Restaurant Mondragon - Zierikzee AGENDA „Beter Wonen" krijgt beheer over woningen te Middenschouwen Grote schilderijendiefstal in hoofdstad Kabinetsformatie Weer incidenten in Noord-Ierland Criminaliteit in Nederland stijgt nog steeds Koopkracht van het besteedbaar werknemers-inkomen bleef bijna gelijk Kerstmis aimo 1972 Gemeenteraadsvergadering te Scharendijke Advertentie SCHARENDIJKE, 23-12. De raad van Middenschouwen kwam vrijdag middag jl. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester S. Francke. Naar aanleiding van de zich bij de ingekomen stukken bevindende agen da met bijbehorende stukken, van de op 21 december jl. gehouden verga dering van de raad van bestuur van de reinigingsdienst, ontspon zich een discussie over wijziging in de wijze van ophalen van het huisvuil per 1 januari 1973. De heer M. Boot vroeg of er ervaring bestaat met andere zakken voor het huisvuil, in plaats van de tot dusver voorgeschreven plastic zakken. De voorzitter ant woordde hierop dat er deugdelijke papieren zakken zijn. Mevr. Kloet pleitte voor het weer invoeren van de huisvuilemmez's. De voorzitter antwoordde kwasi, dat dit misschien de volgende stap kan zijn. Met betrekking tot het concept plan Ziekenhuisvoorzieningen, wees de voorzitter er op, dat de werkgroep van mening is dat het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee een zg. flank ziekenhuis kan worden, zij het in sa menwerking met een streekzieken huis. Spr. stelde zich voor dat de Ver. van burgemeester, wethouders en secretarissen op de op 19 januari a.s. te Goes te houden hearing door Gedeputeerde Staten, de mening van de gezamenlijke gemeentebesturen op Schouwen-Duiveland naar voren zou kunnen brengen. De raad besloot, op voorstel van de N.V. Bemiddelend Orgaan van het Bouwfonds Ned. Gemeenten, garant te zijn voor een door de heer P. J. van der Horst aan te gane geldlening voor het bouwen van een eigen wo ning te Scharendijke. Besloten werd tot aanvulling van de Algemene Politieverordening, i.v. m. het vervoer van gevaarlijke stof fen over de wegen. Mevrouw Kloet stelde de vraag welke maatregelen bij optreden van calamiteiten zullen worden genomen. De voorzitter ant woordde hierop dat het brandweer personeel deskundig is, doch dat voor optreden weinig materieel aanwezig is op Schouwen-Duiveland. Bij een calamiteit van enige omvang zal. de hulp van de B.B. kunnen worden in geroepen. De raad besloot dat voor de tech- insche dienst kring Bruinisse en Mid denschouwen, een rekening-courant overeenkomst zal worden aangegaan met de gemeente Bruinisse, met een maximumkrediet van f 30.000, Ter uitvoering van artikel 8 van de Landschapsverordening Zeeland be sloot de raad tot vaststelling van een schoonheidsverordening voor de be bouwde kommen der gemeente, in gevolge de bouwverordening. Bouwgrondprijzen Met ingang van 1 januari 1973 wor de bouwgrondprijzen als volgt her zien: Bestemmingsplan „Wederop- bouwplan Ellemeet" f 25,per m-; bestemmingsplan 1970" f 29,per m2! „Zomerhuizenterrein Scharen dijke" f 36,55 per m2; bestemmings plan „Kerkwerve-west" f 27,19 per m2. (Alle prijzen excl. BTW). De raad besloot verder tot verhuur- van de visbootsteiger ln de haven Kloostcrnol te Scharendjjke, voor een termijn van drie jaar, aan de Federatie van Deltavissers, voor een bedrag van f 7.500,per jaar, zulks ingaande 1 januari 1973. Uit het voorstel van b. enw. bleek dat alleen het algemeen toezicht bij de havenmeester zal berusten. In ver band hiermede rees bij de heer L. C. Hart de vraag of er nog wel vol doende emplooi voor de havenmees ter zal zijn aan de haven. De voor zitter antwoordde dat er in de afge lopen jaren drukte was in de haven i.v.m. de uitvoering van de Delta werken. De havenmeester, die tevens gemeentewerkman is, zal thans meer ingeschakeld moeten worden voor an dere werkzaamheden. De heer I. C. Padmos had gezien dat aan de noordwestelijke glooiing van de haven geïmproviseerde lig plaatsen voor bootjes zijn gemaakt. AMSTERDAM. In de Amsterdam se Amstelhotel is de 13e bijeenkomst gehouden van de donorlanden voor Indonesië. Op de foto een gesprek tussen v.l.n.r. de Nederlandse am bassadeur in Djakarta mr. H. Schel- tema, minister Boertien en de Indo nesische minister voor ontwikke lingslanden Widjojo Nitisastro. W.S.V. „Scharendjjke" De voorzitter deelde in dit ver band mede, dat de watersportvereni ging „Scharendijke" een plan heeft ingediend om aan deze zijde van de haven, achter de visbootsteiger, nog een steiger voor kleinere, jachten te maken, met 45 ligplaatsen. Mede ge let op het advies van de directeur van de C.D. Noord-Zeeland, zijn b. en w. tot de conclusie gekomen dat uitvoering van deze steiger niet kan geschieden volgens het plan van de watersportvereniging, daar er te wei nig uitvaarruimte overblijft tussen de beide steigers. Er kan alleen een steiger worden gemaakt waarlangs de boten in de lengterichting worden gemeerd, met 15 ligplaatsen. De raad besloot een krediet van f 15.170,BTW, voor het maken van deze steiger te voteren. Uitvoe- ï-ing zal geschieden door Van der Straaten Aann.-mij. B.V. te Hans- weert. Besloten werd tot wijziging van de legesverordening, waardoor hogere tarieven zullen gelden voor huisjes, tenten en caravans op kampeerter- reien, nl. f 10,per accomodatie, met een maximum van f 300,Voor plaatsen van caravans elders zal een tarief van f 20,per caravan gelden. De woonforensenbelasting. thans bedragende voor klasse I f 60,en klasse II f 100,zal met ingang van 1973 worden verhoogd tot respektie- velijk f 100,en f 150,De meeste tweede woningen vallen in laatstge noemde klasse. De verordening tot heffing en in vordering van een gemeentelijke ver ontreinigingsbij drage zal ingaande 73 worden gewijzigd in die zin, dat een bedrag van f 8,per inwoner-equi valent zal worden geheven voor lo zing in de Grevelingen. Voor een woning zal door de gebruiker dus een bedrag van f 28,verschuldigd zijn. Aan de heer C. C. van Felius te St. Philipsland zal een perceeltje bouw grond aan de Ingridstraat te Scha rendijke, groot 315 m2, worden ver kocht voor een bedrag van f 7.213,50. Subsidie Op voorstel van b. en w. besloot de raad voor onderzoek van leerlingen voor beroepskeuze een subsidie van f 12,50 per leerling beschikbaar te stellen, zulks met ingang van het jaar 1973. Dit bedrag zal ook gelden voor beroepskeuze-onderzoek door het Ge westelijk Arbeidsbureau. Het subsidie aan het Zeeuws In stituut voor de Geestelijke Volksge zondheid in Zeeland zal, ingaande 1973, worden verhoogd van f 0,60 tot f 0,70 per inwoner. Subsidieverhoging zal niet plaatsvinden voor het Bu reau Levens- en Gezinsvi-agen, daal de indruk bestaat dat hiervan weinig gebruik gemaakt wox-dt door inwo ners uit de gemeente. Zou het tegen deel waar zijn, dan kan subsidiever hoging alsnog worden overwogen. De raad besloot, conform het voor stel van b. en w., de woningwetwo ningen in de gemeente (101 wonin gen) ingaande 1 januari 1973 in be heer en exploitatie over te dragen aan de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" te Zierikzee. Definitieve eigendomsovei-dracht van de woningen zal kunnen plaats vinden zodra dit administratief mo gelijk is. De heer Hart vroeg waaruit de in spraak van de gemeente zal bestaan bij toewijzing van woningen. Volgens de voorzitter kan de gemeente 25 pro cent van de woningen zelf toewij zen. Overigens bestaat er een prettig contact met de woningbouwvereni ging bij de toewijzing van de wo ningen. De heer M. Boot vond de overdracht een wijs besluit. Hierdoor komt er ter secretarie misschien meer tijd beschikbaar voor andere werk zaamheden. Bij de technische dienst kring Bruinisse en Middenschouwen is er dan wellicht geen derde man nodig. De voorzitter gaf als zijn me ning weer dat de derde man bij de techinsche dienst zeker nodig zal zijn. De tijd zal dit leren. De heer M. Boot sprak namens alle x-aadsleden woorden van dank aan het adres van het personeel van de C.D. „Nooz-d-Zeeland", onder leiding van de directeur, de heer P. A. Boot, voor het vele werk dat voor de ge meente verricht is. Spreker wenste de heren Bunskoeke en Ringelberg van de nieuwe technische dienst, veel wijsheid toe en hoopte dat zij veel zullen mogen bijdragen tot uitbouw van de gemeente. De voorzitter stelde de woorden van dank van de heer Boot zeer op prijs. Spreker hoopte dat de samenwerking met de ge meente Bruinisse m.b.t. de nieuwe technische dienst vi-uchtbaar zal mo gen zijn. Vastgesteld werden nog de slotwij- zigingen (18e en 19e) van de begro ting voor 1971. Totale waarde meer dan half miljoen AMSTERDAM, 26-12. Op eerste kerstdag hebben inbrekers op twee plaatsen in Amsterdam schilderijen gestolen met een totale waarde van meer dan een half miljoen gulden. De grootste buit werd veroverd in een alleenstaand pand aan de Die- penbrockstraat, waar de dieven de rolluiken aan de achterzijde opduw den, vastzetten en vervolgens een DEN HAAG, 26-12. Het kabinet der koningin deelt mede: De informateur dr. M. Ruppert, heeft Hare Majesteit de Koningin in de afgelopen week enige malen tele fonisch op de hoogte gehouden van zijn werkzaamheden. Vijfendertig doden bij vliegtuigongeluk OSLO, 24-12. Bü een vliegtuigon geluk in de buurt van Oslo, zijn za terdagavond 35 mensen om het leven gekomen. Een Fokker Friendship van de Noorse luchtvaartmaatschappij Braa- then S.A.F.E., die van Aalesund op weg was naar het vliegveld Fornebu, stortte slechts enkele minuten voor de landing neer in een woest berg achtig gebied, op ongeveer 20 km van Oslo. stuk uit een ruit sneden. Hier wer den negen schilderijen met een ge schatte waarde van meer dan een half miljoen gulden ontvreemd. De duurste stukken zijn een „Gezicht op Dordrecht" uit 1644 van Jan van Goyen, een „Riviergezicht met vis- vers op zee" van Salomon Ruysdael, een werk van Jan van Kessel en een havengezicht van Parcellis. De poli tie heeft over deze inbraak Intei*pol ingelicht, omdat wordt aangenomen dat de dieven de werken niet in ons land aan de man zullen proberen te brengen. Voorts is uit een pand aan het Valeriusplein, eveneens op de avond van eerste kerstdag, een stadsgezicht van Mesdag, dat ongeveer 4500 gul den waard moet zijn, verdwenen. Hier hebben de inbrekers zich toe gang verschaft door een ruitje naast de toegangsdeur tot het pand te ver breken. BELFAST, 26-12. De betrekkelijke rust, die in Noord-Iei-land heerste sinds zaterdag het kerstbestand van de IRA inging, is dinsdag enkele malen verstoord. Twee mannen wer den gewond toen vanuit een voorbij rijdende auto werd geschoten op een groepje mensen in de katholieke Crumlin Road. Dinsdagavond liepen een aantal mensen lichte verwondin gen op door een bom die in een ka tholiek café in Crumlin Rond wptJ gegooid. In een ander, ook cloor ka tholieken bezocht café, werd een man door een schot in de borst getroffen. Telefoon (01110) 2670 Voor de oudejaarsavond kunnen wij u aanbieden: Appelbeignets, per stuk Ananasbeignets, per stuk Pastei gevuld met kalfsvleesragout, per stuk Pastei gevuld met visragout (crab en garnalen) per stuk Russisch ei (met vis) toast en boter, p.p Huzarensalade (zonder vis) toast en boter, p.p. Garnalen-cocktail met toast en boter, per stuk Uitgebreide Hors d'Oeuvre met vis en vleesgerechten, f 0,55 f 0,80 f 2,75 f 3,25 5,00 5,00 6,50 12,50 Wij bezorgen over het hele eiland. Bestellingen buiten Zierikzee vanaf 25,-. Waarom zou U oudejaarsdag - die nog op zondag valt ook in de keuken doorbrengen, als wij deze zorg van U overnemen? Wilt U s.v.p. uw bestelling vóór oudejaarsmiddag 15.00 uur doorgeven, opdat onze medewerkers ook de oudejaarsavond in de familiekring kun nen doorbrengen. Wij danken U daarvoor hartelijk en wensen U een hele prettige avond toe. DEN HAAG, 26-12. De criminali teit in Nederland is dit jaar weer tcegenomen en vooral werd er meer gestolen, verduisterd, gefraudeerd en opgelicht. Volgens de voorlopige be rekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven dit jaar 26,4 per 1.000 in woners, vergeleken met 23,2 in 1971. In vergelijking met 1968 is de crimi naliteit met 55 procent gestegen. Hoofdzakelijk zijn het vermogens- misdrijven, die een sterke toeneming te zien geven. In 1972 was het aantal vei-mogensmisdrijven, dat ter kennis van de politie kwam 20 per 1.000 in woners. Dit is ongeveer 16 procent meer dan in 1971 (17,2 per 1.000 Ne derlanders). In vergelijking met 1968 is het gemiddelde aantal vermogens- misdrijven bijna verdubbeld. Ook de agressieve misdrijven ne men voortdurend toe. In 1972 maak ten 2,2 per 1.000 inwoners zich daar aan schuldig of ongeveer 5 procent meer dan in 1971. preventie halen nog weinig uit: in 1972 moest de brandweer bij 24.500 branden optreden tegen 21.500 in 1971, 20.300 in 1970 en 17.800 in 1969. Kleuter uit raam gevallen MAASBREE 26-12. In zijn ouder lijke woning te Maasbree is maandag de vierjarige M. van Dijk uit een vier meter hoger gelegen venster raam gevallen. Het ongeluk gebeurde nadat de kleuter op de vensterbank was geklommen en naar beneden viel. Het knaapje werd bij deze val, waar bij hij op de straatstenen terecht kwam, zo zwaar gewond, dat hij en kele uren later in het ziekenhuis te Venlo aan de opgelopen verwondin gen bezweek. Verkeersmisdrijven De verkeersmisdrijven bedroegen 'dit jaar 3,0 per 1.000 inwoners, tegen 2,9 in 1971. De verkeersovertredin gen namen sterker toe, namelijk van 138,8 per 1.000 inwoners tot 153,7 per 1.000 inwoners, een stijging van bijna 11 procent. De waarschuwingen van het bx*and- Derde huwelijk Hoessein AMMAN, 25-12. Koning Hoessein van Joi-danië heeft zich laten schei den van zijn in Engeland geboren vrouw en is hertrouwd met de in Cairo geboren 24-jarige Alia Toekan, zo is zondag door het Jordaanse hof bekend gemaakt. Verlies Amerikaanse oorlogsvliegtuigen SAIGON, 27-12. De Noordvietna- mese radio-omroep heeft bekend ge maakt, dat sinds 18 december 69 Amerikaanse oorlogsvliegtuigen met inbegrip van 26 achtmotorige straal- bommenwerpers van het type B-52 door de Noordvietnamese luchtaf weer zijn neergeschoten. Ziekenhuis in Hanoi geheel verwoest HANOI/SAIGON/PARIJS/STOCK- HOLM, 22-12. Het Bach Mai-zieken- huis, met 1.000 bedden één van de grootste van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, is vrüdagochtcnd bü nieuwe Amerikaanse bombarde menten volledig verwoest, zo melden de correspondent in Hanoi van het Franse persbureau A.F.P. en het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken. Dc Zweedse ambassadeur in Hanoi Jean-Christophe Ocbcrg die momen teel in Stockholm verblijft, heeft van zijn ambassade bericht ontvangen dat „veel artsen en verpleegsters zijn omgekomen". Hoeveel patiënten zijn gedood is niet bekend. Drie sportvissers verdronken KRABBENDIJKE, 25-12. Drie sportvissers uit Bergen op Zoom en het Belgische plaatsje Merksem zijn vrydag in de Oosterschelde ter hoog te van Krabbendyke verdronken. De drie mannen J. S. (38). P. D. (34) uit Merksem en de 73-jarige A. L. uit Bergen op Zoom waren vrij dagmorgen de slikken opgegaan om pieren te steken. Toen zij vrijdag avond nog niet waren teruggekeerd begon de rijkspolitie te water een zoekactie met schijnwerpers, die zonder resultaat bleef. De stoffelijke overschotten van de mannen zijn inmiddels teruggevon den. Overval op P.T.T.- geldwagen opgelost AMSTERDAM, 27-12. De overval op een postauto, die een week gele den in de Kamerlingh-Onneslaan in Amsterdam een buit van ruim hon derdachttienduizend gulden aan baar geld en ongeveer achtduizend gulden aan postzegels opleverde, is opgelost Tijdens het weekeinde en de kerst dagen heeft de groep-in-oprichting van de Amsterdamse centrale re cherche, die zich speciaal gaat bezig houden met het toenemende aantal overvallen, vier Amsterdammers ge arresteerd. Zij hebben allen hun aandeel in de roof bekend. Aangehouden werden de 27-jarige A. C. B., de 23-jarige F. J. M. H. en de 20-jarige R. D., die bekend hebben de overval te hebben gepleegd. De vierde arrestant is de 32-jarige J. de W., die ter zake van heling van onge veer tienduizend gulden is aange houden. Meer dan honderdduizend gulden van de buit kon worden achterhaald. Chauffeur hij ruzie neergestoken ROTTERDAM, 25-12. Een 27-jarige chauffeur uit Schiedam is in de nacht bij een ruzie in de „Margare- thabar" op Katendrecht met een mes in de buik gestoken. De man is ern stig gewond opgenomen in een zie kenhuis. Volgens de politie is de dader een Surinamer, die onmiddellijk na de steekpartij de vlucht nam. DEN IIAAG, 26-12. Dc Nederland se werknemer is er, ondanks een forse stijging van het bedrag in geld dat hü ontvangt, dit jaar nauwelijks op vooruitgegaan wat de koopkracht betreft van zijn voor besteding be schikbare inkomen. Dit ervaringsfeit wordt bevestigd door dc berekenin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In een jaaroverzicht raamt het C. B.S. dat het rccel beschikbaar in komen uit dienstbetrekking van de werknemers in nijverheid, handel, vervoer en bank- en verzekerings wezen met nog niet één procent is toegenomen. In oktober jl. was dit inkomen 28 procent hoger dan in oktober 1964 en in oktober van het vorige jaar bedroeg de stijging 27 procent.. De stijging van oktober 1971 tot oktober van dit jaar bedroeg dus ongeveer driekwart procent. De bruto-uurverdiensten in dc in dustrie zijn met ongeveer 10,5 pro cent gestegen (van f 6,28 lot f 6.94); de bruto-uurverdiensten plus sociale lasten stegen met 11,5 procent (van f 9,85 tot f 10.98). De geringe stijging van dc be schikbare koopkracht is o.nv toe te schrijven aan de prijsstijging, die het C.B.S. voor 1972 raamt op ongeveer 8 procent. Donderdag 28 december Zierikzee Sportcentrum „Onderdak", 9.00 uur, aanvang wedstrijden, schoolzaal- handbaltournooi Schouwen-Duive land. Westerschouwcn „Boeijes Bosch", instructiedag l.r. „W.Schouwen" en l.r. „Schouwse Ruiters" (aanvang 9.00 en 13.00 uur). Vrijdag 29 december Weslerschouwen „Boeijes Bosch", instructiedag l.r. „W.Schouwen" en l.r. „Schouwse Ruiters" (aanvang 9.00 en 13.00 uur). Zaterdag 30 december Westerschouwen „Boeijes Bosch", streek wedstiij den landelijke ruiterverenigingen, (aan vang 9.30, omstreeks 15.30 uur slot- parade). Maandag 1 januari Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede, 16.00-17.30 uur, Nieuwjaarsreceptie. Woensdag 3 januari Haamstede Hotel R.T.M.-station, 10.00 uur, nieuwjaarsreceptie, tevens koffie- uurtje, Ver. van Huisvrouwen. Donderdag 4 januari Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. Vrijdag 5 januari Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. Zaterdag 6 januari Zierikzee Sporthal „Ondei-dak", optreden groep „Supersister" voor jeugdsociëteit „Brogum". Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Cllppertassen §l|j Attachékoffers gfl. (yWlAXé DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Nederlanders houden van soet BONN, 23-12 Binnen de Europese Gemeenschap zijn de Nederlanders de grootste liefhebbers van zoete ge- i-echten. Wij gebruiken per jaar 45,6 kilo suiker per hoofd van de bevol king, gevolgd door Belgen en Luxembui'gers met 38,3 en door de Fi*ansen met 35,9 kilo. De Duitsers verorberen maar 34,3 kilo en de Ita lianen sluiten de rij met 27,1 kilo per hoofd. Kerstmis in Bethlehem BEHTLEHEM, 25-12. De Latijnse patriarch van Jeruzalem, mgr. Giu seppe Giacomo Beltritti heeft in de kerstnacht in de Geboortekerk van Bethlehem de traditionele nachtmis opgedragen in aanwezigheid van on geveer 1400 mensen. Talrijke pel grims, die geen plaats in de kerk konden vinden, volgden de dienst op het Plein van de kribbe waar een reusachtig televisiescherm stond op gesteld. Voor het eerst werd de mis ook via een satelliet naar vele landen in dc gehele wereld uitgezonden. DEN HAAG, 26-12. Kerstmis, dat geldt als tijd van vrede en goede wil, heeft weinig verlichting gebracht in dc strijd in Vietnam. Er werd mel ding gemaakt van bomaanvallen in de kerstnacht op Hanoi en van hon derd doden bij incidenten gedurende de bestandsperiode in Zuid Vietnam. Geen kerstvreugde was er voor de duizenden vluchtelingen na dc enorme aardbeving in hei MidHen- Amerikaanse Nicaragua waar de hoofdstad Managua voor de tweede keer deze eeuw grotendeels werd verwoest. Zeker 2.000 mensen kwa men om en 5- a 6.000 doden liggen onder het puin. Paus Paulus zei in een sombere kerst-toespraak dat zijn blik zich in het bijzonder richtte op die gebieden waar nog oorlog is, waar honger, lij den en nood heersen cn waar men nog altijd uitziet naar gerechtigheid en vrede. In Bethlehem, de plaats die Israël in 1967 op Jordanië veroverde, waren' strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen toen tal van pelgrims en toe risten in de geboortekerk de tradi tionele nachtmis kwamen bijwonen. Hun aantal was door de ongewone kou geringer dan in vorige jaren. Tienduizenden mei geschenken overladen West-Bcrlijvers stroomden „door dc muur" naar Oost-Berlijn waar zij voor het eerst sedert zeven jaar ïveer kerstmis konden vieren bij familie en vrienden. In Noord-Ierland waar het Ierse Republikeinse Leger ren drie dagen durend kerstbestand had afgekon digd, was het rustig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2