bepaalt het internationale tijdsinsti- tuut in Parijs wanneer er een scha kelseconde moet worden ingevoegd - momenteel ongeveer elk half jaar. geven van hetgeen van jaar tot jaar langzamerhand aan een regio nale samenleving verandert. Of en hoe die lijn in dc toekomst wordt doorgetrokken is moeilijk te zeg gen, maar feit is dat een nieuw jaar de lasten van het oude krijgt doorgeschoven. Waarom zal men niet hopen dat 1973 sterk genoeg is ze te dragen of zelf af te schud den. Dat zou in concreto: een ge lukkig nieuwjaar, betekenen ZIERIKZEE, 29-12. Kalenders kwamen weer binnen, in verband met de jaarwisseling, maar - de praktik leert het - er komen er nog wel achterop, ■zij het dat het aantal by elkaar toch niet haalt by zeg tien jaar geleden. Er wordt kennelijk op kalenders bezuinigd en bü elkaar is het ook nogal een uitgave. Hoe ook, die er zyn, zyn er. DAF komt met een kalender uit, waarvan het motief te raden valt de (Daf)-auto. In sportieve, vlot neergezette kleurentekeningen, wordt het produkt gesitueerd tegen verschillende achtergronden, als de Notre Dame te Parijs, de Keulse Dorfi, de Tower te Londen, het Ato- mium te Brussel, en de St. Pieter te Rome, stuk voor stuk een samenge voegd kleurig mozaiek van auto en (mogelijke) omgeving. SAAB SCANIA (Zweden) gooit het op de militaire toer, met de verschil lende vliegtuigtypen, die in deze fa brieken worden vervaardigd en dat zijn er nogal wat, maar veel insekt- achtige bruine toestellen met zo'n gevaarlijke spitse snuit, niet ge bouwd om winkelweekpamfletten uit te gooien. Beslist op de lichtere toer gaat de klein formaat kalender van DE KUYPER, met als vanouds - voor men$ spelende dieren, knap en met zwier bedacht Een fraaie maandkalender is van de KLU (Koninklijke Luchtmacht), die het bedrijf - want dat is het - toont in vele facetten. Een tweezits lestoestel bevalt ons nog het best; het is ook wat vrolijker geschilderd, maar dat kan in de mei-maand zit ten. Goed ogen de heli's en de on dergrond (de aarde) is vaak verras send van kleur-effekt. RENAULT heeft zijn diverse ty pen wagens ook gesitueerd in ver schillende lokaties, die willekeurig zijn gekozen en meer nog de aan dacht vestigen op de auto, dan op de omgeving. P.Z.E.M. De PROV. ZEEUWSE ENERGIE MAATSCHAPPIJ toont de elektrici teit in zijn verschillende hoedanighe den - beweging, elektriciteit (zelf), verlichting, opwekking en warmte - in een wel druk, maar fascinerend kleurenspel. Auto Palace DE BRINKHORST gaat uiteraard op de Japanse toer en geeft beelden uit het Japanse leven, mot centraal de Japanse vrouw, als verkoopster, poppenmaakster en te midden van aardewerk, waaiers, pa rasols en antieke ketels. Heel knap gevonden, gefotografeerd en uitge voerd. CEHAVE N.V. te Veghel doet het dit jaar met weer een typische landbouw- vervolgkalender. Evenals voor 1972 staat op deze (maand)ka- lender plaatwerk afgedrukt van oude landbouwwerktuigen. Op de achter zijde van elk blad vindt men een beschrijving. Zo ziet men: een dors machine, een wanmolen, een „drie- schaar" en (heel merkwaardig) een aardappelpootmachine uit 1900. Ver der: een hondekavn, Brabants hand gereedschap (1800), een kunstmest strooier (1850) en een aardappelrooi- machine (1900). Bij elkaar bijzonder interessant vooral voor mensen „in het vak".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 19