AGENDA CEBECO-Handelsraad voor het eerst bijeen te Amsterdam Viering vijftig jaar van de Sowjet-Unie IRA-bestand van drie dagen Akkoord bereikt over nieuwe bouw-CAO MC. MOURER LAATSTE NIEUWS AslênXV a KERSTDORPJE Fusie succes in praktijk AMSTERDAM, 21-12. De Nationa le Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging voor land- en tuinbouw G.A. „Cebeco-Handelsraad", op 1 ju li jl. tot stand gekomen door fusie van „Cebeco" te Rotterdam en de flandelsraad vap de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond te Arn hem, heeft donderdag in Amsterdam haar eerste algemene vergadering gehouden. Er werd een statutenwij ziging besproken die een samenwer king mogelijk moet maken tussen Cebeco-Handelsraad en de Coöpera tieve Centrale In- en Verkoopvereui- ging van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond te Haarlem. Met de fusie tussen Cebeco en Handelsraad, vertelde voorzitter A. M. Geluk uit Noordgouwe in zijn openingsrede, is het van het begin af goed gegaan. Zowel in het persoon lijke als in het zakelijke vlak ver loopt alles naar wens en alle coöpe raties die vroeger bij de Handels- raad waren aangesloten hebben zich nu aangemeld als lid van Cebeco- Handelsraad. Deze nieuw topcoöpe- ratie kan in het nu lopende boek jaar een omzet bereiken van naar schatting f 1,3 miljard. De groeps- omzet (topcoöperatie. leden-vereni gingen en deelnemingen) kan op ruim f 2 miljard getaxeerd worden. Basis Door de fusie is volgens de heer Geluk mede de basis gelegd voor de nodige verdere integratie in de regio. Steeds klemmender zal in ge bieden waar de oude Cebeco- en Handelsraadverenigingen door en naast elkaar werken de vraag ge steld worden of de samenwerking ook daar doorgezet moet worden. De heer Geluk vertelde dat een structuurcommissie het afgelopen jaar heeft onderzocht, hoe een vol ledige integratie van de plaatselijke en regionale leden-verenigingen en de topcoöperatie tot stand zou kun nen kernen en hoe de financiële ver antwoordelijkheid dan onder één noemer gebracht zou moeten wor den. Deze commissie heeft in een tus- sennota één nationale (niet federatie ve) aan- en verkoopcoördinatie aan bevolen, met ruime regionale een heden als onderbouw. Gedecentraliseerd beleid Op hoofdpunten zou landelijk be slist moeten worden, maar er zou een grote plaats toegekend moeten worden aan per regio gedecentrali seerd beleid en uitvoering daarvan. De afstand van het individuele lid tot zijn coöperatie zou overbrugbaar moeten blijven. Bestuur, algemene directie, centraal orgaan en alge Advertentie mene directeurenraad zullen op deze tussennota nog aanvullende opmer kingen moeten maken. De heer Geluk zei dat Cebeco- Handelsraad blijvend positief staat tegenover het streven naar een on derling gecoördineerde, samenwer kende, liefst op den duur geheel ge- integreerde Nederlandse aan- en verkoopsector. Coödinatie Ook pleitte hij voor een zorgvul dige coördinatie tussen centrale co- operaties, specifieke coöperaties zo als die voor melk en vlees, en de co- operatieve banken. Op het boeren bedrijf in vele streken van ons land gaaf het vaak om mengvoer, melk, vlees en geld. De belangrijke coöpe ratieve groeperingen die zich met die onderwerpen bezig houden zullen in de toekomst nog meer met elkaar aan tafel moeten gaan ziten. Een bundeling van het totaal dezer groe peringen wilde de heer Geluk echter niet: vooralsnog is dut niet gewenst en niet haalbaar. Zijn raad aan de boer. het eigen beleid op de boerde rij mee afstemmen op de totale marktbehoefte via coöperatieve toe levering en verwerking. Dit laat het ondernemerschap bij de boer, waar het ook in de eerste plaats thuis hoort. De heer Geluk wijdde ten slotte aandacht aan de sterke prijsverho ging van granen en andere meng voedergrondstoffen gedurende het laatste halfjaar. MOSKOU, 21-12. Met een bijeen- zo groot is geworden. „De Sowjet- komst in het eongrespaleis van het industrie produceert nu in een maand meer dan in het gehele jaar Kremlin is donderdagochtend de vie- 1S)4„., Het inkomen van doJbe. ring begonnen van het 50-jarig be- volking was sindsdien met 300 pro- staan van de Sowjet-Unie. cent gestegen. Na een korte openingstoespraak van president Nikolai Podgorny maakte partijleider Leonis Brezjn- jew de balans op over de afgelopen halve eeuw. Hij sprak van ,.de ge schiedenis van een ontwikkeling van een staat zonder precedent". Vol gens hem is het vraagstuk van de diverse nationaliteiten in de Sowjet- Unie „definitief en onherroepelijk" opgelost. De stichting van een socia listische staat met veie nationalitei ten had weergaloze mogelijkheden voor de sociale, economische en cul turele vooruitgang van de Sowjet- Unie geopend. Brezjnjew zei dat de industriële produktie sinds 1940 veertien maal Steeds beter internationaal telefoonverkeer OLDENZAAL, 21-12. In 1975 kun- nen Nederlandse telefoonabonnees rechtstreeks bellen met 21 landen; onder meer met de Scandinavische landen, Zuid-Slavië, D.D.R., Honga rije, Polen en Tsjechoslowakije. Dit heeft ir. B. J. Bakker, hoofd directeur telegrafie en telefonie der P.T.T. donderdagmiddag gezegd in Oldenzaal. Hij sloot daar de eerste fase af van het automatiseringsplan internationaal verkeer, met de inge bruikneming van een nieuwe tele fooncentrale. Man verdronken STDSKANAAL, 21-12. In Stads kanaal is donderdag het lijk opge- dregt van de 36-jarige J. Kruisinga uit Musselkanaal. De man, die vrij gezel is, had vorige week- vrijdag de ouderlijke woning verlaten en was sindsdien spoorloos. Hij is vermoede lijk door een ongeluk te water ge raakt. Er is geen misdrijf in het spel, zegt de politie. NIJVERDAL. In Daarle is de acht jarige Jan Teunis bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Het kind, dat achter een tractor langs de weg wilde oversteken naar de ouderlijke woning, werd door een personenauto gegrepen. BELFAST. 22-12. De extremisti sche I.R.A.-Provisionals hebben donderdagavond bekendgemaakt dat zij alle offensieve acties tegen mili taire en burgerdoelen drie dagen lhng zullen stopzetten, ingaande vrijdagnacht 24.00 uur. Kringen van de voorlopige vleugel vertelden dat er weliswaar geen formeel bestand zal worden afgekondigd maar dat er in ieder geval een eind zal worden gemaakt aan het plegen van bom aanslagen op winkels en andere be drijven. „Paaltje" in Gouda GOUDA, 21-12. Burgemeester Van Dijke van Gouda heeft donderdag de eerste paal geslagen van een gebou wencomplex, dat door Van Eesteren uit Rotterdam in opdracht van Hobo- Faam ook uit Rotterdam, wordt gebouwd.. Het complex omvat onder andere, een kantoorgebouw van zes lagen een goederen verdeelcentrum en een com putercentrum en ook een restaurant- en kantine gebouw. Totale opper vlakte is 25.419 m-„ er komen onge veer 400 mensen te werken. De aan- neemsom inclusief installaties is 23,5 miljoen gulden. Laatste wereldcraise s.s. „Rotterdam" ROTTERDAM, 21-12. Hel vlagge- schip van de Holland Amerika Lijn, het s.s. „Rotterdam", begint op 18 ja nuari aan zijn dertiende en voorlo pig laatste cruise om de wereld. De reis gaat 89 dagen duren en voert langs 23 havens. Deze sinds 1960 jaarlijks op het HAL-cruise pro gramma staande wereldreis zal in 1974 worden gemaakt door het s.s. „Veendam", een van de twee luxe schepen die de maatschappij dit jaar kocht. De „Rotterdam" gaat het volgend jaar na de wereldcruise zevendaagse cruises maken vanuit New York naar Nassau op de Bahama-eilanden. Dealer voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee T«L«M11tQMa BROUWERSHAVEN. Burgemeester A. P. Schouwenaar opende de „Bis tro Pancha" in de Smalstad. De foto toont het interieur van deze nieuwe aanwinst. DEN IIAAG, 21-12. Werkgevers en werknemers in de bouw z(jn het donderdagmiddag eens geworden over een nieuwe cao, die de nu lo pende per 1 januari a.s. zal moeten vervangen. De looptijd van de nieuwe cao zal één jaar zijn. Overeenkomstig het centraal akkoord komt er een loons verhoging van drie en een half pro cent, waarvan drie procent aan de lonen ten goede zal komen, terwijl daarnaast de verhoging wordt be steed voor pensioensverbetering hetgeen een permieverhoging van van zeven naar zeven en een half procent betekent. Per 1 september a.s. zal de ar beidstijd worden verkort van 42% uur per week tot 41% uur. De 20 vakantiedagen, waarover de bouwvakkers reeds beschikken, zal met één dag worden verhoogd, die in 1973 zal worden opgenomen op 24 december. Voor de werknemers boven de zestig jaar komen daar nog twee dagen bij, in totaal dus 23 dagen. Werknemers beneden de achttien Jaar krijgen vijf weken. Ook hebben de werkgevers zich akkoord verklaard met het z.g.n. be- drijvenwerk door de vakbonden. Voedsel nodig; voor Indonesië AMSTERDAM, 21-12. - Minister Boertien van ontwikkelingssamen werking heeft de landen, die in een gezamenlijk programma economische steun verlenen aan Indonesië, de I.G. G.I.-landen, voorgesteld te helpen het tijdelijke voedseltekort, waarmee Indonesië te kampen heeft, te over winnen. Hij deed dit donderdag bij de opening van de intergoeverne- mentele groep voor Indonesië. Zeer ongunstige weersomstandig heden, vooral een ernstige droogte, heeft dit jaar grote produktieverlie- zen veroorzaakt. Israëlische tulpen naar Nederland JERUZALEM, 22-12. Israël is be gonnen tulpen naar Nederland uit te voeren, zo heeft de Israëlische radio heden (vrijdag) bekendgemaakt. Voor een deel komen deze tulpen van kwekerijen in de heuvels van Golan, het cloor Israël bezette deel van Syrië. Supermarkt prooi van vlammen HAARLEM, 22-12. Een felle brand heeft heden (vrydag)ochtend de le vensmiddelensupermarkt Vomar in Haarlem voor een groot deel in de as gelegd. De brand brak omstreeks zeven uur uit in het gebouw dat een op pervlakte beslaat van ongeveer 2500 m-. Drie kwartier later was de su permarkt al grotendeels uitgebrand. De brandweerkorpsen van Haarlem en enkele plaatsen in de omgeving bestrijden het*vuur. Man overleden na steek in de rug IJMUIDEN, 21-12. De 55-jarige P. Nan uit IJmuiden is in de nacht van woensdag op donderdag door zijn 25-jarige huisgenoot T. H. S. in zijn woning in zijn rug gestoken en korte tijd later overleden. H. heeft don derdagmiddag na een verhoor van 15 uur op het politiebureau te IJmuiden een volledige bekentenis afgelegd. Met alcohol achter het stuur ROTTERDAM, 21-12. Tijdens een nachtelijke controle in Zuid-Holland en Zeeland heeft de politie vijf dron ken bestuurders van auto's aange troffen. Zes mensen, hadden dusda nig van het geestrijke vocht genoten, dat de politie het beter achtte dat zij acher het stuur vandaan kwamen. Gedurende de controle die van 23.00 uur tot 03.00 uur duurde, wer den 7.000 voertuigen onderzocht. De politie maakte 750 maal proces ver baal op wegens gladde banden en ge brekkige verlichting aan de auto's. Velen hadden tevens geen rijbewijs of kentekenbewijs bij zich. Anti-Amerikaanse betoging in Parijs PARIJS, 21-12. In Parijs hebben meer dan tienduizend mensen don derdag betoogd tegen de Amerikaan se bombardementen op Noord-Viet- nam. In spreekkoren eiste men dat de Verenigde Staten de vijandelijkhe den staken. Rovers nemen gijzelaars mee CHATTANOOGA, 22-12. In Chat- tanooga in de Amerikaanse staat Tennessee hebben vier mannen die bü een overval op een supermarkt door de politie waren betrapt, met het dreigement vier gijzelaars te zullen doden, een auto en een vrij geleide losgekregen. Een van de overvallers was al aangehouden maar de politie liet hem gaan uit vrees voor het leven van de gijzelaars onder wie een moeder met een kind van vier jaar. Na een uur onderhandelen gaven de gangsters een deel 'van hun wapens af in ruil voor een auto en een vrij geleide. Met hun vier gijzelaars ver dwenen zij naar de aangrenzende staat Georgia. De autoriteiten van Tennessee verzochten hun collega t; van Georgia niet tussenbeide te ko men en de ontvoerders alleen to volgen. Advertentie Bioscoop „De Concertzaal" Zierikzee telefoon (01110) 2770 brengt U in de kerstweek: VRIJDAG 22 DECEMBER aanvang 20.00 uur ZATERDAG 23 DECEMBER kindervoorstelling 15.00 uur avondvoorstelling 20.00 uur WOENSDAG 27 DECEMBER kindervoorstelling 15.00 uur DE GROOTSTE... DEBESTE 1 GRAP PER SECONDE INDE GETEKENDE KLEURENFILM van RENEGOSCINNY en ALBERT UDERZO ,cEZ? Voorverkoop op de dag van de voorstelling van 11.00-12.00 uur. Toegang: alle leeftijden WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 23, zondag 24, maandag 25 (Eerste kerstdag) en dinsdag 26 december (Tweede kerstdag) Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Van vrijdagavond 22 dec. 19.00 uur tot zaterdag 23 dec. 13.00 uur neemt dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280. voor dokter De Bruin. Dokter De Bruin, Bruinisse, tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter Speelman van zaterdag 23 dec. 13.00 uur tot en met de Tweede Kerstdag. Zaterdag 23 en zondag 24 december neemt dokter Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, waar voor dokter Visser en dokter Van der Zande. Eerste en Tweede Kerstdag neemt dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388, waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Mevrouw zuster A. v. d. Schelde- -Bos, tel. (01119)-203 heeft op zaterdag 23 en zondag 24 de cember dienst voor geheel Schouwen. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110)—2309, neemt op Eerste en Tweede Kerstdag waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Zaterdag 23 en zondag 24 december heeft dienst dierenarts S. Bergsma. Zierikzee, tel. (01110)-2180. Eerste en Tweede Kerstdag heeft dienst dierenarts L. Tjebbes, Mid- delharnis. tel. (01870)- 2966. COLOMBO. In Ragla dal op 160 km. van Colombo ligt. is een winkel bedolven onder aarde die van een heuvel naar beneden gleed. Mededeling aan abonnees en adverteerders In de week van 2430 dqcember 1972 zal de Ziei ik/eesche Nieuwsbode als volgt verschijnen: woensdag 27 december donderdag 28 december zaterdag 30 december Advertenties voor de courant van woensdag 27 december dienen uiter lijk a.s. vrijdag 22 december, vóór 11.30 uur, in ons bezit te zijn. Voor do courant van donderdag 28 december dienen do advertenties uiterlijk woensdag 27 december, vóór 11.30 uur. in ons bezit te zijn. Voor de courant van zaterdag 30 december dienen de advertenties uiterlijk donderdag 28 december, vóór 11.30 uur. in ons bezit te zijn. DE UITGEEFSTER. Vrijdag 22 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (Asterix en Cleopatra). Gasthuiskerk. Kerstviering leerlin gen huishoudschool. 9.30 uur. Chr. Gereformeerde Kerk, Zevenge tij straat 9, 20.00 uur, muziekavond in kerstsfeer, te verzorgen door leer lingen van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziekschool. Scharendijke Gemeentehuis, 14.30 uur, vergade- Nieuwerkerk Ger. kerk, kerstviering Jeugdclub. Zaterdag 23 december Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (Asterix en Cleopatra). Dinsdag 26 december Nieuwerkerk Herv. kerk, kerstfeest zondagsschool. Dorpshuis, 14.00 uur, start gezellig- heidsrit m.a.c. „Sparta". Sportcentrum „Onderdak", 10.00 uur aanvang volleybaltoernooi Delta Sport. Oosterland Herv. kerk, 19.30 uur kerstfeest zon dagsschool. Woensdag 27 december Zierikzee Sportcentrum „Onderdak", 9.00 uur, aanvang wedstrijden micro-korfbal- tournooi basisscholen. Donderdag 28 december Zierikzee Sportcentrum „Onderdak", 9.00 uur, aanvang wedstrijden, schoolzaal- handbaltournooi Schouwen-Duive land. Donderdag 4 januari Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. Vrijdag 5 januari Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. Zaterdag 6 januari Zierikzee Sporthal „Onderdak", optreden groep „Supersister" voor jeugdsociëteit „Brogum". Bruinisse Het Centrum, postduivenshow. Schietdrama aan de Erlangen-universiteit ERLANGEN, 21-12. Een student aan de Universiteit van Erlangen heeft zijn ex-verloofde en een on bekende doodgeschoten in het ge bouw van de Zoologie-fatulteit. Daarna sprenkelde hij benzine, stak het gebouw in brand en kwam zelf in de vlammen om. Dertien mensen liepen verwondingen op: zes hadden brandwonden en zeven mensen wer den gewond toen ze uit het raam sprongen om aan de vlammen te ont komen. Volgens de politie wilde de student waarschijnlijk wraak nemen omdat het rrteisje de verloving uit maakte. Het is er van het jaar weer niet van gekomen en misschien komt het er wel nooit van, maar mooi lijkt toch wel kerst in een wit bergdorpje. Niet St. Moritz of Gstaad, dat is al lemaal teveel ski en aprés ski, maar zo'n puur dingetje op een berg, zo rond de 1500 meter, waar de postauto maar eens per dag komen kan of als er veel sneeuw ligt helemaal niet. Als renze-mastodonten staan de drie duizenders er om heen; icitte wach ters en uit het kerkje pinkt wat licht naar buiten. De koster stampt de sneeuw van zijn schoenen en vat hei touw; de klok begint te luiden aan en het ge luid krijgt zijn tienvoudige nagalm in de bergen. De deuren van de bepoederde hui zen gaan open en figuurtjes bewe gen over de sneeuw. De mannen in het zwart en de vrouwen met hun kanten hoofddoek. Het licht van de kaarsen tovert vonkjes in het Qlfd geboende eiken hout van de kerk en de mensen ko men binnen; licht gebogen van het altijd klimmen, lijken zij u'el Marin's cn Jozefs en hun uit hout gesneden, strenge gezichten, verraden nauwe lijks emotie. Emotie is rr toch op de klare kerstmorgen, die een nieuw begin lijkt te zijn. Het kérstevangelie :al in het Frans zijn en dc predikant leest het met sonore stem uit het oude boek; prachtige zinnen vol betekenis en nooit misschien meer zal het zo in drukwekkend van eenvoud zijn dan oinncn de stille, kale muren van dit kerkje, waarin het mysterie van le ven en dood uit de doeken wordt ge daan. Het zal zijn van een geloof waardigheid, die elke twijfel uitsluit en terwijl bullen hef licht myriaden ronken sproeit over bef smetteloze sneeuwkleed, klinkt uit het kerkje het: „Es ist ein Reis entsprungen". Stil. maar gelukkig zullen de men sen uiteengaan, in verbazing over het feit dat de wereld wreed en hard kan zijn. nu zij zoveel schoons in zich dragen. Dc koffie geurt al in het dorpscafé r>~ rtg harmonicaspeler trekt aan de balg van zijn instrument, wanl na de ernst mag de vrolijkheid er zijn, denkt men in „mijn" kerstdorpje. SCH1ERF.1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2