Uw bank is vrijdagavond gesloten. Nuttige besprekingen in V.V.V.-vergadering te Bruinisse Voorbereiding diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en D.D.R. Uniek carillon in ere hersteld Brabantse politie controleerde verkeer ie éne druppel Feu,LL™ „Recreatie in <le toekomst" Advertentie In verband met de administratieve drukte aan het eind van het jaar zullen de bankkantoren die normaal op vrijdagavond open zijn, niet geopend zijn op vrijdagavond 29 december a.s., maar wel op donderdagavond 28 december. De gezamenlijke banken in Nederland. BRUINISSE, 23-12. Voor de ver gadering van de V.V.V.-afdeling- Bruinisse, vorige week in hotel Storm gehouden, bestond grote belangstel ling. De voorzitter, de heer C. Jume- let, herinnerde met enige weemoed aan de grote mosselfeesten uit het verleden. In 1971, toen de Brouwers- dam was gesloten en de mosselcul tuur op de Grevelingen de genade slag was toegebracht, was er bij de mosselkwekers ook geen animo meer om een vlootshow te houden. Uit een oogpunt van V.V.V. natuurlijk te be treuren. want de mosselfeesten trok ken vele duizenden vreemdelingen. De Grevelingendagen kwamen in plaats van de visserijdagen en hoe wel op vele manieren attractief, werd de vlootshow toch wel gemist. Spr. deed een beroep op het gemeentebe stuur, dat in zijn geheel aanwezig was, om meer mogelijkheden te bie den. Ook wanneer het weer minder gunstig is, zal recreatiemogelijkheid aanwezig moeten zijn. Het Dorpshuis zal daarvoor misschien mogelijkhe den bieden. Hij deed verder een be roep op de Jeugdraad, de kerken, de jeugdverenigingen enz. Twee attracties zijn voor 1973 al geregeld, t.w. een internationaal wie- Ierconcours op 30 mei en een inter nationale hengelwedstrijd van „De Grevelingen" op 7 juli. Dat in 1971 de mosselvissers ver stek lieten gaan. was, hoewel te be treuren, enigszins begrijpelijk. Dat echter het officiële feestcomité vlak vóór de Grevelingendagen er de brui aan gaf. was bedenkelijker. Hij zou Inbreken" in 1972 bleek miljoenenbedrijf DEN HAAG. 25-12. In het vak in- breken, mits met wijs beleid uitge oefend, bljjkt in deze tijd nog een goede boterham te zitten. De lange lijst van grote(re) inbraken in 1972, buit f 50.000 of meer laat 75 delicten zien die de daders meer dan f 100.000 opbrachten. Enkele voorbeelden: pelshandel in Amsterdam, voor f 200.000 vellen en jassen; Den Haag zeven Hagenaars aangehouden voor 29 autodiefstallen en inbraken: f 100.000; Maastricht, bende brandkastkrakers opgerold: f 1,5 miljoen; Rotterdam: internatio nale bende autodieven opgerold, „omzet" f 3 miljoen; Rotterdam: vier miljoen sigaretten gestolen en ach terhaald: waarde f 550.000; antiek diefstallen door barkeeper in Den Haag f 550.000 (de man bezocht oa. huizen van artsen die hun patiënten per advertentie lieten weten dat zij met vakantie waren): Haarlem: bende van vijf man pleegde 59 inbraken: waarde van de buit f 210.000; Arn hem: vervalsen van cheques, ter waarde van 100.000 guldens; Nijme gen: inbraak bij koppelbaas, waar verdwenen f 350.000 en voor f 160.000 aan juwelen. Utrecht: barkeeper pleegde 130 inbraken, waarde buit f 200.000; Hchoesberg: bende stal in twee jaar voor ruim f 2% miljoen; inbraken bij juweliers overal in het land, waarbij menigmaal voor meer dan een ton werd „verdiend'; tex- tieldiefstallen in Noord-Brabant, Den Haag, Amsterdam: waarde van de poet in een geval tot f 247.000; Alme lo: inbrekersbende pleegde 90 brand- kastkraken en 144 inbraken: ver diensten f 450.000: Amsterdam: expe ditiediefstallen tot f 400.000; Den Haag: antiekdiefstallen (plus de mo- bilifoon uit de dienstauto van minis ter De Koster), waarde buit f 160.000. Ook veel kinderen kwamen aan dief stallen toe. Turk op straat beroofd AMSTERDAM, 23-12. In de War moesstraat in Amsterdam is een Turkse gastarbeider door drie kleur lingen beroofd van f 250. Een van de drie mannen zette de Turk. die van achteren was aangegrepen, een mes op de keel, de anderen haalden toen zijn zakken leeg. Volgens de politie hebben zich deze week in deze buurt zeker 5 tot 10 gevallen van beroving op dergelijke wijze voorge daan. LAS PALMAS. Een heel andere kerst wat de natuur betreft, was het ook dit jaar op de Canarisehe eilan den. Op het strand, vol bruin gebak ken mensen een kerstboom, die er wat uitheems bij stond. graag zien dat het comité Festivitei ten „Bru" weer nieuw leven werd ingeblazen. Komende tot het punt „Recreatie in de toekomst", moest de voorzitter tot zijn spijt constateren dat er wei nig schot zit in het aankleden van de Grevelingen; behalve de jachtha- venaanleg in Bruinisse en in Brou wershaven gebeurt er veel te weinig. Speciaal het uitstel van het attractief maken van de Plaat van Oude Tonge, waaraan men na medio 1972 had moeten beginnen, was weer uitge steld. Spr. citeerde verder enkele uit spraken, die in de laatste Statenver gadering waren gedaan. Hij meende te weten dat C.R.M. nog geld be schikbaar heeft voor het inrichten van aanlegplaatsen voor sportvis- sersboten, een accomodatie waaraan Bruinisse grote behoefte heeft. Hij spoorde het gemeentébestuur aan deze bronnen aan te boren. Terecht meende spreker dat het onjuist is te veronderstellen dat het gemeentebestuur bezig is de recrea tie-objecten in handen te spelen van het particuliere grootkapitaal. Ook eigen kapitaal en eigen inwoners krijgen hier een kans, maar zij moe ten dan wel zeil' initiatieven ont plooien. Na zijn openingsrede stelde de heer Jumelet de in die ï-ede genoemde punten aan de orde. Hij vroeg en verkreeg medewerking van alle le den-afgevaardigden onder de aanwe zigen om een onderdeel van het te ontwerpen programma voor zijn re kening te nemen. Stichting Festiviteiten Meer tijd vergde het derde punt: Oprichten, c.q. nieuw leven inblazen, van de Sticthing Festiviteiten Bru. Deze stichting was ontstaan uit het comité dat indertijd tijdens het 500- jarig bestaan aktief was geweest, toen veel en goed werk had verricht en er aan had meegewerkt dat dit feest indertijd een succes werd. Geen succes bleek de voortzetting van de stichting. De meeste leden be dankten, anderen traden aan, maar het resultaat was dat het genoemde comité er de brui aan gaf. Hierover werd uitvoerig gediscussieerd. Voor stellen werden gedaan en weer ver worpen. Het meeste succes had de heer Griep met zijn voorstel - latei- door burgemeester Hokken - dat elke deelnemende vereniging een afge vaardigde zou benoemen om het feest te helpen runnen. Toekomstverwachtingen van de re creatie, was het laatste punt van de agenda. De heer Jumelet deed een beroep op het gemeentebestuur om het dorp Bruinisse eh zijn inwoners zoveel mogelijk van de recreatiemo gelijkheden te laten profiteren. Voor burgemeester Hokken was dit aanleiding om nog eens terdege te onderstrepen dat het gemeentebe stuur alles doet wat mogelijk is om de bouw van tweede woningen enz. van de grond te krijgen, maar dat de gemeente zelf geen grondeigenaar is. Als de grondeigenaars hun eigen dommen zo duur mogelijk willen ver kopen, zal het voor een maatschappij die daar wil beginnen, misschien niet meer aantrekkelijk zijn de exploita tie op zich te nemen. Dat de voorzieningen op de Kram merplaat niet doorgaan, is meer een gebrek aan geld van het rijk, dan dat men de gemeente kan verwijten de koe niet bij de horens te vatten. Als het plaatselijk bedrijfsleven er van droomt zelf de zaak ter hand te ne men, zal men wel moeten bedenken dat een bedrag van f 10 miljoen op tafel moet worden gelegd. Na deze heldere uiteenzetting van burgemeester Hokken, was weinig meer in te brengen over de trage gang van zaken, die de projecten BREDA. 23-12. Bij een verkeers controle door 228 politicmannen op 53 plaatsen in Noord-Brabant in de nacht van vrijdag op zaterdag is aan 36 autobestuurders een rijverbod op gelegd. Drie automobilisten kregen een proces-verbaal omdat zij dronken achter het stuur zaten. In totaal werd bij 74 weggebruikers alcohol gebruik geconstateerd. Ook twee langs het Grevelingenbekken mis schien wei kenmerken. Een feestcommissie die alle feesten organiseert, zo werd van andere zijde aangevoerd, is een commissie die voor alle gelegenheden moet opdra ven, terwijl anderen toekijken. Ook een ongewenste toestand. De voorzitter kan toch aan het einde spreken van een vruchtbare vergadering, omdat veel tot klaar heid was gekomen, waarover tot dus ver onzekerheid bestond, terwijl ook een aantal "evenementen voor het jaar 1973 zeker werd gesteld, onder meer ook de taploe 1973. RECORD-OMZET IN KEKSTARTIKELEN DEN HAAG, 26-12. Hoewel vrywel alle kerstartikelen (zoals kerstbomen en kaarsen) dit jaar duurder zijn geworden in vergelijking met vorig jaar, kan toch worden gesproken van een recordomzet. Dit is dc voor lopige indiuk van de. fabrikanten in de kersthandel. De vraag naar kerstbomen blijkt veel groter te zijn dan het aanbod en er werden dagelijks tientallen rm'ioenen kaarsen verkocht. Naar schatting heeft de Nederlandse be volking in deze tijd van het jaar bijna 70 miljoen gulden besteed voor de aanschaf van kerstartikelen (ruim 14 miljoen voor kerstartikelen, 28 miljoen voor kerstbomen en meer dan 25 miljoen voor kaarsen). LEEUWARDEN, 26-12. ïn Leeu warden is het in Nederland bewaard gebleven Fremy-carillon weer in ge- bruik genomen. Het klokkenspel heeft een plaats gekregen in hei koepeltje op het Stadhuis van Leeu warden, waar het tot de Tweede Wereldoorlog ook hing. De ingebruikneming gebeurde met de speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde suite Leeuwarder Impressies" van Piel Post. Hel ca- rrillon werd bespeeld door de on langs berioemde stadsbeiaardier Dirk Donker uit Sneek. Het carillon werd in 1687 gegoten door de Amsterdamse kanon- en klokkengieter Claude Fremy. Het was bestemd voor de omstreeks 1535 gebouwde nieuwe toren. Deze toren werd in 1884 wegens bouwvalligheid afgebroken. De klokken verhuisden naar een zolder van gemeentewer ken, waar ze tot 1914 bleven liggen. Daarna kregen ze een. plaats in hei koepeltje op het Leeuwarder Stad huis. In 19-13 werd het carillon op last van de Duitsers uit het koepel tje. gehaald, om het voor de'oorlogs industrie dienstbaar te makenHet bleef echter behouden, omdat ook de Duitsers de historische waarde er van inzagen. Na de oorlog kwamen de klokken in Leeuwarden. In 1970 besloot de gemeenteraad van Leeuwarden tot herplaatsing van het Fremy-carillon in het stad- huiskoepellje. De restauratie imn het klokkenspel, uitgevoerd door de fir ma Eijsbouts te Asten (N.B.J en van het stadhuiskoepeltje, vergde een bedrag van ruim een kwart miljoen gulden. In de Lorentokerk te Praag hangt het tweede nog overgebleven klok kenspel van Claude Fremy. bromfietsbestuurders kregen een proces-verbaal wegens te overmatig alcoholgebruik. In totaal werden 4.914 automobilis ten 23 motor- en scooterberijders en 210 fietsers en bromfietsers gecontro leerd. 131 van hen konden geen rij bewijs tonen en 85 geen kentekenbe wijs. In 34 gevallen werden gladde banden geconstateerd Van 68 auto's was de verlichting ondeugdelijk. Voor overige overtredingen werden 63 processen-verbaal opgemaakt. DEN HAAG, 23-12. Minister Schmelzer zal kontakt opnemen met de regering van de Duitse Demokr..- tis.che Republiek over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. De Rijksvoorlichtingsdienst ver strekt hierover het volgende com muniqué: „Tijdens zijn zitting' heeft de ko ninkrijksministerraad aandacht ge schonken aan de ondertekening op 21 dezer van het basisverdrag tussen de bondsrepubliek en de D.D.R. „Flitsen" uit het buitenland TOKIO. Bij de jongste Amerikaan se luchtaam^allen is een aantal Ame rikaanse- vliegers in een krijgsge vangenkamp in Hanoi gewond, zo meldt het Noordvietnamese persbu reau. Het persbureau meldt niet hoeveel Amerikanen gewond raak ten. FRANKFORT. In een sanatorium in Salzburg is de Duitse schrijver Guenther Eich op 65-jarige leeftijd overleden. ANKARA. De openbaar aanklager voor een militaire rechtbank in An kara heeft tegen vyf leden van het ondergrondse „Turkse Volksbevrij dingsleger" de doodstraf geëist. Twee van deze vijf leden zijn vrouwen. PARIJS. Een Europees consor tium. waarin gasbedrijven uit Duits land, Nederland (Gasunie). België en Frankrijk verenigd zijn, heeft met de Amerikaanse oliemaatschappij Phillips een contract afgesloten voor de levering van een zeer grote hoe veelheid aardgas, afkomstig uit het Noorse deel (Ekofisk) van het conti nentale plat in de Noordzee. LYON. De weegschalenfabriek van Berkel te Villeurbanne, ten oos ten van de Franse stad Lyon, is uit gebrand. In de fabriek die. een op pervlakte van 6.000 vierkante me ter besloeg werkte 80 mensen. „Dat is een pak van mijn hart, me neer Gerstemaier, want ik ben een beetje begaan met deze jongeman. Hij ziet er keurig uit en lijkt me be hoorlijk beschaafd. Dus het is geen doodslag? Hoe gaat de justitie zoiets nu noemen?" „Tja, er zijn twee mogelijkheden; de jongen kan poging tot doodslag ten laste gelegd worden, maar ook zware mishandeling. Het hangt er maar van af, hoe de officier het ziet. Aangenomen, dat het slachtoffer dit overleeft". „Hoe lang gevangenisstraf kan hem dit kosten, meneer?" „Dat hangt van zijn leeftijd af. Ik kon natuurlijk niet te veel vragen. Hebt u enig idee. hoe oud die me neer Worms is?" Josje denkt even na en probeert zijn beeld voor zich te halen. „Ik dacht twintig, een en twintig". „Als hij nog niet een en twintig is, kan hij mogelijk rekenen op conside ratie. Meestal maakt de rechtbank een scheiding tussen twintig en een en twintig. Tjade strafmaat.. Dat kan net zo goed vijf jaar zijn als twee. Dat hangt van zoveel omstan digheden af. Staat het slachtoffer gunstig of ongunstig bekenden de dader.Hoe is het milieu, waar uil hij komt heeft hij een straf bladik bedoel: heeft hij al eens een geweldmisdrijf gepleegd. Wat zijn de achtergronden.. Als ik niets weet. kan ik moeilijk oordelen, wat zijn straf zal worden". „Ik dank u heel erg voor uw in lichtingen. meneer Gerstemaier. Mor genochtend bel ik u wel op uw kan toor. Ik heb een plannetje, maar dat 'mort u dan wel. Nogmaals veel dank. Ik ben blij voor mijn gast. dat zijn 'achloffer in olk geval nog leeft. Dat is al heel wat". In de geest van hetgeen op 7, en 8 december tijdens dp ministeriële Navo-zitting te Brussel wer$ 'over eengekomen, heeft de koninkrijks ministerraad de minister van buit- tenlandse zaken verzocht contact te doen opnemen met de autoriteiten der D.D.R. teneinde te bewerkstel ligen, dat op ambtelijk niveauj beide landen op korte termijn besprekin gen voeren over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen op het niveau van ambassadeurs. De koninkrijksministerraad hecht er gro t belang aan, dat bij die be sprekingen de D.D.R. zich bereid verklaart om met Nederland te gele gener tijd onderhandelingen te voe ren over bepaalde zakelijke kwes ties, die tussen de beide landen regeling behoeven. Bij die bespre kingen zullen ook andere vraag stukken aan de orde moeten worden gesteld, die direct verband houden met de overwogen normalisatie van de betrekkingen tussen beide lan den". SANTIAGO. Twee overlevenden van een vliegramp in de Andes zijn er in geslaagd door te dringen tot de bewoonde wereld. Een muilezeldrij ver vond de twee haveloze mannen in de buurt van de Chileense stad San Fernando, ongeveer 150 km ten zuiden van Santiago. WARSCHAU. Het hooggerechtshof van Polen heeft het beroep afgewe zen van twee broers die afgelopen zomer respectievelijk tot de dood straf en 25 jaar gevangenisstraf wa ren veroordeeld wegens een aanslag met kneedbommen op een instituut voor hoger onderwijs in dé. stad Cpole, zo is uit officiële bron in Warschau vernomen. WENEN. HetHongaarse commu nistische partijblad Nepsabadsag heeft de eerste officiële aanwijzing gegeven dat leden van het Pact, van Warschau bereid zijn een westelijk voorstel te aanvaarden om eind ja nuari inleidende besprekingen te beginenn over vermindering van de troepensterkte van oost en west. Ten overvloede kijkt ze nog naar het laatste journaal van de t.v.. maar ook dit zwijgt over hel drama in Lei den. Dan gaat ze de deuren sluiten om zelf naar bed te gaan. Voor ze inslaapt weet ze: ik laat die jongen niet los. Als ik hem kan bijstaan, zal ik het doen. Morgen zal ik hem mo reel ter zijde staan. En hem oppep pen. De soep wordt nooit zo heet ge geten, als hij wordt opgediend. Het is geen toeval, dat die Worms op de bank in mijn tuin terechtkwam. Hij is naar mij toegestuurd. Het is een vingerwijzing: jij gaat hem helpen. Josje van Geren. Je hebt gelukkig geld. Misschien kun je met jouw geld deze jongen de straf, die.by on getwijfeld zal krijgen,' verlichten. Hoofdstuk 16. De volgende morgen staat het Leidse drama tamelijk summier in de ochtendbladen. Josje is die mor gen al vroeg op. Na ampele overwe gingen neemt ze de telefoon en belt het academisch ziekenhuis op. Of men ook kan zeggen, hoe het met pa tiënt Loverstro gaat. Meneer Eb ver stro is het slachtoffer van een steek partij geworden en is gisteren het ziekenhuis binnengebracht. „Heeft mevrouw even geduld?" „Mevrouw" heeft geduld, want ze hoopt vurig, dat hij nog in leven is. Als ze dit aan de jongen kan vertel len. zal het zeker een opluchting voor hem betekenen. Het duqrt een paar minuten. Dan vertelt de portier, dat de man de nacht Soed heeft doorgemaakt en dat het levensgevaar zo ongeveer is ge weken. Josje slaakt een diepe zucht van opluchting. Wat een geluk, dat het zo afgelopen is. Als ze de telefoon weer MADRID. Bij de trekking van de tradilicne'e kerst-loterij in Spanje is de hoofdprijs van 1.2 miljard peseta (ongeveer 60 miljoen gulden) geval len op een lot dat in Vieh, een plaats op 60 km van Barcelona, was ver kocht. TEL AVIV. Een Israëlische pa trouille heeft dinsdag voor het eerst sinds enkele maanden weer een Ara bische inwoner van de strook van Gaza doodgestoken. SAIGON. De Amerikaanse lucht macht heeft zaterdagavond tot zon dagochtend vroeg voor de zevende dag in successie bombardementen op Noord-Vietnam uitgevoerd. PARAMARIBO. „Nederland kan van ons (Suriname) niet eisen, dat wij onze mensen verbieden het land te verlaten. Ze zijn daarin met in achtneming'van de gebruikelijke uit zonderingen, volkomen vrij. Wel heeft Nederland het volste recht mi granten niet toe te laten', zo rea geerde de Surinaamse minister van justitie dr. J. H. Adhin (VHP) op de uitlatingen van de Nederlandse de missionaire minister van justitie mr. A. van Agt (KVP). Echtpaar Boesman bij ballonvaart in Afrika DEN HAAG. 2C-12. Het ballon- vaardersechtpaar Boesman gaat rond de jaarwisseling een deel van de ballonvlucht herhalen *die door Jules Verne is beschreven in zijn boek „Vijf weken in een luchtballon"Hel echtpaar maakt boven de Afrikaanse staat Mali in totaal vier vluchten, waaronder een nachtelijke. De bal lon zal voor deze gelegenheid uitge voerd worden als heteluchtballon volgens het principe van de Franse uitvinder Montgolfier honderdne gentig jaar geleden. De ballon maakt, met name 's nachts indruk door de (propaangas) vlam die de lucht in de ballon moet verwarmen. Het echtpaar Boesman tvordt op zijn ballontrips vergezeld van een lucht- vaartjournalisi en een lid van de ballonclub. De PTT van Mali heeft ter gelegenheid van de ballonvluch- ten speciale postzegels uitgegeven met een afbeelding van de land kaart van Mali met een luchtballon. Deze postzegels zullen worden ge bruikt op de post'die op de ballon- vaarlen meegenomen zal worden. op het toestel legt, denkt ze: het lijkt wel, of ik het zelf gedaan heb. Zo trek ik het me aan. Ze neuriet zowaar, als ze het ont bijt gaat klaarmaken. Om acht uur is ze boven en klopt aan zijn kamer deur. „Meneer Worms, ik heb hel ontbijt klaar. Komt u beneden? Ik heb goed nieuws voor. u. Komt u maar spoedig!" Om eventuele vragen te vermij den, wacht ze niet op antwoord, maar gaat meteen naar beneden. Want aan de ontbijttafel wil ze het hem vertellen. Het duurt geen kwartier, of de jongen slaat in de eetkamer. Josje knikt hem vriendelijk toe en wijst een stoel tegenover haar. „Hoe hebt u geslapen?" Hij staat wat verlegen bij de deur. „Tamelijk goed. denk ik. Wat hebt u voor goed nieuws?" En denkt: kan er onder deze omstandigheden nog goed nieuws zijn? Ze wijst nogmaals naar de stoel. „Gaat u zitten. In ieder geval leeft uw zwager nog." De strakke trekken in zijn gezicht ontspannen. Met enkele stappen is hij bij haar en grijpt de arm van de vrouw beet. „Is het werkelijk waar?" vraagt hij op gretige toon. „U houdt me toch niet voor de gek?" Voor de derde keer zegt ze: „Gaat u toch zitten, dan kunnen we ontbij ten. Het is heus waar, ik heb van morgen vroeg het ziekenhuis al ge beld. Apropos, hij ligt in het Acade misch ziekenhuis in de stad. Men heeft bloedtransfusie op hem toege past, maar hij is in leven en van morgen hoorde ik, dat het levensge vaar zo ongeveer is geweken. U bont dus geen moordenaar." (wordt vervolgd) DOOR CEES GIESBEEK 52

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5