werden sterker; Links en rechts midden brokkelt af Een zinloos besluit van Nixon-jaar 1972 KOEL .IV! II MET TWEE MTEERMMI Criminaliteit in 1972 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 30 december 1972 Nr. 21209 Parlementaire jaar 1972 lil 1672 was het volk redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos; zo staat het*in de vaderlandse geschiedenisboekjes. We weten niet wat de scliool- khulertjes in 2272 over het jaar Onzes Heren 1972 in de geschiedenisboekjes zullen tegenkomen. Het zal wel niet zo'n pathetische uitspraak zijn als over het rampjaar 1672 staat vermeld. Geschiedschrijvers moeten afstand kunnen nemen vaii de turbulente ge beurtenissen van het heden, om tot een bezonnen, evenwichtig oordeel te geraken. Daarom is het schreven van een jaaroverzicht een riskante onderneming. Sommige zaken lijken nu groter, gewichtiger dan ze in het licht van de toekomst zullen blijken te zyn. Verschijnselen die nu nauwelijks nog worden opgemerkt kunnen later de werkelijke kiemen voor grote omwentelingen in zich dragen Die verschijnselen terstond in hun volle betekenis te onder kennen - dat is een zeldzame gave die alleen aan de werkelijk grote geesten is voorbehouden. Kunstenaars bezitten die gave soms, waarlijk grote staats lieden soms ook. Kabinetscrisis Politiek-parlementair is 1972 in ie der geval getekend door de crisis van 17 juli in het toen 1 jaar en 10 dagen oude kabinet-Biesheuvel. Een crisis die veroorzaakt werd door het uittreden uit het vijfpartijenkabinet (KVP, CHU, AR, VVD en DS'70) door de ministers W. Drees jr. en jonkheer mr. M. L. de Brauw van DS'70. Beide bewindslieden konden zich niet verenigen met bezuinigin gen die de ministerraad in de rijks begroting voor 1973 op de departe menten van Drees (verkeer en waterstaat) en De Brauw weten schapsbeleid en wetenschappelijk onderwijs) wilden zien doorgevoerd. De beide afgetreden minsters ga ven op een persconferentie te ver staan dat meer nog dan de kwestie van de bezuinigingen voor hen doorslaggevend was geweest de on wil van de rest van het kabinet om harde afspraken te maken voor de opstelling van het kabinet t.a.v. het in 2973 te voeren loon- en prijsbeleid Tijdens de kabinetscrisis is door mr. Y. Scholten (CHU) als adviseur van kabinetsinformateur mr. B. W. Biesheuvel nog een poging gedaan - op verzoek vooral van VVD en CHU - om de breuk met DS'70 te lijmen. Deze lijmpogingen hadden geen resultaat. Uiteindelijk werd be sloten tot voortzetting van de samen werking tussen de overgebleven vier partners (confessionelen en VVD) en Als we het jaar 1972 over de volle seizoenen (1 december t/m 30 novem ber) bekijken, dan is het een heel koel jaar geworden. Bovendien von den er twee natuurrampen plaats, namelijk de windhoos over Ameland op 11 augustus en de orkaan van 13 november, waarbij in totaal 13 men sen de dood vonden, hetgeen voor Nederland een groot aantal moet worden genoemd. De winter stelde nauwelijks iets voor; de lente liet het na een warme periode afweten en de zomer kwam heel laat op gang met een hittegolf in juli. De herfst zette droog in, maar eindigde met een stormachtige en een onweerrijke veel te natte maand november. Zachte winter De winter gaf twee korte vorst perioden in januari te zien. De vorst was kort maar hevig, want zij was sneller dan de weersverwachting aangaf weer verdwenen. Op 21 december kwam de nacht- temperatuur in Brabant niet beneden de 12 graden C. Dan te bedenken dat op de langste dag in De Bilt het kwik niet boven de 13 graden C. kwam. Tot vlak voor het oude jaar ston- tot het houden van nieuwe verkie zingen op 29 november. Het romp kabinet-Biesheuvel bleef doorrege ren, diende een begroting voor 1973- in en voerde onderhandelingen met het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) over een sociaal con- trakt later afgezwakt tot een sociaal akkoord, dat uiteindelijk op 6 december j.l. door de betrokken partijen werd ondertekend. Dit akkoord voorziet in een aantal afspraken op met name het loon- en prijsbeleid voor 1973. Voor de tot standkoming ervan moest het kabi net op verschillende terreinen van overheidsbeleid de nodige concessies doen. Omdat de Kamer een maand voor de verkiezingsdag op reces ging voor verkiezingsaktiviteiten, zijn nog slechts vier begrotingen door de Tweede Kamer behandeld: binnen landse zaken, landbouw, defensie, justitie en algemene zaken. Het par lement heeft dus een fikse werkach- terstand die de komende maanden snel moet worden ingelopen. V erkiezingsstrijd De verkiezingsstrijd, rustig op gang gekomen, verliep de laatste weken feller dan ooit. Daarvoor waren een aantal oorzaken aan te wijzen. Begin oktober kwam op de congressen van PvdA, D'66 en PPR vast te staan dat deze drie partijen, de PvdA voorop, na de verkiezingen geen samenwerking in een kabinet zouden aangaan met de drie chris- den vele struiken in bloei. In het afgelopen jaar is er nauwelijks sneeuw gevallen. Ook het schaatsen stelde weinig of niets voor. De koud ste dag was op 30 januari. Leeuwar den meldde toen de laagste tempera tuur met 15,5 graden C. Warmtegolf in maart De maand maart begon koud. Tus sen de 10e en 13e viel er een dik pak sneeuw. Plotseling volgde hierop een warmtegolf met veel zon. Velen hebben van 14 tot 22 maart 's mid dags al in de tuin kunnen zitten. Het kwik steeg toen namelijk op 15 maart in Maastricht tot bijna 21 gra den C. Maar men had te vroeg gejuicht. Want toen deze warmtegolf was weggeblazen, volgde er een april maand, die gemiddeld kouder uit de bus kwam dan maart. Ook de maand mei was een droevige vertoning met veel te veel regen. Al met al een duidelijk te koude lente met te weinig zon en in De Bilt *85 uren regen tegen normaal 84. Late zomer Zelden hebben wij in Nederland Jzeker de laatste 100 jaar niet) zo lang op de eerste zomerse dag boven de 25 graden moeten wachten. Pas op 26 juni werd deze in De Bilt opgete kend. Juni was een bijzonder koude maand. De oorzaak hiervan wordt toegeschreven aan de tot ver naar het zuiden afgedreven ijsbergen. De enige warme verrassing kwam in juli. Een hittegolfje met 4 tropi sche warme dagen boven de 30 gra den C. viel tussen 17 tot 22 juli. Maar daarmee had de zomer tegelijkertijd al haar kruit verschoten. Want het uiteindelijke resultaat was in De ten-democratische partijen, KVP, AR en CHU. Er zou alleen over samen werking te praten zijn geweest in dien de drie confessionele partijen na de kabinetscrisis van juli gebro ken zouden hebben met de VVD. Daartoe waren de christen-democra ten niet bereid. Daardoor kwamen beide blokken in de verkiezingsstrijd tegenover elkaar te staan. Ter rech terzijde maakte de VVD onder aan voering van de jeune premier Hans Wiegel zich op om zowel het pro gressieve blok als ook de confessio nele coalitiepartners, met name de KVP onder vuur te nemen. De verkiezingsstrijd stond echter vooral in het teken van de strijd tussen de progressieve drie en de VVD, die beiden sterk polariseerden en het confessionele politieke midden uit elkaar trachten te rukken. Waar links een sterk accent legde op uit breiding van de gemeenschapsvoor zieningen, daar gaf de VVD hoog op van de prestatiemoraal: wie veel presteert moet zoveel mogelijk zelf over zijn inkomen kunnen beschik ken. De V.V.D. verdedigde het ge voerde beleid en dat deed ook als AR-lijsttrekker premier Biesheuvel. De verkiezingen De avond van 29 november wees uit dat deze houding de VVD zes zetels winst opleverde. De AR won er als enige van de confessionele drie een zetel bij. De zwaarste klappen kreeg de KVP: acht zetels verlies (waarvan er één naar de nieuwe RK splinterpartij van Klaas Beuker ging). Ook ditmaal moet echter een aanzienlijk deel van het KVP-verlies minder aan politieke oorzaken wor den toegeschreven dan aan het voortgaande verschijnsel van de deconfessionalisering: het zwakker worden van de band tussen geloofs overtuiging en partijkeuze. De CHU, intern verzwakt door tegenstellingen verloor drie zetels. Ter linkerzijde deden zich ook opzienbarende ver schuivingen voor. De PvdA als grootste (oppositie) partij boekte vier zetels winst, maar moest toezien hoe het door Van Mierlo sterk aan de PvdA vastgeklonken D'66 dramatisch van 11 naar 6 zetels terugviel. Die vijf zetels bleven evenwel voor links behouden door het eclatante succes van de kleine horzel PPR, die onder aanvoering van Bas de Gaay Fortman D'66 zelfs voorbijstreefde. Een goed deel van deze winst was toe te schrijven aan de 1 miljoen jonge kiezers, die voor het eerst vanaf 18 jaar naar de stembus moch ten. DS'70 beleefde weinig plezier* van het uittreden uit het kabinet: de partij van Drees jr. verloor twee zetels. Boer Koekoek kreeg er on verdiend twee zetels b\j. Hiermee was de pat-stelling in de Nederlandse politiek een feit: de linkse drie 56 zetels, de confessionele drie 48, VVD 22 zetels. Over één ding waren de commen tatoren het na de uitslag dan ook roerend eens: het land wachtte een uiterst moeilijke kabinetsformatie. Bilt 9 tegen normaal 20 zomerse da gen boven de 25 graden C. De herfst stak daar in zoverre gunstig tegenover af, doordat er in de maanden september en oktober heel weinig regen viel en de zon 52 uren meer scheen dan normaal. Be gin november sloeg het weer echter om en trok een stroom van depres sies langs en over de Noordzee met op 13 november de berucht gewor den orkaan. Onvoldoende Over het gehele jaar genomen bleef de gemiddelde maximum tem peratuur in De Bilt 0.7 graden C. on der normaal. (Verleden jaar was dit 0,3 graden). Bovendien kregen wij 7 uren te weinig zon. Het jaar daar voor was dit 51 uren meer dan nor maal. Over het gehele land viel er gemiddeld 38 mm minder regen dan normaal. Maar ook daar steekt 1971 dit afgelopen jaar de loef mee af, namelijk 137 mm minder dan nor maal. Zo de balans van het jaar 1972 opmakend kunnen we zeggen dat afgezien van de warme en zonnige maand maart, een mooi oktober maand en een hittegolfje in juni. het jaar in zijn totaliteit naar een on voldoende doorslaat. Kabinetsformatie Die formatie werd op 5 december in gang gezet door informateur dr. Ruppert, lid van de Raad van State, oud CNV-voorzitter en van Anti-Re volutionaire huize. Zijn aanwijzing lag het meest in de lijn van het ad vies dat de KVP-fractieleider Andriessen aan de koningin gegeven had. De heèr Ruppert gaf te kenneii dat hij alle denkbare varianten voor een nieuw kabinet wilde onderzoe ken: een minderheidskabinet van links of van de christen-democraten, een minderheidskabinet van chr.- democraten en VVD (70 zetels), een meerderheidskabinet van de oude vijf (76 zetels). Als deze varianten onwerkbaar bleken, dan zou ten slotte ook nog gedacht kunnen wor den aan een extra-parlementair kabinet, dat regeert zonder afspra ken met de kamerfracties. De KVP voelt veel voor zo'n kabinet als tus senfase naar nieuwe partijpolitieke verhoudingen; de PvdA wil er echter niets van weten. PPR-fractieleidèr De Gaay Fortman, die voor de ver kiezingen het eerst de gedachte aan zo'n extra-parlementair kabinet opperde, kwam er na de verkiezin gen snel op terug. Ongeacht de ongewisse 'uitkomst Voor mr. F. J. F. M. van Thiel, voor zitter van de Tweede Kamer, bracht 1972 het einde van een politieke car rière, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. - Hij werd bevorderd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. van de kabinetsformatie: duidelijk is dat de Nederlandse partijpolitiek in een stroomversnelling terecht is ge komen. Links en rechts worden sterker. Het midden is in verwarring en brokkelt danig af.„ Het beste wat de V.S. konden be reiken is. dat ze zonder al te zeer te kijk te staan ais de verliezers die ze zijn, van het strijdtoneel te stappen. Somber buitenlands jaar Vooral de laatste weken hebben 1972 -het jaar van Nixon gemaakt - het zou het nog meer en vooral verheugender geweest zijn als Nixon het ook inderdaad had besloten met een akkoord dat de weg baande naar vrede in Vietnam. Dat zou alle ande re belangrijke gebeurtenissen van het jaar - hervatting van de relaties tussen Amerika en China, Pekings entree in de V.N., normalisering van de betrekkingen tussen Wes.t- en Oost-Duitsland - ver overschaduwd hebben. De hervatting van de bombarde menten op ongekend grote schaal boven Noord-Vietnam maakt uitein delijk 1972 tot een Nixon-jaar dat hem minder siert, hoezeer hij ook de hand had in menige goede ontwikke ling. Waarom hij de B-52s weer bomtapijten liet leggen op Noord- Vietnam is ook niet erg begrijpelijk. Het is duidelijk dat ze bedoeld zijn om Noord-Vietnam te dwingen met iets akkoord te gaan dat zij afwijzen, wat dit dan ook precies zou zijn. Het middel van de bommen heeft nog nooit geholpen en wat denkt Nixon er dan mee te bereiken? Ook al heeft hij geen ander pressiemiddel, dit is slechter dan niets. Het schijnt te gaan om een vrij formele kwestie. Zodra het leek of in Parijs het ak koord in kannen en kruiken was, De tragiek van een afschuwelijke oorlog ligt opgesloten in deze foto. 1972 zag geen einde aan de strijd in Vietnam. kwam Zuid-Vietnams president Thieu met de eis dat in de overeen komst vastgesteld moest worden dat Zuid-Vietnam een soevereine staat is Nixon schijnt die eis overgenomen te hebben in die zin, dat hij van Hanoi eist dat ze op een of andere indirekte manier zoiets laten door schemeren. Maar dit is onverteer baar voor Noord-Vietnam. Tenslotte is - op papier dan - de kwestie- Vietnam al eens eerder geregeld met de akkoorden van Genève, waarbij vastgesteld is, dat er één Vietnam zou zijn, waarvan de bevolking door verkiezingen moest uitmaken hoe ze geregeerd wenste te worden. Daar van heeft Zuid-Vietnam - met mo rele steun van de V.S. - zich losge maakt en dit werd de inleiding tot de strijd waarin de V.S. meer en meer verwikkeld is geraakt in de loop der jaren. Noord-Vietnam gaat er dus niet ten onrechte van uit dat het konflikt intern-Vietnamees is en niet gaat tussen twee staten, Noord en Zuid-Vietnam. En het heeft geen zin nu op papier het akkoord van Genève te verloochenen. Op alles voorbereid Nixon vraagt van Noord-Vietnam een soort erkenning van Zuid-Viet- nam. Dat hebben de V^S. vechtend proberen te bereiken en daarin heb ben ze gefaald. En nu zouden ze Noord-Vietnams handtekening wil len zien onder een aanvaarding van iets wat ze op het slagveld niet heb ben kunnen bereiken. Het is wel zeer onredelijk. En het is wel zeer onrealistisch om te denken dat met wat woeste bombardementen aan het eind bereikt kan worden wat in jarenlange veldslagen niet is gelukt. Daarom zijn de bombardementen, nog afgezien van de morele aspekten ook taktisch volslagen zinloos. De Noord-Vietnamezen hebben hun dat niet kado gegeven bij de on derhandelingen, maar uiteindelijk was er dan een akkoord waarmee zonder al te veel Amerikaans ge zichtsverlies de V.S. zich uit de strijd konden verwijderen. En ook al neemt men in aanmerking dat de Noord- vietnamese verwachtingen kennelijk niet te hoog gespannen waren - de goede afweer die de Amerikaanse luchtmacht grotere verliezen dan ooit toebracht wijst erop dat mén voorbereid was - dit was een ak koord waarmee de V.*S. genoegen konden nemen, ook al hoefde men in Washington niet al te veel illu sies te hebben dat niet snel heel Vietnam kommunistisch werd, maar dit was toch op geen enkele manier te voorkomen. En uiteindelijk zal Washington toch een akkoord, als nu bijna getekend was, moeten tekenen - iets beters is niet. haalbaar. Het maakt het -plötseling en on verwachte bloedvergieten in Viet nam eind 1972 alleen maar extra zinloos. DEN HAAG, 31-12. Tot in de week voor Kerstmis vonden dit jaar onge veer 70 mannen en 30 vrouwen de dood door geweld. Minder of meer gewond werden 170 mannen en 80 vrouwen. Bij de laatste zijn ook ge rekend de 15 meisjes die in Amster dam door twee minderjarige jongens werden aangerand. Verdacht van het plegen van een 'geweldmisdrijf - van moord tot een fikse vechtpartij - werden dit jaar bijna 500 personen aangehouden. On der hen waren 150 niet-Nederlanders De cijfers komen naar voren uit de berichten die het A.N.P. van 1 januari tot kort voor Eerste Kerstdag bereikten. Statistieken bewijzen dat de agressie in Nederland de laatste jaren sterk is toegenomen. HET WEER IN 1972 (Van een weerkundige medewerker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 13