Staats-ambtenares" in bosrijk „verpleeg"-gebied nieuwjAARSwens uit ïsso* Schilderen met de bijl „Schilderen met de bijl" men aan de verlangens van zeer ve len cm in het prachtige gebied een fietstochtje te maken en op die manier zich naar het strand te be geven. De werkzaamheden van de laatste weken betreffen de voltooi ing van de laatste fase in de vak- verdeling van de bebossing. „Ambtenares" Er leven veel dieren in het Schouwse domeingebied, maar dat daarbij ook een „staats-ambtenares" gerekend kan worden die midden in dit rijke gebied woont in een eigen „staatsruif" zal mogelijk weinigen bekend zijn. Toch is dat zo: de der tienjarige, kinderloos gebleven Ello, - eén „oase" in dit trekkertijdperk - heeft in het bos, bij'de duinpolder, haar eigen wei en goed aan de om geving aangepaste stal. Ello heeft het ook in de zomer maanden druk: dan trekt ze het karretje waarop de inhoud gedepo-0 neerd wordt van de afvalmanden die hier en daar geplaatst zijn ten gerieve van de bezoekers. Het paard je heeft een eigen niet meer weg te denken plaats gevonden in dit unie ke stukje Schouwse land. Ze is nu ook oud en wijs gehoeg om niet al leen als ijverig „ambtenares", maar óók als voorbeeld voor de „jeugd" te mogen dienen: nog deze maand - januari 1973 - komen er van Staats bosbeheer drie jonge Fjordenpaar- den om de kunst van het werken in de bossen van Ello te leren. Ello is overigens toegerust om de leerlingen tc ontvangen: de heer Goudzwaard te Zicrikzee maakte speciaal voor haar een geheel nieuw en aangepast gareel en tuig. Tot haar vaste bewonderaarsters in het bos mag Ello trouwens ook rekenen op dc reeën: die vinden het wat ge zellig het karakteristieke, beweeg lijke en oersterke Fjordenpaardje 's morgens in alle vroegte te zien grazen in het „staatsweitje". Eén ding Is jammer: de drinkput in de wei raakt al maar leger (alweer) een sprekend voorbeeld van het feit dat de hoeveelheid wr.ter steeds minder wordt. Er wordt in de West hoek immers niet voor niets gespro ken van een ontstellende verdro- gng Aan de kap in het bos. December 1972. Het bos ltfkt te verkeren in een winterslaap. Juist deze periode echter betekent een zeer grote activiteit voor alle men sen die zijn ingeschakeld by de uit voering van de beheerstaken in het domaniale hos- en duingebied. Het onderhoud van het bosgebied, dat geheel is opengesteld voor het pu bliek, stelt zeer grote eisen aan de bosbouwkundige kwaliteiten. Vooral ook als het er om gaat aan eventuele calamiteiten in dit gebied - dat niet voor niets de naam kreeg van „de groene long van Zuid-Nederland" - het hoofd te bieden. Van de opziener der Domaniale Duinen, de heer N. H. Lysen, zijn de afgelopen jaren al vele innitiatieven en maatregelen tot uitvoering hier van uitgegaan, zoals bijvoorbeeld de aanleg van nieuwe brandgordels, die een lengte beslaan van. meer dan 4.000 meter. De aanleg van deze nieuwe brand gordels betekende dat allerlei nieuwe facetten naar voren kwamen- zoals de gevolgen van niet uit te blijven windschade. Het bos werd immer? van een gesloten bestand, min of meer „plotseling" veranderd in een open-bes'tand. „Door het wegvallen van de.stevi ge, tot aan de grond toe betakte naaldbomen - resultaat van meer dan 30 jaar vakmanschap - eisen de prille, ijle en slappe nieuwe bos randen extra zorg", zo beschrijft de heer Lysen in een eigen studie over „de beheèrstaken van de opziener", de nieuwe situatie'. „De nieuwe bosranden moeten immers weer de basis vormen van het totale bosbestand, voortdurend onderhevig aan zeewinden en zee zout. Een zorgvuldige dunning was dan ook een eerste vereiste: een nieuwe ingreep tot minstens 20 meter diep het bos in". Volop activiteit In de praktijk betekent dit dat er - juist nu rond de jaarwisseling - een grote activiteit heerst in bepaal de gebieden van het bos. Waar elders de stilte „voelbaar" is, wordt een ander gedeelte gekenmerkt door het tegendeel. Hier en daar vallen bo men. Dat gebeurt natuurlijk niet geruisloos: de motorzaag graaft zich gierend een weg door de stammen van de exemplaren die aangewezen zijn om definitief te verdwijnen. Bij al dit onderhouds-„geweld", valt het op dat het motorisch lawaai van trekkers totaal ontbreekt. Wat op het met dennenaalden bezaaide werkterrein nauwlijks hoorbaar ïs: de driftige stapjes van Ello, de be faamde stermerrie (Fjordenpaard), die met inzet van al haar (zeer grote) „paardekracht" een onmisbare bij- dpage levert aan de werkzaamheden. Er komt natuurlijk bU het onderhoudswerk in de Schouwse bossen heel wal mankracht aan te pas. Tegen een vakkundig bediende motorzang blijkt dc sterkste den niet bestand te zijn. WESTERSCHOUWEN - Een stille wintermorgen in het (lomaniule bos- en duingebied op Schouwen Zonder belangrijke schade aan te richten woedde in de laatste maand van dit jaar een liévige storm over het unieke ruim driehonderd hectare grote hos. En na die enorme uitbarsting van de natuur, die slechts een handjevol dennen het leven kostte, keerde de stilte terug. Het leek wel of de storm de laatste „geu ren" van het toeristenseizoen wilde verjagen. Dat gebeurde dan ook radikaal, zij het dan ten koste van een aantal scheefgewaaide bomen. oe natuur kwam weer tot rust, maar dat betekent niet dat het bos i« „uitgepraat". Immers: voor de goede verstaander: het leeft in en op dit stukje zo rijk begroeide Schouwse aarde zeer intens, al is het dan nu - op oudejaarsdag - bepaald niet zo dat de kamperfoelie geurt en dat de fitissen, heggemussen of roodstaarten er broeden. De heer Lysen over dc verpleging van het bos: „De jaarlijkse dunningen spelen een grote rol en zijn in veel opzich- I Dat het cr goed by staat blijkt ook uit dc afwezigheid van dc den- ncnschecrdcr. een gevreesde kevc:-, die zich in de jonge hoofdtopscheu- ten boort en vooral secundair hele bessen ten gronde kan richten. (Zo werd men in Noordwijk ge dwongen een oppervlakte bos gelijk aan het Schouwse, van hetzelfde type en leeftijd, geheel te rooien). Een uitlating van dr. Grommen van hel bosbouwprocfslation te Wa peningen, afdeling resistentie, die na een bezoek in februari 1966 aan het bos in het gastenboek van dc bos bouwkundige schreef, spreekt in dit verband voor zichzelf: „Gelukkig komt er geen Brunchorstia voor." (Dit is oen zwam, die de bomen dood), .,'t Is een lust om nu eens een gezond bos te zien, na al die misère in andere delen van ons land". De dertienjarige - kinderloos gebleven - maar uiterst pientere en volijverige „sta fits-ambten ar es" van de domaniale bossen: de sterke ster-merrie Ello, een onmisbare „trekster" bij het bosvcrplegingswerk. Ello sleept altijd nog tienduizenden stuks bomen - in het kader van de dunning - weg en doet dat enorm pienter, handzaam en prettig. En dat zegt een man die het weten kan, de heer C. Kouwen, want hij „trimt" met Ello dagelijks in de bossen bij de aan^ en afvoer van materiaal en bomen. Tot dat dagelijks werk van Ello en natuurlijk van alle domein werkers behoort o.a. de normale „bosverpleging": één van de voor naamste beheerstaken. „Verpleging" De „verpleging" is noodzakelijk, zo vertelt ons de heer Lysen, „als we weten dat het bos - in 1924 - werd ingeplant op 80 bij 80 cm per ha. Dat leverde een aantal van meer dan 16.000 bomen per ha op." De boompjes werden groter. Om te kunnen leven en groeien is dun nen noodzakelijk; daarom staan er op het ruim 300 hectaren bos- en duingebied nu veel minder Corsi- caanse en Oostenrijkse dennen, die immers tot volle wasdom zijn ge komen, terwijl de uitkomende stam men goed waren voor vele kub. me ters grenenhout. De stammen van de gekapte bomen dienen voor eigen gebruik - als palen, na te zijn ge wolmaniseerd en op die manier verduurzaamd - en worden toege past bij afrasteringen Vroeger werd het hout veel ge bruikt als mijnhout. Tegenwoordig worden de duizenden stammen ver kocht aan de hoogste inschrijver, toegepast voor restauratiewerken en natuurlijk verwerkt door de hout handel Met een dertig ton-trailer worden de stammen dit jaar recht streeks naar Groningen getranspor teerd: naar een houtverwerkingsbe drijf dat zich speciaal toelegt op de vervaardiging van (hout)vezelplaat. Uit de eigen studie van de heer Lysen blijkt overigens wel - om maar een enkel facet te noemen - dat het Schouwse duinbos een schoolvoorbeeld genoemd kan wor den van wat met oen juiste verple ging kan worden bereikt. Zo bespre ken de docenten in Wageningcn dit type duinbos als voorbeeld elk jaar weer met de bosbouwstudenten. ten niet met die van vroeger te ver gelijken. Niet alleen komt er de dub bele hoeveelheid houtmassa uit dan voorheen (thans ruim 1.000 m;l), maar vooral in landschappelijk opzicht is het inzicht tot omvormen tot een recreatiebos, afhankelijk van de es- tetische kijk van de dagelijks be heerder. Onder meer door het be wust handhaven van karakteristieke bomen en boomgroepen, waardoor een bepaald bosgedeelte een „eigen gezicht" kan krijgen. Ook het elimi neren van bomen is van belang om andere beter te laten uitkomen: het zogenaamde „schilderen met de bijl". Oost-west-baan Wat betreft de brandbanen: „dar den" zullen worden ingeschakeld bij de verharding van de vele kilo meters. Er is in dit verband een voorstel ingediend voor een drie meter brede verharding, zodat de brandweer van Haamstede en Renes- se met brandspuiten bij bosbrand de bedreigde plaatsen kan bereiken. De belangrijkste brandbanen zijn de oost-west strook en twee noord- zuid-verdelingen. De oost-west-baan is zelfs verbreed tot op 30 meter „van boom tot boom". Hierop komt dus mogelijk een verharding van drie meter. Die verharding zal dan tevens benut kunnen worden als rijwielpad. Intussen betekent de „vak-verde ling" van het bos dat bij eventuele brand niet het gehele gebied verloren behoeft te gaan. Met de aanleg van een verharding wordt ongetwijfeld tcgemtfbl geko- Afvoer van de stammen van geëlimi neerde bomen per trailer: dit jaar rechtstreeks naar een houlvcrwer- kingsbedrijf te Groningen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aan mijn geachte vriendin Daar mijn hart U teer bemint Kom ik, nu weer 't jaar begint Met den wensch van Heil en Zegen In dit nieuwe jaar U tegen. Heil en Zegen eiken dag Dien dit jaar U geven mag. Heil en Zegen al de dagen Til des Hemels welbehagen Zijn wil geschied, Zijn wil alleen Als in den Hemel hier beneèn. Zijn wil is altijd wijs en goed 'I Is majesteit al wat Hij doel. Dal ieder stil daarin berust En Zijn bevelen doe met lust. Ileil en Zegen overal Hij op aard U geven zal. Moog bij 't meerderen Uwer jaren Bij verdubbeling Gij ervaren. Smaakt in d' ouderdom een lireugd Die in God het hart verheugt Ziet Uw leven hier verlengen Zoo die God het wil verhengen. Dw tot aan cn over 't graf U ten steun zij cn ten staf. Dit is de hartelijke wensch en bede van uw liefhebbende vriendin Elisabeth. (Dit merkwaardig eigen gemaakt gedichtje werd bij gelegenheid van de jaa:wisseling 1879/1880 uit Dirksland naar een inwoonster van Schouwen verstuurd. Men lette op de plechtstatigheid in de benadering, het respekt voor de aangeschrevene en de vroomheid, die uit het geheel spreekt.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 16