DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer: Grondperikelen in raad Brouwershaven Overleg opgeschort, bombardementen hervat DE AARDE DREUNT WEER BIJ HANOI EN HAIPHONG 1975 Internationaal jaar voor de vrouw Nieuwe Europese Commissie Houssein in geheim getrouwd Persconferentie van de ruimtevaarders De P.T.T. en de feestdagen Volksunie waarschuwt VPRO Aan onze 1 abonnees WAT 1EGT VI bilt EPjjW11 ■Hü Nederlandse hulpactie voor Vietnam na de wapenstilstand 7IFRTK7.FF.SCHF NIEUWSBODE Dinsdag 19 december 1972 129stc jaargang Nr. 21204 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 Vo B.T.W. HANOI-WASHINGTON-PARIJS-SAIGON, 18 -12. Voor het eerst sedert geruime tijd dreunde de grond bij de Noordvietnamese hoofdstad en hij de havenstad Haiphong dinsdag (plaatselijke tijd) weer van de in slagen van bommen uit Amerikaanse vliegtuigen. De correspondent van het Sowjet-persbureau Tass in Hanoi meldt dat gedurende 40 minuten onafgebroken bommen vielen op drie tot vyf kilometer van het stadscentrum. Vlak voor deze melding had het Amerikaanse opperbevel in Saigon bekendgemaakt dat op dat ogenblik luchtaanvallen werden uitgevoerd boven geheel Noord-Vietnam, de ge bieden van Hanoi en Haiphong in begrepen. De melding kwam na een korte mededeling van minister van defensie Laird in Washington dat de luchtaanvallen boven de 20ste breed tegraad waren hervat. Jane Fonda wil Nixon onder druk zetten OSLO. 18-12. De Amerikaanse actrice Jane Fonda heeft maandag het begin aangekondigd van een in ternationale campagne om president Nixcn onder druk te zetten opdat hij zo snel mogelijk het akkoord met Hanoi over Vietnam ondertekent. Jane Fonda en haar verloofde Thomas Hayden, een militante Vietnam-opposant, zeiden tijdens een persconferentie in Oslo dat een nieu we Amerikaanse vredesorganisatie, ,,de Indo-China Vredescampagne" bijeenkomsten houdt met groepen in Noorwegen, Zweden, Frankrijk en Engeland om de internationale cam pagne tot bevordering van vrede in Vietnam te ontwikkelen. Vanaf 23 oktober waren de aan vallen op dat gebied gestaakt als ge baar van goede wil omdat de gehei me onderhandelingen in Parijs wa ren geïntensiveerd. Berichten uit de Noordvietnamese hoofdstad volgens welke de Ameri kanen langs de Noordvietnamese kust en in de haven van Haiphong weer mijnen hadden geworpen zijn tot op heden niet bevestigd. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat de bombardementen zullen wor den voortgezet tot Hanoi instemt met een regeling voor de oorlog. Woordvoerder Ronald Ziegler zei dat de luchtaanvallen zijn gericht op verhindering van het opvoeren van de voorraden in het zuiden en nieu we offensieven daar. Nixon Hij. noemde de stap conform pre sident Nixon's besluiten van 8 mei toen de bombardementen werden ge ïntensiveerd en de havens door mij nen geblokkeerd. Eerder was in diplomatieke kring vernomen dat president Nixon een aantal militaire en diplomatieke maatregelen beoogde om Hanoi tot een regeling te dwingen. Zo zou Amerika druk op Moskou en Peking uitoefenen opdat deze landen hun in vloed bij Hanoi aanwenden. NEW YORK, 18-12. De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft het jaar 1975 tot „interna tionaal jaar van de vrouw" uitgeroe- roepen. Daarin zal aan de vraagstukken van de gelijkberechtiging van man en vrouw bijzondere aandacht wor den geschonken. Een resolutie daar toe is zonder tegenstemmen aan vaard. De bemoeiingen in het jaar 1975 moeten volgens de V.N.-assemblee er ook op gericht zijn de vrouwen op nationaal en internationaal vlak bij economische, sociale en culturele gebeurtenissen in te schakelen. V.N.- secretaris-generaal Waltheim werd opgedragen een actie-program voor het jaar van de vrouw op te stellen. In Peking zeiden diplomaten dat China een snelle vrede wenst maar onwrikbaar blyft in zyn steun aan Noord-Vietnam, zelfs als de Noord vietnamese leiders geloven dat het einde van het conflict niet in zicht is. Overleg opgeschort PARIJS, 18-12. De besprekingen tussen Noordvietnamese en Ameri kaanse deskundigen in Parijs zijn na le bijeenkomst van maandag voor onbepaalde tijd opgeschort, zo heeft de Noordvietnamese onderhandelaar Xuan Thuy te kennen gegeven. Het is ook niet zeker of de weke lijkse bijeenkomst van de Voltallige zal dooi-gaan. SAIGON, 19-12. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft dinsdag (pl. tijd) meegedeeld dat op dat mo ment bombardementen boven heel Noord-Vietnam werden uitgevoerd, de gebieden van Hanoi en Haiphon inbegrepen. BRUSSEL. 18-12. De Europese mi nisterraad heeft maandag in Brussel de voordrachten van de lidstaten van de E.E.G. voor de dertien leden van de nieuwe Europese Commissie ge volgd. De 47-jarige Fransman Fran cois Xavier Ortoli zal de nieuwe commissie van de gemeenschap van negen landen voorzitten. De Neder landse demissionaire minister van landbouw, ir. Pierre Lardinois is de nieuwe Nederlandse commissaris die Mansholt gaat opvolgen. Nederlandse missionarissen uit Sabah gewezen HONGKONG, 18-12. Drie R.K. priesters - twee van hen zyn Neder lander - zijn uit Sabah gewézen. Het zijn de paters Frans Frerichs (42) uit Den Haag, Johannes Putman (45) uit Rotterdam en dr. Patrick McDonald (39) uit Renfrewshire in Schotland, alle drie leden van de missiecongregatie van Mill Hill. Pater Frerichs zei maandag op een persconferentie in Hongkong dat zij op 2 december zijn gearresteerd en daarna veertien dagen zijn vastge houden. Wij moeten Sabah verlaten, aldus pater Frerichs, omdat wij op onze missiepost waren gebleven hoewel de termijn van onze werk vergunning was verstreken. „Men heeft ons nooit verteld waarom de vergunning niet verlengd kon wor den". Pater Frerichs vreesde dat er nog meer priesters uit Sabah, een mohammedaans land dat tot Maleisië behoort, gewezen zullen worden. TEL AVIV, 18-12. Twee Arabische dagbladen in Jeruzalem hebben maandag gemeld dat koning Hoes sein van Jordanië in het geheim is getrouwd met een 23-jarige Jordaan se televisie-omroepster, Mouna Tou- kan. De Britse echtgenote van de ko ning, prinses Mouna,/is volgens deze kranten twee weken geleden uit Jor danië vertrokken. Ze zou na de schei ding met een Amerikaans diplomaat willen trouwen. „Hoop veel te vinden ging in vervulling" HOUSTON, 19-12. De drie ruimte- vaarders van de ApoIlo-17 hebben maandagavond tydens hun terugreis - van de maan hun traditioneel gewor- ^cImi persconferentie gegeven. Het ruimteschip was toen nog 156.000 km van de aarde verwijderd. Jack Smitt en Eugene Cernan zei den dat hun hoop, veel over de ge schiedenis van de maan te zullen vinden in het Taurus-Littrowgebied, in vervulling is gegaan. Smitt zei te menen het oudste ge steente mee te brengen dat ooit op de maan gezien is. Het oranje mate riaal van de krater Shorty toonde tekenen van verandering zoals dat op aarde kan gebeuren door vloei stoffen dei zich omhoog wreken. Hij vermoedt dat dit op de maan ook is gebeurd. Cernan verwierp de gedachte dat DEN HAAG, 18-12. Voor dc uit voering van de PTT-diensten gedu rende de Kerst- en Nieuwjaarsperi ode zijn de volgende regelingen ge troffen. De beide kerstdagen en nieuw jaarsdag zijn alle postinrichtingen gesloten. Op de zaterdagen 23 en 30 decem ber zijn de postkantoren geopend zoals dat op zaterdag gebruikelijk is en er zal op deze dagen een vol ledige bestelling worden uitgevoerd. Voor zover nodig zullen extra bus lichtingen worden uitgevoerd Op 23 en 30 december zal het postvervoer worden uitgevoerd als op normale zaterdagen. Op woensdag 27 december en op dinsdag 2 januari zal het postver voer geschieden als op maandagen. Voorts zijn de gebruikelijke extra vervoersmaatregelen getroffen. Op beide kerstdagen en op nieuw jaarsdag wordt de dienst op de PTT-kantoren uitgevoerd als op zon dag. hun maagklachten een aanwijzing zouden zijn dat het Skylab-program- ma van volgend jaar te ambitieus zou zijn. Voor het eind van deze eeuw verwacht hij geen verre ruim tereizen al. zullen die volgens, hem tenslotte wel worden ondernomen. AMSTERDAM, 18-12. „Mocht 2ich in de toekomst weer iets dergelijks voordoen, dan kunnen wij er niet voor instaan dat wy onze achterban - waarbij wy vooral denken aan onze militante O.M.O. - in bedwang zullen kunnen houden". Dit heeft de raad van bestuur van de Nederlandse „Volks-Unie'' ge schreven aan de V.P.R.O.. In de brief spreekt de organisatie zijn afschuw uit over de „minderwaardige uitzen ding Barend Servet van 14 december in het bijzonder over de wijze waar op H.M. onze koningin daarin be lachelijk werd gemaakt". uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiuyj Door de voortgaande kostenstij- gingen genoodzaakt, moeten wij u tot onze spijt mededelen, dat wij de abonnementsprijzen van j de Zierikzeesche Nieuwsbode per 1 januari 1973 hierbij moeten aanpassen. Genoemde prijzen worden per deze datum: Maandabonnement 5, Kwartaalabonnement 14,50 j Jaarabonnement 55, BRUSSEL. In en buiten dit huis in de Brusselse Broekstraat heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een drama afgespeeld, waarbii vijf mensen om het leven kwamen. DEN HAAG, 18-12. Zodra een wapenstilstand wordt gesloten tus sen Washington en Hanoi, zal in Nederland een grote hulpaktic op gang komen ten behoeve van alle oorlogsslachtoffers in Vietnam, Laos en Cambodja. Onder het motto „HeelVietnam, hebben een aantal kerkelijke en burgerlijke instanties besloten hierin samen te werken. Deze acht Nederlandse hulporga nisaties maken voor deze actie ge bruik van gironummer 777 van het Nederlandse Rode Krus. Men wil thans al zoveel geld inzamelen dat op het moment van het staakt-het- vuren de eerste hulpfase direct kan beginnen. Ofschoon de vredeskansen in Viet nam weer wat verder naar de toe komst zijn verschoven, aldus de heer A. van Emden directeur-generaal van hot Nederlandse Rode Kruis en woordvoerder voor de groep, wil men niet langer wachten. Door middel van aanplakbiljetten wordt een beroep op de Nederlandse bevolking gedaan, geld te storten om de hulp aan alle slachtoffers in ge heel Vietnam mogelyk te maken. De actie krijgt by de wapenstilstand een verdieping: kerken en gemeen tehuizen zullen open staan voor gif ten. De N.O.S. heeft al medewerking toegezegd voor een speciaal pro gramma. Een van de eerste zorgen zal de bescherming en opvang zijn van ge vangenen en vluchtelingen. Men verwacht bij een staakt-het-vuren een nieuwe grote trek van vluchte lingen, in Noord-Vietnam bijv. terug naar de steden, in Zuid-Vietnam naar gebieden die lange tijd strijd tonelen hebben gekend. Dil znl go- ZIERIKZEE. Ten behoeve van een televisie-reportage, die later wordt uitgezonden, trok de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" langs het oog van de camera. Op de foto: onderweg op de Oude Haven (noord-zijde). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een zuivere en sterke wil ver mag alles. DE UITGEEFSTER Tl 11111111111111111111111111111111111111 n i li 111 iTi Verwachting tot woensdagavond: Overwegend droog Zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer; plaatselijk mist; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid; minimumtemperaturen om het vries punt, maxima morgen rond 4 graden. s Voor donderdag: 5 Aantal uren zon: 1 tot 5. 5 Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden noder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 1 ZON-EN MAANSTANDEN E 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 16.31, onder 9.00. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 17.54, onder 9.49. Volle maan: 20 dec. (10.45). paard moeten gaan met voedselhulp medische voorzieningen en onderdak Hulporganisaties De samenwerkende hulporganisa ties zijn: het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, de Generale Dia- konale Raad der Hervormde Kerk (sectie Internationale Hulpverlening) de Katholieke Nationale Stichting voor Bijzondere Noden en Vluchte lingenzorg Mensen in Nood - Caritas Neerlandica, de Stichting Nederlands Comité Unicef, de Stichting NOVIB Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Ontwikkelingssamenwer king, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de Stichting Unesco Centrum Ne derland en de vereniging het Neder landse Rode Kruis. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee; Hoogwater Laagwater 20 dec. 2.38 15.00 8.13 20.34 21 dec. 3.33 15.56 9.04 21.23 Springtij: 22 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-12. Het KNMI deelt mede: Het weer in vrijwel geheel Europa wordt bepaald door een om vangrijk en krachtig hogedrukgc- bied dat zich uitstrekt van Scandi navië tot aan Spanje. Het zorgt voor rustig en stabiel weer, waardoor op uitgebreide schaal mist kan worden gevormd, 's Nachts komt in het al gemeen lichte vorst voor, slechts in Finland en Rusland vriest het ma tig tot streng. Overdag lopen de tem peraturen meer uiteen. Bij ons wor den maxima bereikt van ongeveer 6 graden, terwijl in Zuid-Duitsland het de hele dag blijft vriezen. In tegenstelling hiermee staan dc middagtemperaturen in Zuid-Fran krijk. Aan de voet van de Pvrenecn liep maandag het kwik op tot 19 gra den. 1 s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1