DE INKOMENSONGELIJKHEID VAN HET VADERLANDSE ERF Publiek naar Westhoek met fraai weekend Goedkeuring op aanleg groenstrook annex tennisbaan STREEKNIEUWS Uitgebreid programma te Zierikzee en Oude Tonge Drama in Brussel Kleuters bij huwelijk „juf" Haamstede Kortgeleden hebben vele Nederland se burgers niet zonder afgunst ken nis kunnen nemen van het bericht, dat het aantal miljonairs in ons land met enkele honderden is toegenomen en dat er ongeveer 134.00 Nederlan ders zijn, die meer dan een ton op de bank hebben. Enkele weken later - toevallig of niet toevallig - kwam de Vereniging van Nederlandse On dernemers met de geruststellende verklaring, dat slechts 1van de werkende bevolking meer dan f 15.000 „schoon" per jaar verdient. Het gaat hier om gevoelige dingen. De verdeling van het nationaal in komen is vooral de laatste jaren een onderwerp geworden, waarover po litieke groeperingen, ekonoAieit, statistiekers. maatschappijkritici en gewone burgers maar niet uitgepraat raken. In een wassende stroom van boeken, studies en pamfletten wordt dit onderwerp aangeroerd, waarbij de meningen sterk uiteenlopen. Belastinggegevens zeggen niet alles De diskiLSsies over een rechtvaar diger inkomensverdeling lopen i'oor- al aan het eind van het jaar altijd hoog op. Dan komen de vakbonden immers met harde looneisen op tafel en laait er een oude twist op: moe ien loonsverhogingen in centen of procenten worden vastgesteld. De laagstbetaalden opteren zonder twij fel voor een loonsverhogixxg in cen ten. De middengroepen en hoger be taalden zijn evenwel met een loons verhoging, uitgedrukt in procenten, niet zo blij als sommige lager betaal den denken. Want wie loonsverho ging is niet netto, doch bruto, lemaxid die f 60.000 verdient, krijgt er bruto driemaal zoveel bij als iemand die f 20.000 verdient, maar hij valt dan ook in een veel hoger belastingta rief die een groot deel van de loons verhoging weer teniet doet. Zou de loonstijging ixi centen worden uitge drukt (ieder krijgt dan bruto even veel erbij), dan zouden de lagere in komens er netto veel meer op vooruit gaan dan de hogere inkomens. De billijkheid hiervan moet sterk in twijfel worden getrokken. Want iemand die een hoger inkomen heeft, draagt ook vaak (natuurlijk niet al tijd) meer verantwoordelijkheid, heeft meestal vele jaren moeten stu deren om tenslotte de positie te krij gen, die hem dat hogere inkomen garandeert. Een loonstijging in cen ten werkt niet alleen nivellerend, maar neemt ook de prikkel weg om bijvoorbeeld door middel van verdere studie of scholing zich een betere po sitie te verwerven. Als het dan zo is dat een geschoolde arbeider rond f 25 per week meer verdient dan een on geschoolde arbeider, dan kan men zich afvragen of dit verschil werke lijk zo onbillijk is. Of dit verschil dan precies f 75 moet zijn of meer of xninder, daarover kan je dan nog dagen praten, xnaar ieder zal het er toch over eens zijn dat er een duide lijk verschil moet blijven. Wat is inkomen? Een probleem is dat „inkomen" geen duidelijk begrip is. Veelal asso cieert men dit begrip met geldelijke beloning in ruil voor verrichte ar beid". De opbrengsten uit vermogen moeten ook worden meegeteld. En xvat te zeggen van inkomen in natu re zoals gratis maaltijden in de be drijfskantine of korting op artikelen (voor winkelpersoneel)? Heeft het niets met iemaxids inkomen te ma ken, dat een werkgever allerlei on kosten (etentjes autorijdenboeken) voor een werknemer vergoedEn hebt u medelijden met de akademi- kus, die in zijn werktijd kan werken aan zijn proefschrift, zodat hij later een hogere beloning krijgt voor zijn titel? En dan hebben we het nog niet eens over de ongeregistreerde en on betaalde huishoudelijke prestaties van honderdduizenden huisvrouwen. Kortom het inkomensbegrip is veel samengestelder dan velen denken en dat maakt het nog moeilijker om maatstaven voor een rechtvaardige inkomensverdeling op te stellen. Over de feitelijke inkomensverde ling in ons land zijn trouwens geen recente cijfers beschikbaar. De laat ste dateren uit 1967 en zijn geba seerd op de belastinggegevens. Noch tans bieden ze natuurlijk altijd wel enig houvast. Uit die gegevens uit 1667 blijkt dat de hoogstbetaalden (3,7 pet. van de bevolking), 1/5 deel van het bruto-nationaal inkomen verdienen, dat is evenveel als de laagstbetaalden, liefst 4S.S pet. van de werkende bevolking. Dat impli ceert dut de hoogstbetaalde bruto on geveer 15 .v zoveel verdient als de gemiddelde laagstbetaalde, netto is dat natuurlijk aanzienlijk minder. Traditionele opvattingen Maar is dat verschil onbillijk? Bij de bespreking van deze C.B.S.-cij- fers gaat het over een momentopna me. Het is veel zinvoller de gehele levensperiode van een belasting plichtige in beschouwing te nemen. Belangrijk is bijvoorbeeld tot welke leeftijd iemand heeft gestudeerd voordat hij echt gaat verdienen. Opleiding en onderwijs bepalen natuurlijk tot op zekere hoogte iemands inkomen, maar toch ook weer minder dan men soms denkt. Voorbeeld. Een arts studeert onge veer 7 jaar en zou vervolgens in loon dienst bij bijvoorbeeld een bedrijfs vereniging of ziekenhuis een halve ton per jaar kunnen verdienen. Een violist van het Concertgeboxiworkest studeert even lang, maar verdient dat bedrag bij lange na niet. Want kunst wordt onderschat, en de bete kenis van de gezondheidszorg wordt sterk benadrukt. Met dit soort fakto- ren', heeft de inkomensverdeling ze ker' ook te maken. Niet alleen de aard van de arbeid, maar ook aller lei traditionele opvatiingexx over de maatschappelijke# betekenis van be paalde beroepen spelen een rol. Ook de krachten en machten van de markt zullen altijd wel enige (on rechtvaardige) inkomensongelijkheid blijven veroorzaken. Langs indirekte weg kan men trou wens ook een stuk inkomensonge lijkheid opheffen, zoals in ons land reeds lang gebeurt, met name via de sociale verzekeringen, waarvan voor al de lagere inkomensgroepen, profi teren. Ook dat is een stuk inkoxnen. Voorts kan verbetering en vernieu wing van oxis onderwijs bijdragen tot betere kansen voor iedereenze- kef voor degenen die tot voor kort in dat opzicht werden achtergesteld. Verder lijkt het verstandig om over de inkomensverdeling een beetje re lativerend te denken. De man, die een werkelijk rechtvaardig systeem kan uitdenken, moet nog altijd wor den gevonden. Meer vraag naar rundvlees GOES, 16-12. Er is in ons land een stijgende vraag naar rundvlees te constateren. De consumptie van vlees steeg in tien jaar tijds tot ne gen kilogram per hoofd van de be volking. Hierbij is twee kilo rund vlees en vier kilo gevogelte. De stij ging van de vraag naar rundvlees betekende, dat er 85.000 meer run deren met slachtgewicht van 300 kilo nodig zijn geweest om aan de vraag te kunnen voldoen. BURGH, 17-12. Het had best an ders gekund op deze fraaie zonnige zondag, de laatste van herfst 1972, doch het publiek geraakt meer en meer natuurbewust en trok er op uit om sommigen zelfs zonder overjas te genieten van de 11 graden Celcius die de zondag voor de Kerst als een weldaad, schonk. Dat publiek kwam in grote aan tallen aangereden om nog eens gauw te Westerschouwen, of bij de duin overgangen richting vuurtoren, de auto te verlaten en in gezwinde pas het strand zien te bereiken waar het, overigens windstil, heerlijk toeven was. Eveneens hadden de wandelpa den in de Domeinen en trouwens overal waai- gewandeld kon worden, veel aftrek en bijna iedereen was buiten. Een barometerstand orh met plezier naar te kijken doch met een fundamentele mogelijkheid voor een beetje vorst waar nu toch iedereen wel op zit te wachten. Een Kerstmis zonder vorst of sneeuw is een sfeer loze gewaarwording, hoewel een zon- dagje zoals de 17e december er bij ieder eveneens wel in wil. Het schijnt dat er diverse soorten kerstrozen zijn, want ons bereiken nu telefoontjes van in bloei staande planten van de rond de kerst bloei ende soort, terwijl we vorige week alleen maar planten met knop zagen. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 15-12. In de gehouden voltallige vergadering van de ge meenteraad van Bruinisse kon de voorzitter mededelen, dat uit Middel burg van G.S. bericht was ontvan gen, dat de aanleg van de groen strook annex tennisbaan was goed gekeurd. Hij verzocht de lieer Groeneveld, nu de vereniging in oprichting spoe dig om te zetten in een zelfstandige vereniging. De verplichtingen van de tennis club kunnen dan contractueel wor den vastgelegd. Verder zijn goedge keurd de besluiten (kredieten) voor de telefoonautomatisering en voor de veranderingen in de opzichterskamer Centrale Dienst. De heer L. Okkerse zal worden aangesteld als straatveger; hij is mo menteel in de Centrale Werkplaats te Zierikzee in W.S.W.-verband werkzaam. Het schrijven van de heer L. Kos ter, c.q. het bericht van de verzeke ringsmij, over te vergoeden auto schade werd voor kennisgeving aan genomen, al zal een en ander natuur lijk verdere voortgang hebben. Ook het schrijven van de Stich ting tot Bevordering van de School- tandverzorging op Schouwen-Duive land over de behandeling van de leerlingen der beide scholen (een school is wél, een andere school is niet door de Schooltandartsendienst bezocht), werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl men akkoord ging met het ingebruikgeving van het schoollokaal van de peuterzaal „De Krukels", voor de zondagsschool. Slotwijziging De slotwijziging gemeentebegroting 1971 (tekort f 46.000,een zeer lij vig stuk gaf voorhands geen aanlei ding tot opmerkingen, evenmin de rekening courant overeenkomst met de kring Bruinisse-Middenschouwen van de Technische Dienst. De verkoop van een kavel grond aan de Meekrapstraat in plan West III voor He bouw van acht woningen aan de Internationale Handelsonder neming Mugoma N.V. te Naaldwijk ad f 56.000,wordt toegejuicht. De voorzitter deelde mee dat aan de Centrale Dienst Noord Zeeland advies is gevraagd over het uitbrei dingsplan van ligplaatsen in de werkhaven-jachthaven van de wa tersportvereniging „Bru". De Cen trale Dienst vond het bedenkelijk dat door de watersportvereniging palen voor die- uitbreiding zijn geslagen van dennehout. Bijna zeker is te voorspellen, dat de paalworm deze palen zal aantasten en daarom had men liever „hardhout" gebruikt ge zien. Geen bezwaar had de raad te gen het pachten van een aanvullend stuk van 675 m2 binnendijks terrein van de heer M. K. Krepel in ver band met rekreatiewerkzaamheden. Dit stuk moest worden bijgepacht, omdat anders de ploeglijnen voor de landbewerking in het gedrang zou den komen. Het is het college niet gelukt plannen aan te geven, of voorstellen te doen, betreffende de claim die men nog heeft op het rijk, wegens het wegvallen van de spui- kom, i.v.m. Deltawerkzaamheden. Geen moeilijkheden had men met het krediet ad f 675,voor de aankoop van een nieuwe schrijfmachine. Herbestrating en de aanleg van parkeerstroken en trottoirs in plan West bij de nieuwe bejaardenwonin gen kan worden aanbesteed, ook de verlenging van het pachtcontract van de jachthaven met de water sportvereniging „Bru" kreeg het fiat van de vergadering. NIEUWERKERK Kerstwijdingen Deze week worden de verschil lende kerstvieringen en wijdingen gehouden. Dinsdagavond houdt de Gereformeerde vrouwenvereniging in het gebouwtje naar de kerk de jaar lijkse kerstviering. Dinsdagmiddag komen de bejaar den in „Ons Dorpshuis" bijeen om kerstfeest te vieren. De Gereformeerde jeugdclub viert vrijdagavond het kerstfeest in het gebouwtje naar de Gereformeerde kerk. Tweede kerstdag is er in de Her vormde kerk het kerstfeest van de zondagsschool. BRUINISSE „Kom over de Brug" De opbrengst van de aktie „Kom over de Brug" is in Bruinisse het bedrag van f 11.409,95. Kerstfeestvieringen De Hervormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" houdt de kerst avond op dinsdag 19 december met een kers tdecla ma tori urn. Ook het comité voor de bejaarden- soos gaat het kerstfeest vieren en wel op woensdagmiddag 20 decem ber in het hervormd verenigingsge bouw, waar zowel mevrouw Van de Linde-Bezemer als mevrouw IJzelen- berg-Olree de gezamenlijke leiding zullen hebben. Er wordt een gemeen schappelijke maaltijd gehouden en ook om die reden worden velen ver wacht, want ook vorige jaren bleek dat men zeer gezellig bij elkaar kan zijn. Ook alle helpsters worden ver wacht. SPORT HENGELSPORT Wildwedstrijd H.S.V. „Oosterschelde" Zaterdag 23 december zal voor de leden van de H.S.V. „Oosterschelde" de laatste en de beslissende compe titiewedstrijd plaats vinden. Deze wedstrijd zal plaats vinden bij Le vensstrijd, aanvang 12.45 uur. De prijzen voor deze wedstrijd zullen o.a. uit wild bestaan. MICROKORFBAL ZIERIKZEE. Vrijdagmiddag werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe R.K. school in aanbouw aan de Hoge Molenstraat. Eén steen overigens was niet genoeg; het werden er zes, die door zes verschillende leerlingen werden op gemetseld, onder het toeziend oog van de aaxxnemer de heer Van Velthoven. Als alles meezit, kan de school bij'het nieuwe cursusjaar in 1973 in gebruik worden genomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bijeenkomst Jeugdvogelwacht Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 16-12. Een 25-tal Jeugdvogelwachters kwam afgelopen zaterdag bijeen in het gebouwtje aan de Paternosterstraat. Gemakkelijker doen met B.S.-akten DEN HAAG, 16-12. Akten van de Burgerlijke Stand zullen in de toe komst niet meer voorgelezen hoeven te worden door de ambtenaar voor de Burgerlijke Stand. Als iemand een geboorte of een overlijden komt aangeven kan hij volgens de minister van justitie net zo goed zelf de tekst even doorlezen voordat hij de akte tekent. Het voor lezen wordt in de praktijk als zinloos en tijdrovend ervaren. De ambtenaar zal het nog wel doen als er om ge vraagd wordt. Het vooi'leesvoorschi'ift is een van de formaliteiten die bij koninklijk besluit zijn geschrapt uit het besluit Bui'gerlijke Stand, omdat ze in de praktijk ovei'bodig gebleken zijn. Het verplichte voorlezen vervalt pas per 1 januai-i 1974. Eerder was niet mo gelijk omdat de i-egistex-s van 1973 al gedrukt zijn. De ambtenaar zou dan steeds de vermelding dat de akte ovex-eenkom- stig de. wet voox-gelezen is moeten doorhalen. ALGIERS. In Algiers is een ovex*- eenkomst ondertekend die voorziet in de levering van dertien miljard kubieke meter aai-dgas per jaar aan West--Duits]and. Frankrijk en België gedui-ende twintig jaar. Allereerst besprak de heer F. Beekman een aantal problemen met de jeugd. Copy voor „De Dwex-g- stern'', het onderhoud van de tuin achter het Gravensteen, het belang van een eigen vergadex-ruimte en propaganda voor de vereniging pas seerden de revue. Daax'na vertoonde hij een aantal vogel-dia's, gemaakt door hemzelf en door de heer Eckhardt. Vooral de vogels van de kust ki'egen de aan dacht. De bedreigingen in de vorm van stookolie, aantasting van voed- selgebieden en milieuverontreiniging werden hierbij besproken. Voor het opletten van wat buiten gebeurt en het melden van aantas tingen in de natuur werd tot slot medewerking gevraagd aan de ver zamelde jongelui. Wereldreis van doofstomme BORDEAUX, 16-12. Een doof stomme Japaxxner, die een xoe- reldreis op de fiets maakt om lotgenoten in de gehele wereld te ontmoeten, is zaterdag in Bordeaux aangekomen. De 32- jarige Kojiro Hirayana, die reeds 70.000 km. heeft afgelegd op zijn tocht door de Sowjet- Unie, de Scandinavische lan den, Duitsland, Zwitserland en Italië, gaat x>an Frankrijk naar Spanje en denkt tegen 1975 in Japan terug te zijn. HAAMSTEDE. 15-12. De kleuters van „Het Kleutorbosje" hadden vrij dagmiddag weer een vreugdevolle middag. Hun leidster, mejuffrouw Ria Giljjamse uit Haamstede trad die middag te Haamstede in het hu welijk met de heer P. van Eldik uit Noord gouwe. Voor de huwelijksplechtigheid liet het aanstaande paar zich even in de kleutex-school zien. toezingen en be wonderen door de in „feestcostuum" gestoken kleintjes, waarvan enkelen de emoties niet konden verwerken en in tranen uitbarstten. Toen echter juf van Leeuwen troostende woorden sprak en er gebakjes (met Calimcro er op) en bowl verschenen was alle verdriet vergeten en werd er naar hartelust gedanst. Onder de confetti die de ldeutei'S rijkelijk strooiden mocht het zo kort bij het huwelijk staande paar geschenken in ont vangst nemen. Zichtbaar ontroei-d namen beiden afscheid om zich na hun huwelijk in Bonn (WDL) te ves tigen. BRUSSEL, 17-12. Bij een schiet partij in de Brusselse binnenstad, in de nacht van zatei'dag op zondag, zijn vijf doden gevallen. Een 38-jari- ge man, Clement de Roover, schoot na een familietwist zijn vrouw en twee van zijn dochters dood. Nadat de man ook een voorbijganger twee kogels in het hoofd gejaagd had, schoot hij zichzelf dood. Zijn derde dochter werd eerder door een kogel in de borst getroffen. Zij is er ern stig aan toe, maar men hoopt haar leven te kunnen redden. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM. 18-12. Aanvoer to taal 1506, slachti'underen 1167, var kens 339. Prijzen (per kg): koeien le f 5,40-5,85. 2e f 4.70-5.15. 3e f 4,55- 4,65; vaarzen le f 5,90-6,45, 2e f 5,20- 5,65; stieren le f 6,55-7.00. 2c f 6.15- 6,45; worstkoeien f 4,55-4,65! varkens le f 2.86-2.84. 2e f 2.84-2.86. 3e f 2.80- 2.84; slachtzeugen f 2,25-2,33; zware varkens f 266-2,76. Overzicht. Slachtrunderen: aan voer groter, handel kalm, prijzen on veranderd. Varkens: handel minder vlot, prijzen iets gedrukt, enkele pri ma's boven notering. In de microkorfbalcompetitie van de afdeling Zuid West werd in de sporthal te Zierikzee en te Oude Tonge in de afgelopen week weer een uitgebreid programma afgewerkt PUPILLEN All Ready-SVOWK 3-0 All Ready had de beschikking over betex-e schutters waardoor het een verdiende overwinning kon behalen SVOWK dat uitstekend tegenstand bood had wel een tegenpunlje ver diend In de le helft nam All Ready door Ferdinant Vex'wijs een 1-0 voor- sprong. Na de rust bepaalden Kees v. d. Linde en Gerda Kloet de eind stand op 3-0. Brouwershavcn-NOAD 0-3 NOAD had over het geheel geno men het beste van het spel waarbij zij zich ook schotvaai-diger toonden dan Bx-ouwershaven. Door Willem Jan Verton en André Flikweert na men de blauw witten in de le speel- helft al een 2-0 voorspx-ong. Na de rust wist Jan Terpstra nog eenmaal de korf te doorboren waal-mee hij de eindstand op 0-3 bracht. ADSPIRANTEN ZSC II-SVOWK 0-3 Een verdiende overwinning voor het goed spelende SVOWK dat in de ze wedstrijd enige fraaie doelpunten scoorde De club uit Ouwerkerk nam door Willem Remeeuws de leiding 0-1. Matty v. d. Maas zorgde hierna voor nummer twee waarna Gert Stoutjesdijk nog voor het verstrijken van de le helft nummer drie 0-3 liet aantekenen. Hoewel beide teams zich na de ï-ust terdege bleven inspannen werd- er niet meer gescoord. Brouwershaven-DOSKO 0-1 Gebx-ek aan schuttex-s deed Brou wershaven in deze wedstrijd de das om. Over het geheel genomen had Bi-ouwex-shaven het beste van het spel waarbij ze ook het meest in de aanval waren. Reeds in de begin fase van de wedstrijd wist Rcné Baartse uit een strafworp het enige en be slissende doelpunt te scoren. 0-1. In de 2e helft liet Brouwcx-shavcn nog een strafworp onbenut. All Ready II-Good Luck 0-4 Een vei-diende overwinning voor het sterkere en productiever spelen de Good Luck. Door Lettie Jongejan nam Good Luck in de le helft een 1-0 voox-sprong. Na de hervatting wex-d het door dezelfde 'speelster 0-2 waarna na de vakverwisseling Kees Vermeule niet twee treffers voor een 0-4 eindstand zorgde. JUNIOREN All Ready-Vent. Sport II 8-1 Hoewel All Ready in deze wed strijd zeker niet alle ïegislers open trok kon het toch nog een ruime overwinning behalen. Vooral in de le helft werd er bij de rood zwarten met weinig inspiratie gespeeld. Met een afstandsschot gaf Angelica Kae- voets All Ready dc leiding 1-0 waar na dezelfde speelstex-s uit een door loopbal de ruststand op 2-0 bepaalde Na de x-ust speelde All Ready heel wat produktiever dan in de le hell't. Cora Krijger bracht met een af standsschot de stand op 3-0 waarna Sjaak Dekker voor 4-0 zorgde. Ven tura Spoil wist hierna doox- v. d. Lauw tegen te scox-en 4-1. All Ready nam het heft hierna geheel in han den. Agelica Koevoets, Sjaak Dek ker, Mia agestein en André Achter berg bepaalden de eindstand op 8-1. Ventura Sport-NOAD 3-5 In de spox-thal te Oude Tonge zorgden de junioi'en van NOAD voor een bijzonder fi-aaie px-estatie door Ventura Sport haar eerste nederlaag toe te brengen. Beide teams ontliepen elkaar bijzonder weinig. In deze wedstrijd werd nog eens bewezen hoe belangrijk het goed kunnen ne men van c-en strafworp wel is. NOAD benutte alle drie de straf Worpen welke het ki-eeg toegewezen, terwijl Ventura Sport eveneens drie straf- worpen kreeg te nemen welke alle werden gemist. Al na 5 min. spelen .wist NOAD door Wijna vah Nieu- wenhuizen dc leiding te nemen 0-1. Peter v. d. Linde bepaalde hierna uit een strafworp de ruststand op 0-2. Direct na dc hervatting wist Ventura tegen te scoren 1-2 maar NOAD bleef door Jos v. d. Linde het antwoord op deze treffer niet schuldig 1-3. Weer slaagde Ventura er hierna in dc achterstand tot een doelpunt te re duceren 2-3. Een tweetal strafworpen deed Ventura Sport hierna de das om. Eerst schoot Wim Overweel raak 2-4 waarna Anneke v. Nieuwenhuize de korf wist te doorboren 2-5. Kort voor tijd slaagde Ventura er nog in de achterstand tot 3-5 te reduceren. Kl (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4