Hoge omzet Kerstkaarten de verwoesting van Jeruzalem Profetie van Christus werd werkelijkheid Palestina's hoofdstad nu nog omstreden Wat staat ons komende winter te wachten Elk jaar opnieuw een verrassing B DO Deze foto toont een doorkijkje in Oud Jeruzalem, het vroegere Arabische gedeelte. Op de achtergrond de „Kerk van het Heilig Graf'. De geschatte verkoop van ansichtkaarten in Nederland zal dit jaar ver moedelijk boven de honderd miljoen gulden uitkomen. Onder dit pakket aan zgn. wenskaarten, waartoe met name kaarten bij verloving, huwelijk en geboorte behoren, nemen de kerstkaarten een dominerende plaats in. Noch de toenemende ontkerstening, noch andere faktoren zoals de snelle stijging van de P.T.T.-tarieven, hebben kunnen verhinderen dat de ge middelde Nederlander ieder jaar meer kerstkaarten of in elk geval duurdere kaarten verstuurt. Ook dit jaar zullen we weer kunnen kiezen uit een enorm assortiment van kerstkaarten, die in prijs variëren van vijftien cent tot zo'n vier gulden per stuk. Omzet en assortiment van nieuwjaarskaarten is een stuk kleiner. Kwaliteit wint het van de kitsch Niet ver van Bethlehem, waar Je zus werd geboren, ligt Jeruzalem, de oude hoofdstad van Palestina. Vele jaren was de stad verdeeld in een oud gedeelte, dat tot Jordanië be hoorde, en een nieuw gedeelte, dat in 1948 bij de totstandkoming van de staat Israël aan Israël werd toe gewezen. Sedert de laatste oorlog in het Nabije Oosten heeft Israël ech ter ook het oude Jeruzalem weer in handen zulks tot ergernis van de ge hele Arabische wereld; Jeruzalem is dus nog steeds een betwiste stad, zoals ze dat door de eeuwen heen altijd is geweest. Voor ons christenen zit er iets wrangs in de gedachte aan deze stad. Jeruza lem heeft eertijds Christus even uit drukkelijk verworpen als Bethlehem hem aannam. Titus kwam kruisen te kort Wanneer we vandaag aan de dag het oude Palestina bezoeken vinden we nog iets terug van de sfeer van Jezus' dagen in Bethlehem, zeker in het landschap. Komen we in Jeruza lem, dan zijn de stoffelijke herinne ringen aan het verblijf van Christus in die stad vrijwel volledig wegge vaagd. Wat men in de Heilige Graf kerk en andere plaatsen nog pro beert vast te houden aan stenen herinnering van Christus, berust op zijn best op nogal vage vermoe dens, die op het eerste gezicht weinig historische groncj hebben. Maar het geestelijk klimaat uit de dagen van Jezus is in alle opzichten nog aanwezig. Het was en is een stad met een vulkanische natuur. Arabieren en Israëliërs staan hier fel tegenover elkaar, de hartstochten kunnen ieder ogenblik weer fel op laaien. .Temidden van deze gistende wereld, die geteisterd wordt door felle tegenstellingen, leefde ook Christus. Zijn prediking, die het re gelrecht op ieder mens had begrepen werd hier niet begrepen. Het ont- stuimig levende volk van Jeruzalem was te zeer in konflikten gewikkeld om zijn hart open te zetten voor Christus' woorden. Men had hem graag geaksepteerd als volksmenner, als leider van een opstand. Zoals men Jezus ogenblikkelijk eerde, toen hij op Palmpasen als een vorst de stad scheen binnen te rijden. Maar de wereld te winnen door liefde, zo als Christus wilde, dat kon het volk van Jeruzalem niet opbrengen. Romeinen Herhaaldelijk heeft Jezus getracht Jeruzalem ervan te overtuigen dat er geen vrede kon bestaan zonder deze liefde. Maar men heeft niet naar hem willen luisteren. De bijbel, die helemaal niet van sentimentele verhalen houdt, vertelt ons dat Jezus tenslotte wenend naar Jeruzalem keek en dat hij de ondergang van deze stad voorspelde. Die ondergang is gekomen. De pro fetie werd al heel gauw bittere wer kelijkheid. Een tragisch lot is de stad ten deel gevallen in het jaar 70 na Christus. Er waren toen bijna veertig jaren verlopen sinds men Christus buiten de stad had laten brengen om hem te kruisigen. Velen van degenen, die hem toen aan het kruishout zagen hangen, hebben bij de verwoesting van Jeruzalem door de Romeinen eenzelfde lot ondergaan. Vijf maanden lang werd de stad door Titus en zijn legioenen belegerd Elke dag liet de Romeinse veldheer minstens vijfhonderd gevangenen en overlopers aan het kruis slaan, zodat rond Jeruzalem alle bomen moesten worden gekapt om nieuwe kruisen te kunnen laten maken. Geen steen op de andere De geschiedschrijver Flavius Jo- sephus, die zelf tot de gevangenen van de Romeinen heeft behoord, stelde een uitvoerige kroniek samen van de belegering en de val van Pa lestina's hoofdstad. Na een uithongering wan vijf maanden was er niets menselijks meer overgebleven in de gedragin gen der burgers. Men slachtte zelfs kinderen om zich met hun vlees te voeden. Nadat de legioenen van Titus eindelijk de „dodenstad'' had den ingenomen - er werden meer lij ken dan levenden aangetroffen - restte de soldaten nog maar éSn taak: de algehele verwoesting van de stad. Nu was Jeruzalem onder de re gering van Herodus en zijn opvolgers zeer verfraaid en daardoor een van de mooiste steden van de wereld geworden. Bijvoorbeeld de tempel, dezelfde die Jezus nog had betreden, was een bouwwerk van de eerste orde. Titus had deze tempel graag willen behouden, maar hij kon zijn soldaten niet meer in toom houden. Dus werd ook de tempel in brand gestoken. Heel Jeruzalem werd met de grond gelijk gemaakt De profetie van Christus, dat geen steen op de andere zou worden gelaten kwam ten volle uit. En de vloek die Christus liet horen op de stad, die zich in alle eeuwen van hem heeft afgekeerd, geldt nog. Geen enkele stad waar het „vrede op aarde" zo weinig in praktijk is ge bracht. Ook nadat Jeruzalem was her bouwd, vloeide talloze malen bloed door de straten. We denken aan de opstand onder Bar Kochba in de tweede eeuw, aan de verovering in 1099 door Godfried van Bouillon, aan de konflikten onder het wisselend bestuur in de volgende eeuwen, aan de hevige incidenten tussen Joden en Arabieren in 1933 en last but not least aan de latere onlusten sedert de opsplitsing van Palestina, in een Jordaans en een Israëlisch deel. Zelf de stad werd in tweeën gehakt. In middels is nu ook het oude Jeruza lem in handen van de Israëliërs, maar de Arabieren nemen hier na tuurlijk geen genoegen mee en vroeg of laat kan het bezit van deze stad weer de inzet vormen voor een nieu we oorlog. Zo blijft Jeruzalem een stad vol dreiging. Het vredige Bethlehem - 10 kilo meter verder - en het woelige Je ruzalem. Twee plaatsen, die het be gin en het eind van Jezus' leven markeren en die leren, dat alleen geluk en vrede is bij degenen, die van goede wil zijn. Jarenlang stuurden wij onze fami lie, vrienden, bekenden en zakenre laties met Kerst ansichtkaarten, waarop vooral wat glitterige sneeuw moest voorkomen. Ook de stal van Bethlehem, de arreslee en het kerst boompje, eventueel ook nog de kerstman, waren zeer in trek. Enig artistiek niveau hadden deze kaarten niet, maar het publiek vroeg er nu eenmaal om. Deze eenvoudige cli- chékaarten, die nimmer boven de pretentieloze kitsch uitkwamen, wer den in grote kollekties gedrukt en grif verkocht. Qok dit jaar zult u deze ansicht kaarten nog in grote getale kunnen kopen voor soms enkele dubbeltjes. Maar de toenemende welvaart maakt het de meeste Nederlanders nu ook mogelijk mooiere en vooral origine lere kerstkaarten te versturen, al zullen we daar natuurlijk een hogere prijs voor moeten overhebben' De duurste kaarten hebben een prijs die zelfs reeds rond de vier gulden circuleert en je moet natuurlijk ie mand wel héél aardig vinden om hem (haar) zulk een prijzige kerst kaart te sturen. In de praktijk blijken vele mensen elkaar toch wel aardig te vinden, want de omzet van de duurdere en zelfs van de duurste kollekties stijgt met het jaar. Statussymbool Het heeft er soms zelfs de schijn van dat ook de kerstkaart meer en meer wordt gezien als een status symbool, die de welstand en maat schappelijke betekenis van de afzen der illustreert. Hoe duurder de kaar ten zijn die hij verzendt, des te „meer is hij. Het is jammer dat de kerst kaart door sommigen in dit licht wordt bezien Wij vinden het veel meer voor iemand pleiten als hij uit het reusachtige assortiment aan an sichtkaarten er eentje weet te puren die in artistieke zin goed te noemen valt (en dat hoeft niet altijd de duur ste te wezen). Een zevental firma s beheerst de Nederlandse kerstkaai'tenmarkt. De grootsten onder hen hebben een kol- lektie van tegen de duizend soorten. Verschillende topontwerpers worden hiervoor ingeschakeld, eerste klas lithografen zijn bij de vervaardiging betrokken. Ook papierfabrikanten (kaart en envelop) hebben er een zeer goede business aan. de postbe- stellers houden er overuren aan over Per hoofd van de Nederlandse bevol king wordt per jaar f 5,50 a f 6,- aan kerstkaarten besteed. Alleen in Engeland wordt er aan kerstkaarten nog meer geld besteed dan bij ons. Maar voor de Engelsman heeft de kerstkaart dan ook een an dere betekenis dan voor ons. Des te meer kaarten hij ontvangt, des te po pulairder mag hij zich weten. De kaarten behoeven artistiek niets voor te stellen, als hij maar véél ontvangt. Deze tendens ontbreekt bij de Ne derlanders en daar hoeven we niet rouwig om te zijn ook Felle kleuren De Engelsen zijn nog steeds verzot op kerstkaarten, waarop stalletjes, kerstbomen of een kalkoen staan af gebeeld. Ook de Amerikaanse kaart is in artistiek opzicht waardeloos, even kitscherig als de gemiddelde Amerikaanse televisieshow. Het pleit voor ons Nederland dat de Ameri kaanse ansichtkaartenfabrikanten hier geen voet aan de grond hebben gekregen, in heel Europa trouwens niet. Zoetige religeuze afbeeldingen doen het bij ons niet meer zo goed. Een groot deel van ons is in religieus opzicht zeer modern, vergeleken bij het buitenland. Dat is van invloed geweest op het patroon van onze kerstkaarten, waar felle kleuren niet geschuwd worden en de moderne zakelijkheid triomfeert over de iet wat oudbakken sentimentaliteit. Velen zijn wel dol op reprodukties van beroemde schilderijen. Kaarten met dergelijke reprodukties zullen dit jaar ook hun weg wel weer vin den naar de gretige kopers. Moderne kaarten steeds meer in. zwang. >e>iDböê>ioëögcHotcöêcHc>s<De>^©e>*DöG>ÊP^^^ is bevroren regen ofwel een vorm van neerslag. Ongetwijfeld komt er sneeuw, maar de temperatuur moet dan onder nul zijn, wil die sneeuw blijven liggen en zoals we boven zagen is die kans niet zo groot. Niet te voorspellen Al die gegevens zijn heel aardig, maar het nare is dat de weergoden zich slechts zelden aan de gemiddel den houden. Altijd wijken ze op de een of andere manier er vanaf. We krijgen meer of minder ijsdagen, ineer of minder vorstdagen, meer of minder neerslag. En dan nog de vraag van de kombinatie neerslag en vorst, die ons gladde wegen kan be zorgen en lang blijvende sneeuw- pakketten. Vallen neerslag en vorst niet samen, dan hebben we geen last en anders wel. Ondanks onze gemiddelde gege vens, uitgebreide statistische studies, verkenningen door wcersatellielen in de ruimte en. diverse beroem de almanakken, kunnen wc het ko mende wintertje toch niet precies voor u uitstippelen. Misschien hebt u iets aan de weersverwachtingen die De Bilt vierentwintig uur van tevoren geeft. Wetenschappelijk be zien zijn ze het meest betrouwbaar en toch soms. moesten weten hoe het hier in ons land toegaat, kunnen het niet voor spellen. Bekijken wé" de seizoenen in groot verband dan mogen we zeggen, dat Nederland een zeeklimaat heeft. We weten allen wat dit inhoudt. Geen extreem warme zomers en geen ex treem koude winters, maar vrij veel neerslag. Bestuderen we de statistieken van De Bilt wat nauwkeuriger, dan zien we dat er onderling toch wel inte ressante verschillen zijn. Zo heeft het westen van onfc land, dus de kuststreek inderdaad een uitgespro ken zeeklimaat, doch het oosten van ons land, langs de Duitse grens, ver toont meer neiging naar een land klimaat, hetgeen betekent, dat daar ~ver het algemeen genomen de tem peraturen in de winter lager zijn en 's zomers hoger dan aan de kust. Toch heeft de kuststreek meer uren zonneschijn per jaar en het oosten van ons land meer bewolking. Na tuurlijk zijn dit allemaal gemiddel- over een groot aantal jaren. Het zeeklimaat Ons zeeklimaat danken we aan onze ligging aan zee. Dc nabije grote watermassa wordt in het voorjaar slechts langzaam aan warmer en koelt in het najaar langzaam af. Bo vendien hebben wij nog een groot voordeel boven andere gebieden met een zeeklimaat, dat wij de invloed ondergaan van de golfstroom, een machtige stroming van naar verhou ding warm zeewater, die zijn oor sprong vindt in de Caraïbische Zee in de buurt van midden-Amerika en die langs West-Europa stroomt" en de anders zo gure westenwind wat ver warmt, waardoor ons klimaat aan merkelijk milder wordt dan anders het geval zou zijn geweest. Onze winters zijn daardoor zachter dan die van andere gebieden met een zeeklimaat op gelijke breedte. De gemiddelde overdagtempera- tuur waarbij de Nederlander leeft is 10.1 C, waarbij de gemiddelden van maximum 13.1 C en minimum 5,8 C schommelen. Van de 365 dagen die ons jaar telt kennen we in Nederland gemiddeld 60 vorstdagen, 9 ijsdagen, 18 zomerse dagen en 2 tropische dagen. In ver houding hebben we dus meer kou dan warmte, want tegenover 69 echt koude dagen staan slechts 20 warme dagen. Deze cijfers zijn wel leuk, maar in grote lijnen wisten we dit reeds. De regen Per jaar valt er gemiddeld 739 mm neerslag, dat betekent dat wanneer dit water allemaal zou blijven staan gedurende het jaar heel Nederland onder een watermassa van bijna 74 cm hoog zou liggen. Anders omgere kend betekent het, dat per jaar niet mirfüer dan 739 liter op een vierkan te meter valt. Hierbij is augustus de natste en maart de droogste maand. Wat de zonneschijn betreft, die krijgen we gedurende 1570 uur per jaar. Wanneer we aannemen, dat twaalf uur per dag de zon schijnt en het twaalf uur donker is, dan bete kent dit, dat we van de 365 dagen van het jaar ongeveer 131 dagen achtereen de zon zien. De resterende 234 dagen laat de zon verstek gaan en zien we slechts een bewolkte grauwe hemel. Schaatsen in januari Al met al mogen we van de ko mende winter verwachten, dat we ruim een week kunnen schaatsenrij den, waarbij de kans het grootst is, dat dit in januari of februari zal val len en niet in december. Dan hebben we nog zestig dagen vorst tegoed. Dat betekent ongeveer twee maan den. Nu moeten we precies weten wat De Bilt hiermee bedoelt. Een vorst- dag is een dag, waarop de mini mum temperatuur op die dag bene den de 0° komt en wel gemeten op een hoogte van 2,2 meter boven de grond. Nachtvorst, die gemeten wordt vlak boven de grond, betekent dus nog geen vorsldag, want bij nachtvorst kan de temperatuur op ruim 2 meter boven de grond ge makkelijk nog boven nul zijn. Ove rigens worden die vorstdagen bere kend wanneer de temperatuur op die dag minimaal 0° was Maar dat kan slechts gedurende korte tijd zijn. terwijl de temperatuur de rest van die dag boven nul is. De kou valt dus wel mee. Normaal behoeven we ook niet veel sneeuw te verwachten. Sneeuw Na de mooie herfst is iedereen nieuwsgierig naar het weer dat deze winter ons zal brengen. Het merk waardige ervan is, dat we allemaal weten wat we van een' Nederlandse winter mogen verwachten, maar dat we geen van allen vooraf kunnen zeggen hoe die winter worden zal. Zelfs de oudsten onder ons, die reeds zoveel winters meemaakten dat ze Staat dit ons veel of weinig te wachten. «ia! o

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4