AUTOKREDIETEN Jeugd nam afscheid van „meester" J. L. Kristelijn Nederland heeft 13.400.000 inwoners STREEKNIEUWS Kerstviering van de koninklijke familie EiR|IC DE NOORMAN H. VAN DUKE WEEKREKLAME DE SLAGERS VAN BURGH Paus Paulus roept op tot vrede Herziening van de rooipremieregeling Commissie melkvreenule vetten ingesteld Plechtigheid te Renesse RENESSE, 22-12. Vrijdag 22 de cember werd in het dorpshuis van Renesse een afscheidsavond gegeven voor de heor J. L. Kristelijn, onder wijzer aan de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse. De leer lingen van de school waren op uit zondering van enkele kinderen die aan het programma meewerkten na, niet aanwezig. Van hen had de heer Kristelijn 's morgens op school reeds afscheid genomen. Alle aanwezigen waaronder veel oud-leerlingen werden bij het bin nenkomen verzocht het receptieboek te tekenen. Omstreeks kwart voor acht betrad de heer Kristelijn met echtgenote en naaste familie onder een hartelijk applaus de zaal. De heer Kristelijn kreeg een corsage op gespeld en mevr. Kristelijn werd een boeket bloemen aangeboden. De avond werd geopend door de voorzitter van de oudercommissie, de heer M. A. Krijnse Loc kei'. Hij heet te ieder hartelijk welkom op deze bijzondere ouderavond, in het bijzon der de heer en mevr. Kristelijn en familie en alle bijzondere genodig den. Schoolkoor Hierna trad het schoolkoor onder leiding van de heer J- H. Blom op en vervolgens speelden enkele kin deren die bij meester Kristelijn in de klas zaten of vorig jaar gezeten had den een komisch toneelstukje dat als hoofdpersoon meester Kristelijn had Het stukje eindigde met een af scheidslied. Hierna zong het koor nog enkele liedjes, waaronder met een voor de gelegenheid aangepaste tekst f 10.000 voor Vietnam In Delft DELFT. Een inzameling vorige week in Delft van de Vietnambewe- ging voor de slachtoffers van gebom bardeerd Vietnam heeft ruim 10.000 gulden opgebracht. DEN HAAG, 26-12. Het aantal in woners van Nederland is dit jaar met 121.000 toegenomen tot 13.400.000 schat het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1971 bedroeg de be volkingstoename 150.000 en in 1970 groeide de bevolking met 162.000 zie len. Het geboorteoverschot is weer ge daald en bedroeg in 1972 101.000 te gen 117.000 in 1971, 129.000 in 1970 en 141.000 in 1969. Verder bedroeg het migratie-overschot in 1972 19.000 tegen 33.000 in 1971. Het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners nam toe, namelijk van 8,4 in 1971 tot dit jaar 8,6. Het aantal sterfgevallen als gevolg van kanker bleef ongeveer stabiel, maar de sterf te tengevolge van hart- en vaatziek ten steeg met ongeveer vyf procent, namelijk van 379 tot 398 per 100.000 inwoners. Hot koor zowel als de jeugdige to- neelspelertjes oogsten met hun op treden zeer veel succes. De heer Kristelijn sprak na deze opvoering enkele woorden tot de kinderen. Hij zei dat ze hem een on vergetelijke avond hadden bezorgd en dat de volwassenen na de pauze heel wat zouden moeten doen om hen te overtreffen. Hierna moesten de kinderen naar huis en kregen de aanwezigen iets te drinken aange boden. Voor hel slot van de bijeenkomst, mogen wij verwijzen naar hel don derdagnummer. OOSTERLAND En nu wachten op ijs De gemeentelijke ijsbaan achter de be jaarden woningen aan de St. Joost- dijk is dezer dagen door de gemeen tewerklieden weer onder water ge zet. Zulks in afwachting van een vorstperiode die voor de liefhebbers van schaatsenrijders hopelijk niet te lang op zich zal laten wachten. Kerstwijdingsdienst Er bestond zondagavond 24 decem ber j.l. goede belangstelling voor de kcrstwydingdienst die gehouden werd in de Ned. Herv. Kerk met als voorganger ds. Geers, hervormd predikant te Noordgouwe-Dreischor. Medewerking verleende het Herv. kerkkoor Oosterland-Bruinisse, on der leiding van de heer J. van den Berge. Dominerend was by deze dienst wel de zang. Na het votum zong het kerkkoor „De nieuwe hemel en de nieuwe aar de" gevolgd door samenzang van de gemeente, Gezang 8. De predikant wees eerst op het feit dat momen teel alles in het teken staat van Kerstfeest, de herdenking van Christus' geboorte Hierna ging de predikant voor in gebed en las ver volgens uit het scheppingsverhaal Gen. 1. Het ontstaan van het licht door God in den beginnen gefor meerd. Na gemeentezang 2ong het koor „Heer U loven wij". Hierna volgde lezing van enige verzen uit de profeet Jesaja, waar de komst van de Messias wordt voorspeld, die het licht der wereld zou worden. Het koor zong hierop het bekende „Stille Nacht", waarna ds. Geers het kerst evangelie voorlas uit Lucas 2. Hierna werd het kerstlied „Nu syt welleco- me", gezongen. De visie van de evangelist Johannes op het kerstge beuren kwam hierna ter sprake: "Christus is het Licht der wereld. Die in Hem geloofd zal niet in de duisternis wandelen". Nadat nog enige gezangen gezongen waren dooi de gemeente, zong het kerkkoor tot slot „Mij Herder is de Heere God". Hierna dankgebed en slotzang Ge zang 26 1 en 2. BRUINISSE Raadsvergadering In de spoedeisende raadsvergade ring van Bruinisse heden (woensdag 28 december) komt in behandeling het aangaan van een geldlening groot f 1.900.000 ten behoeve van het aanleggen van een jachthaven, aan geboden door de Bank van Neder- SOESTDIJK, 22-12. De koninklijke familie heeft vrijdagmiddag in de Marechausseekazerne in Soestdyk het traditionele kerstfeest gevierd met het personeel en zijn gezinnen. In zijn welkomstwoord vroeg prins Bernhard zich af, wat we met Kerst vieren. „Meer groepen in de samen leving komen vijandig tegenover el kaar te staan en de agressiviteit neemt - voor ons land - ongekende proporties aan. Kerstfeest vieren geeft een gevoel van onwerkelijk heid". De prins wees naar Jezus Christus die, „in de negentien eeu wen geschiedenis als een konings gestalte der liefde met een groot deel van de wereld is mee gereisd. „Als wij Jezus Christus beschouwen als de leider van ons leven, kan kerst feest een waarlijk feest zijn", aldus de prins. Koningin Juliana las hoofdstuk 2 uti het evangelie van Lukas voor uit de Nieuwe Oecumenische Vertaling. Acteur en voordrachtskunstenaar Hans Tiemeijer vertelde de kerstge schiedenis „De bordpapieren koffer", naar een waar gegeven uit het con centratiekamp „Buchenwald" 1944. Het is het verhaal van een man die in zijn koffer een kind naar Buchen wald meebrengt, afkomstig van een vrouw die in Auschwitz naar de gas kamer is gebracht. Men besluit het kind te houden en het wordt ver borgen in een barak voor besmette lijk zieken. Na bevrijding door de Amerikanen wordt het kind gered. landsc Gemeenten tegen een rente van V/a procent. Uitdeling kerstpakketten Door de diakonie van de Hervorm de Kerk werden namens de kerke- raad aan de hervormde bejaarden en de alleenstaanden kerstpakketten uitgedeeld. Men kwam tot ongeveer 250 pakketten. Ook de jongens van de jongens club waren de laatste weken weer geweldig aktief met het maken van kerststukjes. Begonnen bij de oudste inwoonster (102 jaar) kwamen zij met 115 gemaakte stukjes tot de 74-jari- gen (telkens gingen zij een jaar naar beneden), terwijl de stukjes werden uitgereikt ongeacht de kerkelijke ge zindte. Voor het bejaardenverzorgingste huis „Het Opper" werd een groot kerststuk gemaakt, dat op het toneel werd opgesteld in de recreatiezaal. Om de kas te herstellen van de aderlating die het maken van kerst stukjes vergt, zal zaterdag weer een oliebollenaktie worden gehouden. Kerstfeest bejaarden in hervormde kerk Met een zeer goed gevulde zaal vierden de bejaarden in Bruinisse hun Kerstfeest. Begonnen werd met de herdenking van het plotseling overlijden van de heer M. Jumelet, één 'van de stu wende krachten gedurende 25 jaar, van het bejaardenwerk op Bruinisse, voor wie niets teveel was als het erom ging de bijeenkomsten zo goed mogelijk te doen verlopen. Mevrouw IJzelenberg-Olree deed dat naar aanleiding van Psalm 89 19. Na het welkomstwoord las men gedeelten uit een zelfgemaakt kerst-' declamatorium met als titel: „God is de bron van leven, licht en vreugde". Het koortje onder leiding van me vrouw Verspoor-Stoel had enkele mooie kerstliederen ingestudeerd, die goed werden gezongen. Gedichten en stukjes proza (kerst verhalen) wisselden daarna elkaar af. Mevrouw Groen had daarbij voor een aparte attentie gezorgd door aan iedere aanwezige een gedicht uit te reiken, dat zeer goed verzorgd, een mooi werkstukje vormde. Na de maaltijd, die begon met een voortreffelijke soep, door mevrouw De Koning-Jumelet klaar gemaakt, liet zich uitstekend smaken. Nadat gezongen was „Dankt dank nu allen God", gaf mevrouw ÏJzelenberg nog e enoverzicht van alle gehouden middagen, waarvan deze laatste in het jaar 1972 een hoogtepunt was. Mevrouw Van der Linde-Bezemer dankte voor alle hulp om deze en andere middagen vlot te doen ver lopen. Met een zelf gemaakt gedicht, met als totel „Oüd en Nieuw" wenste mevrouw ÏJzelenberg alle leden een gezegend Kerstfeest en een goed Nieuwjaar toe. Scheepvaartberichten Abida, 14-1. verw. Sydney. Acmaea, 23-12 Gothenburg. Ameland, 22-12 aank. Teesport. Area, 29-12 te B. Mahshar verw. Atys, 24-12 te Honolulu. Camitia, 23-12 van Curacao naar Stanlow. Diloma, 27-12 te M. al Fahal verw. Dione, 25-12 te Bukom verw. Schiekerk, 22-12 aank. Bremerhaven. Vlieland, 22-12 36 Om ZO Cape Hal teras. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 27 DECEMBER. NED. I: 17.00 Bibelebons; 18.45 Ti- lu-tollenaar; 18.55 Nieutos; 19.05 Van gewent tot gewest; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Een man en een vrouw; 22.10 Dames gaan voor; 22.35 Studio Sport; 23.00 Socu- tera; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De laatste der Mohika nen; 20.00 Journaal; 20.20 Beter wor den; 20.45 Sportpanorama22.05 De kribbe;. 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. DONDERDAG 28 DECEMBER. NED. I. Bij hoge uitzondering is er op donderdag een middagprogramma en dat houdt verband met de kerst vakantie uaii de jeugd, voor wie de uitzending dan ook bedoeld is. Het amusement wordt verzorgd door de Evangelische Omroep. De Kinder krant biedt tussen half vier en half zes een bijbelverhaal, een optreden van een kinderkoor, een verhaal van Davey en Bruno. De E.O. tekent ook voor het avondprogramma tot tien uur. Daarna is de beurt aan de VPRO die weer met een aflevering van Het gat van Nederland komt, waarin ge beurtenissen in ons land op een ori ginele manier loorden gepresenteerd en toegelicht en het duo De Bie en Van Kooien voor de humor tekent. Na het journaal van acht uur en Na der bekeken zendt de E.O. een pro gramma uit, waarin liederen gezon gen worden uit de kroniek Neder- landtsche Gedenenckklanck van de 17e eeuwse wethouder Adrianus Va lerius in het Zeeuwse Veere. Voordat de omroep van ds. Glashouioer met de rubriek Tenslotte van de buis ver dwijnt is er nog een programma te zien over de Waldenzen in het berg landschap van Noord-Italië. NED. II. De NCRV, die veel ie dunken heeft aan deze populaire ac teur gaat vanavond iets goed maken bij Rien van. Nunen, bij het vader landse televisievolk, beter bekend als vader Stiefbeen en in de serie Swie- bertje als burgemeester. Populariteit kreeg van Nunen bovendien als de taxichauffeur uit de serie Eerste man. Het theater- en televisiewerk behoort bij Rien van Nunen definitief tot het verleden. Hij lijdt zo zwaar aan reu ma dat hij onmogelijk nog kan optre den. De NCRV is in het verleden door vele kijkers benaderd met het ver zoek voor Van Nunen iets te doen en vanavond wordt daaraan gehoor ge geven in wat men een benefiet-pro gramma zou kunnen noemen. In een tijdsbestek van vijf kwartier worden fragmenten vertoond van program ma's waarin Van Nunen is opgetre den en dit moet de start betekenen uan een grote actie die in financiële steun van deze zwaar beproefde ac teur moet resulteren. De vooravond vult. de NCRV met twee programma's In Dier en Vriend wordt een gesprek gevoerd met prof. dr. G. Baerends uit Groningen. De rubriek Beter sa men, geeft weer een aantal voorbeel den van hoe mensen elkaar kunnen helpen. Na de „benefiet" voor Rien van Nunen volgt het programma De zonen van Jan Zwart. Jan Zwart is de nestor van de Nederlandse orgel- renaissance, die 35 jaar geleden over leed. Henk Mochel behandelt de ern stige erfelijke ziekten en afwijkingen en hel opsporen daarvan. DONDERDAG 28 DECEMBER. NED. I: 15.30 Kinderkrant; 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant19.30 Land in zicht; 20.00 Journaal; 20.20 Nader bekeken; 20.45 Valerius Gedenkklank; 21.20 De V/aldenzen; 21.55 Tenslotte; 22.00 Het gat van Nederland; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar18.55 Nieuws; 19.05 Dier en vriend; 19.30 Beter samen; 20.00 Journaal; 20.20 Rien van Nunen even terug bij u thuis; 21.35 De zonen van Jan Zwart; 22.00 Zorgen voor de mens van mor gen; 22.50 Journaal. VISSERIJBERICIITEN Prijs toegekend voor best verzorgde zeevis en baring DEN HAAG, 23-12. Het Produkt- schap voor vis- cn visproduktcn Het pad der verschrikking 128. Hardhandig wordt Eric losgemaakt van de martelpaal en omringt door de nomaden gaat hij naar een met kleine houten paaltjes afgebakende kampplaats. Chu Gandra gooit haastig een bcrcnmantcl om Eric's verkleumde schouders cn de Noorman beloont het meisje met een dankbare glimlach. De nomaden scha ren zich in een grote kring rond de twee kemphanen cn Halfra cn Orm blijven tierend achter op dc folterplaats. Om Rorik bekom mert zich niemand. Op een leken van Bor Khan komt een no made haastig toelopen met dc wapens. Een dolkmes cn ccn grote strijdbijl. Er is bij Eric geen twijfel meer over de aard van dit ge vecht. Hij die met het dolkmes strijden moet. is ten dode opgeschreven. „Zie toe. Noorman!" lispelt Tsacha. terwijl hij een kleine benen plaatje omhoog houdt. „Voor u de strijdbijl als de witte zijde boven- valt. Dat het lot beslisse.En met ccn snelle handbeweging werpt hij het plaatje in de lucht. Met brandende ogen volgt de Noor man de wentelende val van het kleine schijfje en dan maakt een doffe wanhoop zich van hem meester. Want vanuil de sneeuw grijnst dc rode zijde hem tegen. Als de twee kemphanen even later in het strijdperk treden, valt er een doodse stilte. Dc Noorman heeft, zijn warme bcrcnmantcl, die hem slechts hindert in zijn bewegingen, afgeworpen cn met het dolkmes stijf in zijn verkleumde hand wacht hij Tsacha's aanval af. Zijn bewegingen zijn traag en onzeker van de ijzige koude. Zoekend als ccn kat draait de nomade om zijn gevangene heen. tot hij de zon in dc rug heeft, zodat deze recht in Eric's gelaat schijnt.Dan springt hij bliksemsnel toe. Hoewel dc Noonnan de uitputting nabij is, reageert hij, gestaald door zijn ervaring in talloze gevechten, met een haast mechanische zekerheid. Hij wendt zich een halve slag om en dc vlijmscherpe bijl mist hem op een haar breedte. Een verward gemompel stijgt op uit de kring der nomaden cn nauwelijks merkbaar nijgt Bor Khan goedkeurend het hoofd. Tsacha trekt, blazend als een kat. dc boven lip op en hernieuwt zijn aanval met ccn woe dend gegrauw. Dc toeschouwers rekken hun halzen en de spanning is haast tastbaar. Plots poogt Eric het fonkelende staal te ontwijken, doch dan glijdt zijn voet uit op dc gladde, aangestampte sneeuw en ruggelings slaat de Noorman tegen de grond. Chu Gandra slaakt een gi) van ontzetting en terwijl zij bleek als ccn dode haar hoofd afwendt, heft Tsacha de bijl en springt grijn zend op zijn weerloze tegenstander toe. Wij verstrekken U een krediet gelijk aan de aankoopsom der nieuwe auto. Geen leasing. Aflossing 36 maanden: 5000,— 174,— 6000,- 208,- 7000,- 243 - 8000,- 278,- 9000,- 313,- Mulockstraat 22, Zierikzee, Tel. 01110-2605 le en 2e hypotheken Biefstuk 250 gram f 4,48 Speklappen 500 gram f 2,58 Schnitzels (panklaar) 3 voor2,84 Boterhamworst 150 gram 0,68 Snij worst 150 gram 1,08 envoor oudejaarsavond Bitterballen Kroketten Frikandellcn enz. heeft prijzen toegekend aan de schip pers van vissersvaartuigen, die dit jaar de best verzorgde zeevis en/of haring hebben aangevoerd. De prijzen voor verse zeevis en verse haring vielen ten deel aan: schipper H. Krijgsman van de KW 213 „Jana" van de rederij M. van dei- plas te Katwijk aan Zee; schipper D. Hoek van de KW 29 „Ada' van de rederij J. van der Plas te Katwijk aan Zee; schipper A. Romkes van de UK 1 „Albert" van de rederij A. Romkes van de UK 1 „Albert" van de rederij A. Romkes te Urk; schip per A. Hazenoot van de KW 125 „Maartsen Senior" van de rederij M. Kuyt te Scheveningen. De produktschapsprijzen voor ge zouten haring vielen ten deel aan: Schopper C. Roeleveld van de traw ler VL 105 „Elizabeth" van de rede rij W. Kwakkelstein N.V. te Vlaar- dingen; schipper A. Hofland van de trawler SCH 6 „Alida" van de rede rij W. van der Zwan en Zn N.V. te Scheveningen; en schipper Jac. van Duyn van de trawler KW 43 „Rijn mond 2" van de N.V. rederij en ha- ringhandel N. Parlevliet jr. te Kat wijk aan Zee. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Joure: A. Mak- kenze, Katwijk aan de Rijn; naar Harderwijk: J. Jongerden, Wijk bij Heusden, die bedankte voor Blauw- kapel-Groenekan, Putten en voor St. Maartensdijk. Bedankt voor Maarssen: Jac. van Dijk, Monster; voor Nunspeet: E. Kempenaar, Werkendam. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Assen: H. W. Eerland. Hilversum-O. en J. C. L. Starreveld, Kornhorn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Wolfaartsdijk: J. Mol. Hardinxveld-Giessendam; voor Westzaan, D. Hakkenberg, Dordrecht. Oud Gereformeerde Gemeente Bruinisse: Vrijdagavond 29 decem ber. 19.00 uur, ds. L. Gebraad, St. Philipsland. LAND- EN TUINBOUW Ned. Herv. Kerk Beroepen te Enschede: M. v. d. Bosch, Goes; te Nij kerker veen: G. H. van Kooren, Delft. Aangenomen naar Aalsmeer: J. M. de Mey, Woerden, die bedankte voor Bussum. Geref. Kerken Aangenomen naar Apeldoorn: J. C. van Veen, Schiedam; naar Haren (Gr.): drs. K. Dijk, Oostwold (Old.), die bedankte voor Groningen-Zuid. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Houwerzijl: E. Woudt, kand., Bunschoten; te Mussel: L. J. Joosse, kand., Hattem. Geref. Gem. Beroepen te Apeldoorn: J. C. Weststrate, Meliskerke; te Slikker veer: J. van Vliet, Aagtekerke; te Kruiningen: J. Mol, Hardinxveld- Giessendam. VATICAANSTAD, 23-12. Paus Paulus heeft een hartstochtelijk pleidooi voor het herstel van de vrede op de wereld gehouden cn nogmaals zijn grote teleurstelling uitgesproken over het afbreken van de vredesonderhandelingen tussen de Amerikanen cn de Noordvietna- mezen. De paus die het college van kar dinalen een uiteenzetting gaf van de ontwikkeling van de kerkelijke en wereldlijke aangelegenheden in het afgelopen jaar, verklaarde dat het „niet voldoende duidelijk is, waarom de vredesonderhandelingen zijn af gebroken. Hij ging hier niet nader op in, maar zei wel dat vrede altijd mogelijk is. Hij herinnerde eraan dat hij de mensheid al diverse malen opgeroepen had de vrede dc te bewa ren. Ilij had dit gedaan „opdat nie mand in de verleiding mag komen zich een moreel alibi te verschaffen met een beroep op de zogenaamde historische onvermijdelijkheid". DEN HAAG, 26-12. Het bestuur van dc Stichting Ontwikkclings- cn Sancringsfonds voor dc landbouw heeft dc aanvraagmogclykheld ge opend voor de verkrijging van een rooipremie voor laagstamboomgaar- den cn appels, peren en perziken. De premie bedraagt f 2.896 per ha. De aanvraag moet voor 1 februari 1973 worden ingediend', voor 1 aprli 1973 moet er zijn gerooid. Aanleiding tot dit besluit vormt dc onlangs van kracht geworden E.E.G.- LANDBOUW EN VEETEELT verordening waarbij de aanvragc- mogclijkheid voor ccn rooipremie, zowel voor hoog- en halfstam als voor laagstamboomgaarden is her opend. Omdat er de laatste jaren in ons land al veel rooipremies zijn gege ven cn op grond van landschappe lijke overwegingen heeft het fonds bestuur, in overeenstemming met dc Europese Commissie, besloten in Ne derland dc hoog- en halfstammen van dc nieuwe regeling uit te sluiten. DEN HAAG, 23-12. Dc minister van landbouw cn visscry ir P. J. Lardinois heeft dc „Commissie tnclk- vrcemde vetten" ingesteld. Deze commissie heeft lot taak vóór 1 januari 1974 advies uit te brengen over te nemen maatregelen ter re gulering van de vervaardiging van produktcn op basis van melk. waar bij het melkvet wordt vervangen door niet uit melk afkomstige vetten („melkvrcemde" vetten). Dc behoefte is gebleken samen met belangheb benden een grondige studie to maken van dc gecompliceerde problematiek die verband houdt met dc verwer king van melkvrcemde vetten in zuivelproduk^en. In de commissie - voorgezeten door ir. J. A. P. Franke - hebben vijftien loden zitting, afkomstig uit overheid (ministeries van landbouw cn visserij, economische zaken, volksgezondheid en milieuhygiëne) cn bedrijfsleven (produktschappen voor zuivel en margarine, vetten en oliën). Zij kan onderdelen van haar taak laten voorbereiden door werk groepen. waarin ook anderen dan leden zitting hebben, en kan deskun digen on belanghebbende instanties cn organisatie horen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 6