Berlijn vervangt de stenen muur door een muur van papier BLIK DOOR HET WERELD VENSTER STREEKNIEUWS Appeloogst 1972 driekwart van vorig jaar De Wegenwacht en de feestdagen Nederland in de Verenigde Naties Wordt de stenen Berlijnse Muur vervangen door een van papierDie indruk krijgt men zo langzamerhand Uit Oost-Duitsland komen berichten over merkwaardige beperkingen die dit land aan eigen burgers stelt als ze willen omgaan met bezoekers uit het westen. Die bezoekers zullen er meer komen, dal is een van de kon- sekwenties van de akkoorden die tussen Bonn en de D.D.R. zijn geslo ten. Er moet van alles aan het amb tenarenapparaat gevraagd en verleid worden via formulieren en verkla ringen, voor die Oostduitsers die men acht staatsgeheimen te kennen met hun gasten kontakt mogen hebben. Het gekke hierbij is .dat juist diege nen er hel meest last van zullen heb ben die het kommunistisch regime eigenlijk het meest zou moeten ver trouwen: ambtenarenhoge funktio- narissen van bedrijven en bestuur - kortom de élite van de kommunis- tische staat. En het kennen van staatsgeheimen is natuurlijk altijd zeer makkelijk - wil men dat een Ooslduitse figuur niet gezellig uit gaat met een vriend die overkomt LAND- EN TUINBOUW Jaarverslag Stichting Gezondheidszorg voor Dieren in Zeeland Deze week vescheen het 25ste jaar verslag v. d. Stichting Gezondheids-, dienst voor Dieren in Zeeland, boek jaar. 1971. In dit verslag worden overzichten verstrekt inzake onder andere het onderzoek import-runde ren, bestrijding abortus bang, be strijding tuberculose, mond- en klauwzeer, mastitisbestrijding. kwa liteitsonderzoek van melk, de geor ganiseerde varkensziektebestx-ijding, de pluimveegezondheidszoi-g, de ge- organiseerde schapenziektebestrij- ding, en paarden, (georganiseerde wormbestrijding). Vei'der worden gegevens verstrekt inzake luchtverontreiniging (Z. Vlaanderen), van onderzoekingen van niet-landbouwhuisdiex-en en een la- box-atoi-ium verslag. De stormschade in de glastuinbouw DEN HAAG, 20-12. Globaal ge- schat is door de storm op 13 novem ber jl- in het gehele land 350.000 m-. glas op tuinbouwbedrijven vernie tigd, waarvan rond 150.000 m-. in de di-ie noordelijke provincies. De mees te glastuinbouwbedrijven zijn - zij het in meer of mindere mate - tegen glasschade verzekerd. Ten aanzien van de schade aan het gewas is dit minder veelvuldig het geval, terwijl de verdei-e schade doorgaans niet is verzekerd. Dit blijkt o.m. uit de uitvoerige antwoorden van de minister van landbouw en visseiij, ir. P. J. Lar- dinois, mede in overleg met en na mens zijn ambtgenoot van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer P. J. Engels, gegeven op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Ter Woorst, Brouwer en Hermsen. uit de bondsrepubliek, dan vertelt men hem doodeenvoudig iets, eraan toevoegend dat het een geheim is... Het klinkt allemaal een beet je kin derachtig en het zal van de praktijk afhangen hoe dit bij de Ooslduitse bevolking aankomt. De kans is zeker ■niet afwezig dat de overheid de Staatssicherheitsdienst zo aktief alle betrekkingen met bezoekers gaat remmen dat dit leidt' t°t nog grotere ergernis dan de muur zelf oplever de. Die was voor ieder, behalve voor wie in Oost-Berlijn woont, ver weg - een ding waarvan men het bestaan wist en waaraan verder niet veel te doen viel als zeer werkzame schei ding tussen hen en hun verwanten af vrienden aan de andere kant. Maar als die verwanten en vrienden wel over kunnen komen gaat het een heel ander gevoel geven als men ze kan zien en niet met hen mag pra ten. Dit is een heel ander gevoel van wrevel dat een grotere ontevreden heid zou opwekken dan waarmee het regime in de D.D.R. ooit te maken heeft gehad. Akkoorden Wat thans gebeurt is dat de D.D.R. de verdragen die ze ten dele onder druk van de Sow jet-Unie en de eigen publieke opinie wel moest tekenen, niet rondweg saboteert of niet na leeft. Maar wel wordt zoveel moge lijk geprobeerd de konsekwentics zo klein mogelijk te maken. In zekere zin is dit ook wel te begrijpen. De beruchte Muur is al lang geleden op getrokken om de vlucht uit de D.D. R. onmogelijk te maken; hij staat er nu nog hoewel de vluchtneiging aan zienlijk minder is geworden. Maar Honnecker en Stoph hebben geen idee wat wel kan gebeuren als het. isolement dat zo lang geduurd heeft wordt opgeheven - ze hebben van hun standpunt uit wel gelijk dat ze zo voorzichtig mogelijk zijn. Maar ze moeten ook in ander op zicht voorzichtig zijn. Tenslotte wordt naar hen gekeken. Hier in Berlijn draait eigenlijk een beetje proef wat men later aan verdragen hoopt te kunnen sluiten op een Euro pese Veiligheidskonferentie. Laat de D.D.R. dan nu zien dat het westen niet veel hoop hoeft te koesteren dat akkoorden met kommunistische lan den ook fatsoenlijk worden nage leefd, dan is daarmee de bodem ge slagen uit de Russische hoop. met die konferentie iets te bereiken. Hon necker en Stoph zullen niet graag de schuld op zich laden die Europese Veiligheidskonferentie te laten mis lukken. Zodat het misschien voor de Oostduitsers toch nog wel zal mee vallen met de nieuwe papieren muur. OOSTERLAND Kerstfeestviering De kerstfeestviering met de kin deren van de Ned. Herv. Zondags school zal hier ter plaatsë worden ge houden op dinsdag 26 december (2e kerstdag), in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente, aanvangende DEN HAAG, 20-12. De handels- produktie van appelen wordt dit jaar geraamd op 400 miljoen kilo tegen 520 miljoen in 1971. De handclspro- duktie van peren komt dit jaar uit op 100 miljoen kilo tegen 110 miljoen vorig jaar. Dit blijkt uit de tweede en laatste oogstraming voor 1972, opgesteld door het Centraal Bureau voor de Statstiek en de bedrijfsvoorlichtings- dienst voor de fruitteelt van het mi nisterie van landbouw en visserij. De oogst van zowel appelen als peren is belangrijk kleiner dan bij de eerste oogstraming voor dit jaar werd verwacht. Bij de appelen ging, vergeleken met 1971, de handelsproduktie van Golden Delicious.terug van 188 naar 165 miljoen kg, van Cox's Orange Pippin van 88 naar 60, Goudreinet van 85 naar 65, James Grieve van 38 naar 30, Jonathan van 26 naar 15 miljoen kg. De peren Bij de peren was er een produktie- daling bij Conférence van 32 naar 24 min. kg; Bonne Louise d'Avran- ches van 8,4 naar 8 min. kg; Clapps Favourite van 8,8 naar 6 min. kg. Er was een stijging bij Doyenné du Cornice van 12,3 naar 14 min. kg; Légipont van 9,2 naar 11 min. kg; Beurré Hardy van 8.1 naar 12 min. kg. 4 uur n.m. Dat van de Herv. vrou wenvereniging „Martha" op donder dagavond 21 december a.s. in de „Conferentiekamer" aan het Toren- plein. Kerstviering Plattelandsvrouwenbond Maandagavond 18 dec. jl. hield de afdeling „Duiveland" van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar kersviering in het gemeentelijk ver enigingsgebouw „De Confeventieka- mer" alhier, onder leiding van de presidente, mevr. J. Zeijler-de Vin. Er bestond zeer goede belangstel ling voor dit kerstfeest, waarop dit maal al de gezongen kerstliederen gezamenlijk geschiedde. Nadat ge zongen was het bekende: „Nu syt wellecome", heette de presidente al le aanwezigen welkom waarna ze het eerste gedeelte van het kerstevan gelie voorlas. Hierop zong men geza menlijk Gez. 10 1 en 7 „Daar is uit 's werelds donkere wolken". Mevr. Zeijler las hiex-na het tweede deel van het kerstevangelie en hield hierover een inleiding. Vervolgens zong men de bekende engelenzang „Ere zij God". Nu volgde een theepauze waar na mevr. E. de Jonge-van 't Hoff uit Oostex-land een boeiend kerstverhaal vertelde. Na samenzang „Engelkes dor 't luchtruim zweven", volgde de tweede pauze, waarop warme wijn werd geservered. Een vijf tal dames-leden trad vervolgens voor het voetlicht en bracht een kerstspel, getiteld ,,'t Is kerstavond". Ook dit viel zeer in de smaak bij de aanwezigen. Nadat nog het „Stille nacht" was gezongen, sloot de pre sidente deze goed geslaagde en zeer gezellige kerstfeestviering. SIRJANSLAND Kerstviering bejaarden De bejaarden viei-den maandag 20 dec. jl. hun kerstfeest. De voorzitster, mevr. Op 't Hoff, opende de bijeen komst met een welkomstwoord. Zij sprak haar vreugde uit over de grote belangstelling en over het feit dat de burgemeester door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling deed blijken. Hierin betx-ók zij ook Piet Heijboer, de organist van de kei'k, die het mu zikale werk voor zijn x-ekening nam. Na de koffie en boterletter kwam de kerstmeditatie. Mevr. Op 't Hoff las een wonderschoon gedicht vooi\ ont- roèrend fijn. Dan las mevr. Fluijt- Hoogerhuis het kerstverhaal voor uit de bijbel: Lucas 2 1-7. Dan wederom deklamatie, vervolgd door Lucas 2 8-16. Na het zingen van „Ere zij God" werd het bijbelverhaal vervolgd: Lu cas 2 17-19. Na gezang 15 1 Lucas 20 en weer een meditatie van mevr. Op 't Hoff. Deze kerstlitürgie werd besloten met het zingen van Psalm 98 2 en 4 en een kerstverhaal door mevr. De Ronde-Bolle uit dc bundel „Om Bethlehems Kribbe". Het'feest werd dan voortgezet met gezellig ge praat met wijn en noten, tot om half vijf de kinderen van de zondags school het samenzijn kwamen opluis teren met kerstgezang, onder leiding van mevr. Kansen met muzikale be geleiding van Janny Josiasse. Ook dit punt van de kerstviering was bij zonder goed. Mevr. Op 't Hoff sloot de bijeenkomst, alle medewerkenden hartelijk dankend en de aanwezigen êen heel goede kerstmis en een pret tig nieuwjaar toewensend. Na nog een tractatie om mee naar huis te ne men, en natuurlijk werden de kleine zangertjes niet vergeten, gingen al len heel tevx-eden naar huis. BRUINISSE Rede voor Ger. Gemeente Ds. S. de Jong, hervormd predi kant te Ouddoi-p heeft in de kerk der Gereformeerde Gemeente een x-ede gehouden over het thema „Waakzaamheid". Nadat gelezen was Psalm 25 2-4 en een gedeelte van Psalm 119, nam spreker als tekst Spreuken 16:20: „Welgelukzalig is hij die God vreest en op het Woord let". Spreker wees op de ernst der tij den en maande de ouders de kinde ren vóór te gaan en ze in de vreze des Hex-en op te voeden. Hierbij komt het volgens de tekst ook aan, op de zuivere vertaling van het HHBK 7~ ZIER1KZEE. Wat zelden meer ge beurt, viel recentelijk te zien; de fontein op hel terrein van de hydro- f oor installatie aan de Zandweg spoot. Het hield uiteraard verband met de officiële ingebruikneming van het nieuwe dienstgebouw van de Water- maatschappij Zeeland. (Foto: z'ierikzeesche Nieuwsbode). m1 - - .ra >-• V- JW5 - >7'7-Viv - Woord en die zuivere vertaling acht te spreker nog steeds de Statenver taling, zoals hij nader uiteenzette. Als slotzang werd gezongen Psalm 19 4 en 5, waarna ds. De Jong vóór ging in dankgebed. Ned. Her». Kerk De in de Ned. Hervormde kerk te Bruinisse gehouden diaconiecollecten brachten f 1190,93 op. Kerstboom In navolging van diverse andere gemeenten staat op het Kerkplein te Bruinisse voor de muziektent, weel een metershoge kei'stboom, die des avonds verlicht -is. Kerstnachtdienst in de Ceref. Kerk Een nieuwe vorm van kerstviering op Bruinisse zal de Kerstnachtdienst zijn die op zondagavond om 10 uur in de Gereformeerde Kerk aan de Noorddijk zal worden gehouden. Bij kaarslicht zal veel gezongen worden. Ds. P. Post een korte ovei-denking uitspreken, mevrouw Quist bespeelt het orgel, de heer Kees Hoogerwerf, trompet. Kerstzangdienst bij boom Geox-ganiseerd door de afd. Brui nisse van de V.V.V. en de Ned. Mid denstandsbond, wordt vi'ijdagavond 22 december weer samenzang bij de kerstboom die voor de muziektent staat opgesteld, gehouden. Medewer king wox-dt verleend door mevr. P. Schravei'-Beekman (orgel), de heer W. van Boven (Kloetinge, kornet) en ds. A. S. Riensti-a (vei-bindende tek sten). Vorig jaar was de opkomst voor deze samenzang zeer gi-oot. Leitlse universiteit nodigt dissidente Rus uit LEIDEN, 20-12. Dc Rijksuniversi- teit van Leiden heeft de 30-jarige Sowjet-Russische dissident Wladimir K. Boekovxski uitgenodigd zijn bio- logiestudie in Leiden voort te zetten. Dit gebeurd op humanitaire, gi-on- den: Boekovski geniet geen vrijheid van meningsuiting, zijn gezondheids toestand is slecht en hem is de toe gang tot universitair onderwijs in Rusland vei'boden. Twee studenten, die dit jaar in Rusland wai-en, hebben via de uni versiteitsraad gedaan gekregen, dat het college van bestuur de Rus, die de laatste tien jaar herhaaldelijk ge vangen was gezet en ook thans ge vangen wox-dt gehouden, uitnodigde. De financiële garanties en toezeg gingen voor de verblijfsvex-gunning zijn inmiddels verkregen. De ï-ege- x-ing van de Sowjet-Unie en de se- ci-etai'is-genex-aal van de Russische communistische partij hebben een afschrift van de uitnodiging gekre gen. DEN HAAG, 20-12. Alle Wegen- wachtstations zullen op beide Kex'st- dagen en op Nieuwjaax-sdag dag en nacht in bedrijf zijn. De pati-ouile- rende wegenwachten doen op deze dagen op de wegenwachttx-ajecten dienst tot 24.00 uui\ Buiten die tijd kan men dus de hulp van de Wegen wacht station telefonisch inx-oepen. Oudejaarsdag wox-dt eveneens ge- patrouilleex-d tot 24.00 uur, zij het van 22.00 tot 24.00 uur met beperkte bezetting. De Wegenwachtstations blijven dag en nacht pax-aat. Kerstgroeten van Oscar BOCHUM, 20-12. Een kunstmaan die door x-adio-amateurs is gebouwd zendt kerstwensen uit tot de wereld van een hoogte van 760 km. boven de aai'de, zo heeft de directeur van het ruimtevaart instituut in de Westduit- se plaats Bochum, pi'of. Heinz Ka- minski, woensdag meegedeeld. Deze kunstmaan, de „Oscar 6", is samen met een normale weerkunst- maan op 14 oktober gelanceerd van de luchtmachtbasis Vandenburg in Californië, onder auspiciën van de NASA. De kerstwensen worden in moi-sc uitgezonden in vijf talen op 435,1 megacycles. Uit met negerinnetje mocht niet PRETORIA, 20-12. - De 35-jarige Duitse geoloog Elmar Klesse is in Pretoria tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij ge sproken had van „krankzinnige Zuid- Afrikaanse wetten" en een negerin- netje dat in zijn hotel als serveerster werkte, voor een autoritje had uit genodigd. Klesse verklaarde voor de recht bank dat hij, evenals zoveel andere immigranten, de voorkeur geeft aan negerinnetjes boven blanke meisjes. Dit kon rechter Kot ze echter niet vermurwen. Hij zei dat Zuid-Afrika een. democratisch land is en dat de wetten in dit land door meerder heidsbesluiten tot stand zijn geko- ENKHUIZEN. Dc 27-jarige R. Fox uil Bovcnkarspel is met zijn auto van dc provinciale weg Hoorn-Enkhuizen hel water in geslipt. Dc man ver dronk in zijn automobiel. Vrijdag 22 december, Ned. 1, 20.20 uur: Met de muziek mee met o.a. Roger Whittaker. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 22 DECEMBER. ■NED. 1. Op het eerste net in het vrije weekeinde maakt de VARA hel de kijker niet moeilijk. 'Voor de jeugd het programma Popzien, na het jour naal Henk van Montfoorts Met de muziek mee, gevolgd door een afle vering van de Oriedin Lijn en ten slotte nog wat aktualiteiten in Ach ter het nieuws. Popzien omvat o.a. een verslag van de landelijke finale van het disc jockey concours. Een klein uur kan men vanavond weer met de muziek mee. Veel zang af en toe onderbroken voor een spelletje. De VARA heeft Roger Whittaker kunnen strikken voor een optreden. Op een ongebruikelijk tijdstip, nor maal is dat dinsdagavond, krijgt de kijker een aflevering van.de.Onedin Lijn voorgeschoteld. Hoe hel ook zij, James komt in de Amerikaanse bur geroorlog terecht. Oorzaak: hij wil met een lading wapens en medica menten zijn grote slag slaan. NED. II. Een keur van binnen- en buitenlandse artiesten gaat tussen tien voor half negen en tien voor half elf over het scherm op het 2de net. En dat. is te danken aan hel Unicef-gala, waarin artiesten optre den ten bate van Unicef, hel kinder fonds van de. Ver. Naties. In een tijdsbestek van twee uur kan het t.v. publiek kijken en luisteren vaar o.a. Frida Boccara, Lynsëy de Paul, Ro berta Flack, John van Resteren, Martine Bijl, Conny van den Bos, Liesbeth List, Labi Siffre, de Kore aanse zanggroep The Little Angels from Korea en de Engelse neger groep The Real Thing. Voormalige NOSxomroepster Willy Dobbe mocht hei programma aan elkaar praten. Ondanks het artiestengeweld blijft er voor de TROS toch nog lijd over voor de sportrubriek, die twee maal een rechtstreekse reportage in petto heeft van de ijshocky wedstrijd lus sen H.IJ.S. Veronica 53S en Raak IJ. H.C. Tussen zeven en acht uur kan men achtereenvolgens kijken naar Calimero, Wat een familie, waarin Greg tegen de wil in van zijn moeder bij een rugby team gaat, en een film over het succesvolle zangduo Green- field and Cook, dal bekendheid ge kregen heeft met o.m. The end, Me lody en Only lies. Na de TROS volgt de NOS. Eerst mei het wekelijkse magazine Uit de kust en vervolgens met de rubriek Eigentijds, de pro- duktie Apocalyps, die als klein mu ziektheater werd opgevoerd in het kader van het Holland Festival van dit jaar. VRIJDAG 22 DECEMBER. NED. 1:18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Popzien; 20.00 Jour naal; 20.20 Met de muziek mee; 21.15 De Onedin Lijn; 22.05 Achter het nieuws; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ia-iovenuar; 18.55 NieiLWs; 19.05 Calimero; 19.10 Wat een familie; 19.35 Greenfield and Cook: 20.00 Journaal; 20.21 Artiesten helpen Unicef; 22.20 TROS-sport; 22.50 Uit de kunst23.00 Eigentijds; 23.45 Journaal. Advertentie Voor enkele centen mé4r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. DEN IIAAG, 20-12. Ilct overleg dat dc delegaties der negen EEG- landcn bü dc algemene vergadering van de Verenigde Naties gedu rende de afgelopen zitting hebben gevoerd, heeft aangetoond dat dc negen het in hoofdlijnen eens zijn over dc probclcmcn van dc buitenlandse politiek die in New York aan dc orde zijn geweest. Dit overleg had in het algemeen het uitwisselen van ervaringen en gezichtspunten ten doel. Zou men het bereiken van gemeen schappelijke standpunten en een uniform stemgedrag hebben be oogd. dan zouden zich binnen dc groep van negen ogctwjjfeld botsingen en meningsverschillen hebben voorgedaan. Het doel van het overleg over dc buitenlandse polilick. zoals dit dc afgelopen twee jaar in het kader van dc zcs( en later de negen) is gevoerd, is echter vooralsnog meer het bereiken van gemeenschappelijke uit gangspunten dan van een identiek beleid. Ilct beleid van dc Nederlandse delegatie is. wellicht meer dan voorheen, gericht geweest op het accentueren van dc elementaire uitgangspunten, hel duidelijk vastleggen hoe de Nederlandse rege ring denkt over wat zij als de voornaamste elementen van een politiek probleem beschouwt. Dit is o.m. gebleken bij dc stemming over de zeven resoluties over dc Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, en de Porlugcesc ..overzeese gebiedsdelen". Nederland herfl vijf van deze resoluties gesteund, eu zich f.a.v. twee van stemming onthouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4