m STREEKNIEUWS Gemeente doet iets aan goede ligplaats voor de visbootjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 december 1972 Nr. 21205 BRUINISSE, 19-12. Op de jong ste raadsvergadering van de ge meente Buinisse, onder voorzitter schap van burgemeester G. Hok ken z\jn nog verschillende belang rijke zaken aan de orde gekomen. De beide hengelsportverenigingen houden onder hun leden een enquête om te komen tot verwezenlijking van een haven of aanlegsteiger voor kleine vissersbootjes, een categorie bootjes die in de gewone jachtha vens een beetje in de verdrukking komen. Natuurlijk zal het gemeentebestuur al het mogelijke doen. om deze vis sersbootjes een goede ligplaats te Bruinisse te bieden. Zo zullen ook met bestuursleden van de Deltafede ratie gesprekken hierover worden gevoeld. Verwarmingselementen des tijds in de badcellen in de huizen aan de Prins Bernhardstraat c.s. aan gebracht, hebben hun betekenis ver loren, nu in sommige huizen centrale verwarming is aangelegd. Het is on billijk voor deze verwarmingsele menten in de onderhavige gevallen een huurtoeslag te blijven berekenen. Besloten werd deze elementen af te schrijven wat de gemeente f 563.60 kost. De heer M. J. van de Velde vraagt zich af, of ze niet uitge- schroefd en verkocht Kunnen worden. Van de heer D. van den Berg Wz.. was een verzoek binnen gekomen tot aankoop van een perceel grond voor huizenbouw aan of nabij de Dokter de Kockstraat-Meekrapstraat. De juiste plaats zal later worden be paald. de koop c.q. verkoop werd met genoegen aangegaan. Rekening moet daar nog gehouden worden met an- dwe potentiële bouwers. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer M. J. van de Velde aandacht voor een rattenplaag in een woning aan de Oudestraat. Maatregelen blijken reeds genomen. Verder vraagt de heer Van de Velde aandacht voor verzakte tegels op de havendijk. Hij had klachten over het niet goed op ruimen van funderingen bij de slo ping van varkenshokken in de oude nieuwbouw. Mevrouw Van Leeuwen-Sieiing vond geen aanleiding de rijkspolitie nog langer te belasten met het ver- Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bjj uw Nutsspaarbank PERSOONLIJKE LENINGEN RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. Zierikzeesche Nieuwsbode Als gevolg van grote drukte ter redaktie, mede ook in verband met de komende jaarwisseling, is het on mogelijk in te gaan op alle mogelijke vormen van kerstvieringen, -wijdin gen, -avonden, zangprogramma's e.d. De verenigingen, koren e.d. - die een verslag begeren - worden verzocht uitzonderingsgewjjs hun secretaris of secretaresse in te schakelen. In dier voege wordt verzocht ook onze cor respondenten van dienst te zijn. Ten slotte verzoeken wij gedurende de kerstdagen, de krant alleen te bena deren voor uiterst urgente zaken. REDAKTIE. ZIER1KZEE. - Dinsdagmorgen ge raakte een auto op de Julianaweg, ter hoogte-van de familie V., als ge volg van gladheid in de sloot. De au to werd danig verkreukeld en gebor gen door een kraanwagen van de firma Ista te Oosterland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). r Alléén op eiland SEVERN FALLS, 20-12. De po litie van Ontario heeft zondag een 45-jarige Canadees gered die 25 dagen geïsoleerd heeft gezeten op een eilandje in de rivier de Severn, op ongeveer 120 km. ten noordwesten van Toronto. James Harold Turner uit Toronto was op 22 novem ber met zijn boot naar zijn bui tenhuis op het eilandje gegaan. De volgende dag bleek de ri vier rondom hel eiland bevro ren te zijn, waardoor hij niet meer weg kon. Zijn voedsel voorraad bestond uit zes uien, vier aardappelen en een paar pakjes thee. Toen Turner niet terugkwam werd de politie ge alarmeerd. Zij vond hem ten slotte op het eiland, te zwak J om te lopen maar verder in f goede gezondheid. de aloude kerstliederen, waarna deze bijeenkomst werd besloten met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God". „Kom over de Brug" De actie voor „Kom over de brug" bracht te Serooskerke op het mooie bedrag van f 1005. HAAMSTEDE Puzzelrlt te paard Gezien de succesvolle puzzleritten te paard heeft het bestuur van de Landelijke Rijvereniging „Westelijk Schouwen" opnieuw een rit georga niseerd en wel op tweede kerstdag. Opnieuw wordt in paren gereden ter wijl de start zal plaats hebben vanaf de manege aan de Kloosterweg. Het eerste paar vertrekt te 13.00 uur en met tussenpozen van 5 miputen de volgende deelnemende paren. Het te rijden parcours loopt door de kop van Schouwen en er hebben zich reeds 40 deelnemers opgegeven. Deel name is alleen mogelijk voor leden en donateurs. De prijsuitreiking ge schiedt des avonds lussen 19.00 en 20.00 uur in bar „De Luifel" te Re- nesse. Auto sloot in Woensdagmorgen geraakte de auto mobiliste mevr. V. O.-V. te Haam stede, op de Serooskerkse weg, ter hoogte van de boerderij van de heer Lekkei'kerk, met haar nieuwe Morris in een slip en schoot als gevolg daar van in de sloot. Eigenaar van de wa gen is M. A. S. te Haamstede. Bij het ongeval werd mevr. V. ligt gewond. De auto liep zeer ernstige schade op en werd met een kraanwagen uit Burgh geborgen. BURGH Rode Kruis kolonne In de wekelijkse lessen-bijeenkomst in „De Koebel" te Burgh van de Ro de Kruis Kolonne afdeling Schouwen Westhoek ging het dinsdag een wei nig anders toe dan normaal. De zaal was ditmaal in kerstsfeer gebracht door diverse versieringen en een ka ars vei lichting. Het werd een puur gezellige les die besloten werd met het afscheid nemen van de heer C. A. Overbeeke uit Burghsluis. Aan de inmiddels met chocolade melk en gevuld voorziene tafels luis terden de aanwezigen eerst naar de secretaresse van de afdeling, mej. A. C. Houtman die de heer Overbeeke veel lof toezwaaide voor zijn werk in zijn loopbaan als kolonnelid en -tevens opstapper bij de reddingboot verricht. Hij mocht een fraai boek werk in ontvangst nemen. De do cente, mevr. v. d. Haven-Eikelen boom sprak woorden van dezelfde strekking en het afscheidscadeau werd ook hier in boekvorm aange boden. Een der kolonnemensen, de heer R. Saman (vuurtoren) bracht in êen humorvolle toespraak wat ge schiedenis uit de opleiding van de heer Overbeeke naar voren, waarbij vooral de „honden"-kwestie veel ap plaus oogstte. Tot slot deelde mej. Houtman mede dat het scheidende kolonnelid welkom blijft op de oefe ningen of herhalingen, doch dan als erelid zal worden beschouwd. De heer Overbeeke zelf sprak een algemeen dankwoord en voegde daar een voordracht aan toe getiteld: Het a, b, c op de liefde waarbij onbe daarlijk gelachen is. Tot slot wenste de docente een ieder een gezellige kersttijd toe en een gelukkig nieuw jaar. Kerstavond In de Ned. Herv. kerk te Bui'gh wordt a.s. zondag 24 december een kerstavondbijeenkomst gehouden, waarop een ieder welkom is. De aan vang is gesteld op 19.30 uur en me dewerking zal verleend worden dooi de Zierikzeese Oratorium Vereniging o.l.v. de heer J. M. Luikenaar en vej-der zullen kinderen zingen en blokfluitbespelen. Opnieuw dus een avond voor iedereen in dezelfde geest als vorig jaar toen een volle kerk een sfeervolle paar uren be leefde. Een waar familiefeest dus. RENESSE „Doe'f-avond Maandagavond 18 december werd in de openbare kleuterschool „De Duinkonijntjes" te Renesse een „doe avond" gehouden. De bedoeling van deze avond was dat ouders verschil lende karweitjes zouden opknappen. Ten gevolge van het feit dat na de half november gehouden ouderavond verschillende ouders thuis reeds wat werk hadden verricht was de op komst deze avond niet erg groot, niettemin werd er heet wat werk verzet in een zeer plezierige samen werking. Aan het eind van de avond besloot men nog een keer in de school bijeen te komen om de werk jes waaraan men niet was toegeko men af te maken. Afscheid onderwijzer Vrijdagavond 22 december wordt in het dorpshuis van Renesse een afscheidsavond gcoganiseerd voor de heer J. L. Kristalijn, onderwijzer aan de openbare basisschool ,,'t Staepel- of" te Renesse. De heer Kristalijn, die 2 december 65 jaar is geworden wordt met ingang van 1 januari ge pensioneerd. Op 9 april 1929 is de heer Kris talijn zijn loopbaan bij het onder wijs begonnen aan de o.l. school te Geersdijk gemeente Wissenkerke. Hij nam daar tijdelijk het hoofdschap waar. Vervolgens heeft de heer Kris talijn tussen de jaren 1929 en 1946 een vaste aanstelling gehad aan de scholen te Poortvliet, Kruiningen en Hansweert en tijdelijk is hij gedu rende deze periode verbonden ge neest aan .9 verschillende scholen, verspreid over heel Zeeland. In deze periode heeft hij ook nog als tijde lijke kracht gewerkt aan de Mulo te Doetichem cn de o.l.s. te Hoorn. Per 1 september 1946 werd de heer Kris- Gemeenteraad Bruinisse talijn benoemd aan de openbare la gere school te Renesse en daar is hij tot aan zijn pensioen, ruim 26 jaar gebleven. Vrijdagavond nemen ouders van de kinderen die op de basisschool zitten, oud-leerlingen en collega's afscheid van „Meester Kristalijn". De kinderen van de school zullen, op uitzondering van enkele die aan het programma meewerken na, 's avonds niet aanwezig zijn, zij nemen op school reeds afscheid. Afd. Plattelandsvrouwen Bond Woensdag 3 januari biedt de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. zijn leden 's middags van 3 tot 5 onder het genot van een glas wijn een nieuwjaarsreceptie aan in de zaal van restaurant Riet nissen te Renesse. SCHARENDIJKE Raadsvergadering Middenschouwen De gemeenteraad van Midden- schouwen komt in openbare verga dering bijeen op morgen (vrijdag)- middag 22 december (14.30) in het gemeentehuis te Scharendijke. De agenda bestaat uit een achttiental punten, waaronder voorstellen tot verhuur van de visbotensteiger ha ven Kloosternol, tot wijziging van de verordening op de heffing van woonforensenbelasting en tot over- di-acht van de woningwetwoningen in beheer en exploitatie aan de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" BROUWERSHAVEN „Bistro Pancho" geopend Burgemeester Schouwenaar van Brouwershaven opende woensdag de „Bistro Pancho" in de Smalstad, tij dens een receptie bij gelegenheid van deze officiële ingebruikstelling. „Bistro Pancho" wordt geëxporteerd door de familie F. H. v. d. Wolk van het Wegrestaurant „Grevelingen" te Bruinisse. DREISCHOR Kerstmiddag bejaardensoos De bejaardensociëteit te Dreischor hield donderdag haar jaarlijkse kerstmiddag in de sfeervol versierde zaal van hotel „De Drie Schapen". De voorzitter opende de bijeenkomst, waarna mevr. Barendregt-v. Gastel, na het voorlezen van een toepasse lijk gedicht, de kaarsen aanstak. Hierna las mevr. De Keijzer het kerstgebeuren voor en werd gezon gen „Stille nacht". Daarna werd er thee gedronken en kwamen de leer lingen van de kleuterschool, onder leiding van hun juf., mevrouw v. d. Weijde-Smits binnen met een bakje met een brandend kaarsje, wat aan de bejaarden werd rondgedeeld en zongen ze nog enige kerstliedjes en droegen nog een paar gedichtjes voor. Nadat mevr. v. d. Werve de juf. en kleuters had bedankt, werden ze getracteerd en verlieten ze weer de zaal. Hierna las mej. L. C. Baren- dregt een kerstverhaal voor en mevr. Barendregt-v. Gastel enige kerstge dichten, waarna de koffie met gebak werd geserveerd. Burg. Schouwenaar hield een korte toespraak en wenste de leden prettige kerstdagen en een goed uiteinde. Gezamenlijk werd ge zongen „Ere zij God", waarna mevr. v. d. Werve de middag sloot, na de burgemeester bedankt te hebben voor zijn komst en voor de gesproken woorden, waarna om plm. half zes een koffiemaaltijd werd genuttigd, die door de bejaarden alle eer werd aangedaan, mede door de keurige wijze van opdienen was dit een goe de afsluiting van de avond, die door mevr. v. d. Werve gesloten werd met woorden van hartelijke dank aan het adi-es van de fam. Slagtei-. Zij wenste allen prettige dagen toe. SAIGON. Onder de tien vliegtui gen die woensdagavond bij aanval len op Noord-Vietnam zijn neerge schoten. zijn vier bommenwerpers van het type B-52 en een supersoni sche jachtbommenwerper type F-lll zo meldt radio Hanoi. Interessant initiatief Scharendijke mobiliseert SCHARENDIJKE, 20-12. In Scha- vormd tot het stichten van een pcu- rendüke is een tijdelijk comité gc- tcrklas. Dit comité heeft de ouders v. n peuters bezocht en over het al gemeen was men duidelijk enthou siast. Het is de bedoeling, dat dit peuterklasje twee halve dagen per week gehouden zal worden. Het voorziet zeker in een behoefte, ook op het platteland. De gezinnen worden kleiner. De kinderen van 2% tot 4 jaar hebben thuis vaak geen zusje of broertje meer om mee te spelen. Ze hangen dan erg aan hun moeder, die ook niet altijd tijd heeft om met ze te spelen. Het contact met andere leef tijdgenootjes hebben ze nodig voor hun ontwikkeling, evenals het onder leiding spelen van een peulerleidster. Ook moeder heeft voor allerlei zaken eens even haar handen vrij. Door het drukke verkeer tegenwoor dig, kan een kind niet meer op straat spelen. Het voorlopig comité heeft al ver schillende vergaderingen achter de rug. Hel heeft twee dames bereid gevonden het klasje te leiden cn wel mevr. H. Gaanderse (kleuterleidster) en mevr. De Fouw. krachten voor peuterklas Een ruimte Over beschikbare ruimte is overleg gepleegd met de gemeente. In ja nuari zal een vergadering belegd worden met de ouders en dan zal een definitief comité gekozen wor den. Verder zijn er „folders" verspreid om de bevolking te vragen, of ze nog goed bruikbaar speelgoed kunnen missen voor de peuters. Men kan dit voor Scharendijke brengen in het wijkgebouw van ..Het Groene Kruis" en voor Ellemeet: bij mevr. Kramer, Burg. de Bruijnstraat of (na de kerst vakantie) in de school. De heer J. Kunst is bereid, woensdag 27 dec. met tractor cn met behulp van schooljongens het speelgoed thuis af te halen De meisjesvereniging zal onder leiding van mevr. Kostcr-v. d. Wekken, poppen en ballen maken. Oud materiaal is dan ook erg wel kom, evenals garen. Gok de mannenvereniging onder leiding van de heer Van Nieuwen- huize heeft toegestemd blokken en dergelijke te willen maken, mits hel materiaal hiervoor beschikbaar wordt gesteld. Het comité rekent op de medewer king van de hele bevolking en hoopt begin febuari te kunnen starten. Ook peuters uit de omgeving zijn van harte welkom. keersplan Bruinisse, gezien de kritiek daarop van de burgerij, tijdens de gehouden „hearing". Een aantal sug gesties kan worden overgenomen, maar om opnieuw met voorstellen van de kant van de verkeerspolitie te komen is onnodig tijdvei'lies. Wet houder Jumelet viel haar hierin bij, maar de voorzitter wilde het contact met de politie niet zo abrupt ver breken. Ook wethouder Van Gilst noemde het een stadsplan, dat geen doorgang moet vinden. Z1ERIKZEE In memoriam O. Bergsma In het Dijkzigt-ziekenhuis te Rot terdam overleed op 47-jarige leeftijd na een operatie, plotseling de heer O. Bergsma, in leven directeur van de BEMA. de Zierikzeese plasticfa- briek aan het industrieterrein. De heer Bergsma - Fries van ge boorte - was voorheen directeur van Bergsma Plastic Industrie te Vlaar- dingen, tot hij zich met BEMA in 197o te Zierikzee vestigde. De heer Bergsma is buiten de sfeer van zijn werk vooral bekend gewor den door zijn hartstochtelijke liefde voor de fotografie, die hij zelf op be kwame hoogte beoefende. Hij was krachtige steunpilaar van „Delta- Foto", welke vereniging ook regel matig over ruimten in het bedrijf mocht beschikken. Zijn laatste werk voor deze vereniging gold de schil derijen- en fototentoonstelling in het Gravensteen, die in het zomerseizoen werd gehouden. De verslagenheid over het plotse ling verscheiden van de direkteur op het bedrijf en in kringen van de amateurfotograienvereniging is groot De begrafenis van de heer Bergs ma vindt plaats zaterdag 23 decem ber op de algemene begraafplaats te Zierikzee. Jeugd gaat zingen in de Beurs eri Lutherse kerk Heden (donderdag)avond zullen jongens en meisjes zingen en getui gen van Christus met een program ma - uitgaande van de Pinksterge meente - dat om 19.00 uur zal aanvangen in de Beurs aan het Ha venplein. De jongelui gaan vervol gens naar de Lutherse kerk in de Wevershoek, waar eveneens (aan vang 20.00 uur) een zang- en getuigenis-programma zal worden afgewerkt. Iedereen is bij deze sa menkomsten van harte welkom. Film „Asterix ert Cleopatra" Vrijdagavond 22 en zaterdagavond 23 december a.s. worden in de Zie rikzeese Concertzaal voorstellingen gegeven van de kleurrijke tekenfilm „Asterix en Cleopatra". Deze nieuwe avonturen van Asterix en Obelix spelen zich af in het land van de Pharao's. Toegang alle leeftijden. Er wordt (te) weinig schoolmelk gedronken Door het gemeentebestuur van Zierikzee is in de vorm van een „in gezonden" in het Mededelingenblad van de Chr. Nat. Basscholen te Zie rikzee, de aandacht gevestigd op het gebruik van melk op school. Kenne lijk leeft bij de leden vau het sehool- melkcomité de gedachte dat vele ouders vergeten zijn, dat hun kin deren op school kunnen genieten van een van de beste voedingsbronnen: melk. In het in de schoolkrant opgeno men artikel wordt de ouders voor gehouden dat melk is opgebouwd uit die elementen die voor een mens in het groeistadium het beste zijn. Een jaar geleden is het melkvetgehalte in de schoolmelk verlaagd, zodat klachten over „te vette" melk nu tot het verleden behoren. De schoolmelkvoorziening te Zie rikzee draait nu al 15 jaar en het werd in die tijd een vast onderdeel van het verstrekkingenpakket van de scholen. Het comité maakt zich intussen niet voor niets zorgen over de deelname aan de schoolmelkvoor ziening: gedurende de eerste jaren was het percentage deelnemende ZIERIKZEE. De chef-kok van restaurant Mondragonde heer J. Verhoeven, geassisteerd door zijn personeel, maakte in een maand tijds deze fraaie mi- niatuur-copy van het stadhuis uit suiker. Gebruik werd gemaakt van oude tekeningen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Door de commissie die de begro ting 1973 heeft nagezien, zijn een achttal vragen schriftelijk gesteld, over: tuinonderhoud burgemeester; uitbesteding typewerk; uitbreiding schoolzwemmen; schoonmaak kleu terbadje; verhoging subsidie hospi taal-kerkschip „De Hoop"; subsidie Ned. Mettray; reservering industrie vestiging en de vrijwillige arbeids ongeschiktheidsverzekering. Deze acht punten werden door de voor zitter beantwoord. kinderen 80, nu nog maar 44 pro cent. En dan te weten dat er kin deren zijn die vrijwel zonder ontbijt op school arriveren. Veel ouders hebben bovendien geen idee van de hoeveelheid'ener gie dat elk kind op school verbruikt. Dringend wordt dan ook aanbevolen: geef de kinderen schoolmelk. Zij krijgen er een „kick" van en voelen zich meer happy dan zonder. De stand van deelname van de Zierik zeese scholen is thans als volgt: De Maltarakkers: 81 procent; R.K. Kleuterschool: 72 procent; De Woel waters: 61 procent; Theo Thijssen- school 47 procent; 't Kofschip: 45 procent; J. W. v. d. Doelschool: 41 procent; chr. kleuterschool Reho- both: 37 procent; R.K. basisschool: 36 procent; J. L. de Jongeschool: 35 procent; Nutskleuterschool: 26 pro cent. In het belang van de kinderen re kent het schoolmelkcomité er op, dat de ouders iets gaan doen om het schoolmelkdrinken te bevorderen. Afscheid pastoor H. van Deursen Met het verslag onder het tussen- hoofdje „andere sprekers" van het afscheid van pastoor H. van Deursen. opgenomen in het maandagnummer, zijn we duidelijk niet gelukkig ge weest, want in de rij van sprekers moest ook genoemd burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen, hetgeen wij verzuimden, maar hier aanvullend rectificeren. De heer Everwijn herinnerde aan de persoonlijke contacten met de pastoor in de loop der jaren en was tolk met name van het R-K. deel der Westerschouwense bevolking voor het vele werk dat pastoor Van Deur sen voor het kerkelijk leven daar heeft verricht. SEROOSKERKE Kerstviering herv. Vrouwenver. en Bejaardensociëteit Dinsdagmiddag hield de Herv. vrouwenvereniging „Deborah" geza menlijk met de bejaardensociëteit al hier een kerstvieringsbijeenkomst in de versierde grote zaal van het Dorpshuis. Bij deze kerstviering werd gebruik gemaakt van een kerstliturgie, uitgegeven door de N. C.V.B. De plaatselijke predikant ds. Jansen Schoonhoven hield een medi tatie naar aanleiding van een oud Joods verhaal. Enige kerstliederen werden gezongen door de vrouwen vereniging, waarna door mevr. Jan sen Schoonhoven een boeiend kerst verhaal werd gelezen, getiteld „Weer thuis". Onder leiding van de heren J. de Meij en J. Hanse zongen allen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3