^^ie éne druppel BLIK DOOR HET WERELD Een akkoord betekent nog geen vrede in Vietnam Een bijzonder goed jaar voor het Nederlands rundvee-stamboek Nationale feestdag: 5 september 1973 Alle geheimzinnigheid waarmee het Pari}se Vietnam-overleg wordt omgeven kan niet verhullen dat de wapenstilstand op handen is waar mee het definitieve vertrek van de Amerikanen wordt ingeluid. De de tails waarover nu nog wordt gedeli bereerd, hebben voornamelijk kos- metische betekenis: de overeenkomst moet er zo keurig mogelijk uitzien. Of ze ook zo keurig zal worden na geleefd is de vraag - de geschiedenis van dertig jaar strijd in Vietnam moedigt niet erg aan er te snel bee- vestigdend op te antwoorden. Maar het hoofddoel is immers het de Ame rikaanse troepen mogelijk te maken zich in te schepen zonder dat het al te veel op een aftocht na een neder laag lijkt, alsmede de vrijlating van de paar honderd Amerikaanse ge vangenen die in handen zijn van N oord-V iet nam en de Vietcong. Dit hoofddoel wordt, wel bereikt, wat daarna gebeurt is volslagen dubieus. Het akkoord, dat ia wel zeker, gaat uit van de werkelijkheid dat in Zuid- Vietnam de regering van president Thieu een deel van het land daad werkelijk regeert en dat daarnaast gebieden bestaan waar hei gezag wordt uitgeoefend door de Vietcong. Op de een of andere manier die twee met elkaar geïntegreerd worden op dat uiteindelijk de Zuidvietnamezen zich kunnen uitspreken over hun politieke toekomst. Het Vietcong- standpunt is dat het dan vanzelf tot een hereniging komt van de twee Vietnams tot één staat - en wel naar het Noordvietnamees model. De strijd nu gaat er voornamelijk om dat regeringstroepen en Vietcong zoveel mogelijk gebied het hunne kunnen noemen om bij het ingaan van het bestand een zo voordelige positie in te nemen als ze kunnen bereiken. Dat het daarna zo vreed zaam zal toegaan als het akkoord uitstippelt gelooft niemand. De wa pens die in koortsachtig tempo uit de V.S. naar president Thieu zijn ge stuurd, geven niet de indruk of het zwaartepunt van de integratie zal liggen bij de stembus en de onder handelingstafel. Thieu heeft geen lust zich opzij te laten schuiven en het materiaal is rijkelijk voorhanden om te voorspellen dat over en weer de beschuldiging van kontraktbreuk zal worden geuit met de vermoede lijk gewelddadige konsekwenties vandien. Maar dat is dan nadat de Amerikaanse troepen en gevangenen weer thziis zijn - Washington zal er zich niet veel meer om bekommeren Ziet Thieu kans op de een of andere manier aan de macht te blijven dan is dit welkom, zo niet dan zal er ook niet te hard om worden getreurd. Vasthoudendheid Het is duidelijk dat Noord-Viet- nam en Vietcong wel degelijk tege moetkomender zijn geweest dan ooit in het verleden, vermoedelijk omdat hun grote broers China en de Sow- jet-Unie hen daartoe hebben aange spoord: die twee tot steun verplichte landen voelen de Amerikaanse aan wezigheid in Vietnam wel degelijk als een verzwaring van hun reke ning waarvan ze graag verlost zou den zijn. Ook al zou het later toch nog tot vechten komen met Thieu dan is dit zonder Amerikaanse bom bardementen en dergelijke toch wel voordeliger. Vandaar dat de anders zo formalistische Noord-Vietname- zen bereid zijn om een mooie smoes te bedoenken teneinde tegemoet te komen - nogmaals: voornamelijk, op papier - aan hef grote bezwaar van Thieu. Deze eist dat de Noordvietna- mese troepen ook uit Zuid-Vietnam weg moeten, gelijk met de Amerika nen. Maar Hanoi heeft altijd strak volgehouden dat het geen troepen in het zuiden heeft. De charmante op lossing is dat Vietcong-strijders die van noordelijke afkomst zijn natuur lijk bij vrij personenverkeer tussen de twee Vietnams naar huis kunnen terugkeren - een fijne formulering in sprookjessfeer die vriendelijk, z\j het nietszeggend, verschilt van de vroe gere Noordvietnamese strenge vast houdendheid aan eigen eisen. Over een poosje is de kwestie- Vietnam er dus weer een vooral van de Vietnamezen zelf. Maar wie ge looft dat Thieus duchtig bewapend en goed getraind leger en de bepaald niet zwakke andere partij dan snel alles in vrede en vriendschap zullen regelen is wel een grote optimist. DODELIJKE ONGELUKKEN SCHIEDAM. De 28-jarige kok E. W. de Man uit Schiedam is in de nacht in zijn woonplaats om het le ven gekomen. Op een kruising kwam hij met zijn auto plotseling op de lin ker weghelft. Daar is hij tegen een taxi gebotst. HOOGEVEEN. De 56-jarige H. Slot uit Elim (gem. Hoogeveen) is in de nacht in het ziekenhuis te Hooge veen overleden. Hij was donderdag middag met zijn bromfiets in Hooge veen door een vrachtauto, waaraan hij geen voorrang had verleend, overreden. ALKMAAR. In het Centraal zie kenhuis in Alkmaar is de zeventien jarige C. Koedijk uit Broek op Lan- gendijk aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Op 11 december was hij betrokken bij een aanrijding in St. Pancras. MOERDIJK. De 22-jarige M. Stoop uit Zevenbergen (N.B.) is te Moerdijk om het leven gekomen, toen hij met zijn personenauto frontaal op een tegenligger reed. Deze auto, bestuurd door een Fransman, was bezig met een inhaalmanoeuvre. BREDA. In het Diaconessezieken- huis in Breda is in de nacht de 46- jarige zuster Macarina overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. Haar wereldse naam is Cornelia Treijp. UTRECHT. De 72-jarige J. Schaap uit Maarssen, die sinds 30 november werd vermist, blijkt te zijn verdron ken. Zijn stoffelijk overschot is ge vonden in het Amsterdam-Rijnka naal bij Breukelen. DOETINCHEM. De 17-jarige scho lier L. W. L. M. Peters uit Gaande ren is op een met automatische knip perlichten beveiligde overweg in de Hoofdstraat in Gaanderen (gem. Doetinchem) met zijn bromfiets on der de trein van Arnhem naar Win terswijk gekomen. Hij was op slag dood. SAIGON. Een grote rookwolk hing boven Saigon, terwijl de ontploffingen nog voortduurden in de grootste munitieopslagplaats van Zuid-Vietnam, in Than Toey Hon, ruim 10 km. ten oosten van de hoofdstad. Volgens militaire kringen maren commando's van de Vietcong in het met prikkeldraad afge zette gebied doorgedrongen en hadden springladingen aangebracht. Duizen den tonnen explosieven teerden opgeblazen. LEXMOND. De 88-jarige rustend landbouwer C. Schep uit Lexmond, is om het leven gekomen nadat hij on der een hoeveelheid hooi terecht was gekomen. Dat gebeurde toen de man op het bedrijf van zijn zoon een pak hooi van een stapel wilde halen. Po gingen om hem te bevrijden kwamen te laat. GOOR. De driejarige Marlies J. B. Broekkamp uit Goor is in haar woonplaats om het leven gekomen. Het meisje zat bij haar moeder ach terop de fiets. De moeder werd inge haald door een auto met aanhang wagen. De chauffeur stuurde te vroeg naar rechts .waardoor de aanhang wagen de vrouw raakte. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. Israëlische militairen hebben vrijdag bij de Jordaanse grens op 4 km. ten noorden van de havenstad Eilat aan de Rode Zee een infiltrant doodgeschoten. He't was de eerste maal sinds ruim een jaar dat er melding werd gemaakt van infil tratie van Jordaans gebied. SALISBURY. De Rhodesische mi nister van defensie Jack Howman heeft aangekondigd dat de dienst plicht voor blanke Rhodesiërs per 1 januari wordt verlengd van de hui dige negen maanden tot een jaar. Daardoor komen er meer dienstplich tigen beschikbaar om te patrouille ren langs de grenzen metZambia, Botswana en Mozambique. 1 SAIGON. Volgens pater Truong Bo Can, landelijk aalmoezenier van de christelijke arbeidersjeugd in Zuid- Vietnam, houden vijfhonderd poli tieke gevangenen in de Chi Hoa, de centrale gevangenis van Saigon, se dert vijf dagen een hongerstaking. NEW YORK. De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft met 113 tegen 2 stemmen, die van Portugal en Zuid Afrika, een motie aangenomen waarin er bij de lid staten op wordt aangedrongen maat regelen te nemen ter onderdrukking van gewapende conflicten die de we reldvrede- en veiligheid bedreigen. NEW YORÏC. De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft alle Israëlische maatregelen ter ko lonisering van bezette Arabische ge bieden van nul en gener waarde ver- klaard en een beroep op Israël ge daan annexatiemaatregelen onge daan te maken of na te laten. ROME. Twaalf automatische ge- "wen twaalfhonderd geweren, acht duizenddriehonderdvijfenvijftig pis- toien, meer dan vier miljoen patro nen. tweehonderdtwee bommen, drie honderd tweeënvijftig mortiergrana ten en bijna tachtigduizend kilo kruit zijn donderdag door de Italiaanse po litie in beslag genomen bij een groot scheepse operatie. SALISBURY. - Het Rhodesische parlement heeft tijdens de zojuist af gesloten zitting van vier weken een ingrijpende reeks wetten op de ras senscheiding goedgekeurd, die ver der gaan dan de wetgeving die sinds de eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring van 1965 is ingevoerd. MEXICO. Het Mexicaanse episco paat heeft zich in een „boodschap aan het volk" uitgesproken voor ge- boortenregeling en daarbij verklaard dat man en vrouw zelf het recht heb ben uit te maken welke middelen zij zullen gebruiken om de grootte van hun gezin te bepalen. Scheepvaarlberichten Abida, 18-12. te Curacao verwacht. Acmaea, 15-12 te Shellhaven. Area, 18-12 te Bukom verwacht. Diloma, 15-12 t.h. Kaapstad ver wacht. Dione, 15-12 te Bulkom. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Maartensdijk: J. Jongerden, Wijk bij Heusden; te IJsselmuiden: G. Jansen, hulppred., Driedorp (bij Nïjkerk); te Den Haag- Loosduinen (toez.): L. E. Emmen, Bergentheim; te Woudenberg (toezJ- J. den Besten, Huizen. Aangenomen naar Zuidwilde (Dr.): A. H. Smits, Kerkrade-O c.a. (streek- gemeente Oude Mijnstreek). Geref. Kerken Aangenomen naar Den Helder: H. Koetsveld, De Lier, die bedankte voor Velp en Zoetermeer; naar Apel doorn (Evang. en Opbouwwerk): F. H. Veenhuizen, Amsterdam-Nieu- wendam; de benoeming tot wetensch. hoofdmedewerker theol. hogeschool le Kampen: dr. O. Jager, Hilversum. Geref. Kerken Beroepen te Hasselt: L. J. Joosse, kand., Hattem; te Ferwerd-Hallum: E. Woudt, kand.. Bunschoten. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaandam: Chr. Vcr- hnge. Den Haag-C. Aangenomen naar Zuidland-Spij- kenisse: H. U. Westerterp. Milwolda (Old.). Synode (vrijgemaakt) over adoptiekinderen HATTEM. 16-12. De Generale S.v- node van de gereformeerde kerken vrijgemaakt in Hattem heeft vrijdag de bespreking van de vraag of ge adopteerde kinderen gedoopt mogen worden, waarmee ze donderdag be gonnen was, voortgezet. Zij heeft deze behandeling niet voltooid en zal ook voor het kerstreces daarmee niet meer klaarkomen omdat ze de zaak te belangrijk vindt om al te haastig af te handelen. Vermoedelijk zal zij in januari opnieuw bijeen komen. UTRECHT, 16-12. ,.Een bijzonder goed jkar", zo karakterifceeide de voorzitter van het Nederlands, Rnndveestambcek, de heer J. Leen heer, op de algemene vergadering van het N.R.S. in Utrecht 1972. Ook voor 1973 zijn de vooruitzichten goed In 1971 daalde het aantal geregis treerde kalveren ten opzichte van 1970 met ongeveer 11.500 tot ruim 202.000, maar dit jaar zal waarschijn lijk een aantal van 225.000 registra ties worden bereikt. In de eerste elf maanden van dit jaar zijn evenveel stieren ingeschreven - 6000 - als in de overeenkomende periode van vo rig jaar, terwijl het aantal ingeschre ven koeien met 7000 steeg tot 63.600. Voor de export van stamboekvee zag het er aan het begin van dit jaar somber uit. Er was wèl vraag, maar de prijzen, die f 800 tot f 1000 hoger lagen dan het jaar ervoor, vormden een belemmering. In de Bezetting T.H. Delft opgeheven DELFT, 16-12. De bezetting van de Technische Hogeschool in Delft is opgeheven. Dit was het resultaat van een dag durend overleg tussen een delegatie van de studenten-bezetters, een deel van de hogeschoolraad en het college van bestuur. De studen ten gingen woensdag tot de bezetting over van een deel van het hoofdge bouw van de Delftse T.H. Onderscheiding voor medisch team AMSTERDAM, 16-12. Aan het me disch team, dat onder leiding van prof: dr. J. L. Mastboom op 13 ok tober in het Radboud ziekenhuis te Nijmegen de tweeling van prinses Irene ter wereld bracht, is gisteren op paleis Soestdijk de huisorde van Oranje Nassau verleend. Intussen is het prinsje Jaime al uit het ziekenhuis ontslagen en ver blijft thans onder de hoede van zijn moeder in Soestdijk. Zijn zusje Mar- guirita wordt echter nog steeds in het Radboud Ziekenhuis verpleegd. tweede helft van het jaar begon de uitvoer evenwel vlot te lopen en het ziet er dan ook naar uit, dat er in totaal dit jaar ondanks de veel ho gere prijzen nog 11.000 stamboekdie- ren zullen worden geexporteerd, maar 1500 mipder dan in 1971. Ook voor 1973 is er al veel vraag naar Nederlands stamboekvee. In september 1974 gaat het N.R.S. zijn honderdjarig bestaan vieren. DEN HAAG, 16-12. Het kabinet heeft besloten woensdag 5 septem ber van het volgend jaar het karak ter te geven van een nationale feest dag, dit in verband met het zilveren regerings-jubileum van koningin Juliana. Het instellen van een nationale feestdag is in overeenstemming met het voorstel van het Nationaal Co mité Zilveren Regeringsjubileum (het comité-Van Thiel). De nationale feestdag betekent vrij-af voor scho lieren en ambtenaren. Gebruik is, dat met de Stichting van de Arbeid overleg zal worden gepleegd over de vraag, of ook in het bedrijfsleven deze gedragslijn kan worden door gevoerd. Moestuinnuin BEIROET, 14-12. De tuinman die belast was met het onder houd van de plantsoenen langs de Zeeweg in Beiroet, is over geplaatst en wel om bijzondere reden: hij had ten eigen bate de bloemperken tot moestuin gemaakt. De man had alle bloemen geplukt om in hun plaats kool en radijs te plan ten die hij tenslotte, teneinde de eindjes beter aan elkaar te kunnen knopen, aan buurtbe woners verkocht. MUNCHEN. Met veel zonneschijn, begon in de Bondsrepubliek de winter en daarmee het ski-seizoen Populair zijn tegenwoordig ski-cur sussen voor kinderen, die voorzien worden van mini-ski's. In Noord- Beieren is er een speciale ski-school voor hen, waar een zg. buizen-ca- roussel wordt gebruikt, om de angst voor uitglijden le voorkomen. Nederlandse hulp voor Peru LIMA, 16-12. Een Nederlandse re geringsdelegatie heeft vrijdag in Lima een overeenkomst met Peru getekend ter financiële ondersleu ning van verscheidene ontwikke lingsprojecten. Het akkoord betreft met name een bijdrage van zes mil joen gulden voor de aanleg van een vissershaven in La Puntilla bij Lima, 5,15 miljoen voor een palmoliefabriek in Tocache in het Amazonegebied en zeven miljoen voor andere priori teitsprojecten. Waken over Waddenzee LEEUWARDEN, 16-12. De Oecolo- gische Kring, die in Nederland on geveer 600 academisch gevormde leden telt, meent dat aardgaswin ning op Ameland thans nog onver antwoord is. In een brief aan het gemeentebestuur van Ameland komt men tot deze conclusie „omdat de huidige praktijk rond de aardgas winning wordt gekenmerkt door een overhaaste werkwijze". Deze manier van werken brengt volgens de kring het milieu in gevaar. En dit is bij zonder bedenkelijk als het om een kwetsbaar milieu gaat als een Waddeneiland. De academici stellen dat men wat betreft de bodemdalingen voor ver rassingen kan komen te staan, zo lang d etechniek van bet tegengaan van dalingen niet voldoende is on derzocht. Men moet eisen dat aardgaswin ningen op de eilanden hier op wach ten. Voorts betoogt de Oecologische Kring dat men bij de aardgaswinning duidelijk prioriteiten moet stellen en din gooit het natuurgebied hoge ogen. FEUILLETON DOOR CEES GIESBEEK 48 Josje van Geren had al die jaren mee geprofiteerd van de stijgende welstand in het gezin. Als enige dochter had ze na de lagere school met goed gevolg doorlopen te heb ben. de MMS bezocht, waarna haar ouders haar naar een Zwitsers inter naat stuurden, alwaar ze alles leerde, wat een vrouw van de wereld moet weten. Om op negentienjarige leef tijd thuis te komen en te genieten van het leven. Ze leerde autorijden, kreeg een wagentje en had haar vrienden en kennissen. Op recepties assisteerde ze haar moeder in haar taak als gastvrouw, maar onder alle eventuele huwelijkskandidaten, die vader Van Geren uitnodigde, had ze nog niemand ontmoet, die ook 'maar op enigerlei wijze in staat was haar hart te doen ontvlammen. Josje was vriendelijk tegen de gasten van haar vader, maar schiep gelijktijdig een onzichtbare muur. Ze bleef op een afstand en liet geen enkele intimiteit, in welke vorm ook, toe. Op diploma tieke. maar besliste wijze zette ze el ke schuchtere poging tot wat meer toenadering buitenspel. Want Josje vond het leven bij vader en moeder thuis heerlijk en was nog helemaal niet van plan daarin verandering aan te brengen. Integendeel. Al liet ze nimmer iets in deze geest merken, de meeste jongelui van haar leeftijd vond ze blasé en nutteloos. Ze wist: vader heeft met hard werken zich zover omhoog gewerkt, dat hij nu kon profiteren van de langzaam ver worven welstand. Maar wat hebben deze snotneuzen tot nog toe in het leven gepresteerd? Zc rennen van de ene receptie naar de andere party, drinken op een andermans kosten cn proberen de andere sexe het hoofd op hol te brengen. Is dat ook mijn leven? Nee. dat Is n'el- Ik wil het beslist niet. Zogeloos vegeteerde ze op haar manier, genoot van hel leven, maar bleef met haar beide stevige benen nog steviger op de grond. Verdriet kende ze nauwelijks. Ziekte kwam in het gezin Van Geren vrijwel niet voor. Ze beschikte steeds over vol doende geld, maar gooide het niet roekeloos over de balk, omdat ze zich steeds voor ogen hield: vader heeft er altijd hard voor moeten werken en werkt nog immer van 's morgens tot 's avonds. Dus besteedde ze het zo nuttig en verstandig mogelijk. Tot die novembermorgen, waarop het noodlot onbarmhartig toesloeg. Van Geren moest die morgen naar zijn Amsterdamse vestiging. Jósje's moeder zei: „Bert, ik kan wel met je meerijden, want ik wil vroeg in de stad zijn. Er is een modeshow, die ik wil bezoeken. Ga jij ook mee, Jos?" Maar Jos had geen zin, dus bleef ze thuis. Op de grote autoweg naar Amsterdam was het mistig, dus Bert van Geren reed niet te snel. Enkele kilometers voor Amsterdam had een kettingbotsing plaats; een grote vrachtcombinalie, die hard moest remmen om niet op stilstaande wa gens te botsen, begon te scharen, sloeg om cn versperde beide rijbanen van de autoweg. Hoewel de chauf feur gewond was. wrong hij zich uit de gekreukelde cabine cn probeerde een noodlamp aan te steken. Maar het was al te laat; de bestuurder van de grote Mercedes zag plotseling vanuit de mist het omgeslagen ge vaarte voor zich opdoemen. Hoewel hij nog remde, was een botsing on vermijdelijk. Onmiddellijk vloog de wagen in brand. Pogingen om de bei de inzittenden uit de wagen te halen faalden, omdat de hitte zo groot was. dat men meters van de als een fak kel brandende Mercedes vandaan moest blijven. Een paar uur later wist Josje van Geren, dat ze in één klap haar beide ouders had verloren. Hoe ze door het intense verdriet heen was gekomen, heeft ze nooit goed begrepen, maar pas weken na de dood van haar ouders begreep zo: ik moet verder Jeven, alleen. Het is hard. maar het is een feit. Ik heb geen vader meer en ook geen moeder. Ik heb nooit broers en zustci's gehad en maar weinig familie rest me nog. Ik moet een nieuw leven beginnen cn proberen er wat van te maken. In overleg met haar advocaat en een paar bevriende zakenlieden ver kocht ze de bedrijven, die nu haar eigendom waren geworden. „Doet u hel nu", adviseerde haar advokaat. „Het bedrag dat men wil betalen, is ruim voldoende om u voor de rest van uw leven veilig te stellen". ZC deed het. Nu heb ik enkel nog het huis, wist ze. Hierin heb ik vol doende herinneringen aan gelukkiger tijden. Na een jaar was ze er zo ongeveer overheen. Ze ging reizen, samen met een vriendin, bezocht verschillende landen en genoot van haar jeugd. Maar na een jaar ging de vriendin trouwen en was ze weer alleen. Vanzelfsprekend kreeg zo verschil lende malen bezoek van jongere en oudere mannen, die wol een huwelijk met de gefortuneerde Josje van Go- ren wilden aangaan. Met het voor uitzicht op een goed en vrolijk le ventje. zonder financiële zorgen. On danks het feit. dat er aanvaardbare kandidaten onder waren, zei Josje vriendelijk, maar beslist nee. Ze had nog niet de minste behoefte aan een man. dus bleef ze alleen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5